gen. m m 1 VVD 2 CDA 3 GGS 4 PvdA 5 GL-PS 6 7 D66 beleid in de toekomst voort GPV/SGP/ RPF Plannen zijn pijlers om bruggen naar de toekomst te slaan irdijb^r^ 'OOM HADE i nvm seur ven waard! Nieuwe ruimte voor Soest Investeren in kwaliteit, kwaliteit in investeren Verder kijken dan je neus lang is! Soest in samenhang De toekomst is voor iedereen Geen cadeautjes, maar wijsheid! Omdat Soest zo mooi is Wethouder Bommers (VVD): Financiën goed op orde" Eenmalig grotere bijdrage mogelijk uit de kermispot Raad behandelt begroting 2001 PAGINA 26 heken, assurantiën. in woonwijk, zeer goed enwoning met vernieuw- lin op het zuidwesten, jilet, meterkast, woonka- jr met vloerverwarming, inbouwapparatuur, gas- afzuigkap, koelkast en trap naar verdieping met re slaapkamer, vernieuw- douchecabine, wastafel- it. Zolderverdieping: voor uit 1990 en mechanische imermetVelux dakramen, leel voorzien van dubbel derd. ijs op aanvraag NVM 60113 04 IN/'IE ER n, 1* eig. .39.950,- 11.950,- 15.900, 12.950, 00 cc 14.950. 3.500, 10.950, 8.950,- •.enteken 15.950,- pers-. 8.450,- 15.950,- 15.950,- 10.950,- 8.450, rs, el. romen etc ....14.950,- rail .29.950,- 7.450,- 15.950, 12.750,- velgen etc 20.950,- 30.950,- 31.950, 8.950,- IS. n: 033-4650450 R 3 T SS 11 E JAARGANG NO. 2 Niet ingevuld door de WD-fractie maar in te vullen in samenspraak met inwoners en andere fracties in 2001 en verder. i gevolgen van jproblemen en ren zijn andere moet een diabetes en :s. Geef dit e in de rug. Ierland }6 22 055. Het CDA wil investeren in kwaliteit. Daarbij gaat het om een gemeente die uitnodigend, leefbaar, zorgzaam en bedrijvig is. UITNODIGEND, dus - goede communicatie tussen be stuur en burgers, - betrokkenheid van de burgers bij de politiek, - openstaan voor samenwerking met anderen. LEEFBAAR, dus - aantrekkelijke en veilige woon wijken, - evenwichtig volkshuisvestingsbe leid, - behouden van waardevolle ge bouwen, - versterken kwaliteit stedelijk ge bied, - goede sportvoorzieningen. ZORGZAAM, dus - voorkomen vereenzaming van ouderen, - actief jongerenbeleid, - stimuleren en ondersteunen van vrijwilligerswerk, - creatieve oplossingen m.b.t. de wachtlijsten in de zorg, - verbeteren openbaar vervoer. BEDRIJVIG, dus - werken aan het oplossen van ver keersproblemen, - inspelen op agrarische ontwikke lingen, - onderhouden van onze winkel centra, - verantwoord financieel beleid. Bij dit alles gaat het om de kwaliteit van onze samenleving. Daarin wil het CDA investeren. Hier en nu, maar ook voor de toe komst. Bij besturen moet je verder kijken dan je neus lang is. Daarom be steedt Gemeentebelangen Groen Soest veel aandacht aan zaken die niet alleen vandaag en morgen be langrijk zijn. Natuur, milieu, jeugdbeleid, onder wijs en betaalbaar wonen moeten veel actiever door de gemeente wor den opgepakt. Hiermee wordt een belangrijke basis gelegd voor het Soest van de toekomst. Met wethouder Harry Witte waait er een frisse wind door het gemeen tehuis. En dat werd tijd ook. Op pa gina 4 kunt u lezen wat volgens Ge meentebelangen Groen Soest die wind verder moet gaan brengen. Een blik vooruit die langer is dan de neus! Bij de begrotingsbehandeling zal de Partij van de Arbeid pleiten om de extra middelen voor nieuw beleid in te zetten voor projecten die wijken en buurten op verschil lende beleidsterreinen een impuls te geven. De PvdA zal met een initiatief voorstel komen voor een onder zoek naar de mogelijkheden om voor lagere inkomens het kopen van een huis mogelijk te maken door het verstrekken van een RENTELOZE lening. Verder heeft de PvdA een aantal vragen aan het College: - Kunt u samen met de politie zo danige maatregelen treffen dat va catures bij de politiesurveillanten tijdig ingevuld worden? - Bent u bereid om alleenstaande ouders of echtparen die in de bij stand zitten of leven van sociaal minimum, en de zorg