INVESTEREN IN KWALITEIT, KWALITEIT IN INVESTEREN sa WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 ÖP"T HOOGT/BEGROTINGSKRANT ""PAGINA 4 WOENSDAG 11 if l W -i-- 7f< Wil de politiek een eigen bijdrage leveren aan de kwaliteit van Soest/ Soesterberg, dan zullen wij oog moeten hebben voor de veranderende omstandigheden. Willen wij toekomstgericht zijn, dan zullen wij verder moeten kijken dan de gebruikelijke horizon van vier jaar. Het bestaansrecht van de politiek staat of valt met het naar voren bren gen van inhoudelijk goed doordachte en uitgewerkte alternatieven en oplossingen. Het CDA wil daar graag aan meewerken. Het gaat dan om de kwaliteit van Soest/Soesterberg, die kwaliteit ver dient onze aandacht. Hier en nu, maar ook voor de toekomst. Die kwaliteit moet zich vertalen in een uitnodigende gemeente. Dan gaat het om vragen zoals: Waar staat de gemeente in een omgeving die wordt bepaald door bijvoorbeeld informatietechnolo gie, individualisering en mondiali sering? Hoe moet de politieke plat formfunctie op lokaal niveau wor den versterkt, zodat gemeenten meer zorg kunnen dragen voor de politieke afweging tussen algemeen en specifiek belang? Hoe kunnen meer mensen betrokken worden bij de vraagstukken die de gemeente aangaan? Communicatie Het CDA verwacht veel van de nieuwe communicatienota. Ook is het goed dat de burgers van onze gemeente steeds meer via internet van allerlei voorzieningen van de gemeente gebruik kunnen maken. Het blijft echter belangrijk dat, voor allen die daar geen gebruik van kunnen/willen maken, er ook goede voorzieningen op het ge meentehuis beschikbaar zijn. Bo vendien zien wij veel in initiatieven om te bevorderen dat alle inwoners van Soest/Soesterberg toegang hebben tot internet. Wanneer wor den wij over de vorderingen geïn formeerd? Toekomst Vorig jaar schreven wij"Het is no dig dat de gemeenten, ook Soest, op zoek gaan naar een visie op de toekomst". Wij nodigden het col lege uit om daar inhoud aan te ge ven onder het motto: "Soest 2000en verder". Wij begrij pen dat het college daar nu ernst mee wil maken. Ook burgers zul len hierbij betrokken worden. Wanneer kunnen wij de initiatieven tegemoet zien? Samenwerking Als het gaat om de toekomst, dan moeten we ook aandacht besteden aan de samenwerking met anderen, gemeenten, gewest, provincie. Wij nodigen het college uit om tot een duidelijke visie te komen. Op voor hand willen wij nu reeds opmerken dat wij wel onze eigen keuzes moe ten kunnen maken en onze eigen verantwoordelijkheid moeten kun nen invullen. De kwaliteit moet zich vertalen in een leefbare gemeente. Dan gaat het om de kwaliteit van de leefomgeving in het stedelijk en het landelijk gebied, die onlosma kelijk met elkaar verbonden zijn en van elkaar afhankelijk zijn. Sport Ook sport maakt een gemeente leefbaar. Hoe gaat het met de sport (-accommodatie) na de sportclus- tering? Er moet nog heel wat ge beuren. Hoe staat het met alle plannen? Woonwijken Een wijk moet niet eenzijdig zijn opgebouwd. De gemeente is voor het grootste gedeelte verantwoor delijk voor het schoon en netjes houden van de wijk. Daar waar nodig, moet de gemeentelijke over heid optreden en burgers aanspre ken op hun verantwoordelijkheid voor de eigen woonomgeving. Via een kwaliteitsimpuls in de woon wijken kan bereikt worden dat een wijk aantrekkelijk is voor iedereen. Kinderen moeten veilig kunnen spelen en ouderen moeten zich Henk Koning prettig en veilig voelen. De actie "Zomerschoon" zou kunnen wor den uitgebreid naar tweemaal per jaar. Dan wordt het "Lente- en herfstschoon". Volkshuisvesting Jarenlang maakte de gemeente grond en daarna huizen goedkoper voor de mensen