'Aangepast bewegen en sporten' in veel grotere trainingsruimte Zoektocht naar Miep Oranje voorbij Voorleesfeest op basisschool Libel voor ai uw automaterialen Kom naar de Inventum demonstratie op zaterdag van 10.00 -16.00 uur! iet vering Levensloop Miep Oranje ini/entum DAT IS MOOI NIEUWS expert SCHOEMAKER Weteringpad 70 (tegenover KARWEI) SOEST Tel.: 035-6025673 PAGINA 4 WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 5 Ontdekkingstocht De Lange Duinen Bromfietsster beledigt agenten Service bij Schoemaker ning Komende zaterdag feestelijke heropening Onderzoek naar verraadster uit Soest afgesloten SOESTEtëScOURANT Eemvallei mogelijk wateropvangbekken Zuidpromenade 9-11 3768 EM Soest Tel. 035-6016877 Fax 035-6029221 ^REZAN ET MILIEUBEHEER horeca- sport- en recreatie- tseweg op 23 oktober 2000 a buurtvoetbaltoernooi vrij- lit. Dagelijks geopend van 8.oo -18.00, zaterdag 9.00 -16.00 uur. Info: www.brezan.nl of gratis infolijn 0800-1928 Koude-zone. friteuses vanaf 99,95 Broodmachines vanaf 199,95 Kom naar: BURG. GROTHESTRAAT 9, 3761 CJ SOEST TELEFOON (035) 601 03 44 FAX 602 68 78 Wethouder Bart Krol en gedeputeerde R.C. Robbertsen van de provincie Utrecht nemen morgenmiddag om vier uur de nieuwe wandelbrochure "De Lange Duinen" officieel in gebruik. De brochure is een co-productie van het Instituut voor Natuur- en milieu-educa tie (IVN) Eemland en de afdeling Groen Milieu van de gemeente Soest. De bedoeling is om wandelaars de bij zondere natuur rondom het aardkundig monument De Lange Duinen te laten beleven. Hiervoor zijn 14 van de onge veer 65 blauwe paaltjes langs de gemar keerde wandelroute voorzien van een nummer dat verwijst naar een wetens waardigheid of praktische opdracht in de brochure. Na een korte inleiding over het unieke karakter van het natuurgebied start om 16.30 uur de educatieve wandeling op de parkeerplaats aan de Foekenlaan in Soest-Zuid. Begeleid door natuurgidsen van IVN Eemland zullen ongeveer vier opdrachten uit de brochure gedaan wor den. De middag wordt om 17.00 uur afgesloten met een drankje en hapje in de boshut, het "kantoor" van beheerder Jan Tupker. De nieuwe wandelbrochu re is vanaf zaterdag 20 oktober verkrijg baar bij de VW (Steenhoffistraat 9a) en het Milieu Educatief Centrum De Kwe kerij (Molenstraat 157). Bij een verkeerscontrole aan de Amster damsestraatweg is donderdagmiddag een 17-jarige Hilversumse bromfietsster aangehouden. Toen de agenten haar vervoermiddel controleerden uitte ze beledigingen in hun richting. Toen ze daar mee doorging, besloten dë agenten haar mee te nemen naar het bureau. Bij de aanhouding verzette ze zich zodanig dat de zonnebril van één van de agen ten sneuvelde. Ook tijdens de rit naar het bureau uitte de vrouw enkele bedrei gingen. Op het bureau is een proces verbaal opgemaakt. ,1 meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect?wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! i te ondernemen bij deze nen." Suvaal wijst daar- ieve benadering van de rbij ook rekening gehou- de talenten en interesses "De nadruk is verscho- ag naar wat mensen niet le vraag wat mensen wél en", aldus Suvaal. richting Bewonersbelangen d verklaren en de ontheffing ting verlenen om de raadzaal ovember a.s. om 19.30 uur e van het Groot Soester Dic- rage vastgesteld op de wer- n maximum van 4.000,— 5 Comité dient het budget rrichtingen zelf te bewaken, i jaarlijks aanpassen aan kos- bepaald bij opstelling begro- güpen Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Het laatste onderzoek naar het mys terie rond Miep Oranje, verraadster voor de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog, is afgesloten. Onder zoeker Ton Elderenbosch uit Soest hield zich anderhalf jaar bezig met de speurtocht naar de verdwenen Soesterse en vindt het nu "welle tjes". Elderenbosch gaat ervan uit dat zij in april 1945 is geliquideerd vlakbij een boerderij in Scherpen- zeel en beschouwt de zoektocht als "gesloten". Het drama van Miep Oranje begon op 30 december 1943, toen zij gearresteerd werd door de Duitsers en haar verzets activiteiten omruilde voor een verra dersrol. Aan het eind van de oorlog is zij spoorloos verdwenen en in de eerste na-oorlogse jaren is door velen vergeefs naar haar gezocht. Na de oorlog is zij ook nooit veroordeeld onder de werking van de bijzondere rechtspleging voor oorlogsverraders. Nog in 1990 verklaar de de landelijke Officier van Justitie, mr. P. Brilman, belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers, dat hij graag zou weten waar Miep Oranje verbleef. Zij stond namelijk nog steeds bovenaan zijn lijst. In 1998 werd, in vervolg op eerdere onderzoeksresultaten van G.E. de Jong ste uit Hoogeveen, een nieuwe onder- zoeksronde gestart. Aan dit privé-initia- tief deed ook Ton Elderenbosch uit Soest mee. "Daarvoor heb ik me nooit bemoeid met deze affaire, omdat er in Soest zoveel mensen over gestruikeld zijn", vertelt Elderenbosch. Zelf was hij direct na de oorlog drie jaar werkzaam bij de Militaire Inlichtingendienst en als zodanig betrokken bij de "zuiveringen". "De ervaring die ik door dat werk op gedaan heb, kon ik gebruiken als werk materiaal voor het onderzoek naar Miep Oranje", aldus Elderenbosch. Anderhalf jaar lang was hij vrijwel da gelijks bezig aan het onderzoek, samen met onder anderen G.E. de Jongste uit Hoogeveen. Elderenbosch is drie keer naar Duitsland afgereisd voor archiefon derzoek in Hamburg en Berlijn en heeft ook veel rondgeneusd in de archieven in Amsterdam, Groningen en Scherpen- zeel. "Ik heb veel voor niks gereisd. Omdat ik het allemaal uit eigen zak moest betalen, heb ik ook veel archief stukken schriftelijk opgevraagd. De PTT heeft wat dat betreft een goede klant aan me gehad", aldus Elderenbosch, wiens vader bij de ondergrondse zat. Geruchten Elderenbosch is tijdens zijn speurtocht geconfronteerd met een stroom aan ge ruchten, halve waarheden en onbeves tigde verklaringen. "Het verhaal dat ze met een Engelse officier in Tanzania zat, of dat ze tolk was voor de Amerikanen na de oorlog... Allemaal onbewezen, GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 sommige verklaringen zijn echt klets koek", licht Elderenbosch toe. Hij wijst erop hoe moeilijk het was om aan be trouwbare informatie voor zijn onder zoek te komen. "Veel informanten zijn inmiddels overleden of herinneren zich niets meer. Diverse verzetskopstukken uit die tijd weigeren om uiteenlopende redenen te praten." Vandaar dat Elde renbosch er weinig voor voelt het onder zoek voort te zetten. Er komt toch geen nieuwe informatie boven water. Voor de Soester staat het vast dat Miep Oranje in april 1945 geliquideerd is in Scherpenzeel. Zij is op de fiets naar Scherpenzeel gekomen in het gezel schap van een SD-er, waarschijnlijk op zoek naar een vluchtroute over de gro te rivieren. Terwijl de SD-er bleef wach ten bij de boerderij van D. Ommering, fietste Miep Oranje door naar Gooswil- ligen. T. Vlastuin, een boerenknecht uit Gooswilligen, kwam na anderhalf uur bij Van Ommering met de mededeling dat zij niet terugkwam. "Een anonieme getuige heeft diezelfde dag gezien dat het wapen werd schoongemaakt, maar ontkende bij de liquidatie betrokken te zijn geweest. Dat gaf voor mij de door slag, zij is daar dood geschoten", vertelt Elderenbosch. Droef verhaal Terugkijkend op de hele affaire rond Miep Oranje spreekt Ton Elderenbosch van "een droef verhaal van een jonge vrouw die tijdens de oorlog de verkeer de weg is ingeslagen." Daarbij wijst hij Maria ("Miep") Oranje heeft naar schatting zo'n 200 slachtof fers gemaakt door haar verraad tijdens de Tweede Wereldoorlog. Tot 30 december 1943 werkte zij nog voor het verzet, maar na haar arrestatie werd zij door de Duit sers gebruikt als lokaas voor ar restaties van illegale werkers, ver zetsstrijders en onderduikers. Op 5 september 1944, "Dolle Dins dag", is zij gevlucht naar onbe kende bestemming