Huisbezoek moet problemen van Soester senioren in beeld brengen Gift Juliana Welzijns Fonds voor project huisbezoek Veel aandachts- en actiepunten begroting 2001 Brandweerkorps Soesterberg op zoek naar vrijwilligers duurzaam Soest Cl de gVekerrj Naast mannen zijn ook vrou wen welkom WOENSDAG 13 SEPTEMRFR 2000 OP 'T HOOGT PAGINA 3 te- ie Mandaatlij st 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE «aase. arsnota 2000, schikbaar ge- igen aan de f 1,5 miljoen) et beleidsplan atomatisering miljoen voor 002). begonnen met de zogeheten gemeentelijke belangrijk aan- kkeling van het e zaken willen schenken. entelijke dien is al een begin iiding van de te r het publiek in :ntehuis. Dien- lirect in de pu- i, zijn alle bur- over huisves- ormatie over de gehandicapten, c en inkomens- cs de verruimde e hal komt het burgers moeten en naar andere t met name voor ingen. In de ko- dt een project in :t leiden tot een ing in de centra- het digitale loket zal in toenemen- verlening op die teling en uitbouw vijk- en buurtbe- le aandacht. Hier in en gewerkt met ;hting Balans, de de politie en be- :n structuur waarin t wijkbeheerteams iplannen is in ont- in april 2000 aan- linator wijk- en len belangrijke im- voor een optimale >en de bewoners en lisciplines. ntegids zijn er ver- jkheden om geïnfor- over het wel en wee lag/zondag is er het radio-pro- Raadhuisplein op de :adio Soest. Tussen uur worden actuele i de hand van inter- meer leden van het ^meester en wethou- m de besluiten mee- n w. genomen heb- a wordt de zondag:* ussen 11.00 en 12.00j te beluisteren op de na de ether (bijvoori op 105.9 jgramma Soest-actu test wordt elke werk- ir 09.30 uur aandacht: aeentelijke actualiteit van de kabel (fret Mhz) vindt u de zea- loest. snder kunt u met gef :ekst-apparatuur (af?; r) informatie van dé t krijgen. or paginanummer 150 krijgt u de inhoudsori- ïmeente te zien Daar- l keuze maken uit de >nderwerpen. kunt u kennis nemen; ste nieuws van de ge? e pagina's worden rep rst. 7 staan de vergaderin-; dapunten van de ge? i de raadscommissies, j idres van het digita-' luis van Soest is F.NL usproject dat dit jaar isj we veel aandacht be4 zo snel als mogelijk ia en. Dit is een project! ren naar de regulierei d gaan, met dit verschil] nogelijkheden krijgen' e ontwikkelen. Dat is ior kinderen met een j :htergrond van belang, met een zo klein mo- j terstand kunnen instro- sisondjrwijs." Om met andere senioren mee te kunnen doen is een zekere financiële arm slag nodig. Nog te vaak maken senioren uit onwetendheid of door schroom geen gebrutk van bijvoorbeeld kwijtscheldings-of subsidieregelingen]voorzie- mngen en ac mte.ten. Om dit te veranderen, is het noodzakelfik inricht te )8nteWst IVenSOm fgheden en Problen,atiek van senioren in de ge meente Soest. In samenwerking met de gemeente hebben de Werkgroep Se- niorenvoorliching Soest en het Project Vereenzaming Ouderen Soest (VOS) hiervoor het hu.sprojectbezoek opgezet. Alle zelfstandig wonenden van 75 'aar ,°e .e" Soeslcrherg krijgen een brief met uitleg over het huisbezoekproject en het verzoek om medewerking. Belangrijk is het te we ten dat de privacy van de deelnemers zorgvuldig wordt bewaakt. Bij de brief zit een antwoordkaart. Men wordt verzocht die binnen vijf dagen op te sturen. Als de geadres seerde dit nalaat, wordt voor het ma ken van een afspraak voor huisbe zoek telefonisch contact met hem/ haar opgenomen. De verkregen gege vens van alle huisbezoeken worden tot algemene informatie verwerkt. Hier door kan men inzicht krijgen in de belevingswereld en wensen van senio ren. Mede op grond hiervan kan de beleidsvorming van organisaties op het gebied van ouderenwerk worden bepaald. Prognose voor Eemland Volgens statistische gegevens telt Soest in totaal 2.947 inwoners van 75 jaar en ouder; 