m invloed op de begroting Huisl Soest Vee duu degVeKe Meerjarenbegroting 2001-2004 en belastingvoorstellen 2001 in hoofdhjne Gift Ji voor Aanpassing begroting 2001 na Prinsjesdag WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 THOOGT PAGINA v\/0ËNSpAG 13 SEI f f f f Gemeente informatie Op 16 en 18 oktober 2000 behandelt de gemeenteraad de meerjarenbegroting 2001-2004 (in clusief de eerste en eventueel tweede wijziging) en de belastingvoorstellen 2001. Daarvóór, op 18 en 19 september, vindt de behandeling plaats in de adviserende commissies: bestuurszaken, volksgezondheid en maatschappelijke dienstverlening sport, onderwijs en milieu ruimtelijke ordening, volkshuisvesting openbare werken en recreatie financiën, economische zaken, sociale zaken en cultuur 18 september, aanvang 9.00 uur; 18 september, aanvang 13.30 uur; 19 september, aanvang 9.00 uur; 19 september, aanvang 13.30 uur. In dit artikel worden de belangrijkste zaken uit de meerjarenbegroting en de belastingvoor stellen belicht. De complete meerjarenbegroting 2001-2004 ligt ter inzage in het Infocentrum in de hal van het gemeentehuis. De gemeentelijke uitgaven en inkomsten Het gemeentelijk budget bedraagt voor 2001 in totaal 133 miljoen. Dit budget is in de begroting verdeeld over een tiental hoofdstukken, ofwel hoofdfuncties. In de volgende tabel zijn de tien hoofdfuncties weergegeven. Telkens zijn de uitgaven, inkomsten en het saldo van de uitgaven en inkomsten vermeld. Het laatste bedrag, het sal do tussen uitgaven en inkomsten, geeft het nettobeslag weer op de al gemene middelen van de gemeente. Tot de algemene middelen worden gerekend de belastingen (OZB en hondenbelasting) en de algemene uit kering uit het Gemeentefonds. De geraamde bedragen zijn opgenomen onder hoofdfunctie 9. Uitgaven en inkomsten 2001 per hoofdfunctie (bedragen x 1 miljoen) Hoofd functie Omschrijving Uitgaven Inkomsten Saldo' 0 Algemeen bestuur (o.a. gemeentebestuur, burgerzaken, verkiezingen) 6,8 1,1 5,7 1 Openbare orde en veiligheid 3,3 0,1 3,2 2 Verkeer, vervoer en waterstaat 7,8 0,9 6,9 3 Economische zaken 0,5 0,5 0,0 4 Onderwijs 14,6 7,9 6,7 5 Cultuur en recreatie (o.a. sport, openbaar -1 groen, bibliotheek, muziekschool) 17,5 2,3 15,2 6 Sociale voorzieningen/maatschappelijke dienstverlening (o.a. bijstand, werkgelegen heid, zorg, minimabeleid) 35,4 19,3 16,1 7 Volksgezondheid en milieu (o.a. inzameling afvalstoffen, riolering, milieu) 20,7 15,6 5,1 8 Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (waaronder bouwgrondexploitatie) 20,6 17,2 3,4 9 Financiering en algemene dekkingsmiddelen (belastingopbrengsten, algemene uitkeringen, renteopbrengsten e.d. 6,1 68,4 -62,3 Totaal 133,3 133,3 0,0 De inkomsten van de gemeenten kunnen ook op andere manier worden onderscheiden. We kunnen bijvoorbeeld een verdeling maken naar inkomstenbronnen. Dit zijn (in volgorde van omvang): Geraamde inkomsten van de gemeente in 2001 in miljoenen guldens 1. Algemene uitkering (algemene vergoeding van het Rijk uit het Gemeentefonds) 2. Specifieke uitkeringen (uitkeringen van met name het Rijk, die voor een specifieke taak worden verstrekt) 3. Belastingen (OZB en hondenbelasting). 4. Inkomsten bouwgrondexploitatie (verkoop van gronden e.d.). 5Leges/rechten (heffingen voor een specifieke, gemeentelijke prestatie of dienstverlening, zoals leges, marktgelden, rioolrechten en afvalstoffenheffing). 