volle bloei! Jan Menne bundelt gedichten uit Soester Courant 'In onze straat' Onderhoud duinen en Slangenbosje ^Dogteiöm Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Autovrije zondag met (veel) rust osmim voor al uw automaterialen "tfÉe Laagvliegers Campagnebus tegen pesten 22 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 2000 Mi imnm se avond SOESTER COURANT PAGINA 5 Vrijdag presentatie bij Van de Ven Van Lenneplaan Weteringpad 70 (tegenover KARWEI) SOEST Tel.: 035-6025673 Gemeente krijgt bijna een ton subsidie voor werkzaamheden gppj Service bij „Schoemaker VOS-lezing voor 55+ over Internet banketbakkerij de beste, de lekkerste voor verkoopinformatie: Van Breukelen Vast-goed Assurantiën JfV Gezelligheid aan St. Willibrordusstraat sAfilil .erkstraat 3-5 3761 CR Soest 035^030303 Fax: 035-60299» tü^UiWArnyH ,<yj :se vereniging "Frysk en p, ooi en Eemland orp 5 oktober een Friese avond» het zorgcentrum ZuiderW 111 daalselaan 337 in Hilver^ j 20.00 uur. De Friese toj t Assen brengt het blijspel" 1 in muoike" van Pyt de Vries el. Verder zijn er weer iese producten. Entree: k niet-leden 15,00. bloemenhuis Zuidpromenade 9-11 Soest Tel. 035 - 6016877 Fax 035 - 6029221 fdeiing Communicati ders van plan zijn de volgens mde voorschriften: ieder bevoegd binnen een t» »t en met woensdag 25 oktok houders in te dienen. n gedurende diezelfde termijn nologie en bouwen (balie bom MINGSPLAN zijn om vrijstelling/vergunning v. politie, brandweer en rthal, Raadhuisplein 31 le gemeente Soest vallen de in- t en de ter visie legging als be ng samen. i ieder bevoegd binnen een ter- 00 tot en met woensdag 25 ok- dienen. 1 dan kan dit geschieden in een vrouw J. van den Berg (035- t (035-6093468). nde diezelfde termijn, dagelijks en bouwen (balie bouwzaken), NGEDIEND ankstation 14-9-20# tl* 'age 12-9-20#' van een plan waarvoor verleend (nr. 99787) 15-9-2O0C i ren van een winkelpui 14-9-2001 'khut 13-9-2001 voonhuis en het vergroten ichtergevel) 14-9-200( en van een woonhuis ll-9-200( bergruimte 11-9-20CK akkapel op het 11-9-200C1 3artementen met een ge) 15-9-200C van een plan waarvoor redeend (nr. 95606) 11-9-200C ren van een woonhuis 11-9-2000 eren van een serre 13-9-2000 woonhuis 12-9-2000' ;erkgebouw 14-9-2000 woonhuis 11-9-2000 :n van een werkplaats 13-9-2000 ckapel 11-9-2000 »plein 1 afdeling planologie e" 2.30 uur. ïenhut (loods) 12-9-2000 >bele garage met 14-9-2000 Luchtballonnen zijn er genoeg te zien en baren nauwelijks nog opzien, of het moet Jdens een festival zijn, zoals in Barneveld. Zelden echter scheert er eentje zo dicht over daken en bomen als deze ballon die zondagavond over Soest trok. De ballon trok de aandacht van menigeen, omdat hij ongewoon dicht bij de grond bleef. Deze lagvliegers konden bijna in de poppetjes van de ogen kijken van de mensen die zon avond uit hun huis renden om te kijken waar dat vreemde geluid vandaan kwam. bewoners van Colenso konden de ballonvaarder en zijn passagiers bijna in de ogen kijken, zo laag voer het voertuig over. Tussen de mand en het dak van één van de flatgebouwen had iemand van 1.98 meter niet meer rechtop kunnen staan. De luchtreizigers konden bij wijze van spreken zien wat de bewoners op dat moment aten, welk boek ze lazen of naar welke televisiezender ze keken. Uiteindelijk voer de ballon met mand rakelings over de kruinen van de borden in rk Colenso, waarna hij na een behouden vaart in de nabijheid van de Praamgracht ndde. j De foto werd