■m Riverwoods VR<E^< Visser andelbrochure De Lange Duinen officieel in gebruik genomen ibureau KAPSALON JAN SLUYTER BESTAAT 10 JAAR Ontstaansgeschiedenis De Lange Duinen JAN SLUYTER e, Stemmen staken over Utile Dulci en 'groene stroom' Heeren Van Brederode 'Kun je ook nog zwemmen in Wittes Wiekplas?' FACE SETTING! NIEUW! FACE SETTING Witgoed specialis nteurs WOENSDAG 25 OKTOBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 ek bv Soest VETKAMP E rovincie Utrecht stelt belang in natuurgebied #C%en daarom geeft de kapsalon de hele maand OKTOBER 10% korting op alle behandelingen!! r «^Tevens geven wij 10% korting ^J^op alle verzorgende haarproducten. Te? als KLAPPER v/d MAAI i kost een volledig permanent geen 149,- maar 99,50! Dus maak snel een afspraak bij de kapsalon, de koffie staat voor u Conditietraining voor skifanaten op 4 november Collectanten gezocht voor diabetescollecte mast Voorstellen terug in volgende raad MANNENMODE KONINGINNELAAN 24 - SOESTDIJK Onderzoek gaat 50 mille kosten Telefoon 035 60 29133 AUTOBEDRIJF Systeem Lichtcontrole Voor service moet u bij ons zijn PAGINA 0 ajn wij op korte ten voor zowel ing. ctie van hulp- solute vereiste) jontact 15 - 60 17 317. naar: en drie secretares- /el in teamverband 3en bestaan onder elaties via de tele- ïven tekst en inge- /e taken. Het over- ;>rd) en een goede ;t, waarbij gedacht veau. >ehorende arbeids sfeer. dan wordt u uitge- )catenkantoor t.a.v. 3est (postbus 3136, producten vanYves locher is daardoor Parijs en vestigingen laar succes vergeten: ;spunten in het beleid, te Soest, met 180 itie van meer dan 500 rrichten. n van een 'aanpakkers- iet meerdere mensen arpakkingsmaterialen aarden. In eerste zal dit worden 3763 LA Soest. id. Naast de de PPT heb je us van Tempo-Team. -ienden en/of naai 50 uur (binnen or Tempo-Team aan vang je een beloning j interesse in deze ngs op een van vestigingen of bel latie met Fya Schalk a in Utrecht en jngs of Andre ;uwegein. 10 00 edeputeerde R. Robbertsen van de provincie Utrecht en Wethouder Bart Krol namen vorige week don- j derdag de wandelbrochure De Lan ge Duinen officieel in gebruik. Jo- han Simon van de afdeling Groen en Milieu van de gemeente Soest overhandigde de brochure 's mid dags op de parkeerplaats aan de Foekenlaan. Hij heeft de wandel- gids in samenwerking met het IVN Eemland samengesteld. "Ik ben met goede gevoelens naar Soest afgereisd, want dit onderwerp gaat me aan het hart. Door dit gebied tot aard- cundig monument te bestempelen ves- igen we de aandacht op de natuur. Dat ïelpt ons ervan bewust te worden hoe zuinig we op moeder aarde moeten zijn. Het gebied is niet groot genoeg om zich zelf in stand te houden, dus een goed beheer en onderhoud zijn absoluut noodzakelijk. Het stuifzand moet veel J jelopen worden en daar is deze brochu- een prima middel voor, omdat de jids hopelijk veel wandelaars aantrekt", zei gedeputeerde Robbertsen in zijn openingstoespraak. Wethouder Krol mocht ook een woordje loen voordat de wandeling door de Lange Duinen van start ging. "Dit stuif zandgebied is uniek in Nederland en ik oen blij dat deze 'parel van de Utrecht se Heuvelrug' van ons allemaal is. We noeten het gebied mooi en toegankelijk louden. Ik ben trots dat zoveel mensen ieraan meewerken en dat Soest dit inieke stuk natuur in stand houdt. De lanwezigheid van de provincie Utrecht is wat dat betreft een bevestiging dat we in Soest goed bezig zijn", aldus Krol. Vandeling Door het uitbrengen van de brochure svil de gemeente, samen met IVN Eem land, iedereen de bijzondere natuur rondom het aardkundig monument la ten