K 1 MkDsmxm I Woonpassage Soest IWAARDEBOM! 3 Wt2 mUmk amen op Weg staat in Soest-Zuid u volledig op de tocht Otak morgen weer open met 1000 meter trendy woonideeën extra! ARN URN 3 DOLLE DAGEN Zondag 3 september Meubeldag van 11-17 uur Feestelijke heropening OTAK Pleidooi voor de brede school h'X- OTAK I 3 :rdienen? o-J Oud-spelers aan roer BDC De BI van SO Soest, een nieuw begin, een nieuw pak, gesponsord door Wonnink Zonwering Soest-Hoogland PAGINA 8 ',5fj€ hUt1 OENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 SOESTER COURANT PAGINA 9 ereformeerden komen niet terug van besluit Extra koopavondactiviteiten op zaterdag en zondag NTEN- ORGERS OEST ïvallers - (SM/V Onze nieuwe collectie is er!! 31 AUGUSTUS, 1 EN 2 SEPTEMBER 10," KORTING op de nieuwe collectie CARS BROEKEN (o.a stretch, jeans, workers) en 10 /o KORTING op o.a. shirts, sweaters, truien voor kids en volwassenen en DIVERSE WORKERS PRIJS Soesterbergsestraat 3b, 3768 EA Soest Tel. 035-6021933 De Vlijt MAKELAARS DIE ZORGEN VOOR SUCCES Jan Postema cl i maakt een fietstocht langs de Mississippi rf Sj de vader der wateren. Daarvan doet hij wekelijks verslag. (7) Middelman A Bevlogen bestuurders gevraagd [OPINI^j Peter Stoelenga en Cleem Diemers HANDBAL Tonwes^ng, Rolluiken <Sr ütaamaesöratfias Seniorenrestaurant Toontje verzorgt ook catering van luxe broodjes tot koud/warm buffet BOWLING Bowlingvereniging op Seizoenmarkt 10% korting op SCREENS Wonnink ier voor u te Dongebied. pipo, de het hele gezin. 3 september sage Soest. ziet er uiterst somber uit voor samenwerking tussen hervorm- i en gereformeerden in kerkelijk est-Zuid. Vorige week heeft de reformeerde) Kerkenraad Alge- ne Zaken (KAZ) besloten niet in gaan op het dringende verzoek i de (hervormde) Centrale Ker- iraad (CK) om het besluit van i j.1. - géén verkoop van de Wil- minakerk te heroverwegen, t blijft niet zonder gevolgen voor et Samen op Weg-proces. De ma- le is compleet. Igens het gezamenlijke kerkblad itterkerk is er zelfs sprake van een igende "scheiding van tafel en bed" :wel de partners in dit geval eigen alleen nog maar "verloofd" waren). ervormden zijn zwaar teleurgesteld |r het besluit en beraden zich op de iequenties. Dat houdt o.m. in dat ze iu [op eigen kracht ("zelfstandig") op willen gaan naar een nieuwe pre- int voor de Oude Kerk en een can- organist. ;ens redacteur Wim van den Dool Soestterkerk staat de samenwerking ~,uid nu volledig op de tocht. De g is bijvoorbeeld hoe het nu moet de beoogde (gezamenlijke) Alge- ie Kerkenraad en de ineenschuiving o.a. het financieel beheer, de perso- Islasten, de administraties (met uit zondering van de Ichthuskerk die Een "status aparte" heeft). Op wijkniveau, in Noord en West, is er allang sprake van gezamenlijkheid in vrijwel alle op zichten. Alleen in Zuid loopt men nu achter de feiten aan. "Die Algemene Kerkenraad moet er komen, zeker omwille van de federaties in West en Noord, waarbij dan voor Zuid twee aparte circuits in het leven geroepen kunnen worden," aldus Van den Dool in het beschouwende artikel. Hoe een en ander praktisch op poten te zetten is voorlopig de vraag. Voor de uitwerking van de integratie lijkt op dit moment DE tijd niet bijzonder gun stig." Uitspraak Vanavond (30 augustus) vergadert het gereformeerde deel van de wijkkerken- raad over de kwestie en over de vraag "Hoe nu verder?" Er zijn kennelijk nog al wat brieven van gemeenteleden bin nengekomen. De komende week (4 september) organiseren de hervormden een bijeenkomst waarin het standpunt van de CK aan de gemeenteleden wordt voorgelegd. Dan zal het vooral ook gaan over de vraag hoe de hervormden een nieuwe predikant en cantor/organist denken te gaan betalen nu er op een bijdrage van de gereformeerden waar schijnlijk niet meer te rekenen valt. Ove rigens heeft de gereformeerde KAZ wel uitgesproken dat het Samen op Weg- proces doorgang moet vinden, maar die uitspraak heeft volgens ingewijden meer het karakter van een bezwering of een