J J r en rondje om de kerktoren 'liegen is er niet bij Kneuterig volkstheater Drie Eiken wellicht jaarlijks evenement Najaarsconcert van Odeon Volksdansbal in Jordanlyceum 'Soesterberg Oost moet geen vuilnisvat van Soest worden' De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 2 t/m woensdag 8 november 2000) H.van Oest b.v. PAGINA 14 WOENSDAG 1 NOVEMBER 2000 'Anderen kijken ogen uit op modellenshow Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening^Jj P.L. Galjart Prijs displaywedstrijd gaat naar Van Soest Concert Cenakel Enquête VSB signaleert klachten 'De Drie Eiken' Tekencursus bij "De Drie Eiken" SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN DECORATIEARTIKELEN Op al het GLASWERK 35% KORTING (op=op) o.a. cilindervazen, accubak, voorraadpotten enz. srtenbiefstuk - n wild konijn kt en vers - - Wildtrio's - inpeper jlash Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 doet je getikt zijn om vijftien jaar Iang aan een modelsleepboot te verken? Aan Jan Hofman uit Vunspeet is de vraag al meermalen besteld. Hij kan er geen antwoord E>p geven en weet maar een ding: nijn hobby is zijn lust en zijn leven. ■Deze Smit Enterprise heb ik twee- ■naal gebouwd. Het model sprak me nan. Ik had echter nog nooit een Jcht schip gezien. Toen ik die kans Kreeg in de haven van Rotterdam, Lag ik wat ik allemaal had fout ge- baan. Tja, toen moest het over.' Hofman is als lid van de Vaargroep Fle voland present met zijn 'werkschepen' op de modellenshow in het Luchtvaart museum. Naast hem staat een collega met replica's van VOC-schepen. Met piepkleine handgemaakte kanonnen op de dekken. De zeilschepen zijn heel wat kleiner dan de Enterprise die zijn naam als sleepboot echt eer aan doet. 'Of ik ermee varen kan? Met deze boot kan ik een zeiljacht van 10 meter verplaatsen. Af en toe bind ik een bootje met kin deren erachter. De motor levert vol- I doende kracht om het te trekken. Het is leen echte sleper.' Hofman begon 25 jaar geleden met het uitoefenen van zijn hobby. Er bleef hem weinig keus toen hij na een operatie met beide knieën in het gips belandde. 'Ik mankeerde verder niets, dan moet je wat,' aldus Hofman. Houten vliegtuigen, boten van kunst stof, op afstand bestuurbare auto's en een watergemaal van meccano. Voor kinderen, maar ook voor de ouders, is de modellenshow een leuke gelegenheid om kennis te maken met alles wat vliegt, vaart en toetert. Vooral de vliegtuigmo dellen deden het goed. Wie niet behept 's met een goed gevoel voor verhoudin- Igen, kan met een blik op het echte vlieg- ituig die ontbrekende kennis aanvullen. jEr zijn 27 honderd modellen te zien. ^■Met dat aantal is de poging om het |Guinness Book of Record te komen, ^fruimschoots gelukt. De organisatie had «gehoopt op zo'n tweeduizend modellen. Tpds gevolg van de hoge score wordt nu Kekeken of de show niet een vermelding [kan krijgen op de wereldranglijst. Vrije Vogels De eigen Soester club voor modelbou wers, De Vrije Vogels, is ook present met hun schaalmodellen. Ze staan voor pen stand waar houten geraamten van vliegtuigen zoals de Fokker C-X en de Beechcraft Kansas, vragen om uitleg. De vliegtuigen zijn gemaakt van balsa hout en gaan straks echt de lucht in. De 'Kansas' heeft een spanwijdte van drie meter. 'Niet alle bouwmodellen staan pp tekening,' zegt R. Mange. 'Soms moet je de binnenkant zelf ontwerpen paar voorbeeld van het origineel. Deze sche als hedendaagse vliegtuigen. De KLM begon daar zes jaar geleden al mee. Inmiddels vliegt er ook al een Star- fighter van de Koninklijke Luchtmacht mee op shows. Twee jaar geleden waren er testmeetings op de basis Leeuwarden voor zestien nieuwe luchtmacht-model len. Dat deze bouwmodellen geen kinderspeelgoed zijn, bewijst de snelhe den die zij kunnen halen. 'Een beetje jetmodel met miniatuur straalturbines haalt makkelijk 200 tot 550 kilometer per uur,' verklaren de modelbouwers. 