est rt Onderzoek naar ecologische inrichting deel Wieksloot Hechtere samenwerking in Gewest Eemland noodzaak Exploitatie Aqua Indoor richten op fitness en gezondheid? Nieuwe impuls ecologisch groenonderhoud VVD I Wel recreëren, geen Henschotermeer Begrotingsyergaderingen integraal op Radio Soest kken tnen AGINA 2 WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 OP 'T HOOGT/BEGROTINGSKRANT PAGINA 3 leringen trden len Soest staat positief ten opzichte van vraagafhankelijk vervoer in regio Onderzoek naar de toekomst openbaar onderwijs in Soest Onderzoek naar geluidsoverlast van A 28 Soesterberg ehandeling 2001 :oek naar de lt onder meer e Nederland- berekend ge- den. Dat ligt >1 gulden) en beteren. Er zou tructurering uit een flatgebouw ets anders met srug te zetten. esterberg-noord wethouder Krol zelf zeer gemo- en plan voor de In het ISV-plan jebied een tota- ou moeten wor den er langzaam "Maar de buurt [gesproken. De riet plezier. Naar ispraak heeft de passage over in het ISV-plan ats daarvan staat i met de bewo- een plan gaan ,e toekomst naar ijk-" I irol: lopen jaren veel ruimte gestoken, erinrichtingspro- ij nkelcentra Van ZuidendeRade- rterberg. Het col ter en wethouders dzijn van oordeel )kgeld uitgetrok- >or onderhoud. at aan gebeuren, een paar miljoen J om een straat in aar als je vervol- t ïrsloffen, is er iets ik dat we met el- 1 eze gemeenteraad j >r niet-chemische een veel zwaarde- ilegen en dat we e jaar meer aan a. Anders zijn de le afgelopen jaren riet het er over vijf iet zo beroerd uit :hting," zegt Krol. dus ook de inves- ïrhouden. De wet- et daar op dit mo- slcentra aan ont- len we met elkaar loen. Dit geldt ook toegankelijkheid." ik met de Advies- ipten op pad ge- 'inkelgebied Van i rzakkingen of los- ken vaak een enor- te zijn. Ook dat i de gaten moeten Er komt een onderzoek naar de ecologische inrichting van het gebied tussen de Wieksloot en het bedrijventerrein De Grachten. "Het is in ieder geval de bedoeling dat het gebied pias-dras wordt, dus vochtiger dan het nu is. Daar mee voorkomen we tegelijk dat het bedrijventerrein nog verder naar de Wiek- sloterweg kan uitbreiden. Als je er een ecologisch gebied van maakt, heb je een harde groene grens gelrokken." Volgens wethouder Harry Witte, die onder meer milieu in zijn portefeuille heeft, wordt bij het onderzoek ook bekeken of het mogelijk is om aan de kant van het bedrijventerrein De Grachten zwemmogelijkheden te realiseren. "Dit is ook afhankelijk van de waterkwaliteit die we daar aantreffen." Volgens Witte is het na drukkelijk niet de bedoeling er een soort Henschotermeer te creëren. "Het wordt in Soest geen grote recrea tiepias. Men moet het zien als een lo kale voorziening." "Naast het realiseren van een aan trekkelijk uitloopgebied voor bewo ners van de wijken Boerenstreek en Overhees en degenen die op De Grachten werken, levert het aanwij zen als ecologisch gebied een bijdra ge aan de vergroting van de bio-di versiteit en tegelijk ook aan bestrij ding van niet alleen een groot natio naal, maar ook lokaal probleem: de verdroging," aldus Witte. Wijkbeheer Met betrekking tot het wijkbeheer is een wijkbeheerteam opgezet voor het Smitsveen. Het is de bedoeling ook voor de Eng zo'n team samen te stellen, waar buurtbewoners nauw bij worden betrokken en zeggenschap krijgen over het budget dat voor wijkbeheer beschikbaar komt. In Smitsveen, waar al een groep actief is, wil men vooral ervaring opdoen, al dus wethouder Witte. Bij het wijkbeheerteam moeten na drukkelijk ook sociale partners wor den betrokken: opbouwwerkers, de wijkagent en scholen, zodat er sa- Wethouder Harry Witte menhang ontstaat en in een zo vroeg mogelijk stadium