1 ;ch Gezellig dagje 'Tussen Kunst en Kitsch' •amilie Mok wil na 25 jaar nog steeds hard werken 'Het Soesterberg van toen in The Orientai Swan H. van Oest b.v. 'Doorbraak' houdt het verzet tegen wapenwedloop levend De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 21 t/m woensdag 27 september 2000) Q 2.40 l.50 te moeten ïaam' WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 SNIJBLOEMEN Kerkdiensten Werkstraf voor liennepkweker Informatiemiddag peuterspeelzaal Medische dienst Hulpverlening Kwarteeuw vieren met fototentoonstelling BADMINTON Open dag Badso Kinderkleding- en speelgoedbeurs Collecte geestelijk gehandicapten KAMERPLANTEN TUINPLANTEN iLEN! 6012372 LEN! 2 75 LEN! BLOEMISTERIJ Zaterdag 23 september en zondag 24 september ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 (themagroep); cantores Zondag 10.30 pr. Van Hooijdonk; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 Ss. ft. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Stemerdingweg3 10.30 Mark Six Meer dan duizend mensen kwamen op de opnamedag af van het popu laire Avro-programma "Thssen kunst en kitsch". Die werd gehou den op het terrein van het Militair Luchtvaart Museum in Soesterberg. Volgens de producer van het pro gramma, Jolanda Drion uit Soest, tomen de belangstellenden uit het iele land. Een groot deel van de be- :oekers is vaste klant en verschijnt regelmatig op de opnamedagen. Omdat hij in onder meer Soesterberg :en wietkwekerij runde, is een 33-jari- %e Edenaar veroordeeld tot 240 uur lienstverlening en een half jaar voor waardelijke gevangenisstraf. De kweke- ij was van juli tot en met december vorig jaar gevestigd in een garage. Ook verbouwde de man hennep in zijn woonplaats. Volgens de politie waren leide kwekerijen goed voor een jaarom zet van vier ton. Officier van justitie E. Roelofs eiste drie weken geleden anderhalf jaar celstraf. Hij stelde dat de Edenaar niet in aan merking kwam voor een werkstraf. De 'echtbank dacht daar anders over, zo oleek vorige week uit de uitspraak. "Het aantal wisselt doorgaans tussen de duizend en twaalfhonderd man. Veel mensen maken er gewoon een gezellig dagje van. Ze zijn lid van de "Tribune", een soort fanclub, en krijgen regelmatig een nieuwsbrief waarin staat aangege ven wanneer en waar de opnamedagen worden gehouden." Vorige week koos Drion voor het Militair Luchtvaart Mu seum Soesterberg als locatie. "Ik zoek meestal de locaties zelf uit en zoek naai plaatsen waar we al een poos niet zijn geweest. Het moet wel groot genoeg zijn om met zijn allen erin te kunnen." Het militaire luchtvaartmuseum was zeer geschikt vanwege de grote hallen en ruimte erom heen. "Vanwege het mooie weer hebben we buiten kunnen filmen. Dat hebben we de zondagavond ervoor besloten. Tijdens de opnamedag in Soesterberg kwamen geen waardevolle of verborgen schatten boven water. "De taxatiebedra- gen wisselden tussen de tweehonderd en 15 duizend gulden. Er werden verschil lende spullen aangeboden, bijvoorbeeld uit de omgeving van Borneo. Vanuit die streken zijn veel kunstvoorwerpen mee genomen door zeevarenden. Maar niet alles is echte kunst, na taxatie blijkt het overgrote deel handwerk te zijn dat massaal is gemaakt." Het succes van het Avro-programma is volgens de produ cer te danken aan de lage drempel. De bezoekers betalen wel tien gulden en- Foto; Aldo Allessie treegeld maar de taxaties zijn gratis. "Er is inmiddels een groot vertrouwen in