den... Pi bij de Rabobank!! Flinke brandschade bij De Kuijer 1 Politie is extra alert wegens grote aantal caravanbranden Zeist kan plan golfbaan Zoetelief niet toetsen mèt H. van Oest b.v. M minaat m m Hfy 1 SOEST 24 ROLLEN flO,- voorde j WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 Activiteiten in Luchtvaartmuseum Klachten bezorging Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening 5? van maandag 23 oktober tot en met zaterdag 28 oktober 2000 met een extra hoge rente op de Spaar-Vast-Rekening (storting vanaf ƒ1.000,-): 5,60 rente bij een vaste looptijd van 10 jaar* 5,30 rente bij een vaste looptijd van 5 jaar* Tijdens het spaarfeest ontvangen alle spaarders een leuke attentie! Rabobank Griepvaccinatie Kinderactiviteiten Stichting Balans Dg aanbiedingen van deze Weekl (geldig van. donderdag 19 t/m woensdag 25 oktober 2000) SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN I TUINPLANTEN WWW' BLOEMISTERIJ M nbiefstuk - wild konijn sn vers - fildtrio's - eper sh n eveneens itf houten- of WICANDERS *r heeft een rk. jt of echt kurk echt kurk >ensity Fireboard) onderlaag er heeft een irk. cule geluiddemper cule warmte-isolator icule drukdemper ïcule schokdemper FLORYN JONGE JENEVER FLES 1 LITER _J Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Een felle brand heeft vorige week woensdag negen caravans, een voorraadruimte en het kantoor van caravanhandel De Kuijer aan de Banningstraat in de as gelegd. De brand is vermoedelijk aangestoken. Ondanks de snelle reactie van de brandweer was niet te voorkomen dat er flinke schade ontstond. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om kwart voor tien 's avonds kwam bij de politie een melding binnen van brand op het caravanterrein. Om te voorko men dat de aanwezige gasflessen gevaar zouden opleveren voor omstanders werd meteen de omgeving afgezet. Au tomobilisten werden tegengehouden bij de kruisingen met de Richelleweg, Montgomeryweg, Rademakerstraat en Tempellaan. De vrijwillige brandweer in Soesterberg kreeg assistentie van de vliegbasis die snel met een watertender ter plekke was. Volgens de eigenaar van de caravanhan del Arie de Kuijer werd hij door een passant van de brand op de hoogte ge bracht. "Er stond een vrouw met geweld op de bel te rammen en riep 'er is brand'. Toen wist ik het wel. Ik heb meteen 112 gebeld en binnen tien minu ten stond de brandweer op de stoep. Eerst de vrijwillige brandweer, even la ter kwam ook de blustender van de vliegbasis erbij. Van drie caravans is helemaal niets meer over. De overige zes zijn zwaar beschadigd, die zijn ook total loss." Een treurige aanblik biedt de voorraad ruimte en kantoor. Alles is zwartgebla kerd. Er is niets meer van over. De ca ravanhandelaar vermoedt dat er opzet Open dag werkplaats De werkplaatsen van het Militair Lucht vaart Museum zijn vandaag en morgen voor het publiek geopend. In de hout en metaalwerkplaats zijn delen te zien van de Fokker C-10. Deze worden ge restaureerd. Ook door middel van een vleugelconstructie is te zien hoe een vleugel is opgebouwd. Het toestel vloog ■tussen 1935 en 1945 boven de Soester- bergse vliegheide. De open dag biedt kinderen vanaf 7 jaar iets extra's. Zij mogen tussen 13 en 16 uur onder bege leiding een eigen luchtvaartcreatie ma ken in de workshopruimte. Het museum is geopend vanaf 10 tot 16.30 uur geo- Dend. Modelbouw Vanaf zondag 22 oktober tot en met zondag 29 oktober houdt de Internatio nal Plastic Modellers Society (IPMS) een Nationale Modelbouw Manifestatie in het Militair Luchtvaart Museum. Dit jaar vindt de 'Recordpoging 2000' plaats waarmee de IPMS een poging doet om in het Guinness Record Book te raken. Het betreft een unieke presen tatie van meer dan tweeduizend model len. Deze modellen zijn zes dagen lang te zien. Het betreft vliegtuig- maar ook bootmodellen. Op woensdag 25 okto ber vindt de officiële telling van de mo dellen in het spel is. Het is anders niet moge lijk dat het vuur zich in zo'n korte tijd snel