I En dit zijn de knallers van deze week: CKXX) m NEFKENS SOEST Soest moet geld pompen in zwembad Soest wil per se nieuwe exploitant 3epp College schuift scholensluiting even op de lange baan 4.99 5.39 2.49 2.85 1.79 EDSKES I VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 79e JAARGANG NO. 5 Ook investeringen nodig in sporthal en sauna aan Dalweg x Yf Wt- 3 Actueel 3 Actueel 13 Sport 17 Soesterberg Vlam in de pan "leidt tot veel rookontwikkeling Dronken man heeft mistlampen aan Noodplan klaar; juridische strijd met Aqua Indoor bv Danscentrum Van Mourik Beginners: Bei: 035-5413319 VASTE BEZORGERS soesterScxxjrant SiKflTOy Definitief besluit moet voor 1 april vallen Kanis Gunnink koffie Palingfilet gerookt Varkenshaas Redstar aardappelen Andy allesreiniger Mora pistolets VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee OPELe COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG - Het bedrag van één miljoen gulden dat Soest heeft gereserveerd voor een buitenbad bij Aqua Indoor, kan beter worden benut voor andere voorzieningen. Deze conclusie trekt Marktplan Adviesgroep in haar toe komstvisie over het sport- en recrea tiecentrum. Hoeveel precies is niet duidelijk, maar waarschijnlijk zal er meer geld moeten worden geïnves teerd om de accommodatie aan de Dalweg aantrekkelijker te maken voor het publiek (en exploitant). Sinds de opening in 1991 is het complex enigszins verouderd. Het is zaak om voortdurend in te spelen op nieuwe trends, bijvoorbeeld door de realisatie van kruiden- en bubbelbaden en een I Turks stoombad. De sauna is dringend aan uitbreiding toe. Deze vorm van re creatie neemt sterk in populariteit toe, maar door de beperkte mogelijkheden in Aqua Indoor loopt het bezoekersaan tal hier terug. Een uitloop naar buiten is één van de suggesties die Marktplan in dat verband doet. Voor de kinderen denkt het adviesbu reau aan een klein waterbassin, gecom bineerd met een speelplaats, buiten het gebouw. Door van de wand langs de speelweide een schuifpui te maken, zou een 'semi-openluchtbad' kunnen ont staan. Om het recreatiebad interessant te houden, moeten met regelmaat nieu we, kleine attracties worden binnenge haald. Het publiek vraagt immers om de haverklap om nieuwe vormen van ont spanning. Elders in het complex dient er eveneens het een en ander te gebeuren. Een punt van grote zorg blijft de sporthal die overdag voornamelijk leeg staat. Hoe wel de hal voldoet aan de eisen om er internationale wedstrijden te laten spe len, zijn er alleen plaatselijke sportver enigingen te vinden en die trainen of spelen hoofdzakelijk in de avonduren. Een oplossing voor het probleem over dag heeft Marktplan niet. De hal is niet geschikt voor concerten en - afgezien van de parkeerruimte - ontbreekt het aan voldoende toiletten en een goede klimaatbeheersing om er grote evene menten te laten plaatsvinden. Tot voor kort werd er af en toe nog wel eens een rommelmarkt in de hal gehouden, maar de organisatoren haakten af, volgens de directie van Aqua Indoor omdat ze van de gemeente op straat geen reclame mocht maken voor dit soort activiteiten. De kleine zaal wordt, behalve als op slagruimte, amper gebruikt, terwijl het vertrek zich uitstekend leent voor fit nessactiviteiten, yoga en andere ont- spanningsvormen. Het is van belang dat ook de kleine zaal wordt benut, stelt Marktplan. Tot slot blijft het horecagedeelte even min 'gespaard' in het rapport. Dit deel van het centrum zou intensiever geëx ploiteerd moeten worden, bijvoorbeeld door er feesten, presentaties en bruilof ten te laten houden. Dat er wat moet gebeuren in het zwem bad en de sporthal is geen nieuws. De directie van exploitant Aqua Indoor riep dat in het verleden al. Dat er wat zal gebeuren, ligt voor de hand, zeker ge zien de reacties van de raadsfracties die in de commissie sport overigens niet veel verder kwamen dan wat te citeren uit het rapport. Wat er gaat gebeuren, dat