en is de ge ruchtenstroom begonnen. Maria Oranje werd in 1923 geboren in Bloemendaal. Na een verblijf van twee jaar bij haar vader in Londen kwam Miep in 1938 terug op het huisadres in Soest, waar de familie Oranje al enige jaren woonde. In 1942 behaalde Miep het HBS-A di ploma aan het Baarnsch Lyceum. Hierna studeerde zij geografie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, totdat de Duitsers deze instelling sloten in het voorjaar van 1943. Miep (schuilnaam Edith) ging werken als koerierster voor de verzetsgroepen in Soest, Baarn, Amersfoort en Lage Vuur- sche. Op 30 december 1943 werd zij gearresteerd bij de Duitse inval in "Het Duikje", de deels ondergrond se schuilplaats van het verzet in de bossen van Lage Vuursche. Vanaf die datum ging Miep samen werken met de Sicherheitsdienst Een oude foto van de eindexamenklas HBS-A van het Baarnsch Lyceum uit 1942. Vooraan zit Miep Oranje (derde van rechts). erop dat Miep Oranje na haar arresta tie onder de macht en invloed kwam van de Sicherheitsdienst, in het bijzon der van SD-er Herbert Oelschlagel. Deze kwade genius achter Miep Oran je was volgens Elderenbosch een "zeer intelligente smeerlap die ook bezig was met het uitroeien van het communis tisch verzet." Oelschlagel werkte veel met informanten, onder wie dus Miep Oranje, en zijn succesvolle strijd tegen het verzet was voor de KP (knokploeg) Amsterdam aanleiding hem in 1944 te liquideren. Toch benadrukt Elderenbosch dat het verraad van Miep Oranje niet alleen een kwestie was van de macht die de Duit sers over haar hadden. "Zij heeft zich ook zelf actief geroerd in die tijd en ij verig meegewerkt met de Duitsers. Zij heeft veel Nederlandse celgenoten ver raden nadat zij door de Duitsers als stil le in een gevangenis geplaatst was." Met de publicatie van een bescheiden documentatiemap beschouwt Elderen bosch zijn onderzoek als gesloten. "In dat mapje staan alleen feiten. Jc kunt dingen namelijk alleen naar buiten bren gen, als ze honderd procent zeker zijn. Daarom ben ik ook altijd voorzichtig geweest met het publiceren van onder zoeksresultaten." (SD) en werd zij als lokaas ingezet voor de arrestatie van illegale wer kers. De SD-er Herbert Oelschlagel werd zelfs haar minnaar. Mede door toedoen van haar verraad zijn de ver zetsgroepen in Soest, Amersfoort en Baarn opgerold. Bij de Raad van Verzet was de rol van de verraadster snel uitgespeeld, maar Miep wist toch koerierster en later secretaresse te worden bij de Landelijke Organi satie voor onderduikers in Zuid-Hol land. Alle informatie speelde ze door aan de Duitsers. Hierna begon Miep, opgejaagd door het verzet, een zwerftocht door Nederland, waarbij ze steeds weer ergens opdook bij fa milie of anderen om steun en onder dak. Toen op 5 september 1944 het be richt kwam dat de Amerikanen ge land waren, is Miep Oranje gevlucht naar onbekende bestemming. Op die dag is het mysterie rond haar per soon ontstaan en de geruchten stroom op gang gekomen. Zij zou getrouwd zijn met een Engelse offi cier en met hem zijn vertrokken naar Tanzania, Amerika en Canada. Later onderzoek weerlegt deze geruchten echter. Wel is zij in februari 1945 door het verzet gesignaleerd in Am sterdam. Laatst is zij gezien in april 1945 bij een boerderij in Scherpen zeel in gezelschap van een SD-er. Een anonieme getuige zegt dat zij daar geliquideerd is. Kom naar de demonstratie en overtuig u in onze winkel van de verbluffende eenvoud waarmee de Inventum broodmachine het lekkerste brood van de hele wereld maakt... Zonder dat iemand een hand uitsteekt, moeiteloos en met wonderlijk gemak laat u uw Inventum dat soort brood maken dat u en uw huisgenoten het lekkerste vindt... Marlies Bouten (m.) in de als tijdelij ke trainingszaal ingerichte huiskamer. om "aangepast" te gaan bewegen en sporten. De officiële heropening is om half elf 's ochtends. En om 13.00 uur is er een gezellige activiteit waaraan iedereen kan meedoen. Er zijn trouwens