Verbouwings- 't Wordt 1102 mooier Opruiming bij Middelman Operation Friendship bevordert internationale vriendschappen Yvonne de Vries verlaat Soest om om schapen te hoeden in Zeeland Tot 50% korting! Informatiepunt Roken van start bij GGD-Eemland Project 'Wij zoeken u op!' tussen nu en maart 2001 WOENSDAG 8 NOVEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 9 Middelman C? Jongeren gezocht voor uitwisselingsprogramma Activiteiten Maximaal fiscaal voordeel met toprendement De DIN Compact Koopsom Veerman Assurantiën elastintj Adviesbureau Soest 'Schapen hoeden is mijn verslaving' Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant DeVlut MAKELAARS MET MANIEREN Firma Van Hal mag uitbreiden Huisbezoek VOS/Senioren voorlichting Middelman Wonen is altijd vernieuwend en verrassend. Vandaar de omvangrijke verbouwing die zal leiden tot een spectaculaire metamorfose. U zult aangenaam verrast zijn! Het tijdelijke ongemak, waarvoor onze excuses, belonen we met een fikse verbouwings-korting tot 50% op veel meubelen. 5000m' Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035-6011004. Vrijdag koopavond. WONEN Project-aanbod Voor het onderwerp niet-roken staan daarbij drie doelen centraal: bevorderen dat jongeren niet beginnen met roken, bevorderen dat rokers stoppen en het terugdringen van passief roken en het beschermen van niet-rokers. De GGD- Eemland wil deze doelen bereiken door het vergroten van kennis en inzicht en het aanleren van vaardigheden bij diver se doelgroepen. Hiervoor ontwikkelt de GGD een projectaanbod waarvan het Informatiepunt Roken de belangrijke start is. Wat biedt het Informatiepunt Roken? Iedereen uit de regio Eemland kan van maandag tot en met vrijdag terecht bij het Informatiepunt Roken met vragen over (stoppen met) roken, het terug dringen van passief roken en het be schermen van niet-rokers. De GGD heeft informatiepakketten samengesteld die gratis kunnen worden aangevraagd. De GGD beschikt over een overzicht van de verschillende methoden en hulp middelen om te stoppen met roken. Leerlingen van Eemlandse scholen kun nen bij het Informatiepunt materiaal over roken aanvragen voor werkstukken en spreekbeurten. Iedere dinsdag tussen 15.00 en 16.00 uur is er een (telefo nisch) spreekuur waar mensen terecht kunnen met vragen over (niet-)roken. Kinderparadijs De Vrije Teugel Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Sparen voor later Een koopsompolis is een uitstekende manier om uw oudedags voorziening aan te vullen. Als gevolg van de Belastingherziening 2001 is dit het laatste jaar dat u een hoge lijfrentekoopsom kunt aftrekken. Indien u voor 1 juli een koopsom afsluit, kunt u deze zelfs nog als aftrekpost over 1999 opvoeren. Daarnaast kunt u nog een hoge koopsom sluiten voor het jaar 2000. Bovendien gaan met ingang van volgend jaar de belastingtarieven omlaag. Daardoor trekt u uw koopsom nu tegen een hoger tarief af dan waartegen u straks door de Belastingdienst wordt afgerekend. Sluit u een DIN Compact Koopsom af, dan profiteert u boven dien nog van een aantal andere voordelen: Uitstekend rendement Lage poliskosten, dus een hoger belegd bedrag Keuze uit vier fondsen van de Holland Beleggingsgroep, door Nyfer uitgeroepen tot de beste beleggingsinstelling van Nederland llw laatste mogelijkheid voor verhoogde fiscale aftrek! Meer weten over de DIN Compact Koopsom? Bel ons voor een vrijblijvende afspraak. De Akkeren 43 3762 AN soest Telefoon: 035 - 602 23 02 "Ik woonde 20 jaar in Soest, voedde er twee kinderen op en heb verschil lende baantjes gehad in de compu- terboekhouding en in een bewe gingsstudio. Vorig jaar rond deze tijd heb ik alles achtergelaten om schaapsherderin in Zeeuws Vlaan deren te worden." Yvonne de Vries is 54 jaar, kwam in 1971 in Soest wonen en