VRCRC Visser IASCH Griftland wuift Hans Fransen uit jrg KAPSALON JAN SlUYTER BESTAAT 10 JAAR Bestuurlijke vernieuwing echte padvinders Pil IRUBEWUS (STERS t'NTRUM r Bekroond millenniumgedicht Jan Visser getoonzet en uitgevoerd door 9 koren JAN SLUYTER 'Inburgeringsprogramma' telt nogal wat uitvallers Witgoed specialis WIE ANDERS! ER/-STER Vloer bedekking Surprise party? Net zo uniek als uw kind en daarom geeft de kapsalon de hele and OKTOBER 10% korting op alle behandelingen!! [Tevens geven wij 10% kortitl p alle verzorgende haarproducten als KLAPPER v/d MAAND kost een volledig permanent geen 149,-maar 99,50! Dus maak snel een afspraak bij de kapsalon, de koffie staat voor u Sancties worden zelden toegepast Conrector VWO met de vut 50 SOEST Voor service moet u bij ons zijn PAGINA 2 WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 w clubhuis heet 'Duingalow' E EST-TEL. 6012372 ENT (M/V) >03 76 36 Sloveens koor wint eerste prijs met 'Tonen 2000' De kracht van de reclame ligt in de herhaling Tonen 2000 waar kleren kiezen kinderwerk is VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST r Miki*ru? Mikimo Miki*ru Kapsalon Jan Sluyter elke dag geopend Tel.: 035-601 86 13 Zo'n 60 "nieuwkomers" volgen mo menteel het wettelijk voorgeschre ven inburgeringsprogramma in Soest. Dat omvat, naast de maat schappelijke en juridische begelei ding door Vluchtelingenwerk, ook taallessen Nederlands (zo'n 500 uur) bij het ROC. Nogal wat inbur- geraars haken echter halverwege of eerder af. Vluchtelingenwerk Soest/Opvang Nieuwkomers maakt zich daar zorgen over, zo bleek uit de rapportage die coördinator Ammy Langenbach maan dagavond kwam toelichten in de raads commissie Algemene Bestuurszaken. Het inburgeringsprogramma is bedoeld voor bijvoorbeeld vluchtelingen die over een vaste verblijfsvergunning beschik ken; de meeste deelnemers zijn echter partners van reeds in Soest gevestigde I\irken, die in het kader van de gezins vorming naar Nederland mogen komen. Het programma neemt nu ongeveer an derhalf jaar in beslag, maar eigenlijk is dat te kort, vond Langenbach. Volgend jaar zullen het er ca. 80 zijn, omdat dan - volgens de nieuwe wet - ook vluch telingen met een tijdelijke vergunning mogen deelnemen. Van alle "nieuwko mers" meldt zeker 95 zich direct na aankomst bij Vluchtelingenwerk. Ze willen meestal zo snel mogelijk aan de slag met het programma en met de taal lessen. Wachtlijsten kent Soest wat dat betreft eigenlijk niet. Het volhouden van het programma is geen sinecure. Er zijn ook nogal wat uit- AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk'. Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 vallers, aldus Langenbach. Dat heeft enerzijds te maken met de grote psycho sociale problemen waarmee veel nieuw komers, ook als ze eenmaal in het vei lige Nederland zijn aangekomen, te kampen hebben, bijvoorbeeld door de zorg om de achterblijvenden en over de benarde financiële situatie waarin ze verkeren. Vandaar dat de verleiding om te gaan werken en snel wat te verdienen soms groter is dan de overtuiging om eerst het programma af te ronden. Langenbach illustreerde de situatie waarin velen zich bevinden met twee verhalen uit de kleurrijke praktijk van Vluchtelingenwerk, waaruit duidelijk werd hoe complex het leven voor de meest nieuwkomers is aan het begin van hun verblijf in Soest. Cultuurverschillen spelen daarbij een grote rol, maar bij voorbeeld - voor de hoogopgeleiden - het gebrek aan mogelijkheden om hier op hun eigen niveau aan de slag te kun nen. Academici moeten daardoor soms genoegen nemen met banen in de hore ca en de verzorging. Volgens Langen bach doen de meesten dat zonder veel tegenstand, door