verspreidt. Volgens een woordvoer der van de familie zijn de gasflessen niet beschadigd. "Die stonden achter gaas. In de caravans zelf stonden geen gas flessen." De familie maakte zich overigens zorgen om de lichamelijke gezondheid van hun 90-jarige moeder. Ze was bang dat het persoonlijke drama haar teveel zou aan grijpen. "We hebben haar binnen ge houden," vertelt een dochter de volgen de ochtend. "Ze heeft de schade nog niet eens gezien. De brandweer vond het toch beter om haar in het ziekenhuis te laten onderzoeken. Eerst wilde ze niet. Maar de ziekenbroeder heeft haar toch kunnen overhalen waarna ze in het ziekenhuis gecontroleerd is op longfunc tie, bloeddruk en hart. Die waren geluk kig in orde. Ze heeft wat kalmerende tabletten gekregen. We waren pas om half drie 's nachts terug." De familie is overigens vol lof over het optreden van brandweer, politie en het ambulancepersoneel. Ook het feit dat burgemeester Koos Janssen persoonlijk poolshoogte kwam nemen, werd zeer op prijs gesteld. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeid voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Zaterdag 21 oktober en zondag 22 oktober ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 themagroep; cantores Zondag 10.30 pr. Van Hooijdonk; can- torgroep HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. C.J. Janssen STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Ste merdingweg3 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: H. Folmer, Bakkeneslaan 25, tel. 242599. F.P. Prause Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Eüe, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarm nummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Meer berichten over Soesterberg op pagina 13 Spaarfeest 'rentetarieven gelden van 23 oktober tot en met 4 november 2000 Zeist en Omstreken De politie is op zoek naar de dader of daders van de caravanbranden in het dorp. "Vanaf januari zijn al ze ven caravans uitgebrand. Toen in maart de caravan achter de Mars kramer aan het Dorpsplein hetzelf de lot onderging, geloofden we niet meer in toeval," zegt wijkagent Evert Oosterman. De politie gaat sinds die datum uit van een brand stichter. Zij is alert en verzamelt alle informatie die kan leiden tot de ar restatie van de dader. Een aantal dorpsbewoners twijfelt aan de serieuze aanpak van het onderzoek naar de caravanbranden. De politie is te weinig zichtbaar, vinden ze. Vernielin gen, overlast in buurten en vooral de caravanbranden zijn het gesprek van de dag. Oosterman heeft begrip voor deze gevoelens van onbehagen. Vooral sinds vorige week opnieuw vier caravans en een voorraadloods in vlammen opgin gen. "De recherche onderzoekt de caravan branden, het is zeker niet zo dat de po litie niets doet." De wijkagent toont een draaiboek dat de dienstdoende surveil lanten bij elke briefing van hem krijgen. In de getoonde versie vraagt hij aan dacht voor gevoelige punten zoals rond hangende jongeren rond het kermister rein, een speelplaats bij de Simon Ste- vinlaan en gestalde caravans. "De politie is al geruime tijd ervan over tuigd dat er een brandstichter in de weer is. Met extra mensen wordt daarop ge- survèilleerd. Gewoon rondjes rijden door het dorp is er daarom niet meer bij. De surveillanten kijken of ze ver dachte zaken zien. En de geruchten die in het dorp de ronde doen, worden ge noteerd." Volgens Oosterman is het melden van verdachte zaken door en over dorpsge noten geen kwestie van verraden. 