woont momenteel in Oostburg om met een kudde van ongeveer 300 schapen het gras van verschillende dijken en weiden te beheren. Ze was altijd al gek op honden en dan met name Hollandse herdershonden. Via de behendigheidslessen die ze volg de met haar Hollandse herder kwam ze zeven jaar geleden in contact met men sen die schapen hoeden als hobby erop- na hielden. Ze raakt zo gefascineerd door het schapen hoeden dat ze een aantal maal in Duitsland meeliep met herders om zo te leren hoe ze een kud de onder controle hield. Ze volgde zelfs een cursus schapen verzorgen in Putten. Demonstratie Yvonne: "Er is in Nederland helemaal geen opleiding tot schapen hoeden, dus dat moetje echt in de praktijk leren. Er werd een aantal jaar geleden een de monstratie met Hollandse herdershon den in het openluchtmuseum in Arn hem gehouden, waarbij allerlei wedstrij den voor de dieren georganiseerd wer den. Toen vroeg ik mezelf af waarom het oorspronkelijke beroep, schapen hoeden, niet werd gedemonstreerd. Ik heb me toen met een aantal anderen tot het uiterste moeten inspannen om een demonstratie schapen hoeden te kunnen geven, er was namelijk nergens plek om te oefenen. In Nederland worden ook nergens wedstrijden in schapen hoeden gehouden, in Duitsland wel." Via een rasvereniging van Hollandse herders leerde Yvonne Jan Klomp ken nen. Hij had al een tijdje het idee een schapenhouderij in Zeeuws Vlaanderen te beginnen, maar hij kon het niet alleen opstarten, dat was veel te veel werk. Yvonne bood toen aan een paar maan den te komen helpen. Toen ze terug keerde naar Soest ondervond Jan ech ter dat hij het bedrijfje niet in zijn een tje kon runnen. Yvonne: "Hij belde mij op om te vragen of ik voor twee jaar daar wilde komen wonen om hem ver der te helpen." De Soesterse was inmid dels zo verknocht aan het beroep als schaapsherderin dat ze instemde met het plan. Zware beslissing "Natuurlijk was het best een zware be slissing, omdat ik alles achter moest la ten. Mijn man is een aantal jaar geleden overleden en met hem heb ik twee zoons opgevoed die hier nog steeds wonen. Ik had een mooi huis met een tuin en een leuke vriendenkring in Soest. Toch ben ik gegaan, hoewel heel veel mensen me voor gek verklaarden. Als iemand me tien jaar geleden dit voorstel had gedaan, had ik diegene ook voor gek verklaard. Maar het schapen hoeden is gewoon een verslaving gewor den, ik kan niet meer zonder. Het belangrijkste van het beroep is de band die de hoeder met de herdershon den heeft. "De honden houden de kud de bij elkaar en om de honden goed te laten gehoorzamen moet je een vertrou wensband opbouwen." "Ik heb momenteel twee herdershon den, een Hollandse en een Duitse her der. Die Duitse herder heb ik nog maar pas, omdat mijn andere Hollandse her der onlangs is overleden. Ik hoop ech ter dat de Duitse herdershond in de zo mer gaat jongen, zodat ik met drie hon den de kudde kan hoeden." 300 schapen Yvonne is elke dag zes uur met de scha pen op pad. Ze heeft ongeveer 300 Drentse heideschapen in haar kudde en die hebben al een hoop brandnetelstrui ken en gras van de dijken en weiden gegeten. "We nemen opdrachten van Stichting Zeeuws Landschap aan, in ruil voor een beheersvergoeding. Het is best moeilijk om een evenwicht te vinden tussen de hoeveelheid schapen en de hoeveelheid groen dat opgegeten kan worden. Als je teveel schapen hebt ver hongeren ze en als je te weinig schapen hebt kun je de grasvelden niet goed be heren, omdat er dan te veel groen en onkruid blijft staan. Als de schapen in Yvonne de Vries met haar kudde in Zeeuws Vlaanderen. de zomer lammetjes krijgen kunnen we weer meer opdrachten om weiden te laten begrazen aannemen." Schapen hoeden is een eeuwenoud be roep en wordt bijna nog op dezelfde manier uitgeoefend als vroeger. "We