Kerstversiering, sfeervol en gezellig, maar vaak zeer brandgevaarlijk AUTO lotors Soest Regionale Programma raad Eemland op zoek naar kandidaat-leden Huldiging 'gouden' Soester p'^ RONDJE RAADHUIS PAGINA 2a 0900^8844 Nieuw nummer politie voor niet spoedeisende zaken 0900^8844 ';^sSSS 11 F JAARftANR I Krol kan men regelen via secreta resse, Mw. W.B.M. Daselaar, tele foon (035) 60 93 511. de fraaiste en affinerde kleuren- jk medium charcoal e couture show van met een grote ka kacouture voor ohm eucte voorwanden en specificaties. Idijk, nu de kersttijd in aan kocht is, bij het versieren van woning niet alleen naar de hezelligheid en de sfeer, maar I ook naar de brandveiligheid. 'Naast een rookmelder heb- I ben de mensen in hun winkel- I wagentje vaak ook sfeervolle, Imaar brandgevaarlijke versie- hingen liggen. Het probleem is Idat men bij het boodschappen I doen niet denkt aan brandvei ligheid, zegt Harry Tolboom, I preventie-officier bij het korps 1 Soest van de brandweer Soest. I Bedenk daarom goed wat u in I huis haalt. De feestdagen staan weer voor de deur. Dat betekent dat zowel thuis als in winkels, bedrijven en openba re gelegenheden de versieringen voor de dag worden gehaald. Die zijn in lang niet alle gevallen veilig, zo stelt de brandweer vast bij controles die de afdeling preventie sinds enige jaren uitvoert. Vooral voor kerstversiering worden vaak zeer brandgevaarlijke materialen gebruikt. Om er zeker van te zijn dat iets niet of nauwelijks brandt, raadt de brandweer dan ook aan eerst de proef op de som te ne men voordat men een versiering aan brengt: knip een stukje van de versie ring af en steek het (b u i t e n!) aan. Als het als een fakkel brandt of druppels vormt, gebruik het dan niet Preventie-officier Harry Tolboom weet inmiddels uit ervaring door eer der uitgevoerde steekproeven bij bij voorbeeld tuincentra, bouwmarkten, horecagelegenheden en winkels, dat er vaak uitbundige versiering wordt gebruikt van brandgevaarlijke materi alen, vooral kunststof en plastic. Daar valt ook het bekende zwarte landbouwplastic onder. "Soms zelfs in combinatie met echte kaarsjes geeft dit wel een leuk sfeertje, maar het is uiterst brandbaar. We hebben er eens een paar proeven mee ge daan. Als je het gaat verbranden, zijn de gevolgen echt schrikbarend. Het brandt niet alleen als een fakkel, het gaat ook druppelen. Daar zijn we erg van geschrokken. Dat was reden om het te laten verwijderen." De resultaten van die proeven waren de aanleiding om in publiekstoegan- kelijke ruimten in de gemeente jaar lijks steekproeven te gaan houden. Niet alleen in de periode voor kerst, maar ook bij bijzondere gelegenheden zoals de feesten tijdens het WK voet bal. „We hebben het nu alleen over openbare gelegenheden. Daar kun nen we controles uitvoeren, daar kunnen we de mensen op aanspre ken, maar in de huis-, tuin- en keu kensfeer komen we dezelfde versie ringen tegen. In dit geval gaat het om eigen verantwoordelijkheid. Door al lerlei trends wordt er ook in huis vaak almaar uitbundiger versierd. Het blijft al lang niet meer beperkt tot een kerstboom; die steeds vaker van kunststof is en soms zelfs wordt aan gekleed met echte kaarsjes! Daar naast worden kunststof en plastic ver sieringen die zeer brandbaar kunnen zijn. Het wordt steeds gevaarlijker," zegt Tolboom. Mensen staan daar niet niet genoeg bij stil, zegt hij. "Men gaat pas nade ken over brandveiligheid als men een keer brand heeft gehad. Wie dat wil voorkomen, doet er verstandig aan eerst de brandbaarheid van de versie ring te testen." Overigens vindt Tol boom dat ook winkeliers zich er be ter bewust van zouden moeten zijn welke materialen ze verkopen. "Ze zouden niet alleen maar moeten kij ken naar wat op dat moment de trend is, maar vooral ook naar de brandveiligheid van het materiaal. Soms staat daar iets over op de ver pakking. Maar dat is nog lang niet