verzuchting dan een concrete inhoud, en zeker als het om zoiets als geld gaat. "Hoe diep de 'boedelscheiding' in Zuid zal gaan is niet duidelijk," aldus Van den Dool in Soestterkerk. "Er hoeft for meel geen federatieovereenkomst te worden opgezegd, want die was er nog niet." Hij wijst tenslotte ook op de ver deeldheid onder de gemeenteleden: er is een groep die alléén in de Wilhelmi- nakerk komt, een groep die alléén in de Oude Kerk komt, en een derde groep die beide kerken bezoekt, afgezien van degenen die inmiddels buiten de wijk hun heil zoeken. "Het is niet de vraag of dit mag, maar hoe lang het nog kan..." Geen startzondag Intussen is de lol er in Zuid wel hele maal van af, zo blijkt. De traditionele startzondag (10 september), waarin een feestelijk begin wordt gemaakt met de (meestal) gezamenlijke activiteiten van het komende jaar, is afgeblazen "on danks het boeiende programma", zoals ds. Jaap Huisman in zijn wijkbericht in Soestterkerk laat weten, "We hebben gemeend, gezien de SoW-ontwikkelin- gen in onze wijk, de startzondag te moe ten laten voorbijgaan. U zult daar hope lijk begrip voor hebben." 30 - 21.00 uur AG 8.00 TOT 14.00 UUR. ap de woensdag een uurtje over? oester Courant wij: htingen tel. 6014152 'an Weedestraat 227 (i - donderdag 31 augustus - pent de "nieuwe" Otak aan de firkstraat 101 haar deuren weer por het publiek. De verbouwing is »n achter de rug en er is zo'n dui- end vierkante nieter aan "trendy oonideeën" bijgekomen. De zaak f met de ingebruikneming van de Qeuwe bovenetage in één klap zo ngeveer de helft groter geworden. bor het assortiment maakt dat uiter- jrd ook wat uit: het is een stuk groter iworden en dat betekent dus (nóg) ieer keus op het gebied van o.a. tiener- femers, tweepersoonsslaapkamers, het pome Office"-gebeuren (van een npele bureaustoel tot een complete intoorinrichting), linnenkasten etc. H>lgens Edwin Middelman, die leiding geeft aan het zes man/vrouw sterke Qtak-team, is een aanzienlijk deel van tc collectie nu "boven" opgesteld. De ;Hant komt daar via de brede trap in het Tüdden van de zaak. Ictiviteiten fer gelegenheid van de heropening is er Morgenavond (donderdag) een extra opavond tot 21.00 uur en vrijdag na- lurlijk ook, zoals gebruikelijk. Zater- ig (van 09.30 tot 17.00 uur) en zon- gmiddag (11.00 tot 17.00 uur) is de lak ook open en dan zijn er tussen 13.00 en 16.00 uur ook nog speciale activiteiten voor kinderen - o.a. een clown en schminken - zodat de vaders en moeders op hun gemak een kijkje in de nieuwe winkel kunnen nemen. Uiter aard is er ook een aantal zeer interessan te (her)openingsaanbiedingen. "De mensen moeten maar komen kijken," aldus Edwin Middelman. "Leuke meubelen voor een betaalbare prijs", zo luidt ongeveer het motto van de Otak-zaken, waarvan Soest (sinds juni 1996 geopend) nu ook de "grote" Otak-collectie in huis heeft. "En som mige meubelen kun je inderdaad direct meenemen," voegt Edwin Middelman daaraan toe. Wat Otak volgens hem van andere meubelzaken onderscheidt zijn o.a. de gezellige sfeer en de zeer korte levertijden: zo'n 6 a 8 weken, en dat is ongeveer de helft van wat in de meubel branche zo'n beetje gebruikelijk is. "We proberen zoveel mogelijk 'van de vloer' te verkopen, waardoor de collectie ook voortdurend up-to-date blijft." Otak-magazine Nieuw is ook het Otak-magazine, dat (in plaats van de jaarlijkse catalogus) tweemaal per jaar - in het voorjaar en het najaar - gaat verschijnen en dat bij Otak aan de Birkstraat gratis meegeno men kan worden. Het blad bevat dan alle(rlei) actuele informatie over de Het Otak-team, op volle sterkte, op de trap naar de nieuwe etage. nieuwste woontrends. Verder blijft ook de bekende Otak-folder (10 a 12 maal per jaar huis-aan-huis) bestaan. Het complete aanbod van Otak is trouwens ook te zien op de website (www.otak.nl). Een stuk van de collectie dat er in het bijzonder uitspringt is de zgn. "kolonia le" stijl in kasten, stoelen en tafels, zo wel blank als donker, waarmee Otak- Soest zo'n 100 vierkante meter inricht. Dat zal de talrijke liefhebbers van deze op-en-top trendy stijl zeker aanspreken. igen. uur. 18 jaar. 