maken wel gebruik van moderne mid delen zoals elektrische netten die 's nachts om de kudde gezet worden. En vroeger leefden de herders in primitie ve hutjes op de weide met alleen een bed, maar ik woon gewoon in een mooi huisje met een grote tuin." Eenzaam Veel mensen denken dat schaapsherder in een eenzaam beroep is, ik ben het daar niet mee eens. Schapen hoeden is wel een zwaar beroep en overdag ben ik alleen met de schapen, 's Avonds ben ik vaak zo moe dat ik het liefst gelijk ga slapen. Maar ik ben in dit dorp heel hartelijk ontvangen en ik heb al een leu ke kennissenkring opgebouwd. En het ligt vlakbij Brugge en Gent, wat prach tige steden zijn. Verder kun je ook in Oostburg lekker winkelen. Wat me op valt is dat mensen heel erg enthousiast reageren op de komst van mij en Jan. Veel mensen vinden het echt een goed idee." Het lijkt alsof de herderin al helemaal ingeburgerd is in haar nieuwe woon plaats. Mist ze Soest helemaal niet meer? Yvonne: "Ik kan niet ontkennen dat ik Soest af en toe mis. Ik mis mijn zoons en mijn vrienden. Natuurlijk heb ik af en toe ook moeilijke momenten. Maar die had ik in Soest ook. Ik vind dat je jezelf dan gewoon een geestelijke schop onder de kont moet geven. Nee, ik heb nog geen moment spijt gehad van mijn beslissing en ik denk dat ik hier voor goed blijf." De GGD Eemland gaat de komen de jaren extra inspanningen doen om hart- en vaatziekten, kanker en ademhalingsaandoeningen terug te dringen. Centraal staat hierbij het bevorderen van een gezonde leefstijl wat betreft niet-roken, meer bewe gen en gezonde voeding. Het onder werp niet-roken wordt eerst verder uitgewerkt. De komende jaren wor den daar "meer bewegen" en "ge zonde voeding" aan toegevoegd. Sterftecijfers over de periode 1990-1995 tonen aan dat hart- en vaatziekten, kan ker en ademhalingsaandoeningen ver antwoordelijk zijn voor driekwart van de sterfte in Eemland. Per jaar sterven in de regio Eemland gemiddeld 426 mannen en 463 vrouwen aan hart- en vaatziekten, 327 mannen en 282 vrou wen aan kanker en 97 mannen en 82 vrouwen aan ademhalingsaandoenin gen. Belangrijke risicofactoren voor deze sterfteoorzaken zijn roken, te weinig be wegen en een ongezond voedingspa troon. Door gezond te leven kan een groot deel van de sterfte aan hart- en vaatziekten, kanker en ademhalingsaan doeningen voorkomen worden. De GGD-Eemland gaat daarom de komen de jaren extra aandacht besteden aan het bevorderen van een gezondere leef stijl bij de Eemlandse bevolking. Volgende week zijn er weer veel kinde ren die bij de Vrije Teugel hun verjaar dagpartijtje komen vieren. Ze gaan rit jes met de huifkar maken en als het niet te hard regent kunnen de cowboys broodjes bakken boven een echt kamp vuurtje. Op woensdag 15 november zijn de peu- tertjes weer van ahrte welkom met hun mama's en/of papa's. De ochtend duurt van 09.30 tot 11.30 uur en kost f 5,00 per paar. Woensdagmiddag is het weer tijd voor de instuif met een mooi programma van Kees Willemse. De voorstelling heet 'Hallo, Hoera', een muzikaal program ma waarbij Tjalling en Kees de boel be hoorlijk op z'n kop zetten met hun zelf gemaakte liedjes. Het begint om 14.00 uur en duurt ongeveer drie kwartier. Tot 16.00 uur zijn er nog andere leuke ac tiviteiten. Het kost f 3,00 per kind incl. een snoepje en limonade. Op donderdagochtend staat de koffie weer klaar voor de knutseldames. Uiter aard is ook iedereen welkom die zomaar een kijkje wil nemen bij de dieren. Klei ne dieren, zoals cavia's en konijnen, mogen uit het hok en op schoot gezet worden bij de kinderen. Het is ook heer lijk om lekker te spelen in de speeltuin. Uiteraard zijn hier geen kosten aan ver bonden. 