hangt allemaal af van de financiële consequenties. Want de grote hamvraag van de fracties is natuurlijk: hoeveel centjes moeten wij op tafel leggen? De noodzaak tot ingrijpen wordt onder streept door de bezoekersaantallen die sinds 1992 zijn afgenomen. Acht jaar geleden kwamen 105.892 mensen re- In het zwembad aan de Dalweg moe ten veel meer voorzieningen komen, wil het op verantwoorde wijze te exploiteren zijn, stelt Marktplan Adviesgroep in haar rapport dat ze in opdracht van de ge meente schreef. Foto: Aldo Allessie creatief zwemmen, vorig jaar nog maar 84.918, al heeft in dat jaar de vrees voor legionella ook een negatieve rol ge speeld. Het gebruik voor schoolzwem men bleef tussen de 24- en 25 duizend schommelen, het aantal deelnemers aan leszwemmen en doelgroepactiviteiten daalde van 41 naar 38 duizend, terwijl het aantal sportclubleden dat gebruik maakt van Aqua Indoor, toenam van 15.100 tot 21.600. Het totaal aantal be zoekers in '92 was 186.307, vorig jaar 168.637. Medewerkers van Marktplan Advies groep zullen binnenkort voor de raads commissie sport een toelichting geven op het rapport. Nu al stellen de extern deskundigen, dat een kleinschalig com plex als Aqua Indoor wel degelijk toe komst heeft, mits er nieuwe voorzienin gen worden gerealiseerd. Soest voelt zich voor schut gezet. Schoolzwemmen alleen nog voor minima. Taakgerichtheid Soest geeft doorslag. Wederom hoge score van VVZ'49. Eemvogels behaalt beoogde niveau niet. Zwaar verlies voor Shot. Gezellig dagje 'Tussen Kunst en Kitsch'. Eén bewoner was net ontslagen uit het ziekenhuis na een long- embolie, de ander heeft astma. De twee werden zondag voor controle naar het ziekenhuis ge bracht, nadat in hun woning brand was uitgebroken en ze veel rook hadden ingeademd. Om iets na zeven uur 's avonds sloeg de vlam in de pan. De bewoners blusten het vuur, door de deksel di rect op de pan te gooien, maar de vlammen waren ook in de afzuigkap geslagen. Dat Vuur werd geblust met water. Inmiddels was, doordat kunst stof was gaan gloeien, veel rook vrij gekomen. Vandaar dat ze, mede ge zien hun medische achtergrond, per ambulance naar het hospitaal werden vervoerd. De brandweer waarschuwde inmid dels de Stichting Salvage. Ze schat de schade op 20.000 gulden. De politie heeft zaterdagnacht om streeks twee uur een dronken automo bilist aangehouden. De surveillerende politiemensen viel het op, dat de auto mobilist zijn mistverlichting aan had, terwijl er geen sprake was van enige mistvorming. Toen zij de 25-jarige man uit Soest daarop aanhielden, constateer den zij dat de man onvast ter been was. Uit een daarop volgende blaastest bleek dat hij een alcoholpromillage van 0,65 promille in zijn bloed had. De man kreeg een rijverbod en een bekeuring. Terwijl Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn goud delven in het Olympisch bad in Sydney, levert de gemeente een juridische strijd met Aqua Indoor bv over de exploitatie van het sport- en recreatiecentrum aan de Dalweg. Soest wil onder geen voorwaarde het contract met de exploitant, dat per 31 juli 2001 afloopt, verlengen. Beide partijen leven al jaren met elkaar in onmin. Voornaamste aanleiding voor het geschil is de verdeling van de onder houdskosten. Volgens Aqua Indoor komt Soest niet al haar verplichtingen na en daarom besloot de exploitant het 'verschuldigde bedrag' van zijn huur af te trekken. Volgens Soest is huurder Aqua Indoor dus een slechte betaler en heeft ze alle recht de optie van Aqua Indoor - om nog eens tien jaar het com plex te huren - teniet te doen. Maar ook als de rechter Aqua Indoor in het gelijk zou stellen, is de gemeente niet van plan nogmaals in zee te gaan met haar huurder. Dat heeft de gemeen teraad unaniem besloten. De hoge scha declaim van Aqua Indoor die dan te verwachten is, lijkt ze op de koop toe te nemen. Maar volgens Soest komt het niet zover. De gemeente is zeker van haar zaak, Iaat een