mmm MASCH Visser ST HINIST iSTER/ ONTEUR 'Nieuwe' begrotingsbehandeling verloopt net zo traag als de oude KAPSALON JAN SLUYTER BESTAAT 10 JAAR 'Schildersport' in het Anna Paulownahuis (KER/-STER Nieuwe fietsenstalling bij station Soest Eis van achttien maanden cel wegens verkrachting JAN SLUYTER 'Gestook over Zonnegloren kan Soest 5 miljoen kosten' Witgoed specialis pagina 2 ;t ervaring) Beraadslagingen gaan vanmiddag verder Raadslid Nel Koster (GL-PS) stapt op Raadszetel eindelijk vrij voor Margreet van Roomen (CDA) Te veel op Moties Blommers wil geen 'eenpersoons' afvalheffing Mini-creatiefmarkt in Overhees Margreet de Boer op Soester symposium over windenergie GroenLinks en D66 krijgen ervan langs Nationaal Galerieweekend Wie vergelijkt leest de Soester Courant 12,5 jaar getrouwd? Pias-dras Voor service moet u bij ons zijn WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 i Baarn. zijn wij op zoek naar jnnen komen versterken. r van de bank in Soest. U bent ipen van financiële producten. 3 vragen en leidt klanten door jer specialistisch advies. illega's van cliënten advies op n voor uw collega's, geeft tele- eve afhandeling. n te vullen. Onze opdrachtgever werkervaring. Bovendien heeft jver goede contactuele vaardig eend van 18.30 tot 21.00 uur. isentje klaar! u graag in aanmerking komen oedig mogelijk contact op met I ontwikkelt. Door tstaan voor diverse dewerker met ervaring bielen reekt het i? Woont u in de ludenberg neem dan 033-4603000. e Volvo-dealer. Amersfoort ME tijden, inblikken van iOEST- TEL 6012372 tMHEDEN MTRUM 3ARK imer 52286 Drieëneenhalf uur lang heeft de ge meenteraad maandagavond gedis cussieerd over de begroting voor het komende jaar (en de drie jaar daar na). Dat was nog maar de eerste ronde, want vanmiddag krijgen de "beraadslagingen" zoals gebruike lijk een vervolg en wordt dit belang rijkste jaarlijkse beleidsstuk van de plaatselijke politiek ongetwijfeld weer met algemene stemmen aan vaard. Dan staat vast waaraan de bestuurders volgend jaar het geld (van de eigen burgers én van het Rijk) mogen gaan besteden. In zekere zin was de bijeenkomst van maandagavond een experiment. Nadat - jaren geleden alweer - de meestal uit voerige "algemene beschouwingen" van de verschillende fractievoorzitters naar de gemeentelijke krant Op 't Hoogt waren verwezen, was vorig jaar afge sproken het debat (de discussie tussen het College van B. en W. en de raad en tussen de fracties onderling) te "versnel len". Het moest allemaal wat flitsender worden, en daardoor aantrekkelijker voor de burger. Dus ook geen "vijfmi- nutenpraatjes" (die altijd langer uitpak ten) meer vanaf de comfortabele raads- i zetels, maar korte, spitse bijdragen van achter het plastic spreekgestoelte, waar op weliswaar geïnterrumpeerd zou mo gen worden maar die met drie a vijf minuten per fractie toch wel bekeken moesten zijn. Met een klein half uur zou dat rondje dan toch bekeken moeten zijn, waarna het College direct kon gaan reageren. Dat experiment is zo goed als mislukt. In de eerste plaats omdat sommige po litici de verleiding niet konden weer staan om tóch weer hele verhalen af te steken -kampioen: Wim Roest van de eenmanspartij D66, die zeker een kwar- AUTOBEDRIJF compleet SUZlIKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 tier nodig had - maar ook omdat som migen nog erg moesten wennen aan het ietwat "naakte" optreden vanachter het kanseltje. Roest en zijn collega Wil Ste kelenburg (PvdA) begonnen zelfs daar niet aan en bleven gewoon zitten (lek ker puh?). Van speeches uit-het-hoofd, ook zo'n vrome wens om het allemaal wat te verlevendigen, kwam al helemaal weinig terecht; de meeste fractievoorzit ters lazen hun verhaaltje gewoon weer "van papier" op. De GPV-er Wiebe Meilof deed het nog het best: hij durf de wel, hield het kort en beperkte zich tot wat prikkelende opmerkingen naar andere fracties. Hij had het begrepen. Het volk van Soest liep er trouwens