beleven. Daarom zijn dertien palen langs de wandelroute gemarkeerd en kunnen wandelaars de brochure raad plegen voor wetenswaardigheden en praktische opdrachten. Donderdag ga ven de samenstellers van de gids daar van een voorproefje tijdens een korte wandeling langs paaltjes 1 t/m 4. Bij elk paaltje gaf een medewerker van het IVN kort uitleg. Om half vijf ging het ruim dertig man tellende gezelschap op weg. Behalve de Wethouder en gedeputeerde, uitgerust met verrekijker, bestond de groep uit enkele raadsleden, IVN-medewerkers, gemeenteambtenaren en geïnteresseerde Soesters. Beheerder Jan Tupker en pers voorlichter Walter Sans waren ook van de partij. De politici, in hun nette pak en op lakschoenen, hadden zich duide lijk minder goed voorbereid op de wan deling dan de IVN-medewerkers en enkele Soesters, die voor de gelegenheid wandelschoenen droegen. De eerste stop was op een prachtig uit- zichtspunt over de Lange Duinen. "Ei genlijk is dit een soort mini-Sahara. De temperatuurverschillen tussen dag en nacht kunnen hier wel 25 graden zijn en het kan hier erg hard waaien. Toch kun nen er dieren en planten leven onder deze extreme omstandigheden", vertel de Hanneke de Boer van het IVN. On der de stralende zon hadden de duinen inderdaad wel wat weg van een kleine woestijn. Iedereen deed de opdracht uit de brochure door het zand door de vin gers te laten stromen en zo de natuur te "beleven". Bij paal 2 werden de wandelaars ge maand om eens goed boven in de ber ken te kijken naar de karakteristieke takkenbosjes, genaamd "heksenbezem". Tijdens de derde stop moesten de wan- In 1997 is het stuifzandgebied De Lange Duinen door de pro vincie Utrecht aangewezen als aardkundig monument, omdat het landschap uniek is en de ont wikkeling van het gebied over duizenden jaren kan worden ge volgd. Deze ontwikkeling manifesteert zich door de natuurlijke vormen, zoals heuvels en laagten in het landschap, maar ook door natuurlijke processen zoals zandverstuiving. Door de be noeming tot aardkundig monument wordt nadrukkelijk aandacht ge vraagd voor het belang en behoud van de "levende" stuifduinen. De Utrechtse heuvelrug en het ge bied rondom Soest zijn 150.000 jaar geleden gevormd tijdens de Saale-ijs- tijd, toen Nederland werd bedekt door grote ijsmassa's afkomstig uit Scandinavië. Deze ijslobben bewo gen zich als bulldozers over het land, waarbij langs de randen grote hoe veelheden zand werden afgezet. Zo ontstond een landschap van heuvels en dalen. De Lange Duinen zijn 10.000 jaar geleden ontstaan tijdens een andere ijstijd (Weichselien). Door de ijzige kou was nauwelijks begroeiing mogelijk en de harde wes tenwinden hadden vrij spel en ver plaatsten grote hoeveelheden zand. Het zand was afkomstig uit het - toen droog liggende - Noordzeebek ken en werd onder meer afgezet aan de voet van de Utrechtse Heuvelrug, waar ook de Soester stuifduinen lig gen. Na de laatste ijstijd werd het klimaat gematigder en zorgde dichte begroei ing ervoor dat het zand werd vastge houden. In latere tijden bedreigden zandverstuivingen soms hele dorpen. Om het stuivende zand een halt toe te roepen, besloot de mens aan het eind van de vorige eeuw grootscha lig bos aan te planten. Deze begroei de zandgebieden zijn nu overal rond de Utrechtse Heuvelrug terug te vin den. Op één plaats in de provincie Utrecht kan het zand nog blijven stuiven; De lange en Korte Duinen bij Soest. Kapsalon Jan Sluyter elke dag geopend Tel.: 035-601 86 13 Johan Simon van de gemeente Soest, afdeling Groen en Milieu, overhandigt Wethouder Krol en gedeputeerde Rob bertsen (rechts) behalve de wandelbro