met een lager in komen. Dat systeem maakte met teruglopende nieuwbouwproductie een enkeling gelukkig met een "lot uit de loterij". Na een aantal jaren kwamen deze huizen voor de marktwaarde op de markt. Het ef fect op de sociale woningbouw was hiermee te beperkt. Het CDA voelt veel meer voor een systeem waar bij de overheid niet de huizen of grond subsidieert, maar de indivi duele mensen steunt die zich geen koopwoning, bestaand of nieuw, voor de marktwaarde kunnen ver oorloven. Het CDA wenst een na der onderzoek en discussie hier over. De komende jaren zullen er binnen onze gemeente nog wel huizen ge bouwd moeten worden. Dat hoeft zeker niet op lokaties die nu nog groen zijn; dat kan veel beter loka ties die nu een anderefunctie heb ben. Bebouwde omgeving Het is een goede zaak dat we steeds meer aandacht hebben voor de kwaliteit van de bebouwde om geving. Het CDA steunt initiatie ven die ons erfgoed bewaren. Het museum Oud Soest is daarbij een mooi voorbeeld, maar ook de in zet van de gemeente om waarde volle gebouwen te behouden. Ook al kost dat geld. Het CDA ver wacht veel van de welstandscom missie. Deze commissie zal met aandacht voor de bestaande be bouwing de kwaliteit van de nieuw en verbouw in Soest/Soesterberg nog meer moeten bewaken. Stedelijke Vernieuwing De Stedelijke Vernieuwing (ISV) zal voor onze gemeente steeds be langrijker worden. Het geeft de mogelijkheid om de kwaliteit in ons stedelijk gebied te versterken. Het ISV is met name een instru ment om de wijken een sterkere sociale opbouw te geven. De dis cussie over "witte en zwarte" scho len moet volgens het CDA ook al tijd gecombineerd worden met ste delijke vernieuwing. De wijken de Eng en Smitsveen vragen met name de aandacht. De beide wo ningcorporaties die in onze ge meente actief zijn, zullen daar ook hun bijdrage aan moeten leveren. Via stedelijke vernieuwing kan er ook nog enige nieuwbouw ont staan. Met kwaliteit bedoelen wij een zorgzame gemeente. Dan gaat het om het helpen van mensen die buiten de boot zijn ge vallen of dreigen te vallen, mensen die niet zonder publieke zorg kun nen; en een publieke zorg die op haar beurt niet kan bestaan zonder de onmisbare hulp van vrijwilligers en hun organisaties. Het gaat dan om de kwaliteit van leven via on derwijs, cultuur en media, armoe debestrijding, maatschappelijk her stel van kwetsbare groepen en ouderenbeleid (b.v. VOS); aan dacht voor allochtonen, jeugd en gezin. Wachtlijsten De problematiek van de wachtlijs ten lijkt nog steeds niet te vermin deren. Het lijkt al gauw een zaak waar de gemeentelijke overheid niets aan kan doen. Toch is het zo dat creatieve oplossingen, bedacht op gemeentelijk niveau, wel dege lijk op financiering kunnen reke nen. Het CDA denkt dat we die in spanning moeten leveren. In de gemeente Sas van Gent kunnen bijvoorbeeld ouderen sinds een aantal maanden naar een "gastge zin". Het lijkt een succes. Bent u bereid dergelijke initiatieven te sti muleren? Openbaar vervoer Door het provinciaal beleid is de openbaar vervoervoorziening in onze gemeente verslechterd. Vele burgers zijn hier de dupe van. Ge lukkig heeft Soest twee "ouderen- bussen". Het CDA denkt dat naast deze twee "ouderenbussen" een derde bus enorm in een behoefte zal voorzien. Dit zou dan geen "ouderenbus" moeten zijn, maar een bus die "multi-functioneel" te gebruiken is. Niet alleen ouderen moeten hiervan gebruik kunnen maken. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor de inwoners van Soesterberg die een bezoek aan Soest willen brengen en andersom. Wij verzoe ken het college de mogelijkheden te onderzoeken. Met kwaliteit bedoelen wij een be drijvige gemeente. Dan gaat het om speciale aandacht voor de werkgelegenheid, het mi lieu, de land- en tuinbouw, het ver- keer- en vervoersbeleid en natuur lijk onze financiële huishouding. Winkelcentra Het is prachtig dat in Soest en Soesterberg de winkelcentra mooi zijn opgeknapt. Nog belangrijker is dat deze centra via het nodige on derhoud kwalitatief op niveau blij ven. Hier zal veel meer geld en energie aan moeten worden be steed. Wij nodigen het college uit daar invulling aan te geven. Financiën De risicoparagraaf is fors. Dit ver vult ons met zorg. Deze onzeker heden staan een kwalitatief finan cieel beleid in de weg. Wij verzoe ken het college alles in het werk te stellen de vele onzekere situaties tot een oplossing te brengen. In dat licht beschouwd zetten wij vraagte kens bij een algemene reserve van f. 8 miljoen op een begroting van f. 133 miljoen. Is dit voldoende? Agrariërs Het wordt voor agrariërs steeds moeilijker om het hoofd boven wa ter te houden gezien de landelijke ontwikkelingen. Het CDA vindt dat we aandacht moeten hebben voor de nog weinige actieve agra riërs binnen onze gemeente. Wij willen de discussie aangaan om na te gaan of er mogelijkheden zijn tot het verruimen van de activiteiten naast de agrarische bestemming. Hierbij kan gedacht worden aan kamperen bij de boer, paardenpen- sion, enz. Ook verzoekt het CDA het colle ge om met voorstellen te komen hoe we als gemeente willen om gaan met de leegstaande gebouwen bij de agrarische bedrijven. Het is van belang om waardevolle gebou wen te behouden en verpaupering te voorkomen. Deze zijn ook van uit de historie beeldbepalend voor Soest. Tenslotte Kwaliteit kun je alleen bereiken door samen te werken. Het afgelopen jaar is er geschiede nis geschreven, zoals elk jaar ove rigensDoor het noodge dwongen vertrek van een wethou der is de samenstelling van het col lege gewijzigd. Wij vertrouwen erop dat deze mutatie in ieder ge val geen afbreuk zal doen aan de kwaliteit van ons bestuur. Een goede samenwerking is de basis om tot weloverwogen besluiten te komen. Dit betekent niet dat wij het over alle zaken met elkaar eens moeten zijn, gelukkig niet Maar wel dat er naar elkaar geluis terd wordt, dat er uitwisseling plaats vindt van argumenten. De goede relatie met de ambtenaren wordt door de CDA-fractie ge waardeerd. Als gemeente en frac tie hebben wij contacten met over- i heden, instellingen, bedrijven en I burgers. Dat moet zo blijven. Dit i vertaalt zich in een samenleving die zich richt op verbondenheid tussen mensen, voor vrijheid, eigen ver- antwoordelijkheid, zorg en respect. Met mensen samen verantwoord voortbouwen aan deze mooie ge meente. Op die wijze wil de CDA- fractie inhoud geven aan Gods opdracht. Wij wensen een ieder die werk zaam is binnen de ambtelijke orga nisatie, het college en de raad veel wijsheid, maar bovenal God's ze gen toe. Namens de CDA-fractie: Henk H. Koning, voorzitter. REACTIES: CDA-Fractie, p.a. Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest U kunt reageren per e-mail: konih@soest.nl. Het CDA Soest/Soesterberg vindt u ook op internet: http://home.worldonline.nl-bartkrol/ cda.htm Sinds augustus 2000 neemt Gemeentebelangen Groen Soest deel aan het college van Burgemeester en Wethouders van Soest. Daarmee is een einde gekomen aan een periode van tien jaar waarin Gemeentebe langen oppositie heeft gevoerd tegen verschillende colleges. Voor Har- ry Witte, de wethouder van Gemeentebelangen Groen Soest, is de uit daging extra groot. Niet alleen is collegedeelname nieuw, maar ook de portefeuille die hij heeft (sport, onderwijs, welzijn en milieu) is duide lijk aan groot onderhoud toe. Nieuw, duidelijker en vooral beter