ook dit jaar niet voor uit. Op de tribune be vonden zich welgeteld 19 personen, waarvan 7 ambtenaren; de rest bestond voornamelijk uit "belangstellende" bur gers met een overduidelijke betrokken heid bij een der politieke partijen. Som migen zaten de discussie, waarin burge meester Koos Janssen soms tevergeefs probeerde enige snelheid aan te brengen door detailkwesties te verwijzen naar de tweede ronde, niet uit en vertrokken voor de laatste hamerslag, mogelijk (maar nauwelijks waarschijnlijk) om via Radio Soest nog een staartje mee te ne men van de rechtstreekse uitzending. Traag De nieuwe aanpak van de begrotingsbe handeling wierp nog niet echt vruchten af. Het "debat" - wat bij gebrek aan echte "debaters" ook wel een érg groot woord is voor de moeizame discussies in de Soester gemeenteraad - verliep daar door feitelijk net zo traag als andere ja ren. Voor zo ver de fracties nog wat extra's uit de gemeentepot wilden put ten - voor de bij elke partij nu eenmaal weer andere "leuke dingen voor de mensen" dan het College van plan was - werd dat nog niet erg duidelijk, want het daarvoor gebruikelijke spel-der- moties kwam maandagavond nog niet uit de verf. Dat kon ook niet, omdat de tweede ronde pas vanmiddag plaats vindt, en daarin moet nog duidelijkheid ontstaan over de vraag wat het College bereid is aan extraatjes toe te staan. Dat B. en W. die discussie eigenlijk niet zo serieus nemen werd ook schrijnend duidelijk toen burgemeester Janssen de fracties op het hart bond hun moties al voor dinsdag 12.00 uur bij het College in te leveren. Op dat moment konden de antwoorden van B. en W. - waarop de moties uiteindelijk de laatste reactie behoren te zijn - immers nog helemaal niet bekend zijn. Na protesten uit de raad bood Janssen daarom ook nog ge legenheid om de moties woensdagmid dag (na de tweede termijn van het Col lege) in te dienen. Dat doet tenminste Railinfrabeheer vervangt tussen eind oktober en half december de fietsrekken bij station Soest. De nieuwe rekken bieden meer ruimte tussen de fietsen, hebben betere aanbindmogelijkheden voor kabel- of beugelsloten en een hard glazen overkapping met verlichting. Voor elk station is het aantal benodigde plaatsen opnieuw berekend. Na de ombouw heeft station Soest 8 onbe waakte plaatsen. De komende jaren vervangt Railinfrabe heer in het kader van het programma 'Ruimte voor de fiets' de fietsrekken en Nel Koster, gemeenteraadslid voor GroenLinks-Progressief Soest, stapt volgende maand op. Ze vertrekt uit Soest en gaat voor minimaal twee jaar naar Afrika. Koster, van huis uit ver pleegkundige, gaat in Zambia werken bij een medisch educatieproject, dat ver bonden is aan een weeshuis. Ze kwam enkele jaren geleden tussentijds in de raad als opvolgster van Leidje Tomas sen en vormde de laatste jaren met Ans Mann het GroenLinks-vrouwenduo in de raad. Ze wordt opgevolgd door Olga Duijm, nu nog fractieassistent. Nel Koster is het zevende raadslid dat sinds het aantreden van de nieuwe raad, in 1998, tussentijds vertrekt. Eer der stapten - om zéér uiteenlopende redenen - al Sander Brunekreef en Bar- tho Anderson (beiden WD), Jan Pie- ter Lokker, Teun Middelkoop en Jan Smeeing (alle drie CDA) en Kees Boer- koel (PvdA) op. Over een eventueel gebrek aan verversing heeft de Soester politiek dan ook nauwelijks te klagen. Ongeveer een kwart is al doorge stroomd. Nel Koster (GL-PS). fietskluizen bij alle stations. De nieuwe fietsenstallingen zijn gericht op meer service voor de fietsende treinreiziger. Naast de extra ruimte tussen de rekken, de betere aanbindmogelijkheden en de overkapping tegen de regen, zijn de fietsrekken beter bestand tegen vanda lisme dan de oude rekken, 's Avonds is de stalling verlicht. Dat vergroot de so ciale veiligheid in en rondom de stalling. Het programma 'Ruimte voor de fiets' is in 2006 afgerond. Het ministerie van Verkeer Waterstaat heeft 460 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het