Verdwe Soes IMAX^f* Een teamprestatie van Olympische allure Onze Olympische sporters over water Hopman IV opent nieu1 LL'Aïtft'-ij^fïïwW Simavi is er voor iedereen! WOENSDAG 27 S samenwerkenaan 1 een gezonde ontwikkeling Meer informatie: bel 023-5318055 of kijk op internet: uvww.simavi.org Ja, ook ik deel een medaille uit aan de projecten van Simavi! Medewerkers luisteraars Simavi zet zich al 75jaar jj)y00r een duurzame verbetering van de gezondheidszorg in ontwik' kelingslanden, ongeacht ras religie of politieke overtuiging.' De steun van Simavi is direct en structureel en is gericht op g( zelfwerkzaamheid van de lokale bevolking. Naast projecten op het .gebied van water- en sanitaire voorzie, ningen richt Simavi zich ook op andere onderdelen van de gezondheidszorg, waaronder: Blindheidbestrijding en slechtziendheid. Elke minuut wordt er in een ontwik^ lingsland een kind blind. Relatief eenvou dige maatregelen, zoals goede voeding, kunnen dit voorkomen. Medische opleidingen. In Zambia is er één arts voor elke 20.CCC mensen. De steun aan medische opleic:- gen is dan ook absolute noodzaak. 0c> training van (vnjwillige) vroedvrouwen e- dorpsgezondheidswerkers heeft prionte: Er worden in ons landje jaarli bare aantallen familiekiekjes Bij iedere kleine aangelegenhe we de camera om een plaatje ten en een tafereel blijvend v; gen. Baby's worden plat gefot en albums volgeplakt met \i to's. Er zijn nog nooit zoveel maakt als in deze tijd. Naar aanleiding van de twee Margriet Matthijsse is zeilster. Niet zo naar een zeilster, maar een dame die Olympisch zilver voor Nederland in de vacht sleepte op de Olympische Spelen ;an 1996 in Atlanta. In Sydhey is ze weer /an de partij en dan hoopt de 22-jarige vfargriet haar prestaties met goud reloond te zien. Water speelt een hoofd- •ol in haar leven en daarover vertelt ze in mderstaande column. Simavi heeft verschillende Olympische sporters gevraagd iets te schrijven over het thema 'water' in de breedste zin van het woord. Op deze pagina vindt u twee reacties. De ontwikkelingsorganisatie Simavi bestaat 75 jaar. Al die jaren is er hard gewerkt aan verbetering van de gezondheidszorg voor de aller-amsten in Afrika, Azië en Latijns- Amerika. Dit was alleen mogelijk door de enorme betrokkenheid van donateurs en vrij willigers, want met de opbrengst uit de nationale collecte en andere fondsenwervende activiteiten kunnen jaarlijks ongeveer honderd projecten in twintig landen worden gesteund. iet alleen in Nederland zijn dui- zenden mensen actief voor Simavi. Ook in de ontwikkelings landen zelf spelen vrijwilligers een belang- njke rol. De inbreng en motivatie van de lokale bevolking is van cruciaal belang om hen op den duur zelf in de noodzakelijke gezondheidszorg te laten voorzien. De projecten van Simavi resulteren in een duurzame verbetering van de gezond heidszorg. Want uit een rapport van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) blijkt dat er dankzij organisaties als Simavi veel is gerealiseerd. De basisgezondheids zorg werd breed toegankelijk, het aantal ingeente kinderen groeide met 70 pro cent. Het kindersterftecijfer daalde van 17 procent naar 8 procent, en de levensver wachting nam met 11 jaar toe. Met recht een teamprestatie van Olympische allure! Jubileuiqjaar in teken van schoon water Wereldwijd hebben 1,4 miljard mensen geen toegang tot veilig drinkwater. Zij zijn aangewezen op het drinken van vervuild water uit een bron, poel of rivier. Tachtig procent van de ziekten in ontwikkelings landen worden hierdoor veroorzaakt. Elke minuut sterven daardoor zes kinderen... Een goede watervoorzieningen