6. Bijdragen uit reserves 7. Overige (opbrengsten verhuur, dividenden, rente-inkomsten, etc.). Totaal 48,5. 25.4 14,6 13.6 13.5 12.7 5,0 133,3 Overige 3,8% Reserves 9,5% Leges/rechten 10,1% Bouwgrondexpl. 10,2% Belastingen 11,0% Het begrotingsbeeld Het financiële tij voor de gemeente Soest lijkt gekeerd. De financiële per spectieven zijn aanmerkelijk verbeterd ten opzicht van een jaar geleden. Net als het Rijk en andere gemeenten profiteert ook Soest van de hoge eco nomische groei. Deze groei vertaalt zich onder meer in een hogere alge mene uitkering van het Rijk (Ge meentefonds) en lagere uitgaven voor de bijstand. Bovendien profi teert Soest van de komende herver deling van het Gemeentefonds. In tegenstelling tot de vorige herverde ling (1997) behoort Soest nu tot de voordeelgemeenten met een plus van 1,8 miljoen. Door de vastgestelde overgangstermijn komen deze hoge re inkomsten gefaseerd over de pe riode 2001-2005 naar de gemeente toe. De meerjarenbegroting 2001-2004 kent de volgende uitkomsten: 2001:/ 50.000 overschot 2002: 0,4 min. tekort 2003: 1,6 min. overschot 2004: 2,4 min. overschot De eerste begrotingswijziging, die in middels aan de gemeenteraad is aan geboden, leidt tot een verslechtering van deze uitkomsten met ruim 200.000. De gemeentelijke belastingen Hertaxatie wet WOZ In de loop van dit jaar zal de algehele hertaxatie van alle onroerende zaken in de gemeente Soest worden afge- 4 Algemene uitkering 36,4% Specifieke uitkeringen 19,0% rond. Voor woningen en niet-wonin- gen worden nieuwe waarden vastge steld naar het prijspeil 1 januari 1999. Vanaf 2001 zullen de nieuwe WOZ- waarden worden gebruikt voor de vaststelling van de aanslagen OZB. Tot en met het jaar 2000 worden nog de oude waarden met het prijspeil 1 januari 1993 gehanteerd. Op dit moment kunnen we nog geen inzicht geven in de exacte waardeont- wikkelingen binnen Soest. Het is daarom ook nog niet mogelijk om de tarieven voor de OZB te bepalen. Het uitgangspunt is dat de totale OZB-opbrengst niet wordt beïnvloed door de waardestijgingen. Dit bete kent dat de tarieven navenant zullen worden verlaagd. Alle eigenaren en gebruikers van on roerende zaken ontvangen rond 1 maart 2001 een zogeheten WOZ-be- schikking. Hierop staat de nieuwe WOZ-waarde, die gehanteerd zal worden van 2001 tot en met 2004. Va o.a. deze krant zullen wij u te zijner tijd nader informeren over de hertaxatie. Belastingtarieven 2001 Aan de gemeenteraad wordt voorge steld om de tarieven voor de OZB en de hondenbelasting alleen met het inflatiepercentage (2V4%) te verho gen. Zoals hiervoor al vermeld, kun nen de OZB-tarieven nog niet wor den bepaald in verband met de alge hele hertaxatie. Voor de afvalstoffenheffing wordt een^aling van het tarief voorzien van 435,40 naar 420,40. Net als in 2000 zal de Zalmsnip ook in 2001 via de afvalstoffenheffing worden uit gekeerd. Het netto te betalen bedrag komt hiermee op 320,40. Het rioolrecht zal op basis van de be staande beleidslijn worden verhoogd met 18 per aansluiting tot 162. Deze verhoging is noodzakelijk om de jaarlijkse stijgende kosten van de riolering (onderhoud, vervanging, aanpassing) te kunnen financieren Zowel het rioolrecht als de afvalstof fenheffing worden in rekening ge bracht via de maandelijkse nota van het energiebedrijf REMU. De tarieven voor de leges en