SRT )NS. Raymond en Diana Brandes gaan zélf iets doen aan de ellende in de wereld Justin en Pierre 'inhalig' voor War Child 'EL-©- inzamelingsactie scholen is doorslaand succes Voorlichtingsbijeenkomsten Waterschap voor agrariërs Waterschap gaat onderhoud watergangen controleren Huidverzorging 'Miranda': nieuwe schoonheidssalon SOESTER COURANT PAGINA 11 isd - nieuw a 'Yuppenstel' uit Soest naar Kaunas (Litouwen) Slimme aanpak levert f 400 op belasting Adviesbureau Soest leerlingen halen recordbedrag op O.a. vanavond in Eemnes Nu gevestigd aan Soesterbergsestraat eerman Assurantiën Maximaal fiscaal voordeel met toprendement De DIN Compact Koopsom iMONT erslaar» 224, Amersfoort Soesterbergsestraat 32A, 3768 EJ Soest Tel. 035 - 601 31 82 Iledige garantie re voorwaarden ken, aantrekkelijke nanciering van uw 'laar, om het u ook iedt AutoExpert u 'ele merken. Met de ttra diensten is de keuze. rt-dealer bij u in de oor niets de nieuwe ertenbiefstuk im wild konijn - Dkt en vers - c - Wildtrio's - :enpeper :ulash De Akkeren 43 3762 AN Soest Telefoon: 035 - 602 23 02 Waterschap Vallei Eem organi seert de komende weken verspreid over het gebied een aantal voorlich tingsavonden over de regels die van af maart 2000 gelden voor het om gaan met mest en bestrijdingsmid delen nabij watergangen en op boe renerven. Tijdens deze avonden voor agrariërs gaat een adviseur van de Gewestelijke Land- en Tuin bouworganisatie in op de regels, knelpunten en gevolgen van het Lo zingenbesluit open teelt en veehou derij. Het Lozingenbesluit is bedoeld om de waterkwaliteit van sloten en andere wa teren te verbeteren. Nu zitten er vaak teveel meststoffen en bestrijdingsmidde len in het water. Het waterschap is be last met de uitvoering van de regeling. De agrariërs uit het gebied van Water schap Vallei Hem hebben inmiddels twee nieuwsbrieven gekregen over het Lozingenbesluit. Nu volgen de voor lichtingsavonden en daama de bedrijfs bezoeken. Als de agrariërs in een regio goed zijn voorgelicht, volgen de contro les, waarbij het waterschap verbalise rend kan optreden. Tijdens de voorlichtingsavonden zal het waterschap uitleg geven over de doel stellingen van het Lozingenbesluit, en de procedure van meldingen en bedrijfsbe zoeken die het waterschap volgt. Na de pauze is er een forumdiscussie, waarin gelegenheid is om vragen te stellen. In het forum zitten vertegenwoordigers van het waterschap en GLTO-Advies. Iedereen die met agrarische activiteiten te maken heeft, is welkom, ook mensen die geen lid zijn van een landbouworga nisatie, zoals loonwerkers. De avonden worden in de omgeving van Soest o.a. op de volgende data en loca ties gehouden: op woensdag 25 oktober in Eemnes, hotel De Witte Bergen, Rijksweg 2, en op maandag 6 november in Hoogland, partycentrum 't Hoogh Landt (voorheen Concordia), Kerklaan 13. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en duren naar verwachting tot 22.30 uur. De zaal is vanaf 19.45 uur open. "We hebben de laatste jaren inten sief over de wereld gereisd - o.a. China, Tibet, India en heel veel moois maar ook heel veel ellende en armoede gezien. Dat grijpt je aan. Wij hebben een goede baan, een mooi huis en geld genoeg. Maar we willen graag wat doen voor men sen die in heel wat minder gelukki ge omstandigheden leven. Daarom hebben we, na lang nadenken, de knoop doorgehakt." Aan het woord zijn Raymond Brandes en Diana Brandes-van Dorresteijn, een "yuppenstel" (zoals ze zichzelf