ook allerlei verrassingen en aanbiedingen. Verder is er ook een kleine expositie van schilde rijen en tekeningen, die gemaakt zijn door enkele sporters. Ze laten zich zo wel van hun creatieve als hun sportieve kant zien. Een bezoekje aan "Aangepast bewegen en sporten" is zaterdag dus bijzonder de moeite waard. Het belooft een leuke en gezellige, feestelijke dag te worden. Onder de belangstellenden worden prij zen verloot (trekking om 15.30 uur), die door verschillende sponsors beschikbaar zijn gesteld. Voor iedere bezoeker lig een attentie klaar en wie dat wil kan zaterdag ook een "tien-rittenkaart" - voor de training of de infrarood/stoom cabine - aanschaffen, met korting! Meer informatie: Marlies Bouten, "Aangepast bewegen en sporten", Beu kenlaan 63 (achter het witte huisje), tel. 6029805. De helft van het 15 km lange en 7.6 km brede Eemvallei-gebied wordt mogelijk door de Rijksoverheid aangewezen als groot wateropvangbekken, een zogehe ten retentiegebied. Het voorstel om be paalde gebieden langs rivieren te be stempelen tot opvangbekkens komt van de commissie Waterbeheer 21s,e eeuw, die aan de slag ging naar aanleiding van de overstromingen van de grote rivieren in 1995. In het geval van hoge water standen ziet de commissie opvangbek kens voor de tijdelijke opslag van over vloedig oppervlaktewater als oplossing. Ook de Eemvallei komt hiervoor in aanmerking. Voor de gemeente Soest zou dit kunnen betekenen dat er in de toekomst niet gebouwd kan worden op de strook langs de Eem, omdat het overvloedige water bij hoge waterstanden moet kunnen uit wijken naar uiterwaarden en polderge bieden. Ton Melgers van Waterschap Vallei Eem verklaart dat het rapport van de commissie Waterbeheer 21s,c eeuw niets concreets zegt over de loca le situatie in Soest. "Maar als het Eem vallei-gebied aangewezen wordt als op vangbekken, dan is het waterschap te gen bebouwing langs de rivier", aldus Melgers. De gemeente Soest verklaart hierover nog geen bericht gekregen te hebben. volgens bijgaande concept- t de gemeente Soest alsnog verleent aan de herinrichting Kerk laan te Soesterberg en brengen van de commissie enoemd in de nota van over- en bouwvergunning voor dlokalen op het perceel aan yoor een periode van maxi- sg.nr. 552). De termijn voor irekend vanaf 19 september het gebruik van de woning heden afwijzen, egen de voorgenomen vrij- :nd ongegrond verklaren. Kom zelf kijken en de Inventum koude-zone friteuse. Lekkerder heeft u het nog nooit op tafel gezet. Bakluchtjes? Mooi niet. U gaat écht warm lopen voor de koude-zone friteuse, de smakelijke aanwinst die Inventum u kan bieden. Helemaal demontabel écht schoonmaakgemak! ing Communicatie Ook de mogelijkheden zijn uitgebreid. Zo wordt bijvoorbeeld de dinsdagoch tend speciaal gereserveerd voor mensen die maar kort achter elkaar bezig kun nen zijn en vaak moeten pauzeren, maar die er toch eens uit willen, voor de ge- zelligheid. Tussendoor kan er uitgerust worden en kunnen er gezamenlijke spel- activiteiten plaatsvinden. Op verschillende tijden geeft Marlies de cursus "Relaxercise", wat neerkomt op "ontspanning door inspanning". Daar bij gaat het om uiteenlopende oefenin gen om de bloedsomloop te verbeteren en wat soepeler en meer ontspannen te van plan zijn de volgende 'oorschriften: II tsen van een dakkapel, 1999) er bevoegd binnen een ter met woensdag 1 november Duders in te dienen. de diezelfde termijn, dage- je en bouwen (balie bouw- kunnen bewegen. Iedereen kan daaraan meedoen. Bij "Aangepast bewegen en sporten" wordt, zoals gezegd, altijd met kleine, rustige groepjes (3 tot 5 perso nen) gewerkt. Ze worden individueel en professioneel begeleid. De apparatuur kan aangepast worden aan eventuele beperkingen en alles is gelijkvloers, dus goed te betreden. 