'Kijk mij eens' Nieuw op het kinderparadijs vanaf 15 november is de 'Kijk mij eens show', een knutselcursus voor kinderen van 7 t/m 10 jaar, verzorgd door Barbara en Femke. De kinderen gaan iets heel moois van zichzelf maken, wat ze eerst gaan bedenken. Je kunt bijv. voor één dag een echte prinses of voetballer van jezelf maken. Uiteraard laten ze dat, na de laatste bijeenkomst, zien aan de ouders en opa's en oma's. Het duurt vijf woensdagen achter elkaar en kost f 30,00. Bel gauw of er nog plek is, want er kunnen maar 10 kinderen meedoen. Vraag naar Titia of Carine, tel. 6018136. PIET FLOOR EN NICOLETTE VERSLOOT MAKELAARS/TAXATEURS O.G. MAKELAARDIJ O.G.'DE VLIJT' LID VNM VAN WEEDESTRAAT 3 - SOEST - TEL.: 035-6016824 INTERNET: WWW.DEVLIJTMAKELAARDIJ.NL E-MAIL: DEVLIJT@MAKELAARDIJ B. en W. hebben toestemming verleend aan Van Hal Telecom BV voor uitbrei ding van het kantoor en de magazijn ruimte achter het inbouwservicestation voor "mobile communication" aan de Nieuweweg. Het bedrijf had uitbreiding aangevraagd bij het gemeentebestuur, omdat het door de uitbreiding van het personeel en de werkzaamheden kan toorruimte tekort kwam. Omdat het perceel binnen de grenzen van het be stemmingsplan "De Zuidelijke Eng" valt en buiten het bebouwingsvlak had de gemeente het advies gegeven om geen vrijstelling aan de firma Van Hal te geven. B. en W. vinden echter dat het bedrijf niet buiten de grenzen van het bedrijfsterrein bouwt en hebben mede werking verleend. B De afdeling Soest/Baarn van Ope- I ration Friendship Nederland zoekt 1 met spoed jongeren (15 tot 21 jaar) I die volgende zomer meewillen naar I Amerika in het kader van een uit- wisselingsprogramma. De groep I moet uit minimaal acht personen I (uit Baarn of Soest) bestaan en voor I het eind van deze maand zijn aange- I meld bij de landelijke organisatie. Tot nu toe hebben zich drie meisjes aangemeld voor de reis naar Massa- I chusettes, USA. De lokale afdeling van Operation Friendship organiseert zeer binnenkort een informatiedag voor jongeren uit Soest of Baarn over het uitwisselings- I programma. Aan het bezoeken van deze dag zijn geen verplichtingen verbonden. I Belangstellenden kunnen zich aanmel- I den bij Quirine van Gendt (035- I 6011813) of bij Merel Niehorster (035- I 6023401). Degenen die volgende zomer I meewillen naar Aiperika, worden daar i ondergebracht bij een gastgezin. Het jaar daarop moeten hun ouders dan wel I bereid zijn een Amerikaanse jongen of meisje onderdak te bieden voor een pe- riode van drie weken. Dat is een voor- waarde die Operation Friendship stelt aan deelname. Vriendschap Met het uitwisselingsprogramma voor jongeren tussen de 15 en 21 jaar streeft Operation Friendship naar het bevorde ren van internationale vriendschappen over de gehele wereld. De vrijwilligers organisatie telt momenteel acht lokale afdelingen in Nederland, waarvan dus één in Soest/Baarn. Landen die mee doen, zijn, behalve Nederland, Ameri ka, Schotland, Ierland, Tsjechië, Estland en Zweden. Het is de bedoeling dat de jongeren twee jaar deelnemen. Het ene jaar ontvangt het gastgezin gedurende drie weken een jongen of meisje uit het buitenland, het andere jaar gaat de deel nemende jongere zelf de grens over. In het ontvangstjaar bereiden de gastge zinnen samen met de lokale organisatie de programma's voor, waaraan ze ook zelf meedoen. De plaatselijke afdeling zorgt voor de financiering van het pro gramma, maar van de gastouders en hun kinderen wordt wel verwacht dat ze actief zijn in het werven van fondsen. Ook zijn ze verantwoordelijk voor een goede opvang van hun buitenlandse gasten. In het reisjaar gaan de jongeren in groepen van tien op pad, samen met een begeleider. De groep wordt samen gesteld uit jongeren uit dezelfde woon plaats, zodat ze geen vreemden zijn voor Voor wie het nog niet weet: "Wij zoeken u op" is de nieuwste acti viteit van de