de discipline en het hoge normbesef dat ze van huis uit heb ben meegekregen. Sancties De raadscommissie was tevreden over de geschetste gang van zaken. Wel infor meerde Karei van Geet (VVD) naar de sancties die uitvallers krijgen opgelegd. Dat valt in Soest wel mee. Van de men sen die een uitkering van de sociale dienst krijgen waren er het afgelopen jaar drie geweest die op hun uitkering werden gekort. Ook het "aanhouden" van de uitkering behoort tot de moge lijkheden. Wie geen uitkering heeft maar zelf verdient kan bij "uitval" ge straft worden met een boete, maar dat is in Soest nog niet voorgekomen. de beleidsevaluatiecommissie waarmee de gemeenteraad de effecten van zijn eigen beleid gaat doorlichten afdeed als een slap aftreksel van de door hem ooit voorgezeten Rekenkamer. "Schijnde- mocratie!", aldus de oud-politicus. Horstik reageerde zwakjes dat ze zich wel degelijk op de hoogte had gesteld van de recente politieke en andere ge beurlijkheden in Soest maar dat ze "geen ouwe koeien uit de sloot wilde halen". In de discussie bleek dat de meeste Soester burgers op de tribune zich niet zomaar met wat van Amersfoort gepik te ideeën lieten sussen. De scepsis over de opgeblazen dadendrang van de po litiek voerde dan ook de boventoon. Een beetje "polarisatie" kon geen kwaad, betuigde de een; en de politiek zou juist het bestaande beleid ter discus sie moeten durven stellen, vond een ander. En waarom mocht het alleen over nieuwe voorstellen gaan? "Dan is plotseling natuurlijk alles oud..." Toch was er nog iemand die kon vergelijken en meende dat de bestuurders van Soest allemaal veel toegankelijker waren dan hun Amersfoortse collega's. "Je hebt je zaken hier binnen een week geregeld..." O, die heeft blijkbaar nog iets nodig, sis te de tribune zachtjes. Extra bureaucratie Daar dacht bijvoorbeeld de voorzitter van de commissie Ouderenbeleid dan ook heel anders over. "Tegenwoordig huren ze maar gauw een extern advies bureau in en voor je het weet zit de zaak al dichtgespijkerd." Hij voorspelde al leen maar extra bureaucratie. Weer een ander had sowieso geen hoge pet op van de vernieuwingsdrift van de poli tiek. "De burger mag zijn mening door geven aan een nieuw loket, maar daar achter zitten dezelfde dames en heren die er gisteren ook zaten..." Burgemeester Janssen voerde ter verde diging van de commissie aan dat deze slechts een voorlopig karakter had. "Dit is niet voor de eeuwigheid. We zoeken nog naar een goede vorm en samenstel ling." Ook burgers zijn straks welkom om mee te praten, is dus de bedoeling. Volgens Janssen was het initiatiefrecht ook slechts een "creatief idee" en nie- mands stokpaardje. Hij meende overi gens dat sommige kritische burgers het veronderstelde gebrek aan toegankelijk heid van het gemeentebestuur verwar den met het uitblijven van hun "eigen gelijk". Vanaf de tribune werd gepleit voor een verdergaande stap: het recht van inter pellatie (dat burgers hun falende be stuurders desgewenst stevig op het mat je zouden kunnen roepen) of zelfs een soort recht van enquête. Raadslid Wim Roest (D66) vond die interpellatie op z'n minst één van de drie goeie ideeën die uit deze avond naar voren zouden moeten komen, als het dan maar niet ging "om burgers hun frustraties van zich af te laten praten"... Uiteraard werd vanuit het volk ook de eeuwigdurende ergernis over onbeantwoorde brieven aan de kaak gesteld. Anderen wezen op de macht van het "ambtenarenblok", dat veel minder "open" zou staan voor de burger dan het doorsnee-raadslid. Goede dingen Eén inspreker signaleerde een hemels breed verschil tussen het "beleidsni- Met een prachtig feest en een druk ke receptie heeft drs. Hans