woordvoerder weten. "Er is geen weg terug", aldus gemeen tesecretaris Wim de Kam. Als Aqua Indoor per 1 augustus de ac commodatie moet verlaten of al eerder de deur achter zich dichttrekt, hoeft de bevolking van Soest niet bang te zijn, dat ze niet meer kan zwemmen of spor ten aan de Dalweg. Soest heeft een noodscenario klaarliggen. Zodra Aqua Indoor vertrekt en er zou nog geen nieuwe exploitant zijn gevonden, dan staat een bedrijf klaar, dat meteen kan inspringen en de exploitatie op zich neemt. Deze eventuele tijdelijke oplos sing zal de gemeente meer kosten dan bij een reguliere exploitant. Tot vorige week waren er nog geen con tacten met een potentiële opvolger van Aqua Indoor, maar in het gemeentehuis wordt ervan uitgegaan, dat er altijd wel iemand te vinden is die het sport- en recreatiebad in Soest wil gaan exploite ren. Het zwemcomplex met sporthal werd in 1991 geopend. Het kwam in de plaats voor het Soester Natuurbad en de Turf. Op deze twee oude baden leed de ge meente toentertijd een verlies van zeven ton per jaar. Bij de opzet van het nieu we centrum aan de Dalweg werd afge sproken, dat het de gemeenschap jaar lijks één miljoen gulden mocht kosten. In werkelijkheid ligt dat bedrag hoger. Dit jaar moet er 1,1 miljoen bij, volgend jaar 1,6 miljoen en daarna zelfs 1,9 mil joen, want de komende twee jaar moe ten ingrijpende onderhoudswerkzaam heden worden uitgevoerd. De genoemde kosten zijn exclusief de 125.000 gulden per jaar die de gemeen te betaalt voor de huur van het zwem bad voor sportverenigingen. Om dezelf de reden wordt jaarlijks 120.000 gulden aan Aqua Indoor overgemaakt voor ge bruik van de sporthal. Voor het school zwemmen wordt nog eens 270.000 gul den gegireerd, maar daarmee stopt Soest met ingang van augustus volgend jaar (zie ook elders in deze krant). Aqua Indoor bv op haar beurt moet iedere maand 26.000 gulden (exclusief btw) huur betalen. (echt)paren op maan- en vrijdagavond. Jongeren op vrij- en zaterdagavond. Tussen 15.00-17>00 en 19.00-21.00 uur. Lt gen. van Heutszlaan 10 Baarn Beginners (echt)paren, nu ter kennismaking 13 lessen voor slechts 150,00 per persoon. Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Tel: 035 - 601 79 54 www.sepp.nl Weegbreestraat 205 Het College van B. en W. heeft vori ge week eenparig besloten het "be leidsvoornemen" om na volgend jaar drie openbare scholen in Soest te sluiten weer in te slikken. B. en W. kiezen daarmee na de forse tegen stand die in en buiten de politiek te gen de plannen bleek te bestaan - eieren voor hun geld, zij het dat het doornemen" nog als een zwaard van Damocles boven het openbaar onderwijs blijft hangen. Dat valt op te maken uit het gewijzigde raadsvoorstel, waarover de gemeente raad morgenavond (donderdag 21 sep tember) een besluit moet nemen. Het voorstel zou gisteravond (dinsdag) be sproken worden in het "vervolg" van de geruchtmakende commissievergadering van 6 september, die door wethouder Harry Witte halverwege werd afgebla zen. De mededeling dat de raadscom missie gisteren opnieuw zou vergaderen werd pas woensdag j.1. door de gemeen te bekend gemaakt en kon dus niet meer worden opgenomen in de vorige editie van de Soester Courant. Een ver slag van deze tweede bijeenkomst kon niet meer mee in de uitgave van van daag. De overwegingen van het College lijken overigens nog als twee druppels water op die van het "oude" voorstel, maar van de conclusies die B. en W. eraan verbinden zijn nu de scherpe kantjes afgehaald en in zeker opzicht hebben de leden zelfs een soort "bekerinkje" door gemaakt. In elk geval betuigt het Colle ge nu - zij het mondjesmaat - respect vóór de zgn. "Tussenbalans," de visie die binnen het managementteam van de openbare scholen zélf ontwikkeld is, maar die B. en W. tot dusver feitelijk 1 een beetje onder de tafel hebben ge veegd. In de Tussenbalans wordt ervoor gepleit de Klimop en de Desmond Tu- tuschool samen te voegen - eventueel