beleid is nodig. Deelname aan het college Gemeentebelangen Groen Soest vindt de deelname aan het colle ge belangrijk. Als derde partij in de gemeenteraad voelen wij de noodzaak onze verantwoordelijk heid voor het gemeentebestuur zo concreet mogelijk vorm te geven. Daarom waren wij na de verkie zingen van 1998 al bereid met een aantal duidelijke afspraken deel te nemen aan het college, de andere partijen waren daar toen nog niet aan toe. Nu door de nood die si tuatie is veranderd, begint er een nieuw tijdperk. Gemeentebelan gen staat ervoor dat de kritische betrokkenheid waarmee wij de af gelopen tien jaar onze oppositie hebben gekenmerkt, zullen laten gelden in onze collegedeelname. Duurzame ontwikkeling van onze samenleving met een actief groen en milieubeleid, bescherming van de groene en mooie woonomge ving en aandacht voor de sociaal zwakkeren vormen daarbij het streven van Gemeentebelangen Groen Soest. Financiën Een gezond financieel beleid gaat uit van een sluitende begroting. Gelukkig is de financiële positie van de gemeente verbeterd door dat er meer geld van het rijk komt. Nu is het zaak de belastingen die de gemeente incasseert van de in woners van Soest af te stemmen op een niveau waarbij niet meer wordt gevraagd dan nodig en re delijk is. Bestuurlijke vernieuwing Bestuurlijke vernieuwing moet niet verzanden in zoiets abstracts als het initiatiefrecht voor burgers. De gemeente moet een duidelijk andere houding aannemen bij het maken van plannen. De bewoners van Soest moeten daar eerder en meer inhoudelijk bij worden be trokken. Wiekplas De aanleg van een natuurlijke plas bij de Wieksloot dient zo snel mo gelijk onderzocht te worden. Met name de verdroging en de nood zaak een buffer te vormen tussen de oprukkende industrie en dit waardevolle gebied maken snelle actie noodzakelijk. Overlast A28 Ook het onderzoek naar de emis sie- en geluidsoverlast als gevolg van de A28 bij Soesterberg dient zo snel als mogelijk te worden uit gevoerd. Ecologisch natuurbeheer De natuur in Nederland verarmt nog steeds dramatisch. Ondanks dat de rijksoverheid de Ecologi sche Hoofdstructuur (EHS) heeft ingesteld, Soest is hier ook een on derdeel van, zijn de inspanningen om de natuur te redden nog steeds onvoldoende. De realisatie van de EHS verloopt uiterst moeizaam en de verstedelijking, verzuring, ver mesting en verdroging gaan door. De gemeente Soest is rijk aan na tuur en potentiële natuur, zo is de gemeente bijvoorbeeld eigenaar van maar liefst bijna 600 hectare bos, heide en stuifzand! Daarnaast liggen in Soest nog vele honder den hectares bos en heide en agra risch gebied met natuurwaarde. De gemeente Soest heeft dus een grote verantwoordelijkheid voor natuur, natuurbeheer, natuuront wikkeling en realisering van de EHS. Gemeentebelangen Groen Soest vindt dat het natuurbeleid van de gemeente in het buitenge bied en binnen de bebouwde kom verder handen en voeten gegeven moet worden. Met een goed be leid is het mogelijk subsidies van rijk en provincie binnen te halen, zodat de uitvoering met vaart ter hand kan worden genomen. De ambtelijke ondersteuning moet hiertoe met de noodzakelijke ex pertise worden versterkt. Natuurlijk tuinieren De betrokkenheid van burgers bij het natuurbeleid is van groot be lang. Bewustwording omtrent na tuurwaarden kan een grote steun geven aan het behouden en her stellen van natuurwaarden. Ge meentebelangen Groen Soest wil daarom het natuurlijk tuinieren verder stimuleren. Jeugdbeleid Er moet meer initiatief genomen worden met betrekking tot het jeugdbeleid. De jeugd moet in de gelegenheid gesteld worden zelf invloed uit te oefenen en niet al leen betrokken worden