Fransen afgelopen vrijdag afscheid geno men van het Griftland College. Hij was 23 jaar lang conrector, dus vrij wel vanaf het begin van de school, en de laatste jaren speciaal verant woordelijk voor het VWO. Fransen ging per 1 augustus met de vut. Voor de drukbezochte receptie, waar veel (oud-)leerlingen en ouders hem de hand kwamen drukken, werd Fransen door het bestuur en de collega's in het zonnetje gezet. Dat gebeurde op de be kende Griftlandse wijze: met veel vro lijkheid en een groots vertoon van al het creatieve talent dat op de school zo ruimschoots voorhanden is. Fransen kreeg dus de nodige plaagstootjes en steken onder water. Hij kreeg ook een heel rijtje "sprekers" aan te horen, te beginnen met voorzit ter Sjoerd Vegter van het schoolbestuur. Die stak op minzame wijze de draak met een aantal van Fransens eigenaar digheden, maar schetste hem ook als een "Griftlander in hart en nieren", die drieëntwintig jaar lang een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwik keling van de school. "Hou er maar lek ker mee op," aldus Vegter. Rector Herm Wind sprak vriendelijke woorden namens het managementteam en onderstreepte o.a. Fransens inzet voor de identiteit van de school en het vertrouwen dat hij bij de leerlingen ge noot, hoe kritisch hij ook kon zijn. Hij schetste hem als iemand met een groot analytisch vermogen, veel humor, een filosofische belangstelling en de vaardig heid van het schrijven. Als afscheidsge schenk bood hij hem een totempaal aan - als symbool van de "clan" die de schoolleiding in veler ogen is - met een rugzakje waarin zich het "stoffelijk blijk" bevond. Auke Visser sprak namens de ouder raad, het manegementteam voerde, met rector Wind als verdienstelijk gitarist, een "stukje" op waarin - "uit het leven van Hans gegrepen" - diverse anekdo tes de revue passeerden en namens de collega's staken zowel Jan Dijkhuizen als Ruud Hopster humoristische spee ches af. 'Ere-professor' Het afscheid mondde uit in een milde parodie op een kerkdienst, compleet met lofzangen en dankzegging en bege leid door het Griftland-koor, maar niet dan nadat Fransen nog was toegespro ken door de rector van het lyceum in Kozle (Polen), waarmee het Griftland Rector Herm Wind (r.) overhandigde Hans Fransen bij zijn afscheid een to tempaal-met-rugzakje. warme banden heeft onderhouden - vooral door Fransens inzet. Tot zijn ver rassing bleek hij aan deze school be noemd te zijn tot "ere-professor" voor het leven. Aan het slot van de bijeenkomst haal de Franse zelf nog de nodige herinne ringen op aan zijn lange periode in het onderwijs en de ontwikkelingen die hij daarin heeft meegemaakt. Daarna volg de nog een gezellige receptie. veau" (waarop politici en ambtenaren denken) en het "belevingsniveau" (waarop de burger denkt). Hij ver wachtte dan ook weinig heil van weer nieuwe procedures. De discussie mond de tenslotte uit in een warm pleidooi voor de aanstelling van een "communi catiedeskundige", PR-persoon of om budsman voor de gemeente, die de gang van zaken aan het Raadhuisplein - al dan niet via de krant - nog eens duide lijk aan het volk zou kunnen uitleggen en dan vooral wat er aan "goede din gen" wordt gedaan. Ingrid Horstik kon aan het slot samen vatten dat ze in elk geval drie wensen had genoteerd: het recht van interpella tie, een bredere samenstelling van de vernieuwingscommissie en prioriteit voor het omgaan met de burger. Visser mocht nog mopperen dat hij nauwelijks een politicus had gehoord en dat hij het ook een schande vond dat ze er niet eens allemaal waren komen opdraven. "Ze denken natuurlijk: bekijk het alle maal maar, want zo'n discussie met bur gers, dat is ons te link..." Van interpel