J KERMIS 0. J IJS 010344 De Wethouder de Haanschool draait weer op volle sterkte 2 RITTEN GRATIS Grote-kloddermiddag leuke uitdaging 'Bedrijventerrein wellicht nieuwe bron van overlast' Rob Brouwer Hulpverlening fc Binnenkort nieuw gemengd zangkoor in Soesterberg? f H. van Oest b.v PAGINA 14 WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 Circus Bavaria In Soesterberg Utile Dulci viert 50-jarig bestaan Kerkdiensten Medische dienst Kampweg - Soesterberg 11 t/m 15 oktober Met o.a. Auto-scooter, matterhorn, schiettent, grijpkranen, draaimolen, oliebollen, etc. 'De Drie Eiken' Vereniging Soesterbergs Belang: 9,95 13,95 24,95 Kerstpakketten nodig? De aanbiedingen van deze weekl (geldig van donderdag 12 t/m woensdag 18 oktober 2000) SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN TUINPLANTEN de beste jid. Muziek- anceerde tech- jronnen tegelijk s. 5 superkleine coopgeluid. ESPRESSO- breed), modern ie- en espresso- offiebonen als al ontwikkeld voor 15 bar, 1,9 liter etallic-look. 05 cm volledig i. Stereoversterker t. Eenvoudig aan schitterend nma's itige kleuren. AGSTE PRIJS GARANTIE (EN ergie-, droog- en uur. Volledig ing. Met o.a. ïrsysteem. ^DV. 3999 AGSTE PRIJS GARANTIE Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Het imago van het openbare onder wijs in de gemeente Soest heeft een deuk opgelopen. Het collegevoor stel om een aantal 'zwarte' scholen op te heffen en de leerlingen te spreiden over de andere, viel niet in goede aarde. Ouders en leerkrach ten protesteerden hevig en wisten de gemeenteraad ervan te overtuigen dat het plan van tafel moest. Het staat nu op een laag pitje. Op de Wethouder de Haanschool, een openbare basischool in Soesterberg, is al dit gekrakeel met ingehouden adem ge volgd. Niet omdat de school hetzelfde lot boven het hoofd hangt. Integendeel: het aantal buitenlandse kinderen is er gering. Per groep zitten er hooguit twee en het leerlingenaantal neemt toe. De vraag of er personeelsverschuivingen kunnen optreden als het plan in Soest volgend jaar wel doorgaat, schuift direc teur Rob Wouters nog maar even voor zich uit. Hij hoopt niet dat leerkrachten voortijdig vertrekken als ze elders meer carrièrekansen krijgen. Voor de school zou dat funest zijn omdat de openbare school na een lichte dip juist weer ste vig in het zadel zit. "We hebben wel een moeilijk jaar ach ter de rug," verduidelijkt Wouters, "maar dat werd veroorzaakt door lang durige ziekte en een verbouwing. Geen problemen die je met de Soester situa tie in bepaalde wijken kunt vergelijken." De school aan de Professor Lorentzlaan telt 160 leerlingen, die zijn verdeeld over acht groepen. "De laatste jaren zie je juist dat het aantal leerlingen weer gaat stijgen. Het is een golfbeweging," meent Wouters. "We hebben nu zelfs een leerkracht per groep. Dus mogen we niet klagen." Volgens de directeur van de Wethouder de Haanschool is de school nooit echt betrokken geweest bij de Soester peri kelen. "De optie om kinderen hier on der te brengen is nooit aan de orde ge weest omdat de afstand te groot is. Soesterberg heeft trouwens wat het voortgezet onderwijs betreft, niet zoveel meer met Soest te maken. De meeste kinderen gaan in Zeist of Amersfoort op school. Over een paar jaar valt ook de Mavo Soest (thuiswerkvrije school) weg. Dan wordt zo'n beetje de laatste band verbroken." Wouters legt er de nadruk op dat het leerlingenaantal in het vliegdorp na tien jaar weer toeneemt. Dat geldt voor zo wel het katholieke, openbare en christe lijke onderwijs. "Bij de christelijke school ligt het aantal iets hoger vanwe ge de gunstige ligging vlakbij de nieuw bouwwijk waar sinds de Amerikanen zijn vertrokken, veel jonge gezinnen wonen. Want de ouders sturen nog vaak hun kind naar de school die het dichtst bij ligt." Of de groei van de openbare school te maken heeft met de lesmethode is niet geheel duidelijk. I Mix I Wouters vertelt dat nog steeds wordt I gezocht naar de ideale methode die zelf- I standig werken bij kinderen stimuleert. I Momenteel wordt een mix tussen de I Jena- en Daltonmethode toegepast. "Er Izijn drie nieuwe leerkrachten bij geko- I men, waarvan een uit Groningen die het I Jenasysteem al kent. Haar vriend woont hier in de buurt en toevallig las ze onze Ivacature. Dat was echt geluk