gesignaleerd kan worden of er eerder voorzieningen moeten komen of hoe dreigende pro blemen voorkomen kunnen worden. Samenwerking in de regio. Waar staat de regio het Gewest Eemland voor? De discussie hierover gaat niet alleen in Soest spelen, maar komt ook op de agenda van het gewest. Een discussie over de toekomst van de regio is volgens burgemeester J. Janssen noodzakelijk. "De burger wordt steeds grenzelozer en raakt, evenals het bedrijfsleven, steeds bre- der georiënteerd." De burgemeester wijst erop dat "een gemeentegrens niet heilig is als het om de oriëntatie van de burger gaat. Men woont in de ene plaats en werkt in de andere, gaat misschien winke len in een volgende plaats, naar een muziekuitvoering in weer een andere plaats. Je ziet dat gemeenten steeds vaker geconfronteerd worden met vraagstukken die de gemeentegren zen overschrijden. Dit maakt het noodzakelijk dat de gemeenten in de regio meer met elkaar gaan samen werken om gezamenlijk problemen op te lossen." In dit verband denkt de burgemees ter bijvoorbeeld aan verkeer en ver voer, ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en milieu. Wat van belang is, en dat gebeurt nu al voor een deel, is dat er wordt nagedacht over strategie en planontwikkeling door anderen. "Als het rijk iets voorziet voor dit ge bied, gaan we dan pas reageren als het rijk al wat verzonnen heeft, re actief? Of willen we dat vóór zijn met een eigen verhaal en zeggen we tegen het rijk: reageer daar maar op. Straks komt het streekplan van de provincie. Gaat nu elke gemeente voor zichzelf reageren en gaan we dan verkruimeld, als individuele ge meente, naar de provincie toe als reactie op een concept-streekplan? Of zeggen we: nee, dat doen we an ders, we gaan vooraf nadenken over een gezamenlijke inbreng in de vijfde Nota Ruimtelijke Ordening van het rijk en daarna in het volgende streek plan van de provincie." Daarom is het belangrijk dat de stra tegievorming en beleidsafstemming in het Gewest Eemland in het komen de jaar verder ontwikkeld worden, aldus burgemeester Janssen. Binnen het gewest Eemland bevindt een nieuwe vorm van vervoer zich in de startfase: het collectief vraagafhan kelijk vervoer. Dit houdt in dat men op aanvraag binnen de regio gebruik kan maken van taxivervoer. "Dit kan men in Soest, naast de ouderenbus die er al is, zien als een extra toevoe ging aan het openbaar vervoer dat wij goed voor elkaar hebben als je dat vergelijkt met andere plaatsen," zegt wethouder Harry Witte, die onder meer verkeer en vervoer in zijn por tefeuille heeft. "Met het collectief vraagafhankelijk vervoer heeft men in feite een extra reismogelijkheid door dat men ook buiten de gemeente kan komen op plaatsen waar de (oude- ren)bus nu niet komt." Soest staat postief ten opzichte van het collectief vraagafhankelijk vervoer, maar er moet nog wel met de pro vincie nader worden onderhandeld over de financiering en de zeggen schap. Natuurlijk moeten ook de gebruikers nog een oordeel geven over de plan nen. Daarvoor wordt in november een inspraakavond gehouden in het gemeentehuis. Als alles goed gaat, kan het systeem op 1 januari 2002 gaan werken. Volgens onderwijs-wethouder Harry Witte streeft de gemeente ernaar om het onderzoek naar te toekomst van het openbaar onderwijs in Soest in januari 2001 klaar te hebben zodat het college voor het nieuwe school jaar met voorstellen kan komen. Bij het onderzoek, dat door een ex tern bureau wordt uitgevoerd, wordt tegelijkertijd bekeken of het mogelijk is in samenwerking met het bijzonder onderwijs in Soest een betere sprei ding van de allochtone schooljeugd te realiseren. De uitkomst van het onderzoek is ui teraard onbekend. "Het zou kunnen