En dit zijn de knallers van deze week: College wil van 'achterhaalde' commissie ouderenbeleid af >.99 10.98 5.98 3.98 Witte wil 'nep-zebra V in winkelstraten houden 'Politiedag' trekt veel belangstelling Holiday Inn Soestduinen mag vuurwerk afsteken JAZZ NIGHT S Soesterse eist straatverbod voor verslaafde zoon w h..i 1.89 VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 79e JAARGANG NO. 9 Adviesorgaan moet zichzelf maar opheffen 3 Actueel 5 Varia 15 Soesterberg 17 Sport 9 Op Soest Directeur Vrije Teugel weer vrij Dienstverlening voor poging tot doodslag Onduidelijkheid is veiliger Controle Bezwaren van bewoners "ongegrond" A. van der Lee M OPEL O Elsfar appels kilo C Boerenvolkoren- brood Verse mosselen Ariël Essential waspoeder^ Rundergehakt Feestbrood VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Bromfietser rijdt tegen boomstam VASTE BEZORGERS Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Na veertien jaar een min of meer zieltogend bestaan te hebben geleid lijkt het doek te vallen voor de ge meentelijke commissie ouderenbe leid (COB) in Soest. Als het tenmin ste aan B. en W. ligt. Die hebben de commissie (geheel bestaande uit burgers) onlangs min of meer uitge nodigd zichzelf op te heffen en op die manier ook de eer aan zichzelf te houden. De commissie is niet blij. In een uitvoerig ambtelijk advies - van de hand van gemeentesecretaris Wim de Kam hoogstderzelve, dus bepaald niet zonder politiek gewicht - wordt zonder omwegen vastgesteld dat de COB wel iswaar de dans ontsprong toen een paar jaar geleden zowat alle andere burger- adviescommissies werden afgeschaft, maar dat de tijd nu toch wel rijp is om ook deze "club" te schrappen. Dat het destijds zo ver niet kwam was te danken aan de succesvolle "lobby" van de ouderenbonden, die gebruik maakten van de toen angst voor de opkomst van de (landelijke) ouderenpartijen. Politiek Soest durfde er niet toen niet aan. De wind waait inmiddels uit een ande re hoek; de ouderenpartijen zijn vooral door allerlei onderling gekrakeel weer ter ziele en de gevestigde politiek heeft er weinig meer van te vrezen. Ook de commissie heeft nu haar tijd wel gehad, is de boodschap van de gemeen tesecretaris. Er zit niemand meer op haar adviezen te wachten en zij kan - net als de andere commissies - "het loodje leggen" zonder dat dat als een gemis wordt ervaren. De COB werd in 1986 in het leven ge roepen om zowel de gemeenteraad als het college te adviseren - gevraagd of ongevraagd - over het beleid met be trekking tot de oudere inwoners van Soest. Het paste volgens De Kam in het beeld van de jaren zeventig en tachtig, "waarbij de omarming van de inspraak gedachte o.a. vorm kreeg door institu tionalisering in de vorm van commissies ex. art. 61 van de gemeentewet". Ook het emancipatiestreven van ouderen, na de democratiseringsgolf van de jaren zestig (door de jongere generatie) speel de een rol. Geen waarde Het voortbestaan van de COB staat nu opnieuw ter discussie, stelt De Kam vast. De commissie vindt zelf (al jaren trouwens) dat ze niet goed kan functio neren om ze te weinig of te laat door de ambtenaren bij het beleid betrokken wordt, evenmin trouwens door het be stuur en de politie, tekent De Kam daar bij ("naar mijn indruk") aan, omdat men daar niet het gevoel heeft dat de adviezen van de commissie een waarde toevoegen aan het beleid. De gemeen tesecretaris constateert overigens bij be stuur en politiek een tweeslachtige hou ding tegenover de COB. "Enerzijds is er officieel sprake van wat ik dan maar noem 'de beleefde houding' en wil men de ouderen - onder wie soms promi nente partijgenoten - niet voor het hoofd stoten; anderzijds vindt men in het informele circuit het functioneren van de commissie maar zo-zo." De Kam voert in dit verband ook bur gemeester