programma. Reizigers die onbewaakt stallen, kunnen hun fiets tijdens de bouwperiode in tij delijke rekken plaatsen. De ombouw- werkzaamheden hebben verder geen ge volgen voor de bereikbaarheid van het station. In de gemeenteraadsvergadering van maandagavond werden de geloofsbrie ven van Margreet van Roomen (CDA) gekeurd en in orde bevonden. Ze kan binnenkort dus eindelijk geïnstalleerd worden als opvolgster van Jan Smeeing, die al twee maanden geleden de politie ke pijp aan Maarten gaf. Zijn opvolging heeft extra lang geduurd omdat Teun Middelkoop, de gewezen fractievoorzit ter van het CDA, tot het allerlaatste moment heeft gewacht om te laten we ten dat hij de vrijkomende zetel van Smeeing niet zou gaan bezetten. For meel kwam hij daarvoor, als gekozen raadslid, als eerste in aanmerking, om dat hij nu eenmaal op de officiële kan didatenlijst boven Van Roomen stond (evenals trouwens Jan Pieter Lokker) en hem dus eerst gevraagd moest worden of hij eventueel wilde terugkomen. Hoe wel het CDA na zijn vertrek nauwelijks meer iets van Middelkoop had verno men en zijn terugkeer in de actieve po litiek allerminst voor de hand lag, kon Van Roomen niet zeker zijn van haar raadslidmaatschap zolang hij geen "af stand" van de zetel had gedaan. Lokker, naar de provincie vertrokken, deed niet moeilijk. Waarom Middelkoop zo lang heeft gewacht is niet bekend. Bij het CDA vonden ze het in elk geval alle maal "niet zo sjiek"... Op de Kerkstraat werd zondagmorgen rond half drie een 33-jarige automobi list uit Soest aangehouden. Hij had te veel gedronken, maar wilde aanvanke lijk niet mee naar het politiebureau. De agenten konden hem echter overtuigen mee te gaan. Op het bureau blies hij 1,7 promille, ruim voldoende om zijn rijbe wijs kwijt te raken. De Soester zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. nog een beetje recht aan het ware karak ter van moties: het uitspreken van de "gevoelens" van de raad, nadat men kennis heeft genomen van het standpunt van B. en W. In de discussie zelf ging het uiteraard om een zeer breed scala van onderwer pen, waarbij de fracties ingingen op ac tuele ontwikkelingen (bestuurlijke ver nieuwing bijvoorbeeld, en de financiële eisen van de SWOS), maar ook de ver schillende "stokpaardjes" werden na tuurlijk met geestdrift bereden. Bijzon der actueel was bijvoorbeeld de vraag van Hans van Wuijckhuijse (Gemeente belangen) die van het College wilde horen van welke kortings- of voordeel regelingen Soester ambtenaren bij het bedrijfsleven profiteren, zoals elders in het land op grote schaal schijnt te ge beuren. Prijscompensatie Een van de opmerkelijkste voorstellen kwam van de WD, die eerder al had gepleit voor het toekennen van prijs compensatie voor de welzijnsinstellin- gen (die ze de laatste jaren niet hebben gehad). Die inhaalslag kost al met al zo'n anderhalve ton en voor de SWOS - die al jaren extra geld wil hebben voor het eenzaamheidproject en de ontmoe tingscentra - zou dat in elk geval wat "lucht" (een kleine 50 mille) kunnen betekenen, en zo'n half ei is wellicht te verkiezen boven de dreigende lege dop. Er was overigens niemand van de SWOS op de tribune om in te spreken of te reageren. De andere fracties leken wel wat voor de WD-aanpak, voorge steld door Bert Krijger, te voelen. Ook opmerkelijk was de vrijwel raad- brede steun die zich aftekent voor het idee om het schoolzwemmen, waarvan eigenlijk al besloten was om het maar helemaal af te schaffen, te handhaven of zelfs nieuw leven in te blazen. Verschil lende fracties maakten duidelijk dat ze, nu het erop aankomt, de zwemlessen graag in stand houden (wat trouwens ook goed is voor de toekomstige exploi tatie van Aqua Indoor). Ook voor het voortzetten van het spreekuur voor op- voedingsvragen, dat inmiddels op de tocht stond, tekent zich een raadsmeer- derheid af. Er komen ongetwijfeld nog een aan tal moties bij, maar gisteren stonden er in elk geval al een stuk