hebben voor inwonende kinderen die naar de middelbare school gaan een tegemoetkoming in de studie kosten te geven? De overige vragen staan in de volle dige tekst van de algemene be schouwingen elders in deze krant. GroenLinks/Progressief Soest heeft als titel van het lopende ver kiezingsprogramma: 'Het onper soonlijke bestrijden'. Steeds duide lijker wordt dat deze titel een ten dens in onze maatschappij aangeeft die alleen maar sterker wordt. De twee paarse kabinetten hebben idealen aan de kant geschoven en alle heil aan de marktwerking gege ven. Het marktdenken leidt steeds meer tot publieke armoede, ook in de gemeente Soest. Waar de over heid zich terugtrekt, wordt het gat lang niet altijd opgevuld door maat schappelijke solidariteit. Wij vra gen aan het college van B W open te staan voor de vragen uit de sa menleving en royaal steun te geven aan die groepen die extra-steun no dig hebben, want de toekomst is voor iedereen. 1. Burgers moeten weten hoe het gemeentebestuur denkt over het door Den Haag opgedrongen prostitutiebeleid. 2. Wegenonderhoud moet weer op niveau! 3. Geef de brandweer de mogelijk heid te blijven presteren zoals u en ik het nodig hebben. Dat kan alleen met gemotiveerde brand weermensen. Dat zijn ze, laat ze het blijven! 4. Binnenkort (waarschijnlijk) een onderzoek naar de mening van ons burgers over veiligheid en het wonen in Soest. Vul het in! Wij maken er beleid mee. 5. Soest is mooi om te wonen. In een wereld waarin veel kapot is, een geschenk van God. Laten we bewaren wat van waarde is. Wees zuinig op wat u in beheer hebt ge kregen. Wees wijs! Soest: onwijs met onderwijs Net terug van vakantie, uitgerust voor een nieuw jaar van hard wer ken. Plotseling een bericht: "Sorry, maar helaas voor u volgend jaar JK VOEi Merwj/j Ki-cMPeb mm 1DJ\T BELE/D) '/Aki Ssaj Y/ "G-AATWS Wat is het toch fijn om in Soest on derwijzer te zijn. Bestaan er ook bekeuringen voor het overschrijden van gemeentelijke budgetten? En is dat misschien iets voor het ac tiviteitenplan 2001 van de politie? Vrijwilligerswerk is de smeerolie van de maatschappij. Iedereen vindt dit werk belangrijk, maar mag het ook wat kosten? En mag het misschien ook een onsje meer zijn. Bestemmingsplan: Plan dat be stemd is om plannen te wijzigen (Klein Soester woordenboek). Wens: Prijsvraag voor stedelijke vernieuwing in Smitsveen. Ach, wethouder Krol heeft vergeten de stop erin te doen en nu is hij de finitief leeggelopen. Sorry foutje: Het Soester buitenbadHet Soester buitenbadHet Soester buitenbadr "Soest is een prettige plaats om te wonen en te werken en dat niet alleen om dat de gemeente de financiën goed op orde heeft." Wethouder A. Blommers (WD), die onder meer financiën in haar portefeuille heeft, is dan ook "bui tengewoon tevreden dat we deze begroting aan de raad kunnen voorleggen. Het betekent dat we de financiële ruimte hebben om het ingezette beleid ook in de toekomst te kunnen voortzetten. Een onlangs door het ministerie van Binnenlandse Zaken gemaakte begrotingsscan heeft nog eens vastgesteld dat onze financiële positie gezond en het toekomstperspectief positief is. Welis waar zijn voor de komende twee jaar kleine tekorten voorzien, maar voor de jaren daarna sluit de meerjarenbegroting met behoorlijke overschotten," al dus de wethouder. Er wordt op dit moment veel ge sproken over de hertaxatie van het onroerend goed in het kader van de wet Waardering Onroerende Zaken en de gevolgen daarvan voor de bur ger. "In Soest hanteren we de volgen de uitgangspunten. De totaalop brengst van de onroerende-zaakbe- lasting (OZB) zal in het jaar 2001 slechts stijgen met het inflatiepercen tage van 2,25 ten opzichte van 2000. Daarom zullen de tarieven per 5.000 gulden waarde verlaagd wor den. Voor heel veel mensen betekent dit dat de aanslag min of meer gelijk zal zijn aan de vorige jaren. Alleen