hebben." |Om de zelfstandige methode te handha ven, is overwogen om de kinderen on der te brengen in combinatiegroepen. Uiteindelijk koos het schoolteam ervoor |om het niet te doen. Omdat het voor de nderen te onrustig zou worden. De werkmethode vereist namelijk heel wat [verbale uitleg. Het zou de andere groe pen hinderen. Nu de school over voldoende leerkrach ten beschikt en kinderen zelfstandig Jcunnen werken, is er meer tijd over voor individuele begeleiding. "Het ont- kelingsgerichte onderwijs moet meer vorm krijgen," meent Wouters. "Het Op vrijdag 20 oktober slaat het Vlaam- jse circus Bavaria zijn tenten op aan de npweg in Soesterberg. Het biedt een wee uur lang sprankelend programma net veel nieuwe artiesten in een super- nodern spektakel en niet eerder ver toonde stunts. Uiteraard is er veel ruim te voor (clowns)pret en het spel van nens en dier, vol spanning en sensatie. De voorstelling begint om 16.00 uur. Kaarten a 12,50 zijn verkrijgbaar aan circuskassa (11.00-12.30 uur) en Kranaf een uur voor het begin van de [voorstelling. lajut# W kind moet zich niet alleen afvragen waar het mee bezig is, maar ook wat hij er van geleerd heeft en waar het toe leidt." De hoopvolle toename van het aantal leerlingen houdt echter geen gelijke tred met het aantal ouders waarop de school een beroep kan doen. In feite is dat aan tal drastisch teruggelopen. "Vijftien jaar geleden hadden we altijd een heleboel ouders in de school rondlopen. Nu krijg je - als het lukt - er vijf bij elkaar. Voor de groepen vijf tot acht is het zelfs moei lijk om vervoer te krijgen richting Soest. Veel ouders werken." Cyberbus Omdat de ontwikkelingen in de maat schappij ook de school niet voorbijgaan, is gekozen voor deelname aan een com puternetwerk. "We hebben helaas geen echte computerfreak in ons midden. Zo iemand is eigenlijk onmisbaar. Samen met andere scholen in Soest zijn we be zig met het opzetten van een netwerk. Voor de leerlingen is dat heel handig omdat ze, waarschijnlijk vanaf decem ber, individueel aan een eigen leerpro gramma kunnen werken. Zodra ze hun gegevens intikken, weet de computer met welke leerstof ze bezig zijn." Dins dagmiddag kreeg de school de cyberbus op bezoek. Daar stonden vijftien com puters in. De schooljeugd kreeg uitleg over internet, ze konden ook via datzelf de internet aan een spel meedoen. Vol gens de directeur van de Wethouder de Haanschool is de computer een belang rijk hulpmiddel voor het lesgeven in de toekomst. In dat opzicht zou hij wel meer financiële armslag willen hebben. "De meeste .computers zijn gevertjes. Eerst hadden we een 386, toen een 486. Je weet hoe dat gaat. Nu willen als het even kan alleen Pentium-computers met cd-rom." Voor zowel leerlingen als leerkrachten is de aanschaf van geluidsdichte ramen De Soesterbergse toneelvereniging Utile Dulci, kortweg UD, hoopt op 13 en 14 oktober a.s. haar 50-jarig jubileum te vieren. Juist in deze tijden van snelle veranderingen, van meer individualisa tie, is zij trots op haar bestaan als vere niging. Hoog in het vaandel staat het spelen voor mensen die wel degelijk nog het belang inzien van "een avondje ge nieten" en even ouderwets "er tussen uit". AI 50 jaar staat UD garant voor deugdelijk toneel. UD, opgericht op 1 januari 1950 (in de vorige eeuw!) hoopt met enthousiasme de nieuwe eeuw te trotseren, voor u! Op vrijdag 13 en zaterdag 14 oktober a.s. speelt Utile Dulci het stuk "Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" van Noel Coward in dorpshuis Burgstede te Soesterberg. Aanvang 20.00 uur. De kinderen kregen vorige week uitleg in de cyberbus. f=0t0: Aldo Aüessie een stevige inbreuk geweest op het rus tige schoolklimaat. "Onze school is blijkbaar door het Ministerie van Defen sie als een pilot-project aangemerkt," zegt Wouters. "Vorige week kwamen wel vijftien mensen van defensie kijken of het klimaatbeheersingsysteem wel goed is aangelegd. In het begin maakte het ding een hoop herrie. Dat is geluk kig verholpen door de motor langzamer te laten draaien." Het geluidsarme pro ject vindt Wouters tamelijk achterhaald. Want sinds de Amerikanen het vlieg dorp hebben verlaten, is het aantal vluchten drastisch verminderd. Zaterdag 14 oktober en zondag 15 oktober ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 