IJssalon BEMEB m NEFKENS SOEST In geur en kleur En dit zijn de knallers van deze week: Prfmera m Meerderheid steunt plan-Heilijgers voor invulling' Spoordal Soester pelgrims zijn weer thuis Lavendel mo 6.98 3.29 2.49 2.99 Intocht Sint Nicolaas: zaterdag 25 november Nieuw Kerst-ijstaarten Bestel nu 'Lijfsdwang' bij contactverbod tussen moeder en zoon Soester krijgt boete voor mishandeling uintratuin Sinterklaas koopt zijn geluk bij Primera Staatsloten Oudejaarsloten SOESTd^COURANT VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 79e JAARGANG NO. 13 Onzekerheid over moskee en andere instellingen Geopend t/m 23 december 3 Actueel 9 Letteren 11 Soesterberg 17 Sport Extra Politie houdt elf verdachten aan Soester riskeert twee dagen gijzeling Van Breukelen Vast-goed Assurantiën OPEL—r i I Per stuk 3,95 Nu 3 voor Rundergehakt Surimi krabsticks Appeltaart uit eigen oven Rexona for men Perssinaasappels Aviko aardappel- schijfjes 1 90 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee r m de grootste collectie Kerstkaarten Gevraagd VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 UW MAKELAAR IN DE REGIO! OESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 A8 Soest Telefoon 035 - 601 41 52' - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In de gemeenteraad tekent zich een meerderheid af voor het plan dat de Amersfoortse projectontwikkelaar Heilijgers heeft ingediend voor de 'invulling" van het nieuwe plan Spoordal. In de raadscommissie R.O. bleken maandagavond met name de fracties van VVD, CDA, GroenLinks en GPV/RPF/SGP het meest voor Heilijgers' architec tonische en financiële voorstellen te voelen. Formeel is de beslissing over de uitein delijke "gunning" aan het College van B. en W., maar die luistert uiteraard goed naar de politici in de commissie, die het meeste gecharmeerd is van de manier waarop Heilijgers in de "nieu we" inbreidingswijk 120 woningen denkt te gaan realiseren. Omdat de fir ma - volgens de wandelgangen - ook nog een paar miljoen goedkoper is blijft er misschien ook nog wat over om de geplande verkooprijs van de woningen (nu geschat op minstens 5 ton) wat aan trekkelijker te maken. Politiek Soest is ook niet onwillig om er nog wat geld bij te leggen, zo bleek o.a. uit de opstelling van VVD-fractievoorzitter Bert Krijger. Niet alle fracties omarmden het plan van Heilijgers. De PvdA zag bijvoor beeld meer in de benadering van de wo ningcorporatie SCW (hoewel die een stuk duurder is). D66 voelde het meest voor Amstelland (omdat in dat plan meer mogelijkheden voor verschillende huizenprijzen zijn bedacht). Opmerke lijk was de rol van de fractie van Ge meentebelangen, die tegen het plan Spoordal is en daarom ook geen keus wilde maken, terwijl GGS-wethouder Harry Witte binnen het College géén afwijkend standpunt inneemt maar zich eensgezind voegt naar de collega's. Het Grote Compromissen Sluiten is bij GGS dus inderdaad begonnen... Ongerustheid Tevoren luisterde de commissie naar de kritische opmerkingen van enkele in het plangebied gevestigde ondernemers (Klomp en Haringsma), en van dhr. Sint Nicolaas komt op zaterdag 25 november omstreeks 13.00 uur aan bij het gemeentehuis in Soest. Burgemeester Janssen zal daar als eerste burger van Soest een kort welkomstwoord tot de sint richten. Aansluitend aan de ontvangst op het gemeentehuis zal de sint zich in op tocht door de wijk 't Hart naar de Van Weedestraat begeven. De route loopt via Dalweg, Beukenlaan, Beetzlaan, Hellingweg, Julianalaan en Nassaulaan naar het podium ter hoogte van het kruispunt Van Weedestraat-Stadhouderslaan. Sinterklaasmarkt B en W. hebben aan de onderne mingsvereniging Soestdijk vergun ning verleend voor het houden van een Sinterklaasmarkt op diezelfde 25e november in de Van Weede straat. De markt wordt gehouden van 12.00 tot 18.00 uur. De kramen wor den voor de winkels op het fietspad geplaatst. Fietsers worden naar de rijbaan, verwezen. 