rechten worden aangepast aan de kostenont wikkeling. Een in verhouding sterke tariefsverhoging is noodzakelijk bij de paspoorten. Om volledige kostendek king te verkrijgen, zal het tarief in 2001 moeten stijgen van 97,50 naar 122. Voor een overzicht van de belangrijk ste gemeentelijke tarieven in 2001: zie kader elders op deze pagina. In de begroting is een bedrag van 500.000 gereserveerd voor lasten verlichting. We hebben hieraan nu nog geen invulling gegeven. Het is denkbaar dat dit bedrag wordt be trokken bij de uitkomsten van de al- gehele hertaxatie wet WOZ. De belangrijkste (voorgestelde) tarieven in 2001 Ter vergelijking zijn tevens de tarieven 2000 tussen haakjes vermeld. Onroerendezaakbelastingen, per 5.000 waarde: - voor de eigenarenbelasting - voor de gebruikersbelasting Afvalstoffenheffing, per perceel, excl. Zalmsnip Idem, maar nu incl. verwerking Zalmsnip Rioolrecht, per 500 m3 of gedeelte daarvan Hondenbelasting, a. tarief eerste hond b. tarief voor elke volgende hond Bouwvergunningen a. een vastrechtbedrag van b. vermeerderd met: per 1.000 bouwkosten Paspoorten Europese identiteitskaart Rijbewijzen Uittreksel uit het bevolkingsregister Huisvestingsvergunning Pas-65 de tarieven voor de OZB zullen pas eind 2000 worden vastgesteld. t) 7,86) f 6,29) f 420,40 (435,40) 320,40 (335,40) 162,00 (144,00) f 115,20 (112,80) f 170,40 (166,80) f 229,55 (224,50) 18,70 18,30) f 122,00 97,50) f 37,00 37,00) f 63,00 59,50) f 15,00 14,50) f 93,50 91,50) f 15,00 14,50) Wat betaalt een gemiddeld huishouden in Soest volgend jaar aan gemeentelijke belastingen? 2001 2000 Onroerendezaakbelastingen: (waarde woning 200.000, prijspeil 1.1.93!!) - eigenaarsdeel 327,00 320,00 - gebruikersdeel 261,00 256,00 Rioolrecht 162,00 144,00 Afvalstoffenheffing 420,40 435,40 Af: Zalmsnip 100,00 -/- 100,00-/- Totaal 1.070,40 1.055,40 Stijging t.o.v. 2000 +1,4% deze bedragen zijn berekend op basis van de huidige tarieven, vermeerderd met 2'A% trendmatige stijging Wethouder Blommers (financiën) Nieuw beleid in 2001 B en W stellen de gemeenteraad voor middelen beschikbaar te stellen voor: Kredieten (de jaarlasten komen ten laste van de begroting): Realiseren toiletvoorziening begraafplaats Veldweg 35.000 Uitbreiding urnenmuur begraafplaats Soest 25.000 Asfaltversmalling Banningstraat 63.000 Reconstructie aansluiting fietspad Wieksloterweg/Insingerstraat 10.000 Reconstructie fietspaden (prioritering nog te bepalen) 475.000 Op norm brengen openbare verlichting (prioritering nader te bepalen) 87.500 Oplossen knelpunten openbare verlichting 30.000 Verlengen rechtsafstrook Dalweg/Koningsweg 63.000 Activiteiten (jaarlijks te ramen budget): Continuering uitbreiding peuterspeelzalen 39.051 Bijdrage Radio Soest (structureel maken incidenteel subsidie 2000) 47.000 Vrijwilligersbeleid 25.000 Jongerenparticipatie 5.000 Marokkaans vrouwenwerk 32.000 De totale begroting van de gemeente Soest laat voor 2001 een bedrag zien van 133 miljoen gulden. Dit is inclusief de (in drie stappen herverdeelde) rijksbijdrage uit het gemeentefonds. De laatste stap levert Soest een hoger bedrag op dan werd verwacht. Volgens wethouder A. Blommers van finan ciën heeft dit ook te maken met het feit dat het rijk meer uitgeeft; de regel is dan dat de gemeenten naar verhouding ook meer ontvangen. Overigens moe ten uiteraard nog de maatregelen die op Prinsjesdag