aalm. Duivenvoorde; cantores Zondag 10,30 aalm. Duivenvoorde; sa menzang HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt.Huis ter Heide 10.30 drs. Z. Hageman-Vos WORLD OUTREACH CHURCH Stemerdingweg 3 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder). Paltzerweg 299, tel. 030-2284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Tegen inlevering van deze advertentie bij besteding van 10,- bij de vermaakzaken Op woensdag 18 oktober wordt een groot verlangen van veel zanglustige Soesterbergers werkelijkheid, als gepoogd zal worden een nieuw zangkoor op te richten. Onder het motto: 'Kun je nog zingen, zing dan mee!' is iedereen welkom om dit vo cale doel te verwezenlijken. Vele jaren geleden, toen het dorp Soesterberg nog geen 4000 inwoners- telde, had het een keur aan zangkoren. Naast het RK-kerkkoor kende het een algemeen gemengd zangkoor, de Chris telijk Gemengde Zangvereniging Euter- pe en een ouderenkoor. Met de plaat selijke muziekvereniging Odeon was er zelfs een jaarlijks optreden tijdens een korps- en korenavond in het Officiers casino aan de Kampweg. Daar kon men zien en vooral horen hoe groot een klein dorp op muzikaal gebied was. Helaas zijn alle koren, met uitzondering van het RK-kerkkoor, door diverse om standigheden verdwenen en zochten velen hun zangmogelijkheden buiten het dorp. Toch bleef de vraag leven om weer een eigen zangkoor op te richten. Joop Lijftogt, in Soesterberg bekend als organist en dirigent, wil op verzoek van velen het initiatief nemen om weer een Soesterbergs zangkoor op te richten. Spontaan bood de directie van de He- ijbergh gratis repetitieruimte aan, waar door de ouderen van dit gebouw moge lijk in de toekomst kunnen genieten van schone koorklanken. Op woensdag 18 oktober is iedereen om 14.30 uur in de Heijbergh welkom om het begin mee te maken van, wie weet, de oprichting van een nieuw Soester bergs zangkoor. Volgens Lijftogt wordt uitgegaan van de oprichting van een ge mengd koor. 'Het hangt af hoeveel mensen hierop reageren. Daarna stellen we vast hoe het verder zal gaan'. Leerlingen van de Sint Carolus- school hebben zich vorige week met graffiti uitgeleefd op de muren van de school. Voor een keer kneep het schoolteam een oogje dicht omdat het nu leegstaande gebouw wordt afgebroken. Voor de kinderen was de grote-kloddermiddag een leuke uitdaging. Vrijdagmiddag mochten ze helpen verhuizen. Met een stoel onder de arm ging het in optocht in de richting van 'de Kuil' aan de Kerklaan, waar naast de tennisbaan een splinternieuw containerdorp is verrezen. De verhuizing van de complete klaslo kalen is voorspoedig verlopen. Zaterdag moest het schoolteam stevig aanpakken om alle spullen weer uit de dozen en in de kasten te krijgen. Hulp van ouders was er in het weekeinde niet. 'Dat is ook niet nodig, want dan loop je elkaar al- Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 leen maar in de weg,' liet een leerkracht weten. 'Wij weten waar alles staat. Een voordeel is dat alle noodlokalen splin ternieuw zijn. Dat bespaart een hoop schoonmaakwerk. In dat opzicht zijn we er behoorlijk op vooruit gegaan.' De lokalen zijn voorzien van warmte-ele- menten in de plafonds. Die zijn per ruimte apart te regelen. Over het schoolplein was het team min- Foto: Aldo Allessie der te spreken. Door de regen waren er grote modderpoelen ontstaan en was het nodig om door een meehelpende partner een tegelpad te laten aanleggen richting grasveld. Voor de aanleg kon beginnen, moesten alle tegels wel uit het oude schoolplein worden gesloopt en per aanhanger overgebracht. Een stevi ge sjouwklus. Tombola Zaterdag 21 oktober houdt diensten centrum De Drie Eiken een rommel markt met een tombola. De opbrengst van de markt is voor de aanschaf van nieuwe meubels voor de recreatiezaal. Cabaretavond Speciaal voor De Drie Eiken is het ca baretgezelschap De Drie Eiken opge richt. Dit gezelschap zal op zaterdaga vond 28 oktober een voorstelling ver zorgen in het dienstencentrum. Het be looft een gezellige avond te worden met spanning, sensatie, nostalgie en roman tiek. De toegang is gratis, de consump ties niet. Aanvang: 20.00 uur. Meer berichten over Soesterberg op pagina 11. De Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) vraagt aan de bewoners van