'Een gewoon schaalgebouwd vliegtuig je 'doet' al 60 a 70 kilometer'. Vakmanschap Mange vindt het niet zo vreemd dat de schaalmodellen gebouwd worden door de leden van de verschillende verenigin gen. Omdat zij alle vakmanschap in huis hebben en 'de eerste vliegtuigen ook bouwmodellen zijn geweest'. Het beste voorbeeld zijn de dubbeldekkers zoals Brik en Farman. Voor zowel de echte als de schaalmodellen gold en geldt nog steeds: stort hij neer dan kun je opnieuw beginnen. Volgens Kees van Essen worden wel zware eisen aan deze vorm van model bouw verbonden. 'Als je meedoet aan dit project om alle vliegtuigen waarmee de Nederlandse luchtvloot heeft gevlo gen na te bouwen, dan moet je stand- by staan op veteranendagen en lucht- shows. De luchtmacht hanteert een schaal van een op vijf. Deze vliegtuigen mogen alleen op de echte vliegvelden vliegen zoals Deelen en Leeuwarden.' Door het bouwen van deze miniatuur replica's tonen de leden van de Vrije Foto: Aldo AUessie Vogels dat modelbouw geen kinderwerk is. De club heeft 80 leden en bestaat 23 jaar. 'Het grappige is,' zo zegt Kees, 'dat veel mensen denken dat het hier om speelgoed gaat. Je hebt echter een bre vet nodig om te kunnen vliegen. Onze instructeurs leiden daarvoor op, de toe stellen worden ook gekeurd.' Het is niet zo dat een modelbouwer op uitnodiging van een winkeliersvereniging zomaar een demonstratierondje rond de kerkto ren kan verzorgen. 'Het is in de schaal- modellenwereld net als bij de gewone luchtvaart,' zegt Kees. 'Kleine zaken kunnen soms grote gevolgen hebben. Daarom vlieg je niet in de bebouwde kom. Stel dat iemand jouw frequentie onderbreekt, dan is je vliegtuig onbe stuurbaar. Nee, voor een demonstratie is altijd een vergunning nodig. En het moet op een plek waar het geen kwaad kan.' Tijdens de opleiding zijn de in structeurs ook altijd uitgerust met een buddyset. Daarmee wordt de besturing overgenomen zodra de leerling een fout maakt. Het stoort Van Essen soms dat zijn club zo weinig bewegingsruimte heeft. En dat de gemiddelde Nederlander zo wei nig van de modelbouw afweet. 'Mensen hebben het altijd over herrie en niet over geluid. We oefenen op de Leiisder- heide en als je bezig bent dan hoor je de A28 er altijd bovenuit. De eisen die aan een bouwpakket worden gesteld, zijn in de loop der jaren wel bijgesteld. Werd door de Aziatische motorfabrikanten geen geluidsreductie toegepast, de mo delbouwers weten inmiddels wel hoe dat moet en brengen hun kennis over op beginnelingen.' )ude Fokker is in Finland gevonden. Ter plekke is in een werkplaats een te- sening gemaakt. AJs dit vliegtuig van jouwer A. Batavier klaar is dan is het ïen echte replica geworden.' >e Soester club is een van de vele die :tief deelneemt aan het ambitieuze 'hantasy in Bleu-project. Dit project is ipgericht door de Koninklijke Lucht- lacht en de Nederlandse Vereniging roor Luchtvaart, en heeft als doel om de rste schaalmodellen-luchtvloot ter 'ereld af te leveren. Het gaat daarbij om schaalmodellen van zowel histori- Muziekvereniging Odeon uit Soesterberg, onder leiding van diri gent Gerrit de Weerd, organiseert in samenwerking met de Zeister Ope ra- en Operettevereniging "Po- lyhymnia" op zaterdag 4 november haar jaarlijkse najaarsconcert. Dit evenement vindt plaats in de zaal van het Lichtpunt van Abrona, Amersfoortseweg 56, Huis ter Hei de. Als soliste verleent ook de zangeres Pe tra Vaessen haar medewerking. De pre sentatie van deze avond is in handen van Karin de Lange. Op het program ma staan tal van bekende musical-, ope ra- en operettemelodieën uit o.a. The Phantom, het Slavenkoor van Nabucco en het Vilja-lied van Franz Léhar. In Zeist en wijde omgeving geeft Polyhym- nia naast diverse concerten met regel maat optredens in verpleeg- en verzor gingshuizen. Het najaarsconcert begint zaterdag om 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt f 15,00 en houders van een CJP- of 65+pas be