de taxateurs, ze behoren ook tot de beste van ons land. Als mensen bij de anti quair op de hoek naar binnen stappen, dan hebben ze vaak het gevoel dat de taxateur een lagere waarde aan hun ob ject toekent omdat hij het wil kopen. In onze taxateurs hebben ze blijkbaar meer vertrouwen." De Soesterbergse afleve ring is overigens pas op 13 maart 2001 te zien. Op Nederland 1 om 21 uur. "Het is altijd zo dat we in het najaar de serie opnemen die we in het voorjaar uitzenden," vertelt Drion. "En de serie die we in het najaar uitzenden, nemen we in het voorjaar op." De peuterspeelzaal De Pruttelpot aan de Van Angerenstraat houdt woensdag 27 september een informatiemiddag. Van 13.00 tot 14.00 uur kunnen belang stellenden kennismaken met de leidsters en de speelzaal eens van binnen bekij ken. Men kan dan ook kinderen vanaf anderhalfjaar laten inschrijven. De peu terspeelzaal is bestemd voor kinderen vanaf tweeënhalf jaar. Wanneer er een wachtlijst is, kan het voorkomen dat kinderen pas later toegelaten worden. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kón. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Het bronzen plastiek 'Doorbraak' is gerestaureerd en krijgt zaterdag op nieuw een plaats op het bordes van Kontakt der Kontinenten. Het kunstwerk stamt uit 1982 en is het enige gedenkteken in Nederland dat herinnert aan de periode tussen 1978 en 1990, toen het verzet tegen de (kern)wapenwedioop duizenden mensen op de been bracht tijdens vredesdemonstraties rondom het vliegveld. Het beeldje werd geres taureerd omdat de zuil waarop het staat beschadigd was. Volgens vredesactivist ën Soesterberger Maarten Schaafsma is na de vijfde de monstratie het idee ontstaan om een gedenkteken te maken. Het moest de strijd tegen de jarenlange wapenwed loop tussen het Oostblok en de wester se landen symboliseren. Beeldhouwer Siemen Bolhuis uit Almere kreeg daar voor de opdracht. "Vanaf '82 tot '91 heeft het beeldje op het bordes gestaan. Het werd echter omgestoten waardoor het zuiltje is gebroken. We hebben toen gezegd dat we het zouden herstellen, maar dat is nooit goed gebeurd. Begin dit jaar zijn we een actie gestart voor een gedegen restauratie. We kregen daarvoor een geldbedrag van het Lan delijke Fonds Vredesprojecten en giften van particulieren. Zaterdagmiddag om drie uur wordt het kunstwerk her- Voor dit plechtige moment zijn dona teurs en oud-deelnemers uitgenodigd. Vermoedelijk is daar ook een bekende Nederlander bij die met zijn cabaret groep optrad bij de demonstraties. De herplaatsing van het kunstwerk is belangrijk voor de vredesactivisten in de regio vanwege de symbolische waarde. "Het beeldje moest de doorbraak tegen het vijanddenken symboliseren. Er wa ren toen verschillende vredesorganisa ties zoals Pax Christi, Stop de N-Bom en het IKV die de wapenwedloop tus sen het oostblok en de Navolanden een halt wilden toeroepen. Beide partijen wilden elkaar overtreffen in het in om loop brengen van kerkwapens. Onze acties waren met name gericht op de Navolanden. Omdat we vrijwel zeker wisten dat op de vliegbasis Soesterberg kernkoppen lagen werd hier jaarlijks een grote, vredesdemonstratie gehouden. Er zijn in totaal twaalf marsen geweest," aldus Schaafsma. Beschamende zaak Voor de Soesterbergse vredesactivist zijn de verbeterde betrekkingen tussen oost en west geen reden om achterover te leunen. Want overal ter wereld blij- )r is iets merkwaardigs met Siu Tieung Mok