gemaakt door een bewoonster van één van de rijtjeswoningen ï>an Co- 'enso. "In onze straat". Zo luidt de wat pro zaïsche titel van de bundel met bijna vijftig Soester "straatgedichten" van Jan Menne, die komende vrijdag bij boekhandel Van de Ven wordt ge presenteerd. De gedichten zijn in het afgelopen jaar gepubliceerd in de Soester Courant, weliswaar gete kend met het onderschrift "Jan M.", maar wie daarachter schuilging is weinigen ontgaan. De term straatgedichten is wellicht wat misleidend, maar slaat op het feit dat de titels (en de teksten) vrijwel allemaal be trekking hebben op een straat in Soest of Soesterberg of een andere "plaatse lijke situatie" waarop Jan Menne in wekelijkse afleveringen het poëtisch oog richtte. Puntig en met veel gevoel voor details beschrijft hij niet zozeer wat doorgaans iedereen wel kan zien, maar dikwijls ook wat karakteristiek is voor zo'n straat. Ook legt hij vast wat zich er afspeelt of heeft afgespeeld en de her inneringen die dat bij hem oproept. Vandaar ook de ondertitel: "Kleine be levenissen in groot Soest en Soester berg." Uit alle gedichten spreekt de warme genegenheid die Jan Menne - geboren Brabander en in Soest vooral bekend als CDA-poIiticus en oud-wethouder van Financiën - voor zijn huidige woon plaats heeft opgevat. Hij heeft veel oog voor historische en landschappelijke details en beschikt, zoals blijkt, ook over heel wat achtergrondkennis. Menne is als dorpspoëet trouwens geen ander mens dan hij als dorpspoliticus was. Tussen de regels door proef je hier en daar wel wat kritiek, van het mildste soort overigens, maar in het algemeen is zijn waarneming verteder(en)d en altijd humoristisch. In de krant werden de gedichten zonder illustraties afgedrukt, maar in de bundel is dat anders en is de "loze ruimte" op gevuld met foto's van de betreffende straat. Ook de plaatjes zijn in de mees te gevallen van Mennes hand en geven de bundel beslist een meerwaarde. Het aardigste is natuurlijk dat het allemaal "gewoon" over Soest en Soesterberg gaat, of liever misschien: over "gewoon Soest en Soesterberg". Een mooi voorbeeld is "Van Lenne- plaan", de straat waar Menne zelf woont en - vast niet toevallig - zowel in de krant als de bundel ook het onder werp van het openingsgedicht. Bjsjr Kleine belevenissen groot Soesl en Soesterberg In onze straat, dat zie je zo, daar woont van alles wat. De boerenzwaluwen aan de goot, twee ganzen bij droog weer en twee bij nat. Een landbouwer komt op zijn fiets voorbij, wel oud misschien, maar een die alles kon. Hij douwt de trappers traag in 't rond, alsof het ploegen in onze straat begon. Ach kijk, ons zwarte poesekie steekt over, schrikt van het snelle sluipverkeer, ach gut! De hele straat zal het wel zien, want de helft zit in de vut. Dagelijks geopend van 8.00 -18.00, zaterdag 9.00 -16.00 uur. Info: www.brezan.nl of gratis infolijn 0800-1928 'Pesten, vechten met andere kinde ren - het overkomt je niet zomaar, daar kan je zelf mee leren omgaan.' Met die boodschap rijdt de campag nebus Geweldig Express door het land en zal op 21 februari in Soest arriveren. Tot eind mei 2001 is de Geweldig Ex press op zoek naar kinderen van 10 tot 13 jaar. De kinderen worden spelender wijs bekend gemaakt met vragen en di lemma's over zinloos geweld, ruzie, zon debokken en vooroordelen over andere culturen. Scholen en jongerenorganisa ties kunnen het twaalf meter lange ge vaarte boeken. De campagne is gestart op 6 september en