2.630 van hen wonen in Soest, 317 in Soesterberg. Van hen wonen 2.656 zelfstandig, terwijl 291 inwoners van 75 jaar en ouder in ver zorgingshuizen wonen. Bevolkingsprognoses laten duidelijk zien dat het aantal senioren in Neder land de komende jaren zal toene men. De prognose voor Eemland Het Juliana Welzijns Fonds heeft een bedrag van 10.000 gulden toe gekend aan het huisbezoekproject Wij zoeken u op'. Dit plan is opge zet door de medewerkers van het project Vereenzaming Ouderen Soest (VOS) en de werkgroep Se niorenvoorlichting van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Het is de bedoeling om met ingang van deze maand alle zelfstandig wonende ouderen vanaf 75 jaar in de gemeente Soest te bezoeken. De seniorenvoorlichters en de me dewerkers aan het VOS-project hebben in de afgelopen jaren in hun werk gemerkt dat er een dui delijk verband bestaat tussen het moeten leven met een beperkt in komen en het verliezen van con tacten met mensen in de omgeving. Dit verlies van sociale contacten leidt in veel gevallen tot vereenza ming, sociaal isolement en een zaamheid. Seniorenvoorlichters en VOS-me- dewerkers vinden dat zij moeten helpen om waar mogelijk zo'n si tuatie te voorkomen dan wel die te veranderen. Dit kan gebeuren door senioren te wijzen op subsidie- en kwijtscheldingsregelingen, maar ook op activiteiten die gericht zijn op gezelligheid en ontspanning. Hiervoor is het huisbezoekproject opgezet onder het motto 'Wij zoe ken u op.' Het college van burgemeester en wethouders heeft volledig inge stemd met de uitvoering van dit plan. Om dit mogelijk te maken, is de medewerking van tal van vrij willigers nodig. Voor meer gedetail leerde informatie kan men tijdens kantooruren telefonisch contact opnemen met nummer (035) 6023681. voorspelt een groei van het aantal 65- plussers van ongeveer 36.000 in 1998 tot ca. 44.500 in 2010. Dit betekent een toename van ruim 23 procent. Na 2010 wordt een nog sterkere toe name verwacht. Volgens prognoses zijn er in 2020 in Eemland ca. 60.000 inwoners van 65 jaar en ouder. Dit is ten opzichte van 1998 een groei van 66 procent. Nederland vergrijst De laatste jaren verschijnen in toene mende mate publicaties over 'ouder wordend Nederland'. De positieve en negatieve berichten over deze ont wikkeling houden elkaar ongeveer in evenwicht. Inmiddels is zowel vrijwil ligers als beroepskrachten die in de ouderzorg werkzaam zijn duidelijk geworden dat er een wisselwerking bestaat tussen het moeten leven van een beperkt inkomen en het verlies van sociale contacten. Hierdoor kan bij ouderen het gevoel toenemen van zich alleen voelen en/of het proces van vereenzaming zich manifesteren. Met de gegevens die tijdens het huis bezoekproject verzameld worden, gaat men aan de slag met de bedoe ling hierin verandering te brengen. De senioren hebben drie keer de ge legenheid om kenbaar te maken dat zij niet aan het huisbezoekproject wil len meewerken. Dit is mogelijk door te reageren op dit artikel, schriftelijk dan wel telefonisch (via nummer 035 - 60 23681); door het insturen van de antwoordkaart na ontvangst van de brief, en door de reactie bij het maken van een afspraak met de vrij williger voor het huisbezoek. In de nota van aanbieding bij de be groting 2001 van de gemeente Soest is een groot aantal aandachts- en ac tiepunten opgenomen. Onder het hoofd 'algemeen bestuur' worden onder meer genoemd onder zoek van meningen van burgers (in het kader van de bestuurlijke vernieu wing, zie ook pagina 1) en uitbouw van de éénloketvoorziening. Met betrekking tot openbare orde en veiligheid heeft het regelen van de af stemming/samenwerking tussen brandweer, politie en militaire com plexen in Soest de aandacht, evenals het onderzoek naar en de beslissingen over de samenwerkingsmogelijkhe den met