zorgt met alleen voor een betere gezondheid. Het bespaart de lokale bevolking ook veel tijd. De vrouwen hoeven geen kilometers meer te lopen om water te halen. Daardoor kan meer aandacht worden besteed aan ande re belangnjke zaken: werk, de kinderen, onderwijs en voedsel. Daarom staat het jubileumjaar van Simavi vooral in het teken van de wereldwjjde realisatie van water- en sanitaire voorzie ningen. Want schoon water en een goede hygiëne zjjn belangnjke voorwaarden om gezond te kunnen leven. Hulp van deskundigen Simavi knjgt bjj haar plannen hulp van een groep deskundigen uit de Nederlandse watersector. Zjj zetten zich geheel belan geloos in voor het Simavi Wereld Waterfonds. Het Waterfonds beoordeelt projecten op haal baarheid en geeft waar nodig adviezen. Dankzjj deze inbreng kan Simavi vele dorpen én scholen in Afrika van schoon water voorzien. Maar ook in India kan menig ziekenhuis en kliniek rekenen op een betrouwbare watervoorziening. Waterproject voor Anii in India Anil woont in de heuvels van de Indiase deelstaat Kerala. Regelmatig drinkt hij vervuild water uit de dichtstbijzijnde rivier. Hij wordt, net als zijn vriendjes, vaak misselijk en krijgt last van diarree. Dankzij Simavi is dat straks verleden tijd. In samenwerking met de lokale partneror ganisatie PASSS is gestart met het beschermen van natuurljjke bronnen en de aanleg van sanitaire voorzieningen. Naast Anil kunnen meer dan 6.500 fami lies rekenen op een gezonde toekomst. De uitvoering van het programma is sim pel en doeltreffend. Natuurljjke bronnen in de bergen worden met een betonnen con structie beschermd tegen vervuiling door bjjvoorbeeld vallende bladeren en uit werpselen van dieren. Een leiding zorgt vervolgens voor de distnbutie naar het dorp dat enkele honderden meters lager ligt. Schoon drinkwater wordt op deze manier goedkoop en efficiënt beschikbaar gemaakt De bevolking is ook zelf actief bjj het programma betrokken. Zjj is verant woordelijk voor de aanleg van de voorzie ningen. Daarnaast ontvangen ze training eri voorlichting op het gebied van hygiëne en| onderhoud. M^t een bedrag van 45,- dnnken Anil en zjjiji familie betrouwbaar dnnkwater! 3 Stuur mijx per jaar de Nieuwsbrief met acceptgiro. 3 Ik verleen een eenmalige machtiging aan Simavi om een bedrag van af te schrijven van bank- of giro rekening. 3 Ik meld mij aan als vrijwilliger. Bel mij voor informatie over de mogelijkheden. 3 Stuur mij meer informatie over de projecten van Simavi. Jaam: m/v tdres: 'ostcode en plaats: elefoon: tuur deze bon in een envelop naar: Simavi, antwoordnummer 1925, :000 WC HAARLEM (postzegel mag, hoeft niet). Aart Heuveling behoort tot de oude getrouwen en is al vele jaren voor Simavi actief. "Ik ben bijna net zo oud als Simavi zelf', zegt hij niet zonder trots. "Mijn bouwjaar is 1928. 30 Jaar geleden werd ik door een kennis gevraagd om voor één keer in Bunschoten de collecte te organiseren. Ik had eigenlijk geen tijd want ik had een winkel. Maar voor een keertje wilde ik het wel doen. Zo ging het een aantal jaren achtereen. Elke keer dacht ik: 'en nu is het afgelopen!'