zijn dat het openbaar onderwijs toch nog een brede school krijgt. We we ten bovendien nog niet of en zo ja welke lokaties gaan sluiten. Dat moet het onderzoek allemaal duidelijk ma ken," aldus Witte. Voorafgaand aan de keuze van een nieuwe exploitant voor het overdekte sport- en recreatiecentrum Aqua In- door aan de Dalweg moet de ge meenteraad goed nadenken over wat hij wil met deze sportaccommodatie. De sporthal wordt te weinig gebruikt Verder moet men zich afvragen of er een buitenbad of pierenbadje moet komen en of de exploitatie van het complex meer gericht moet worden op fitness en gezondheid. Wethouder Harry Witte, die ook sport in zijn portefeuille heeft, zegt dat bij de discussie hierover ook de groe pen zullen worden betrokken die nu van het bad gebruikmaken, evenals de klankbordgroep/sportraad en an dere deskundigen, zodat een afgewo gen keuze kan worden gemaakt over welke kant het moet opgaan. Uitein delijk zal de gemeenteraad moeten bepalen welke prijs hij daarvoor over heeft. Dat het gemeentebestuur op zoek is naar een nieuwe exploitant betekent dat uiterlijk volgend jaar het contract met de huidige exploitant wordt ont bonden. "Na tien jaar conflicten is het onmogelijk om samen nog langer door te gaan," zegt Witte. Investeringen De gemeente staat voor grote inves teringen bij sportclubs. Bij de atletiek vereniging Pijnenburg bijvoorbeeld moet de kleedaccommodatie uitge breid worden. "Bij SEC en WZ moet ook behoorlijk wat gebeuren en verder moet er een nieuw clubge bouw komen bij SO Soest en de Knickerbockers. De klankbordgroep voor de sport is momenteel bezig met het concretise ren van de sportnota. Het is de be doeling een nog betere toegankelijk heid van de sportaccommodaties te realiseren voor alle inwoners van Soest. Dat wil volgens wethouder Witte zeggen dat de bestaande ac commodaties door meer groepen ge bruikt kunnen worden. "Er zijn bij voorbeeld veel individuele sporters die geen zin hebben om zich aan te sluiten bij een vereniging. Dat is een trend in de maatschappij, dus ook in Soest. Waar mogelijk willen we ook voor hen binnen de bestaande accom modaties ruimte creëren," aldus Wit te. Vooral ook om zo mogelijk de bio-diversiteit te verbete ren, wil de gemeente een nieuwe impuls geven aan het ecologisch groenonderhoud. Over de manier waarop dit zou moeten gebeuren, wordt op dit moment nagedacht Volgens wethouder Harry Witte is het groenbeheer des tijds wel goed op poten gezet, "er is ook veel bereikt, maar op een gegeven moment is het op een bepaald ni veau blijven steken en heeft het zich niet verder ontwik keld. Ik denk dat er wel weer nieuwe stappen te zetten zijn." Witte merkt op "dat het wel lijkt alsof het de laatste ja ren beter gaat met de natuur in Nederland, maar onder zoeken maken toch wel duidelijk dat de bio-diversiteit afneemt en dat er nog steeds planten, insekten en andere diertjes verdwijnen." De gemeente Soest wil een onder zoek doen naar de uitstraling van de geluidshinder van de A 28 ten zuiden van Soesterberg. De vereniging Soes- terbergs Belang heeft daar eerder al om gevraagd. "Nu er allerlei studies worden gedaan naar de vergroting van de capaciteit van de A 28 is het tijd om als Soest richting Rijkswater staat met eigen rapporten duidelijk te maken dat er een probleem ligt en dat er degelijke voorzieningen moe ten komen om de uitstraling van het verkeerslawaai en de hinder zoveel mogelijk binnen de perken te hou den," zegt wethouder Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest). Evenals vorig jaar zendt Radio Soest de begrotingsvergaderingen van de gemeenteraad op maandag 16 en woensdag 18 oktober recht streeks en in z'n geheel uit. De eerste