Hoe fietsvriendelijk is Soest? En dit zijn de knallers van deze week: Politiek nu unaniem akkoord met nieuw voorstel openbare scholen EDSKES Ba ■Li 7.90 3.99 2.39 .Ho 12.98 Soest wil dat massagesalon op zondag gesloten blijft VASTE BEZORGERS Bewoners 'Zonnegloren' moeten weg Ex-wethouder Ten Hove keert hersteld terug in raad VERKOOPPLANNEN? CÜ3 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 2000 79e JAARGANG NO. 6 Commissievergadering verloopt opnieuw chaotisch Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 A. van der Lee 3 Actueel 5 Actueel 17 Soesterberg 21 Sport Resultaten onderzoek Fietsersbond in november bekend :sr Geen helm op Onder invloed GPEL^ Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Jong belegen kaas Satsuma mandarijnen Magere runderlappen Nieuwe haring Gebraden rosbief Sunil wasmiddel pak 5 kilo OA QQ VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-noail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Ook de tweede vergadering die de raadscommissie Onderwijs aan de problemen rondom de openbare scholen in Soest wijdde - vorige week dinsdag - verliep chaotisch. Na een korte schorsing (om even "af te koelen") ging de politiek uitein delijk akkoord met het gewijzigde raadsvoorstel van B. en W. Una niem zelfs, zoals de opnieuw opval lend onhandig opererende wethou der Harry Witte (Gemeentebelan gen) aan het slot kon vaststellen. De kou was trouwens al voor de verga dering ruimschoots van de lucht omdat B. en W. het volledig afgebrande voor stel om drie scholen te sluiten inmiddels al weer hadden ingeslikt. Volgens het nieuwe plan wordt er nu eerst een on derzoek uitgevoerd, op basis van een plan-van-aanpak waarvoor het onder zoeksbureau Unia een offerte heeft ge presenteerd. Daarin worden in principe ook andere opties opgenomen dan de rigoureuze sluiting van minstens twee scholen, zoals de door de scholen zelf gepresenteerde Tussenbalans waarin o.a. gepleit wordt voor een "brede (taal)school". Ook wordt de medezeg genschapsraad nu nadrukkelijk wél in het besluitvormingtraject betrokken. In elk geval heeft het College zijn aanvan kelijk "beleidsvoornemen" (tot sluiting van de scholen) voorlopig ingetrokken. Geen enkele oplossing wordt nu op voorhand uitgesloten, maar er moet wél iets gebeuren, aldus B. en W., en dat was ook de teneur van het debat in de commissie. Witte legde aan het begin uit dat er "enorm veel overleg" was geweest sinds de rumoerige commissievergadering van 9 september, die hij halverwege had af geblazen. "We willen eerlijk en zorgvul dig zijn," benadrukte hij tegenover de ook nu weer goedgevulde tribune. "Het College heeft géén verborgen agenda en het belang van de kinderen is bij ons in goede handen..." In een poging de teu gels strak te houden gunde hij de inspre kers vervolgens echt niet meer dan vijf minuten. Die hadden ze ook niet nodig, want het onderzoeksvoorstel van Unia kenden ze nog niet, reden waarom er later nog uitvoerig heen en weer gepraat moest worden over de vraag of de in sprekers er dan in de raadsvergadering (donderdag) hun zegje over mochten doen (Witte had geen idee of dat wei kon; het gebeurde overigens niet). Ook de commissie had trouwens nauwelijks de tijd gehad om het document te be studeren. Opmerkelijk was het optreden van de eerste inspreker, directeur B. Weistra van de (p.c.) basisschool De Bron, die min of meer namens het christelijk on derwijs duidelijk maakte dat men in die kring op z'n minst weinig gecharmeerd is van het "zwartepietenspel" waarmee de schuld voor de problemen in de rich ting van het bijzonder onderwijs wordt geschoven. Dat van die kant de inten tieverklaring (om mee te werken aan het spreidingsbeleid voor allochtone leerlin gen) nog niet is ondertekend was vol gens hem door mensen met