talen f 10,00. Voor vervoer van en naar het Lichtpunt kunnen 55-plussers uit Soesterberg gebruik maken van de Se niorenbus, De kosten van deze rit be dragen f 6,00. Hiervoor kan men zich telefonisch (dagelijks tussen 18.00 en 19.00 uur) opgeven bij de heer Van Werkhoven, tel. 0346-352037. Kortom, er is een zeer gevarieerd pro gramma en het belooft een gezellige muzikale avond te worden. Vrijdag 3 november, zaterdag 4 november en zonaag 5 november ROOMS-KATHOL1EKE KERK De Heybergh Vrijdag 14.30 le vrijdagviering Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 aalm. Duivenvoorde en zr. Marie-Anne; cantores (Allerheili gen) Zondag 10.30 en 17.00 idem (Allerzie len) HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. G.E. Bonda, Amersfoort (Dankdag) STERRENBERG 't Lichtpunt.Huis ter Heide 10.30 drs. Z. Hageman-Vos WORLD OUTRE ACH CHURCH Stemerdingweg 3 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. HUISARTS De praktijk is gesloten weg. nascholing van 10 t/m 17 november. De collega's nemen waar. De medewerkers van de supermarkt Plusmarkt aan de Rademakerstraat heb ben de hoofdprijs gewonnen van de fo towedstrijd die door Nutricia is gehou den. De opdracht was om het twee be kende merken van deze producent zo opvallend mogelijk in de winkel te pre senteren. Omdat de hoofdprijs een dag je Dolfinarium betrof, plaatste het per soneel een opblaasbaar zwembadje met dolfijnen, zeeleeuwen en haaien in de winkel. Een dame in badpak op de glij baan maakte het plaatje compleet. Het tafereel was goed voor de hoofdprijs. Op zaterdag 4 november vindt in de kapel van het Cenakel het tweede con cert plaats in de nieuwe serie met jon ge musici. Ditmaal treden op Richard Flemming, piano; Maria Meerson, viool; Mariken Zandvliet, piano; Lavi- nia Meijer, harp; en Felicia van den End, fluit. Op het programma staan werken van o.a. Schubert en Mozart. Aanvang 20.15 uur. Entree: 25,00 (CJP/65+20,00). De volksdansvereniging Ivanica viert zaterdag 11 november haar 20-jarig jubileum met een bal. Niet alleen leden en oud-leden zijn dan welkom. Mensen die van volksdan sen houden en alleen willen kijken zijn ook welkom. 'De vereniging bestaat al vanaf 1985,' zegt Astrid Zwaneveld uit Zeist. 'De groep zelf was daarvoor al vijf jaar ac tief. Omdat zowel groep als vereniging dezelfde naam dragen, vieren wij het toch als een 20-jarig jubileum. Ivanica is weliswaar een Zeister vereniging, de le den komen echter vanuit de hele regio. Ook uit Soesterberg.' Tijdens het volks dansbal is het de bedoeling dat de hele avond wordt doorgedanst. 'Er worden geen demonstraties gegeven en de men sen zijn ook niet verplicht om in kleder dracht te komen.' Om mee te kunnen dansen is het wel nodig om wat ervaring te hebben met volksdansen. Het muzi kantencollectief speelt namelijk muziek uit bijvoorbeeld de Oostbloklanden, de Balkan, Amerika en de Zuid Europese landen. 'De dansleidster heeft de mu ziek die de meeste mensen kennen wel doorgesproken met de orkestleiding, die muziek staat vast. Maar daarnaast is er ook ruimte voor verzoeken.' Het bal begint om 20 uur in de aula van het Jor danlyceum, de entreeprijs is 12,50 gul den. Het lyceum is te vinden aan de Jordanlaan 3, in Zeist. Informatie over de volksdansgroep is te krijgen onder de nummers 030-2894988 (Jeroen Tom- sen) en 030-2205732 (Astrid Zwane veld). Om half acht begint de grote zaal in De Drie Eiken vol te lopen. Zo vol, dat verschillende tafels plaats moe ten maken voor inderhaast bijeen gesleepte stoelen. Ook deze zijn een kwartier later bezet, waarna op nieuw een stoelendans begint. Als tegen achten geen stoel er meer bij kan - inmiddels zijn de rieten zitjes ook al ingezet - kan de voorstelling beginnen. Een aantal mensen moet de voorstelling staande meemaken. Ze hebben er niet minder lol om. Een cabaretavond in De Drie Eiken. Niemand heeft zich daar echt een voor stelling van gemaakt. 