. Maar inmiddels zeg ik al 30 jaar 'ja' tegen Simavi." De maandagse sok Anne Martijn van der Kaaden is 11 jaar en zit in groep 7 van de Willinkschool in Bennebroek. Vol enthousiasme vertelt ze over school en hoe ze daar voor Simavi geld inzamelen. "Mijn meester, meester Kuitert, doet veel voor Simavi. Hij heeft ook het maandagsgeld bedacht. Elke maandag nemen alle kinderen een gul den mee. Dat geld gaat in een Simavi- sok. Het is bedoeld voor kinderen die slechtziend zijn, ze kunnen hiermee worden geopereerd zodat ze niet blind worden." Ineke Smidt is geamuseerd en vindt 'de maandagse sok voor Simavi' een goed initiatief. "Dat zouden meer scholen moeten doen", zegt ze. "Hoe vind je het dat je meester op zo'n manier geld inza melt?", vraagt ze aan Anne Martijn. Anne Martijn vindt het eigenlijk heel gewoon. Vanaf de eerste dag dat ze naar school ging, werd er al op maandag geld omge haald. "Ik denk dat de meester er al veel eerder mee begonnen is, want hij werkt al 27 jaar op onze school. Als we met de hele klas meer dan 20 gulden geven, wordt het meerdere door de meester ver dubbeld. Onze klas haalt het geld in de andere klassen op. Vaak hebben we bij elkaar zo'n tachtig gulden." "Dat is geweldig", zegt Ineke Smidt. "Want tachtig gulden is voldoende om één kind te opereren en goed te laten zien. Maar is het voor sommige kinde ren, bijvoorbeeld kinderen die niet veel geld hebben, niet moeilijk om elke week een gulden te geven?." Anne Martijn: "Het is niet verplicht. Soms vergeet je het ook wel eens, dan neem je de week daarna weer wat mee. En er zijn natuur lijk ook andere manieren om aan geld te komen. In een weekend of in een vakan tie maak ik weieens samen met mijn zusje tekeningen om te verkopen. De opbrengst gebruiken we dan als maan dagsgeld." Majoor Bosshardt Ook Aart Heuveling is creatief in het zoe ken naar nieuwe mogelijkheden om geld in te zamelen. "Ik loop zelf altijd voor de collecte. Ik ga dan bijvoorbeeld naar de markt. Dit jaar besloot ik om het eens in een koffiehuis te proberen. Ik haalde aar dig wat op en kreeg de smaak te pakken. Dus ging ik naar de volgende gelegen heid. Ook daar waren veel mensen die mij kenden en ik maar rammelen met die bus. Uiteindelijk kwam ik bij een bar/dancing. Het was rond borreltijd en hartstikke druk. Ik zei: "Jullie zitten gezellig aan de pils maar er zijn mensen die nog geen kopje schoon water hebben. maakte het winnen van de gouden medail le in Seoul met Ronald Florijn in 1988 meer indruk. Atlanta was fantastisch, het feest op die steiger met Willem-Alexander kent iedereen, maar het mooiste moment was toen al geweest en dat heeft niemand gezien. Toen we over de finish waren, roeiden we naar een vlotje en daar ston den flesjes water voor ons klaar. We spra ken nauwelijks, keken elkaar aan en waren allemaal vervuld van een intens geluksgevoel. Het was gelukt! Na vierjaar intensieve training met zijn achten. Vlak voor de spelen had Willem-Alexander de boot met Bosbaanwater gedoopt, Holland Acht was de doopnaam. Later, toen de boot gekocht werd door een roeivereni ging van de roeibond, heb ik de boot her doopt tot Gouden Holland Acht. Water is voor ieder mens belangrijk Tijdens buitenlandse trainingen zie ik veel rivieren, bij Sevilla roeien we op een heel smerig water; er zwemmen geen vissen en al helemaal geen mensen. De Bosbaan is schoner, daar zit veel vis en het is ook prima zwemwater. Het mooiste water heb ik in Tasmanië gezien. Daar lagen buizen in de rivier en het water was zo schoon €f. Hare Majesteit is c beschermvrouwe van de vereniging. dat het zonder zuivering naar de huizer'j getransporteerd werd. Iedere sporter ge-| bruikt veel water, om te drinken en te dou - chen. Maar water is voor ieder mens belangnjk, een primaire levensbehoefte,je; moet er toch niet aan denken datje kilo-; meters moet lopen om een emmertje vu* water te bemachtigen, zoals je dat ir, Afnka wel ziet. Water is trouwens ook] speciaal om over uit te kijken. Het kantoer, waar ik werk, ik heb een Arbo-dienst' heeft uitzicht op het water van een kleir natuurgebied en daar kan ik echt var genieten. I Op zaterdag 30 septemb het nieuwe