Visser m Danscentrum Gerla SAND Soest voelt zich voor Schut gezet door provinciebestuur Utrecht Soest wil zwemlessen alleen nog voor kinderen van minima betalen Witgoed specialis e, m Dameskoor Petrus en Paulus viert zondag 40-jarig jubileum Roemeense burgemeester in Soester kerk Heeren Van Brederode voor service moet u bij ons zijn Aanjagen Iets te vieren? Parkeercontrole 'Bedenkingen' tegen milieuvergunning autosloperij Introductieduik bij Experience SDFST Eucharistieviering met Mozarts Kleine Orgelmesse Praatavond met College voor vier wijken MANNENMODE KONINGINNELAAN 24-SOESTDIJK WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 t/rri maandag 25 september in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198' te 5o' betrou' SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 "Het volk bestuurt... of toch niet" is de titel van een lezing over raadsleden en burgers in een vitale democratie, ge schreven door Eisse Kalk. Hij is direc teur van het instituut voor Publiek en Politiek en was 25 jaar geleden al een trouwe gastspreker bij de progressieven in Soest. Het volk regeert is de letterlijke beteke nis van het woord democratie, waarover de Griekse wijsgeer Aristoteles (vierde eeuw voor Christus) opmerkte: een de mocratie is een staatsvorm waarin iede re burger zowel regeert als geregeerd wordt. Ruim 2000 jaar later is daar een beetje de klad in gekomen in Holland, want in januari bracht een staatscom missie o.l.v. prof. mr. Elzinga een rap port uit over het reilen en zeilen van de lokale democratie, waarvan de aanbe velingen door de regering onmiddellijk zijn overgenomen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) ging aan het werk en in alle Nederlandse gemeenten is men vanaf 29 februari bezig hun project "Vernieuwingsimpuls lokale democra tie" op te starten. Het wordt tijd. Het kabinet acht een vitaal lokaal bestuur en een levenskrachtige lokale democra tie van grote betekenis voor de demo cratische rechtstaat. "Adequate oplossingen van structurele knelpunten op dit vlak zijn daarom ge boden," Iaat Den Haag weten. Het mo nistische stelsel van ons Gemeentebe stuur moet plaats maken voor een dua listisch stelsel, waarbij de Gemeente raad het College van B. W. beter kan controleren. Knollendam schrok zich rot en haastte zich in april een werkgroep/voorberei dingsgroep "bestuurlijke vernieuwing" te installeren met alle fractievoorzitters o.l.v. burgemeester Janssen (nooit Koos zeggen). Alleen de PvdA-fractie ont brak bij de drie besprekingen, die de af gelopen maanden zijn belegd. Uiter aard achter gesloten deuren. Hoofd doel: het ontwikkelen van en verbeteren van de relatie tussen openbaar bestuur en burgers. Niet lachen! Soest meldde zich enthousiast aan bij de VNG om mee te doen en schreef: "Onze werkgroep heeft zich ten doel gesteld het aanjagen en initiëren van voorstellen voor bestuurlijke vernieu wing binnen de gemeenten." Van de 27 maatregelen die het VNG voorstelt gaf Soest toe slechts aan 13 punten te voldoen, maar inmiddels drie vernieuwingsimpulsen' op de rails te hebben gezet: 1. het instellen van een Beleidsevaluatiecommissie (morgen al in de gemeenteraad); 2. het recht van initiatief voor burgers (in oktober); 3. een discussieavond op 26 september. Zie "Op 't Hoogt" van vorige week in deze krant. Die Beleidsevaluatiecommissie stelt niets voor, is een doekje voor het bloe den. Te vroeg aangejaagd. Veel doel treffender is het instellen van een loka Ie Rekenkamer. Daarvan zegt de rege ring-Kok: "Het belang daarvan is van dien aard, dat het hier èen onontbeer lijk instituut betreft, dat dwingend in de Gemeentewet moet worden voorge schreven." Zie mijn profetische column van 30 augustus. De discussieavond op 26 september staat onder leiding van Ingrid Horstik van het IPP te Amsterdam. Ik schat haar op 400 gulden per uur. Ik had het graag voor niks gedaan. Ik weet wel een paar onontbeerlijke impulsen die nodig aangejaagd moeten worden. Ik zal er zijn, dinsdagavond in de Raad zaal. U ook? Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 601 36 82 Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035-603 60 10 AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! TE KOOP Willem Speelmanhof 1, Soest 0p zoek naar een leuke eengezinswoning? Dan kunt u hier eens komen kijken! recentetijk gemoderniseerde hoek woning (ca. 400 m3) in een kindvrien delijke woonomgeving. U kunt lopend naar de winkel en de scholen zijn tevens dicht bij. Met zowel aan de voor- als achterzijde een vrij uitzicht. De leuk aangelegde achtertuin grenst aan een plantsoen. Kom er dus maar eens kijken!! Belangrijkste kenmerken L-vormige woonkamer halt open keuken woonkamer en keuken voorzien van laminaat vloer 2 slaapkamers aan de voorzijde, 1 slaapkamer aan de achterzijde mooie badkamer (1999) zolder met 1 slaapkamer en bergruimte inpandige berging bouwjaar circa 1973 deels isolerende beglazing perceelgrootte 210m^ Vraagprijs fl. 517.000,- k.k. Documentatie over deze leuke woning kunt u vrijblijvend bij mij opvragen. Vrijdagmiddag werd rond twee uur ge controleerd in de parkeerschijfzone op het Plein van Zuid. In totaal werden zestien bekeuringen uitgeschreven, vijf keer voor het parkeren zonder parkeer- kaart, drie keer voor te lang parkeren, één keer voor parkeren op het trottoir, één keer voor parkeren op een plek waar een parkeerverbod geldt en zes keer voor rijden tegen het verkeer in. DE LESSEN STARTEN 29 SEPTEMBER A.S. Het College van B. en W. heeft vori ge week een boze brief gestuurd aan het provinciebestuur van Utrecht. Aanleiding is het feit dat de provin cie geheel buiten medeweten van en zonder overleg met Soest een milieuvergunning wil afgeven voor de omstreden autosloperij Schut op de Industrieweg. Dat zit Soest hele maal niet lekker. De gemeente - nog steeds "bevoegd gezag", zoals het College opmerkt - heeft in het verleden heel wat te stellen gehad met de autosloperij, die alle ge meentelijke ge- en verboden op milieu gebied aan haar laars lapte. De provin cie lijkt daar nu soepeitjes overheen te lopen door -zoals eerder in deze krant te lezen was - doodleuk een nieuwe vergunning af te geven, althans het plan daartoe bekend te maken, en verder te doen alsof haar neus bloedt. "Wij hebben kennis genomen van het feit dat uw college voornemens is aan de firma Schut wederom een vergun ning te verlenen voor o.a. een autowrak- keninrichting. Wij wijzen u erop dat wij op dit moment bevoegd gezag zijn voor deze inrichting. Wij hadden het op prijs gesteld indien voorafgaande aan uw ontwerp-besluit een overleg had plaats gevonden tussen provincie, gemeente en Gewest Eemland, omdat deze nieuwe milieuvergunning immers zal leiden tot overdracht van de bevoegdheden aan uw college. In 1996/1997 is naar aan leiding van de ontmanteling (hetgeen leidde tot overdracht van de bevoegdhe den van de provincie naar de gemeen- Op zaterdag 30 september is het moge lijk om bij duikschool the Experience een introductieduik te maken. De loca tie die hiervoor is gekozen is Aqua In- door aan de Dalweg. Na een korte introductie van één van de ervaren stafleden van de duikschool gaan de deelnemers met perslucht het water in om uiteindelijk zelf te ervaren hoe het is om onder water te ademen. De duikschool verzorgt alle benodigde apparatuur, zodat belangstellenden al leen zwemkleding en een handdoek hoeven mee te nemen. Het aantal deel nemers is beperkt, zodat vooraf aanmel den noodzakelijk is. De eerste kandida ten gaan 19.00 uur het water in en de kosten bedragen