Werkgroep Senio renvoorlichting en het project VOS (Vereenzaming Ouderen Soest). Wie ouder is dan 75 en thuis woont krijgt bezoek vaii een medewerker van het huisbezoek project "Wij zoeken u op", echter alleen als de betrokkene dat wil. Wat is er aan de hand? Vereenza ming en isolement zijn een probleem van onze tijd. Senioren verliezen jammer genoeg soms hun contacten omdat ze bijvoorbeeld onvoldoende (financiële) middelen hebben om ze te onderhouden. Een andere reden kan zijn dat men lichamelijke klach ten heeft, waardoor het niet of nau welijks mogelijk is om er - zoals vroeger - op uit te gaan. Leeftijdge noten overlijden, de samenleving ver andert. Waar gaat het om? Om adequaat en snel te kunnen inspelen op behoeften en eisen van senioren, heeft de pro jectgroep het initiatief genomen om informatie te verzamelen over hun gedachten en wensen. Ruim 2700 senioren in Soest en Soesterberg ont vangen een brief, waarin wordt ge vraagd of ze ja dan nee belangstelling hebben. De brief legt duidelijk uit waar het om gaat. De antwoordkaart vult men conform de aanwijzingen in en stuurt men op. Als men geïnteresseerd is, zal er een bezoek van een medewerker van "Wij zoeken u op" plaatsvinden, ui teraard na telefonische afspraak. Ie ders persoonlijke gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld, de projectmedewerkers zijn gehouden aan de wet op de privacy. De huis bezoeken zullen plaatsvinden tussen nu en ■maart 2001. De projectgroep is sinds afgelopen september actief; 23 ervaren mede werkers zijn bij het project betrok ken. In Soest en Soesterberg is de brief inmiddels verzonden aan senio ren in een aantal wijken. In deze krant zullen de ouderen op de hoogte gehouden worden van de ontwikke lingen van het project. Voor vragen of informatie kan men terecht bij: Gerard ten Hulscher, coördinator Seniorenvoorlichting, en Margöt Bultink, projectleider VOS. Beiden zijn te bereiken via tel. (035) 6023681. elkaar. Bovendien komen ze (in aparte gastgezmnen) in dezelfde plaats terecht. De programmakosten in het reisjaar zijn voor de ontvangende plaats. Activiteiten Tijdens de uitwisselingsperiode van drie weken ondernemen de jongens en meis jes in groepsverband allerlei activiteiten. Zo worden culturele evenementen en andere bezienswaardigheden bezocht, maar zijn er ook familiedagen waarop de deelnemers zelf bepalen wat ze gaan doen. Het ontmoeten van leeftijdgeno ten uit een ander land, het sluiten van nieuwe vriendschappen en de gezellig heid van het reizen in groepsverband maken het programma leuk, spannend en uitdagend. Een groep jongeren uit Soest en Baarn heeft deze zomervakantie een stel leef tijdgenoten uit Amerika ontvangen. Na de ontvangst op Schiphol en het ge meentehuis in Baarn gingen de activitei ten van start. Kamperen in Vinkeveen, winkelen in Amsterdam, een,bezoek aan de Tweede Kamer, de Efteling en Six Flags, een verplicht kerkbezoek en de familiedagen; de Amerikaanse gas ten hoefden zich geen moment te ver velen. "Het waren leuke, gezellige we ken. Vooral het bezoek aan Amsterdam vonden de Amerikanen leuk. Ook dat ze gewoon alcohol en sigaretten konden krijgen en mee naar de kroeg gingen", vertelt Quirine van Gendt enthousiast. Quirine ën Merel hebben volgens hun zeggen de nodige contacten en vriend schappen overgehouden aan deze spe ciale zomervakantie. Bovendien is hun Engels een stuk beter geworden. Omdat het grootste deel van de groep Soester se en Baarnse jongeren, met wie zij de Amerikanen ontvingen, al op reis is ge weest, zoeken de meiden nu dringend anderen die meewillen volgend jaar. De Soesterse en Baarnse jongeren die afgelopen zomer Amerikaanse leeftijd genoten ontvingen in het kader van het uitwisselingsprogramma 'Operation Friendship'.

Soester Courant | 2000 | | pagina 9