Scpfm m Amrsfbort 12V2 JAAR m NEFKENS SOEST En dit zijn de knallers van deze week: m 4 Scepsis voert de boventoon bij bestuurlijke vernieuwing Soest 1 'Bellers houden Soest netje. 1.49 1.89 11.98 1.69 Waslijstje onderwerpen voor onderzoek door raadscommissie beleidsevaluatie Tekort sportclustering teruggebracht tot 6,8 ton EDSKES HÊlmÊÊÈÈBmi JAZZ NIGHT OKTOBERAANBIEDING VERKOOPPLANNEN? Discussieavond loopt uit op teleurstelling 3 Actueel 5 Actueel 13 Sport 17 Soesterberg Verkeerscontroles C-drie/bieb, surveillanten, sportclustering, sociale dienst... Knickerbockers krijgt eigen honk A. van der Lee |jj*| Kijk op pagina 8! OPEL O Ed Glas, medewerker van Meldpunt Woonomgeving Slagers achterham Malse biefstuk rundvlees Boeren wit of tarwe brood. Mosselen Smith's chips Bij elke Décleor-behandeling van minimaal 80,- een WAARDEBON* van 25,-GRATIS UW MAKELAAR IN DE REGK hHHHHhhHH WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 79e JAARGANG NO. 7 SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Er moet nog heel wat gebeuren voordat Soest bestuurlijk zo ver ver nieuwd zal zijn dat er echt sprake is van een "open" relatie tussen de burgers en hun bestuur. Eén avond je vrijblijvend babbelen in de raad zaal is daarvoor in elk geval niet ge noeg, en zeker niet met politici die eigenlijk al dik tevreden zijn met de manier waarop het gaat. Dat bleek vorige week tijdens de met nogal wat poeha aangekondigde discus- sieavond-met-het-volk, waar de burgers nu ook eens duidelijk mochten maken wat ze ervan von den. Nou, de meesten vonden het héél matig. En gelijk hadden ze. Hoewel burgemeester Janssen in zijn welkomstwoord nog memoreerde dat in vroeger tijden de gemeentelijke zaken met succes "onder de Grote Eik" wer den geregeld, stelde hij in één adem door vast dat er al vaker pogingen zijn ondernomen om het lokale bestuur te verbeteren, die tot dusver allemaal jam merlijk hebben gefaald. Hij beloofde dat het gemeentebestuur elke suggestie heel serieus zou nemen. Daar leek het ech ter niet op toen enkele raadsleden (nog wel uit de speciale commissie die zich met de bestuurlijke vernieuwing bezig houdt), gevraagd naar hun "gevoelen" over de relatie burgers-bestuur in Soest nauwelijks verder kwamen dan de con statering dat het allemaal wel naar te vredenheid verloopt. Karei van Geet (WD) vond bijvoorbeeld dat de poli- riek de laatste tijd duidelijk méér geïn teresseerd is in de burgers, en zijn col lega Henk Koning (CDA) constateerde doodgemoedereerd: "Het gaat uitste kend in Soest!" Zijn fractie wordt vol gens hem frequent bezocht door allerlei delegaties uit het volk, die iets met de politiek te verhapstukken hebben, "en dat werkt allemaal voortreffelijk!" Waarom dan nog zo'n avond als deze, kon men zich dus direct al in gemoede afvragen, als de politici zélf geen benul lijken te hebben van de onvrede bij de burgers? Veelzeggend was trouwens de "me ningspeiling" die gespreksleidster Ingrid Horstik onder de ca. 70 aanwezigen (in clusief politici) hield om de discussie alvast een beetje op te warmen: "Wie is hier tevreden over de politiële?" Welge teld drie aanwezigen staken bevestigend hun hand op; vier anderen hielden het op "tevreden maar..." en negen burgers maakten duidelijk dat ze gewoon onte vreden waren. De rest - toch een man/ vrouw of vijftig - had daar kennelijk zelfs geen oordeel over of hield z'n kruit droog. Recht van initiatief De bijeenkomst startte al moeizaam: twee "deskundige" dames verzorgden de inleiding en leidden de discussie - maar ze kwamen allebei van buiten Soest, dus misten elk gevoel voor en kennis van de verhoudingen binnen deze gemeente. Ze waanden zich aan vankelijk zelfs in Zeist te gast en dat moest dus wel mis gaan. Eerst mocht de Amersfoort se ambtenaar EUy van Eijk vertellen wat ze in de Keistad - zo dik wijls lichtend voorbeeld voor de Soes- ter politiek - onlangs hebben uitgevon den: het recht van initiatief voor bur gers, maar dan wel over politiek vol strekt gevaarloze onderwerpen, zoals het