een voor oordeel op twee manieren - beide ne gatief - uitgelegd: wie tekent bevordert de ongewenste sluiting van de openba re scholen, wie niet tekent toont zijn onwil om allochtonen op te nemen. Weistra kwalificeerde dat laatste als "laster"; wie dat toch wenste te bewe ren moest daarvoor met harde bewijzen komen of anders zijn excuus aanbieden, vond hij. Omdat - uiteraard - niemand van de politici zo'n uitspraak in het openbaar zou durven doen kon hij later hun (volgens hem dus impliciet uitge sproken) "verontschuldigingen" incas seren. Alle fracties haastten zich trou wens om Weistra duidelijk te maken dat de intentieverklaring er eigenlijk al niet meer toe deed en dat ze ook zó wel ge loofden dat het bijzonder onderwijs van harte zal meewerken... Nieuwe directeur De Medezeggenschapsraad bleek echter nog lang niet overtuigd, zo viel uit de kritische woorden van mevrouw I. Hil- horst op te maken. Zij vroeg zich ook af of Unia wel objectief en deskundig ge noeg is en drong erop aan dat de bijzon dere scholen alsnog de intentieverkla ring zouden ondertekenen. Verder wil de ze weten welke opdracht de recent Volgens de wet kan de gemeente niet anders en moet ze wel toestaan, dat de massagesalon aan de Lange Brinkweg per 1 oktober wordt gele galiseerd. Maar het gemeentebe stuur heeft nu wel een poging on dernomen om te voorkomen, dat de seksinrichting ook op zondag open zou kunnen gaan. De massagesalon was al jaren gevestigd in het huidige pand en werd gedoogd door de gemeente. Op zondag was ze gesloten. Toen de regering in Den Haag besloot, dat het bordeelverbod moet worden opgeheven, protesteerden buurtbewoners tegen de aanwezigheid van de salon in hun woonomgeving. De bezwaren kregen weliswaar gehoor bij de raad, maar die kon niets meer onder nemen. Twee handenvol omwonenden van de salon verzamelden zich donderdag avond, voor de raadsvergadering, voor de ingang van het gemeentehuis. Ze deelden er rode pamfletten uit, waarin ze de aandacht vestigden op het volgen de: Tot nu toe was de massagesalon in de 'gedoogsituatie' op zondag dicht, maar volgens de algemene plaatselijke veror dening (APV) zou ze vanaf 1 oktober 's zondags van 13.00 tot 23.00 uur open mogen zijn. 'Dat is een volslagen onzin nige en onnodige concessie aan mensen die alle regels jarenlang aan hun laars lappen!' schreven de omwonenden in het pamflet. Wiebe Meüof (GPV/RPF/SGP) had er notie van genomen en vroeg burge meester Koos Janssen of er geen maat regelen genomen konden worden om te voorkomen dat er ook op zondag pros titutie bedreven gaat worden. Dat bleek niet zo eenvoudig, omdat deze inrichting niet onder de winkelslui tingswet valt. Ze valt wel onder de zon- dagwet, maar Janssen zei dat de ge meente niet zomaar haar eigen regels kan toevoegen aan de landelijke regel geving. Nadat ook het CDA had aange drongen op een blokkade voor een eventuele zondagopening, kwam Jans sen op het idee om de passage over de openbare orde en veiligheid in de APV over de openingstijden op zondag te schrappen. Daarmee konden alle frac ties instemmen. Maar of deze maatregel afdoende is, moet blijken wanneer de massagesalon daadwerkelijk haar deuren op zondag zou willen openen. Waarschijnlijk moet dan de rechter bepalen of de gemeente wettelijk wel bevoegd is de salon te ver bieden op zondag te openen. nieuw benoemde directeur van de open bare school (K. Degen, die de zieke Ankie Moerkamp plotseling is ^opge volgd) heeft meegekregen. Marijke Kemp, directeur van de Klimoplen de Buut, had ook nog twijfels over ere keu ze van Unia en het door B. en W. aan gegeven "tijdpad". Zou drie maanden wel genoeg zijn? Evenals zij wees ook "ouder" Jan van Gijn op de rampzali ge gevolgen van de negatieve publiciteit. Het zal met de aanmelding van nieuwe leerlingen