en Chan Mok Choi hing (Miranda). De eigenaars van iet restaurant The Orientai Swan in Soesterberg beschikken weliswaar >ver een aangeboren zakelijk in- tinct. Ze weten het zo te verhullen fat de vaste klanten altijd het idee lebben zeer gewaardeerde gasten te ijn. Hij ontwapent zijn gasten met dinaire hoogstandjes; zij overgiet Ie strak geregisseerde bediening iet een sausje van beminnelijk- leid. Het resultaat mag er na 25 jaar zijn: een sfeervol en zeer ge lardeerd specialiteitenrestaurant. Llle reden voor het geven van een rijzonder feest. [et echtpaar Mok ontdekte 25 jaar ge iden als bij toeval Soesterberg. Eigen lijk begon het vier jaar ervoor al, toen iet jonge stel vanuit Hongkong kennis- ïn en familie opzocht in Nederland. We maakten een wereldreis," kijkt tiranda (46) terug op die periode. "De jeeste van onze kennissen en vrienden ïrkten hier al in de horeca en wij heb- ïn hen geholpen." Voor Siu Cheung ?55) die vanaf zijn achttiende jaar speel- >edmallen maakte, was koken geen •uw fenomeen. "Op de speelgoedfa- iiek maakte ik al maaltijden voor gro te gezelschappen," herinnert hij zich. 'Ook thuis moest ik wel eens koken voor mijn broertjes en zusjes. Maar echt restaurantervaring hadden we niet. Pas in Nederland begonnen we te koken in de restaurants van vrienden." Jn de zaak aan de andere kant van de idemakerstraat, waar het echtpaar )k 25 jaar geleden begon, is nu een liaan gevestigd. Miranda: "Die zaak van een vriend. Hij wilde hem ech- verkopen, of het niets voor ons was." Het was de periode waarin Ne derland massaal de afhaalchinees ont dekte. Wah Nam was met name in de weekeinden een begrip; er werd na ze ven jaar nog een zaak in Bilthoven ge opend. Maar dit tweede restaurant bleek een versnippering van krachten. Met name op het gebied van personeel. Na vier jaar ging de Bilthovense Wah Nam in de verkoop en de aandacht richtte zich geheel op het vliegdorp. "We hebben er zeventien jaar gezeten," vertelt Miranda. "Siu Cheung stond in de keuken en ik deed de bediening." Terugkijkend zegt ze zich er niet van bewust te zijn dat ze een bepaald doel voor ogen hadden. "Het ging vanzelf. De omzet groeide, we namen wat per soneel aan, ook werd de zaak verbouwd en zetten we wat Kantonese gerechten op de menukaart. We konden alleen het restaurant niet groter maken en moes ten mensen wegsturen." Creativiteit En weer kwam als bij toeval de oplos sing. Miranda: "De eigenaar van "t Zwaantje, de heer Lenaerts, wilde er mee stoppen. Hij vroeg of dit pand iets voor ons was. Er kwamen ook mensen van buitenaf omdat het een vergader- punt is." Voor het ondernemende echt paar was 't Zwaantje het antwoord op hun ruimteprobleem. De naam werd veranderd in het toepasselijke The Orientai Swan en Siu Cheung kon zijn creativiteit helemaal botvieren. Behalve Chinese kwamen er ook Thaise gerech ten op tafel. "In al die jaren bedenkt hij steeds nieuwe creaties," zegt Miranda trots. "Hij wordt steeds inventiever in de keuken. Soms reist hij naar Hongkong of Thailand om inspiratie op te doen. Hij vindt het heerlijk om mensen een plezier te doen." En dat hij er wat van kan getuigt een artikel in een glossy magazine voor cu linaire hoogstandjes. Daarin doet de chef-kok uit de doeken hoe een aantal specialiteiten tot stand komt. Alleen al het lezen van de bereiding van het voor gerecht "Summer dream" doet het wa ter in de mond lopen. Volgens zijn vrouw komen zelfs eters uit Odijk