laties verwachtte hij alleen een "Poolse landdag" en de gemeentelijke informa tie via de pers vond hij niet goed geor ganiseerd. Over de avond zelf was zijn oordeel al evenmin vleiend: "Bij een béétje tv-programma wordt al weken van tevoren doorgesproken wat er op het publiek moet worden overgedragen. De voorbereiding van deze bijeenkomst was volgens hem alleen maar "stunte lig". "Een gemiste kans," zo vatte hij zijn kritiek samen. Vanaf de tribune klonk daarop het eerste applausje van de hele avond... De buurt waarin ik woon is deze week ontsierd door affiches waarop een vriendelijk, kalend hoofd is afgebeeld met de tekst: FRANK 50. Onder het gezicht fantaseer ik een zij den sjaaltje in een gekleurd overhemd, een geruit jasje, een joggingbroek, wit te sokken en dikke sportschoenen van een bekend merk. In de hele wijk Klaarwater zijn op bo men, lantaarnpalen, hekken en op blin de muurtjes dezelfde annonces opge prikt en aangeplakt. Het is blijkbaar een hype. Op bijna dezelfde plekken hingen vorig jaar a-viertjes van TRUUS 50. Drie maanden later gevolgd door HENK 50 en begin dit jaar ARIE 50. Ik ken er niet één. Wie is in godsnaam Frank? Is hij failliet verklaard of heeft hij juist iets voorde ligs aan te bieden? Houdt hij uitver koop, wordt hij gezocht door de politie of is hij sigaretten gaan halen en nooit meer thuisgekomen? Niets van dat al les. Frank is gewoon jarig. Hij wordt vijftig en dat moet de hele buurt weten in dit postmoderne ik-tijdperk. De meeste borelingen van precies een halve eeuw geleden werden in de op- bouwjaren na de tweede wereldoorlog verwaarloosd. In de roerige sixty's zijn ze als puber verpest door sex, drugs en rock'n roll. Geëmancipeerd in de zeven tiger jaren. Omhoog gevallen in de tach tiger jaren. En de zin van het leven kwijt geraakt in het laatste decennium van de vorige eeuw: religie, illusies, idealen en politieke ideologieën. Dus niets om trots op te zijn. In een rouwadvertentie van een onbe kende buurtbewoner lees je in de Soes ter Courant dat hij een lieve man was, vader, zoon, broer, zwager en oom. Nauwkeurig wordt daarbij vermeld hoe en waar men afscheid kan nemen. De overledene is thuis. Hij houdt van bloe men. Maar als hij na vijftig jaar gezond, feestelijk en opgeruimd het hiernu- maals binnentreedt van de nieuwe eeuw, heeft de buurt geen flauw idee wat men met de publieke fax van de on bekende feestneus moet aanvangen. Wat wil Frank van mij? Als ik een dag later door de buurt fiets, ontdek ik twee straten verder het adres van de illegale boodschapper. Het kan niet missen. In de tuin van een doorzon woning zit een grote lappen pop, ge kleed in boerenkiel en klompen, op een oude stoel. Op de klep van zijn pet staat: FRANK. Abraham is versierd met vlag getjes en guirlandes. Frank blijkt een geboren en getogen Soester knol te zijn. Volgens mijn buur man doet bij iets in computers. Hij is ambitieus, drinkt alleen bier, is Ajax- fan, kijkt naar Fox en leest de Telegraaf. Hij heeft een caravan, een magnetron, een hond en een mobieltje. De kinde ren zijn het huis uit. Zijn vrouw bakt appeltaart en maakt bowl voor de ver jaardagsvisite. Frank is thuis. Hij houdt van bloemen. Ik ben niet uitgenodigd, maar bij deze alsnog gefeliciteerd, Frank. Live life to the max. Nog 50. Voorwaardelijk. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 en, inblikken van I 6 bewoners zoeken wij en zondag te assisteren verzorgende werkzaam- ar en ouder, die graag ligheden beschikken en oeslag); d verzorging, inisatie i wij op am opereer je in e. ie waarin je naast n secretariële werk- standig oppakt. soonlijkheid die xibel en service- het bovenstaande e met CV binnen t.a.v. de directie, informatie over laarde heer iots voor BIJ WASIEl S1EITNER WASIEL STEITNER S L A A PS T U D I o ISDSXPUr^Hï sl dian et ni| B ft I H KW E ©Sa 9 Soest. to.REMlHel.: 035-6019600 gebouw zonder poespas of kouwe druk te. Het is een uniek, opvallend bouw werk: half ondergronds, en wat er bo ven uitsteekt is bedekt met aarde en gras ("streng verboden op het dak te lopen"), zodat het geheel als het ware vervloeit in de natuurlijke omgeving. "Een spraakmakend project," was het genoemd, en terecht, zoals ook voorzit ter Paul Baas vaststelde. Hij begroette de talrijke gasten, onder wie tal van oud-leden, burgemeester Janssen - al eerder present bij de eerste-steenlegging (in mei) die hij na zijn aantreden in Soest verrichtte - en de oudste akela van de groep, mevrouw Van der Ham, die in 1945 aantrad. Voor velen was het openingsfeest tegelijk een gezellige reü nie. Baas liep snel door de geschiedenis heen en memoreerde o.a. de nissenhut, waarmee de padvinders destijds op de zelfde plek begonnen waren. Vol lof was hij voor de bouwcommissie onder aan voering van oud-burgemeester De Widt, die veel tijd en energie in de nieuw- bouwplannen had gestoken. De leden werden bedacht met bloemen en een fotocollage. Ook de sponsors werden in het zonnetje gezet, van aannemer Ad van de Grift - die volgens Baas ieder jaar wel een project zonder winstoog merk wil bouwen - via geldverstrekkers als Jantje Beton, de Rabobank en de stichting Zonnige Jeugd - tot de stich ting Wigwam. Reuzensleutel Samen met Van de Grift openden een aantal bevers, welpen en rowans van de HMG het nieuwe gebouw door met een reuzensleutel een enorm hangslot open Het nieuwe clubhuis; links de voor kant, recht de achterkant. te draaien terwijl op het terrein de HMG-vlag werd gehesen. Bij het betre den van het gebouw klonk een indruk wekkend baÜongeplof. Daarvoor was ook de naam onthuld: "Duingalow", bedacht door Stefan Baas, die van de 54 inzenders met de daarvoor uitgeloofde prijs ging strijken. Baas kreeg van Robert Voute - een van de leden die onnoemelijk veel werk hebben verzet - nog een fraaie aquarel van het nieuwe gebouw aangeboden, en deze kreeg daarvoor op zijn beurt een foto van de eerste-steenlegging terug. Daarna was het woord aan bestuurslid Jos Kunne van Scouting Nederland - hij hield het op "scouts" - die de loftrom pet stak op de padvinders in het alge meen en de HMG in het bijzonder: avontuurlijk, maatschappelijk betrok ken, actief, inventief en ook ndg eens milieubewust. Hij prees de "zelfred zaamheid" van de Hopman Massel- mangroep met een verwijzing naar het motto "Denken, durven, doen" van de eerste nationale jamboree, die in Dron- ten was gehouden. Na de opening konden de bezoekers een kijkje nemen in het gebouw, een schepping van architecte Astrid Rasch uit Soest, dat in totaal 383.000 gulden heeft gekost. Dat het zo voordelig is uit gevallen heeft o.a. te maken met het toepassen van veel "restpartijen" en overschietend bouw- en sloopmateriaal, waarmee de "Duingalow" in zekere zin een gerecycled bouwwerk genoemd kan worden. Echte "padvinders" voelen ze zich. Géén "scouts". De leden van de Hopman Masselmangroep hebben het niet zo op al die modieuze ter men, bleek zaterdag tijdens het feest bij de opening van het nieuwe club huis aan de Sparrenlaan. Daar kwa men een paar honderd belangstel lenden op af. 1 s Het nieuwe onderkomen van de HMG lis - net als zijn gebruikers - ook een 'Tonen 2000", zo heet het millen niumgedicht dat Jan Visser, de Soester dichter/schrijver en colum nist van deze krant, vorig jaar inle verde bij de jury van het Millen niumfestival in de gemeente Mon ster. Hij won bij de poëziewedstrijd de eerste prijs: 