nu wel helemaal mis gaan, voorspelde hij, en daar moet het Colle ge wel wat aan gaan doen. Witte weigerde op de opmerkingen over de offerte van Unia in te gaan. Hij moest, op een vraag van Ellen Huberts (WD), toegeven dat hij het stuk alleen met zijn ambtenaren maar nog niet in het College had besproken en wilde de discussie nadrukkelijk beperken tot het gewijzigde raadsvoorstel. "U moet ons maar een beetje vertrouwen," hield hij de commissie voor. "Als er nu weer aan de offerte wordt getrokken levert dat alleen maar tijdverlies op, en we moe ten tempo maken." Tumult Toen Ans Mann (GroenLinks) alsnog aanstalten maakten om wat kritische kanttekeningen bij de offerte te zetten raakte Witte - ditmaal zonder de mo rele steun van gemeentesecretaris Wim de Kam - geheel over zijn toeren en ontnam haar het woord, waarna er op nieuw tumult uitbrak. De commissie was verbijsterd en de tribune luisterde onthutst toe, tot de leden Rolf-Jan Siel- cken (D66) en Ellen Huberts (WD) ingrepen en de wethouder gelukkig zo ver kregen dat hij de vergadering enige tijd schorste, "om af te koelen". Daar na verliep de vergadering inderdaad opvallend rustig, maar wel in een vreemde stemming: alsof door één ver keerd woord opnieuw de vlam in de pan zou kunnen slaan. Dat gebeurde niet. Ans Mann maakte wel haar betoog af, en ook andere commissieleden plaatsten her en der wat vraagtekens, maar Wit te begaf zich niet meer op het pad van de weerleggingen en negeerde de op merkingen domweg, wat onder de gege ven omstandigheden politiek gesprokén uiterst merkwaardig maar voor de orde van de vergadering misschien ook wel zo verstandig was. Alle fracties bleken het met het gewij zigde voorstel uiteindelijk eens te kun nen zijn. Volgens de meeste commissie leden had Witte dan ook braaf geluis terd, na de storm van kritiek op het oor spronkelijke voorstel, en was er nu vol doende ruimte gemaakt om serieus te kijken naar mogelijke alternatieven. Wel komt er, op voorstel Van Els de Waard (CDA), straks eerst nog een speciale startbijeenkomst waar alle betrokkenen - ook ouders en leerkrachten - hun zegje mogen doen en uitleg krijgen over (de uitgangspunten van) het onderzoek en de daarop gebaseerde besluitvor ming. Kwaad daglicht De commissie hobbelde met opvallend gemak over het feit heen dat het chris telijk en het katholiek onderwijs de in tentieverklaring - hoe vaag en onver- plichtend ook geformuleerd - nog altijd niet hebben getekend. Volgens Els de Waard waren de bijzondere scholen "ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld" en zelfs Ans Mann, voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs in Soest, toonde alle begrip voor de "ge kwetstheden" bij de "bijzondere" colle ga's. José Bijman (GGS en dus van de zelfde richting als de wethouder) sprak in dat verband zelfs van "juridische haarkloverij"...! Witte had zijn nieuwe voorstel uiteinde lijk dus toch onbeschadigd (het voorstel, hijzelf allerminst) door het debat ge sleept. In de raadsvergadering - twee dagen later - kwamen weinig of geen nieuwe gezichtspunten meer naar voren, al was het vooral Wim Roest (D66) die het College nog eens fors over de knie legde en het beleid kenschetste als "on doordacht, onzorgvuldig en onrust- zaaiend" en dus een puinhoop. Maar daar hoeft Witte niet meer wakker van te liggen. Hij heeft trouwens nog wel andere sores aan zijn hoofd... Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest-tel. 601 25 00 Zie pagina 14. Kinderparadijs pakt draad op. Gemeente wil inspraak voor jongeren. Soester Zakenkring maakt zich op voor 50-jarig jubileum. Jan Menne bundelt gedichten. 