'Lekker moe...' Onder haar klanten telt Marlies vogels van allerlei pluimage; het is een bonte verzameling van bijvoorbeeld mensen met overgewicht, mensen die al jaren doodmoe zijn, dialyse-patiënten, reuma- patiënten, mensen met MS, Parkinson, wat niet al. Toch probeert Marlies het allemaal een beetje buiten de "medi sche" sfeer te houden en het is dan ook vooral gezellig tijdens de trainingen. Velen hebben intussen met veel plezier ervaren wat het betekent om "aange past" te sporten. "Bewegen is leuk, moe worden - lékker moe, wel te verstaan - is ook leuk. Daar knap je van op," is Marlies' stelregel. "Het helpt je om weer een beetje van het leven te genieten. Als je ziek bent of gehandicapt ben je niet zielig; je kunt meestal nog best wat, ondanks je beperkingen. Dat probeer ik ze mee te geven..." Ook dit jaar werd er op basisschool Van der Hucht Libel tijdens de kin derboekenweek elke dag een voor- leesfeest gehouden. Aan het eind van de morgen verzamelden de kin deren zich in kleine groepjes op ver schillende plekken in het schoolge bouw. De kleuters werden voorgelezen door kinderen uit groep zeven en acht en de andere groepen werden voorgelezen door een meester of juf. De school is naast de kinderboeken week ook bezig met een project met het thema 'Aboriginals'. De groepen heb ben kennis gemaakt met de leefwijze en cultuur van de oorspronkelijke bevol king van Australië. Tijdens dit project wordt er veel aandacht besteed aan muzikale en beeldende vorming. De leerlingen hebben bijvoorbeeld leren spelen op een didgerido, een Austra lisch instrument. Donderdag 19 oktober worden deze themaweken door elke groep op zijn eigen wijze afgesloten. De "groten lazen de "kleinenvoor op de Van der Huchtschool. soest loopt voorop in de n de fase4-groep en is lerd door adviesbureau larlem met het verzoek in een landelijk pilotpro- arige proef in het kader tivering. Uitgangspunten :t zijn een vraaggerichte een stroomlijning van het bod. Via leerwerkplaatsen ;4-cliënten op weg gehol- delijke project heeft als 175% van de deelnemers it aan een vorm van dag- willigerswerk, reguliere of van de gemeente Soest iroject als een "welkome en verruiming van het al ct bij Balans". Toch heeft >e geadviseerd af te zien omdat geen enkele fi- :rbouwing voor het pilot en kan worden. Als enige cing worden de WlW-gel- I. "Dit geld kun je alleen ndividuen. De overhead- die1 voor huisvesting en innen niet uit deze pot be- i. Vandaar dat Soest niet n het pilotproject", aldus et College van B. «Sc W. week, in overeenstemming ies, besloten niet mee te jaar geleden startte Marlies Bouten met haar trainingsprogram- ma "Aangepast bewegen en spor- J ten" in Soest. Ze mikte daarbij spe ciaal op mensen die - vanwege een chronische ziekte of een andere handicap - niet zomaar onderdak konden vinden bij een andere "praktijk". Meer hobby dan thera pie, zo omschrijft ze haar aanpak. 'Open huis' De verbouwing is nu achter de rug. In de tussentijd had Marlies haar huiska mer ingericht als tijdelijke trainingszaal, maar vanaf komende zaterdag is de nieuwe trainingsruimte volledig in ge bruik. Dat gebeurt met een feestelijk "open huis", van 10.00 tot 16.00 uur, waarbij iedereen een kijkje kan komen nemen, de apparaten uitproberen, vra gen stellen en eens overwegen of het misschien nodig, nuttig of aangenaam is traat 3-5 3764 CR Soest S030303 Fax: 035-6029995 Wie een chronische ziekte heeft is vaak t beperkt in zijn dagelijks leven. Door pijn of vermoeidheid moet zo iemand regel- matig zijn/haar hele leefstijl aanpassen. Pas als alles weer een beetje in banen is geleid komt er op den duur ook weer J plaats voor een hobby als (aangepaste) J sport, en Marlies Bouten biedt daarvoor alle mogelijkheden en faciliteiten. De 1 trainingsruimte achter het huis aan de Beukenlaan 63 - ooit een groentewin- keltje! - is pas grondig verbouwd en wel 2xh keer zo groot geworden. Dat bete kent meer ruimte voor de deelnemers meestal groepjes van 3 a 5 personen, die door Marlies individueel worden bege- leid. Er zijn ook enkele nieuwe appara- ten bijgekomen.

Soester Courant | 2000 | | pagina 5