LEN )A SOEST IN SAMENHANG PvdA GS T PAGINA 4 1 WOENSDAG 11 OKTOBER 2QÖÖ" OP 'T HOOGT/BEGROTINGSKRANT PAGINA 5 :ent niet dat wij i met elkaar eens ukkig niet aar elkaar geluis- er uitwisseling argumenten. De de ambtenaren CDA-fractie ge- jmeente en frac- ïtacten met over- in, bedrijven en :t zo blijven. Dit samenleving die andenheid tussen jheid, eigen ver- I, zorg en respect, ïen verantwoord i deze mooie ge- ijze wil de CDA- -even aan Gods ieder die werk- ambtelijke orga- ;e en de raad veel ovenal God's ze- i de CDA-fractie: oning, voorzitter. Soest iternet: 1 Ons verkiezingsprogramma 1998 -2002 opent met de volgende zinsnede: "Het lijkt ons ook wel eens lekker makkelijk om op bepaalde punten een populair standpunt in te nemen. Toch is dat niet waar de Partij van de Ar- beid voor kiest. Naar onze mening hebben veel zaken, waar we bij het be sturen van Soest worden geconfronteerd, verschillende invalshoeken en voldoen simpele of populaire oplossingen meestal niet." Nu de PvdA door niet voorziene omstandigheden niet langer deel uit maakt van het college van burge meester en wethouders zal het bo venstaande onverkort onze leidraad zijn. Het motto van het verkiezings programma "Soest in samenhang" benadrukt dat het van belang is pro blemen en oplossingen, op korte en lange termijn, daarvan in onderling verband te bekijken. In het komende begrotingsjaar wil de PvdA voor de korte termijn de nadruk leggen op de wens van bur gers om vooral aandacht te hebben voor de directe woonomgeving, de buurt en de wijk waarin zij wonen en leven. Wij vinden dat de extra middelen die beschikbaar zijn voor nieuw beleid vooral ingezet moeten worden om wijken en buurten op verschillende beleidsterreinen, voor volwassenen en jongeren een im puls te geven. Wij denken daarbij onder meer aan: - wijkbudgetten voor de wijken Smitsveen, de Engh en Soester- berg, - de beroepsmatige ondersteuning bij de ontmoetingscentra die door de SWOS worden geëxploiteerd, ondersteuning 12+ netwerk in Smitsveen - voortzetting van het Sport en Spelproject zoals dat eerder door de Stichting Balans uitgevoerd. Daarnaast vraagt de PvdA vooral aandacht voor: Afval en eerlijk betalen De hoeveelheden afval blijven he laas stijgen. En helaas is er nog geen sluitend systeem om burgers te laten betalen naar de hoeveelheid afval die zij produceren. Het is echter wel mogelijk om onderscheid te maken tussen een- en meerpersoonshuis- houdens. Daar zijn wij voor. Groencompensatiefonds Zonnegloren is terug naar de natuur onder het motto groen voor rood. De PvdA heeft eerder voorgesteld om uitgaande van dit motto een groencompensatiefonds in het leven te roepen. In relatie met komende ISV projecten wordt dit meer dan ooit actueel. Hoe staat het met het onderzoek naar dit fonds? Handhaven snelheid De leefbaarheid in wijken en buur ten wordt in sterke mate beïnvloed door de manier waarop het verkeer zich door de straten voortbeweegt. Velen van ons gebruiken bij voor keur de auto. Om de leefbaarheid en veiligheid te bevorderen worden ook in Soest 30 km gebieden inge voerd. Om de snelheid te handha ven moeten onder anderen de poli tiesurveillanten volledig inzetbaar zijn. Vandaar dat wij het college oproepen om met de politie maat regelen te treffen dat er geen vaca tures ontstaan en tijdig te zorgen dat deze ingevuld worden. Fietsen Natuurlijk wenst ook de PvdA dat iedereen zoveel mogelijk, vooral op korte afstanden gebruik maakt van de fiets. De fietsbalans die voor Soest door de Fietsersbond wordt uitgevoerd zal wellicht aanwijzingen geven waar de knelpunten in het fietsennetwerk liggen. Wij zijn be reid middelen voor verdere verbete ring beschikbaar te stellen. In samenhang met gebruik van de fiets is er ten behoeve van het open baar vervoer een experiment opge zet met twee fietsenstallingen bij bushaltes. Is dit experiment ge slaagd? En zo ja komen er dan meer overdekte stallingen of fietsklem- men bij bushaltes? Buitenbrink In deze tijd van economische voor spoed stellen we steeds hogere eisen aan de kwaliteit. Zo ook aan de kwaliteit van onze winkelgebieden. Wil het winkelgebied Van Weede- straat aan de steeds hogere eisen