5 JAAR SCH mmm osoVaL E^T^N cÜd "vssT^&n#' Vijfjaar danscentrum Sepp Nerveus in nieuwe jurk catwalk Itïjcfl >ellen; ïs met ngs- wij bestaan 5 jaar! pij! te Windhond in detail (3) 15. 9.50 5.50 SLAS laat Soesters voorlezen lit favoriete kinderboeken Van Wijk Makelaars vindt versterking in Rob Emmen Prijswinnaars bij Van de Yen Stichting S.D.R.S. helpt Roemeense dominee met kerk 22 september Eenvoud in glas aecoratït ZijdeèCoemen Volgende week SPECIALE AANBIEDINGEN IN GLASWERK EXTRA GEZELLIGHEID iet wieken/cruis j even naar JANT SOEST. EL. 6012372 'Openpodium' 6 oktober (kinderboekenweek) Nieuwe cursussen voor aankomend seizoen Miss-verkiezing in bejaardencentrum Groot Engendu Horeca mag niet in oude Retourette de bestéde lekkerste Wij starten met onze lessen. 10 lessen voor feest u met ons mee? cursus brons: dansert voor /er/ere feefp/j'd en /er/er n/'veanf bel voor informatie: 035-6017954 1! f S M/OENSDAü 13 SEPTEMBER 2000 SOESTER COURANT Welkom in Soest aan de Beukenlaan 15a. Telefoon: 035-602 71 08 U bent welkom op onze vaste openingstijden: Donderdag 10.00 -16.00 uur Vrijdag 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 10.00 -17.00 uur De wieken en de zeilen 1) roede 2) hekwerk 3) schei 4) aehterzomer 5) windborden 6) voorzomer 7) stormbord 8) zeil 9) voorlijk m 10) achterlijk 11) zeilroede 12) zwichtlijnen 13) linker hoektouw 14) rechter hoektouw !t lussen VOOR 50 R.... EL: ■RBAKGROENTEN :en opwarmen EN HEERLIJK imaal maar... •is bezorgen! i de zomer is het weer eens tijd 5>m een onderdeel van de Wind- pond - de korenmolen waarvan «el Soesters de herbouwplannen Ondersteunen - nader te bekijken. In deze derde aflevering komt het Viekenkruis aan de beurt, het meest ^opvallende deel van de molen. Van verre is te zien of de molen zijn werk doet. Staan de wieken stil, dan [egt de stand daarvan ook het nodige, len wiek bestaat uit de volgende onder- pelen: de molenroede, het hekwerk, de teilen, de voorzoom en de borden. Rn vroeger tijden werden de molenroé- ïen uit dennenhout gemaakt. Het ma ken van de houten roede was een van de moeilijkste werkzaamheden van de mo- pnbouwer. Later werden de roeden van aal gemaakt, omdat dit veel sterker is. Van de Windhond is bekend dat deze jot het laatst met houten roeden heeft Éewerkt. J)e stand van het hekwerk, die voor ie dere molen anders is, was een van de polenmakersgeheimen. Vanaf ca. 1750 ;¥is het Oudhollandse wiekensysteem in gebruik genomen. Een deel van de zei len werd vervangen door vaste borden, waardoor er ook al zonder zeilen kon worden gedraaid met het wiekenkruis. Het hekwerk bestaat uit heklatten of scheien die in de gaten van de roeden zijn vastgezet met wiggen en haaks daar op evenwijdig aan de roeden drie zo mers. Aan de rechterzijde van de rode bevindt zich de voorzoom. Die is opge bouwd uit een voorzomer en uitneem- bare windborden. In de praktijk werd vaak alleen het onderste windbord ver wijderd bij naderende storm. Afhanke lijk van de windsterkte werden de zei len geheel of gedeeltelijk gespannen. Het totale wieken-oppervlak van de Windhond bedroeg ca. 75 vierkante meter, waarvan 50 meter bestond uit zeildoek. Het maken van de zeilen is een kunst op zich. Net als bij zeilen van zeilschepen kan het zeil op vier verschil lende manieren worden gevoerd. Daar voor is het voorzien van vier zogenaam de slag- of zwichtlijnen. De vier storm- borden van de Windhond worden ge sponsord door Koos Postema Produc ties b.v. S<Cet4tee*tAlCfyi&U}. eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035-60130 42 Ie Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) heeft weereen nieuwe loot doen ontluiken aan haar loof- loom van literaire activiteiten: vol wassen Soesters, die een fragment voorlezen uit het lievelingsboek van hun jeugd en vertellen waarom dit verhaal