de brandweren van Baarn en Eemnes. Ten aanzien van het verkeer gaat de aandacht vooral uit naar de aanpak van knelpunten in de hoofdwegen- structuur alsmede naar realisering van de tweede fase van de inrichting 30 km/u-gebieden. Verder wil het gemeentebestuur op basis van de uit komsten van de fietsbalans (zie el ders in Op 't Hoogt) en de fietsers bond nadere beslissingen nemen over eventuele extra maatregelen voor aanleg/reconstructie van fietspaden. Uitgifte van bedrijfsterrein De Grach ten en de verdere uitwerking en ef fectuering van het opwaarderingspro ces van het bedrijventerrein Soestdijk zijn ook belangrijke actiepunten voor 2001. Op onderwijsgebied is van belang de uitwerking, in samenwerking met be sturen van bijzondere scholen, van aanpak van de problematiek door sluiting van drie locaties van openba re scholen. De gevolgen hiervan moe ten worden geregeld. Verder moet de effectuering van de stroomlijning/af stemming van gemeentelijk (onder- wijs)achterstandsbeleid aandacht krij gen, evenals de vormgeving van de 'vangnetregeling' in verband met het afschaffen van het schoolzwemmen. Onder 'cultuur en recreatie' staan onder meer vermeld de vaststelling van het sportplan 2000+de afron ding van de sportclustering en de rea lisering van nieuwe kleed- en clubac commodaties; een nieuwe exploitatie- overeenkomst op basis van een nader vast te stellen toekomstvisie voor de zwem- en sportaccommodatie Aqua Indoor aan de Dalweg; uitbreiding van voorzieningen voor kinderop vang; verdere vormgeving van jonge- renparticipatie; presentatie van wijk- perspectiefplannen en een experiment met besteding van het budget wijkbe heer; uitvoering van het project dag indeling (samenwerking school, bui tenschoolse opvang en cultuur), en Ten slotte is met betrekking tot re creatie afgesproken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een natuurlijke recreatiepias tussen het bedrijventerrein en de Wieksloter- weg. Op het terrein van sociale voorzie ningen en maatschappelijk werk staat samenwerking met Baarn en Bun schoten hoog op de agenda. Ten aan zien van volksgezondheid en milieu geldt dit voor de uitvoering van het duurzaamheidsplan; het toekomst plan van de GGD; het opzetten van een verplicht vieijaarlijks volksge- zondheidsbeleidsplan, en aandacht voor de geluidsproblematiek van de rijksweg A 28 bij Soesterberg. Ten slotte gaat bij ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting de aandacht vooral uit naar de uitvoering van het plan stedelijke vernieuwing; de verde re ontwikkeling van beeldkwaliteits plannen en uitvoering van de beleids nota welstandszorg; een notitie over toelaatbare activiteiten in het buiten gebied in relatie tot de veranderingen in de agrarische sector, en een on derzoek naar de woningbehoefte als mede de aanpassing van het volks huisvestingsbeleid. In het INFOrmatiecentrum hal ge meentehuis) ligt voor iedereen ter in zage de "Mandaatlijst". In deze Mandaatlijst staan de be voegdheden omschreven die burge meester en wethouders aan bepaal de- in dit besluit genoemde - functio narissen hebben opgedragen om na mens het college besluiten te nemen. 't De laatste grote uitruk van het korps Soesterberg van de vrijwillige brandweer Soest betrof een brand in een cara vanshowroom aan de Stemerdingweg. Om ook in de toekomst adequate brandbestrijding en hulpverlening te kun nen garanderen, moet het korps met enkele leden worden aangevuld. Omdat op korte termijn vijf vrijwilligers door leeftijdsontslag of om andere redenen de brandweer verlaten, is het korps Soesterberg op zoek naar enthou siaste leden vanaf 18 jaar om de bezetting op sterkte te houden. Als nieuwe aanmeldingen uitblijven, komt vooral overdag de uitruk in gevaar. Postcom- mandant J. Udo doet dan ook een dringend beroep op de inwoners