enakel start met gepast feestgedruis Ci^tiefm om leuke hobby's M JM tevreden over dancefeest in Banninghal Flexbureau van Abrona mikt op oudere vrouw De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 26 oktober t/m woensdag 1 november 2000) if H. van Oest b.v. pagina Soester t WOENSDAG 25 OKTOBER 2000 m de Kam vertelt over De heks van de Amersfoorter heide' Jitbreiding bescherming grondwater leeft gevolgen voor industrieterrein Medische dienst Workshops over schoonheid Tlulpvcrivnin^ SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN TUINPLANTEN yr BLOEMISTERIJ iïERTVgS Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 [et klokgelui is vorige week dins- het voormalige klooster Cena- fin Soesterberg officieel geopend bet nieuwe onderkomen van vier ^anisaties. Burgemeester Koos nssen stelde bij wijze van ope- igshandeling de klokken in wer- ng. Hij deed dat ter afsluiting van n uitvoerig openingsprogramma p niveau", dat gevolgd werd door even gepast feestgedruis. »en wilde tonelen dus in het Cenakel. sfeer van het klooster, waar tot voor rt enkele tientallen nonnen het non- ip-gebed gaande hielden, werd op die inier in elk geval geen geweld aange- an, tenzij men de voordracht van im de Kam, gemeentesecretaris van est maar ook kersvers bestuurslid van Cenakel, als opwindend ervoer. De anssen. De winnaar ontvang 1111 vertelde - helemaal uit zijn hoofd jaar de wisseltrofee van A! iet d°or ^an ^sser bewerkte verhaal terg. De beste Soester deelne er ^e van Amersfoorter t de splinternieuwe editie vat ide" van de 19e-eeuwse Soesterberg- Vin nolo" KarnklI.UrAkriiirAr U Ranninir /naor mia '1 Larco van Os (bas) en Sen® enorsax). icht staat de koffie klaar et raadhuis en er is een grati l in de pauze Voor de R3 luisteraars thuis interviewt Jat le pauze enkele deelnemers jrnalisfen deze keer), treiking geschiedt door burge e Van Dale", beschikbaar j r Boekhandel Jongerius. schrijver H. Banning (naar wie de nningstraat is genoemd). In de tekst, idelend over gebeurtenissen en zaken 1 bijgeloof en (on)geloof die in het destijds kennelijk actueel waren, :k de bewerker hier en daar enkele allend eigentijdse zinsneden te heb- verwerkt. openingsplechtigheden duurden al t al een paar uur. In de kapel van het loster - nu ingericht als concertzaal - ■trok zich het grootste deel van de Ispraken, waaronder die van drs. Th. |te, voorzitter van Kontakt der Kont- inten, dat eigenaar is geworden van [gebouwen van de "naaste buur". Het C is zelf een van de instellingen die [het Cenakel ruimte hebben gevon- h; de andere zijn het KRO Mediapas- jaat, Linguarama Nederland en de fchting Cenakel Cultuur, die zich toe legt op klassieke concerten, exposities en andere verheven vormen van kunst beoefening. KdK-directeur W. Bunskoek hield een lezing over "verantwoorde globalise ring", een driemanschap van Linguara ma Nederland (een instituut dat taalcur sussen aanbiedt) wijdde een interessante bijdrage aan de "Internationale commu nicatie in de 21e eeuw" en ook de pas tores Bart Verreijt en Joke Litjens gaven - voornamelijk per video - een indruk - Soest ET KOMPAS jongerenprogramma; pr. Mari ■aats ingen maakt blij d. Tol 'EG MET HOBBELS discussieprogramma; pr. Mennc DEK BINNENSTEBUITEN an Spoor jbelverzen v. Maerlont 3STLUDIUM cerkelijke muziek; sst. Jacques v.d adio M Ie provincie Utrecht wil de reistijd In drinkwater verlengen door een |90-jaarszone in te voeren. Deze is i 25 jaar. Volgens de provincie ordt daarmee de kwaliteit van het londwater beter beschermd. De pmeente Soest heeft echter twijfels i vreest dat het consequenties zal