als een pand bovengemiddeld in waarde is gestegen, zal er een hoger bedrag moeten worden betaald. Anderzijds: als de waardestijging min der is dan het gemiddelde zal de be lastingaanslag lager uitpakken dan de jaren daarvoor. Daarnaast heeft de hertaxatie een lagere uitkering uit het Gemeentefonds tot gevolg, maar daarvoor hebben we in de begroting ruimte gereserveerd. Voor bedrijven geldt in grote lijnen hetzelfde. Alleen is de waardestijging daarbij minder groot dan bij de woningen. Om ook 4) in dit geval dezelfde opbrengst te rea liseren, zullen er aparte tarieven voor deze categorie worden vastgesteld," aldus mevrouw Blommers. Belastingniveau Tevreden stelt de wethouder vast dat de eerder voorgenomen belastingver hogingen niet door hoeven te gaan. Dat is een uitvloeisel van besluiten die in het verleden genomen zijn. "Toen hebben we gezegd dat we elk jaar kri tisch zouden kijken naar de nood zaak om de toen verwachte tegenval lers met belastingverhogingen op te vangen. Gelukkig hebben de bezuini gingsplannen in de afgelopen jaren maar ook de kleinere kortingen dan verwacht op de uitkering uit het Ge meentefonds ervoor gezorgd dat we zelfs een groot aantal kosten niet aan de burgers extra hebben moeten doorberekenen." De wethouder denkt hierbij aan de 1,1 miljoen gulden die in het verleden via de Reinigingsheffing direct door de burgers betaald werd, welk bedrag nu binnen de algemene middelen wordt opgevangen. Daarnaast is er een bedrag van 500.000 gulden be schikbaar om de lasten van de bur- WethouderA. Blommers gers verder te verlagen als de raad dat wenselijk vindt. Dat is met name mogelijk geworden door de grotere bestedingen op rijksniveau. Als het rijk meer geld investeert, krijgen de gemeenten ook meer via de uitkering uit het Gemeentefonds. En dat is nu het geval. Volgens wethouder Blommers ver houdt de belastingdruk in Soest zich goed tot de rest van Nederland. „We proberen een te evenwicht te vinden tussen prijs en kwaliteit. Je kunt mis schien wel de goedkoopste gemeen te van Nederland worden, maar als je de burgers helemaal niets te bieden hebt... Je moet toch een bepaald voorzieningenniveau hebben." Gemeentelijk apparaat Kwaliteit begint bij een goed gemeen telijk apparaat. Dat is de basis om te voldoen aan alle eisen die tegenwoor dig worden gesteld. Dit blijkt volgens wethouder Blommers ook uit het feit "dat we in het kader van de bestuur lijke vernieuwing van burgers duide lijke signalen hebben gekregen dat voor hen de invloed op het gemeen telijk beleid nauw samenhangt met de manier waarop vragen en signalen uit de samenleving worden opgevangen, Niet alleen door de politiek, maar ook door het bestuurlijke apparaat. Ik ben tevreden dat er in de begro ting extra geld wordt uitgetrokkken om het gemeentelijk apparaat niet al leen kwalitatief op peil te houden, maar ook aan te passen aan de nieu we eisen." Mevrouw Blommers maakt van de gelegenheid gebruik om te zeggen "dat de gemeente te genwoordig een buitengewoon leuke en uitdagende werkgever is voor veel jonge mensen met nieuwe ideeën. Het is niet voor niets dat de raad prioriteit geeft aan een goed perso neelsbeleid." Sociale dienst In deportefeuille van mevrouw Blommers zit ook de sociale dienst, die "zorgvuldig werkt, strikt waar no dig maar in ieder geval altijd met het oog op het individu. We proberen op de juiste manier zorg te bieden als die werkelijk nodig is. Als het mogelijk is, willen we de mensen op andere manieren weer een steentje laten bij dragen aan de samenleving. In dit kader komt met name het project sociale activering goed van de grond. Voor vervolg zie pagina 2, kolom 4. Het college van burgemeester en wet houders heeft in overleg met de Stich ting Coördinatie Kermissen besloten uitvoering van een aantal grotere pro jecten mogelijk te maken door het toekennen van een