'P zaterdag!!!! itie: nservice. raak. 8.00 uur. PIET FLOOR EN NICOLETTE VERSLOOT MAKELAARS/TAXATEURS O.G. MAKELAARDIJ O.G.'DE VLIJT' LID VNM VAN WEEDESTRAAT 3 - SOEST - TEL.: 035-6016824 INTERNET: WWW.DEVLIJTMAKELAARDIJ.NL E-MAIL: DEVLIJT@MAKELAARDIJ Mi'nntapolis s J sS s\ Amerikanen zijn mededeelzaam, dus valt er onderweg heel wat te lezen. Grofweg wat niet mag voor het kleine en wat moet voor het grote. Een stop verbod van 2 mijl bij een gevangenis en verderop: "een gezin dat bidt blijft bij elkaar". Ook van boven lees ik bood schappen en ik vind die van de Vader geestiger dan van de Zoon, die voor spelbaarder zijn: Hij zoekt je, houdt van je en is het licht in de duisternis. Maar de Vader zegt: "De Big Bang-theorie? Dat moet wel een grap zijn". Of: "Ga maar door met vloeken en ik zal je spitsuur lam maken". Het zijn niet alleen billboards die zich over mij ontfermen. De laatste dag in Arkansas loopt mij een oude man tege moet. Op de vluchtstrook doet hij zijn dagelijkse portie lichaamsbeweging. Ik stop. Hij heeft een kruis in zijn hand met "Jesus Ioves you". Of ik ook bij de kudde hoor van de goede herder? Nee? Je moet naar de kerk gaan hoor! Als ik weer een kwartier verder heb gefietst stopt er een auto voor me en dezelfde man stapt uit. Hij kan de gedachte niet verdragen dat ik op mijn gevaarlijke tocht onbeschermd ben. Om kort te gaan, hij wil me op het asfalt bekeren. Ik zeg dat ik als kind door kerk en bij bel gepokt en gemazeld bc-n en dat zijn woorden niet nieuw zijn. Hij laat me verder gaan als verloren zoon. Die had geen creditkaart. Ik wel. Op rustdagen ga ik naar een bibliotheek om e-mails te lezen en te sturen. In gro te steden zet je naam en tijd op een lijst en je kunt aan de slag. In kleine plaat sen wil men een identiteitsbewijs zien (fotokopie van mijn paspoort), krijg je een vel met regels en voorschriften en moet je een verklaring tekenen voor gezien. Om wat terug te doen vraag ik of er een vorm van censuur is. Oh nee, we willen alleen onnodige informatie vermijden. Het heil der kinderen is hun hefboom. De houding is ook een klas sieke reactie van de Weine, overzichte lijke gemeenschap op de grote boze wereld daarbuiten. Zaterdag 26 augustus was mijn fiets tocht na 3400 km volbracht. Er zijn nog een paar dagen voor wat laatste dingen. Zondag ben ik over de Champs Elysées (Elysian Fields Avenue) naar de Fran se wijk gefietst, waar New Orleans trots op is. De nauwe straten, de balkons met fraai gietijzeren hekwerk, de planten, bomen en binnenplaatsjes doen Euro pees aan. Napoleon "had" hier een huis. In 1821 waren oud-officieren uit Louisiana met een schip naar St. Hele- na gegaan om hun keizer te bevrijden, die drie dagen voor de actie stierf. Tijdens mijn tocht was de lichamelijke "output" groter dan de "input". De hit te vermindert de eetlust. Mijn broek riem staat op het laatste gaatje. Weer thuis ben ik voor weken verzekerd van een aangename trek. De natuur streeft naar harmonie. Daar geef ik me graag aan over. Jan Postema New Orleans, Louisiana 28 augustus 2000 7 0 0 0 m 2 COMPLEET WOONPLEZIER WONEN Birkstraat 99 te Solast. Telefoon 035 Vrijdag koopavond. MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. Vrijdag koopavond. Op woensdag 6 september a.s. ver gadert de raadscommissie voor Sport, Onderwijs, Welzijn en Milieu over het voorstel van B W van Soest drie van de vijf locaties van De Openbare School Soest per 1 augus tus 2001 te sluiten. Ans Mann, frac tievoorzitter van GroenLinks/Pro- gressief Soest en tevens voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Vereniging Openbaar Onderwijs, bepleit niet zozeer het sluiten van de locaties, maar inslaan van een heel andere weg. Namelijk de keuze vóór een brede school, bestuurd door bevlogen mensen. De doelstelling van de 'operatie' is vol gens