toen zo'n indruk op hen maakte. Dat gaat gebeuren in de Kinderboeken week op vrijdagavond 6 oktober om 20.00 uur in de gezelligste sociëteit van Soest, de soos van Artishock, Steenhoff- straat 46A. Een andere mogelijkheid tijdens dit "Open Podium" is het voor lezen van een boekfragment of vers van deze tijd, dat ouders laten horen aan hun kinderen. Waarom geniet uzelf van deze kinderliteratuur? Te denken valt de laatste tijd aan de Harry Potter-boeken, die in 124 landen werden verspreid of dichter bij huis de verhalen en verzen van Annie M.G. Schmidt. Bekend is, dat Harry Mulisch in zijn jeugd zeer geïnspireerd werd door "De ongelofelijke avonturen van Bram Vingerling" van Leonard Rogge veen. Heeft u ook zo'n ervaring? c Welke volwassene heeft vroeger niet genoten van de boeken van Schuil, de Vletter, Abcoude en A.D. Hildebrand ("Avonturen op Nova Zembla"). Dik Trom en Kruimeltje worden nog steeds herdrukt. Op de Boekenmarkt in De venter bood iemand 150 gulden voor "De vlegeljaren van Pietje Bell". Mis schien heeft u ooit genoten van de Kin derbijbel of van "Het gat in de heg", het zondagschoolboekje dat u kreeg onder de kerstboom. Wie is niet opgegroeid met Daantje en Okkie Pepernoot? Jonge meisjes kregen rode oortjes van Joop ter Heul en "Toen kwam Tjeerd". Bij "Alleen op de we reld" en "Grote broer" biggelden de tranen over uw wangen. Wie genoot niet van de cowboyverhalen en de indi anenboeken? Wat had u met Asterix, Dick Bos en "De koning van Katoren"? Hoe belangrijk was en is nog steeds het kinderboek? Wat betekende het voor uw opvoeding? Vertel het ons op 6 oktober. Kom langs en neem het meest beduimelde exem plaar onder uw arm mee. De toegang is gratis. d Van Wijk Makelaars heeft vanaf 1 september versterking gekregen van makelaar Rob Emmen. Met recht kan men spreken van een verster king, daar Rob al 12 jaar als make laar in de regio werkzaam is. Voor velen zal Rob, een echte Soester, een goede bekende zijn. Voor Alex van Wijk is het een bewuste keuze geweest te kiezen voor een erva ren persoon met een zeer goede regio nale kennis. De mate van kennis en er varing bepaalt namelijk de kunde van de makelaar. Van Wijk Makelaars is structureel aan het groeien. Het nieuwe pand heeft een enorme impuls gegeven aan de zaak. Vele opdrachtgevers weten hen te vin den en waarderen de no nonsens aan pak. Hierbij spelen de internetsite en de computerzuil in de etalage, die 24 per dag het totale regionale aanbod toont, een belangrijke rol. De woningmarkt is enorm in beweging. Meer dan de consument vermoedt. Per maand kan de markt zeer verschillen. Een goed advies is dus van wezenlijk belang. Bij Van Wijk Makelaars is men daarvoor aan het goede adres. Als één van de weinige kantoren in Soest be schikt zij over drie beëdigde makelaars die garant staan voor een grondig en degelijk advies. Het kantoor doet er al les aan om samen met de opdrachtge ver een hecht team te vormen, zodat elke transactie tot een succes gemaakt kan worden. Op zaterdag 2 september was het weer feest bij boekhandel Van de Ven aan de Zuidpromenade. Toen werden namelijk de prijzen uitgereikt aan de winnaressen van de Annie M.G. Schmidt-wedstrijd. De gelukkigen waren Elara van Vuuren en Cathelijn de Roon. Zij hadden een origineel einde verzon nen voor een verhaal en daarbij een prachtige tekening gemaakt. Hun prijs bestond uit placemats, gemaakt van hun eigen tekening. Op de foto de trotse winnaressen: links Cathelijn en rechts Elara. Het wordt een extra feestelijk sei zoen voor danscentrum Sepp aan de Weegbreestraat, want het viert haar 5-jarig bestaan. Danscentrum Sepp is de dansschool van Jan en Gina Sepp. Het Swinging World- kwaliteitsvignet staat voor "dansen, leven en lachen". De dansschool is lid van de Federatie van Danslera- ren Opleidingen, erkend door het