Ontzie de kwetsbare heide Hoe fietsvriendelijk zijn Soest en Soesterberg? Soest doet mee aan autovrije zondag op 24 september Soester Cultuurprijs 2000 Gemeente bereid tot meer actieve rol in toekomst tO% "pet WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 SOESTER COURANT P"i PAGINA^/wÖENSDAG 13 s U en uw fiets en jij en je fiets Uw "IK EN MIJN FIETS-HARTENKREET" Welkomstavond nieuwe ingezetenen Bomenfietsroute Hoge huur voo Soest/Soesterberg Rondwandeling door Soest St. Willibrordusstraat afgesloten Meldpunt woonomgeving Autovrije zondag kwijtschelding helpen studenten Krap bij kas? Soms kan Uitlaten van honden Auto brandt ui Jubileum- Het aantal fietsen in Nederland neemt toe. Er wordt gelukkig steeds meer gefietst. Toch stapt men nog te vaak in de auto in plaats van te gaan lopen of fietsen. Voor die korte ritten is de auto eigenlijk niet bedoeld. Daarom stimuleert de gemeente Soest het fietsgebruik. Zo'n acht kilo meter fietspad kreeg bijvoorbeeld glad rood asfalt. Op twee kilometer fietspad was asfalteren niet verstan dig omdat er te veel kabels en leidin gen onder liggen. Die paden hebben dikke rode tegels gekregen. In de winkelgebieden Van Weede- straat, Soest-Zuid en de Rademaker- straat in Soesterberg zijn bij de nieu we inrichting nieuwe fietsenstallingen aangebracht. Dat is ook gebeurd bij twee bushaltes, het overstappunt Soest-Noord en het winkelcentrum Overhees. In het landelijk plan voor betere fietsenstallingen bij treinstations behoren de stations Soest en Soest- Zuid tot de eerste waar de huidige stallingen worden vervangen. Bij Soest-Zuid wordt de (flink gehaven de) stalling met dertig plaatsen ver vangen door het nieuwe type NS- stalling met bijna zeventig plaatsen. Al zo'n tien jaar staan betere fietspa den tussen Soest en Den Dolder op het programma, vooral het stuk op de Willem Amtzhoeve en een moge lijk fietspad door het bos vanuit Over hees naar Den Dolder. Ook is geke ken naar een fietsbrug over de Eem bij de Kleine Melm voor een verbin ding van Soest naar'de Amersfoort- se nieuwbouwwijken Nieuwland en Kattenbroek. Al heel lang op het ver langlijstje staat een beter fietspad van uit Soesterberg via de Verlengde Slot- mijn grootste fietswens fietpergernis is: eventueel verdere toelichting op een bijlage naam: man/vrouw adres: ..376... Soest(erberg) telefoonnummer: E-mail-adres Insturen aan Fietsbalans, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest (geen postzegel nodig) laan naar Zeist. Maar zijn dat ook de grootste wensen van de fietsers? Momenteel bekijkt de Fietsersbond hoe fietsvriendelijk wegen en fietspa den zijn. Daarvoor is de actie Fiets balans ontwikkeld. Ook Soest doet hieraan mee. In november zal bekend zijn hoe fietsvriendelijk de gemeente Soest is. Met een speciaal ontwikkelde meet- fiets wordt een representatief deel van het fietsnetwerk doorgemeten. De gemeente Soest en de Fietsersbond voeren het onderzoek uit. In andere gemeenten wordt hetzelfde onder zoek gedaan. De onderlinge resulta ten worden in oktober bekend ge maakt. Op vrijdag 10 november or ganiseert de Fietsersbond een lande lijk symposium over de Fietsbalans. Dan wordt ook de Fietsstad 2000 gekozen. De Fietsbalans geeft antwoord op vragen als: hoe comfortabel zijn de bestaande fietspaden; zijn de ver keerslichten net zo fietsvriendelijk als in andere gemeenten; kan de fiets in reistijd concurreren met de auto. De meetfiets geeft een oordeel óver aspecten als comfort van het wegdek; Inwoners van de gemeente Soest die dit jaar in Soest of Soesterberg zijn komen wonen zijn van harte welkom op een speciale welkomstavond die voor hen op dinsdag 14 november in het gemeentehuis wordt gehouden. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Van af 19.30 uur is men van harte wel kom. De leden van het college van B&W zullen die avond dieper ingaan op za ken die op dat moment in de ge meente spelen en het waarom vertel len. In deze bijeenkomst is ook een rondleiding door het gemeentehuis begrepen. Elke maand verzorgt de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de gemeente Soest, J. K. Tupker, een column over dit onderwerpVandaag zijn eerste bijdrage van de nieuwe jaargang in deze serie. i Zij die de afgelopen weken een fiets of wandeltocht door de gemeentelij ke boswachterij hebben gemaakt, moet het zeker zijn opgevallen hoe mooi de heidevelden staan te bloeien. Het is een fraai gezicht als deze vel den ogenschijnlijk helemaal paars zijn. Grote aaneengesloten heidevel den, zoals de Posbank, hebben we in Soest niet meer. Wel zijn er, verdeeld over de natuurterreinen, een aantal kleinere heidevelden met een totale oppervlakte van 17 hectaren. Echt slecht bedeeld is Soest dus niet. De huidige heidelandschappen zijn eeuwen geleden ontstaan door toe doen van de mens. Bossen werden gekapt voor het hout, waarna de bo vengrond en de strooisellaag werden gebruikt als bemesting van de akkers. Op deze verarmde gronden ontston den als gevolg van beweiding door schapen heidevelden. Ook in Soest werden veel schapen gehouden. Daaraan herinnert nog het pad dat door de boswachterij loopt en de naam Schapendrift draagt. Over dit pad werden de schapen 's avonds naar de schaapskooien terugge bracht. De schapen waren in feite de machines van die tijd om de heide te onderhouden. Tegenwoordig grijpen we, zij het niet in Soest, voor het in stand houden van de heidevelden nog steeds terug op deze oude beheers- In het verleden gebeurde het dat hele stukken heide werden afgebrand. Hiermee bereikt men hetzelfde als door plaggen; ook in dit geval komt de heide op z'n vroegst na twee jaar terug. Het grote nadeel van deze be heersmaatregel is echter dat de die ren die in de hei leven vaak niet snel genoeg kunnen vluchten. Deze maat regel wordt dan ook niet meer ge hanteerd. Immers, voor een aantal specifieke en ernstig bedreigde dier soorten is de heide van levensbelang. Als de heide niet wordt beheerd, groeit deze op den duur dicht met struiken en bomen. Bovendien ver dringen grassoorten als pijpenstrootje en bochtige smele de karakteristieke heidevegetatie als gevolg van de toe genomen hoeveelheid stikstof in de lucht. Willen we de heidelandschap pen in stand houden, dan is ingrijpen dus noodzakelijk. De gemeente Soest doet dit door het maaien van de heide op plaatsen waar deze te oud wordt. Is de heide erg overwoekerd door grassen, dan wordt zo'n gedeelte geplagd. Dit be tekent dat de heide inclusief de bo venste humuslaag wordt verwijderd, zodat het zaad van de heide weer in de schrale grond kan kiemen. Dit is een vrij grootschalige en dure ingreep. Het duurt daarna minimaal twee jaar voordat de heide terugkomt. J. K. Tupker Vrijwel uitsluitend in de heidevelden leeft bijvoorbeeld een viertal reptie len. In Soest, op de drogere gronden, zijn dat voornamelijk de zandhagedis en de gladde slang. Ook voor vlinders, zoals het heide- blauwtje; vogels, zoals de boomleeu werik, en insecten is het in stand hou den van de heide zeer belangrijk. De gemeente Soest doet er dan ook veel aan de heide te behouden en te on derhouden. U kunt daar als recreant een bijdrage aan leveren door niet dwars door de heideterreinen te lo pen, want zeker de jonge heide is erg kwetsbaar. In het landelijk plan voor betere fietsenstallingen bij treinstations behoren de stations Soest en Soest-Zuid tot de eerste waar de huidige stallingen worden vervangen door dit nieuwe type fietsenstalling van de NS. verplaatssingssnelheid; oponthoud; verkeershinder; omrijfactor en wegin- richting. Ook bekijkt men de fiets- ambities van de gemeente (college programma, beleidsnota's, budget, onderhoudsprogramma en dergelij ke. Op basis van statistieken leidt men het fietsgebruik en het diefstal en ongevallenrisico af. Met een kor te enquête vraagt men dagelijkse fiet sers naar hun mening over het ge meentelijk fietsklimaat. Deze resul taten geven een inzicht in de sterke en zwakke punten in vergelijking met andere gemeenten en met de nor men en landelijke