of zes op de rol voor het vervolg van de begro tingsbehandeling, dat vanmiddag plaatsvindt. Zo is er een gezamenlijke motie van WD, CDA en GGS - de coalitie fracties, en die zal het dus wel halen - voor 25 mille ten behoeve van snelheidsremmende bestrating in de Rademakerstraat te Soesterberg. Dezelfde partijen willen een nieuwe "regenton-actie" plus voorlichtings campagne (f 7500,00) en voortzet ting van het fonds kleine sportvoor- zieningen (f 50.000,00). Het CDA komt met een motie om het budget van de SWOS te verho gen met f 75.000,00, speciaal voor de professionele begeleiding van het VOS-project (vereenzaming oude ren) en de ontmoetingscentra. Ook van het CDA komt een motie op tafel om het schoolzwemmen (f 250.000,00) te handhaven, even als het opvoedingsspreekuur (f 50.000,00). Wethouder Neks Blommers (WD) ver zet zich tegen de gedachte van de PvdA- fractie om bij het tarief van de afvalstof fenheffing onderscheid te gaan maken tussen eenpersoonshuishoudens en an dere "gezinnen". Volgens de PvdA- fractie is dat, zolang de techniek geen echte oplossing heeft voor een gediffe rentieerd tarief, wel zo rechtvaardig. De wethouder denkt daar anders over. "Als eenpersoonshuishoudens minder gaan betalen moeten meerpersoonshuis- houdens dus meer gaan betalen. Zo'n aparte heffing stimuleert hooguit het alleen wonen, maar niet het gewenste gedrag op het gebied van afval, aldus Blommers. Dat het, zoals Wil Stekelen burg (PvdA) betoogde, in heel veel Nederlandse gemeenten wél op die ma nier toegaat maakte op Blommers geen indruk. "Wij vinden het géén goede ge dachte." De wethouder voelde evenmin iets voor de suggestie van Stekelenburg om bij stands- of minimum-ouders met (mid- delbare-)schoolkinderen een extraatje toe te kennen voor de sterk gestegen kosten van het onderwijs. Stekelenburg waarschuwde in dat verband nog maar eens voor de gevaren van de armoede val: als mensen net boven het minimum uitkomen verliezen ze opeens allerlei "sociale" regelingen en zijn ze soms nog verder van huis. Als er knelpunten zijn kunnen ouders altijd een beroep doen op de bijzonder bijstand, aldus de wet houder. Ze vond het ook indruisen te gen de gemaakte afspraken. De wijkvereniging "Overhees" organi seert ook dit jaar weer een mini-crea tiefmarkt in De Klarinet, Klarinet 39, op zaterdag 4 november, van 10.00 uur tot 15.00 uur. Voor wie op zoek is naar een Sinterklaas- of kerstcadeautje is er in iedere prijsklasse wel wat te vinden. Er is een grote verscheidenheid aan ar tikelen, o.a. kerstkaarten, kerststukjes, babykleding, houtsnijwerk en nog veel meer. Verder is er ook een mini-rom melmarkt in de kleine zaal. De toegang is gratis. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. YOOV iA' TE KOOP Willem Speelmanhof 1, Soest Op zoek naar een leuke eengezinswoning? Dan kunt u hier eens komen kijken! Een recentelijk gemoderniseerde hoek woning (ca. 400 m3) in een kindvrien delijke woonomgeving. U kunt lopend naar de winkel en de scholen zijn tevens dicht bij. Met zowel aan de voor- als achterzijde een vrij uitzicht. De leuk aangelegde achtertuin grenst aan een plantsoen. Kom er dus maar eens kijken!! Belangrijkste kenmerken L-vormige woonkamer half open keuken woonkamer en keuken voorzien van laminaat vloer 2 slaapkamers aan de voorzijde, 1 slaapkamer aan de achterzijde mooie badkamer (1999) zolder met 1 slaapkamer en bergruimte inpandige berging bouwjaar circa 1973 deels isolerende beglazing perceelgrootte 210m^ Vraagprijs fl. 495.000,- k.k. Documentatie over deze leuke woning kunt u vrijblijvend bij mij opvragen. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. voov Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid is het menselijke aspect bij onroerende goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 A B S o e s t RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Oud-minister Margreet de Boer van VROM, tegenwoordig PvdA-kamer- lid, komt op 20 november het sym posium opluisteren over windener gie, dat de gemeente Soest gaat or ganiseren als uitvloeisel van het duur zaamheidsplan. De Boer heeft des tijds gepleit voor een intensivering van de windenergievoorzieningen (molens) als alternatieve, duurzame energiebron. Alle gemeenten zouden daarvan een portie voor hun reke ning moeten nemen. Veel gemeenten willen daar niet zómaar aan, met name wegens de gevreesde horizon vervuiling die molens teweegbren gen. Volgens De Boer zouden ge meenten die ze niet per se willen ook turbines kunnen "adopteren" die bij andere gemeenten worden geplaatst. Volgens milieuwoordvoerder Joop ten Haaften van de gemeente sluit dat aardig aan bij de gedachten die daarover in Soest zijn ontwikkeld. Hij is onlangs met (toen nog) wet houder Pieter ten Hove met de oud- minister wezen praten en ze heeft toegezegd dat ze naar het sympo sium komt. Wethouder Harry Witte maakte dat maandagavond bekend tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad. Het symposium, dat in het gemeen tehuis zal plaatsvinden, krijgt overi gens een min of meer "besloten" karakter. Het is alleen bedoeld voor bestuurders en ambtenaren van pro vincies en gemeenten, en van verte genwoordigers van de Remu, die de turbines gaat beheren. Een 41-jarige man uit Soest hoorde advocaat-generaal mr. P. Brilman vorige week voor het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep vrij spraak eisen van de verkrachting van een Amersfoortse vrouw op 15 januari 1998. Het hof besloot de zaak echter toch door te zetten. Hierop kwam Brilman met een sub sidiaire eis van achttien maanden gevangenisstraf voor het geval het hof meende dat er genoeg bewijs was de Soester te veroordelen. De advocaat-generaal had voor het be gin van de zitting al aangegeven weinig heil meer te zien in de rechtszaak in hoger beroep, omdat het slachtoffer al tijd heeft geweigerd de zaak uiteen te zetten voor de rechtbank en het hof. Wegens gebrek aan bewijs dat de Soes ter daadwerkelijk tegen de wil van de vrouw gemeenschap met haar heeft ge had, sprak de Utrechtse rechtbank de man in september 1998 al vrij. Het Openbaar Ministerie (OM) ging hierte gen echter in beroep om de vrouw de gelegenheid te geven haar aangifte ter zitting toe te lichten. Als een zaak een maal is aangebracht bij het hof, kan deze volgens de wet niet meer door het OM worden ingetrokken. Vandaar dat Brilman het hof voor de zitting vroeg hem niet-ontvankelijk te verklaren in zijn beroep. Op de bewuste avond in 1998 zou de Soester, die het slachtoffer kende uit zijn stamkroeg, de vrouw vanuit het café naar huis brengen. Onderweg naar haar woning in Amersfoort gaf de vrouw aan een sanitaire stop te moeten maken, waarop de man naar het bos bij het Amersfoortse Soesterkwartier reed. Volgens de man liet de vrouw daar mer ken gemeenschap met hem te willen, wat daarna ook gebeurde in het bos. Vervolgens rookten zij samen een joint je, dat - naar veel later bleek - niet goed viel in combinatie met de kalmerings middelen en alcohol die zij die avond gebruikt had. De vrouw weigerde met de Soester mee te gaan en na geruime tijd wachten besloot hij haar achter te laten in het bos. Op vragen van het hof over de reden daarvan antwoordde de verdachte dat hij op dat moment geen andere oplos sing had, maar later wel veel spijt had van die beslissing. Een automobilist trof de vrouw later die nacht in verwarde toestand aan op de Soesterweg en deed enige tijd later aangifte van de verkrach ting. Het slachtoffer heeft later echter nooit gehoor willen geven aan de oproe pen van justitie om haar verklaring ver der uiteen te zetten. Pleidooi De advocaat van de Soester, mr. A. Norenburg, hield het hof voor dat de rechtbank zijn cliënt had vrijgesproken, omdat zij niet hard kon maken dat de man had moeten weten dat de vrouw geen gemeenschap wilde. Volgens de verdachte had zij dit juist aan hem voor gesteld. Norenburg gaf als vermoedelij