het college van B W zowel 'een oplossing voor de segregatieproblema- tiek als een gezonde exploitatiebasis van de scholen op de diverse locaties.' Vol gens B W lopen namelijk de leerlin genaantallen van de drie - Desmond Tutu, Klimop en De Buut - terug, om dat de scholen 'zwart' geworden zijn en is de tweedeling in ons onderwijs niet gewenst. Het is bovendien nadelig dat het openbaar onderwijs tegenwoordig vaak helaas ten onrechte wordt vereen zelvigd met 'zwart' onderwijs. Sluiting van de drie locaties betekent dat niet minder dan ongeveer 300 leerlingen een plaats moeten krijgen bij de dan enige overgebleven openbare school in Soest zelf, de Prins Willem-Alexander aan de Beetzlaan. Als ouders niet be wust kiezen voor de openbare school, dan mogen ze hopen dat de niet-open- bare school van hun keuze de deur wijd openzet. De vrijheid van onderwijs is in ons land een groot goed, maar die vrij heid heeft twee kanten, namelijk dat de bijzondere scholen enerzijds leerlingen mogen weigeren en de ouders ander zijds mogen verwachten dat hun kind in elk geval terecht kan bij de openbare school. Het is derhalve mogelijk dat bijvoor beeld Turkse en Marokkaanse kinderen, al of niet met onderwijsachterstanden Het eerste herenteam van Smeeing/ BDC staat dit seizoen onder leiding van Peter Stoelenga en Cleem Die mers. Beide oud-spelers zijn vorige week vastgelegd door de clublei ding. Ze volgen Saskia van de Brink op. Stoelenga, die de eindverantwoording heeft, en Diemers willen het karakteris tieke spel waarmee Smeeing/BDC groot werd, nieuw leven inblazen. Vol gens het tweetal was het op techniek gestoelde spel de laatste jaren vervaagd. Het tweetal is van plan veel individue le aandacht aan de spelers te schenken om tot een sterker collectief te komen. Ook zal er naar worden gestreefd de jeugd in te passen en op te leiden tot volwaardige spelers voor het eerste team dat in de eerste divisie uitkomt. Ook het damesteam heeft nieuwe trai ners gekregen. Rob van de Pol en André Swinkels nemen de ploeg onder hun hoede. Op verschillende niveaus, waaronder eerste en tweede divisie, be geleidden zij reeds damesteams. Niet alleen voetbaltechnisch maar ook uiterlijk zal de BI niet in zijn hemdje staan. Wonnink Zonwering heeft, door de BI splinternieuwe trainingspakken te geven, het puntje op de i gezet. De BI staat op scherp en is klaar voor. Wonnink Zonwering is er ook klaar voor het seizoen 2000- 2001. geweigerd worden. De garantiefunctie van het openbaar onderwijs is ongeloof lijk belangrijk en het is dus niet zo vreemd als het lijkt dat het CDA nogal eens opkomt vóór het openbaar onder wijs en wel gewoon, omdat het in hun eigen belang is. Onverantwoord besluit dreigt Als de onderwijscommissie op 6 sep tember en uiteindelijk ook de gemeen teraad op 21 september het collegevoor stel aanneemt, dan neemt de meerder heid van de raad voor de circa 300 kin deren in het openbaar onderwijs een onverantwoord besluit. Zelfs al zouden de besturen van het bijzonder onderwijs de algemene toegankelijkheid van hun scholen garanderen, dan nog zegt zo'n garantie niet veel, want zij kunnen die garantie ook weer herroepen, gesteund door de wet. Deze 300 kinderen hebben ook recht op goed aangepast onderwijs en dan heb ben we het niet slechts over taalproble men, maar ook over het bestrijden van allerlei achterstanden. De tweedeling in het onderwijs bestrijden, is een goede zaak, maar wordt niet domweg opgelost door locaties te sluiten. Het betekent wellicht enerzijds locaties sluiten, maar anderzijds een nieuwe locatie creëren in de vorm van een brede school. Wat is de brede school? De brede school staat voor een concept dat zich onder vele namen overal in het land in grote én kleinere gemeenten ont wikkelt: vensterschool, open-wijk- school, community-school, kantoor- uren-school of forumschool. Soms ligt het initiatief bij de individuele school, in verscheidene gevallen is het de gemeen telijke overheid die scholen aanzet