kunnen voldoen dan is het meer dan ooit noodzakelijk de verblijfsfunctie te versterken en de verkeersfunctie Wil Stekelenburg te verminderen. De Partij van de arbeid blijft dan ook pleiten voor de aanleg van de Buitenbrink, een stukje weg vanaf de brandweerka zerne tot de Stadhouderslaan. Beperking geluid A28 Voor de bereikbaarheid van Soest en de regio Eemland blijven de snel wegen zoals Al, A27 en A28 on misbaar. De hinder die bewoners, met name van de A28 in Soester- berg, daarvan ondervinden moeten echter met passende middelen op een aanvaardbaar niveau worden gebracht. Soest moet deze voor waarde blijven verbinden om mede werking te verlenen aan projecten aan de A28. Bestuurlijke vernieuwing Het gevaar dreigt dat bestuurlijke vernieuwing vooral een onderwerp is waar de bestuurders zich druk overmaken. De Partij van de Arbeid vindt dat burgers uitgedaagd moe ten worden zich directer met het bestuur te bemoeien. Dat kan naar onze mening opgebouwd worden door ruimte te geven om zaken in hun eigen woon- en leefomgeving direct te beïnvloeden en daar ook de verantwoordelijkheid voor te ne men. De reacties van burgers bij de opzet van het gemeentelijk duur zaamheidsplan en de het project in terstedelijke vernieuwing richten zich met name de directe woonom geving. De wijkcoördinator zullen wij van harte steunen in het betrek ken van zoveel mogelijk burgers bij de opzet en uitwerking van wijkper- spectiefplannen. Ter stimulering van de wijken Smitsveen, De Engh en Soesterberg stellen wij voor om voor een periode van twee jaar een wijk budget beschikbaar te stellen. De burgers kunnen zelf uitmaken waar zij dit voor willen bestemmen zoals bijvoorbeeld voor extra verlichting, bloembakken of andere voorzienin gen in hun directe woonomgeving. Een evaluatie na deze periode moet uitmaken hoe en op welke wijze er verder structuur gegeven kan wor den aan deze wijkbudgetten. Sociaal beleid De vernieuwingen die in het mid delbaar onderwijs plaatsvinden brengen voor ouders/verzorgers veel extra kosten met zich mee. Is het college bereid om voor alleen staande ouders of echtparen die in de bijstand zitten of leven van een sociaal minimum, en de zorg heb ben voor inwonende schoolgaande kinderen en die naar de middelba re school gaan een tegemoetkoming in deze kosten te geven. Een rege ling zou moeten gelden voor kinde ren tot achttien jaar. Wijk- en buurtbeheer Elders in deze algemene beschou wingen pleiten wij voor het beschik baar stellen van een wijkbudget waarover burgers zelf kunnen beslis sen waaraan dit besteed zal worden. Voor elke wijk zijn voorzieningen waar men elkaar kan ontmoeten van belang. Deze voorzieningen moeten naar het idee van de PvdA dan ook versterkt worden. Voor het Smitsveen is het van groot belang dat de bestaande gebouwen aan de Smitsweg waar een aantal welzijn- en andere activiteiten zijn ondergebracht worden vervangen door een eigentijdse bebouwing. Dit zal in de komende jaren vooral ook het centrum moeten moeten zijn waar vanuit voor jongeren van 0- 21 activiteiten worden georgani seerd van kinderopvang tot sportac tiviteiten. Wij stellen voor om naast de plannen die in het ISV plan wor den beschreven ook de mogelijk heid te onderzoeken om in dit ge bied een "sportkooi" te plaatsen waarin verschillende sporten kun nen worden beoefend. Onderwijs De oplossing van de problemen in het openbaar onderwijs zal, on danks het lopende onderzoek, vra gen om moeilijke beslissingen. Een belangrijke bijdrage daarin kan geleverd worden door de andere onderwijsgeledingen, protestants- christelijk, het rooms-katholiek en het bijzonder neutraal onderwijs door een gezamenlijke aanpak van de segregatie-problematiek. Het is voor de ontwikkeling van kinderen in onze samenleving van groot be lang dat zij in een vroeg stadium le ren omgaan met mensen met een geheel verschillende achtergrond. Er heerst algemene overeenstem ming over het belang van een goe de beheersing van de Nederlandse taal. Voor hen die reeds langer in Nederland verblijven zal een goede afstemming tussen de verschillende projecten die de taalontwikkeling stimuleren noodzakelijk zijn. Bij de nieuwkomers