weken GRATIS [PCV Koopkracht ingeleverd Nieuwe SWOS-activiteit Leeftijdsverlaging rijbewijskeuring De zorg zit in de zorgen Gaaf naja Hulpve meteen doen toch? ...of bel: Soest 6014152 WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 22 WOENSDAG 11 Samenwerkende Bonden van Ouderen UNIE KBO Klusjesdienst coördinator (m/v) Beeldvorming problemen Soester senioren via huisbezoek Cijfers wachtlijsten schokkend Kampeer- en Caravan RAI Veiligheid voorop Groenvoorziening bij senioren Geen oplossing voor vermindering ongevallen Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Verschalk eens een visje Witte loopfietsen (rollators) voor slechtzienden 6TÖPl~!CJJf i Wé- Ll< 6ÏOPL\CH< BEPO&L APOLFlbiB-*?',' Concerten Apollo/Sov Doe mee aan het Dictee! Te weinig huisartsen en specialisten 'Charismatiscl vernieuwing' De Soester Courant De Soesterbergse Courant Stichting Welzijn Ouderen Soest Dalplein 6 - Tel. 035-6023681 - 3762 bp Soest SENIOREN ©NIEUWS 11'JAARGANG NR.6 In het Seniorennieuws van 21 juni schreef ik over het inleveren van koop- kracht. We kregen per 1 januari 2000 als echtpaar f 642,60 meer A.O.W., maar ik rekende u in een lijstje met stijgingen van overheidsta- rieven en belastingen voor dat we er al f 15,- aan tekort kwamen, buiten de stijging van de boodschappenprij- zen en de doorberekeningen van het bedrijfsleven voor de hoge brandstof tarieven. Net als in 1999 bij de verhoging van de onroerendzaakbelasting met 29.02 procent werd het koopkracht verlies van A.O.W.-ers van dit jaar, door mij in een brief aan de leden van onze gemeenteraad voorgelegd. Mijn vraagstelling was dit keer. Moet de overheid zowel plaatselijk, als lande lijk zich houden aan artikel 20 van onze grondwet, dat zegt: "De be staanszekerheid der bevolking en de spreiding van welvaart zijn voorwerp van zorg der overheid". Vervolgens spreekt artikel 22 sub 3 over: "De overheid schept voorwaarden voor maatschappeüjke en culturele ont plooiing en voor vrijetijdsbesteding." Als nu senioren steeds weer koop kracht moeten inleveren blijft er van spreiding van welvaart niet veel over, om van een behoorlijke vrijetijdsbe steding van gepensioneerden maar niet eens te spreken. Op 24 augustus 11. werd mijn brief in de commissie van financiën van onze gemeenteraad behandeld en kreeg ik op 28 augustus een brief van deze commissie. Als je bij de politiek te biecht gaat is mijn ervaring, dat je altijd teleurge steld wordt in de gegeven antwoor den door die politiek. Vorig jaar was het antwoord dat 17,5% van de ver- Werk aan de winkel De Klusjesdienst voor ouderen in Soest, werd in 1993 opgezet door de drie ouderenbonden, t.w. PCOB, ANBO en KBO en valt onder de verantwoordelijkheid van de SWOS. Dat deze dienst in een bepaalde be hoefte voorziet, blijkt wel uit de re- gelmatieg vraag en geleidelijke groei van het geheel. Er zijn meerdere vrij willigers, die van goede wil zijn en over vakbekwaamheid beschikken, en een bestuur dat hieraan leiding geeft. Dit jaar treedt de coördinator af en dus zoekt de Klusjesdienst iemand (m/v), die bereid is om deze taak over te nemen. Zijn/haar taak is het om de klusjes, die bij het SWOS-kantoor binnen komen, door te geven aan de vrijwil ligers en dit administratief bij te hou den. Als u bereid en in staat bent, deze vrijwilligersfunctie te vervullen, kunt u inhoudelijk meer te weten komen bij de secretaris van de Klusjesdienst, dhr. H J. Bunnink, tel. 035-6019606. hoging van de onroerendzaakbelas ting nodig was om de begroting van de gemeente weer sluitend te krijgen en men dus niets kon doen voor de A.O.W.