'Het is een soort schuifdeurenshow' vertelt een man die zelf ook moet komen opdraven. 'Ieder een doet wat. Een aantal mensen heeft iets ingestudeerd.' Het schuifdeuren- theater wordt bijgestaan door een ac cordeontrio, dat vrolijke deuntjes speelt en de stemming erin houdt. Om acht uur neemt toneelmeester Thijs van Dijk de touwtjes letterlijk in handen en trekt de gordijnen open. De show kan begin nen. Dat het een vermakelijke voorstelling gaat worden blijkt al bij het opengaan van de gordijnen. 'Ceremoniemeester' Tosca van Bussel doet haar best om het programma aan elkaar te praten. Ze kan niet voorkomen dat er zaken misgaan, het leidt meteen tot grote hilariteit in de zaal. Na het openingslied was het de buurt aan Odeon. Gewend aan publie ke optredens brachten zij een professio neel geluid voort met hun saxofoon kwartet. Vooral de titelmuziek van Se samstraat werd herkend en het deuntje werd mee geneuried. 'Het is echt ieder voor zich,' zegt de man die vlak voor de pauze op moet. 'We hebben een zon dagavond een generale repetitie gehad. Toen is er wel geprobeerd om er struc tuur in aan te brengen. Veel ging er fout, maar we hebben ontzettend gelachen.' Dat dit plezier hoofdzaak is van de ca baretavond is duidelijk merkbaar bij het volgende stuk: 'Een dagje naar Artis met de trein'. Rondom de trein, een mooi decorstuk van toneelmeester Thijs, speelt het verhaal zich af van een gezin dat een dagje aapjes gaat kijken. Via de raampjes van de trein beleeft de zaal, alsof het kijkt naar een poppen kast, de merkwaardige avonturen van het gezin mee. Volgens Anneke Pleij die samen met Bets de Vlaming dit avond je 'kneuterig volksgebeuren' heeft gerea liseerd, was het niet de bedoeling om een moeilijk stuk op de planken te bren gen. 'Tijdens een ochtendje koffie drin ken had Tosca een toneelstuk in handen en vroeg of dat uit te voeren was. Nou waren de rollen te zwaar. Met name voor ouderen is het moeilijk om lange teksten te onthouden. Vandaar dat we de avond in stukjes hebben geknipt. Bets kwam met het idee van de trein en vroeg of dat qua tekst was uit te werken. Zo is deze act, die werd voorgelezen door de declamatrice mevrouw Van Esseveld, ontstaan.' Persiflage Het live optreden van het duo De Groot en Poort met hun 'Op een mooie pink sterdag' is voor de oudere generatie zo herkenbaar dat ze de teksten vrijwel gedachteloos kunnen meezingen. Het 'Komozakkenkoor', een persiflage op het Kozakkenkoor, werd a capella ge bracht door leden van het Caroluszang- koor. Ook zij werden door Pleij en De Vlaming aangetrokken voor het avondje volkstheater. 'We wilden voor iedereen wat op de planken te brengen,' verklaart Anneke. 'We hebben mensen gewoon benaderd met de vraag: We hebben een Een groot aantal bewoners van Soesterberg Oost vreest een toena me van lawaai, luchtverontreiniging en verstoring van de nachtrust als er een nieuw industrieterrein aan de Richelleweg komt. Dat blijkt uit de enquêteformulieren die de Vereni ging Soesterbergs Belang huis-aan- huis verspreidde. Een deel ervan is terug en op tachtig procent ervan gaven de bewoners aan dat hun wijk geen vuilnisvat van Soest mag wor den. Volgens woordvoerder Bemard van Engelen beginnen de bezwaren tegen een nieuw industrieterrein langzaam door te druppelen. 'Het plan om langs de Richelleweg distributiebedrijven te vestigen valt niet zo goed. Veel bewo ners in Oost hebben al last van de A28. Als er nog vrachtwagens dag en nacht af- en aanrijden van een distributiebe drijf uit Soest, dan is het gedaan met de betrekkelijke rust, denken ze.' Voor de VSB is het daarom tijd om een signaal in Soest af te geven. 