worden aangekondigd in de begroting worden verwerkt Dat de rijksuitkering hoger uitvalt is volgens mevrouw Blommers "maar goed ook, want we krijgen van het rijk steeds meer taken waarvan de fi nanciële risico's op ons afkomen." Als voorbeeld noemt zij de bijstand. "Vroeger kwam tien procent van de uitkering voor rekening van de ge meente, met ingang van 2001 is dat 25 procent. Het rijk gaat er van uit dat de gemeenten daardoor de bij stand kritischer gaan bekijken. Maar in Soest verandert er niets: wij kijken sowieso kritisch, daar hebben we dit soort kortingen niet voor nodig. We vinden het ook niet helemaal eerlijk, omdat de gedachte zou kunnen ont staan dat de gemeente strenger wordt als ze zelf meer moet bijdragen. Zo is het niet. Wij vinden als gemeente lijke overheid dat de hele samenleving er baat bij heeft als alleen die mensen een uitkering krijgen die deze werke lijk nodig hebben. Wij gaan dus op de oude voet verder, ook zonder deze voor ons overbodige 'financiële prikkels'." "Wij zijn met onze sociale dienst zelfs al zover dat we er alles aan doen -bij- voorbeeld door middel van sociale activering waarvoor we net een groot project gestart zijn- om ook mensen die geen betaald werk kunnen doen toch de gelegenheid te geven hun bij drage aan de maatschappij te leveren. Daar heeft de maatschappij voordeel van doordat dingen gedaan worden die anders misschien zouden blijven liggen en het is voor de betrokkenen zelf ook prettig omdat ze zo met be trokken blijven bij de samenleving." Op dit moment is de uitgavenkant in evenwicht met de inkomsten, zegt mevrouw Blommers. "Als mensen iets anders willen, zal dus een keus gemaakt moeten worden. Voor nieu we dingen die geld kosten, moeten andere dingen geschrapt worden. Het bedrag voor nieuw beleid is wel iets verhoogd, nadat het tot een mini mum was teruggebracht toen het fi nancieel zo tegenzat. Het college doet zelf geen voorstellen over de beste ding van dat extra geld. Er liggen nog enkele voorstellen voor extra investe ringen, maar daar moet de raad zich over uitspreken." Mevrouw Blommers wijst erop dat het college een aantal grote lijnen heeft uitgezet voor belangrijke ont wikkelingen zoals de stedelijke ver nieuwing en de bestuurlijke vernieu wing. Voor de voortgang daarvan ge bruikt zij het beeld van een brug met pijlers: "Voor je het brugdek legt moet je eerst zeker zijn dat de pijlers het brugdek kunnen ondersteunen. Daarom moeten we eerst nalopen welke zaken we moeten actualiseren. Misschien moet er eerst nog meer informatie komen of moeten we met enkele onderwerpen nog eens terug naar de burgers gaan. Als we al die informatie hebben, kunnen we een brug bouwen waarover we in de ko mende jaren verder kunnen. Zo bouw je verder op een aantal zaken die we op de rit hebben en waarover beleidsuitspraken zijn gedaan. Alles bij elkaar krijg je hierdoor een duide- A1 eerder, bij de voorjaarsnota 20(1 zijn extra middelen beschikbaar o steld voor voorzieningen aan sportaccommodaties (f 1,5 miljo en de uitvoering van het beleidspjj Informatisering en Automatiseq (waaronder circa 2 miljoen i projecten in 2001 en 2002). Reeds dit jaar wordt begonnen r de ontwikkeling van de zogehei éénloketfunctie voor gemeentelij diensten. Een andere belangrijk a dachtspunt is de ontwikkeling van fl wijkbeheer. Aan beide zaken v we hier kort aandacht schenken. I