Janssen als getuige a charge ten tonele. Die moet tijdens de kennis making met de COB iets gezegd hebben over een "achterhaalde werkwijze". Janssens zaad viel in de (politieke) raadscommissie ABZ kennelijk in goe de aarde. De Kam nam zelfs "een dui delijke opluchting" waar dat er einde lijk eens iemand was geweest die hard op zei wat niemand daarvoor ooit had durven zeggen. De burgemeester had het overigens niet zélf bedacht, aldus De Kam. "Het was niet zomaar een per soonlijke impressie, maar mede geba seerd op een peiling van de gevoelens binnen het College." Nu weet de com missie tenminste dat niet alleen De Kam en Janssen, maar ook de wethouders Blommers, Krol en (toen nog) Ten Hove er zo over dachten... 'Vernieuwend' De gemeentesecretaris schrijft ook dat hij de commissie inderdaad een achter haald instituut vindt, al tekent hij daar direct bij aan dat dat volgens hem ook zou gelden voor een commissie jonge renbeleid of een commissie middelbare- leeftijd-beleid. Niks leeftijdsgrenzen, is zijn boodschap. Hij heeft de commissie dan ook de suggestie gedaan zelf maar het initiatief tot opheffing te nemen, wat hij omschreef als "een vernieuwend ini tiatief', omdat het maar zelden gebeurt dat instituutjes als de COB uit zichzelf de pijp aan Maarten geven. "Meestal houdt men zich verkrampt vast aan ver starde structuren", aldus De Kam. Van de commissie zelf kreeg hij - wat "Voor de tweede maal in twee jaar tijd vroeg een moeder uit Soest woensdag bij de Utrechtse kort-ge- ding-rechter een straatverbod aan tegen haar volwassen zoon. De nu 31-jarige man, die verslaafd is aan harddrugs, zou zijn moeder regel matig lastig vallen en zelfs soms ge welddadig tegen haar worden". De advocate van de vrouw G. Dorhout- Tielken, legde uit dat haar cliënte niet op de zitting aanwezig durfde te zijn, uit angst voor haar zoon. Het straatverbod dat zij twee jaar geleden had aange vraagd, zou niet hebben gewerkt, omdat de man iedere keer weer is verdwenen voordat de politie arriveert. Maar volgens de zoon, die wel op de zitting aanwezig was, klopte er niets van dat verhaal. "Ik word er zo langzamer hand niet goed van dat ik altijd als de bullebak wordt afgeschilderd", vertelde hij rechter mr. A. Quik-Schuijt. "Zo simpel ligt het allemaal niet". Want, zo vertelde hij, als hij zijn moe der een poosje niet gezien heeft, dan is juist zij degene die weer contact met hem zoekt. Om dat te bewijzen had zijn raadsman mr. A. de Leon, woensdag enkele brieven meegenomen van de vrouw aan haar zoon. Daarin verzocht zij hem inderdaad om weer eens langs te komen, constateerde de rechter. Vol gens de raadsman klopte er ook niets van het verhaal dat de vrouw te bang zou zijn om op de zitting te verschijnen. "Hij is de dag voor de zitting nog bij haar op bezoek geweest", stelde hij. En dat zou heel normaal zijn verlopen. Ster ker nog "mijn cliënt kreeg twintig gul den van haar mee, zomaar, zonder er ook maar om te hebben gevraagd", al dus de advocaat. Ook de zus van de zoon, die als getui ge was meegekomen, vond dat haar moeder de problemen veroorzaakte. Zij vertelde de rechter dat het juist haar moeder was die de man weer geld gaf, toen hij laatst afgekickt en wel uit de gevangenis terugkeerde. "En dat terwijl we hadden afgesproken om hem geen geld te geven. Ik zou voor hem koken en wassen en zo, zodat hij ook geen geld nodig had. Want ja, als hij geld in han den krijgt, dan is het gelijk weer mis". "Weet u, eigenlijk maakt hét mij hele maal niet uit, hoor, dat straatverbod. Maar het is gewoon niet zo dat ik haar mishandel of wat dan ook. En als zij geen contact wil, prima. Maar laten we dan afspreken dat we elkaar helemaal niet meer zien. Want nu is het zo dat zij de politie belt, als zij er niet meer uit komt", aldus de zoon. Rechter Quik-Schuijt