-ers. Dit keer was het ant woord: "In de door u opgegeven prijsverhogingen, ontstaan in het eer ste halfjaar 2000 zijn geen gemeente lijke lasten opgenomen. Inkomens beleid is voorbehouden aan het rijk. De lokale overheid heeft dus geen in vloed op dit beleid. Wat resteert is dat de lokale vertegenwoordigers hun in vloed kunnen aanwenden om te pro beren de landelijke politiek te overtui gen van het belang van de door u ge schetste problematiek." Ik heb altijd gedacht dat politici er waren om de belangen van burgers te behartigen... Belangenbehartiging doe je echter niet door je te verschuilen achter argumenten van: "We moeten de begroting weer sluitend maken, of het is niet onze schuld, maar je moet bij mijn grote broer in Den Haag zijn." Belangenbehartiging is opkomen voor de burger, die je vertegenwoor digt, die je een probleem voorlegt en je vraagt hier een oplossing voor te vinden. Gemeenteraad bedankt voor uw aan dacht, welke helaas weer geen enkel resultaat heeft voor de A.O.W.-ers van uw gemeente. LoukNachbahr. In samenwerking met de gemeente hebben de Werkgroep Seniorenvoor lichting Soest en het Project Vereen zaming Ouderen Soest, het bekende VOS-project, het huisbezoekproject opgezet om mogelijke problemen waarmee ouderen in onze gemeente worden geconfronteerd, niet alleen in beeld te brengen, maar ook oplossin gen aan te dragen. Alle zelfstandig wonende ouderen vanaf 75 jaar in Soest/Soesterberg krijgen een brief met uitleg over deze zaak en tevens wordt gevraagd om medewerking. Uiteraard wordt de privacy van de deelnemers zorgvuldig bewaakt Door middel van een ingesloten ant woordkaart wordt men verzocht te reageren. De aldus verkregen infor matie wordt algemeen bewerkt en men krijgt zodoende inzicht in de be levingswereld van de Soester/Soester- bergse senioren. Zo kan men tevens beleidsvorming van organisaties m.b.t. het ouderen werk bepalen. Statische gegevens over de in aanmerking komende groep(en) zijn bekend en volgens de prognose voor Eemland zal de ver grijzing sterkt toenemen in de ko mende 10 jaar. Positieve en negatie ve berichten hierover wisselen sterk, maar üggen op dit moment met el kaar in evenwicht. Het is een onmis kenbaar feit, dat er een wisselwerking bestaat tussen "het moeten leven met een beperkt inkomen" en "het verlies van sociale contacten". Dit kan leiden tot een proces van ver eenzaming en vandaar dit opgezette huisbezoekproject om eventuele pro blemen het hoofd te kunnen bieden. Reacties en/of vragen kunt u kwijt bij de SWOS, Dalplein 6, 3762 SP Soest, tel. 035-6023681. Bron: Seniorenvoorlichting/VOS- 'f project De gezamenlijke ouderenorganisaties, verenigd in het Coördinatieorgaan Samenwerkende Ouderenorganisaties (CSO), zijn geschokt door de uit komsten van het onderzoek naar de wachtlijsten in de zorg. Ondanks de vele inspanningen in het afgelopen jaar, blijkt dat het aantal wachtenden nog steeds schrijnend hoog is. Maar liefst 44.100 mensen ontvangen op dit moment nog geen zorg en 57.800 mensen ontvangen minder zorg dan waar ze recht op hebben. Dit geeft aan dat bijna de helft van de mensen met een positieve indicatie voor AWBZ-Zorg deze niet kunnen ver zilveren. Van de mensen die geen zorg ont vangen, hebben 1.900 wachtenden een psychogeriatrische indicatie (de mentie). 