bijeenkomst van de raad waarin de begroting 2001 wordt behandeld, begint op maandag 16 oktober om 19.00 uur. Het colle ge van burgemeester en wethouders gaat dan, na een korte toelichting door de fractievoorzitters, in op de inhoud van de algemene beschou wingen van de raadsfracties zoals die zijn opgenomen in deze begro tingskrant. Op woensdagmiddag 18 oktober vervolgt de raad van de behandeling van de begroting 2001 vanaf 14.00 uur. Ook deze beraadslagingen zullen de hele middag rechtstreeks worden uitgezonden, evenals de aansluitende gewone maandelijkse vergadering van de gemeente raad. lan ook vragen ge- je in Soest en wat of leukste plekken olgens Witte "zoe- i om de jeugd meer at we bedenken of ran een eigen web- dieid om jeugdpar- tuk aantrekkelijker itte. laandag 16 oktober, gemeentehuis, alge- igen. oensdag 18 oktober, vaststellen van de ng 2001-2004 begrotingswijziging ng 2001-2004 >001 ^mma welzijn 2001 Nieuwe ruimte voor Soest. Wordt Soest dan groter? Neen, dat zeker niet. Als je dan toch nieuwe ruimte wilt, moet je beter omgaan met de bestaande ruimte. Beter omgaan met de ruim te voor de inwoners. Beter omgaan met de ruimte voor wonen, werken en recreëren. Beter omgaan met de ruimte voor nieuw beleid. Beter omgaan met de ruimte voor iedereen. Nieuwe ruimte, een thema van de WD in de komende eeuw. Een thema dat juist bruikbaar is voor de gemeentepolitiek en invloed van de inwoners. Om met dat laatste te be ginnen, de WD-fractie wil Nieuwe Ruimte voor de inbreng van de in woners op het gemeentelijk beleid. Dat is alleen maar bereikbaar als wij af kunnen komen van het idee dat de Raad de hele dag op het ge meentehuis zit en daar allerlei plan nen maakt die geen antwoord zou den geven op de situaties die men in de wijken constateert en/of beleeft. De WD wil er naar streven dat men met het Beleid dat men voert ook tegemoet komt aan de Beleving die men in de gemeente heeft. Raadsleden zijn mede-burgers. Raadsleden kunnen ook Raadslie den zijn die individuele burgers en (belangen)groeperingen de weg hel pen vinden bij de besluitvorming in de gemeente. Die ideeën van burgers ook inbren gen in de besluitvorming van de ge meente. De Raad controleert Burgemeester en Wethouders en wat men wel zegt de 'derde macht', ofwel het ambte lijk apparaat. De Raad, in nauwe sa menspraak met betrokken burgers, neemt beslissingen. Dat is Nieuwe Ruimte, of, beter gebruiken van de mogelijkheden. De WD-fractie doet twee voorstel len aan het College. De eerste om in samenspraak met alle fracties de mogelijkheid van een Spreekuur voor de Raad in te stellen tijdens de wekelijkse avond-openstelling van het gemeentehuis. Een Politiek Lo ket. Een niet partij-gebonden reac tie-mogelijkheid voor ale burgers. Een extra mogelijkheid, want de partij-gebonden inwoners weten in het algemeen wel de weg naar de partij of fractie waar zij voor geko zen hebben. Een Nieuwe Ruimte Een stap verder, een tweede voor stel, zou kunnen zijn om uitgaan de van de werkgroep Bestuurlijke Vernieuwing een Democratisch Steunpunt Soest in te stellen. Nieu we Ruimte in de politiek. Politiek gaat iedereen aan. Maar soms lijkt het of je als gewone Soester (of Soesterberger) m/v weinig hebt in te brengen. Dat is niet zo. Maar laat het Democratisch Steunpunt Soest je wegwijs maken in de gemeente politiek. En je helpen om zaken die je belangrijk vindt voor te leggen aan de Raadscommissies. Die Raadscommissies moeten gelegen heid bieden aan inwoners om zaken bespreekbaar te maken. Maar ook kan zo'n steunpunt raadsleden voor de klas laten optreden of zorgen voor gespreks- en/of discussielei ders bij belangrijke gespreksonder werpen. Een stap omhoog in het kader van