wordt een hoog percentage uitval bij de verplichte taalcursussen vastgesteld. Er zullen maatregelen bedacht moeten wor den om deze uitval tegen te gaan. Immers de kinderen van deze nieuwkomers zullen minder Neder lands binnen het gezinsverband op steken naarmate de ouders de taal minder beheersen. Volkshuisvesting Bij de laatste toewijzing van wonin gen in de Boerenstreek waren er dertig gelukkigen. Zij kregen een "lof'uit de loterij van tienduizenden guldens. Immers als zij over een aantal jaren hun huis verkopen te gen de marktwaarde dan incasseren zij het verschil dat er nu door een relatief lage grondprijs door de ge meenschap wordt bijgepast. Natuur lijk gunnen wij betrokkenen dat voordeel. Maar hoe zit het met hen die buiten de prijzen vielen? Er is de laatste jaren een probleem ontstaan door de snelle stijging van de prijzen van huizen. Daardoor is het voor mensen met een beperkt inkomen onmogelijk een huis te kopen. Het rijk heeft maatregelen aangekondigd om de verkoop van huurwoningen te stimuleren. Maar dan nog kan het moeilijk zijn de vaste lasten voor een dergelijk wo ning op te brengen omdat bijvoor beeld bij koop de huursubsidie niet langer van toepassing is. De PvdA verzoekt het college te onderzoeken of middels het ver strekken van een RENTELOZE lening een oplossing voor dit vraag stuk zou kunnen zijn. Wij zullen daartoe een initiatief voorstel indie nen voor een onderzoek in zowel nieuwbouw (bijvoorbeeld Spoordal) als bestaande woningen (bijvoor beeld Smitsveen). Ons staat als voorbeeld voor ogen het in Amster dam toegepaste model waarbij het mogelijk is een maximale RENTE LOZE lening van f 100.000 te krij gen bij een inkomen dat niet lager is dan f 45.000 en niet hoger is dan f 85.000. Per drie jaar wordt het in komen getoetst en de geldelijke steun afhankelijk van het inkomen aangepast. In Amsterdam is deze regeling van toepassing voor nieuw bouwwoningen tot f 420.000. Bij verkoop valt de lening vrij en kan een volgende daarmee geholpen worden. De PvdA wil ook een discussie over de mogelijke bijstelling van de cri teria die gehanteerd worden bij de woonruimteverdeling. Sport Met veel interesse kijken wij uit naar het Sportplan 2000 dat tegen het eind van dit jaar gereed zal komen. Eerder dit jaar heeft de raad midde len beschikbaar gesteld voor accom modaties van SO Soest, WZ en Pijnenburg. Deze verenigingen houden zich voornamelijk bezig houden met buitensporten. Maar ook de denksporten (zoals dam men, schaken en bridgen)waaraan naast volwassenen ook veel jeugdi gen deelnemen, hebben recht op een passende ruimten waar zij hun sport kunnen uitoefenen. Wanneer kunnen we voorstellen daartoe ver wachten? Een-loket De gedachte om tot een-loket te komen voor de gemeentelijke dienstverlening juichen wij van harte toe. Met de digitale mogelijkheden in het verschiet zal het mogelijk zijn om 24 uur per dag, zeven dagen per week te communiceren met het ge meentehuis. Maar moeten daarnaast de openingstijden van het loket op het gemeentehuis niet aangepast worden aan de maatschappelijke ontwikkelingen op dit gebied? SLAS De PvdA vindt het belangrijk dat literaire activiteiten, zoals die door de SLAS in de afgelopen jaren zijn georganiseerd, voortgezet kunnen worden. Veiligheid Politiesurveillanten De PvdA is altijd een krachtig pleit bezorger geweest voor het in dienst nemen van politiesurveillanten. Deze surveillanten vormen samen met de wijkagenten een belangrijke rol bij het geven van een gevoel van veiligheid aan de burgers. Groot was onze verbazing toen wij recent vernamen dat er drie van de zeven plaatsen niet ingevuld waren. Hoe kan dit worden voorkomen? Verlichting In de achterliggende periode is ge bleken dat letterlijk in de scheme ring een deel van de jeugd overlast veroorzaakt. Een betere openbare verlichting, bijvoorbeeld in delen van Smits veen, zou deze problemen kunnen verminderen. College wilt u in overleg met de buurtwerkers en politie de problematiek inventarise ren en voorstellen doen om tot ver betering van de situatie te komen? Fractie en fractieassistenten: Wil Stekelenburg, Pieter ten Hove, Abbas Naseri, Jeanette van Geuns en Els Brienesse. vzo.