62% van deze groep wacht al langer dan drie maanden op een plaats in een verpleegtehuis. De 6.000 mensen die wachten op een indicatie zijn hierin nog niet eens meegeteld. Dit zijn voornamelijk mensen die wachten op een plek in het verzorgingshuis. Het CSO is verheugd over het feit dat nu eindelijk een betrouwbaar beeld wordt geschetst van de wachtlijsten in de zorg. Een kanttekening is hier ech ter wel op zijn plaats. De voortduren de problematiek met de wachtlijsten is vooral het resultaat van het vele ja ren negeren van het probleem. De ouderenorganisaties zijn met de Lan delijke Vereniging Thuiszorg (LVT) van mening dat het extra geld dat be schikbaar is tijdelijk moet worden in gezet voor het werven van extra per soneel. Het CSO vindt dat de besteding van extra middelen moet worden be waakt, vooraf moet duidelijk zijn of deze middelen leiden tot extra pro ductie en capaciteit. De enige aanvaardbare wachttijd is de wachttijd die per persoon is bepaald. Bron: PCOB-extra Een dagje uit? Van 20 tot en met 25 oktober a.s. wordt weer de jaarlijkse kampeer- en caravanshow gehouden in de RAI te Amsterdam. Ook voor tentkampeer- ders staan vele tenten uitgestald in een speciaal paviljoen. De toegangsprijs bedraagt f 22,50 (kinderen tot 11 jaar gratis onder be geleiding). Openingstijden: vrijdag 20 oktober van 11.00 tot 22.00 uur. Overige da gen van 11.00 tot 19.00 uur. Wie meent, dat senioren koudwater vrees hebben als het op moderne te lecommunicatietechnieken aankomt, heeft ongelijk. Net zoals de ouderen in groten getale het internet hebben ontdekt, zijn velen van hen inmiddels in het bezit van een mobiele telefoon. Niet zozeer het gemak, als wel de vei ligheid staat daarbij voorop. De mo derne senior wil overal en op elk mo ment kunnen telefoneren. Mobiele telefonie is een hype, maar ook een niet meer weg te denken aspect van het leven geworden. Meer dan de helft van de Nederlanders be schikt inmiddels over een GSM. Het aandeel van senioren onder de mo biele bellers is moeilijk exact te bepa len, maar zeker is, dat het de laatste jaren sterk is toegenomen. Waarvoor hebben ouderen echter een mobiele telefoon nodig? Meestal niet voor hun werk, zoals de generatie tussen de twintig en de vijftig, en zeker niet om indruk te maken op hun omgeving, zoals veel middelbare scholieren. Makkelijk te bedienen "Uit onderzoek is gebleken, dat een GSM ouderen een veilig gevoel geeft. Ze zijn te allen tijde en overal be reikbaar en kunnen direct telefoneren als er iets met hen of één van hun naasten gebeurt. Als ze eenmaal ge wend zijn aan het bezit van zo'n te lefoon gaan ze het echter ook gemak kelijk vinden. Functionaliteit is dus de drijfveer om zo'n mobiel toestel aan te schaffen, maar comfort speelt een belangrijke rol in het gebruik ervan", volgens een professional in deze branche. Hebben senioren overigens behoefte aan een speciaal abonne ment of toestel? "Ouderen geven wel duidelijk de voorkeur aan een toestel dat makkelijk te bedienen is en waar voor ze niet eerst een dikke handlei ding moeten doornemen." Minder 'switchgedrag' Senioren zijn over het algemeen goed geïnformeerde klanten, die nieuwe ontwikkelingen op het gebied van mobiel bellen nauwgezet volgen en daardoor vaak precies weten wat ze willen. "Omdat ze zo'n groot belang hechten aan veiligheid zijn ouderen ook sneller geneigd een carkit te ko pen om in de auto handsfree te kun nen bellen." Senioren verschillen