ook de Buut - en een nieuwe "speer puntlocatie" te creëren: de zgn. "brede" school met Nederlands als tweede taal en samenwerking met het welzijnswerk. Respect en waardering "Wij hebben op zich veel respect en waardering voor de gemaakte analyse en neergelegde visie," aldus B. en W. op zoetgevooisde toon, maar het addertje blijkt zich nog steeds onder het gras op te houden. "Na ampele overweging" wil het College toch maar liever niet aan zo'n "brede taalschool" beginnen, om- "ZE DOEN MAAR WAT", "ZAKKEN GELD OVER, MAARWAARBUJFTHET'. Vindt u ook dat er nog wel wat kan verbeteren in de omgang tussen het gemeentebestuur en de inwoners? DINSDAG 26 SEPTEMBER kunt u hierover meepraten! De avond begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gemeentehuis. U bent van harte welkom! pak 500 gram 100 gram 500 gram 9.98 zak 5. kilo 2 flacons 2 stuks dat... en dan volgt opnieuw het credo dat zo'n ontwikkeling strijdig is met de integratie van allochtonen in de samen leving, waarvan het College de laatste tijd zo'n warm pleitbezorger is gebleken. De daling van het leerlingental - het gevolg van de "verzwarting" van met name de Desmond Tutuschool en de Klimop - is volgens B. en W. mede het resultaat van deze ontwikkeling, die zij "niet wenselijk" achten. Het College wijst er nog maar eens op dat het tot nu toe ging om een "voorlo pig" standpunt, waarover eerst nog met het bijzonder onderwijs gesproken moest worden. Dat moet immers mee werken aan de verspreiding van de al lochtone leerlingen. Volgens het Colle ge hebben de besturen van het bijzon der onderwijs (christelijk, katholiek en Van der Hucht) zich bereid verklaard om tot concrete afspraken te komen. (Of de getekende intentieverklaring van alle partijen inmiddels binnen is, daar over wordt in het nieuwe voorstel niet gerept.) Het College heeft intussen ook "ontdekt" dat het nog advies moet vra gen aan de Medezeggenschapsraad. Na de geruchtmakende commissiever gadering van 6 september heeft het Col lege maar besloten "thans geen beleids voornemen vast te stellen en kenbaar te maken over de situatie van het openbaar onderwijs per 1 augustus 2002". Maar dat er iets moet gebeuren staat vast en bovendien wil het College voorkomen dat het onderzoek- en besluitvormings project "een lang slepende zaak" wordt. Eerst onderzoek Het College kiest nu dus eerst de weg De verschillende vormen van protest, zoals de petitie die burgemeester Koos Janssen enkele weken geleden kreeg aan geboden, hebben hun uitwerking niet gemist. Het College heeft de voorgeno men sluiting van drie basisscholen voorlopig) teruggenomen. van het onderzoek - waarop uit de po litiek en door alle betrokkenen sterk op was aangedrongen - waarin overigens de sluiting van de drie scholen nadruk kelijk weer betrokken wordt, maar nu óók de Tussenbalans serieus bekeken zal worden. Daarnaast moet er in het on derzoek ook gekeken worden naar een regeling voor de "segregatieproblema- tiek" (zeg maar de opdeling van de leer lingen in witte en zwarte danwel au tochtone en allochtone scholieren) en de gevolgen daarvan, maar ook naar schaalvergroting en samenwerking. Bo vendien zal de profilering en inhoude lijke vernieuwing van de straks in stand te houden scholen nog de nodige aan dacht vragen. B. en W. verwachten dat Unia - het externe bureau dat het onderzoek gaat uitvoeren - voor 1 januari 2001 met een rapport komt. Daarna maakt het Colle ge zijn "beleidsvoornemen" kenbaar en mag de MR eindelijk zijn zegje doen. Voor 1 april volgend jaar willen B. en W. een definitief besluit nemen, waarbij ze - zoals beloofd - het (meerderheids)gevoelen van de ge meenteraad zullen volgen. Met ingang j! van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Wie anders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HEN Rl NEFKENS SOEST BV Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3.761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1