doelstellingen. Van u en uw fiets weten we als ge meente Soest weinig. Dat hoeft ook niet. Wel willen we graag weten wat u wilt voor uw fiets en voor u op de momenten dat u samen met uw fiets op pad bent of op pad zou willen. Kinderen en jongeren fietsen heel veel. Vaak zijn het 'iedere dag-fiet sers'. Zij hebben er echt verstand van. Weten wat goed en verkeerd is voor u, jou en de fiets. Om het voor fietsers zo aantrekkelijk moge lijk te maken, wil de gemeente Soest die wensen graag weten. Over routes die goed lijken, zegt de fietser mis schien „Het kan anders, beter." Het zelfde geldt voor fietsenstallingen. Daarom vragen we als gemeente uw grootste fietswens of fietsergernis ken baar te maken op de bon ,Ik en m'n fiets-hartenkreet' die hierbij is afge drukt. Wist u dat er een fraai gidsje bestaa KüUlGrDC1 met een heschreven fietsroute ion„ met een beschreven fietsroute lang allerlei prachtige bomen in Soest ei Soesterberg? De route bestaat uit een lus doo Soest 17 km.) en een lus doo Soesterberg 7 km.). De verbinding is 5 km., zodat u voo de totale toch op 34 km. moet reke nen. De afdeling groen en milieu wil me deze uitgave meer dan alleen de ie creant uit Soest en omstreken vat dienst zijn. Tegelijk wil zij ook de ka rakterbepalende waarde van bomei voor de gemeente accentueren. Het gidsje 'Bomenroute gemeend Soest' is uitsluitend verkrijgbaar bij d< VW-Soest, Steenhoffstraat 9a. Dt prijs is f 3.50. "Over Eng en Brink" is de titel van een fraai uitgevoerd gidsje met een geschreven wandelroute langs de mooiste plekjes van Soest. De wandelroute laat u op een plezie rige wijze opnieuw?) kennismaken met wat er nog over is van landschap en natuur van het flank-esdorp Soest. Met het gidsje in de hand wordt u al wandelend een stuk wijzer over ont staan, ligging en bodemgebruik van de van oorsprong agrarische neder zetting Soest. Het gidsje is een uitga ve groen en milieu en is uitsluitend verkrijgbaar bij de VW Soest, Steenhoffstraat 9a. Kosten f 2,50 Het is aan het Soester Overleg Auto vrije Zondag (SOAZ) te danken dat Soest één van de ongeveer honderd gemeenten in ons land is waar op 24 september de autovrije zondag onder het motto 'Rust en ruimte' aandacht krijgt. Het feestprogramma dat voor deze gelegenheid is samengesteld, speelt zich af op en rondom de Sint Willibrordusstraat en het plein van de kerk van de Heilige Familie in Soest-Zuid. Dankzij de medewerking van het gemeentebestuur is de straat tussen 12 en 18 uur voor alle verkeer afgesloten. Van 13 tot 17 uur is er een straatfeest met als onderdelen de straatspeeldag voor kinderen van 4 tot 12 jaar; een informatiemarkt van organisaties die op één of andere wijze belang heb ben bij een meer gematigd autoge bruik, en het 'minder-gas-terras' waar gefilosofeerd en gediscussieerd wordt over het gebruik van de auto in relatie tot leefbaarheid, veiligheid, milieu en files. Wie buiten wil blijven, kan vanaf 13 uur luisteren naar draaiorgelmuziek, wie er behoefte aan heeft even rustig te zitten, kan vanaf 13.30 uur in de kerk van de H. Familie luisteren naar een orgelbespeling door de Soester organist Gert Muts. Om 14 uur ver trekken de deelnemers aan de eerste fietstocht door de bossen en weilan den van Soest en omgeving. Afhan kelijk van het aantal belangstellenden volgen er meer. De tocht duurt on geveer twee uur. Het is een schakel- tocht, wat wil zeggen dat deze in ge deelten kan worden gefietst; de deel nemers hebben zelf de gelegenheid de lengte van de route te bepalen. Op hetzelfde tijdstip, 14 uur, begint het Soesterbergse gemengd koor Bis Majeur met een optreden, een uur later, om 15 uur, gevolgd door een forumdiscussie tussen voor- en te genstanders over het onderwerp mo biliteit. Personen en groepen -en vooral jongere (klein)kunstenaars- die een bijdrage aan het programma willen leveren, kunnen hiervoor contact opnemen met Eit Algra (tel. 035 - 6016597) van de organiserende werkgroep. Bij hem kan men ook terecht met opmerkingen, suggesties