bij TELEFOONNUMMERS AGENDA 2000 SPREEKUREN COLLEGE B. EN W. alles het geval, dus de kans bestaat altijd dat men brandgevaarlijke ver siering in huis haalt." Het gaat overigens niet alleen om de versiering. Ook echte kaarsen kun nen gevaarlijk zijn. In kerstukjes bij voorbeeld of bij gordijnen. "En denk ook niet dat waxinelichtjes volkomen veilig zijn. Het bakje eromheen wordt heet en dit kan er wel eens toe leiden -dat hebben we al eens mee gemaakt- dat het bakje zelf en daar door de ondergrond in brand raakt. Dus ook voor degenen die zulke lichtjes gebruiken geldt: kijk uit!" Ten slotte raadt Tolboom doe-het- zelvers en hobbyisten die zelf kerst stukjes maken aan geen kaarsjes in het stukje zelf te zetten. "Als die op voldoende afstand staan, is het net zo leuk en minder gevaarlijk." Wie naar aanleiding van dit artikel vragen heeft over dit onderwerp, kan contact opnemen met G. Schuurs, medewerker van de afdeling preven tie van de brandweer, telefonisch te bereiken via nummer (035) 60 93 394. In de vertegenwoordiging van de ge meente Soest in de Regionale Pro grammaraad Eemland ontstaat bin nenkort een vacature. De program maraad adviseert de kabelexploi tant welke omroepprogramma's (minstens 15 televisie- en 25 radio programma's) hij uitzendt naar alle aangeslotenen op de centrale anten ne-inrichting (cai). Ter voorziening in de vacature nodigen burgemees ter en wethouders belangstellenden uit zich schriftelijk aan te melden. Voor benoeming komen in aanmer king personen die deskundig zijn op het terrein waarop de programma raad adviseert. De programmaraad heeft een zodanige samenstelling dat hij representatief is voor de belang rijkste in de regio voorkomende maatschappelijke-, culturele-, gods dienstige- en geestelijke stromingen. Gelet op de samenstelling van de raad gaat de voorkeur uit naar een vrouw. Burgemeester en wethouders nodi gen belangstellenden die zitting wil len nemen in de programmaraad uit zich schriftelijk aan te melden. De aanmelding dient voorzien te zijn van een nadere toelichting waaruit de vereiste deskundigheid blijkt. Informatie: Voor nadere informatie kunt u zich tijdens kantooruren wenden tot de heer J. E. J. Hilhorst, telefoon (035) 60 93 521. Reactie: U dient uw brief binnen 10 dagen na publicatie te zenden aan het College van Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 AC Soest. Mijn vraag... Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór dinsdag 21 november aan Communicatie, Antwoordnummer 120,3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). GEER SPOED, «VEL POLITIE Het nieuwe landelijke telefoonnum mer om voor niet spoedeisende hulp waar dan ook in Nederland met de politie in contact te komen: 0 9 0 0 - 8 8 4 4, raakt steeds meer ingebur gerd. Het in september ingevoerde nummer is vooral bedoeld voor vra gen, informatie en advies. Het alarm nummer 112 blijft bestaan. Dit is uitstluitend bestemd voor spoedei sende hulp van politie, brandweer en ambulance. Tot eind september was de politie voor gewone gevallen in elke gemeen te onder een eigen, dus verschillend, nummer te bereiken. Voortaan hoeft men niet meer in het telefoonboek naar dit nummer te zoeken, want het is overal in het land hetzelfde. Wie het nummer 0900 - 8844 kiest, wordt verbonden met het dichtstbijzijnde politiebureau. Dit is ook het geval als men mobiel belt, al krijgt men dan te maken met een extra doorschakeling. Degene die gewoon contact met de politie wil, krijgt een speciaal opgelei de servicemedewerker/ster aan de lijn. Hij/zij zal proberen de vragen zoveel mogelijk in één keer af te han delen. Als dat niet mogelijk is, wordt de beller doorverbonden met een specialist of later teruggebeld. Het nieuwe nummer is 24 uur per dag, zeven dagen in de week bereikbaar. GEER SPOED. «VEL POLITIE Van Weedestraat: Krolstoelonvrien- delijk. Potstallen op De Paardenkamp. - Voor merries