Eén loket voor gemeentelijke dia sten Enkele jaren geleden is al een bel gemaakt met de uitbreiding van dj verlenen diensten naar het publiei de hal van het gemeentehuis. Dil sten waarvoor men direct in de f bliekshal terecht kan, zijn alle bl gerzaken, informatie over huisvf ting, huursubsidie, informatie oveil wet voorzieningen gehandicapt! toeleiding naar werk en inkomej voorziening. Ondanks de verruin dienstverlening in de hal komt nog steeds voor dat burgers moef worden doorverwezen naar andj afdelingen. Dat geldt met name va bouwzaken en belastingen. In de f mende twee jaar wordt een projet gang gezet dat moet leiden tot i grotere dienstverlening in de centj le hal. Daarnaast zal het digitale lol worden opgezet en zal in toeneml de mate ook dienstverlening op j wijze plaatsvinden. Wijkbeheer De verdere ontwikkeling en uitbd van het integraal wijk- en buurtfl heer heeft onze volle aandacht. I" bij wordt nauw samengewerkt i partners zoals Stichting Balans,II woningcorporaties, de politie en| wonersgroepen. Een structuur was wordt gewerkt met wijkbeheerte; en wijkperspectiefplannen is in ojl wikkeling. Van de in april 2000 a getrokken coördinator wijk- I buurtbeheer worden belangrijke pulsen verwacht voor een optir wisselwerking tussen de bewoners de verschillende disciplines. lijk beeld van hoe Soest zich de ko mende jaren zal ontwikkelen." Dit zal gebeuren in nauwe samenwer king met de burger met wie de com municatiemogelijkheden steeds uitge breider worden en die de gemeente bovendien nog wil versterken. "De mensen laten meedenken over de toekomst van Soest, daar moet steeds meer ruimte voor komen. Dat vraagt dus inzet van de burger voor de eigen leefomgeving. Als het aan de gemeente ligt, zullen we daarvoor alle mogelijkheden geven." Verder zijn uit de burgerij enkele voorstellen gedaan op het gebied van culturele activiteiten. "Daar willen we samen met de Stichting Coördinatie Kermissen meer ruimte aan geven, ook financieel. Er staat nu nog geen apart budget voor. Als de raad het een goede gedachte vindt, willen we met alle culturele verenigingen en burgers die er belangstelling voor hebben een soort brainstorm-bij een komst beleggen om te overleggen wat er kan gebeuren, wie iets gaat doen en wat het mag kosten. Op basis hiervan kunnen we een concreet voorstel aan de raad doen. In ieder geval vinden we het goed als culturele manifestaties uitgebreid kunnen wor den. Er gebeurt al veel, maar we wil len toch kijken of we nog meer initia tieven van de grond kunnen krijgen. Alle culturele activiteiten dragen im mers bij aan de kwaliteit van ons dorp." Op het gebied van de kinderopvang "zal er een enorme slag gemaakt wor den," zegt wethouder Blommers. "In 2001 zullen initiatieven die momen teel van de grond komen hun beslag hebben gekregen. Dat betekent vrij wel een verdubbeling van kinderop vangplaatsen. Wij geven instellingen en bedrijven de kans om hun initia tieven te realiseren. Ook $an het peu- Naast de gemeentegids zijn er vëj schillende mogelijkheden om geïnfc meerd te worden over het wel en v van de gemeente. Radio op woensdag/zondag Elke woensdag is er het radio-pi gramma Van het Raadhuisplein op lokale zender Radio Soest. Tuss 11.00 en 12.00 uur worden actue zaken belicht aan de hand van inti views met onder meer leden van college van burgemeester en wetho ders. Ook worden