2500 gulden én de bijzondere eer dat zijn gedicht op muziek gezet en uitgevoerd zou worden. Het festival was, in het kader van het nieuwe millennium, georganiseerd door de gemeente Monster, met financiële steun van de VSB-bank. Sommige ge meenten pakken zo'n millenniumviering nu eenmaal wat gedurfder aan dan Soest. Het evenement omvatte allerlei culturele activiteiten, o.a. workshops en een tentoonstelling door het hele dorp. De organisatie van het festival - met als verbindend thema "verdraagzaamheid" - schreef behalve een poëziewedstrijd ook een compositiewedstrijd uit, waar aan een fors aantal "muziekschrijvers" uit Nederland en diverse buitenlanden deelnamen. Zij moesten de drie beste gedichten - waaronder "Tonen 2000" - "toonzetten", zoals dat heet. De wed strijd werd uiteindelijk gewonnen door de Belgische componist George Bretz, die het gedicht van Visser bewerkte tot een vierstemmig gezang, dat volgens sommigen nog het meest wegheeft van een motet (óf een madrigaal?). Voor lekenoren is het in elk geval een prach tig, gedragen en zeer welluidend stuk muziek geworden, dat de liefhebbers van "klassiek" vermoedelijk nog het meest zal aanspreken. Dat bleek afgelopen zaterdagavond, opnieuw in Monster, waar maar liefst negen koren elkaar ontmoetten in (op nieuw) een internationale wedstrijd, waarbij het gedicht van Visser een ver plicht nummer was. De koren waren o.a. afkomstig uit Litouwen, Kroatië, Polen, Slovenië, Bulgarije, Letland, Oekraïne en Albanië - allemaal uit Oost-Europa dus - en één Nederlands koor: het Lim burgs Projectkoor uit Maastricht. Het Albanese koor kwam overigens niet opdagen (geen visum) en het Oekraïen se koor ondervond ook tegenwerking aan de grens. Alleen de jongere leden (plus de 50-jarige dirigente) mochten doorreizen naar het Westen; de ouderen moesten blijven. Verstaanbaar Alle koren zongen "Tonen 2000" in het Nederlands. Ze hadden daartoe van te voren een bandje gekregen, maar vol gens Visser - die er zaterdagavond ui teraard bij was - was het desondanks nauwelijks te verstaan. "Ze braken voor- al hun tong op een woord als letter schrift..." Van de uitvoering door het Limburgse koor heeft hij wel een ver staanbare opname kunnen maken, die binnenkort vast wel een keer op Radio Soest te beluisteren zal zijn. Het Slo veense koor won overigens de eerste prijs; de Litouwers gingen met de twee de prijs naar huis en de Limburgers met de derde. Visser had naar eigen zeggen een bij zonder leuke avond. "Het is al schitte rend om een prijs te winnen met je ge dicht, maar als het dan óók nog op mu- Tekstdichter Jan Visser (r.) in gesprek met de Belgische componist George Bretz, tussen de uitvoeringen in van hun beider "Tonen 2000" in Monster. ziek wordt gezet én negenvoudig uitge voerd...! Ik heb er in elk geval van ge noten." Wanneer Soest de compositie "Tonen 2000" een keer "live" te horen zal krijgen staat nog niet vast. Daarvoor is een koor nodig, of op z'n minst een kwartet, dat het stuk in zijn repertoire gaat opnemen, want het vereist uiter aard wel enige oefening en voorberei ding. Tweeduizend jaar de toon gezet Voor daden, plannen en beginsels Illusies, dromen en verzinsels Van letterschrift tot internet. Duizenden tonen zijn verwaaid In woorden wisselend van kleuren Wat ooit geschiedde moest gebeuren Waar was de mensheid bij gebaat? Een nieuwe eeuw, een nieuw gedicht Gooi oude maskers in het vuur Toon voor de toekomst een gezicht Van mensen die voor mensen gaan Zij zullen op de lange duur In koor de juiste toon aanslaan. Jan Visser Soesterbergsestraat 188 Soest 035-603 60 10 Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren'50.

Soester Courant | 2000 | | pagina 3