dieanderszijn Agent: „Waar woont u?" Dronken automobilist: „Morgen 15." Agent: „Nee, morgen is het de 16e." VijfSporendal. Volgens ons heeft de Soester Courant een wereldprimeur laten liggen over de eerste dopingcontrole bij een amateurvereniging: SEC moet plas op de plaats maken. René van Hal, Ouderman van het Groot Gaesbeeker Gilde in Rome: „Ik mocht de paus een hand geven. Hij zei wat, ik zei wat. Maar of we elkaar verstaan hebben, weet ik niet" Stamboomonderzoek voor beginners. - De stekies dus. Hij wist heel even niet waar hij trot ser op moest zijn, roelstoeltennisser Robin Ammerlaan: op zijn pasgebo ren zoon Danny Luc, op de gouden medaille die hij samen met partner Ricky Molier in het herendubbel tij dens de Paralympics in Sydney had gewonnen of op de huldiging en de erepenning die hij van het gemeente bestuur van Soest kreeg aangeboden. Samen met zijn partner Tessa van Gooi genoot hij zichtbaar van de hartverwarmende belangstelling in een feestelijke sfeer die men zelden op het gemeentehuis aantreft. Want wanneer speelt daar nu de Eemlan- der Blaaskapel, wanneer is daar pu bliek met hoedjes en feestslingers, wanneer wordt daar met zoveel con fetti gestrooid en wanneer zijn daar zoveel camera's op iemand gericht. Ammerlaan en zijn partner genoten zichtbaar van de hulde, temeer ook omdat burgemeester drs. J. Janssen de baby niet had vergeten; voor hem had hij een grote knuffelschildpad bij zich met als extra verrassing een 'gou den' medaille om de nek van het speelgoedbeest. In zijn toespraak zei burgemeester Janssen dat Ammerlaan een 'geluk zalig gevoel' moet hebben ervaren na het behalen van het goud, een pres tatie waarop Soest zeer trots is. Hij feliciteerde de goude medaillewin naar, evenals zijn steun en toeverlaat Tessa van Gooi. De burgemeester veronderstelde "dat ook de geboorte van zoon Danny Luc van invloed zaL zijn geweest op de enerverende en indrukwekkende sportprestatie." Burgemeester Janssen schetste Am merlaan als "een daadkrachtig en vol hardend mens. Door uw wilskracht bent u een veelzijdig mens en sporter. Dat is ook motiverend voor anderen in binnen- en buitenland." Mede op grond van andere nationale, Europe se en wereldkampioenschappen die Ammerlaan onder meer als badmin- tonspeler won, noemde de burge meester hem "een bijzonder positief ingesteld mens met een aanstekelijke wilskracht. U hebt een in het oog springende voorbeeldfunctie voor an deren, met buitengewone prestaties. Reden voor het gemeentebestuur van Soest u hiervoor de Gemeente penning toe te kennen." Voor me vrouw Van Gooi waren er bloemen' en voor beiden had het gemeentebe stuur nog een verrassing: een reische- que van 2.000 gulden. Tijdens de huldigingsbijeenkomst werd nog een inwoner van Soest, Theo Vlug, in het zonnetje gezet. Hij was in Sydney actief geweest als scheidsrechter bij het rolstoelbasket bal. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester hem een her inneringsplaquette aan dit bijzondere evenement aan. Nadat nog enkele sprekers Ammer laan hadden gefeliciteerd, was het laatste woord aan de sporter zelf: "Ik ga ervoor om bij de volgende Para lympics weer zo goed te presteren." Met de huldiging in zijn woonplaats Soest was er nog geen eind gekomen aan alle belangstelling: de Soester Olympisch kampioen ontving ook nog een koninklijke onderscheiding. Eerste literaire lunch van SLAS. - Om boeken te verslinden? Kop: Dronken man heeft mistlam pen aan. - Misschien niet eens zo onverstandig. Politie let op parkeersch( r )ijf. Schuifpuitenbad. Wethouder Krol tegen moskeebe stuurder Suna: „U bent eigenaar in Spoordal. Niemand praat over: hup, u moet eraf. Niemand die u beet kan pakken en neerzetten waar u dat niet wilt" Minimal Pare Hotel. Bestuurslid Piers de Jong bij het be reiken van het hoogste punt nieuw bouw VW/Wereldwinkel: „Dit wordt een monument dat de eeuwen mag trotseren." Hoe