is een initiatief van Samen op Weg- jeugdwerk, bedacht door de Stichting Vredeseducatie. De provincie Utrecht is één van de sponsors voor dit project, met een jaarlijkse subsidie aan de Sa menwerkende Organisaties voor Identi teitsgebonden jeugd- en jongerenwerk (SOI). De campagne wordt ondersteund met educatief materiaal, waaronder een cd-rom en een interactief dilemmaspel. Agressie De bedoeling van het project is dat kin deren beter leren omgaan met agressie en situaties van geweld. Bij de start van de Geweldig Express sprak één van de medewerkers met een groep kinderen over geweld. "Pesten", zo vatte ze het gesprek samen, "doet langer pijn dan wanneer je op straat valt. Door met an dere mensen kennis te maken, kunnen we ons zelf heel rijk maken. Dat heeft niets met geld te maken. Rijk zijn, dat betekent een wijdere blik op de wereld. Dat is pas echt samenleven!" Bel voor informatie over de Geweldig Express en het bestellen van deze rij dende tentoonstelling de reserverings- lijn, tel. 030-8801544. Meer inlichtin gen zijn te vinden op de website www.vredeseducatie.nl 14-9-2000 13-9-2000 14-9-2000 11-9-2000 imaanse" brug 11-9-2000 :n van een woonhuis 13-9-2000 van bouwvergunning nr. 99482 roonhuis reonhuis ckapel op het khut uctie en gevel) roonhuis anhuis met bedekking el 13-9-2000 11-9-2000 11-9-2000 11-9-2000 14-9-2000 1 ïn van een woonhuis 14-9-2000 Witte Burchthoeve" 11-9-2000 :ren van de 'i, 'tation Soest 12-9-2000 khut 11-9-2000 lebbenden een gemotiveerd be* schrift worden gericht aan Bur* Soest. Het bezwaarschrift moe1 diend. 1, Afdeling Planologie en Bou* uur. De Korte en de Lange Duinen en het Slangenbosje krijgen binnen kort een onderhoudsbeurt De raad moet alleen nog even akkoord gaan met een 'kredietje' van 18 duizend gulden, dat ontbreekt. In beide grote duingebieden van Soest zullen grassen en mossen worden ver wijderd. Die hebben zich in de loop der jaren ontwikkeld, maar horen niet thuis in de zandverstuivingen die aan weers zijden van de Soesterbergsestraat ver scholen liggen in de bossen. Ook in het Slangenbosje - gelegen tus sen de Noorderweg, de Inspecteur Schreuderlaan en de Inspecteur Men- kolaan - is ingrijpen noodzakelijk. De sloten moeten eigenlijk eens in de tien jaar worden gebaggerd. De laatste keer dat dat gebeurde, was halverwege de jaren tachtig. Buurtbewoners, verenigd in een werkgroep en de burgerlijke ad viescommissie milieubeheer hadden al vaker aangedrongen op maatregelen. Die kunnen nu worden uitgevoerd dankzij subsidie van de Utrechtse Bos- groep. Dit samenwerkingsverband van Gras(pollen) en mossen, zoals op de foto in de Lange Duinen, zullen uit de zandverstuivingen worden verwijderd. particuliere boseigenaren heeft gezorgd voor een donatie van ongeveer een ton. De totale kosten zijn geraamd op 125.000 gulden. Soest moet dus zelf bij springen, maar heeft op de zogenoem de bossenbegroting (2000 en 2001) nog maar 12.000 gulden beschikbaar. Res teert derhalve een bedrag van 18.000 gulden. Het College gaat de raad voor stellen dat bedrag vrij te maken. )AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs I verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! gapert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Het project VOS (Vereenzaming Oude ren Soest), werkgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), orga niseert op donderdagmiddag 19 oktober een lezing over Internet. Gastsprekers zijn Jan Beukelman en dr. Ad