ke verklaring van haar aangifte de ver warde gemoedstoestand van de vrouw door de combinatie van verdovende middelen en alcohol. Hij merkte boven dien op dat de zaak alleen was voortge zet vanwege een formeel juridisch punt, namelijk het feit dat het OM een een maal voorgedragen zaak niet meer kan intrekken. Verder zei de raadsman dat niemand meer belang bij de zaak heeft. Hij vroeg het hof dan ook zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraak volgt op dinsdag 24 oktober. en daarom geeft de kapsalon de hele land OKTOBER 10% korting op alle behandelingen!! Tevens geven wij 10% kortin top alle verzorgende haarproducten. En als KLAPPER v/d MAAND kost een volledig permanent geen 149,- maar 99,50! Dus maak snel een afspraak bij de kapsalon, de koffie staat voor u Kapsalon Jan Sluyter elke dag geopend Tel.: 035-601 86 13 Het briefje dat GroenLinks en D66 vorige week naar de inspecteur van de Ruimtelijke Ordening hebben gestuurd, om nee te blijven zeggen tegen de "Zonneglorendeal", is bij het College en de andere partijen heel slecht gevallen. Ans Mann (GL) en Wim Roest (D66) kregen er flink van langs. De meeste fracties beschouwen de ac tie van de beide oppositiefracties als "not done". Als de gemeenteraad een maal een besluit heeft genomen legt de minderheid zich daar democratisch bij neer, en dan geeft het geen pas om ach ter de rug van de collega's om te blijven "stoken" tegen een onwelgevallig be sluit, is de redenering. Vooral wethou der Bart Krol (CDA) liet merken zich door de actie gegriefd te voelen en bo vendien is er in december - bij de her ziening van het bestemmingsplan - nog best gelegenheid om bezwaren te ma ken. Hij vergeleek het briefje van de twee fracties met "klikken bij de boven meester" (in casu minister Pronk). Het ergste nog vonden andere fracties het dat Soest op deze manier wel eens vijf miljoen gulden mis kan lopen, en dat GroenLinks dan nog durfde vragen hoe groot het College de kans inschat dat de gemeente Soest dat bedrag zelf moet ophoesten vonden sommigen schijnhei- lig- "Hoezo?" vroeg Ans Mann. "Volgens de wethouder was er toch eigenlijk geen risico? Wij hebben dat in elk geval niet willen lopen." En Roest constateerde dat hij kennelijk op een open zenuw had geraakt, maar wees er wel op dat elke partij het democratisch recht heeft om haar standpunt te blijven uitdragen. "Het zit ons nu eenmaal hoog." Het verlies van politieke geloofwaardigheid zou volgens hem wel eens ernstiger kun nen zijn dan het verlies van een bedrag van vijf miljoen... Tijdens het Nationaal galerieweek end (21 en 22 oktober) houden meer dan 200 professionele gale ries in Nederland "open huis". Ie dereen kan tussen 12.00 en 18.00 uur kennis maken met gevarieerde en kwalitatief hoogstaande heden daagse kunst. Verspreid over het land zijn er bij de deelnemende galeries activiteiten voor jong en oud, zoals lezingen, rondleidin gen en concerten. Op veel plaatsen zijn kunstenaars aanwezig om hun werk toe te lichten en natuurlijk is overal prach tige kunst te bewonderen. De galeries functioneren als intermediair tussen kunstenaars en publiek, waarbij ze zich toeleggen op de presentatie en verkoop van kunst. Iedereen is dus van harte welkom. In galerie het Anna Paulownahuis, Bur gemeester Grothestraat 51 (tel. 6021983), staat het weekend in het te ken van "Schildersport, aan de slag met verf'. Men kan zich laten inschrijven voor deze cursus, waarin men de kans krijgt zélf een schilderij te maken. Met een van de kunstwerken in de galerie als inspiratiebron gaan de deelnemers aan de slag met verf. Door zelf kunst te maken doorgronden ze de werkwijze van de kunstenaar of verkennen ze het thematisch uitgangspunt van de kunste naar of de kunststroming. De deelne mers mogen het eigen schilderij uiter aard mee naar huis nemen. Galerie Wind Bij Galerie Wind, Steenhoffstraat 6 (tel. 6031300), is dit weekend Jan van Lok horst present om te schilderen en te la ten zien hoe zijn schilderijen tot stand komen. Dat gebeurt vooruitlopend op de expositie, die in november bij Wind wordt ingericht. Wie meer wil weten over het Nationaal Galerieweekend kan bij de galeries een handzaam magazine meenemen met een overzicht van alle deelnemende galeries en hun program ma. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Begrotingskrant "Op t Hoogt" 11 okto ber 2000. Onleesbaar maar toch. Wet houder Neks Blommers (WD) snoept 13.000 gulden uit de Kermispot en in stalleert een "grabbelton" (de term is van D6ó-voorman Wim Roest) van 100.000 gulden. Blommers heeft, poli tiek gesproken, altijd lange vingers ge had. Burgemeester drs. J.J.L.M. Janssen (zeg nooit Koos) "wil niet te veel mo dieus zijn", maar liet zich wel onlangs vlak voor de autoloze zondag mateloos mobiel met een helikopter afzetten bij de jubileumfestiviteiten van het Griftland College, vijf minuten fietsen van het Raadhuis. Behangen tegen de wind in, noemen ze dat in milieukrin gen. Wethouder Bart Krol wil 24 uur per dag zeven dagen in de week digitaal bereik baar zijn: de virtuele 24 uurs-economie van het CDA. Fractievoorzitter Wil Stekelenburg deelt in haar filippica "Soest in Samen hang" mee dat de PVDA "door niet voorziene omstandigheden niet langer deel uitmaakt van het college van bur gemeester wethouders". Een eufemis me. Over de Samenhang tussen de on dergang van de sociaal-democratische wethouder J.O.P. ten Hove en de won derbaarlijke wederopstanding van het raadslid Pieter ten Hove geen woord. De recreatiepias in hetSoesterveen van Gemeentebelangen Groen Soest is door wethouder Harry Witte (GGS) op pagi na drie teruggebracht tot "een uitloop gebied met zwemmogelijkheden voor o.a. degenen die op de Grachten wer ken". Mensen die werken hebben over dag geen tijd om te zwemmen, Harry, of bedoel je die 88 arbeiders die bij Ferag zijn ontslagen? "Het is in ieder geval de bedoeling dat het gebied pias-dras wordt", schrijft de ex-huisman. Ik vermoed dat het hem niet mee zal vallen de kurkdroge pam- perspolitiek van zijn collega's tegen zijn pias-dras idealen te weerstaan. Wie denkt dat de burger in zo'n begro tingskrant precies te weten komt wat de politieke partijen willen, welke ant woorden ze geven, wat voor visie ze heb ben, welke ideeën ze koesteren, komt bedrogen uit. Henk Koning, fractievoorzitter van het CDA, volslagen vreemdeling in het Jeruzalem van de Soester politiek, stelt over bijvoorbeeld het sportbeleid dood leuk de allesomvattende, diepzinnige levensvraag aan het College in den Hoge: "Hoe staat het met alle plan nen?" Of zijn bede verhoord wordt be twijfel ik. "Een Nieuwe Ruimte", roept Bert Krij ger (WD) in het luchtledige. Met inter netcafés en digitale woonerven zweeft hij in hogere sferen, zoals Herman ter Welle destijds deed "In de Ruimte." De aardigste artikelen schreven Wim Roest (D66) en broeder Meilof (GPV- RPF-SGP), al doet de laatste dat wel met behulp van veel Spreuken, Leviti- cus en Psalmen: "Met ons mensen valt nog al eens te spotten. Met God, die al les weet en ziet wat wij doen, zeker niet." God is geen Persoon die alles weet en ziet, Wiebe. Ik kom daar vol gende week, deo volente, op terug na mijn kennismaking met Kuiterts nieuwe boek "Over Religie". De beide Selvera's (Love Letters) van GroenLinks/D66 schreven op 30 sep tember een niet-onderbouwd kattebel letje achter de rug van het College en de Raad om naar de inspecteur van Ruim telijke Ordening tegen de permanente bewoning op het terrein van het voor malige Soester Natuurbad. Als J.J. Scholten van VROM hierdoor zijn zin krijgt, kost dat de gemeente vijf miljoen gulden. In de begrotingskrant zingen de beide politieke zusjes heel vals: "Colle ge, hoe groot is de kans dat de gemeen te zelf vijf miljoen gulden moet beta len?" Sommige vrouwen in de politiek zijn net mannen. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 i l:

Soester Courant | 2000 | | pagina 3