chure ook een petje, speciaal voor de wandeling. delaars een paar naalden van de doug- lassparren tussen hun vingers wrijven en de citrusgeur opsnuiven. Tot slot hield de groep stil bij de kunstmatig aangeleg de zandwal aan de noordoostkant van de Lange Duinen. "Dat dijklichaam is nodig om het zand, dat vanuit het wes ten aan komt waaien, te keren. Aan de westzijde moeten we juist bosgroei te gengaan, als daar zand wegstuift. Het stuifzandgebied wordt zo kunstmatig op z'n plaats gehouden", legt beheerder Jan Tupker uit. "Als je niks aan onder houd doet, wordt het één groot eiken en berkenbos", bevestigt Hanneke de Boer. Boshut Na een half uur wandelen en "beleven van de natuur" werd de namiddag afge sloten met een hapje en drankje in de boshut, het "kantoor" van Jan Tupker. Hoe Wethouder Krol en gedeputeerde Robbertsen de natuur tijdens de tocht "beleefd" hebben, blijft de vraag. De heren waren nogal druk in gesprek tij dens de wandeling en hadden meer oor voor eikaars woorden dan oog voor de omgeving. Waarschijnlijk was Krol be zig dit unieke natuurgebied onder de aandacht van de gedeputeerde te bren gen en hoopte hij zo wat geld uit de provinciale subsidiepot in de wacht te slepen. Tijdens de borrel bracht Krol een toast uit op het product (de wandel brochure) en op de Lange Duinen zelf. De medewerkers van het IVN en Johan Simon werden bedankt voor hun bijdra ge. Gedeputeerde Robbertsen wandel de niet mee terug naar het beginpunt, maar stapte bij de boshut direct in de auto die voor kwam rijden. Op zaterdag 4 november om negen uur in de ochtend heeft de eerste conditie training plaats in Klein Zwitserland op de parkeerplaats tegenover het Bergho- tel in Amersfoort. Het is nog mogelijk hieraan mee te doen door zich op te geven voor de aanvangstijd. De voorbereiding voor de wintersport vakantie is voor zowel beginnende als gevorderde skiërs en snowboarders. Na afloop geeft Wintersportclub Midland in het Berghotel informatie over de moge lijkheden die geboden kunnen worden. Nadere inlichtingen en opgaven zijn mogelijk vanaf 30 oktober bij 'Midland'. Tel/fax: 033-4632882. Van 29 oktober tot en met 4 november wordt de landelijke collecte "Geef voor Diabetes" van het Diabetes Fonds Ne derland gehouden. Dit jaar speelt de relatie tussen diabetes (suikerziekte) en oogaandoeningen een centrale rol in de campagne. Diabetes is de grootste ver oorzaker van slechtziendheid en blind heid in de Westerse wereld. Het zijn juist de diabetische complicaties die dia betes tot een ingrijpende aandoening maken. Alleen onderzoek kan daar ver andering in brengen. Uw hulp bij de collecte in Soest is daar bij nodig. Het Diabetes Fonds Neder land financiert in Nederland het over grote deel van het onderzoek rond dia betes. Het Diabetes Fonds Nederland krijgt geen subsidie en is dus afhanke lijk van giften van publiek en bedrijfs leven. Er zijn inmiddels al een enthou siaste groep collectanten, maar helaas wordt nog niet in heel Soest bij iedere deur aangebeld om een bijdrage te vra gen voor dit noodzakelijke wetenschap pelijk onderzoek. Denkt u, ach, laat ik ook een uurtje lo pen voor dit goede doel, belt u dan met Marylou Stam, tel. 6028510, of Els van Hensbergen, tel. 6017519. Samen met één van deze dames kunt u dan een pas send "wijkje" uitzoeken, het gaat echt niet om honderden huizen of uren lo pen. Nee, ieder een stukje, dan blijft het leuk en komen we er ook! Immers: vele handen maken licht werk. Daarom vra gen wij u nogmaals, reageert u alstu blieft. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. ^utTvulvon 1A- 1<W TE KOOP Kerkpad Zuidzijde 24, Soest Wilt u wonen in een karakteristieke omgeving? Dan is dit het plekje dat u zoekt! In een uniek straatje, in de zogeheten mooie kerkenbuurt, ligt deze karakteristieke half vrijstaande woning. De omgeving is landelijk en toch zijn de winkels, NS-station en scholen dichtbij. Rustig en kindvriendelijk aangezien alleen bestemmingsverkeer is toe gestaan. Een royale besloten tuin rondom deze fraai uitgebouwde woning. Kortom het plekje dat u zoekt. Belangrijkste kenmerken in 1997 onder architectuur verbouwd speelse woonkamer met houten vloer en kachel moderne keuken met inbouwapparatuur moderne badkamer met ligbad en douche 3 ruime slaapkamers op le verdieping 4e (slaap)kamer mogelijk op beg. grond bouwjaar circa 1929 dak-, glas- en deels vtoerisolatie CV-gas combiketel (1997) royale berging perceelgrootte 288 m2 Vraagprijs fl. 849.000,- k.k. Documentatie over deze karakteristieke woning kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen. lAKELAAR/Ti 1/X> ■vrv ■tfupvulv**' BEDRIJFSRUIMTE TE HUUR Van Weerden Poelmanweg, Soestduinen Op een schitterende locatie in de bossen ligt dit multifunctionele bedrijfspand met 30 parkeerplaatsen op eigen terrein. Nabij uit valsweg en 3 autominuten vanaf de A28. Het pand is recentelijk op professionele wijze geheel gerenoveerd. Indeling: souterrain (bereikbaar via afrit) ca. 310 m2; begane grond: bedrijfshal ca. 700 m2, showroom ca. 190 m2, kantoren ca. 180 m2, toiletten; verdieping; kantoren ca. 100m2, archief ruimte ca. 85m2, pantry ca. 15m2. Bijzonderheden moderne afwerking voorzien van centrale verwarming dak- en glasisolatie perceeloppervlakte 3.100m2 oplevering ca. december 2000 Huurprijs fl. 275.000,- p/jr. excl. BTW Documentatie over deze aantrekkelijke bedrijfsruimte kunt u vrijblijvend bij mij aanvragen. MAKELAAR/TAXATEUR 0. G. Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid is het menselijke aspect bij onroerende goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? 8el voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 A B S o e s t RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 Twee voorstellen, waarvoor tijdens de begrotingsbehandeling een mo tie werd ingediend, komen in de eerstvolgende raadsvergadering op nieuw aan bod. Reden: de stemmen staakten. Bij ontstentenis van één CDA-raadslid hield het aantal voor- en tegenstanders elkaar perfect in evenwicht (13-13). Het ging om een subsidie voor de Soes- terbergse toneelvereniging Utile Dulci (motie van VVD en GroenLinks) en om de invoering van "groene stroom" in alle gemeentelijke gebouwen, waarop werd aangedrongen door D66, GGS en GroenLinks. Het een kost 15 mille, het ander 17 mille. Was de CDA-fractie compleet geweest - de zetel van de op gestapte Jan Smeeing was nog leeg, omdat zijn opvolger Margreet van Roomen pas volgende maand mag aan treden - dan zouden beide moties ver moedelijk met 14 tegenstemmen zijn verworpen. Dat zal nu ongetwijfeld als nog gebeuren. De motie om de jubilerende toneelclub Utile Dulci (50 jaar), die na de verhui zing van de Hoeksteen naar het dorps huis daar zélf een podium heeft ge bouwd en intussen min of meer armlas tig is geworden, eenmalig te compense ren voor de gemaakte kosten, werd niet gesteund door het CDA (dat er hoog uit 7500 gulden voor over had) en door GGS, die vond dat zo'n subsidie-achter af "geen pas gaf'. Ook het GPV toon de zich tegenstander van zo'n "cadeau tje". "Dan komt straks iederéén met de rekeningen naar het gemeentehuis," was ongeveer de redenering. De PvdA vond het een acceptabele manier van schuld sanering. De motie voor de "groene stroom" - ook wel "natuurlijke" of "ecostroom" geheten - was erop gericht voortaan niet alleen het gemeentehuis (een klei ne 500 Kilowatt per jaar), maar ook alle andere gemeentelijke gebouwen (samen een miljoen Kilowatt) voortaan te laten delen in het duurzame energiebeleid. Voor het College, de WD en het CDA werd dat allemaal te begrotelijk. Alle "linkse" (nou ja...) fracties en het GPV stemden voor. De stemmen staakten ook hier op 13-13 en dus komt het voorstel nog terug. Als Van Roomen dan ook tegenstemt - ze zal vanwege de fractiediscipline wel moeten - sneuvelt het voorstel Harry Witte, geestelijk leider van Gemeentebelangen Groen Soest en in het verleden kampioen voor het behoud van het Soester Natuurbad (en daarna voor een vervangend buitenbad dat er maar niet komt) krijgt een beetje zijn zin. Sinds hij is aangetreden als wethouder heeft hij de coalitiepartners WD en CDA weten te overtuigen van de wense lijkheid van (een onderzoek naar!) de mogelijkheid van een plas in het Veen. Zijn geestverwanten in de GGS-fractie dienden tijdens de begrotingsbehande ling een motie in, waarin werd aange drongen op zo'n onderzoek, waarvan de kosten worden geraamd op 50.000 gul den. Een naam heeft GGS ook al: "Wiekplas". Die is geleend van de Wieksloot, omdat de plas daar ongeveer moet komen, als onderdeel van een eco logische buffer tussen de natuur en de bebouwing van Soest. Eén van de argu menten is dat zo'n plas goed is tegen de verdroging, die in dat moerasachtige deel van Soest ook al een probleem schijnt te zijn. In de motie, die werd ingediend door GGS-fractievoorzitter Hans van Wuijckhuijse, werd met geen woord ge rept over de eventuele recreatie-bestem ming van de plas. Er werd gevraagd om een onderzoek naar de mogelijkheden tot ecologische inrichting van het gebied tussen Bütseweg, Wieksloot en Insinger- straat, waarin de mogelijke aanleg van de Wiekplas moest worden "meegeno men". "Kun je daar dan ook zwémmen, of niet?" klonk het uit de andere fracties. Wil Stekelenburg (PvdA) wist zelfs te melden dat er al lang en breed onder zoek was gedaan naar zo'n plas, zelfs met drie varianten, al moet het rapport daarover nog ergens onderin een ge meentelijke bureaula terecht gekomen zijn. Ze wilde ook weten of GGS én een (groter) buitenbad aan de Dalweg, bij Aqua Indoor, én een zwemplas aan de Wieksloot wenst, maar Van Wuijck huijse antwoordde dat hij eerst de uit komst van het onderzoek wilde afwach ten. Het ging volgens hem in eerste in stantie om de ecologische aspecten, "maar als er ook gezwommen kan wor den, dan graag..." Ook Witte benadrukte de ecologische betekenis van de plas, als "groenbuffer", maar wilde de eventuele zwemmogelijk- heden wel degelijk in het onderzoek la ten meenemen, ondanks de hier en daar klinkende profetieën over dreigend toe ristisch ongerief. Omdat het College de neuzen had geteld en de motie overnam kwam het niet tot een stemming. Het gaat er dus eindelijk van komen. Van het onderzoek, wel te verstaan. Uniek in Nederland, nu ook bij Huidverzorging Alfred de Lange. Een unieke, revolutionaire, biologische methode om uw rimpels snel voorgoed te laten verdwijnen (zonder inspuitingen). Door pijnloze stimulatie van het rimpelgebied wordt jong bindweefsel aangespoord tot het ontwikkelen van collageen en elastische vezels, waardoor iedere rimpel als het ware wordt opgevuld. Face Setting! Niet alleen uniek, maar ook al na één behandeling zichtbaar resultaat. iji HUIDVERZORGING ALFRED DE LANGE Kerkstraat 13 3764- C R Soest compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 "Met ons mensen