oprichten van een monument op de plek van Kamp Amersfoort en de even tuele aanleg van een skeelerbaan. "Niks geen klachten" over het bestaande be leid, in elk geval, of over zaken die ook maar enigszins politiek gevoelig zijn. De vernieuwingscommissie uit de raad had zich, mogelijk uit luiheid of gebrek aan fantasie, ook alvast maar even meester gemaakt van het Amersfoortse experiment. Dat zou ook wel eens wat voor Soest kunnen zijn, was de gedach te. Horstik was al blij als ze drie goeie ideeën zou vernemen, maar voordat de discussie echt op gang kwam was er al veel tijd gaan zitten in interviewtjes met deze commissie, wat niets opzienba rends opleverde, afgezien van de al ge noemde betuigingen van tevredenheid en het langzamerhand stuitende enthou siasme van Roest (D66) en Ten Hove (PvdA) over de sinds kort ingevoerde klankbordgroepen van burgers die op die manier het gebrek aan gemeentelijk bestuurslef mogen maskeren. Ouwe koeien Commentator Jan Visser - voor de prijs van een mooie boekenbon ingehuurd als "kritisch waarnemer", maar eigenlijk meer in een soort hofnar-rol - liet er geen spaan van heel. Volgens hem vindt de Amersfoortse bevolking zelf dat zij, ondanks alle democratische nieuwe snufjes, niets in te brengen heeft, zoals hij met een artikel uit de krant kon il lustreren. Hij viel Horstik aan op haar gebrek aan kennis van politiek Soest, terwijl er juist in de afgelopen maanden van alles aan de hand was geweest. "Daar had u hier mooi doorheen kun nen prikken," aldus Visser, die verder Hopman Masselman: echte padvinders. 'Inburgeringsprogramma' telt nogal wat uitvallers. Jongeren Soest willen eigen hangplek. Griftland wuift Hans Fransen uit. Weer boerenbloed in de gemeenteraad. SO Soest draait zichzelf na rust de nek om. Carolusschool houdt 'uit verkoop' wegens verhuizing. Soesterbergers houden wel van theater. 'Omdat we op zoek naar het grote niets'j Collecteren Diabetes Foi Op de kruising van de Vondellaan met de Birkstraat werd donderdagochtend van half acht tot kwart over acht gecon troleerd op het rijden door rood licht. Er werden geen overtredingen gecon stateerd. Op de Koningsweg werd een snelheids controle gehouden. Van kwart voor tien tot twaalf uur 's ochtends werden 735 auto's gecontroleerd. Er reden 24 be stuurders te hard. l/)e maximumsnelheid was 74 kilometer jber uur. Omstreeks half tien 's ochtends werd op de Smitsweg een verkeerscontrole ge houden. Vier automobilisten hadden geen parkeerschijf in hun auto liggen en kregen een bekeuring. Tussen twee uur en kwart voor drie bleken zes personen zonder parkeerschijf te parkeren op de Van Weedestraat, Steenhoffstraat en Burgemeester Grothestraat. Zij kregen allen een bekeuring. De beleidsevaluatiecommissie het nieuwste fenomeen op bestuur lijk gebied in Soest, waartoe de ge meenteraad inmiddels heeft beslo ten zit bepaald niet te springen om onderwerpen. De politiek reikt de commissie in elk geval een aardig waslijstje aan. Er is "stof'genoeg. De BEC, om de commissie zo maar even aan te duiden, moet namens de gemeenteraad nog eens kritisch kijken naar die onderdelen van beleid waarvan het vermoeden bestaat dat er wellicht niet al te efficiënt of succesvol is ge werkt, of waarbij in elk geval de vraag Het tekort op de clustering van sportaccommodaties is terugge bracht van 8,5 ton naar 688.000 gulden. Deze 'besparing' kan wor den gerealiseerd op het clubhuis van de Knickerbockers. Bij de be grotingsbehandeling moet de ge meenteraad over twee weken in stemmen met het voorstel van het College. Het is de bedoeling dat 329.000 gulden uit de algemene reserve wordt gehaald om de financiering van het onderkomen van de honk- en softballers op de Bos straat-Oost rond te krijgen. Eerder was al besloten om 359.000 gulden uit de flink gevulde spaarpot van de gemeen te te halen voor de accommodatie van MHC Soest die volgend jaar van de Koningsweg naar de Bosstraat-West verhuist Doordat het budget van 5,5 miljoen gulden niet voldoende bleek voor de sportclustering dreigde het clubhuis van de Knickerbockers op de tocht te ko men. Het College heeft nu bedacht dat een greep uit de algemene reserve de simpelste oplossing is. Gaat de raad akkoord, dan kan de aannemer worden gebeld en beschikt de Knickerbockers volgend voorjaar over een eigen honk. De totale kosten van het clubhuis bedra gen 737.000 gulden. Daarvan was al ruim vier ton gereserveerd. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie Pa^na 14- Dit gaat zij, samen met haar medewerkers vieren op DONDERDAG 5 OKTOBER A.S. Daarom sluit de winkel die dag op 16.00 UUR. gesteld kan worden of het geld dat er voor werd uitgetrokken wel goed be steed is geweest. Een soort Rekenkamer dus, maar die term is in Soest een beetje "besmet" omdat ooit Jan Visser daar van de aanvoerder was en naar het oor deel van de meeste politici met iets te veel eer ging strijken. De Rekenkamer hield zich destijds bezig met het voor lichtingsbeleid; het rapport rust intussen ergens in een la. De politiek is zelf redelijk geestdriftig over de nieuwe commissie met haar "zelfreinigende" opdracht. De BEC komt onder voorzitterschap te staan van burgemeester Janssen - politiek dus onomstreden - en telt verder vertegen woordigers van alle fracties. Die moeten nog worden benoemd, maar er wordt intussen al wel flink nagedacht over de onderwerpen die de commissie moet gaan doorlichten, al dan niet met hulp van buiten. Sportclustering Maandagavond mochten de fracties in de commissie ABZ van burgemeester Janssen aangeven welke onderwerpen ze in aanmerking vonden komen. Dat leverde aardig wat op. Hans van Wuijck- huijse (GGS) noemde de kostenontwik keling bij de sociale dienst; Pieter ten Hove (PvdA), de pas afgetreden wet houder van o.a. sportzaken en uit dien hoofde verantwoordelijk voor de sport- Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Wie is uw hypotheekspccialist l'ij Wilhelm, Hop en Partners? YWilhelm, Hop Partners cii\l clustering, noemde naast C-drie/bibli- otheek (de fusie en de nieuwbouw) en de werkgelegenheidsprojecten waarin de gemeente participeert uitgerekend dót onderwerp, wat bij de verbaasde collega-raadsleden hier en daar de wenkbrauwen bijna tot het topje van hun kruin deed rijzen. Ans Mann (GroenLinks) koos voor het C-drie/bieb-project; Henk Koning (CDA) noemde de kosten van de poli tiesurveillanten (met name de repercus sies daarvan voor de reguliere politie- inzet) en Karei van Geet (WD) bracht de uitwerking van de hoofdwegenstruc tuur te berde. Wim Roest (D66) vond alle onderwerpen prima. Succes Hoewel burgemeester Janssen aandrong op een overzichtelijk lijstje uit deze "rijkdom" van suggesties (het College had zelf bewust géén keuze gemaakt) leverde dat in de tweede ronde nog geen duidelijk beeld op. Volgens Janssen moest het gaan om een "herkenbaar" en "afgebakend" stukje beleid, niet te omvangrijk en - voor deze eerste keer - ook liever niet al te gecompliceerd. Zo'n eerste project moet een echt suc ces worden, vond hij. Het lukte de po litici echter niet om het nu al eens te worden over het lijstje. Het College komt nu maar zélf met een uitgewerkt voorstel, beloofde Janssen. y/je anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HEMfVI NEFKENS SOE S T B V Birkstrsat 30 - 37é8 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 ïXjhij hc vjr niet raven, t alJe- it bur- i 5rpel- 'oolse >rma- geor- s zijn A\ een O-eken e hij "De mentaliteit in het gemeente huis moet veranderd worden. Men sen mogen niet meer van hét kastje naar de muur gestuurd worden. Meldpunt Woonomgeving zet nie mand in de wacht en heeft altijd een luisterend oor," aldus Ed Glas, me dewerker van het meldpunt. Men sen met klachten over hun wijk of straat kunnen hulp krijgen via het nummer 6093666 dat bereikbaar is van 9.00 uur tot 13.00 uur. In het kantoortje van het meldpunt wer ken twee werknemers, Ed Glas en La nen Eenhoorn. Larien is wijkcoördina- trice, dat wil zeggen dat zij wijkproble- men, zoals overlast van jongeren oplost. Ed Glas helpt burgers die