'Met de informatie die je krijgt kun je meestal niet meer dan opslaan. Pas als bij andere incidenten blijkt dat het klopt kun je tot handelen overgaan. In dit soort gevallen is het zo dat de bewijzen zich opstape len. Want de politie doet natuurlijk wel aan waarheidsvinding." Busje olie Over de huidige alertheid kunnen twee Soesterbergse jongeren meepraten. Zij brachten twee weken geleden een nacht op het bureau door omdat ze zich ver dacht ophielden op het terrein achter de Simon Stevinlaan. Uit een busje olie, dat ze bij zich droegen, kon de politie aflei den dat ze een brandje wilden stoken. "Ze werden op het bureau aan de tand gevoeld over de caravanbranden. De ouders hebben we erbij gehaald, ze be grepen de ernst van de zaak wel. Toen bleek dat het om louter baldadigheid ging, zijn ze weer vrijgelaten." De leegstand van de Carolusschool aan de Christiaan Huygenslaan was voor de agenten ook aanleiding om extra alert te zijn. Ze namen contact op met het be stuur. "We hebben aangegeven dat het ons slim leek om daar hekken omheen te zetten. Zo'n lege school is namelijk een ideale plek hangplek en moeilijk te controleren. Het bestuur had zoiets van: O, daar hebben we nooit aan gedacht. Het sloopbedrijf heeft er nu hekken omheen geplaatst. Die vormen in ieder geval een preventieve barrière en laten duidelijk zien dat het geen openbaar terrein betreft," aldus Oosterman. Het feit dat Soesterberg een relatief rus tige wijk is neemt volgens de wijkagent niet weg dat de bewoners af en toe het gevoel hebben dat er heel wat gebeurt. "Het is een klein dorp. Als er wat ge beurt dan komt het dubbel zo hard aan. Geef je twee bekeuringen, dan heeft het een effect alsof het er twintig zijn. Al les wordt ook sneller doorverteld." Signalerende functie De klacht dat er weinig politie op straat is, is een gevolg van een andere functie invulling. Het publiek denkt nog steeds dat de wijkagent een soort bromsnor is die met zijn fiets aan de hand door het dorp kuiert. In werkelijkheid rijdt hij ook per surveillancewagen in het district rond en heeft hij voor de eigen wijk een signalerende functie. Hij wordt geacht daar makkelijk een gesprek aan te kno pen met wijkbewoners en bij het signa leren van problemen sturend op te tre den. Dat laatste gebeurt door inschakeling van surveillanten die op dat moment dienst hebben. "Via de centrale meldka mer in Utrecht komen verzoeken voor noodhulp bij de auto's binnen. De af handeling ervan doet de wijkagent. En ik koppel altijd terug. Of het nu gaat om blaffende honden of een nulmeting op een weggedeelte. Als na vele klachten blijkt dat de auto's de maximumsnel heid niet overtreden terwijl de buurtbe- Otto Zoetelief wil een 6-holes golf baan aanleggen achter zijn skicen trum in Soesterberg. De baan moet komen op Zeister grondgebied, óp terrein van Abrona. Soest zegt in principe niet afwijzend te staan te genover het plan maar wacht eerst af wat Zeist doet. Zeist zegt hetzelf de maar kan geen beslissing nemen omdat er officieel nog geen verzoek is ingediend. Het verzoek van Otto Zoetelief aan Soest om medewerking te verlenen aan zijn plan is door het college voorlopig afgewezen. De directeur van het skicen trum wil het sportpark aan de Kerklaan herinrichten. Hij heeft een plan inge diend voor de verlenging en verhoging van de skitoren, de aanleg van een 6- holes golfbaan inclusief verlichting, de aanleg van een kunstgrasveld dat ge bruikt kan worden door de korfbalver eniging en als driving range, de bouw van een multifunctioneel clubhuis, een wandelroute en extra sport- en spelfa- ciliteiten. Zoetelief heeft het plan twee jaar gele den al bij Abrona aangekaart. Het idee is om een aantal zorgvragers van de in stelling te betrekken bij het onderhoud van het sportpark. Voor Abrona zou de bouw van een hotel ook een mogelijk heid bieden aan zorgvragers om actief bezig te zijn. Een dergelijk hotel van Abrona is elders een succesvol project. Het officiële standpunt van de instelling luidt echter dat planologisch alles gere geld moet zijn, wil het bestuur meewer ken aan de plannen. Voetbal? Het Soester college heeft Zoetelief la ten weten voorlopig geen medewerking te verlenen. Het is bang dat de golfbaan de functies van het huidige terrein, dat gebruikt wordt als trapveld, evenemen tenterrein en hondenuitlaatplaats, aan tast. "De aanleg van een kunstgrasveld houdt in dat dit veld in de toekomst niet meer voor andere doeleinden gebruikt kan worden." De gemeente denkt daar