lebben voor een aantal bestem mingsplannen. Met name bij de ntwikkeling van een nieuw indus- fieterrein langs de A28 zou het te ampen krijgen met beperkingen. |olgens een provinciemedewerker is de "-jaarszone de tijd die het grondwater legt om gefilterd en wel in het water- inningsgebied te komen. In deze zone ilden maatregelen die ervoor moeten irgen dat het water onderweg niet ver- 'It. Gedeputeerde Staten zijn van ;ning dat het grondwater in de omge- van die winplaatsen beter be- lermd moet worden. Daarom willen die reistijd vergroten tot 100 jaar. ilgens het college kan verlenging van reistijd grote ruimtelijke gevolgen >ben. Vooral in het gebied ten Noor- en Zuiden van de Amersfoort- ftraat. Het college vindt het daarom >rbarig om zomaar met het plan in te ten. Er zijn wel degelijk kritische ittekeningen geplaatst. Met name bij mtwikkeling van het gebied rondom ichelleweg. Het geplande industrie- ;in valt gedeeltelijk in de nieuwe l-jaarszone. Volgens Soest hebben de leenten wel een grote beleidsvrij- Zij zullen toch aan de hand van de iciale regels hun bestemmings plannen moeten maken. 'Het is de vraag of het milieurendement van de uitbrei ding van de 25-jaarszone opweegt tegen de ruimtelijke beperkingen,' vindt het college. 'Een betere motivering van het milieurendement lijkt op haar plaats, enkele gemeenten hebben dat al tijdens de inspraak naar voren gebracht.' ÖeLgemeenten hebben aandacht ge vraagd voor de gevallen van ernstige bo demverontreiniging die in de 100-jaars- zone liggen; bijvoorbeeld rondom voor malige stortplaatsen. Volgens Soest is het namelijk niet duidelijk welke gevol gen die stortplaatsen zullen hebben vooi het grondwater. 'In de nieuwe zone ligt een relatief groot aantal voormalige stortplaatsen die nog niet zijn opge ruimd. We beseffen dat het afgeven van een beschikking urgentie en ernst veel tijd en geld vergt. Een planning van het onderzoek naar de gevallen van bodem verontreiniging zou een goede toevoe ging van het plan zijn,' aldus Soest. Volgens de provinciewoordvoerder zul len de gemeenten bij het maken van hun bestemmingsplannen aan moeten geven hoe zij met die extra maatregelen willen omgaan. Binnenkort krijgen zij een 'handreiking', hierin staat beschreven waaraan zij moeten voldoen. Wim de Kam tijdens zijn voordracht over "De heks van de Amersfoorter hei van de werkzaamheden van wat vroeger het "omroeppastoraat" van de katholie ke kerk heette. De kunst in de kapel kwam aan bod in de speech van C. Arends, voorzitter van de Stichting Ce nakel Cultuur. Het Pierre d'Or Ensem ble zorgde voor een passende omlijsting met klassieke klanken. Aan het slot hield burgemeester Janssen zijn ope ningstoespraak, waarin hij o.m. stilstond bij de geschiedenis van het Cenakel, waarna hij met een belletje het sein gaf om de klokken te luiden. Muurschilderingen Het klooster is nu o.a. een driesterren- conferentiecentrum met een sfeervol restaurant en een internationale keuken, vergaderruimtes en -zalen. De kapel is, met behoud van de originele muurschil deringen (merendeels wat flets uitge voerde heiligen en martelaren uit de geschiedenis van de katholieke kerk), omgebouwd als ruimte voor bijeenkom sten van allerlei aard en door zijn akoes tiek bijzonder geschikt voor muziekuit voeringen (elke eerste zaterdagavond van de maand) en andere culturele ac tiviteiten. Eén daarvan is "Letteren a la carte", een literaire lunch die op zondag 12 november in samenwerking met de SLAS (stichting Literaire Activiteiten Soest) wordt georganiseerd, met als gast de schrijver Willem-Jan Otten. Met het Cenakel heeft Soest, en in het bijzonder Soesterberg, er opeens een nieuw "cul tureel centrum" bij! Zaterdag 28 oktober en zondag 29 oktober ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 zr. Marie-Anne; canto- res Zondag 10.30 zr. Marie-Anne; dames koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. S. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Stemerdingweg3 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. In het dorpshuis in Soesterberg worden vijf workshops gehouden over schoon heid en persoonlijke verzorging. Op maandag 30 oktober om 20.00 uur kun nen belangstellenden in het dorpshuis zich opgeven en informatie krijgen over deze workshops. Bij voldoende deelna me gaat de eerste workshop op maan dag 6 november om 20.00 op dezelfde plaats van start. De overige vier avon den worden ook op maandag gehouden. Tamar Bercovitz, gediplomeerd kleu ren-, stijl- en schoonheidsconsulente leidt de avonden. De kosten voor deel name bedragen 80,-. De laatste jaren wordt op het gebied van mode, verzorging en make-up steeds meer overgelaten aan de fantasie en creativiteit van de vrouw zelf. Er goed uitzien is een kwestie van je goed voe len, een eigen stijl hebben en passende kleding dragen. Het hoeft niets met leeftijd te maken te hebben. Om vrou wen hierin te trainen en voor te lichten komen diverse onderwerpen tijdens de workshops aan bod; het belang van voe dingssupplementen en vitaminen, ge- zichts- en haarverzorging, make-up, kleuren, styling en garderobe, zelfver trouwen en lichaamstaal. SDAG 1 NOVEMBER OEDEMORGEN SOEST d. Horst/Ivo v. Guip DEST ACTUEEL Jawetz JMMETJE IN NATUUR Et lies Nelis/Ina Aangeenbrug 3N 'T RAADHUISPLEIN voorlichting, met de column var! ster Janssen; pr. Yvonne Dijkhuis! JNCHROOM ilhorst VER HET VOETLICHT u cabaret; pr. Ad v. Wijngaarden ON-STOP MUZIEK DEST ACTUEEL (H) JNCHROOM(H) ^DIO SOEST NON-STOP ET 'M OP en Thijs JNDAY AFTERNOON (H) ïdio M Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. ichting Hulpdienst Soesterbeig tip aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 ïr, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. a-of vuil 15-6093666. 'Het was een superfuif.' Jasper Jak- lofsky van MJM-productions kijkt tevreden terug op het dancefeest dat zaterdag in de Banninghal in Soesterberg is gehouden. De sporthal was omgetoverd tot een grote housetent waar jongeren uit Soesterberg, Soest en omliggende plaat sen als Amersfoort tot in de vroege uur tjes op heftige beats tekeer gingen. 'Er waren veel Soesters en daarnaast kwa men er ook veel Amersfoorters naar de Banninghal,' vertelt Jaklofsky. Hij denkt dat de ingezette pendelbussen van en naar de stations in Amersfoort en Soest- Zuid een vondst zijn geweest. 'Daar werd behoorlijk gebruik van gemaakt, ze waren vol. We hadden ook aangege ven hoe laat de treinen zouden vertrek ken. Dat heeft allemaal goed gewerkt.' Voor de organisatie is van belang dat de kaartjes waren uitverkocht en incidenten achterwege bleven. Over een halfjaar is er weer een danceparty. Foto: Aldo AHessie Deels door de veranderingen in de Flexwet en deels door de reorgani satie heeft Abrona nu ook een eigen Flexbureau. Waren het vroeger al tijd de staffunctionarissen die zich bezig hielden met het aantrekken en plaatsen van personeel, het Flexbu reau treedt nu op als een soort be middelaar. Het is een soort uitzend bureau voor intern gebruik. Jaap van Boggelen en Joke van Leijen- horst zijn respectievelijk coördinator en planner van het bemiddelingsbureau dat de zorgvraag en het aanbod aan elkaar koppelt. Volgens Jaap hielden vroeger de staffunctionarissen zich daarmee be zig. 