'Doorbraak' bij de Kdk weer onthuld. Investering in basisprincipes BDC. De strijd is gestreden en verloren voor de laatste bewoners van het Zonnegloren-terrein. Alle mogelijke procedures hebben ze aangegrepen om in de voormalige verpleegsters woningen te mogen blijven, maar ze moeten weg. Na de gemeente en de provincie is ook de Raad van State (RVS) tot die slotsom gekomen. Op dit moment zijn nog vijf wonin gen in gebruik door mensen die er al woonden in de tijd dat ziekenhuis Zonnegloren (later Molendael) aan de Soesterbergsestraat nog open was. Twee van hen hebben inmiddels an dere woonruimte gevonden, voor de drie anderen probeert de gemeente zo snel mogelijk een vervangend huis te regelen. De meeste andere wonin gen worden bewoond door mensen van de Huizen Oppas Dienst (HOD) die er verblijven om krakers de pas af te snijden. Deze vrijwilligers ver trekken eerdaags ook. Van de 54 woningen in het bos en aan de rand van de Korte Duinen zijn er reeds 34 gesloopt. De reste rende huurwoningen moeten ook met de grond gelijk worden gemaakt, omdat de gemeente het terrein aan de natuur wil teruggeven. Van de 23 hectare grond bestond al zo'n 20 hectare uit bos. Het wachten was op de afloop van de procedures, waar achter nu een punt is gezet door de Kroon. De operatie maakt deel uit van de zogenoemde 'Zonnegloren-deal'. Soest kreeg van projectontwikkelaar Netjes vijf miljoen gulden. Met dat bedrag kocht de zakenman de mede werking om zijn 96 luxe appartemen ten op het vroegere Soester Natuur bad-terrein permanent te mogen la ten bewonen. Van het geld kocht de gemeente het Zonnegloren-terrein van Amstelland. Dat bedrijf verwierf zich bovendien het recht om langs de Soesterberg sestraat vijf villa's op het terrein te bouwen. Ook zal Amstelland mede werking krijgen van de gemeente om woningbouw toe te passen op het ter rein van Mavo Soest an de Valeri aanstraat (de school sluit in 2002) en op de plek van het oude gebouw van Molenschot, waarin nu het asielzoe kerscentrum is gesloten. Dat centrum gaat, volgens het huidi ge contract, volgend vooijaar dicht. Met ingang J van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 De verouderde en gehavende filets stalling bij NS-station Soest-Zuid zal worden vervangen door een nieuwe die plaats biedt aan zeventig tweewielers. Het betreft een nieuw type NS-stalling en is één van de maatregelen die getroffen worden om het fietsgebruik te stimuleren. Maar hoe fietsvriendelijk is Soest nu eigenlijk? Het antwoord daarop hopen de ge meente en de Fietsersbond op 10 no vember te geven. Dan zijn de resultaten bekend van het zogenoemde fietsba- Woensdagmiddag is een 17-jarige Soes ter bromfietser op de Birkstraat aange houden, omdat hij geen helm droeg. De jongen bleek geen certificaat te hebben en de geleende brommer was ook niet verzekerd. Op de rollenbank bleek dat het voertuig fors opgevoerd was. De bestuurder werd bekeurd en de politie gaat praten met de eigenaar van de brommer. Een 54-jarige automobilist werd vrij dagnacht op de Van Weedestraat aan gehouden op verdenking van het rijden onder invloed. Na een blaastest bleek de man uit Hollandsche Rading met 1,4 promille alcohol in zijn bloed te hebben gereden. Bovendien was de APK van zijn auto vervallen en kon hij niet aan tonen dat zijn auto was verzekerd. Hier op werden rijbewijs en auto ingevorderd en kreeg hij een dagvaarding om voor de rechter te verschijnen. fit NEFKENS SOEST V/ie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENRI NEFKENS SOEST BV Birkstraat 30 - 3768 HH Soest 1 Telefoon (035) 601 23 64 zie pagina 5 vacuum verpakt kilo 2 netten a 1 kilo W 4^ bak 2 stuks vers van 't mes 100 gram met GRATIS hobby-/ AHt»7 7 opbergbox bij elk pak lans-onderzoek dat in veel gemeenten werd of wordt gehouden. In Soest stap ten vorige week twee leden van de lo kale afdeling van de Fietsersbond op hun favoriete voertuig. En ook wethou der Harry Witte had tussen het lezen