noemen) uit Soest. Deze week maken ze zich op voor een verblijf van een half jaar in Litouwen, een van de Baltische staten die sinds de val van het Russsische com munisme weer een zelfstandig bestaan leiden. Litouwen ligt niet in Afrika of Azië, maar is in allerlei opzichten nog wél een ontwikkelingsland. Hulp uit het westen kunnen ze daar dus heel goed gebruiken en Raymond en Diana gaan daaraan hun steentje bijdragen. Niet om hun "geweten te sussen" of iets van dien aard, maar omdat ze de nodige kennis in huis hebben en graag iets voor een ander doen. Die drang werd steeds gro ter. Half Soest kent ze waarschijnlijk wel. Raymond (31) heeft nagenoeg z'n hele jeugd bij S.O. Soest gevoetbald (met uitstapjes naar SEC en WZ'49) en z'n vader Ernst is een heel bekende naam op voetbalgebied. Diana (28) heeft o.a. tien jaar als klarinettiste bij PVO ge speeld. Ze zijn sinds 1995 getrouwd. Raymond studeerde proceskunde en werkt als researcher bij het Shell-labo- ratorium in Amsterdam; Diana volgde een opleiding integraal management en werkt als teammnager bij ING-bank. VSO Raymond en Diana hebben, zoals dat heet, hun zaakjes dus goed voor elkaar. Kort geleden zijn ze naar Leusden ver huisd, maar ze voelen zich nog op en top Soesters en strijken om de haverklap in het dorp neer. Het "thuisfront" leeft uiteraard volop mee. Raymond en Dia na gaan naar Kaunas, een stad in Litou- Waterschap Vallei Eem contro leert op 6 november 2000 of het on derhoud van watergangen die onder de najaarsschouw vallen goed is uit gevoerd. Bij de schouw controleert het waterschap of de onder houdsplichtigen hun verplichtingen wat betreft het onderhoud van wa tergangen zijn nagekomen. Het wa terschap controleert of de water kanten zijn gemaaid en planten en drijvend vuil uit de watergangen en van de taluds zijn verwijderd. Bij duikers en bruggen bekijkt het wa terschap of planten en (drijvend) vuil uit duikers en onder bruggen is verwijderd, de constructie van duikers en bruggen is onderhouden volgens de voorschriften en grond en bagger is verwijderd, zodat de afmetingen en vorm van duikers en watergangen onder bruggen voldoen aan de voorschriften. Goed onderhoud van sloten is van be lang voor de snelle afvoer van overtol lig water. Onderhoudsplichtigen die op 6 november niet aan de onderhoudsver plichtingen hebben voldaan, krijgen een waarschuwing. Als men daarna nog niet aan de verplichtingen voldoet, laat het waterschap het onderhoud verrich ten op kosten van de overtreder. De schouwheren, dat zijn de (oud-)be- stuursleden van het waterschap die de controles uitvoeren, zullen extra letten op het voorkomen van de Grote Water- navel. Deze uitheemse plant kan voor grote problemen zorgen als hij zich in sloten en plassen ongestoord kan uit breiden. Het is daarom belangrijk om de plant snel te verwijderen als deze wordt waargenomen. De Grote Waternavel is in juli maar ook begin oktober weer ge signaleerd in diverse watergangen in Amersfoort en Nijkerk. De plant groeit zo snel dat waterlopen geheel begroeid kunnen raken. De waterafvoer wordt daardoor belemmerd. Door de explosieve groei van de plant verstoort hij tevens het natuurlijke even wicht in het water. Door de dichtheid van bladeren en scheuten, krijgen ande re planten en dieren geen ruimte en kans meer om te groeien. Het water schap wil voorkomen dat de Grote Wa ternavel zich in sloten, plassen en vijvers kan vestigen of uitbreiden. Zodra de plant ergens