Bekers, iet-deskundigen van ROC de Amerlan- den. In de lezing wordt uitgebreide informa tie gegeven over Internet: wat is nu In ternet, wat kun je er mee, hoe werkt het, etc. Er zal ook aanschouwelijk contact gemaakt worden met Internet. De lezing wordt gehouden in de grote recreatiezaal van Molenschot, Dalplein 6. Aanvang 14.00 uur. Entree f 2,50. Iedereen in de leeftijd van 55 jaar en ouder is van harte welkom. Men hoeft zich van te voren niet aan te melden. K "In onze straat" is een mooi boekje ge worden, dat ook uitstekend geschikt is als verjaardagscadeau voor een schappe lijk prijsje. Het kreeg een lovend voor woord mee van de redacteur van deze krant (die de tekst destijds overigens zónder tikfouten aanleverde, maar dit terzijde) en drukkerij Practicum'zorgde voor het verder zeer verzorgde druk- en bindwerk, met het Soester gemeentewa pen ais "watermerk" op alle binnenpa- gina's. De bundel wordt komende vrij dagavond (29 september) bij boekhan del Van de Ven (Zuidpromenade) ten doop gehouden. Menne overhandigt daar om 20.00 uur het eerste exemplaar aan burgemeester Janssen. Iedereen die belangstelling heeft is welkom. Het boekje is vanaf dat moment ook voor 15,00 te koop. Dat is echt géén geld voor een bundel die "hartstikke Soes- ters" is en alleen daarom al in elke Soester boekenkast thuishoort. Een aan winst voor wie Soest(erberg) na aan het hart ligt! Telêfoon 4)35-6012050 Gevraagde koopsom ƒ659.000,- kosten koper Gevraagde koopsom 292.500,- kosten koper Nog 2 maisonnettes te koop Gevraagde koopsommen vanaf 549.000,- V.O.N. Groen van Prinstererstraat SOEST In een gezellige kindvriendelijke buurt gelegen, ruime en onver wacht ingedeelde middenvilla met inpandige garage, besloten tuin en vrij uitzicht. Ind.: hal, toilet, m.k., ruime L-vormige woonkamer (ca. 55 mz) met vide, mod. keuken met inb.app. en ruime inpandige gara ge. Etage: vide, ruime overloop, ap. toilet, luxe badkamer met lig bad en douche, 3 ruime sl.km. en wasruimte. Zolder met vaste trap en mog. voor 4e sl.km. Alg.: deze wo ning is gebouwd in 1994 en verkeert in uitstekende staat van onderhoud. Dillenburglaan SOEST Modern en aantrekkelijk tweeka merappartement, op de eerste ver dieping gelegen, in het centrum van Soest met c.v.-gas, berging, lift, fietsenberging en gereserveer de parkeerplaats. Letterlijk boven op de winkels en op loopafstand van openbaar vervoer. Vrijwel ge heel belegd met plavuizen. Dit ap partement verkeert in uitstekende staat van onderhoud en wordt met diverse extra's op geleverd. Ind.: woonkm., balkonnetje, keuken, sl.km. met kastenwand, mod. badkm, met ligbad en toilet, c.v.-ruimte en entree. Servicekosten 253,- p.m. NIEUWBOUW Van Weedestraat SOEST In het centrum van 5oest wordt momenteel onder architectuur een nieuwbouw combiproject ge realiseerd van 5 luxe maisonnettes met dakterras en winkelruimte, ind. maisonnettes: hal, toilet, m.k., ruime living met erker en moderne keuken. Etage: overloop, 3 ruime sl.km., luxe badkamer met ligbad, douche en 2e toilet. Alg.: deze maisonnet tes worden gebouwd met duurzame materialen en zijn voorzien van o.a. optimale isolatie, stelposten sa nitair en keuken, goederenlift, berging in souterrain, groot besloten dakterras. Tekeningen en bestek op aanvraag te verkrijgen. Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nl Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukel@woridonline.nl 1>-| VBO Volgens sommige Soesters was het best goed te merken dat afgelopen zondag (24 september) "autovrij" was. Anderen is het vermoedelijk wat minder duidelijk opgevallen. De manifestatie aan de St. Willi brordusstraat in Soest-Zuid, waar zo'n beetje alles verzameld was wat autovrij is of dat voorstaat, werd in elk geval niet al te druk bezocht. Voor de organisatoren was dat geen be zwaar. Het evenement was toch wel een succes, want elke auto die op zo'n dag stil blijft staan is er natuurlijk één en het was in het zonnetje nog genoeglijk toe ven op het kerkplein van de H. Fami- liekerk. In de kerk speelden zich zeg maar de culturele onderdelen van de manifestatie af, met o.a. een uiterst in teressant orgelconcert van Gert Muts, met werken van klassieke componisten waarin kenners hier en daar toch een snufje "modem" - zelfs André Hazes! - meenden te herkennen, met name in de bewerking van het "II Bravoura di Motori" van Gerardus Mutsiozum! Ook het Baarnse koor Bis Majeur, onder lei ding van Lieke Sweens, leverde een op gewekte en gewaardeerde bijdrage aan het feest. De aangekondigde forumdiscussie ging helaas niet door, omdat de organisatie slechts twee gesprekspartners bereid had kunnen vinden voor de gedachte wisseling - de bekende Soester ex-wet houders Jan Visser en Jan Menne - en die waren allebei al gedemobiliseerd, om het zo maar eens uit te drukken. In elk geval hadden ze geen tegenstand van "auto-minnaars", omdat de organisatie die niet had kunnen vinden Verkeerde denominatie Ook de kerkgang per koets of paard-en- wagen was afgeblazen, omdat zich voor de ochtendkerkdiensten in Wilhelmina- kerk of H. Familiekerk geen belangstel lenden met de behoefte daartoe hadden gemeld. Wel was er een verzoek binnen gekomen van een kinderrijk gezin, dat echter speciaal naar een middagkerk dienst in Soest gebracht had willen wor den en dus spijtig genoeg tot de verkeer de denominatie bleek te behoren, want zó ver reikte de service dus niet... De aangekondigde orgeldraaier liet even eens verstek gaan (hij zat met zijn been in het gips), maar werd uitstekend ge-, remplaceerd door een accordeoniste die niet minder vrolijke wijsjes liet horen. De bezoekers - onder wie ook wethou der Harry Witte van welzijn, zelf een bekend fietser - vermaakten zich ove rigens opperbest en vooral de jeugd kon zich op deze "straatspeeldag" bij uitstek Straatspeeldag op de autovrije zondag; fietsen tot een clown limonadespuit. waarvoor de straat inderdaad groten deels was afgezet - uitleven met aller lei speeltuig, springkussen, kruiptunnel, schminken en een per fiets aangedreven limonade spuitende clown. Informatie kraampjes - van o.a. Milieudefensie, de Hartstichting, Groenlinks, de Dieren ambulance en andere voorstanders van "gematigd autogebruik", die de argelo ze voorbijganger trachtten te bekeren van het heilloos autogebruik of andere schadelijke gewoonten - completeerden het geheel en de fietstocht trok enkele tientallen deelnemers, maar die waren tijdens het hoogtepunt van het evene ment ergens onderweg in de Soester dreven. De verhoopte "drommen" van autovrije Soesters, fietsers of voetgangers, lieten zich, ondanks het fraaie nazomerweer, verder niet zien. Dat mocht echter de pret niet drukken en gezien de toene mende landelijke belangstelling voor het fenomeen autovrije zondag zal dit ook zeker niet de laatste van Soest zijn ge weest. Volhouden maar, is dus het pa rool. Ook aan de Krekel werd zondag een straatspeeldag georganiseerd.

Soester Courant | 2000 | | pagina 5