- :n worden onder- s Spoordal moet de ig veel beter aan et kan niet zo zijn irse mogelijkheden alleen maar benut voningen die meer iljoen kosten. In dit i moeten er voor 1 mogelijk betaalba- orden gerealiseerd. GroenLinlcs/Progressief Soest wil dat er geïnvesteerd wordt in de samen leving. Het gaat om kinderen, het gaat om mensen en het gaat om hun leef omgeving. Het gaat over betrokkenheid, om investering in mensen, want de toekomst is voor iedereen. loot moet een natuurlij- toeroepen aan de opruk- en verdroging! Kwaliteit In de Nota van aanbieding van de begroting 2001 worden veel woor den gewijd aan kwaliteit. Kwaliteit van de ambtelijke organisatie, de communicatie, de dienstverlening, de bouwplannen, het buitengebied. De meeste inwoners van Soest zul len bij kwaliteit aan andere zaken denken. Kwaliteit is voor hen een goed woningaanbod, veiligheid op straat, voldoende mensen in de zorg, geen wachtlijsten, een toege sneden onderwijsaanbod en goed openbaar vervoer. Kwaliteit is voor de burgers ook serieus deelgenoot zijn bij het democratische besluit vormingsproces en niet gesteld wor den voor voldongen feiten. Kwali teit betekent ook terug durven ko men op besluiten die bij nader in zien toch niet zo verstandig blijken te zijn. Kwaliteit is solidariteit met als doel een brede deelneming van alle burgers en het steeds weer mo biliseren van de kwaliteiten die de inwoners te bieden hebben. Kwali teit betekent daarom ook bevlogen wethouders die adviezen van advies commissies en gemeentelijke werk groepen serieus nemen. Kwaliteit is het je grondig realiseren dat de po litiek een antwoord moet vinden op het verbrokkelen van de samenle ving, het steeds meer ik-gerichte denken en doen. Betrokkenheid, daar komt het op aan! Schoolzwemmen In 1996 was Soest mincler goed bij kas en men kwam voor hedendaag se begrippen op het onzalige idee het schoolzwemmen af te schaffen, dat geen kerntaak van de gemeente zou zijn. Nu de tijden veranderd zijn en de gevolgen van dit besluit zich bovendien negatiever aftekenen, is het goed dit besluit te herzien. Ook met compensatie- en/of stimule ringsregelingen is niet te bereiken dat alle kinderen dan gaan zwem men. In ons waterrijke land is dit niet verantwoord. Los van het feit dat wij ons verantwoordelijk moeten weten voor alle kinderen, is het toch armzalig de kinderen dit genoegen van het samen in schoolverband gaan zwemmen af te pakken. College, wilt u het dringende beroep van alle schooldirecties serieus ne men en het besluit tot afschaffen on gedaan maken? Onderwijs Voldoende keuzemogelijkheden ook voor het openbaar onderwijs, dat is ook de taak van een gemeen tebestuur. Aangepast, effectief on derwijs voor alle kinderen aanbie den, dat is besturen met ambitie en kwaliteit. Fatsoenlijk en met respect omgaan met het personeel is daar bij wel het minste dat verwacht mag worden. Met het onderzoek door het externe onderzoeksbureau Unia liggen alle kansen weer open en zal er geluisterd worden naar betrokke- College, bent u vanaf nu bereid dui delijke, volledige informatie te geven aan de raad en in alle openheid dis cussies te voeren, met als uitgangs punt optimale kansen voor alle kin deren, ook voor de meest kansar men? Bent u ook bereid heldere fi nanciële informatie te geven bij de diverse mogelijkheden? Zonnegloren-deal Als het Ministerie van VROM geen toestemming geeft voor een be stemmingswijziging, met als gevolg dat de appartementen van Royal Pare niet permanent bewoond mo gen worden en een deel van de Zonnegloren-deal niet doorgaat, dan zal de gemeente 5 miljoen gul den uit eigen middelen moeten be talen. College, hoe groot is de kans dat de gemeente zelf 5 miljoen gulden moet betalen? Woningbouw Soest moet bouwen binnen de be bouwde kom. De plannen in het Spoordal wijzen richting dure wo ningen. Het is blijkbaar niet meer mogelijk betaalbare woningen te bouwen voor jongeren, ouderen, gehandicapten. Waar politieke wil Ans Mann en Nel Koster is, daar moet ook een weg zijn. Als het risico van 5 miljoen gulden ge nomen wordt om Zonnegloren te rug te geven aan de natuur, op zich een uitstekende zaak als we het