4- 6 pers. FL. 15, 6- 8 pers. FL. 20. 8-12 pers. FL. 27,50 Per taart kunt u maximaal twee smaken bepalen (donderdag t/m zondag) Nieuwerhoekplein 6 Tel: 035-6012774 Van de Hoek, die namens de Soester Vogelvrienden (eveneens met een eigen gebouw) van zijn ongerustheid blijk gaf. Eerder hadden - tijdens de presentatie vorige week dinsdag - ook de gebrui kers van de moskee al duidelijk gemaakt dat ze niet weten waar ze een ander onderkomen zouden kunnen vinden. Volgens wethouder Krol wordt er ove rigens zeker wel rekening gehouden met de belangen van de in het Spoordal ge vestigde instellingen (zoals ook de Mon tessorischool en de EHBO) en de be staande bedrijven. Hij wees er o.a. op dat het nu alleen nog maar gaat om een raamovereenkomst met de projectont wikkelaar. Als die rond is volgt er een uitwerkingscontract, waarbij de details van het plan bekeken zullen worden. De commissie drong er overigens wel op aan dat het College alvast een "reserve ontwikkelaar" aanwijst, mocht Soest uiteindelijk toch niet met Heijligers in zee kunnen gaan. Wie het College uiteindelijk kiest - "ge hoord de commissie" - wordt pas in de loop van deze week bekend. Het moet ;chter al gek lopen wil het Heilijgers net worden... Jeugdherberg krijgt nog een maand uitstel. 'Soest is trots op zijn vrijwillige brandweer'. Soest geeft vervolg aan succesvolle fietscampagne. In Memoriam: Akif Ersoy (1952-2000). 'Literaire lunch' Cenakel smaakt naar meer. Proefdictee: wat is er mis met turquoise? Soester proefdictee 2000, 'zoals het moest'. 25 deelnemers geselecteerd voor Groot Soester Dictee. SALZ blijft liever op zijn huidige stek. Robert Korver nieuwe prins van Zotteklappers. Gebouw in Soesterberg blijft voor raadsels zorgen. Herdenking verzetsstrijders op vliegbasis Soesterberg. Red Stars brengt zichzelf bijna in problemen. Waterpoloërs Duinkikkers gaan fier aan kop. Senioren nieuws. Op 't Hoogt. Naar aanleiding van de mishandeling van een 16-jarige voetballer tijdens het voetbaltoernooi in voetbalstadion Hees zijn in Soest elf verdachten aan gehouden. De jongen werd op 23 ok tober door een grote groep jongeren na de wedstrijd opgewacht en toen hard geschopt en geslagen. Het slachtoffer moest zich in het zieken huis laten behandelen aan zijn ver wondingen. Tot nu toe zijn er tien minderjarigen en één 18-jarige Soes ter aangehouden en in bewaring ge steld. De politie sluit meer aanhou dingen in deze zaak niet uit. De Soester politie mag een 31-jari- ge Soester twee dagen in gijzeling nemen als hij contact opneemt met zijn moeder. Dat besloot de Utrechtse kort-geding-rechter mr. A. Quik-Schuijt vorige week in de zaak tussen Soester moeder en Volgens de vrouw valt haar zwaarver- slaafde kind haar steeds lastig. Hij zou haar dwingen om geld aan hem te ge ven. Een eerder opgelegd straatverbod had geen enkel effect gehad, aldus de advocate van de vrouw. Maar de zoon vertelde tijdens de zitting een heel an der verhaal. Het zou juist zijn moeder zijn die steeds contact met hem op neemt. Daarbij geeft zij hem dan uit ei gen beweging geld, aldus de man. Daar door zouden zijn pogingen om af te kicken steeds op niets uitlopen. De rechter had dan ook al tijdens de zitting besloten om zowel de moeder als de zoon een contactverbod jegens elkaar op te leggen. Donderdag bleek zij echter ook aan het verzoek van de advocate van