en vragen. Voor de Autovrije zondag 2000 in Soest is een comité van aanbeveling gevormd. Het bestaat uit Jet van Baaren, celliste; Ben van den Burg, neerlandicus; René Eijbersen, tv- journalist/theoloog; J. W. Huisman, gereformeerd predikant; P. Kloek, emeritus predikant N.H. Kerk; Jan Menne; Corrie Poortvliet; mr. J. Spee, officier van justitie, hoofd Bu reau Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie; Mieke Swin- kels, jurist; Leidje Tomassen, lid van Groen Links; W. Veldhuis, pastor van de r.k. parochies in Soest, en Jan Visser, auteur. Voor vragen en klachten over het onderhoud van de woonomgeving groen, wegen, vijvers, verkeersbor den, hondenpoep, zwerfvuil, enz. moet men het Meldpunt Woonomge ving bellen. Het telefoonnummer is 60 93 666. Dit nummer is bereikbaar op werk dagen van 8.30 tot 12.30 uur. Daar buiten kan men via ditzelfde nummer een bandje inspreken. Klachten wor den zo mogelijk binnen 24 uur ver holpen. Met een nu nog bescheiden medewer king aan de Autovrije Zondag op 24 september heeft de gemeente Soest de eerste stap gezet op de weg naar een grotere rol in de toekomst. Vol gens C. Papjes, hoofd Wegen, Grond zaken en Verkeer, staat de gemeente open voor suggesties van plaatselijke comités of organisaties om volgend jaar de medewerking uit te breiden tot meer dan enkel het verlenen van een vergunning voor het afsluiten van een straat om er manifestaties te houden. "We hebben de mogelijkheid open gehouden om volgend jaar als ge meente een iets actievere rol te spe len. In 2001 wordt er vermoedelijk in de hele Europese Unie een actie ge houden voor een autovrije dag, op zaterdag 22 september. Maar ook dan rekenen we erop dat initiatieven om hieraan mee te doen uit de sa menleving komen." De gemeente heeft een gesprek ge had met het plaatselijke comité Soes ter Overleg Autovrije Zondag (SOAZ). Daarin is afgesproken dat bekeken wordt in welke passende en meer actieve rol de gemeente volgend jaar kan bijdragen aan de autovrije zondag. Papjes denkt dan aan the ma's die met de rol van de autoge bruik in Soest te maken hebben. "Je kunt wel een algemene oproep doen van: mensen, gebruik de auto toch niet, maar als je er verder niets mee doet, heeft dat zo weinig zin. Je moet het verbinden met iets waardoor je laat zien waarom we dat willen. Wat zijn de nadelen van het huidige auto gebruik. Daar zijn in Soest wel enkele voorbeelden van te geven, zoals de parkeerproblematiek en het ruimte beslag van de auto bij de woning. In de woonwijken hebben de mensen steeds meer moeite om de auto kwijt te kunnen en dan wordt er al gauw gezegd: offer maar speelplaatsjes of Ondergetekende Adres draagt voor het jaar 2000 de Soester Cultuurprijs op aan: Korte motivering: Deze bon inzenden aan de Jury Cultuurprijs 2000. Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest (een postzegel is niet nodig). Uw nominatie kunt u ook via e-mail kenbaar maken: potja.soest.nl. De gemeente Soest looft jaarlijks de Soester Cultuurprijs uit als waarde ring voor en aanmoediging van die persoon of instelling in Soest die het afgelopen jaar is opgevallen door of zich heeft ingezet voor een bijzondere activiteit in onze gemeente op het ge bied van beeldende kunst, literatuur, film- en/of theaterproductie, muziek, dans enzovoorts. Nadat het Soester publiek gedurende de rest van dit jaar in de gelegenheid is gesteld nominaties hiervoor aan te dragen door middel van onderstaan de bon, wordt eind januari 2001 deze Soester Cultuurprijs ter waarde van 2.500 gulden voor de eerste keer uit gereikt op voordracht van een jury. Deze bestaat uit Ali van den Berg, Wemer Paans en Jan Visser. De jury zal een schriftelijke en gemotiveerde voordracht doen aan het college van burgemeester en wethouders. Deze voordracht is bindend. De kamerbewoners in woonwijk De Bongerd zij den over hun kamers. De van de 3- en 4-kamerwon wel tevreden. Dat blijk woonkwaliteitenonderzo Vrouwen Advies Commij Soest begin dit jaar heel Ruim tweederde van