als het fout gaat. Wild web, de groei van een web van jongeren, is onlangs van start gegaan. Het is een goed uit gangspunt, waar extra energie in gestoken kan worden om het te laten slagen en bijvoorbeeld com puters beschikbaar gesteld kunnen worden om de initiatieven te on dersteunen. Het spreekuur voor opvoedings- vragen is een laagdrempelige voor ziening die een belangrijke rol speelt als het gaat om preventie. Voor zowel autochtone als allocht one Nederlanders voorziet het in een behoefte. Het spreekuur mag daarom niet vermalen worden in de bureaucratische molens. Ge meentebelangen Groen Soest vindt dat stopzetting van dit pro ject moet worden voorkomen. Onderwijs Onderwijs is van groot belang, de gemeente heeft een directe taak voor het openbaar onderwijs. Hier moeten duidelijke keuzes worden gemaakt. Het onderwijs dient volgens Ge meentebelangen Groen Soest een bijdrage te leveren aan de ontwik keling van een multiculturele sa menleving. Nieuwe mogelijkheden zullen daarom moeten worden onder zocht. Spoordal In plannen zoals Spoordal moet de volkshuisvesting veel beter aan bod komen. Het kan niet zo zijn dat de schaarse mogelijkheden om te bouwen alleen maar benut worden voor woningen die meer dan een half miljoen kosten. In dit soort gevallen moeten er voor Soesters zoveel mogelijk betaalba re woningen worden gerealiseerd. Aan de Wieksloot moet een natuurlij kepias een halt toeroepen aan de opruk kende industrie en verdroging! Ons verkiezingsprogra "Het lijkt ons ook wel populair standpunt in beid voor kiest. Naar c sturen van Soest word voldoen simpele of poj Nu de PvdA door ni omstandigheden niet k maakt van het college meester en wethouder venstaande onverkort zijn. Het motto van hel programma "Soest in benadrukt dat het van l blemen en oplossingen lange termijn, daarvan verband te bekijken. In het komende begrc de PvdA voor de kort nadruk leggen op de w gers om vooral aandac voor de directe woonc buurt en de wijk waar en leven. Wij vinden middelen die beschikb; nieuw beleid vooral inj worden om wijken en verschillende beleidstei volwassenen en jonger puls te geven. Wij dei onder meer aan; - wijkbudgetten voor Smitsveen, de Engh berg, - de beroepsmatige 01 bij de ontmoetingscei de SWOS worden ge ondersteuning 12+ Smitsveen - voortzetting van he Spelproject zoals dat de Stichting Balans u Daarnaast vraagt de aandacht voor: Afval en eerlijk betaler De hoeveelheden afva laas stijgen. En helaas ij sluitend systeem om bui betalen naar de hoeve die zij produceren. Het mogelijk om ondersche tussen een- en meerp< houdens. Daar zijn wij Groencompensatiefom Zonnegloren is terug na onder het motto groer De PvdA heeft eerder GroenLinks/Progressii leving. Het gaat om kim omgeving. Het gaat ove de toekomst is voor iedi Kwaliteit In de Nota van aanbiet begroting 2001 worden den gewijd aan kwalite van de ambtelijke org communicatie, de dien de bouwplannen, het bi De meeste inwoners va len bij kwaliteit aan ar denken. Kwaliteit is vc goed woningaanbod, v< straat, voldoende mei zorg, geen wachtlijsten, sneden onderwijsaanbc openbaar vervoer. Kwal de burgers ook serieus zijn bij het democratisi vormingsproces en niet den voor voldongen fei teit betekent ook terug men op besluiten die b zien toch niet zo versta te zijn. Kwaliteit is soli als doel een brede deel alle burgers en het steei biliseren van de kwalit inwoners te bieden het teit betekent daarom o wethouders die adviezei commissies en gemeeni groepen serieus nemen het je grondig realisere litiek een antwoord mo het verbrokkelen van ving, het steeds meei denken en doen. Bei MSÊÊÊKÊmm^m Hans van Wuijckhuijse

Soester Courant | 2000 | | pagina 30