de vrouw te voldoen, om aan het contactverbod van de zoon zogenaamde 'lijfsdwang' te koppelen. Dat houdt in dat de politie, bij overtreding van het verbod, de man niet alleen mag verwijderen bij zijn moeder, maar hem ook twee dagen vast mag houden. De rechter overwoog in haar vonnis dat deze maatregel niet vaak wordt opge legd, omdat het een grote inbreuk is op de privacy. Maar, voegde zij daar ook aan toe, kennelijk hadden andere maat regelen geen effect gehad. "Het gebeurde binnen en dus was het geen openlijke geweldpleging", conclu deerde de Utrechtse politierechter mr. S. Braunius maandag. Hij veroordeelde een 23-jarige Soester daarom tot een boete van duizend gulden wegens mis handeling. Een 22-jarige plaatsgenoot sprak hij vrij. De 23-jarige verdachte was het zat dat een andere Soester steeds roddels over hem verspreidde. Hij besloot verhaal te gaan halen. Hij trommelde zijn 22-jari- ge vriend op, omdat hij wist dat de rod delaar niet alleen woonde. Toen deze de deur van zijn woning opende werd hij door de verdachte naar binnen gedron gen en mishandeld. Zijn huisgenoot probeerde in te grijpen maar werd door de vriend in bedwang gehouden. Volgens officier van justitie mr. P. Bel- laart was er wel sprake van openlijke geweldpleging. Bellaart achtte de vriend even schuldig omdat de verdachte er dankzij hem ongestoord op los had kun nen slaan. De officier benadrukte dat de vriend van tevoren wist dat het op een vechtpartij uit zou lopen. Hij eiste tegen de verdachte duizend gulden boete en drie weken voorwaardelijke gevangenis straf. De vriend hoorde vijfhonderd gul den en twee weken voorwaardelijk ei sen. Bellaart benadrukte dat deze nog in de proeftijd liep voor een soortgelijk feit. Raadsman R. Maanicus was het daar niet mee eens. Hij stelde dat de vecht partij zich binnen had afgespeeld en er dus geen sprake kon zijn van openlijk geweld. Mishandeling was wel bewezen, vond de raadsman. De verdachte had tenslotte bekend. Raadsman P. Mol stel de dat zijn cliënt in feite niets had ge daan en daarom moest worden vrijge sproken. Rechter Braunius koos de zijde van de raadslieden. Hij veroordeelde de ver dachte bovendien tot het betalen van een schadevergoeding van vijfhonderd gulden. Braunius wees de verdachten er nog wel op dat ze volgens de nieuwe wetgeving wél allebei veroordeeld zou den zijn, deze wet is echter pas in mei in werking getreden. Zondagavond zijn de drie bussen met Rome-pelgrims weer op het Kerkplein in Soest teruggekeerd. Vol ervaringen, maar dodelijk ver moeid namen ze de bagage uit de bus mee en gingen zij huiswaarts, nadat zij 12 dagen lang met elkaar waren opgetrokken en veel hadden beleefd. Hoogtepunt en doel van de reis was de deelname aan de Neder landse Dag op dinsdag 7 november. Op de heen- en terugreis werden in teressante steden bezocht als Flo rence, Sienna, Pompei', Assisi en Venetië. De deelnemers aan deze via het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde uit Soest georganiseerde Romereis, maakten deel uit van een veel grotere groep die zich had aangemeld bij de Stichting Pelgrimage. In totaal reis den 1200 personen naar Rome, van wie zo'n 700 per bus. Dat gebeurde met 22 bussen, die elkaar regelmatig onderweg tegenkwamen omdat bijna hetzelfde programma werd afgewerkt. De deelname aan de Nederlandse Dag werd door de meesten als het hoogte punt ervaren. Velen zullen het moment noemen dat ze de paus van dichtbij kon den zien, soms bijna aanraken. Anderen noemen de deelname aan het Kerkepad, waarin zij persoonlijk contact hadden met een van de bisschoppen. Weer an deren zeggen dat zij het samen zingen en bidden als