de van de 'starterswoningc Bongerd heeft aan dit meegewerkt. Uit het rapport van het blijkt, dat de kamerbew woonruimte veel te klein vierkante meter) in verhou huur (400 tot 500 gulden), met zijn vieren in een wonin zamenlijke keuken is nauwe lijkheid tot ventilatie en wei wegens gebrek aan een raar ken. Er is geen tuin (wel ee kon) en geen aparte woon de huurders. Ze hebben ze regels opgesteld voor het sc van de badkamer en de k worden alleen niet door ied leefd, wat niet bevorderlijk sfeer in huis. De 23-jarige drukker M huurt vanaf november voi kamer in De Bongerd. "Ik gulden 'all in' voor deze ka sief water, verwarming, hui gebruik gemeenschappelijl red.). Omdat je alleen een 1 moet je verder alles met je ten delen. Dat leidt soms zooitje en schoonmaakreg ook noodzakelijk. Aan de weet je van tevoren wat je 1 ten van de kamer en is het i dig dat je een afwasmachi lijke van de woningcorpon ren. Je moet er alleen niet t staan dat je als je met zijn driekamerwoning huurt, j gulden de man kwijt bent ruimte hebt." Geke Hulsbergen, voorz1 VAC: "De huurkamers wai ste instantie bedoeld voc Uiteindelijk wonen er alle jongeren. De tolerantie on geren is vaak minder gro< studenten. De jongeren vir weinig ruimte hebben oi ontvangen en dat er onder wordt afgesproken over s enzovoorts. In een event een groenvoorziening op om meei parkeerplaatsen aan te leggen." Hij herinnert eraan dat de gemeente op dit moment bezig is met het voor bereiden van het plan Mateloos Mo biel als onderdeel van het Duurzaam- heidsplan. "Wellicht kunnen we vol gend jaar materiaal dat we in het ka der hiervan hebben laten maken, ge bruiken voor de autovrije zondag om het aan dit thema te koppelen." Papjes beschouwt dit jaar "als een proefjaar voor de gemeente om in te lopen in deze rol." De goede wil van de gemeente is er in ieder geval: er zijn principe-afspraken gemaakt met de lokale drager van de organisatie, het SOAZ, om volgend jaar weer er dan actiever mee te doen. Indien u een belastingaanslag slechts met grote moeite kunt betalen, is het soms mogelijk om kwijtschelding te krijgen. Kwijtschelding kan worden verleend voor de afvalstoffen-heffing, rioolrecht en de onroerend-zaakbe- lastingen. Kwijtschelding kan worden aange vraagd tot drie maanden na de dag tekening van de aanslag. U heeft geen recht op kwijtschelding indien u over vermogen beschikt. Vermogen is bijvoorbeeld: een auto die een dagwaarde heeft van meer dan f 3.000,-; een bank/girosaldo of een spaartegoed boven een bepaald bedrag of overwaarde eigen woning. Wilt u meer weten? Haal dan de folder 'kwijtschelding van gemeentelijke belastingen' bij het IN- FOrmatiecentrum (hal gemeente huis) Heeft u dan nog vragen. Bel dan de afdeling Financiën Belastingen, te lefoonnummer 035-60 93 675. U kunt dit nummer ook bellen indien u problemen heeft met het invullen van de formulieren. In Soest zijn spelregels van kracht voor het uitlaten van honden. Er zijn door de hele gemeente speciale uit- laatterreinen aangewezen. Op de meeste daarvan moet de hond aan gelijnd blijven. Op enkele terreinen mogen de hon den los rennen. De naleving van de regels wordt ge controleerd door de politiesurveillan ten. Wanneer mensen hun hond buiten de uitlaatterreinen zijn behoefte laten doen, riskeren zij een bekeuring. Er zijn ook verboden gebieden voor honden aangewezen, b.v. winkelcen tra en speelterreinen. Zowel de hondenuitlaatterreinen als de 'verboden gebieden' zijn met spe ciale borden aangeduid. Wie meer wil weten over de ligging van de terreinen, de spelregels, enz. kan bij de balie van het gemeentehuis een brochure/platteyond ophalen. Kerkstraat 3-5 3764 C Tel.: 035-6030303 Fax: 0: Op de Grote Melmweg i van dinsdag op woensdag gebrand. De brandweer b) men. Daarna werd het voe was voorzien van kenteke voerd door een takelbedrij van de brand is niet beke: op alle Kerstpakketl die u naar eigen wei Steenhoffstraat 58 - Soest Tel. 035-602 28 71 FaxOI &UIJC-N pc.

Soester Courant | 2000 | | pagina 4