ministerie van WVC. Jan en Gina Sepp geven nu vijfjaar les in hun school. Daarvoor werkten ze 25 jaar als dansleraren in Amsterdam en Haarlem. Jan Sepp: "Een eigen school was ons streven, daar steek je je hart en ziel in." Het echtpaar Sepp heeft zelf vele jaren met plezier wedstrijden ge danst en was 7 jaar geleden Nederlands Kampioen. De bekroning van hun loop baan was het behalen van de wereldti tel Blackpool in 1992. "Een paar maanden dansles geeft een leven lang plezier" aldus Jan en Gina. "De wereld wordt steeds meer beheerst door werkdruk en stress. Dansen geeft de mensen weer het plezier en de ont spanning die ze zoeken." Het nieuwe dansseizoen staat voor de deucjen de cursussen Countrylinedan- sen, Streetdance en rolstoeldansen gaan in september weer van start. Het rol stoeldansen wordt dit jaar financieel ondersteund door het Bentinck Fonds. Er zijn ook herhalingscursussen van tien weken, voor mensen die als tiener heb ben leren stijldansen, maar daarna nooit meer hebben geoefend. 'Swingkids' is een nieuwe cursus van tien lessen voor kinderen van zes tot acht jaar. De Swingkids leren verschil lende soorten dansen tijdens de cursus, zoals rock and roll, cha cha, mambo, country en dansen op moderne muziek, iedere woensdag van 16.30 tot 17.30 uur. Voor de 55-plussers start er een cursus stijldansen op dinsdag van 15.00 tot 18.15 uur. 'Style in Line' is ook een nieuwe cursus Engelse wals en cha-cha in line en wordt gegeven op dinsdag van 14.00 tot 15.00 uur. Deze cursus kan zonder partner gevolgd worden. Dit seizoen wordt er op de vrijdag van 19.00 tot 20.15 uur salsa gegeven. De nieuwe, inspannende cursus rock roll wordt op vrijdagavond van 20.15 tot 21.30 uur gegeven. Er worden in het danscentrum verschil lende vrije dansavonden en feestavon den georganiseerd. Bel voor informatie teP 6017954. Vrijdag vond de grote Miss-verkie zing in bejaardencentrum Groot Engendaal weer plaats. Omdat de verkiezing vorig jaar een groot suc ces was, werd de 'catwalk' dit jaar voor de tweede keer in de recreatie zaal opgebouwd. Iedereen had er zin in, ondanks de spanningen die het evenement met zich meebracht. Ongeduldig wachten de 60 toeschou wers onder het genot van een kopje kof fie op de eerste ronde van de 'Miss Ver kiezing'. De meeste bewoners hadden wel willen meedoen, maar vonden het te eng. "Waarom doe jij niet mee, joh" wordt er onder elkaar geroepen. Voor zitter Kaats van de jury heeft zijn pen en papier al klaar. "Ik voel me zeer ver eerd te mogen jureren bij dit evenement. Op deze lijst met deelnemers noteren we wie welke punten krijgen. We letten op uitstraling, originaliteit, het loopje en de accessoires. Voor elk onderdeel zijn vijf tot tien punten te verdienen." De juryleden wonen zelf niet in Groot Eng endaal. "Het is erg moeilijk een objec tieve jury bij elkaar te krijgen" aldus Agnes van de Voort, een van de orga nisatoren. "In bijna alle bejaardentehui zen in de buurt wonen familie of vrien den van de deelneemsters. De juryleden van vandaag komen allemaal uit aan leunwoningen van de Molenschot." Nadat de openingscocktails aan alle be- In het voormalig Medisch Centrum op de hoek van de Dalweg en de Nieuwe- weg wordt geen horecabedrijf gevestigd. Het pand, dat tot voor kort de Retou rette was, valt binnen de grenzen van het bestemmingsplan Smitsveen en is bestemd voor inrichtingen ten behoeve van de gezondheidszorg, zoals apothe ken, kruisgebouwen en praktijkruimten. Het vestigen van een horecabedrijf is alleen mogelijk door het verlenen van vrijstelling, maar daaraan wil het Colle ge geen medewerking verlenen. Nadat het pand voor verhuur beschikbaar is gekomen hebben al vele potentiële huurders tevergeefs een verzoek gedaan voor een bestemmingswijziging. BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53/Soest