'Er was echter geen goede logica en de afstemming tussen de verschillenden zorgvoorzieningen ontbrak. Dat kwam voornamelijk omdat het inplannen en aantrekken van personeel tussen de be drijven door moest gebeuren. Dat had tot gevolg dat er thuis poolers op een oproep zaten te wachten, terwijl er men sen op een bepaalde afdeling hard no dig waren.' Het bemiddelingsbureau bekijkt nu het werkrooster van de inlener, bijvoorbeeld een paviljoen of woonhuis, daarop staat aangegeven wanneer mensen op vakan tie zijn of een vrije dag hebben. Om te voorkomen dat er gaten vallen in de zorgvoorziening worden de oproep krachten op die dagen ingeroosterd. Hetzelfde gebeurt ook met kortduren de ziekteperioden. Omdat de arbeidsmarkt niet uit een groot aanbod kan plukken, is het voor het Flexbureau nog een hele toer om de gaten in de roosters te vullen. 'Onze mensen werken al een week vooruit,' verduidelijkt van Boggelen. 'Als wij om half acht 's morgens gebeld worden dat er iemand ziek is, dan moet je acuut over invallers beschikken. Daarom wer ken we met beschikbaarheidsroosters. We weten dat iemand oproepbaar is op bepaalde dagen.' Invallers die nog klei ne kinderen hebben, vallen meestal af. Maar voor bijvoorbeeld vrouwen waar van de kinderen al groot zijn of de deur uit, is het flexwerk geschikt. Het idee van het bemiddelingsbureau om in Soesterberg meer flexwerkers aan te trekken, komt volgens Joke van Lei- jenhorst omdat zij daarover in het dorp regelmatig wordt aangesproken. 'Veel mensen vragen aan mij of er hier op Abrona geen werk voor hen is. Blijkbaar vinden ze de drempel te hoog om zelf te solliciteren. Ik krijg de indruk dat ze iemand die ze kennen, makkelijker aan spreken.' Het idee dat de beschikbaar- heidspool wellicht uit te breiden zou zijn met kandidaten uit het dorp, liet haar niet meer los. Van Boggelen: 'Als ze vrijblijvend hier binnenlopen om te kijken of er mis schien iets te doen is, dan zouden we re gelmatiger functies kunnen vervullen bedoeld om de professionele krachten te verlichten. Het gaat niet om verplegend personeel, maar om iemand die bijvoor beeld huishoudelijke taken wil vervul len. Of de rol van gastvrouw op zich wilt nemen. Voor het schoonmaakwerk heb ben we een schoonmaakdienst, maar voor het een paar uur lang begeleiden van onze zorgvragers zijn er soms men sen nodig. Onze zorgvragers wonen met acht of tien man in een vervangende gezinssituatie.' Joke meldt dat er een vacature is voor de 'Waterman'. Dat is het gebouw waar in het zwembad is ondergebracht en fy siotherapie wordt gegeven. 'In de hal heb je een soort van snackloket waar Joke van Leijenhorst en Jaap van Bog gelen van het Flexbureau. mensen even rustig kunnen zitten als ze gezwommen hebben. Daar hebben ze iemand nodig die wat snacks verkoopt en de ruimte een beetje gezellig maakt.' Door de inschakeling van het interne uitzendbureau, hopen de afdelingen personeelstekorten op te vullen. 'Het voordeel van het flexwerk is dat je je eigen tijd kunt bepalen,' zegt Joke. Ze concludeert dat maar weinig mensen van de part-time vacatures weten. 