hoogtepunt ervaren heb ben. Iedereen heeft veel positieve ervaringen opgedaan, die zeker pas in de komen de tijd duidelijk zullen worden, wanneer de foto's zijn ontwikkeld, de reisversla gen zijn gemaakt en de krantenknipsels zijn ingeplakt. Pas dan wordt beseft wat een unieke ervaring men als pelgrim heeft opgedaan. De pelgrims ervaren Rome toch als een stad waar het geloof samenkomt, welke achtergrond men ook heeft en uit welk werelddeel men ook komt. Het is uniek met zovelen bij elkaar te zijn, elkaar te ontmoeten en met elkaar in gesprek te komen. Ervaringen Natuurlijk hebben de pelgrims ook ge noten van de verschillende steden waar aan een rondleiding werd deelgenomen: Florence, Sienna, Assisi, Venetië. Ei genlijk hadden ze niet veel echte vrije tijd, zelfs de Sint Pieter hebben velen Het Gildekorps tijdens het optreden op de Nederlandse Dag in Rome. niet uitgebreid kunnen bewonderen, want/tijdens de viering op de Neder landse Dag zie je daar niet veel van. Die dag kende zelf ook veel bijzondere mo menten: het binnentreden met slaande trom, hoorngeschal en vliegend vaandel van de tamboers, hoornblazers en ven deliers van de aanwezige gilden; de vie ring in de Sint Pieter met de bisschop pen, waarbij de overweging van de kar dinaal als oppervlakkig werd ervaren; het aangaan van de extra verlichting en het binnentreden van de paus, die de bezoekers op zijn eigenwijze begroette en toesprak; velen werden daardoor emotioneel geraakt, zeker ook tijdens het zingen van het Nederlandse volks lied; verder de ongedwongenheid tij dens de overvloedige lunch op het Sint Pietersplein: ook de bisschoppen aten hun broodje uit de papieren zak; het Kerkepad met het bezoek aan verschil lende bekende en onbekende plaatsen, het samen zingen en bidden daar; de afsluiting in de Sint Jan van Lateranen: het bidden van de Rozenkrans, de Lita nie van alle heiligen, het zingen van het Salve Regina. Mobieltjes Zeker op deze dag hebben de pelgrims gevoeld wat geloven in de praktijk be tekent. Je bent en doet het niet alleen. Bijzonder was tot slot ook de ontvangst door de bekenden in Nederland op de uitstapplaatsen. Zij hadden via de tv meegeleefd. Al eerder was via de mo bieltjes gemerkt dat het thuisfront hen uitgebreid had gevolgd en dat soms zelfs meer gezien had dan de pelgrims zelf. Op de laatste reisdag, afgelopen zondag, werd natuurlijk door allen teruggeblikt op de ervaringen. Een reis door Duits land biedt daartoe de mogelijkheden. Hoewel de meeste indrukken nog niet verwerkt zijn, wordt nu al gesproken over een zeer geslaagde pelgrimage, waarin een goed evenwicht werd gevon den tussen de verschillende doelstellin gen en verwachtingen die men bij het vertrek had. Velen hebben al aangege ven dat ze, als zich een nieuwe moge lijkheid voordoet, zeker nog eens wil deelnemen aan een door het Groot Gaesbeeker Gilde georganiseerde pel grimage. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 zie pagina 5 ^/je anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF dirkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Amersfoort Amsterdamseweg 139, tel. 033-4611203. HET GROENE WARENHUIS pak 200 gram □I5^4<? net 2 kilo zak 450 gram 9^ nu I Autobedrijf A m.% TMU uw *-4^^ CfTROÊN Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 BEDRIJFSSTOFFERING WONINGSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 U bent van harte welkom!!! De Tabak- en Gemakswinkels Zuidpromenade 3 (9^-Zuid) Tamboerijn 1 (Overhees) Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWEN DAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 1 3 37ól CJ SOEST NVM

Soester Courant | 2000 | | pagina 1