dus niet zoveel van andere doelgroepen, behalve dat ze meer tijd nemen en moeite doen om tot een weloverwogen keuze te komen en minder 'switchgedrag' ten opzichte van aanbieders vertonen. Ouderen zijn over het algemeen lo yaler aan een merk. Bron: Seniorenmagazine Regelmatig bereiken ons als Stich ting Welzijn Ouderen Soest verzoe ken vanuit onze doelgroep om iets aan tuinonderhoud te doen. Tot nu toe was het voor ons niet mogelijk deze verzoeken te honoreren c.q. hier in te bemiddelen. Door Stichting Balans is op verzoek van de gemeente Soest een project plan Sociale Activering opgesteld. In dit plan is ruimte om activiteiten te ondernemen in het kader van de groenvoorziening bij oudere mensen, waardoor zij langer in staat zullen zijn zelfstandig te blijven wonen. In een samenwerkingsverband met de Stichting Balans kunnen wij nu bemiddelen bij aanvragen voor tuin onderhoud voor onze doelgroep. De taak van de SWOS is dus slechts be middelen. De uitvoering geschiedt op contractbasis onder leiding van de Stichting Balans. De kosten bedragen f 180,- per jaar. Voor dit bedrag wordt er gemiddeld 1 keer per maand, minimaal 1 uur, maximaal 2 uur per keer, onder houdswerkzaamheden van uiteenlo pende aard aan de tuin verricht, met een maximum van 18 uur per jaar. De SWOS wil nu onderzoeken of hiervoor belangstelling bestaat. Indien u belangstelling heeft kunt u door middel van onderstaande coupon la ten weten of dit project voldoet aan een behoefte binnen de gemeente Soest. De coupon kunt u zenden naar: Stichting Welzijn Ouderen Soèst Dalplein 6 3762 BP Soest. Na enkele weken gaan wij de respons bezien en overleggen met Stichting Balans. Via deze stichting ontvangt u dan nader bericht NAAM: ADRES: TELEFOON: GEB. DATUM:. heeft belangstelling om in aanmer king te komen voor de tuinonder- houjdswerkzaamheden zoals bedoeld j door het project Sociale Activering van Stichting Balans. De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) concludeert dat de Verenigde Verkeersveiligheid Orga nisatie (3 VO) ten onrechte pleit voor verlaging van de leeftijdsgrens voor een rijbewijskeuring van 70 naar 60 jaar. Dit naar aanleiding van het recent verschenen onderzoeksrapport "Ouderen achter het stuur" van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). Uit dit rapport blijkt, dat in bepaalde ver keerssituaties mannen tot 24 jaar een groter gevaar op de weg zijn dan ouderen boven de 75 jaar. De PCOB pleitte enkele jaren gele den al voor afschaffing van de rijbe wijskeuring op 70-jarig leeftijd. Wel zou dan iedereen die het rijbewijs moet laten verlengen een kleinere medische keuring moeten ondergaan, waarvan de kosten gelijk zouden moeten zijn aan die van een gewoon consult bij de huisarts, ongeveer f 40,00. Gevarenrisico Volgens het SWOV-rapport is het overlijdensrisico het grootst voor au tobestuurders vanaf 75 jaar en jonge mannelijke automobilisten. Bij het slachtofferrisico neemt de groep van 18 tot en met 24 jaar de eerste plaats in, gevolgd door 75-jarigen en ouder op de tweede plaats. Het dodental bij ouderen is het gevolg van verhoogde kwetsbaarheid en niet het gevolg van gedragsoorzaken, zoals bij jongeren. Geen alternatief In het rapport staat tevens, dat oude ren dikwijls geen alternatief hebben. De auto is voor hen veelal de enige vorm van mobiliteit. Fietsend of lo pend zijn zij veel kwetsbaarder. Ook nemen ouderen minder snel risico's, rijden minder in het