clubhuis van de padvinders aan de Sparrc Soest officieel geopend. Ni jaar van graven, metselen ren en andere werkzaam bouwbedrijf Van de Grift 1 het unieke gebouw. Het nieuwe clubhuis valt op onopvallendheid. Het twee gen tellende gebouw staat v. veer 1,5 meter onder de groni deelte dat boven de grond is valt net als het onderste gec op, omdat het geheel is bedel laag aarde met beplanting, manier is een groot gebouw dat in de natuurlijke omgevii bos- en duingebied past. Op het huidige terrein aan d< laan stonden al drie gebouwei twee zeer oude houten ond> Deze houten gebouwen war en doorgerot dat de Welpen van 7 t/m 11 jaar) en de gens van 161/m 18 jaar) hier hun wekelijkse activiteiten oj de manier konden laten pla Samen met de Bevers (kind* 5 tot 7 jaar) zullen deze dri Dit programmaoverzicht v Soest, in samenwerking Soester Courant, staat ond tie van Ab Faas en Jan Vis: voor deze nieuwe rubriek n lijk ingeleverd worden op dagmorgen in de studio v Soest, Raadhuisplein 1. Ingezonden brieven over e op de programma's zijn c lijk welkom. Het adres is 3062, 3760 DB Soest; f; 6093860. insDumëntaHum voor zieke, Zaterdagmiddag huizen en klinieken. De kwaliteit van de gezondheidszorg is' - mede afhankelijk van de aanwezighet van medicijnen, bedden, operatiehand-j schoenen etc... Mobiele gezondheidsprogramma's. Op het plattenland is basisgezondheicis - zorg voor velen niet bereikbaar. Eeri mobiele kliniek biedt dan uitkomst Mijn eerste hennnering aan water heeft te maken met zeilen. Mijn ouders hadden een zeilboot en ik rond het heerlijk om te varen. Het zeilen leb ik spelenderwijs geleerd en toen bleek dat ik het erg goed kon, heb ik me er hele maal op toegelegd. Het ging steeds beter m vier of vijfjaar geleden ben ik profes sioneel zeilster gewonden. Dat betekent lat ik zes dagen van de week train, dage- ijks een aantal uren in de boot en twee jur fitness. Ik ben heel veel van huis. Al net al ben ik maar vier weken per jaar huis en dan ben ik veel bij mijn ouders in ulaasdam. Dan doe ik een poosje rustig lan, uitslapen en wat rondkeutelen, daar torn ik lekker van bij, alhoewel ik het bui en zijn al heel snel mis. De rest van het aar ben ik in trainingskampen of naar zeil- ivenementen. Ik heb echt een prachtig even, maar het is niet zo romantisch als nensen soms denken. Zeilen is voor mij jewoon werk en het valt ook niet altijd nee om in het buitenland te zijn. In mijn 'nje tijd vind ik het leuk om te golfsurfen m te skiën. Nu ik dit schnjf, besef ik dat rok die sporten met water te maken héb- ren. Ik ben nog nooit in een droog land jeweest en ik kan me er ook moeilijk een 'oorstelling van maken. Als sporter ben ik le hele dag op het water, ik douche veel ;n ik dnnk veel water. Mater zo gewoon ils de lucht die ik inadem Vater is voor mij zo gewoon als de lucht Vier miljoen Nederlanders kennen de televisiebeelden van de Holland Acht. Prachtige beelden van een uiterst span nende Olympische roeiwedstrijd in Atlanta. De acht Hollanders wonnen goud en vierden dit uitbundig met het publiek, de kroonprins en Erica Terpstra. Iedereen die het gezien heeft, tovert deze vreugdevolle beelden zo weer op zijn net vlies. Nico Rienks was één van de acht gouden roeiers. Hij vertelt in deze column over water en zijn sport. Ik zal een jaar of zes geweest zijn en was met mijn ouders op vakantie in Staphorst. Ik zwom in een vennetje en weet nog het moment van dnjven, voor het eeret met de voeten los van de bodem. Tien jaar later ben ik gaan roeien, ik was zestien toen ik lid werd van,een burger- roeivereniging. Nu, inmiddels zevenender tig, ben ik me aan het voorbereiden op