van de stukken over het onderwijs, de sportclustering en andere (politieke) kwesties tijd vrijgemaakt om trappend door Soest te rijden. Op een meetfiets reden de vrijwilligers over verschillende fietspaden van Soest. Met behulp van deze speciale tweewie- ler kunnen gegevens worden verkregen over onder meer het comfort van het wegdek, de verplaatsingssnelheid (bij voorbeeld in verhouding tot de auto) en verkeershinder. Allerlei gegevens wer den verzameld en die zullen naderhand worden vergeleken met die van andere gemeenten. Zo krijgt men een beeld van hoe fietsvriendelijk Soest is ten opzich te van andere plaatsen. In dat verband worden ook de beleids programma's van de gemeenten tegen het licht gehouden. Hoeveel geld is er beschikbaar voor het fietsnetwerk? Hoe zit het met het onderhoud? Op deze en nog meer vragen moet een antwoord worden gegeven. Onder mensen die dagelijks fietsen, wordt een korte enquête gehouden en tot slot kijken de onderzoekers aan de hand van CBS-statistieken naar het Klaar voor de start. Wethouder Harry Witte zit op de meetfiets, waarop hij in het kader van het fietsbalans-onderzoek door Soest zal gaan rijden. Foto: Aldo Allessie fietsgebruik en de diefstal- en ongeval lenrisico's. De uitkomsten van alle onderzoeken in Nederland worden 10 november naast elkaar gelegd tijdens een landelijk sym posium van de Fietsersbond, dat de ge schiedenis zal ingaan als de Fietsbalans. Aan de hand van de resultaten zal tij dens die bijeenkomst de Fietsenstad 2000 worden gekozen. De gemeente Soest vindt van zichzelf, dat ze de laatste jaren 'redelijk wat heeft gedaan' voor de fietsers. Ongeveer acht kilometer fietspad werd geasfalteerd met een rode, gladde ondergrond. De overige twee kilometer fietspad werd niet voorzien van een nieuwe laag asfalt, omdat er te veel kabels en leidingen onder liggen. Op deze trajecten werden dikke, rode tegels gelegd. In de winkel centra Soest-Zuid en Van Weedestraat (en Rademakerstraat in Soesterberg) werden bij de herinrichting nieuwe fiet senstallingen geplaatst. Hetzelfde ge beurde bij het overstappunt Soestdijk- Noord en de bushalte Winkelcentrum Overhees en zal dus nog gaan gebeuren in Soest-Zuid. Pieter ten Hove werd donderdag avond bij aanvang van de ge meenteraadsvergadering spe ciaal welkom geheten door bur gemeester Koos Janssen. De burgervader merkte op, dat hij verheugd was, dat Ten Hove is her steld. Amper een maand geleden had hij zijn wethoudersfunctie om gezondheidsredenen neergelegd. Ten Hove maakt geen deel meer uit van het College, maar zit nu namens de PvdA als 'gewoon' lid in de raad. Zover bekend zal hij zijn partij ook in de raadscommissie algemene be stuurszaken vertegenwoordigen. Dat Ten Hove opstapte als wethou der deed veel stof opwaaien, zeker toen het CDA en de WD nog geen week later overeenstemming bereik ten met 'aartsvijand' GGS en haar lijsttrekker Harry Witte accepteerden als de nieuwe wethouder van onder wijs, sport en welzijn, verkeer en mi lieu. Het bleek een rommel te zijn in de portefeuille die Ten Hove had achter gelaten. Ineens werd duidelijk, dat de gemeente bij de clustering van sport accommodaties 850.000 gulden te kort kwam, terwijl Ten Hove steeds had beweerd dat alles volgens plan verliep. Vlak na Ten Hove's terugtre den als wethouder maakte het Col lege bovendien bekend dat er drie openbare basisscholen gesloten moesten worden. Dat voornemen is inmiddels teruggenomen, omdat er eerst een (onafhankelijk) onderzoek komt, waarbij alle betrokkenen hun zegje mogen doen. Het onderzoek was één van de kwes ties die donderdag door de raad werd besproken. Namens de PvdA voerde fractievoorzitter Wil Stekelenburg het woord. Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST ;NVM

Soester Courant | 2000 | | pagina 1