hogere bijdrage uit de 'kermispot' dan de tot nu toe ge bruikelijke bedragen voor kleinscha lige, extra activiteiten van verenigin gen en organisaties. Wethouder mevrouw A. Blommers (WD), die onder meer cultuur in haar portefeuille heeft, zegt "dat er inmiddels een aardig bedrag in de ker mispot zit. Dat willen we gebruiken om een aantal grotere projecten van de grond te krijgen. Het is nadrukke lijk de bedoeling dat burgers of groe peringen die ideeen hebben voor een wat grotere manifestatie contact op nemen met het college om eventue le plannen en initiatieven in te bren- Het is de bedoeling eenmalig meer te doen dan normaal. Het is een test, waarbij we een maatje groter moeten denken dan een paar duizend gulden. Dit betekent niet dat verenigingen die kleinere bedragen willen, daarvoor nu niet in aanmerking komen. Het extra bedrag is beschikbaar buiten de ge bruikelijke bijdragen om die jaarlijks gegeven worden om verenigingen een steuntje in de rug te geven." Als het over grotere projecten gaat, denkt mevrouw Blommers bijvoor beeld aan een statuefestival, een straattheater of audio-visuele kunst manifestatie. "Aanvragen die hiervoor ooit zijn gedaan, heeft het college destijds moeten afwijzen. Nu zouden die mogelijk wel gerealiseerd kunnen worden." In de toekomstvisie voor Soest, het nadenken daarover en het vaststellen van de beste aanpak, wil het gemeen tebestuur nadrukkelijk de inwoners betrekken. In dit verband denkt bur gemeester drs. J. Jansen aan het hou den van discussie- of debatavonden. Daar hoeft niet iedereen over alle on derwerpen mee te praten, maar even tueel alleen over het onderwerp waar zijn speciale belangstelling naar uit gaat "Als iemand geïnteresseerd is in cul tuur, praat hij daarover mee. Iemand anders voelt misschien meer voor onderwijs. Soms gaat het over gevoe lige onderwerpen, maar we willen toch het plaatje compleet maken," aldus de burgemeester. Hij wijst erop "dat we in de gemeente Soest op veel beleidsterreinen gedach ten hebben over ontwikkelingen in de toekomst. Die hebben we bijvoor beeld over volkshuisvest' er is een volkshuisvestingsnota. Er is vanuit het midden- en kleinbedrijf, de midden stand, een onderzoek naar de winkel voorziening. Er bestaat een groot plan, het Investeringsfonds Stedelijke Vernieuwing, dat een investerings programma is voor wijken, buurten en plekken in de samenleving waar van wij denken dat er wat moet ge beuren. Daar moet een stedelijke vernieuwing plaatsvinden. Al die plannen hebben zo hun eigen betekenis, eigen tijdshorizon, eigen aanpak. Ze vormen elk een bouw steen voor de toekomst, een pijler. In de begroting is aangegeven dat we die verschillende pijlers naar de toekomst toe willen inventariseren; dat we wil len kijken: waar vallen nu gaten zo dat we die tijdig kunnen dichten en we uiteindelijk bruggen naar de toe komst kunnen slaan," aldus de bur gemeester. In deze begrotingskrant zijn de alge mene beschouwingen opgenomen van alle fracties in de gemeenteaad; VVD, CDA, Gemeentebelangen Groen Soest, PvdA, Groen Links/ Progressief Soest, GPV/SGP/RPF en D66 De behandeling van de begroting 2001 in de gemeenteraad begint op maandag 16 oktober 's avonds om zeven uur in de raadzaal van het ge meentehuis. De algemene beschou wingen zullen dan niet meer worden voorgelezen. Wel geven de diverse fractievoorzit ters op basis van hun algemene be schouwing 'een aftrap'. Burgemeester en wethouders gaan vervolgens in op opmerkingen en wensen en op de onderwerpen die bij de fracties vragen hebben opgeroe pen. De tweede ronde van de begrotings behandeling is op woensdag 18 okto ber, aanvang 's middags om twee uur. Aansluitend wordt de maande lijkse raadsvergadering gehouden. Er is rekening gehouden met een eventuele voortzetting op donderdag 19 oktober 's avonds om half acht

Soester Courant | 2000 | | pagina 27