valt nogal eens te spotten. Met God, die alles weet en ziet wat wij doen, zeker niet", schrijft het Soester raadslid Wiebe Meilof (GPV/ RPF/SGP) in de Begrotingskrant 2000. Geloven is geen kunst. Mensen geloven graag. Mensen laten zich alles aanpra ten, als het maar religieus ruikt. Voor Wiebe is God een Përsoon, met alles wat aan ons begrip persoon (of aan wel ke filosofische versie ervan) vastzit. God weet alles, ziet alles, denkt alles, spreekt, doet, (ver)hoort, wil alles, spreekt of zwijgt. "Hoe weet je dat allemaal, zit je bij God op schoot?" schrijft de grote "ontman telaar" Harry Kuitert in zijn nieuwste boek "Over Religie - aan de liefhebbers onder haar beoefenaars", dat deze maand verscheen bij uitgeverij Ten Have. Lezen, Wiebe! Want onwetendheid is het enige kwaad, zei Socrates al. God als een persoonlijk denkend wezen: on danks alle verwoede pogingen niet meer overeind te houden, een niet meer op te lappen, uitgewoede voorstelling, een onherstelbaar lek geschoten schip. Van huis uit is God namelijk een soort naam. Ver voordat de bijbel er was had den de mensen al goden, voorgesteld als uitvergrote mensen, waarvan er uitein delijk één overblijft. Van soortnaam werd God zodoende in de bijbel eigen naam. Maar het klopt niet, zegt Kuitert, en de gereformeerde professor liegt er niet om. Wij denken altijd: eerst was er God en toen kwamen de mensen, die God gingen vereren. Maar het is andersom, er waren mensen die zich een beeld vormden van de Macht waarvan ze zich afhankelijk voelden. Ik citeer voortdu rend. Het enige wat religieus telt en wat echt bestaat is de werkelijkheid als Macht. De werkelijkheid, dat zijn de genen, of we er aan sleutelen of niet. De werke lijkheid, dat is dc bloeiende brem, dat is ijzer dat niet drijft, dat is de slag aan de Marne, dat is Auschwitz, de koekoek en de nachtegaal, je geliefde die aan MS te gronde gaat en de Teunisbloem die 's avonds zijn bloembladen openvouwt. Onze platvloerse, verheven, verschrik kelijke, alledaagse of hoogst ongewone werkelijkheid. En niet een Schepper los daarvan, ergens hoog boven de werke lijkheid zwevend, maar de werkelijk heid in haar macht over ons. Leo Vro- man noemt het Systeem in zijn poëzie bundel "Psalmen". Lezen, Wiebe! Zie hieronder. Voor Wiebe is religie het projecteren van de Almachtige Vadergod, die altijd voor je klaar staat. Voor Freud is het een vorm van onvolwassenheid, blijven hangen in de kinderlijke fase van ont wikkeling, en God een product van de psyche, zij het een functioneel product: een mens komt er mee door het (even. Daar spot ik niet mee. Ik ben een atheïst, geen anti-theïst. Afbraak van oude beeldvorming kan betekenen dat mensen de adem terug krijgen die ze onder de druk van dode beelden waren kwijtgeraakt. Systeem! Gij spitst geen oog of baard en draagt geen slepend kleed; hij die in U een man ontwaart misvormt U naar zijn eigen aard waar hij ook niets van weet. Systeem, ik noem U dus geen God, geen Heer of ander Woord waarvan men gave en gebod en wraak wacht en tot wiens genot men volkeren vermoordt. Systeem! Lijf dat op niets gelijkt, Aard van ons hier en nu, ik voel mij diep door U bereikt en als daardoor mijn tijd verstrijkt ben ik nog meer van U. De politie heeft vorige week op dins dagavond een verlichtingscontrole op de Beukenlaan gehouden. Vier fietsers ont vingen een bekeuring en verschillende automobilisten werden aangesproken op defecte koplampen. Verder kreeg één bromfietser een bekeuring wegens het rijden door rood licht. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 S

Soester Courant | 2000 | | pagina 3