bestuurlijke vernieuwing mag geen natte vuurpijl zijn. Bij het voorgaande wordt echter nadrukkelijk aangetekend dat ook de burger die gewoon een brief schrijft aan de gemeente en (nog) niet deel neemt aan nieuwe overleg vormen, binnen redelijke termijn een passend antwoord krijgt of wordt uitgenodigd voor een ge sprek. Nieuwe Ruimte voor bouwen in Soest Volgens de huidige inzichten is Soest vol en is er geen ruimte meer Bert Krijger voor grote bouwlocaties. Na de Boerenstreek is Soest uitge bouwd Bouwen binnen de be bouwde kom blijft als enige moge lijkheid over, zonder dat het karak ter van Soest mag worden aangetast. Met name kan dat voor het eerst goed worden nagestreefd bij het uit werken van de plannen voor het Spoordal. Het moet volgens de WD-fractie mogelijk zijn bij de in richting van dit gebied, de wensen van de toekomstige bewoners te be trekken door gebruik te maken van actueel woon-wensen onderzoek.. Een werkwijze die uitgebreider kan worden toegepast bij de (vernieuw bouw in het kader van het ISV-be- leid. Bewoners die terug willen naar verbeterde wijken overleggen samen met de mogelijke nieuwe bewoners. Een besluitvormingsproces dat niet makkelijk zal zijn, maar met de juis te intenties gevoerd tot grotere be trokkenheid bij de eigen wijk kan leiden. In het kader van Bestuurlij ke Vernieuwing wil de WD-fractie een werkwijze voor dit proces vast stellen. Nieuwe Ruimte voor betrokken heid-gedeelde verantwoordelijk heid-grotere betrokkenheid. Nieuwe Ruimte in financieel opzicht Overleggen over beleid, politieke besluitvorming, vormgeven aan be trokkenheid, kost geen geld. Maar keuzes die worden gemaakt voor nieuw beleid kosten wel geld. Ge- De WD-fractie wil de financiële ruimte die is ontstaan door hogere inkomsten uit het gemeentefonds besteden aan de kwaliteit in Soest. Natuurlijk is het mogelijk een extra lastenverlichting door te voeren van ca. 10 gulden per inwoner. Als een raadsmeerderheid daar voor kiest zal de WD-fractie daar mee in stemmen. Maardeze middelen kunnen ook worden ingezet om: budget kleine sportuitgaven te handhaven wijkbeheer en wijkperspectief- plannen goed te starten compact zwemonderwijs als op volger schoolzwemmen meer middelen om het welzijns beleid te stimuleren (ook voor jongeren en ouderen) voorzieningen meer vorm te ge ven onduidelijke verkeerssituaties ver beteren gemeentelijke verantwoordelijk heid nemen betreffende de geluidsoverlast van de A28 en nog veel meer De WD-fractie wil daarover in dis cussie met de andere fracties in de gemeenteraad. Nieuwe Ruimte voor onderwijs De actuele discussie over met name het Openbaar Onderwijs is met gro te betrokkenheid gevoerd. Deze dis cussie is bij lange na niet afgerond. De WD-fractie wil de betrokken heid bij deze discussie mede vorm geven met als uitgangspunt een kwalitatief hoogstaand onderwijs. Onderwijs dat er op gericht is elk kind, van welke afkomst dan ook, gelijkwaardige kansen te bieden op ontplooiing en ontwikkeling, zoals de WD altijd heeft voorgestaan. Onderwijs dat er ook garant voor kan staan dat de leerlingen in het vervolgonderwijs niet met een ach terstand beginnen. Dat vereist dat elke school in staat is met actuele middelen passend onderwijs te ver zorgen. Dat vereist ook een zorgvul dig onderzoek dat er op gericht is alle mogelijkheden voor goed on derwijs in kaart te brengen. Nieuwe Ruimte voor veiligheid Groene strepen op de weg. Groen moet veilig betekenen. Maarpas op! De WD-fractie is tot nu toe niet zo onder de indruk van het be leid inzake de 30 km-gebieden. Men zegt wel eens dat beleid 'trans parant' moet zijn. Het zicht op dit beleid is echter bedekt door een krediet van in totaal 1,2 miljoen gul