vroeg zich af wat de moeder nou eigenlijk zelf wilde. "Want het kan niet zo zijn dat zij een straatverbod eist en daar dan naar be lieven gebruik van kan maken. Dan is het voor de politie ook niet meer te vol gen", stelde zij. Zij besloot de zaak aan te houden tot 25 oktober, en vroeg raadsvrouwe Dorhout-Tielken om dan met haar cliënte te verschijnen. "Dan kan ik haar in ieder geval zelf spreken", aldus de rechter. BEDRIJFSSTOFFERING WONINGSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 wonder - nul op het rekest. Die kaat ste de bal keurig terug en zei dat de politiek, die de commissie ooit instelde, nu ook maar de verantwoordelijkheid moet nemen "voor een zinvol voortbe staan of opheffing daarvan". Formeel is dat juist, moppert De Kam. De bedoe ling was overigens dat de commissie zelf zou reageren op het concept van zijn adviesnota, maar het is inmiddels een paar maanden geleden en de commis sie heeft nog niets van zich laten horen. "Men heeft erg veel tijd nodig. Ik wil nu verder de aanbieding van deze advies nota niet afhankelijk maken van het tijd stip waarop het de commissie behaagt daarop te reageren," aldus de kennelijk ietwat gepikeerde gemeentesecretaris. Alternatief De nota eindigt met een suggestie voor "het alternatief', want De Kam vindt ook dat de ouderendoelgroep wel be trokken - of gehoord - moet worden bij de beslissingen die specifiek op ouderen gericht zijn. Dat ligt trouwens ook min of meer vast in de wet en in het beleids programma van het College van B. en W. De gemeentesecretaris denkt in dat verband aan (tijdelijke) "klankbordgroe pen" van geïnteresseerde ouderen en aan andere ouderen-instellingen, zoals de CÓSBO (de koepel van ouderen bonden) en/of de SWOS. En tenslotte, klinkt het als troost, heeft natuurlijk ie dere burger (dus ook ouderen) het recht om de overheid ongevraagd van advies te dienen of voorstellen te doen... De Kam heeft voor zijn standpunt de steun gekregen van het College. Het Collegebesluit is overigens op typisch De-Kamse wijze geformuleerd: "Voor nemen tot het doen van een voorstel aan de raad tot opheffing van de oude- rencommissie kenbaar maken met het verzoek aan de ouderencommissie om dit voornemen te honoreren." Een ad- viescommissietje, desnoods een tijdelij ke klankbordgroep ter voorkoming van krom Nederlands en ambtelijk jargon kan geen kwaad, zou men zeggen. Na vranter is het natuurlijk dat De Kam uitgerekend nu zijn pijlen richt op een burger-adviesorgaan - klankbordgroep bij uitstek - dat zich altijd al gefrus treerd heeft gevoeld door een stuitend gebrek aan belangstelling van de poli tiek, in een periode dat de politici - zie de pas gestarte discussie over bestuur lijke vernieuwing - de burger zo graag op alle mogelijke manieren bij het beleid wenst te betrekken, zeggen ze... 'Nieuwe' begrotingsraad verloopt net zo traag. 'Gestook Zonneglorendeal kost Soest 5 miljoen'. Raadslid Nel Koster (GL-PS) stapt op. Margreet de Boer op Soester symposium. Zoektocht naar Miep Oranje is voorbij. Verdwenen Soest hervonden. Gilde organiseert weer Romereis. Flink brandschade bij De Kuijer. Zeist kan golfbaanplan niet toetsen. Politie extra alert wegens caravanbranden. Kinderactiviteiten van Stichting Balans. Soest geeft in drie minuten voorsprong weg. Dramatisch verlies voor VVZ'49. Spektakelstuk SoVoCo in de Bunt. Heren MHC gaan alleen op kop. De Utrechtse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van Leo van den Berg vorige week geschorst. De rechters achtten het langer vasthou den van de directeur van Kinderpa radijs De Vrije Teugel in Soest niet langer noodzakelijk. Over de motiva tie van het rechterlijk besluit is bij persofficier B. Steensma niets be kend. Justitie onderzoekt momenteel of de aanklachten tegen Van den Berg hard genoeg zijn voor