van Soesterberg en op hen die buiten het dorp wonen maar overdag in Soesterberg werken om zich voor het vrijwillige brandweerwerk op te geven. Het gaat dan niet alleen om mannen. Ook vrouwen zijn welkom, want de brandweer is allang niet meer de ex clusieve mannenwereld die ze decen nia lang is geweest. Inmiddels staan dan ook in de korpsen Soest en Soesterberg van de brandweer Soest vrouwen hun mannetje als het aan komt op brandbestrijding en hulpver lening. Daarom zijn bij het korps Soesterberg, waarvan de sterkte op 33 vrijwilligers is vastgesteld, ook vrouwen zeer welkom als zij zich tot deze vorm van vrijwilligerswerk aan getrokken voelen. Volgens Udo is het vrijwilligerswerk bij de brandweer aantrekkelijk „om dat je wat doet voor de medemens. Het moet een stuk gedrevenheid zijn. Dat heb je echt nodig om mee te kunnen doen. Het blijkt dat het me rendeel van de mensen die eenmaal aan de brandweergeroken' hebben, er voor een hele lange periode, soms bij wijze van spreken levenslang, aan vast zitten. We hebben een lid van 88 die dus al 33 jaar niet meer actief is in het brandweerwerk maar nog steeds geen week overslaat om naar de kazerne te komen na de wekelijk se oefening op de dinsdagavond. Het merendeel haalt de 25 jaar als vrijwil- ligersjubileum." Degenen die zich aanmelden, onder gaan zowel een medische- als een sport(conditie)keuring, waarbij ook gekeken wordt of er sprake is van hoogte- en/of engtevrees. De oplei ding begint met één avond in de week, een jaar lang. „Want je moet minimaal je opleiding brandwacht ge volgd hebben om goed mee te kun nen draaien bij de uitruk." zegt Udo. „In dat jaar hebben ze onder meer de basisbeginselen van de brandbestrij ding en over hun persoonlijke be scherming geleerd, zoals ademlucht lopen, en levensreddende handelin gen. Dit vormt de basis om te kun nen uitrukken. In de loop van de op leiding mogen ze al mee tijdens de uitrukken, zij het dat ze nog niet in zetbaar zijn anders dan voor hand en spandiensten." De nieuwelingen vallen met hun neus in de boter, want sinds kort beschikt het korps Soesterberg over een ver bouwde en aan de eisen van de tijd aangepaste accommodatie aan de Koppenlaan. Daar kunnen zij zich iedere dinsdagavond, de wekelijkse oefenavond, als lid aanmelden. Dit is ook mogelijk bij postcommandant Jan Udo, telefoon 353758. Huisvestingsprobleem In principe willen twee vrouwen die lid zijn van de bedrijfshulpverlening op Sterrenberg in Huis ter Heide en overdag beschikbaar zijn graag het korps Soesterberg komen versterken. Een probleem is echter dat Huis ter Heide tot de gemeente Zeist behoort en niet binnen de regio Eemland valt. Zij zijn dus niet economisch aan de regio gebonden en komen daar door niet in aanmerking voor huis vesting in Soesterberg, hoewel Huis ter Heide wel tot het verzorgingsge bied van het Soesterbergse brand weerkorps behoort. Kinderoppas Om het ook voor vrouwen en man nen aantrekkelijker te maken lid van het vrijwillige brandweerkorps te wor den, zoekt de brandweer momenteel naar een oplossing voor het probleem van kinderoppas tijdens een uitruk, In dat geval kunnen moeders en vaders hun kinderen meenemen naar de ka zerne, of er wordt geregeld dat de kinderen op school kunnen blijven, waar dan voor opvang wordt gezorgd. „Mensen die overdag in het dorp zijn, kunnen zich gemakkelijker vrij maken om mee uit te rukken. Als ei nog kleine kinderen thuis zijn, zou den ze die moeten kunnen meene men en hen onder begeleiding in de kazerne kunnen achterlaten." „Soesterberg is een kleine gemeen schap met weinig industrie. Veel in woners werken buiten de plaats en zijn dus niet beschikbaar. Het moet mogelijk zijn om voor de opvang van kleine kinderen die nog thuis zijn een oplossing te vinden. Misschien dooi in de kazerne een vrijwilliger