'Op de open dag zijn maar 16 mensen ge weest. Met uitzicht op een vast contract is het misschien toch de moeite waard. We zijn geen uitzendbureau zoals de gemeente die heeft, maar meer een 'doorstroombureau'. Er zijn inmiddels plannen voor het houden van een infor matieochtend. Bewoners van Soester berg, maar ook uit andere omliggende plaatsen, kunnen dan binnenlopen voor een kopje koffie in het eigen 'Dorpshuis' van Abrona om zich te laten voorlich ten over de vacatures. Geïnteresseerden kunnen overigens bellen met het Flex bureau, tel: 0346-359271. wa^ en versierde kaarsen. Er was zoveel vraag naar dat we gezegd hebben: met Pasen doen we het nog een keer. Het thema was toen de lente. Er waren veel bloemen en spullen voor in de tuin. De Creatiefmarkt wordt nu tweemaal per jaar gehouden.' Volgens Lensink is de hobbymarkt niet bedoeld voor beroepshobbyisten, win keliers worden helemaal niet toegelaten. 'Anders kunnen we de tuincentra ook wel uitnodigen.' De deelnemers komen overal vandaan. 'We krijgen ze uit Via- nen, Hoogland, Houten, Soest, Amers foort en natuurlijk Soesterberg. Er staan mensen met tuinbeelden van beton, met patchwork en borduurwerk. Op het ogenblik worden er veel natuurproduc ten in kaarten of kerstkransen verwerkt. Er zijn ook bladeren van gips in allerlei kleuren en 3-D-kaarten.' In haar woning hangen tal van voorbeel den Zoals kransen van zelfgezochte ei keldopjes en kaarten spulletjes die ze buiten vond. 'Bij de tuincentra is veel te vinden op natuurgebied. Daar kun je prachtige dingen van maken.' Ornaat de Creatiefmarkt geen commercieel doel heeft, hoeft het bestuur geen groot be dragen voor de huur van de kramen te vragen. 'Voor zes gulden hebben ze een deur op schragen. Deze komen uit de flats vandaan. Voor hetzelfde geld krij gen de deelnemers een lunch en 's mor gens een kopje koffie met wat lekkers. We hoeven er niet aan te verdienen. We moeten zelfs uitkijken dat we er geen geld op toeleggen,' zegt Irmgard la chend. Het is niet verwonderlijk dat veel deelnemers inmiddels vaste klant zijn. Aan de hand van trends zijn de activi teiten op hobby-gebied makkelijk te volgen. 'Toch komen er nooit twee kra men met dezelfde spullen vlak naast el kaar te staan,' verzekert Irmgard. Om dat te voorkomen is ze eigenlijk op zoek naar mensen met een aparte hobby. 'Er is een meneer die zijn bouwmodellen laat zien en houtsnijwerk. Een mevrouw maakt kleding voor barbiepoppen. Maar er is ook iemand met mineralen. Door een vergrootglas kun je het binnenste van de stenen bewonderen. Hij kan er Irmgard Lensink van De Drie Eiken. veel over vertellen.' Ze is ervan over tuigd dat er meer mensen zijn die mooie dingen maken of verzamelen. 'Een aan tal van hen durft het niet te laten zien. Ik zou het bijvoorbeeld leuk vinden als iemand zijn vlinderverzameling laat zien, of zijn schilderijen. Alles is wel kom.' Het bestuurslid meldt dat de leef tijd van de deelnemers aan de Creatief markt niet boven de vijftig hoeft te zijn. 'Dat is een misverstand, jongere mensen kunnen ook meedoen. Die bijvoorbeeld iets met hun computer doen. En de ge dachte dat het alleen bedoeld is voor de bewoners van de seniorenflat klopt ook niet. De Creatiefmarkt is er voor ieder- Potentiële deelnemers met een leuke hobby kunnen zich aanmelden bij Irm gard Lensink, tel: 03463-352205. Ook bij het dienstencentrum kan men te recht, tel: 03463-354102 Roos champagne 160 cm lang, 10 stelen per bos Ipdienst Radio Soest t weet waar Radio Soest op de zen- »f hoe men de lokale omroep onder fkeuzetoets kan zetten, kan bellen hulpdienst van Radio Soest: tel. >093851 (werkdagen 09.00-16.00 s het probleem telefonisch niet kan opgelost komt een vrijwilliger van Soest op afspraak langs om een >ze ontvangst te regelen. Radio abel FM 107.9; ether FM 105.9. van fl. 9,75 I voor Goldcrest (kamerconifeer) in 14 cm pot, 60 cm hoog van fl. 4,75 voor Gaultheria procumbens (theeplantje) in 9 cm pot, vol met rode bessen per stuk fl. 3,95 3 stuks voor Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 15