strafrech telijke vervolging. "Op welke termijn daarover duidelijkheid bestaat, valt moeilijk te zeggen. Verschillende ge tuigen moeten nog worden gehoord in het gerechtelijk vooronderzoek", aldus Steensma. Van den Berg heeft zes weken vastgezeten in voorarrest in verband met het politie-onderzoek naar aanklachten van "seksueel grensoverschrijdend gedrag". Wegens een poging tot doodslag op zijn ex-vrouw in haar woning in Soest is maandag een 32-jarige man door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot tweehonderdveertig uur dienstverlening. Ook kreeg hij een half jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd. De man was zijn ex in april letterlijk naar de keel gevlogen na een hoogop lopende woordenwisseling. Zelf ontken de de verdachte dat hij de vrouw had willen wurgen. Hij wilde haar slechts van het lijf houden omdat ze beet en krabte, aldus zijn verklaring op de zit ting. De rechtbank verwierp het beroep op noodweer van de raadsman van de ver dachte. Wel hield ze er reketiing mee dat hij verminderd toerekeningsvatbaar is verklaard. Tegen hem was anderhalf jaar gevangenisstraf geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Wethouder Harry Witte (GGS) voelt er niets voor om de "nep-ze- bra's" in o.a. de Van Weedestraat en de Soesterbergsestraat om te zetten in echte voetgangersoversteekplaat sen. Volgens hem heeft de onduide lijkheid van deze voorzieningen juist een gunstig effect op de ver keersveiligheid. Witte reageerde daarmee op de kritiek van de WD, die de vreemde "over- steekbanen" eigenlijk helemaal niks vindt. Ze hebben geen enkele wettelij ke status, dus de voetganger die op zo'n strook wordt aangereden heeft nauwe lijks "verhaal". Dat mag zo zijn, vond Witte, maar het aantal aanrijdingen is uiterst gering, en dat komt juist door het gebrek aan duidelijkheid, waardoor ie dere verkeersdeelnemer extra op z'n hoede is. De nood is dus een deugd, maakte de wethouder duidelijk. Ook de "rare hobbel" bij de Smitshof had zo'n gunstig effect, vond hij. "Iedereen vraagt zich af: wat moet ik hier doen, en dan heb je geen botsing meer. Ik laat het liever zoals 't is." Bert Krijger (WD) zag overigens wel brood in een groot bord met een tekst als "Kijk uit, alle verkeersdeelnemers hebben hier gelijke rechten", waarvoor Wim Roest (D66) nog een andere sug gestie had: "Pas op! Onoverzichtelijke situaties in Soest" bij de gemeentegren zen. Volgens Wiebe Meilof (GPV) hielp het allemaal niets, omdat agressieve au tomobilisten - en die zijn er zat - toch nergens rekening mee houden. Naar schatting zo'n 600 a 700 Soes- ters, ouder maar vooral ook jong, hebben afgelopen zaterdag een kijk je genomen bij het politiebureau aan de Dalweg, of liever: Raadhuis plein. Dat was een van de bureaus die op deze "Politiedag" hun deuren openden voor het publiek. Dat moest niet al te letterlijk worden opgevat, want het bureau zelf - waar tegenwoordig de recherche-afdeling van de hele regio Utrecht onderdak heeft - bleef potdicht. De bezoekers konden een kijkje nemen op de binnenplaats en in de werkplaats, waar zich verschillen de politie-disciplines presenteerden met hun materieel. De rollentestbank, de ademanalyse, de lasergun, de politieau to's (vooral de sirenen!) en de politie- boot werden natuurlijk nauwkeurig be keken, maar ook het "rondje" met de politiebus - elke tien minuten - trok aardig wat belangstelling. Dat gold ook voor de informatiestands over verkeers veiligheid, slachtofferhulp, inbraakpre ventie en over de werving van nieuwe agenten en agentes, want de politie heeft nog plek zat. "Een gezellige druk te," zo typeerde politievoorlichtster Daniëlle Monté het "open huis". Ook in de andere districten werd de politie dag gehouden. De politie controleerde vorige week dinsdag het gebruik van de parkeerschijf op het Raadhuisplein, Dalplein, Steen- hoffstraat, Van Weedestraat en Smits- weg. Er werden twaalf bekeuringen uit geschreven voor het niet (zichtbaar) to nen van de parkeerschijf. Het jonge deel van het publiek maakte duidelijk: "die pet past ons allemaal. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 flV NEFKENS SOEST Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTO. MOBIELBEDR IJ F H ENRI NiEF KEN.S, S O ES T V Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 f Zaterdag 18 november 2000 f 149,50 PER PERSOON EEN AVOND VOL JAZZ EN GASTRONOMIE! 1 inclusief welkomstcocktail internationaal drie gangenbuffet onbeperkt rode en witte huiswijn afsluitend kopje koffie of thee en swingende optredens van Het Americain Trio en de Hans de Heus Swingband Bel voor uw reserveringen en/of thema-avondenbrochure Tel. 035 603 8383 - www.hoIidayinn-soestduinen.nl bak 2 kilo pak 2.7 kilo met vruchten, banketspijs en poeder suiker 750 gram Het Holiday Inn Resort in Soest duinen mag in de toekomst gewoon vuurwerk afsteken, mits het voldoet aan de veiligheidseisen die de brandweer daaraan stelt. Het Colle ge van B. en W. heeft de bezwaren van de Stichting Bewonersbelangen Soestduinen tegen het afsteken van vuurwerk bij het hotel "ongegrond" verklaard. Volgens het College ver oorzaakt het siervuurwerk geen toe name van lawaai in de omgeving. Het vuurwerk dat op 19 augustus om 01.00 uur werd afgestoken op het terras achter het Holiday Inn Resort, was voor de bewoners van Soestduinen aanlei ding een bezwaarschrift in te dienen te gen het verlenen van een gemeentelijke ontheffing hiervoor. Daarin wijzen de bewoners de gemeente Soest op het feit dat zij in hun woonomgeving al genoeg lawaai ervaren van helikopters, vracht- Een 17-jarige bromfietser uit Soest raakte maandagavond 9 oktober tegen negen uur gewond bij een botsing tegen een boomstam op het fietspad langs de Van Weerden Poelmanweg. De brom fietser reed over het fietspad vanuit Soesterberg in de richting van Soest. Achter het Soester Hoogt botste de be stuurder op een behoorlijke boomstam die daar, kennelijk opzettelijk, dwars over het fietspad was gelegd. Hij viel en liep diverse schaafwonden op, boven dien raakte zijn bromfiets zwaar bescha digd. De Soester werd voor controle naar het ziekenhuis gebracht. De poli tie stelt een onderzoek in en wil graag in contact komen met personen die mogelijk informatie hebben over dit in cident. Zij kunnen contact opnemen met de politie, bureau Soest, telefoon 0900-8844. verkeer en het spoor. De Stichting Be wonersbelangen Soestduinen vreest extra geluidsoverlast en verzoekt B. W. terughoudend te zijn met het verle nen van vergunningen die leiden tot meer lawaai. Het College van B. W. heeft het be zwaar echter ongegrond verklaard, om dat het tijdens het evenement van 19 augustus ging om 100% geluidsarm" siervuurwerk. Van een toename van la waai is volgens het College dan ook geen sprake. Bovendien is dit jaar pas voor de tweede keer een ontheffing ver leend voor het afsteken van vuurwerk en heeft de brandweer hiertegen geen bezwaar gemaakt. "Als het hotel zich aan de geldende veiligheidseisen houdt, zie ik in de toekomst geen reden de ont heffing te weigeren. Er zullen geen aan vullende voorwaarden gesteld worden", licht Paul Haagen van de gemeente Soest toe. Wel overweegt de gemeente in de toe komst bij een verzoek tot ontheffing advies in te winnen bij de vuurwerkex ploitant. Deze moet dan uitsluitsel ge ven over het geluid (aantal decibels) dat het af te steken vuurwerk produceert. "Dat is echter nog geen vaststaand be leid. Ik vraag me trouwens af hoe een vuurwerkexploitant het aantal decibels van een partij vuurwerk zou moeten bepalen", aldus Haagen. Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1