donker en zo mogelijk buiten de spitsuren. Lekker en gezond Steeds weer duiken berichten op, dat het eten van vis gezond is. Geen won der dat in de Nederlandse keuken dan ook regelmatig vis op het menu staat. Vis wordt aanbevolen tegen hart- en vaatziekten. Uit meerdere onderzoeken is geble ken, dat het eten van vis gezond is. Met name vette vissoorten als rauwe haring, zalm, paling en makreel be vatten veel meervoudig onverzadigde vetzuren. Dit stimuleert de bloedsom loop en verkleint de kans op een hartinfarct. Dementie en Alzheimer Uit onderzoek door Sandra Kalmijn, artsepidermioloog bij het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is gebleken, dat het eten van vis ook kan leiden tot een lagere kans op dementie en Alzheimer. Verondersteld wordt, dat visvetzuren een ontstekingsremmende werking hebben. Uit verdere onderzoeken hoopt men hierover meer zekerheid te verkrijgen. Aanbeveling Aan het eind van het jaar zal de ge zondheidszorg met een aanbeveling komen dat men voor een gezonde voeding ook een of twee keer per week vis moet eten. Verder moet men het eten van vis niet zien als een medicijn, maar ook omdat het lekker, afwisselend en ge zond is. T.D. Witte rollators voor slechtzienden, dat willen de ANBO, PCOB en Unie KBO. Zeg maar, de effectieve blin denstok op wieltjes. De drie ouderen bonden hebben alle Nederlandse le veranciers en importeurs van rollators dit 'Witte rollatorplan' voorgelegd en hen gevraagd witte rollators op te ne men in hun collectie. Slechtzienden die een rollator gebruik zien vaak zelf zo weinig, dat anderen hen moeten zien. Met een witte rol lator zijn zij evenals slechtzienden met een witte stok herkenbaar voor anderen, voor fietsers en automobi listen. De meeste rollators zijn blauw en voor slechtzienden is er een stan getje wit geschilderd met een paar rode strepen. De ouderenbonden vin den dit te beperkt. Met een witte rol lator worden slechtzienden beter ge zien. Bron: PCOB-extra De volgende editie verschijnt op 15 november 2000. Kopij graag vóór 30 oktober 2000 inleveren bij de werkgroep "Senioren- nieuws", p/a Dalplein 6,3762 SP Soest of dhr. A. de Vries, Klaar- waterweg 22, 3762 XW Soest. Op initiatief van het Cosbo wordt er op 20 en 21 december a.s. een geza menlijk concert gegeven door het Mannenkoor Apollo en de Soester Orkest Vereniging in de Open Hof. Voor vijf (5) gulden kunt u genieten van een onvergetelijke avond cultuur. Er is een gezegde "wie het eerst komt, het eerst maal" en dat geldt met het oog op de maximale bezet tingsgraad van de zaal. In de volgen de editie zullen we u verder informe ren over de kaartverkoop. Het moet een fantastisch Millennium-concert worden. AdV, Kostelijk zoals onze tekenaar, Ton Beek, kans ziet verhalen over het on veilig autorijden door ouderen naar het belachelijke te trekken. Mis schien is het wel waar dat ouderen - als zij bij een ongeval betrokken ra ken - eerder ernstig gewond raken. Daarom rijden onze leeftijdgenoten natuurlijk wat voorzichtiger dan jon gere verkeersdeelnemers. In de volksmond spreekt men over een stoplicht. Ook ouderen weten best dat "Adolfine" een verkeerslicht bedoeld. Wie spelt het best? Binnenkort orga niseert de SLAS (Stichting Literaire Activiteiten Soest) de - inmiddels al weer vijfde - jaarlijkse editie van het GROOT SOESTER DICTEE DER NEDERLANDSE TAAL. Dat ge beurt op 22 november in het ge meentehuis van Soest en er is plaats voor 25 