fl. 35,= per persoon. De duikschool is bereikbaar op het te lefoonnummer 030 - 2253871 of 06 - 55726111. Basisscholieren die in groep 4 nog geen zwemdiploma hebben, zouden op kosten van de gemeenschap als nog lessen moeten krijgen. Deze optie lijkt van een meerderheid van de raadsfracties de voorkeur te krij gen als alternatief voor school zwemmen dat per 1 augustus vol gend jaar wordt afgeschaft. De PvdA wil in dat geval dat deze re geling alleen geldt voor de kinderen van minder draagkrachtige ouders. Zij wil niet gaan betalen voor de kinderen van ouders die bulken van het geld, maar hun kind niet naar zwemles willen stu ren. Naar de mening van Wim Roest (D66) zitten er nog wel meer haken en ogen aan de maatregel. Als er geen zwemles meer is, zal die moeten worden vervan gen door een zogenoemde 'droge gym les'. Roest - in het dagelijks leven gym leraar aan het Baarnsch Lyceum - wil van wethouder "Harry Witte weten of dat inderdaad zo is en wat dat eventueel gaat kosten. Pas dan kan D66 bepalen of de bezuiniging op het schoolzwem men in financieel opzicht wel zin heeft. Witte moest het antwoord schuldig blij ven en kreeg de opdracht, voordat de raad in oktober de meerjarenbegroting vaststelt, met een nieuw voorstel op de proppen te komen. Want de twee alter natieven die het College vorige week ter discussie bracht, werden meteen van ta fel geveegd. Het eerste betrof een decla ratieregeling voor kinderen van ouders met een minimuminkomen, het tweede om een gratis maandkaart voor scholie ren die daarmee acht uur zwemles zou den kunnen krijgen. Voor een dergelijke vangnetregeling (Roest sprak liever van een 'reddings boeiregeling') heeft het College 45.000 gulden over. Nu geeft de gemeente voor het schoolzwemmen 270.000 gulden per jaar uit. Toen midden jaren negentig bekend werd dat Soest structureel minder geld van het rijk zou krijgen, werd bekeken hoe er op het subsidiebeleid kon worden bespaard. In 1996 besloot de raad dat schoolzwemmen niet tot de kerntaken van de gemeente behoort en niet per definitie moet worden gefinancierd uit algemene middelen. Daarmee legde de gemeente de volledige verantwoorde lijkheid op het bordje van de ouders. Dit is daarom het laatste schooljaar, waarin deze zwemlessen worden ver goed uit de gemeentekas. Krantenkoppen D.e medezeggenschapsraad van het ba sisonderwijs in Soest trok vorige week meteen aan de bel. "Ik zie de koppen in de Telegraaf al voor me: Weer Marok kaans kind verdronken. Is een kinderle ven niet meer waard dan een beetje geld?" Volgens mevrouw I. Hilhorst van de MR zijn het met name de kinderen van allochtone Soesters die de duoe zul- Zwemles voor de Desmond Tutu- school in Aqua Indoor. Juist allochtone kinderen zouden buiten de boot vallen als de gemeente geen geld meer over heeft voor het schoolzwemmen. FotoAldo Allessie len worden van de bezuinigingsmaatre gel, omdat zij niet door hun ouders wor den gestimuleerd te gaan zwemmen, ook niet als de gemeente de eerste les sen betaalt. Mevrouw Hilhorst vindt het maar raar, dat Soest nu nog bezuinigt, terwijl er zoveel geld is. Zij kwam met het compromis-voorstel om kinderen die in groep drie of vier nog geen diploma hebben, zwemlessen aan te bieden. De meeste fracties zagen dat wel zitten, al voifd GL/PS dat Soest gewoon moet doorgaan met het finan cieren van schoolzwemmen en pas in het uiterste geval mag terugvallen op een declaratieregeling. Roest stelde voor om in groep vier te kijken welke kinderen nog zwemles moeten krijgen. Op die leeftijd leren ze sneller en dan kunnen ze een soort van spoedcursus volgen die goedkoper is. Roest was eveneens degene die wees op de consequenties voor de (nieuwe) ex ploitant van het sport- en recreatiecen trum aan de Dalweg. Die loopt immers 270.000 