de Olympische Spelen in Sydney. Van de acht roeiers die naar Australië gaan, zjjn er zes nieuw en Niels van der Zwan en ik zijn oudgedienden. Ik sport twaalf keer per week, tien trainingen in de boot en twee in het fitnesscentrum. Als er ijs ligt train ik op de roeimachine. Bij het grote publiek is het goud van Atlanta het bekendst, maar op mijzelf Simavi is in het bezit van het CBF-Keur. Het keurmerk voor verantwoorde fond senwerving en besteding. Simavi heeft zo'n 15.000 vrijwilligers, waaronder 1.500 super-vrij willigers. Dit zijn mensen die de collecte organiseren, voorlichting geven etcetera. Simavi-voorzitter Ineke Smidt praat met één van de oudste en één van de jongste vrijwilligers, die zich ieder op een heel eigen manier inzetten voor Simavi. Daar loop ik nu voor. De baas van de zaak luidde de tapbel om ieders aan dacht te trekken en riep: "Hier is Aart, hij komt voor Simavi, dus allemaal de portemonnee trekken". Die dag haalde ik wel achthonderd gulden op. Later zei den de mensen: "Je leek wel majoor Bosshardt"." Ondanks dat hij zijn winkel inmiddels van de hand heeft gedaan, is Aart Heuveling nog steeds een drukbezet man. Toch doet hij jaar na jaar de orga nisatie van de collecte. "Het is fijn om een steentje te kunnen bijdragen aan een betere gezondheid voor mensen die het minder hebben dan wij. Ik besef dat als ik het niet doe, er veel geld voor het goede doel verloren gaat. En als ik zie wat er tijdens een collecte binnenkomt, dan ben ik elke keer weer laaiend enthousiast." Meester Kuitert is ook één van de vaste collecte-organisatoren. "Maar hij houdt ook wereldwinkel en organiseert buiten landse muntenacties", vertelt Anne Martijn. "Dan kan iedereen zijn buiten landse muntjes inleveren voor Simavi en die ik inadem. Eigenlijk moet dat voor iedereen zo zijn. Voor mij zal water voor lopig een hoofdrol blijven spelen, ik hoop dat ik tot mijn dertigste op hoog niveau kan blijven zeilen, daarna zijn er wellicht nog mogelijkheden op grotere, meerper- soons boten. Wat ik na mijn sportcarrière 'ga doen weet ik echt nog niet. Voorlopig zijn de Olympische Spelen in Sydney mijn horizon, ik hoop daar goed te presteren en daarna zie ik wel weer. die wisselt de meester dan om in Nederlands geld." "Geef de meester maar een compliment van een ouwe vent", grapt Aart Heuveling naar Anne Martijn. Ineke Smidt is onder de indruk van zoveel inzet en enthousiasme van de vrij- willigers. "Vrijwilligers zijn belangrijk voor Simavi", zegt ze. "Niet alleen omdat ze jaarlijks zo'n 1,5 miljoen binnenbren gen. Maar vooral omdat ze uitstralen dat er mensen zijn die zich om anderen bekommeren. Zoals Aart Heuveling. meester Kuitert en Anne Martijn en haar klasgenoten. Misschien word jij nog wel' eens voorzitter van Simavi", zegt Ineke Smidt tegen Anne Martijn. En hoewel ze eigenlijk kinderboekenschrijfster wil worden, lijkt haar dat toch geen onaardig idee. I Veel medewerkers van Radii al lid van de vereniging zola le omroep in onze gemeer Volgend jaar wordt op sp wijze aandacht besteed aan 1 bestaan. Als voorproefje hie een trouw luisteraarster uit di mevrouw Van Malestein, on heerlijke verjaardagstaart, dank u wel. Sommige medewerkers verte willigersorganisatie om wal gaan doen. Deze zomer h ook weer nieuwe medewerl meld. Zoals Maria Hennevel grammatische hand- en spa Victoria Smit (presentatie Li Marcella Castricum (redac room), Hajo Baarspul en Tl rink (beiden voor een nieuv programma) en Christian Kü teert zich nog). Een bejaard echtpaar ui schreef dat ze blij waren E Horst na de zomervakantie ren met zijn ochtendprograr

Soester Courant | 2000 | | pagina 12