bij aan het huidige experiment in Soesterberg om het voetbal opnieuw le ven in te blazen. Daarnaast heeft het college laten weten eerst het standpunt van de gemeente Zeist te willen afwach ten. Een woordvoerder van deze gemeente zegt wel op de hoogte van de plannen te zijn. "Een aantal jaren geleden is de heer Zoetelief hier geweest met zijn ver haal. Begin dit jaar hebben wij hem ge antwoord dat wij in principe niet afwij zend staan tegenover zijn plan. Hij heeft een lijst met voorwaarden gekregen waaraan hij moet voldoen alvorens een officieel plan in te dienen. Wij zijn nog steeds in afwachting daarvan. Zolang wij geen officieel plan binnen hebben, kunnen wij deze niet toetsen op ruim telijke aspecten," aldus Zeist. Wijkagent Evert Oosterman. woners denken van wel, dan melden we dat ook aan de klagers. Je krijgt dan vaak te horen: 'Dat wisten we niet. Het lijkt veel harder'." Niet achtergesteld Vanwege de regionale indeling denken trouwens veel Soesterbergers dat de sur veillancewagens helemaal uit Baarn of Soest moeten komen. In dat opzicht voelen ze zich soms achtergesteld. Oos terman: "Dat is niet zo. De auto's rijden rond in Soest en Soesterberg en soms zijn ze hier in de buurt. Tijdens de laat ste caravanbrand waren zo'n vijf agen ten in het dorp aanwezig. Twee sta giaires waren ingezet bij de kermis. Die konden meteen assisteren bij de brand." Een van de taken van Oosterman is voorlichting geven op basisscholen. Of het nu om verkeersles gaat of projecten om "nee" te leren zeggen tegen vanda lisme en ongewenste intimiteiten: "Be langrijk is dat kinderen leren nee zeggen als ze bepaalde dingen niet willen doen." Een ander probleem waar de wijkagent mee wordt geconfronteerd is de hangjongeren. Ze zijn het schrik beeld voor met name oudere mensen. "Niet omdat ze zoveel kwaad aanrich ten," vindt Oosterman. "Meer omdat ze zich in groepen ophouden. Daardoor voelen mensen zich al gauw bedreigd." Voor deze jongeren in de leeftijd tussen de 14 en 18 jaar heeft het dorp weinig meer te bieden dan een plek om te han gen, te drinken en wat te blowen. Inwoners van Soesterberg die een griep prik nodig hebben, kunnen komende weken bij de volgende artsen terecht. Dokter Galjart: woensdag 18 en don derdag 19 oktober, tussen 14 en 16 uur in de praktijk; dinsdag 24 oktober, tus sen 18 en 18.30 in de praktijk; woens dag 25 oktober, tussen 16 en 17 uur in De Drie Eiken. Dokter Prause: dinsdag 24 oktober, tussen 19 en 20 uur in de praktijk; woensdag 25 oktober, tussen 16 en 17 uur in de praktijk; donderdag 26 okto ber, tussen 15 en 16 uur in De Drie Ei ken; dinsdag 31 oktober, tussen 16 en 17 uur in de praktijk. De Dubbeldekker organiseert activitei ten waarbij kinderen uit Soesterberg leeftijdgenootjes kunnen ontmoeten en veilig kunnen spelen. In de vakanties en bij bijzondere gelegenheden worden er extra cursussen georganiseerd. De ac tiviteiten worden uitgevoerd door vrij willigers, stagiaires en specialisten on der begeleiding van beroepskrachten. Op donderdagmiddag is er van vier tot vijf uur schilder- en tekenles voor kin deren van 7 tot 12 jaar. Voor kinderen van 4 tot en met 10 jaar is er op woens dagmiddag van twee uur tot half vier instuif. Op deze middag wordt er onder andere geknutseld, geknipt en geschil derd. Op vrijdag is er van 16.00 tot 17.00 uur volksdansen voor kinderen van 6 tot 10 jaar en van 19.00 uur en 20.15 uur vliegtuigmodelbouw voor kin deren van 10 tot en met 15 jaar. Iedere woensdag wordt er om vier uur een ac tiviteit voor de Tienerclub georgani seerd. De Tienerclub is bedoeld voor kinderen van tien tot en met vijftien jaar. Aanmeldingen kunnen gestuurd worden naar Stichting Balans t.a.v. H. Alaoui, postbus 250, 3760 AG Soest. Chrysant gompie (uit de kas) diverse kleuren 70 cm lang 5 stelen per Kalanchoe in 15 cm pot, diverse kleuren vol met knop en bloem van fl. 5,00 Skimmia japonica in 21 cm pot, vol met knop voor slechts X. Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 11