deelnemers. In de Soester Courant van vandaag staat het traditionele "proefdictee" afgedrukt, waarmee kandidaten zich voor deze spannende spellingwed strijd kunnen qualificeren/qwalifise- ren/kwalificeren, kortom: tot de se lectie voor het "Grote Dictee" kun nen doordringen. Het proefdictee bestaat uit een formulier met twee opdrachten: (1) twintig meerkeuze vragen over "moeilijke woorden" en (2) tien zinnen waarin de fouten moeten worden aangegeven en ge teld. Een smakelijk "kluifje" voor ieder een die geïnteresseerd is in de Neder landse taal. Doe mee! Als we de gezondheidszorg in ons land vergelijken met ons omringende landen, dan blijkt er nogal wat mis te gaan. De wachtlijsten en het perso neelstekort zijn de grootste zorg. Twee economen, prof. dr. B. van Praag en drs. P. v.d. Ven, komen in een economisch onderzoek tot de conclusie, dat het aantal medische specialisten en het aantal huisartsen belangrijk moet worden uitgebreid en wel met resp. 65 en 100 procent. Ook zouden de uitgaven verhoogd moeten worden. De kosten voor ge zondheidszorg zouden voor iedere Nederlander met 14 procent omhoog moeten, deels in de vorm van eigen risico. Omslachtig systeem Ons systeem is omslachtiger dan in andere landen. Behalve in Engeland kan de patiënt in de meeste landen rechtstreeks bij de specialist terecht. Hier moet men een verwij skaart heb ben. Maar in die andere landen zijn dan ook meer huisartsen en medisch specialisten. Behalve Engeland ken nen de andere landen praktisch geen wachtlijsten. De Nederlandse zorg wordt als de slechtste van Europa gekenmerkt. Uitbreiding gewenst Het aantal huisartsen is in België en Frankrijk gemiddeld 1,5 per duizend inwoners; in Duitsland 1 en in ons land slechts 0,5. Een positief punt bij ons is dat de gezondheids zorg hier relatief goedkoop is. De kosten voor de gezondheidszorg lig gen in ons land rond de 8 procent van het bruto product (bnp). In andere landen is dit hoger. Wü de kwaliteit in de pas blijven lopen met de ande re landen, dan moeten de kosten ten minste 9,1 procent van het bnp be dragen. Andere aanpak Onze overheid relativeert de proble men en tracht met een flinke buidel geld de inzet te verhogen. Maar de verpleegkundigen hebben er terecht op gewezen dat deze benadering on voldoende werkt en de problemen niet oplossen. Er blijven heel wat bedden onbezet omdat er te weinig personeel is. Het personeelsbestand moet opgerekt worden en het werk moet financieel aantrekkelijker wor den. Doordat de werkdruk van alle zorgverleners hoog is, is het niet denkbeeldig, daar door tijdgebrek de kwaliteit van het medisch handelen onder druk komt te staan. Voetnoot redactie: In dit rapport is alleen de organisa torische aanpak bekeken. De per soonlijke inzet van artsen, verpleeg kundigen en hulpverleners is zonder meer goed te noemen. Samen met het Soeste zeischap, de sopraan E toom, de biton Rob vs de jonge concertpianisi man en onder leiding vi de dirigent Majel Lu die de vaste dirigent Dolderen verving, gaf" professionele weergave pertoire. Na een wat aarzelend fc "Ecce, quomodo moritui delijk doordat de dirigent varing van het koor noj aanzien - bracht Lustenh cipline terug in het verde Vooral in de klassieke oj Komende zaterdag (14 okt seert de charismatische ver weging in de r.k. kerk een voor het gehele bisdom Ut Geestkerk, Mozartweg in Vanaf 10.00 uur is er eer met o.a. pater Maurice Kf België, die een inleiding hi thema "De Heilige