T elëfoon 035-6012050 woners zijn uitgedeeld stelt Mark See- gers, organisator en entertainer van deze middag, de deelneemsters voor. Hij drukt ze op het hart de jury vooral te beïnvloeden met trendy danspasjes, en verzekert de dames dat ze er allemaal prachtig verzorgd uitzien. Titelverdedig ster mevrouw Valk is best zenuwachtig. "Ik heb een nieuwe jurk gekocht en ik ben gisteren naar de kapper geweest. Ik hoop dat ik weer zal winnen, maar ik weet het echt niet!" Na een stevige pep talk van Agnes van de Voort klimt Me vrouw Valk (83) het trappetje van de 'catwalk' op. Onder een denderend ap plaus loopt ze professioneel met elegan te pasjes op de maat van de swingende muziek, en zwaait vriendelijk naar de toeschouwers. Dan is mevrouw Veth aan de beurt. Zij heeft vorig jaar de Miss-verkiezing be dacht, maar deed zelf niet mee. Dit jaar is ze wel van de partij, en gearmd met organisator Agnes van de Voort loopt ze rustig maar zeker het publiek tegemoet. De jury is vooral gecharmeerd van haar 'keurige outfit'. Mevrouw Veninga is met haar 94 jaar de oudste deelneemster. Met een stra lende lach ontvangt ze het applaus. Over de muziek die gedraaid wordt heeft ze geen mening. "Wat zeg je? Menige bewoonster van Groot Eng endaal verscheen vrijdagmiddag op de catwalk. De Miss-verkiezing lokte veel andere bewoners van het bejaardencen trum naar de recreatiezaal. Foto: Aldo Allessie Muziek? Ik heb er niks van gehoord." Nadat de eerste vier deelnemers op zijn gekomen, is er een pauze met verschil lende soorten vishapjes. De acht man nen die in Groot Engendaal wonen, vin den het wel wat, die Miss-verkiezing. "Het is echt een leuk idee, ik vraag me af wanneer de eerste Miss-verkiezing voor mannen in Engendaal wordt geor ganiseerd," merkt meneer Geresteeg onder luid gelach op. Hij vindt het ab soluut niet erg dat er zo weinig mannen in Engendaal wonen. "Hartstikke gezel lig toch, tussen al die vrouwen? Daar zullen veel mannen jaloers op zijn!" Dan volgt de tweede ronde met de laat ste vier deelnemers en daarna de prijs uitreiking. Mevrouw Simons en me vrouw Mulder eindigen gelijk in punten. De jury beslist uiteindelijk dat mevrouw Mulder tweede wordt en mevrouw Si mons derde. Ze ontvangen beiden een verzorgingspakket. Mevrouw Asselt mag de luxe beker voor de eerste plaats meenemen. Stichting Diaconia Romana Soest wil verder gaan bouwen aan de nieuwbouw van de pastorie van do minee Cleciu in Roemenië. De bouw van de nieuwe kerk, vlakbij de plaats Tirgujiu, is inmiddels zover gevorderd, dat de muren overeind staan en de dakpannen er op zitten. De predikant dominee Cleciu dient tien kerken, maar moet daarnaast ook in ei gen levensonderhoud voorzien. Wan neer hij kan werkt hij aan de nieuw bouw van de parochie. Het viertal Bui tenhuis, Bulsink, De Koeijer en Westen- eng gaat van 20 tot 30 september naar Roemenie om hem te helpen. Het doel van de vrijwilligers is de bad kamer af te maken. Het is nu nog een lege ruimte zonder vloer, dus er moeten nog aan- en afvoerleidingen van water, De nieuwe pastorie van ds. Cleciu. bad en toilet gemaakt worden. Er is wel waterleiding, maar doordat het gebouw op een behoorlijke helling staat is de druk te laag om de badkamer en de keuken van water te voorzien. Daarom moet er een extra waterbron komen voor de badkamer. Het water moet uit een bron in de tuin komen, op 40 meter afstand van het gebouw. Daar moet een put gegraven worden. Als er tijd over is wordt er in de gang, keuke nen kerkzaal beton gestort. Alles wat voor de nieuwbouw nodig is, wordt in Roemenië gekocht, omdat de grenzen op dit moment heel moeilijk te passeren zijn met hulpgoederen. De bij dragen kunnen op bankrekeningnum mer 35.99.14.500 worden gestort. Weegbreestraat 205-207 3765 XE Soest WWW.SEPP.NL

Soester Courant | 2000 | | pagina 23