gulden aan omzet mis, die nu nog jaarlijks door de gemeente worden overgemaakt voor de huur van het zwembad en de personeelskosten van de lessen. Beginners tot vergevorderden voor zowel paren als jeugd 25 lessen: 245,- per persoon Country (beginners) 5 lessen: 40,- per persoon Street Dance 10 lessen: 85,- per persoon Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid is het menselijke aspect bij onroerende goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 A B Soest RVT Tel 035 6037490 IJjil Fax 035 6037491 te) van de autdwrakkeninrichting van de firma Schut wél uitvoerig en construc tief overleg gevoerd tussen uw provin cie, de gemeente en het gewest," klinkt het verwijtend. Handhavingsverleden Soest voelt zich dus gepasseerd en her innert Gedeputeerde Staten er fijntjes aan dat de provincie in 1997 een eerde re aanvraag om vergunning voor een autowrakkeninrichting van Schut heeft geweigerd op grond van het "handha vingsverleden" van deze firma. "Dat verleden bestaat nog steeds," aldus Soest, "zodat het in de lijn der verwach ting ligt dat iedere volgende aanvraag óók op basis van dit argument gewei gerd wordt." Het feit dat het Gewest Eemland heeft geconstateerd dat de fir ma Schut de afgelopen jaren voldoet aan het Besluit herstelinrichting voor motorvoertuigen milieubeheer doet vol gens Soest niets af aan dat verleden, want die voorschriften zijn van een heel andere orde dan de voorschriften van een milieuvergunning voor een auto wrakkeninrichting. Ze kunnen niet met elkaar worden vergeleken, vindt Soest. "Overigens merken wij op dat tijdens bezoeken die medewerkers van het Ge west Eemland uitvoerden de definitie van het begrip autowrak door de firma Schut voortdurend ter discussie werd gesteld," schampert het College van B. eq W. Over de doelmatige verwijdering van afvalstoffen die de provincie heeft ge constateerd, merken B. en W. op dat het hun "bevreemdt" dat de firma Schut Foto: Aldo Allessie bijdraagt aan een doelmatige verwijde ring van autowrakken. "Het bedrijf heeft immers een aantal jaren geen au towrakken mogen inzamelen en dit heeft, voor zover ons bekend, niet geleid tot problemen in de verwijderingsstruc tuur. Wij zijn van mening dat de conti nuïteit van andere autowrakkeninrich- tingen, en daarmee de gehele verwijde ringsstructuur, in gevaar kan komen door de firma Schut opnieuw vergun ning te verlenen voor het inzamelen van autowrakken." Energieverbruik Soest bestrijdt ook de conclusie van de provincie dat, gelet op het energiever bruik, het terugdringen daarvan niet aan de orde zou zijn. "Deze conclusie delen wij niet. Wij zijn van mening dat bij ie dere aanvraag om milieuvergunning het terugdringen van het energieverbruik aan de orde is," aldus B. en W.die daarvoor verwijzen naar een circulaire van de ministeries van VROM en EZ uit oktober 1999. Ten slotte hekelt Soest ook de termino logie in het ontwerp-besluit van de pro vincie, dat veel voor meerderlei uitleg vatbare begrippen bevat zoals "lichte werkzaamheden", "zodanig"', "hinder lijk" en "duidelijk". "Gelet op het handhavingsverleden van de firma Schut adviseren wij uw college al deze begrippen te concretiseren," aldus B. en W. van Soest, die zich door het provin ciebestuur blijkbaar "voor Schut" voe len gezet. In september 2000 viert het dames koor van de H.H. Petrus en Paulus- kerk zijn 40-jarig jubileum. Dit heuglijk feit wordt gevierd in dezelf de kerk op zondag 24 september, 's morgens om 9.30 uur, met een plechtige eucharistieviering. Gezongen wordt o.a. de Kleine Orgel- solomesse k.v. 259 van W.A. Mozart, onder leiding van dirigent Henk de Ruig en met gastorganist Gert Muts aan het orgel. Iedereen is van harte uitgenodigd om dit heuglijke feit samen met het da meskoor te vieren. In 