met dit begrip aan het werk te gaan. Bij de brede school zal het onderwijs nauw samenwerken met club- en buurt huiswerk, de bibliotheek, jeugdhulpver lening en gezondheidszorg, maatschap pelijk werk, politie en sportverenigin gen. In veel gevallen zien de scholen in deze keuze de mogelijkheden aanwezig om de onderwijskansen van kinderen uit achterstandsgroepen te verbeteren. Zorg- en buurtfunctie worden verbreed en naast het overdragen van kennis wordt gewerkt aan de sociaal-emotione le ontwikkeling. Het schoolgebouw wordt meestal mul tifunctioneel gebruikt. Het is belangrijk dat de deelnemers in het proces hun vi sie en activiteiten nadrukkelijk op elkaar afstemmen en het onderwijsleerproces als uitgangspunt kiezen. Het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen maakt geen midde len vrij voor de brede school. De be trokken instellingen kunnen echter hun budgetten en projectsubsidies eventueel bundelen. Binnen het lokaal onderwijs beleid kan de reorganisatie van allerlei financiële potjes gerealiseerd worden. Succes in Groningen In Groningen wil de gemeente het ven- sterschool-concept in alle Groningse wijken wegens groot succes gaan toe passen. Het aantal kinderen uit achter standswijken dat meedoet aan buiten schoolse activiteiten op het gebied van kunst, cultuur, muziek of sport is fors toegenomen. Er wordt volop meege daan aan huiswerkbegeleiding. Ouders uit de wijk doen mee aan creatieve mid dagen, cursussen op het gebied van computers, besturen of opvoedkunde. De gemeente Groningen bespaarde niet op huisvesting, maar koos bewust voor mooie gebouwen met uitstraling. Aanpakken met elan Soest is geen Groningen, maar kan met hetzelfde elan de problemen aanpakken. Ongeveer 300 kinderen en leerkrachten uit het openbaar onderwijs wachten op visie én elan van het gemeentebestuur. Ans Mann Sinds augustus 1999 organiseert de pro jectgroep VOS het seniorenrestaurant. De projectgroep VOS is een werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Zij zet zich in voor het doorbreken van het sociaal isolement, eenzaamheid van oudere inwoners van Soest en Soester- berg. Oudere alleenstaanden (evt. ook echt paren) en jongere gehandicapten zijn van harte welkom een smaakvolle en gezonde warme maaltijd te gebruiken in het restaurant van het verzorgingshuis "Molenschot" (in de grote zaal). Het samen gebruiken van de maaltijd stelt u ook in de gelegenheid om in contact te komen met anderen in een ongedwon gen en gezellige sfeer. Het restaurant is open op maandag, woensdag en vrijdag van 12.15-14.15 uur. U kunt kiezen uit een driekeuze menu a f 9,20. Een aperitiefje kost f 1,50. U dient zich een dag van tevo ren uiterlijk om 12.00 uur op te geven bij de SWOS, VOS aan het Dalplein, tel. 035-6023681. Op verzoek kunt u gebruik maken van de seniorenbus Soest/Soesterberg (ook rolstoelen) van de werkgroep Vervoer, tel. 035-6019190 (te bereiken van 9.00- 16.00 uur). Dagschotels woensdag Kibbeling met patat en sla donderdag Andijviestamppotmetbal dinsdag Goulash met rijst en sla Kip-schnitzel met pommes duchesses en witte bonen in tomatensaus. Chili Con Carne met aardap pelschijfjes en sla Birkstraat 7-Tel. 601 33 37 Ook de Soester Bowling Vereniging zal actief zijn op de Seizoenmarkt die zater dag 2 september in het Willaertgebouw plaatsvindt. Belangstellenden kunnen op de banen een balletje gooien en in formatie inwinnen bij leden van de club die vanaf volgende week weer elke maandag- en dinsdagavond competitie wedstrijden houdt in C-drie. Er zijn in deze competitie nog plaatsen vrij. Tegen inlevering van deze waardebon ontvangt u bij bestelling in de maand september en plaatsing in februari/maart 2001 Voor het betere zonweringswerk Technisch Bureau Wonnink en co. b.v. E-mail: info@wonnink.com Internet: www.wonnink.com 3765 GE Soest Tel. (035) 609 06 90 3828 AC Hoogland Tel. (033) 480 22 44 Nieuweweg 66 Fax (035) 609 06 96 Hamseweg 89a Fax (033) 480 25 20

Soester Courant | 2000 | | pagina 9