en Amersfoort voor de creaties van Siu Cheung Mok. Mok zelf heeft wel ver trouwen in de ontwikkeling van restau rants. Hij kan zich nog herinneren dat het dorp 's avonds om acht uur al was uitgestorven. "Nu beginnen mensen pas om zeven uur te eten. Vroeger aten ze alleen vlees, de belangstelling voor vis gerechten is echter gegroeid. Ze eten gezonder. Tentoonstelling Maar hoe nu verder na 25 jaar? Zij: "Ik heb niet het gevoel een mijlpaal te heb ben bereikt. Wij vinden werken leuk" Hij: "We hebben ook niet de aspiraties om een tweede restaurant te beginnen." Een kookboek schrijven dan? Siu Cheungs ogen beginnen te glimmen. "Ik beheers het Nederlands onvoldoende." Voor zichzelf ziet hij geen rol als ooster se Cas Spijkers weggelegd. Daarvoor moet je een bepaalde flair hebben en de uiterst bescheiden chef-kok heeft dat (nog) niet. Het echtpaar lacht verbaasd over die vreemde vragen. Ze hebben gewoon 25 jaar hard gewerkt en willen dat vieren met hun vaste klanten. Die kwarteeuw wordt feestelijk afgesloten met een tentoonstelling over oud- Soesterberg. De Stichting Museum Oud Soest stelt het historisch materiaal ter beschikking en richt daarvoor de Jacht- kamer in. De opening van deze tentoon stelling wordt overigens verricht door burgemeester Jansen. Foto; Aldo Allessie ven mensen lijden onder de gevolgen van oorlogen. Zowel onschuldige bur gers als militairen. "Wat er in Srebreni- ca is gebeurd is natuurlijk een bescha mende zaak," zegt Schaafsma. "Je krijgt de opdracht om een groep mensen te beschermen en je voert dat bevel niet uit. Zelf zat ik in een bataljon dat tijdens de politionele acties naar Indonesië werd gestuurd. Bij ons zou zoiets niet zijn voorgekomen. In ons bataljon zijn uiteindelijk wel 25 jongens gesneuveld." Het beschermen van een weerloze be volking tegen extremisten of nationalis ten heeft hem aan het denken gezet. "In wezen pleegden ze verzet tegen de be zetters. Net zoals wij deden tegen de Duitse overheersing. Maar als je ziet hoe je vrienden sneuvelen, dan doet de oorlog rare dingen met je. Je verliest je menselijkheid." De Soesterberger vindt blauwhelmen niet geschikt voor vredesmissies. "Van af 1996 opereert in Nederland de Stich ting Burger Vredes Teams. Deze leidt burgers op om conflicterende partijen met elkaar te verzoenen. Alleen al hun aanwezigheid biedt steun aan de lokale vredesbewegingen. Het is een effectie vere methode dan jonge macho's met een geweer te laten rondlopen." Om cursisten op te leiden is echter veel geld nodig. Schaafsma zou het normaal vin den dat het belastingdeel voor defensie ook wordt gebruikt voor het ontwikke len van vredesinitiatieven. Het zou ten goede komen aan onder meer ontwik kelingswerkers, humanitaire hulpverle ners en internationale waarnemers. Burgerinspectie Een belangrijk aspect waarmee de vre desbeweging nog te maken krijgt, is de weigering van rijksinstanties om de bur gerinspecties hun werk te laten doen op Volkel. "Op de vliegbasis Volkel liggen nog steeds kernwapens die met een F- 16 worden afgevuurd. Het Internationa le Hof van Justitie heeft bepaald dat het verboden is om kernwapens te gebrui ken. Dat mag alleen als een land be dreigd wordt in zijn bestaan. Het staat de burger vrij om alle gegevens daarom trent te verzamelen. De burgerinspectie wordt echter op Volkel niet toegelaten omdat de overheid dat illegaal noemt." Een culturele en politieke manifestatie zal op 1 oktober daarvoor