de besluiten me gedeeld die b. en w. genomen he ben. Het programma wordt de zond daaropvolgend tussen 11.00 en 12/ uur herhaald. Radio Soest is te beluisteren op kabel 107.9 en via de ether (bijvot beeld autoradio) op 105.9 Dagelijks radio In het radio-programma Soest-acti eel op Radio Soest wordt elke werl dag om ongeveer 09.30 uur aandacl besteed aan gemeentelijke actualite ten. Televisie teletext Op kanaal 29- van de kabel (fre quentie 534,25 Mhz) vindt u de zer der Tekst TV Soest. Achter deze zender kunt u met ge bruik van teletekst-apparatuur (al standsbediener) informatie van d gemeente Soest krijgen. U dient hiervoor paginanummer 15 intoetsen. Dan krijgt u de inhoudsof gave van de gemeente te zien Daai na kunt u een keuze maken uit d verschillende onderwerpen. Op pagina 151 kunt u kennis neme van het "Laatste nieuws van de ge meente". Deze pagina's worden re gelmatig ververst. Op pagina 157 staan de vergaderin gen met agendapunten van de meenteraad en de raadscommissies. Het Internet adres van het digita le gemeentehuis van Soest www.soest.nl Om met andere senioren mee slag nodig. Nog te vaak makei «een gebruik van bijvoorbeeld jjingen en activiteiten. Om di krijgen in de levensomstandig „eente Soest. In samenwerk!] j „jorenvoorliching Soest en he biervoor het huisprojectbezoi i :aar en ouder in Soest en Soe liuisbezoekproject en het verz llen dat de privacy van de deelt ||)ij de brief zit een antwoorc pllen wordt verzocht die binn Jagen op te sturen. Als de ge 11 seerde dit nalaat, wordt voor li ben van een afspraak voor h ,„ek telefonisch contact mei Het Juliana Welzijns Forn een bedrag van 10.000 gul gekend aan het huisbezoel <Wij zoeken u op'. Dit plan zet door de medewerkers project Vereenzaming C Soest (VOS) en de werkgi niorenvoorlichting van de J Welzijn Ouderen Soest (SI Het is de bedoeling om me van deze maand alle zei wonende ouderen vanaf 7 de gemeente Soest te be De seniorenvoorlichters ei dewerkers aan het VOS hebben in de terspeelzaal-plusproject dat dit jaar is gestart zullen we veel aandacht be steden om dit zo snel als mogelijk is te laten groeien. Dit is een projec waarbij kinderen naar de regulier* peuterspeelzaal gaan, met dit verschil dat zij extra mogelijkheden krijgen om hun taal te ontwikkelen. Dat is met name voor kinderen met een anderstalige achtergrond van belang, omdat ze dan met een zo klein mo gelijke taalachterstand kunnen instro men in het basisondywijs." In de nota van aanbieding bi groting 2001 van de gemeen is een groot aantal aandacht! tiepunten opgenomen. Onder het hoofd 'algemeen 1 worden onder meer genoemc zoek van meningen van bur het kader van de bestuurlijke wing, zie ook pagina 1) en van de éénloketvoorziening. Met betrekking tot openbare veiligheid heeft het regelen v£ stemming/samenwerking brandweer, politie en militai plexen in Soest de aandacht, het onderzoek naar en de bes over de samenwerkingsmoj; den met de brandweren va en Eemnes. Ten aanzien van het verkeei aandacht vooral uit naar de van knelpunten in de hoof* structuur alsmede naar re van de tweede fase van de ii 30 km/u-gebieden. Verdei gemeentebestuur op basis va komsten van de fietsbalan: maandelijks WAT? VOOR WIE? WANNEER? WAAR? Na Ter Le: Ex< Infi Wc Bit Ed Alle Ore Nai Ba: (let Vrij Ell Le Milieu Educatief Cent Meer informatie of een

Soester Courant | 2000 | | pagina 34