zich ergeren aan achterstallig onderhoud in Soest, zoals bomen of struiken die gekapt moeten worden of parkvijvers die ver vuild zijn. Klachten over straten, parken of wijken moesten eerst gemeld worden bij de Reinigingsdienst RNM, Die kregen het te druk met de woonklachten, daarom is hier sinds 10 april een nieuw nummer voor. Klantvriendelijk Ed Glas: "Ik krijg zo'n tien tot vijftien telefoontjes per dag. De meeste gaan over achterstallig onderhoud in de straat. Ik vind het niet erg als mensen laten merken dat ze kwaad zijn, of zich ergens aan ergeren. Het is belangrijk dat alle wijken en straten in Soest goed on derhouden worden, daarom wil ik de mensen graag helpen. Er hing in de ge meente een beetje een 'laat maar waaien' mentaliteit. Daar moet verande ring in komen. Het contact tussen de burgers en de gemeente moet verbete ren. De bewoners moeten snel en vrien delijk geholpen worden." De telefoon rinkelt. Een bewoner van de Eikenhorstweg klaagt over geluids overlast van een bouwbedrijf. Hij wordt doorverbonden met de afdeling milieu. Ed Glas: "We lossen de problemen soms zélf niet op, maar zijn een door geefluik. Regelmatig hebben mensen vragen over dingen die door een ande re afdeling, zoals de afdeling milieu of door B&W behandeld moeten worden. We verbinden de klanten dan direct door met de goede afdeling." Snel tot actie over Problemen die wèl onder de afdeling Woonomgeving vallen worden binnen 24 uur verholpen door de buitendienst. Dat zijn vaak klachten als graspollen in de stoep en het kappen of snoeien van bomen die in een straat staan. "Sinds dit meldpunt bestaat is men veel sneller gaan reageren op klachten. Ik vind dat heel belangrijk. Hiervoor duur de het een aantal weken voordat er een probleem in de straat opgelost werd. Nu gebeurt dat binnen één dag en wanneer dat niet lukt, bel ik de mensen even te rug. Ik noteer ook altijd het telefoon nummer, de postcode en het huisnum mer van de klanten." Er wordt veel gebeld over beleidspro blemen. Die kan het meldpunt Woon omgeving niet oplossen. Ed Glas: "Laatst belde er een mevrouw die zich ergerde aan de hondenpoep op een grasveld bij haar in de buurt. Tegenover Ed Glas is de man acht punt Woonomgeving. Foto: Alt dat grasveld lag een strook g hondentoilet gebruikt koi Maar het bordje met de i 'hondentoilet' was vernield e sen lieten de honden op het gi Ze vroeg om een nieuw duid» je voor de strook grond en eei bord voor het grasveld. Kijk z bord voor het hondentoilet ka len, dat is achterstallig onderho een extra verbodsbord voor op veld ernaast, daar kan ik niet gen. Dat is een beleidskwestie I moeten B&W over beslissen. D. wel logisch want anders zou he binnen de kortste keren vol staan." Vaste bellers Daar gaat de telefoon weer. klaagt over het gras op de sto straat was vorige week schoongel^ en nu is het gras gemaaid straat weer smerig is. Er wordt haar op het hart ge< het zo snel mogelijk in orde word maakt. Ed Glas: 'Ik heb zo'n stuk of vijf bellers. Die bellen allemaal minstens of twee keer in de week. Dat vinl absoluut niet lastig hoor, juist hanl Als de mensen mij niet bellen kaïi ook niks aan gedaan worden. En di bellers zorgen ervoor dat alles goed t gehouden wordt in Soest." Zaterdag 18 november 2000 f 149,50 PER PERSOON EEN AVOND VOL ]AZZ EN GASTRONOMIE! I SOESTQU1NEN HC inclusief welkomstcocktail internationaal drie gangenbuffet onbeperkt rode en witte huiswijn afsluitend kopje koffie of thee en swingende optredens van Het Aniericain Trio en de Hans de Heus Swingband Bel voor uw reserveringen en/of thema-avondenbrochure Tel. 035 603 8383 -www.holidayinn-soestduinen.nl Alle Hollandse peren en handappelen kilo vers van 't mes 100 gram 500 gram heel zak 2 kilo diverse soorten zak 200 gram 7 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 03 s - 6oz 44 92 inleverbaar in november/december Ossendamweg 28a - Soest - 035 - 602 44 92 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 1 3 376) CJ SOEST NVM MMMfli

Soester Courant | 2000 | | pagina 1