aandacht vra gen. Deze vindt plaats bij de hoofdin gang van Volkel. Schaafsma, die ook bestuurslid is van de vereniging Pais, is ook nog op andere gebieden actief. Hij voert een plan uit om een oude suikert- anker om te bouwen tot een anti-oor logsmuseum. "Dat moet een pedagogi sche waarde krijgen." wil hij erover kwijt. "Schoolklassen kunnen bijvoor beeld voorlichting krijgen over de gevol gen van oorlog." Badmintonvereniging BC Badso houdt aanstaande zaterdag een open dag voor de jeugd. Evenals vo rig jaar zal deze dag in sporthal de Banninghal in Soesterberg worden gehouden. De open dag begint om half tien en duurt tot ongeveer half twaalf. In de sporthal worden leerzame trainin gen gegeven en de badmintonvereniging nodigt iedereen tussen de acht en veer tien jaar uit om de open dag bij te wo nen en om actief mee te doen. Badso zorgt voor rackets en shuttles. Sportkle- ding en -schoenen zijn voor eigen zorg. In de sporthal houdt de badmintonver eniging ook weer een prijsvraag. In Dorpshuis Burgstede wordt op zater dag 7 oktober, tussen 9 en 12 uur, een beurs gehouden van tweedehands kinderkleding en speelgoed. Voor de verkoop kan nog kleding worden inge bracht. De kleding, van maat 74 tot en met 176, moet wel schoon en heel wor den afgeleverd. Datzelfde geldt voor het speelgoed. Ook dat moet in goede staat verkeren. De tweedehands spullen kun nen de avond tevoren worden ingele verd bij het dorpshuis, van 18 tot 20 uur. Aan zowel de koper als verkoper wordt 15 procent van het afgerekende bedrag in rekening gebracht, als onkos tenvergoeding. Volgens de organisato ren loont het de moeite om eigentijdse kleding te koop aan te bieden. Voor in lichtingen of verkoopnummer kan men bellen naar de nummers 0346-352295/ 351269/352961 of met 030-6924552. Van maandag 25 tot en met zaterdag 30 september organiseert de Stichting NKGG de 415* Nationale Collecte Ver standelijk Gehandicapten. Het doel van deze collecte is geld bijeen te brengen ter ondersteuning van activiteiten en projecten voor mensen met een verstan delijke handicap. Hieronder vallen bij voorbeeld de dagopvang en de begelei ding bij sport. De inzameling heeft het CBF-Keur, het keurmerk voor verantwoorde fondsen werving en -besteding. Een belangrijk deel van de opbrengst komt ten goede aan regionale projecten. Het overige deel is bestemd voor landelijke projec ten. Giften kunnen ook overgemaakt worden op giro 11 22 22 2 ten name van Nationale Collecte Verstandelijk Ge handicapten te Utrecht. Kijk voor meer informatie op de website www.nkgg.nl. Foto's, kaarten en oude voorwer pen uit het vliegdorp zijn vanaf volgende week vrijdag te zien in de Jachtzaal van het restaurant The Orientai Swan in Soester berg. De tentoonstelling 'Het Soesterberg van toen' wordt inge richt ter gelegenheid van het jubi leum van Miranda en Sui Cheung Mok en donderdag officieel geo pend door burgemeester Koos Janssen. Het echtpaar opende 25 jaar geleden hun eerste Chinees-Indisch restau rant in het vliegdorp. In 1992 ruilden ze dat pand aan de Rademakerstraat 32 in voor 't Zwaantje, dat onder de naam The Orientai Swan inmiddels bekendheid geniet door de Kantone se en Thaise keuken. Omdat de ten toonstelling geen samenraapsel van historische stukken mocht worden is de hulp ingeroepen van de Stichting Museum Oud Soest. Anton van den Dijssel van de stich ting heeft samen met een aantal vrij willigers foto's uitgezocht van plek ken die