1960 ging het dameskoor weifelend van start onder leiding van de heer Luy- cks, want tenslotte was een dameskoor in die tijd nog geen gemeengoed in de rooms-katholieke kerk. Langzamerhand groeide het koor uit tot een écht koor en mochten de dames zelfs af en toe samen gaan zingen met het mannenkoor. In 1965 werd de leiding overgenomen door dirigent-organist Gerard van de Schepop en onder zijn leiding kwam het koor tot grote bloei. Toen na 27 jaar van hechte samenwerking de beide koren te horen kregen dat Gerard van de Sche pop zijn functie wilde neerleggen, sloeg dat in als een bom. Dat was zeker het geval bij het dameskoor, omdat dat, sa men met Gerard, ook nog de rouw- en trouwvieringen verzorgde. Gelukkig gaf hij te kennen dat de dames altijd een beroep op hem mochten doen voor die speciale vieringen, waarvan ook dank baar gebruik is gemaakt. Toen brak er voor het koor een moei lijke tijd aan. Verschillende dirigenten passeerden de revue, maar gelukkig kwam er in mei 1994 weer wat rust on der de koorleden omdat Henk de Ruig bereid was de taak van dirigentorganist op zich te nemen. Door zijn nauwe sa menwerking met Gerard van de Sche pop wist hij de juiste sfeer te creëren. Dat de sfeer op het koor altijd goed is geweest en gebleven blijkt wel uit het feit dat veel dames al langer dan 25 jaar op het koor zitten en vijf van hen zelfs al 40 jaar, met name de dames Regien van Breukelen-van Fulpen, Willie Bos boom, Thil van 't Klooster-Huurdeman, Rietje Roelofs en Ina van Schalkwijk. De leeftijd van de dames is erg geva rieerd en loopt van 15 jaar tot boven de 70, dus op het dameskoor gaan jong en oud hand in hand. Uiteraard zouden de dames blij zijn met nog wat meer jonge stemmen, zodat de heilige missen tot in lengte van dagen met gezang opgeluis terd kunnen worden. Inwoners van de wijken Overhees, Hees, Boerenstreek en Klein Engendaal kunnen woensdag 27 september met hun eventuele vragen en/of opmerkin gen terecht bij burgemeester Koos Jans sen of één van de wethouders. Het Col lege houdt dan een praatavond in ont moetingscentrum de Klarinet aan de Klarinet. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 Uur. Tenminste twee leden van het College zijn aanwezig om de burgers individueel te woord te staan. Moeten ze het ant woord schuldig blijven, dan wordt een afspraak gemaakt over een vervolgge sprek of krijgt de burger de toezegging voor een schriftelijke reactie. INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke 19.00 tot 20.00 uur, Afgelopen zondag was Christian Moisescu uit Roemenië op bezoek in de Julianakerk. Moisescu is bur gemeester van de plaats Arad. Hij vertelde over zijn werk als burge meester. Hij benadrukte dat het in zijn land nogal uitmaakt dat je een christelijke levenshouding hebt als je in een verantwoordelijke positie verkeert. De armoede in Roemenië is verschrik kelijk. Moisescu heeft veel gedaan voor zorg voor armen in zijn plaats. Zo is er een maaltijdvoorziening gekomen voor de armsten. Die is opgezet met hulp vanuit Nederland, maar wordt door de overheid voortgezet. Ook vertelde hij over de zwerfkinderen in Roemenië. Het zijn kinderen die geen ouders meer hebben, of waarvan de ouders niet voor hen kunnen zorgen. Vaak leven ze in riolen, omdat het daar nog een beetje warm is. Vanuit de Julianakerk in Soest is er dit jaar door de kinderen van de kinderne- vendienst en door het veijaardagsfonds met zo'n 3000,00 bijgedragen aan het werk onder de zwerfkinderen. De acties gaan door in dit kalenderjaar. Kerkelijk Soestdijk (Samen op Weg) is tegenwoordig ook present op het Internet. Op de website www.kerkpleinsoest.nl zijn o.a. foto's te zien van de ontmoe ting van ds. Moisescu met de kinderen van de Julianakerk.

Soester Courant | 2000 | | pagina 3