'Het kan namelijk niet zo zijn dat ons dorp uit economisch belang in een hoog tempo onleefbaar wordt,' zo luidde het commentaar van een bewoner. Tijdens het maandelijkse spreekuur 'Hallo Soesterberg' van de VSB kwa men ook klachten naar voren die be trekking hebben op het slechte bereik van de wijkagent. Een aantal Soester- bergers vroeg zich af welk nut een da gelijks spreekuur in de Marechausseeka zerne heeft ais de wijkagent er niet is. Volgens hen zijn er ook problemen met het parkeren. Dat wordt bij voorkeur gedaan op stoepen, ook als de parkeer havens nog niet vol zijn. Voor ouderen met rollators of invalidenwagens en moeders met kinderwagens is dat lastig. Net zoals het vele overhangende groen in plantsoenen en tuinen. Passanten moeten daarvoor uitwijken naar de straat. Een ander onderwerp waarvoor een aantal mensen naar het spreekuur kwam, is de ontvangst van de kabelte levisie. Zowel de tv-zenders op de ka bel en radiostations worden slecht ont vangen. Klagen bij Casema heeft tot nu toe niet geholpen omdat volgens de ka belgigant de versterker die helemaal uit Duitsland moet komen, nog niet is ge arriveerd. De VSB wil deze klachten bij de gemeente Soest deponeren met het verzoek om het probleem met Casema te bespreken. idee, zou jij dat kunnen uitvoeren?' Het playback-optreden van 'Janlje Smit' was vooral bedoeld om de oma's in de zaal een hommage te brengen. Playbacken hoorde eigenlijk niet in het rijtje thuis. 'We hebben juist mensen gevraagd om mee te doen die doorgaans niet in De Drie Eiken komen. En dat is grandioos gelukt.' Voor het avondje volkstoneel was eigenlijk de zaal van het diensten centrum te klein. Bijna tweehonderd man kwam opdraven. Ontbrekende stoelen leenden de vrijwilligers aan de overkant bij Ramses (shoarmazaak), want het dorpshuis was gesloten. De vrijwillige medewerking van de dorps genoten opent de weg voor een jaarlijks evenement. Het optreden van de amateur-cabare tiers werd erg op prijs gesteld. Of het nu ging om een liedje van Hinky Pinky de Chinees, het toneelstukje Villa Belvede- re of het optreden van professor Co Hunter. Met name de laatste wist de zaal plat te krijgen met een dolkomische act waar Jerry Lee Lewis jaloers op zou zijn. Pleij, die alweer bezig is met de teksten van Thomasvaer en Pieternel, kijkt te vreden terug op 'volkstheater'. 'We wil den de ouderen een plezierige avond laten beleven. Veel mensen hebben er aan meegewerkt. De kleding voor de haremgroep is bijvoorbeeld gemaakt door de oudere dames van de maandag- avondgroep. En iedereen heeft zo zijn eigen stuk ingestudeerd.' Dat de regie niet altijd goed uit de verf kwam mocht de pret niet drukken. Tij dens de potpourri van meezingliedjes keek niemand er raar van op dat na 'Hannes loopt op klompen' de 'Haasjes in het groene knollenland' maar niet wilden komen. Pas na de vijfde herha ling van 'Hannes' stoven twee levens grote hazen het podium op. Met veel misbaar schoot de jager ze allebei af, terwijl het liedje duidelijk melding maakte van slechts een dode haas. Een kniesoor die daar op lette. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Op maandag 7 november start bij Dien stencentrum "De Drie Eiken" de cursus Mandeia's tekenen. De cursus bestaat uit acht lessen die om de twee weken worden gegeven op maandagmiddag van 13.00 tot 14.30 uur. De kosten voor de cursisten bedragen 85 gulden, inclu sief lesmateriaal. De deelnemers moeten wel hun eigen potlood, gum en liniaal meenemen. Belangstellenden kunnen zich tussen 9.00 en 12.00 uur bij het dienstencentrum op het Dorpsplein 18 in Soesterberg opgeven of telefonisch (tel. 0346-351402). Er is plaats voor maximaal acht deelnemers. Op dinsdag 7 november koken vrijwil ligers van het dienstencentrum weer een warme maaltijd. De maaltijd kost drie rijksdaalders per persoon en men kan zich opgeven tot 6 november 12.00 uur. Tot slot organiseert het dienstencentrum ook weer een Bingo op zaterdag 11 no vember om 20.001 uur. De kaarten kos ten 7,-. Roos rodeo 55 cm lang, 10 stelen per bos van fl. 9,75 voor Cyclaam (keus uit diverse kleuren) in 13 cm pot, vol met knop van fl. 5,75 voor gyEUBo BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 15