Soesterberg hoe zij denken over de invulling van de testbaan voor tanks aan de Richelleweg. De gemeente wil deze grond in de toekomst ge bruiken als bedrijventerrein. Vol gens de VSB kan het terrein, naast de A28, over twee jaar een nieuwe bron van geluids- en stankoverlast vormen. Volgens de VSB is het plan van de ge meente Soest om de testbaan om te bouwen tot bedrijventerrein in de jaren negentig ontstaan. "De gemeente wil de verkeersoverlast die het vrachtverkeer in de bebouwde kom van Soest veroor zaakt, kwijt. Logischerwijs werd er ge dacht aan een locatie vlakbij de A28. Men kwam toen terecht bij het terrein langs de Richelleweg. Dat is eigendom van het ministerie van Defensie en doet nu dienst als tanktestbaan." De VSB concludeert dat de ontwikke ling van een nieuw bedrijventerrein als oplossing wordt gezien voor het te krap pe industrieterrein in Soest. "De ge meente wil bedrijven verplaatsen die wel verkeersintensief zijn maar niet ar beidsintensief. Men denkt aan trans port- en verhuisbedrijven, maar als aan de voorwaarden wordt voldaan, dan zouden ook bedrijven uit een andere branche zich daar kunnen vestigen." "Er is door Soest met de provincie La Chasse du Pape Cötes du Rhone rood/wit, van 11,95 nu Berentzen apfelkorn 0.7 I van 15,95 nu Teachers Scotch whisky 0.7 I van 28,95 nu Goblet Jonge Jenever liter, van 23,95 nu20,95 Kijk eens op onze website www.wijnhandelslijterij.nl WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 Utrecht contact opgenomen in verband met de overkoepelende belangen op het gebied van de ruimtelijke ordening. Toen is ook de voorwaarde afgesproken dat alleen Soester bedrijven zich daar mogen vestigen en geen bedrijven uit andere gemeenten. Een kantoorgebouw aan de buitenrand, als geluidsbuffer en een mooier aanzien, behoort niet tot de mogelijkheden. Omdat het niet arbeids intensief is en dus niet aan de voorwaar den voldoet." Ajider terrein Volgens de VSB biedt de buitenkant van het plan wel de mogelijkheid voor het bouwen van bedrijfsverzamelgebou wen. Door de provincie Utrecht is dit plan al verwerkt in het Streekplan 1994 en het college heeft het plan meegeno men in het "regeerakkoord". De twee overheden zijn naar het ministerie van Defensie gestapt en hebben Defensie er van weten te overtuigen dat er snel naar een ander terrein moet worden omgeke ken. "Defensie ging zoeken naar een andere plaats voor de tanktestbaan. Die grond moet inmiddels zijn gevonden." Uit een inventarisatie van de gemeente Soest blijkt dat in ieder geval het trans portbedrijf Ben Becker naar de Richel leweg wil. "Bij dit bedrijf rijden dage lijks zo'n 140 vrachtwagens in en uit," aldus de VSB. De gemeente wil binnenkort een schets ontwerp indienen voor de inrichting van het terrein. Daarna wordt het beschik baar gesteld aan de kopers. De VSB verwacht dat dit eind volgend jaar het geval kan zijn. "Daarna moet rekening worden gehouden met een periode van een jaar voor de aanleg van het terrein en de bouw van bedrijven. Dat zou be tekenen dat in 2002 de eerste bedrijven daar operationeel zijn." De gemeente Soest heeft overigens een bufferzone in gevoerd. De afstand tot de woningen is 150 meter. Volgens de gemeente is dat binnen de regels die daarvoor gelden. Naast de overlast van de A28 en be staande militaire zaken, zou dit een nieuwe bron van geluidsoverlast en luchtverontreiniging in het dorp kunnen worden. De vereniging wijst er op dat de strook langs de Richelleweg ook opge nomen zou kunnen worden in de eco logische zone. En ter plekke een wild- passage (ecoduct) kan worden ge bouwd. De VSB vraagt bewoners en belanghebbenden om voor eind oktober hun mening over dit plan kenbaar te maken. Dat kan door een briefje af te geven op het adres BloemheuveJ 81. Of sturen naar: Postbus 126, 3769 ZJ Soesterberg. Op 25 oktober is in de Openbare Bibliotheek overigens ook een inloopuur. Bewoners kunnen daar persoonlijk met een aantal bestuursle den van gedachten wisselen over de toe komst van Soesterberg. Chrysant Tom Piers (geplozen chrysant) brons/bruin 70 cm lang 5 stelen per bos van fl. 9,75 voor Begonia clara wit in 13 cm pot vol met bloem en knop van fl. 5,00 Calluna (heide) diverse kleuren in 13 cm pot van fl. 4,00 voor BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 15