wordt aangetroffen, komt het waterschap in actie door de gehele plant met wortels en al te verwijderen. Doorgeven Als u de plant ergens ziet groeien, kunt u dat doorgeven de Afdeling Onder houd van Waterschap Vallei Eem: tel. 033-43 46 321. Als de Grote Waterna vel in een tuinvijver groeit, moet deze beslist niet in sloten of vijvers terecht komen. De plant is te herkennen aan een hoefvormig blad, de vele vertakkin gen en jonge scheuten en de snelle groei. De rijksoverheid bereidt een verbod op het bezit en verhandelen van de Grote Waternavel voor. De Grote Waternavel (Hydrocotyle ra- nunculoides) is afkomstig uit Zuid- Amerika en in Nederland ingevoerd als sierplant voor tuinvijvers. Sinds 1994 komt de Grote Watemavel echter ook in het Nederlandse oppervlaktewater voor. Waterschap Vallei Eem trof de Gro te Waternavel twee jaar geleden aan in het Valleikanaal. De plant is hier toen met wortels en al verwijderd en kon zich niet verder uitbreiden. Eerder dit jaar is de plant ook waargenomen in Maarn. Raymond en Diana Brandes gaan vrij dag op weg naar Litouwen, waar ze een half jaar blijven. wen, in opdracht van VSO, een interna tionale (non-profit) ontwikkelingsorga nisatie die wereldwijd mensen uitwisselt met kennis op allerlei gebied, waarvan men in arme landen kan profiteren. Raymond is via de Shell, die een "bu- sinesspartnership" met de VSO onder houdt, met deze organisatie in kontakt gekomen, nadat hij door een collega enthousiast was gemaakt voor het werk en de aanpak. Hij blijft overigens in dienst van de Shell (zonder doorbetaald te worden), die hem alle medewerking heeft verleend. Diana moet er onbetaald verlof voor opnemen. Wat ze precies gaan doen staat nog niel exact vast. Aanvankelijk was het de be doeling dat ze naar Letland zouden gaan, maar het is uiteindelijk Litouwen geworden. Zoals het er nu uitziet zullen ze, als jonge "professionals", worden in geschakeld bij een of meer lopende pro jecten van een organisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, dat in Litouwen nog volop in ontwikkeling is. Ze wach ten het maar af. De afgelopen maanden hebben ze zich in elk geval grondig voorbereid, o.a. met een cursus Li touws. Geen vetpot Het zal wél even wennen zijn, niet al leen aan het klimaat van Litouwen - het is daar straks twintig graden onder nul - maar ook aan de leefomstandigheden. Raymond en Diana moeten het halve jaar zien rond te komen van een salaris van nog geen 500 gulden per maand. "Een vetpot zal het niet zijn," bevesti gen ze. "Volgens ingewijden is dat ei genlijk voor één persoon al te weinig om van te leven, maar we wilden nu een maal graag samen gaan." Ze rekenen natuurlijk ook een beetje op de steun van de vrienden- en kennissen kring in Soest. Niet voor henzelf, maai voor de mensen die ze straks tegenko men en die het nog veel minder breed hebben, en - naar alle waarschijnlijk heid - niet voor een halfjaar, maar vooi hun hele leven. Goederen (kleding, voedsel) kunnen ze dus niet meenemen, maar geld is altijd welkom op giro 92 van VSO. Dan komt het zeker ten goe de aan een van de projecten waaraan Raymond en Diana gaan werken. Wie meer wil weten kan kontakt met hen opnemen via email: r.brandes@ 12move.nl. Twee Soester brugklassers van het Baarnsch Lyceum Justin de Rid der (13) en Pierre Schimmel (12) uit klas B1A - hebben vrijdag dik 400 gulden opgehaald tijdens de actie voor War Child. De Soester Courant speelde daarbij, op de ach