los zien van die deal, dan moet het ook mogelijk zijn te investeren in wonin gen voor jongeren, ouderen, gehan dicapten. Investeren in de mens is ook investeren in de natuur, in bre de zin wel te verstaan. College, zegt u eens heel duidelijk en helder voor welke doelgroep u gaat bouwen in het Spoordal? Leefbaarheid duurzaamheid Duurzame ontwikkeling gaat verder dan behoud en bescherming van het milieu. Ook de economische en so ciale kant moet hierbij worden be trokken. De bewoners van Soest hebben zelf een aantal prioriteiten aangegeven, waaronder het betrek ken van bewoners bij hun woonom geving en het actief stimuleren van het fietsgebruik. Wij pleiten voor het inzetten op het verbeteren van de fietsbereikbaarheid in woonwij ken en het verbeteren van de fiets- faciliteiten bij openbaar vervoer-hal- tes en winkelgebieden. Wij pleiten er ook voor dat het col lege volgend jaar enthousiast rea geert op acties uit de samenleving en we doelen hier op het Soester Overleg Autovrije Zondag (SOAZ). Het gaat de groep niet om het auto pesten, maar om de mensen tot be zinning op te roepen. Het zou juist slim zijn gebruik te maken van krachten in de samenleving die de overheidsdoelen van duurzaamheid creatief en bevlogen mede gestalte geven. College, bent u bereid volgend jaar het SOAZ ook financieel te onder steunen en ermee samen te werken, zodat Soest volgend jaar een echte autovrije zondag krijgt? Cultuur Soest heeft een rijk en gevarieerd cultureel leven, al wordt het steeds moeilijker de mensen uit hun huis te krijgen. Cultuur bindt en doet dit in alle mogelijke variaties. Kunst met de grote K en kunst met de kleine. Behalve de al voorgestelde steun aan diverse culturele organisaties pleit GroenLinks/Progressief Soest ook voor de amateur-toneelvereni ging 'Utile Dulci', die dit jaar 50 jaar bestaat. College, wilt u deze vereniging fi nancieel tegemoetkomen, doordat zij een nieuw toneel moesten opbouwen nadat De Hoeksteen werd afgebro ken? Opvoeding De samenleving raakt steeds meer uit balans, omdat de overheid steeds meer aan de markt wil overlaten. De werkers in de publieke sector, zij die in de frontlinie staan van de da gelijkse werkelijkheid, hebben hun vertrouwen in het beleid van de overheid verloren. De overheid moet, samen met de werkers in de eerste lijn, solidair zijn met de men sen die het moeilijk hebben en die hun weg niet gemakkelijk vinden in deze zeer geïndividualiseerde sa menleving. Het opvoeden van kin deren is moeilijker geworden, omdat ouders vaak niet meer terug kunnen vallen op vertrouwde kaders. Het minste wat eraan gedaan kan wor den is het in standhouden en waar deren van het nog maar kort en met succes draaiende 'Spreekuur voor opvoedingsvragen'. Steeds meer ge meenten gaan ertoe over een spreekuur te financieren, omdat problemen vroeg aanpakken heel wat ernstiger gevolgen voor de toe komst kunnen voorkomen. En dan hebben we het nog niet eens over de menselijke taak van de overheid de mensen die hulp nodig hebben te helpen. College, bent u bereid het 'Spreek uur voor opvoedingsvragen' structu reel te financieren? Sport jeugd Wij hebben de Olympische Spelen net achter ons. Nederland heeft schitterende prestaties geleverd, maar de kiem voor deze prestaties ligt al bij een sportopvoeding op jonge leeftijd. Het toeleiden van de jeugd naar de sportverenigingen is en blijft een belangrijke taak. De samenwerking tussen sport, onder wijs en welzijn is hierbij onontbeer lijk. Die samenwerking goed han den en voeten geven, vraagt bevlo gen bestuurders, niet alleen vanuit die verschillende sectoren, maar ook vanuit het college. College, wat is uw visie en wat ge beurt er op dit moment? AquaIndoor Hopelijk zal de chagrijnige sfeer die rond het bad ontstaan is, spoedig afgelopen zijn. Als er een nieuwe exploitant zal komen, dan wachten we de ideeën rustig af. Afstemming met buurgemeenten is wel van be lang, want ook zwembaden moeten zich profileren. Maar het buitenbad wordt nog steeds node gemist. College, hoe zijn de vorderingen? De fractie van GroenLinks/ Progressief Soest, Ans Mann Nel Koster Strip: Theo Mentjox

Soester Courant | 2000 | | pagina 31