achtei te laten, een oppasmoeder of vadei op te roepen of in samenwerking mei de peuterspeelzaal De Pruttelpot in Soesterberg." Welke oplossing er ook uit de bui komt, voornaamste doel is het vrij willige korps van Soesterberg op sterkte te houden. De laatste wer vingsactie van vorig jaar leverde enke le vrijwilligers op die inmiddels aller zijn geslaagd voor het examen en vol op meedraaien in de uitruk. maandelijks milieubericht van de Gemeente Soest Nr 6, september 2000 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035J 6093202 of 6093512 WAT? VOOR WIE? WANNEER? WAAR? Natuur Milieu Educatie, gemeente Soest Tentoonstellingen Lezingen Excursies Informatie Workshops Bibliotheek Educatieve tuin (Soester Landschappen) Alle inwoners van Soest e.o. Organisaties en verenigingen Natuur- en milieu groepen Basis- en Voortgezet Onderwijs (leerlingen leerkrachten/docenten) Vrijwilligers Elke dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 - 16.30 uur Les bezoek op afspraak Molenstraat 157, Soest Milieu Educatief Centrum De Kwekerij Meer informatie of een afspraak: Henriëtte Steijn (6093454) of Johan Simon (6093202) NIEUWE PROJECTEN t/m 25 oktober 2000 SPINNEN! Waarom zijn we zo bang voor spin nen? Met een fraaie tentoonstel ling, waarbij de bezoeker alles te weten komt over het leven van de spin, wil het milieucen trum de Kwekerij u van uw ang sten af helpen en de spin in een ander daglicht zetten. Behalve beeldende materialen en interactieve attracties, zijn er ook een aantal levende spinnen in het milieucentrum te bewonderen. 21 september - 30 november 2000 HET ECOKIDSPROGRAMMA (10 donderdagmiddagen van 15.45 - 17.45 uur) De Kwekerij (gemeente Soest) voert dit programma in samenwerking met X-change (Stg. Balans) uit. Het ecokidsprogramma daagt kinderen, tussen 10 en 12 jaar oud, uit om samen met leef tijdgenoten de directe woonomgeving te verbeteren. De woonomgeving verkennen, bewo ners bevragen en plannen maken om de woonomgeving, samen met andere instellingen, leuker, veiliger en groener te maken. Meedoen met dit spannende activiteitenprogramma kan door je voor 15 september op te geven bij tienercentrum X-change (de Schoof, Molenstraat 142) en 25,- te betalen. Opgeven kan niet zonder toestemming van je ouder(-s) of verzorger(-s). Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. VOLWASSENEN 3, 10 en 17 april 2001 VOORAANKONDIGING CURSUS MILIEUVRIENDELIJK TUINIEREN Doelgroep: Onderwerpen: Kosten: Waar: alle inwoners van Soest met een tuin bodem en bemesting, voorkomen van ziekten en plagen, "sterke" planten, natuurlijke erfafscheidingen en het belangrijkste snoeiwerk in de tuin. 25,- p.p. Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest. Wanneer Tijd: 3 avonden van 19.30 - 21.30 uur. Een eigen tuin, je eigen stukje grond, daarover heeft iedereen zijn De een leeft zich uit op een klein balkon, de ander maakt werk van lijke stadstuin. Sommige smeden grootse plan nen voor een groene oase in een nieuwbouw wijk en weer anderen springen regelmatig op de fiets om de sla of tomaten in de volkstuin te begieten. Wat uw liefhebberij ook is, als u weet hoe u samen met de natuur kunt tuinieren, zult u extra veel plezier beleven aan uw stukje groen. Tijdens de cursus is er natuurlijk gele genheid om praktijkvragen te stellen' of zaken te bespreken die in uw eigen tuin spelen. De cursus zal worden gegeven door Joop Kiers, van de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV). Joop Kiers heeft ruim twintig jaren prak tijkervaring met natuur- en milieuvriendelijk tui nieren en geeft door het hele land cursussen. Zet de data alvast in uw agenda. Ook kunt u zich alvast opgeven door bovenstaand telefoonnum mer te bellen en te vragen naar Johan Simon. dromen, een vro-

Soester Courant | 2000 | | pagina 35