tergrond, ook nog een rol. Justin en Pierre vroegen voorbijgangers op de Van Weedestraat niet alleen of ze iets wilden afstaan voor het goede doel, maar stelden als "beloning" (na ruggen- spraak met de redactie, die het wel een slimme aanpak vond en voor één keer medewerking toezegde) ook voor dat hun riaam in de krant gemeld zou wor- Justin de Ridder (l.) en Pierre Schim mel. den. Het moest dan-natuurlijk wei om een substantieel bedrag gaan. Zo "inha lig" waren ze wel... En het werkte, althans in een aantal ge vallen. De meeste mensen vonden het zo wel best en bleven liever anoniem, maar anderen vonden het een aardig idee en wilden wel meewerken. Vandaar het volgende rijtje namen: hr. of mevr. v.d. Schaaf; Wim en Ria Boshuizen uit Marken-Binnen, Sonja van Breukelen, hr. en mvr. V.d. Bunt, Ria de Bruin. Op het lijstje prijkten ook nog wat familie leden De Ridder. Al met al leverde de actie van Justin en Pierre zo'n 400 gul den op. Een koopsompolis is een uitstekende manier om uw oudedags voorziening aan te vullen. Als gevolg van de Belastingherziening 2001 is dit het laatste jaar dat u een hoge lijfrentekoopsom kunt aftrekken. Indien u voor 1 juli een koopsom afsluit, kunt u deze zelfs nog als aftrekpost over 1999 opvoeren. Daarnaast kunt u nog een hoge koopsom sluiten voor het jaar 2000. Bovendien gaan met ingang van volgend jaar de belastingtarieven omlaag. Daardoor trekt u uw koopsom nu tegen een hoger tarief af dan waartegen u straks door de Belastingdienst wordt afgerekend. Sluit u een DIN Compact Koopsom af, dan profiteert u boyen dien nog van een aantal andere voordelen; Uitstekend rendement Lage poliskosten, dus een hoger belegd bedrag Keuze uit vier fondsen van de Holland Beleggingsgroep, door Nyfer uitgeroepen tot de beste beleggingsinstelling van Nederland Uw laatste mogelijkheid voor verhoogde fiscale aftrek! Meer weten over de DIN Compact Koopsom? Bel ons voor een vrijblijvende afspraak. brengst nog niet bekend", aldus Riel. De 130 eersteklassers van het Baarnsch Lyceum haalden geld op voor de stich ting War Child, die getraumatiseerde kinderen in oorlogsgebieden helpt. "De leerlingen waren erg betrokken bij hun onfortuinlijke leeftijdgenootjes, omdat we er vooraf veel aandacht aan besteed hebben, onder meer door een videofilm te tonen. Het onderwerp sluit ook aan bij hun belevingswereld", vertelt Riel trots. Zingen De scholieren toonden vrijdag hun vin dingrijkheid tijdens de inzamelingsactie. Overal stonden ze spulletjes te verko pen, zoals bloemen, kaarsen, zelfge maakte sieraden en kerstkaarten, plak jes cake enzovoort. Ook waren er leer lingen bezig met ramen lappen, auto's wassen en het wegbrengen van winkel karretjes en statiegeldflessen. Linda van de Veen van het Griftland College was op een origineel idee gekomen door met drie vriendinnen van haar te gaan zin gen voor Bangladesh. Voor een winkel aan de Van Weedestraat stond het kwar tet met een ghettobiaster, waaruit mo derne dans- en discomuziek schetterde. De winkelier vond het geen probleem dat de meisjes voor zijn zaak wilden gaan zingen. Hij had zelfs de stroom voor de ghettobiaster en een tafeltje beschikbaar gesteld. De meiden vonden het, vanwege het goede doel van de ac tie, leuk om te doen en ook de op brengst viel niet tegen. "We krijgen po sitieve reacties, behalve dan van een oudere vrouw die vroeg of de muziek niet wat zachter kon. We wilden eerst ook cake gaan verkopen, maar dat doet