Drieëei ria". Verder is er gelegenh cussie en een broodmaaltij wordt afgesloten met een e ring. Alle parochianen uit name uit gebedsgroepen e ren, zijn welkom. De toeg Informatie voor Soest: Bef tel. 6019165. ÜrAflZ indneerkjacrne rVji/cnit! Vhdwceritawniej ndovcrkazcruc veerka/erne -vauidbaar hdwêerkaïcrwtji mdweerkaxeriiei aanvaardbaar I 3Ac» i Man I t 1 januari c t r murant De Soesterbergse Courant tot De Soester Courant <x grATIS> Naam: Adres: Postcode/plaats Handtekening- In open envelop Geen postzegel! Courant- antwoordnummer 136, 376t) Als u onderstaande bon inzendt, dan ontvangt u de Soester Courant de Soesterbergse Courant tot 1 januari 2000 GRATIS! Deze aanbieding is een proefabonnement, dat zonder opzegging vóór 31 december 1999. per 1 ianuari ?nnn in een definitief abonnement. Kosten per halfjaar 16,50. Een acceptgirokaart* wordt u nutnmatiot, JLa?!/ 'Geldt ook voor Weekend-opvangdiens Maatschappelijke Dienst Hulp in dringende moei zaterdag, zondag en algen feestdagen, tel. 6245555. Stichting Hulpdienst S< Hulp aanvragen dagelijks en 10.00 uur, tel. (03< 352626 of 351658. Nazorg borstkankerpat Informatie: Borstkanker ir trum Utrecht (BIC), 2319924, di. t/m. vrij. uur. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.0C Stadsring 31A (V Amersfoort, tel. (033) 46 anoniem wilt blijven kan c Meidentelefoon Voor specifieke meisjt Maandag 19.00-21.00 uu 16.00-18.00 uur; donde 21.00 uur, tel. (030) 232! Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen h< terrein van de bijstand k mee terecht bij de werkgrc in de Bijstand, telefonis 12.00-13.00 of na 18.00 tel. 6017431 of 6018555. Spreekuur: elke 2e vrij' maand, 10.00- 11.30 uur, nationaal Vrouwencentrui 313. Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak v fers van misdrijven en ver! len, tel. 6027719. Slachtofferhulp Eemlai 24 uur per dag telefonisc voor Soest, Soestdijk tussen 7.00 en 23.0( <6027719; tussen 23.00 via de meldkamer van de se politie, tel. 033-46666 Al-Anongroep Soest Steun aan familie van deg matig veel drinkt of dronk (Soest) of 5415474 (Baa Ouders van een overlec Landelijke zelfhulporgar tactadres: Eveline Mosse straat 543, 3765 XR 6014310. Thuishulpcentrale Eer De THC biedt partners e dementerenden, van chr< en ouders van verstandeli, lijk gehandicapte kinder actief of passief oppassen ligers. Informatie: tel. 03 Stichting Thuiszorg Ee voor verpleging en verz< huren, en kopen van verp voedings- en dieetvragen tiebureau voor zuigelinge tel. (033) 4600046. Maatschappelijk Wert Spreekuur op werkdagen en 10.00 uur, Burger thestraat 74, tel. 603680 Jongerenspreekuur G Voor jongeren van 12 tot dag 15.30-16.30 uur, Amersfoort. Psychoprofylaxe Stichting Psychoprofyla: ding op de bevalling. Coi v.d. Poll, Clauslaan 23, 3' tel. 6031396. Steunpunt Rouwverv e.o. Contactadres: Nelleke V Brinkweg 18, 3761 E 6022122 (9.00-11.00 6014310. Seniorenbus Informatie en opgave: 09.30-16.00 uur, tel. 60 Anonieme Alcoholist A.A.-werkgroep Soest, l Vëenbesstraat 2: dinsda uur. Informatie: tel. (03i (035) 6021558. A.A.-werkgroep De Wej nesserweg 10, Baarn: n 19.30 uur. Informati 6013027 en 6022937. Zwangerschapstelefoi Voor problemen rondon schap, dagelijks 13.00-1 (035) 6260660. Personenalarmering Een mogelijkheid om hi pen in geval van nood. aanmelding, tel. 60141U tariaat SWOS, tel. 6023( SOL/Schreeuw om L« Hulp bij ongewenste zw na abqjtus; Ruitersweg

Soester Courant | 2000 | | pagina 22