den. De fractie vindt dat voor ieder een duidelijk moet zijn wat er in uit voering is/wordt genomen. Evenzo vindt de fractie dat de over- steek-suggesties in de van Weede- straat, aan de Soesterbergsestraat en in de Rademakerstraat moeten wor den vervangen door echte over steekplaatsen. Het mag zo zijn dat in 30 km-gebieden overstekende voetgangers andere rechten hebben in gewone straten, onduidelijke re gels voor voetgangers en automobi listen leiden tot onveilige situaties die vermeden moeten worden. Nieuwe Ruimte voor samenwerking Soest werkt samen met Zeist betref fende de gemeentereiniging. Een samenwerking die is bedoeld om door doelmatigheid lastenverhogin gen te voorkomen. Om dus nieuwe ruimte te creëren voor andere be langrijke voorzieningen. Soest moet deze doelstelling goed voor ogen houden bij het beoordelen van deze samenwerking. Ook een samenwer king in gewestelijk verban moet worden beoordeeld op doelmatig heid en effectiviteit. Nieuwe Ruimte voor maatschappelijke en sociale organisaties De samenleving draait omdat velen zich daar (ook vaak belangeloos) voor inzetten. Een groot aantal or ganisaties, instellingen en verenigin gen draagt daar aan bij. Velen heb ben ook een subsidie-relatie met de gemeente. Hun kosten nemen jaar lijks toe. Prijscompensatie is niet automatisch. Tot nu toe worden in de meeste gevallen alleen de loon kostenstijgingen vergoed. De WD- fractie stelt voor om in het kader van nieuw beleid en Nieuwe Ruimte deze organisaties in principe ook een aantal andere kostenstijgingen te vergoeden. Stimulerend beleid! Nieuwe Ruimte voor eigen initiatief De overheid kan niet alles. Maar als organisaties samen werken aan een doelmatig gebruik van voorzienin gen, kan de gemeente als overheid dat wel honoreren. Toneelvereniging Utile Dulci en Dorpshuis Burghste- de te Soesterberg realiseerden sa men een toneelvoorziening in het dorpshuis. Met eigen middelen. De WD-fractie verzoekt het college deze inzet te honoreren omdat deze voorziening ook anderen binnen de Soesterbergse gemeenschap ten goede kan komen. Zo nodig zal de WD-fractie met eigen voorstellen daartoe komen. Nieuwe Ruimte voor communicatie De gemeente werkt aan een nieuw communicatieplan voor en met de inwoners. Al eerder is door het Col lege voorgesteld in het kader van de Informatie en Communicatie Tech nologie de bereikbaarheid van Inter net te stimuleren. Dat heeft nog niet tot concrete voorstellen geleid. De WD-fractie pleit voor het stimule ren van mogelijkheden die vergelijk baar zijn met een Internet-Café. Maar dan ingepast in de communi catie-mogelijkheden voor en met de gemeente. Passend binnen de struc tuur van wijkbeheer en wijkzorg. Op de locaties waar inwoners wer ken aan inspraakreacties en voor stellen aan de gemeente. Waar zij werken aan plannen voor de wijk, zullen PC's staan voor communica tie met en informatie van de ge meente via Internet. Ook zijn deze PC's toegankelijk voor iedereen die de mogelijkheden eens van dichtbij wil proberen. Samen met Balans en an dere welzijnsorganisaties b.v. de SWOS) zullen deze beheerd wor den. Samen met Balans kan ook worden gekeken naar zo'n voorzie ning ten behoeve van het jeugd werk. De WD-fractie hanteert daarvoor de term 'digitale wooner ven'. Een groot aantal inwoners weet de weg te vinden via E-Mail naar de raadsleden. De drempel is laag, maar kan nog lager. Bestuurlijke Vernieuwing is ook bereikbaarheid waarborgen en stimuleren. Is ook anders denken dan wij gewend wa ren. Voor de WD-fractie betekent dat dus ook andere Algemene Be schouwingen die minder over geld gaan. Wij zijn klaar voor discussie. Namens de WD-fractie Bert Krijger

Soester Courant | 2000 | | pagina 29