iedereen al. Vandaar dat we zijn gaan zingen", vertelt Linda van de Veen. Sparen voor later Vfgelopen vrijdag boden de winkel- aten van Soest weer een vertrouw de aanblik. Het Griftland College prganiseerde haar jaarlijkse inza melingsactie vooreen project in de Derde Wereld. Overal waren leer lingen bezig met het verkopen van spulletjes, wegbrengen van winkel karretjes, wassen van auto's en ra- nen. Het Baarnsch Lyceum hield jrc>or het eerst op dezelfde dag een Soortgelijke actie. De leerlingen haalden een recordbedrag op. rDe opbrengst was dit jaar hoger dan poit", vertelt een enthousiaste Rob Duit, afdelingsleider van het tweede jaar i het Griftland College. Ruim drie honderd tweedeklassers haalden in Soest, Baarn en Bunschoten een bedrag van maar liefst 8200 gulden op. Aan het eind van de dag werd de opbrengst overhandigd aan Ans Mann van de Der de Wereld Groep Soest. Het geld is be- i voor de noodlijdende vrouwen in Bangladesh. Volgens Rob Duit waren de leerlingen 1 voorbereid op pad gegaan. "Tij dens de aardrijkskundelessen is uitvoe rig aandacht besteed aan het project en jde kinderen hebben ook een videofilm bekeken. Ze konden de mensen op straat dus prima uitleggen wat de actie nhield en waar het geld voor was be stemd." Wel vindt Duit het jammer dat t Baarnsch Lyceum haar actie dit jaar voor het eerst gelijktijdig organiseert. I "Wij zamelen aJ tien jaar in de week voor de herfstvakantie in. Zonder de actie van het Baarnsch Lyceum hadden f de leerlingen waarschijnlijk nog meer opgehaald." Marga Riel, conrector van het Baarnsch Lyceum, noemt de opbrengst van de inzameling "overweldigend". Op vrij dagmiddag stond de teller al op meer dan 8.000 gulden. "Dat is nog maar een tussenstand van vier brugklassen, van de vijfde deelnemende brugklas is de op- Linda van de Veen, Annita Verstoep, Marleen de Vries en Tamara van Daat- selaar van het Griftland College zingen voor Bangladesh Miranda werkte tot voor kort samen met haar zusje aan de Ossendamweg. Ze besloten onlangs apart verder te gaan. Miranda vond voor haar salon een ideale plek in de voormalige poeliers zaak in Soest-Zuid, die zeer grondig is verbouwd. Ze werkt daar samen met Nathalie (nagelstyliste) en Annagreet, die net als Miranda schoonheidsspecia liste is. In het "pakket" van Miranda bevinden zich o.a. de gezichtsbehandelingen met de producten van bekende merken als Dr. Spiller en Decleor. Nieuw op het gebied van de verzorging van het totale lichaam is het Zwitserse merk Valmont, dat met name de celdeling van de huid stimuleert, en het Franse make-upmerk Alvarez. In de fraaie schoonheidssalon staan di verse cabines ter beschikking van de klant. Men kan er bijvoorbeeld ook te recht voor een zonnebankkuur en voor nagelverzorging (kunstnagels, versierin gen) en pedicurebehandelingen. Er is een uitgebreide brochure beschikbaar. "Huidverzorging Miranda" is als extra service op maandag-, dinsdag- en vrij dagavond geopend van 19.00 tot 21.30 uur. De zaak is maandag open vanaf 13.00 uur, de andere dagen vanaf 09.00 uur. Op zaterdag gaat de deur om 15.00 uur dicht. Afspraken: tel. 6851240. Aan de Soesterbergsestraat 41 is sinds vorige week Huidverzorging "Miranda" van Miranda van Es ge vestigd. De zaak opende zaterdag j.1. voor het eerst zijn deuren voor het publiek. Men kan er terecht voor diverse schoonheidsbehande lingen. Nathalie, Miranda en Annagret de nieuwe schoonheidssalon. >an

Soester Courant | 2000 | | pagina 11