oudere Soesterbergers zeker herkennen. De Rademakerstraat was bijvoorbeeld in de jaren dertig nog een echte hoofdstraat met bomen rijen en een tramrails. Van het Zwaantje valt ook veel te vertellen. Een foto uit 1870 Iaat zien dat het huidige restaurant toen niet meer dan een boerderij was waar eigenaar J. van Lint vanuit zijn woonkamer drank begon te verkopen. Als gevolg van de Eerste Wereldoorlog arriveer den veel Belgische vluchtelingen in het dorp. De boerderij werd drastisch verbouwd. Van het achterdeel maak te Van Lint een kruidenierswinkel, de paardenstal werd restaurant en de varkensstal een bakkerij. De boerde rij heette toen 'Café de Zwaan'. De zoon van Van Lint nam daarna het bedrijf over. Uit een advertentie van 1927 blijkt dat 'Hotel-Café-Res taurant Het Zwaantje' over 15 hotel kamers beschikt met stromend water en elektrische verlichting. Het tele foonnummer was makkelijk te ont houden: nummer 18. Wanneer de naam Het Zwaantje overging in 't Zwaantje valt uit de historie niet te achterhalen. Wel volgden de eigena ren elkaar in snel tempo op. In de jaren dertig was Mennicken eigenaar van het pand, daarna wijnhandel Strietman uit Zeist. Namens dit be drijf leidde de familie Huisma gedu rende twintig jaar het café-restaurant. In 1975 werd 't Zwaantje gekocht door J.W. Leenaerts. Hij heeft het pand uiteindelijk in 1992 verkocht aan de familie Mok. Volgens Anton van den Dijssel biedt de Jachtzaal voldoende ruimte voor een interessante tentoonstelling. "Er komen negen tafels met attributen zoals foto's, boeken en oude ge schriften. Omdat Soesterberg de ba kermat is van de Nederlandse lucht vaart, heeft het Militair Luchtvaart Museum ook een aantal attributen beloofd die daarop de aandacht ves tigen." Dat 't Zwaantje altijd tot de verbeelding heeft gesproken van de dorpelingen kwam omdat het een bekend ontmoetingspunt was. Er zijn in de Jachtzaal zelfs herinneringen aan koning Willem III, in de vorm van ringen in de muur. Daaraan wer den de paarden van de vorst vastge bonden. j Roos crème Prophyta 150 cm lang, 10 per bos. I Vanfl. 8,00 voor Araucaria heterophylla (kamerden) in 17 cm pot. 70 cm hoog. Van fl. 14,75 voor Sedum sieboldii in 13 cm pot. Een vaste tuinplant met grijs/witte bladeren en rozè bloemen, die het goed doet in de zon. Van fl. 3,75 voor fvEURp Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG EVEN RUIMTE MAKEN VOOR DE NAJAARSCOLLECTIE. (alleen in Soest) DAAROM ALLE BUITENPOTTEN 2 HALEN 1 BETALEN op- OP yse, |e zit er altijd aan vast. ook de dagen dot je met aon Jlyseapparaat vastzit, ben (e er :h mee bezig Je leven Is er lig op in gericht, alles moet er 'r wijken. De Nierstichting wil erpatiënten zoveel mogelijk helpen en bijstaan. I kost geld, veel geld Bel voor r informatie 0800-222 40 07 of •I uw bi|drage op giro 88.000. Hartelijk dank. NIERSTICHTING HET JE OVERKOMT, ZIJN WE ER. KGROENTEN E UIT EIGEN t HEERLIJK aal maar... bezorgen! lieren niet meer goed ;n en een streng dieet tyseren (via een kunst- kt door ophoping van n gedaan wordt, leidt p kunstmatige manier deling gaat altijd door gebonden. Wie lange- men. De Nierstichting i gaat het om een pro- in afvalstoffen worden ;s dat gedeeltelijk door- ichone vloeistof (spoel de nieren is dit dus het heen net zolang tot de lies gelijk zijn. Andere nnen het vlies niet pas- n ontdaan, maar blijven Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41

Soester Courant | 2000 | | pagina 17