lang duren de Witte-broodswe- ken van een nieuwe wethouder? Raadscommissie neemt het op voor digibeten: „Doet dat zeer of jeukt het alleen maar?" Krijgt Soest nu ook een (Harry) Wit- tefietsenplan? Ideetje? Geef Aqua Indoor terug aan de natuur. Burgemeester drs. J. Janssen feliciteert Robin Ammerlaan, gouden medaillewinnaar in het herendubbel rolstoel- tennis tijdens de Paralympics in Sydney, met de toekenning van de gemeentepenning. (Foto. W j Rjtman Openingstijden gemeente Soest. De gemeenteÜjke afdelingen zijn in het gemeentehuis voor het pu bliek geopend op elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur. De balie van de afdeling Publiekszaken is geo pend tot 16.30 uur. Het infor matiecentrum in de hal van het gemeentehuis en het infor matiepunt aan de balie van de af deling Publiekszaken zijn geopend tot 16.30 uur. Bij de afdeling Publiekszaken kunt u onder andere terecht voor: de Gemeentelijke Basis Administratie personen; de burgerlijke stand; rij bewijzen; identiteitskaarten; uit treksels uit geboorteregister; woonruimteverdeling; huursubsi die; voorzieningen voor gehandi capten; vergunningen voor markt en standplaatsen, en zaken met betrekking tot de winkelsluitings wet. Op donderdagavond zijn het informatiecentrum en de afdeling Publiekszaken geopend van 19.00 tot 20.00 uur. U kunt dan echter geen zaken regelen die de burger lijke stand betreffen. Aanvragen voor reis- en rijdocumenten kun nen op donderdagavond wel wor den ingediend. Er geldt dan 'klaar terwijl u wacht'. Het gemeentehuis is telefonisch bereikbaar onder nummer (035) 60 93 411. Inwoners van Soester- berg die een nummer in Soest wil len bellen, bijvoorbeeld het ge meentehuis, moeten altijd eerst 035 draaien of intoetsen. De dependance van de afdeling Publiekszaken in het Dorpshuis Burgstede te Soesterberg is voor het pubhek geopend iedere don derdag van 9.30 tot 12.30 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis Burg stede aan het Dorpsplein zitting elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. De dependance is telefonisch be reikbaar onder nummer (0346) 35 14 12. Burgemeester en wethouders hou den spreekuur na telefonische af spraak. Burgemeester Janssen of wethou der H.L. Witte kan men spreken, na telefonische afspraak via secre taresse, Mw. A.C. van der Marei, tel. (035) 60 93 443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno of R.W. via secreta- Belangrijke telefoonnummers zijn: 112 Algemeen alarmnummer (politie, brandweer en ambu lance). 60 93 459 Klachtentelefoon. Voor klachten over door de ge meente niet of te laat beant woorde brieven of het niet nako men van toezeggingen. 60 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke informa tie over raadsvergaderingen en der gelijke, maar ook over opgebroken wegen in de gemeente. 0800 7662000, gratis nummer voor diegenen die grof vuil aanbie den of klachten hebben over de vuilinzameling. Bereikbaar op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur. Voor vragen en meldingen over het onderhoud van de woonomge ving kan contact worden opgeno men met het Meldpunt Woonom geving, telefoonnummer 6093666 of per e-mail: meldpunt@soest.nl. Bedoeld wordt de woonomgeving in ruime zin: groenvoorzieningen, vijvers, wegen, rijwielpaden, trot toirs, straatverlichting, verkeers borden, hondenpoep, zwerfvuil enz. De centralist van het Meldpunt Woonomgeving geeft de melding door aan de uitvoerder van de be treffende wijkploeg. Deze beoor deelt of het verzoek meteen kan worden afgehandeld, of dat het, bijvoorbeeld wegens omvang van de werkzaamheden, iets langer duurt. Degene, die een melding doet, krijgt in ieder geval binnen 24 uur bericht over wat de ge meente onderneemt. 60 93 643 Klachtentelefoon mi lieu. Voor al uw vragen en klach ten over milieu. Voor noodgeval len telefoon 54 87 411 (politie). maandag 4 december, commissie algemene bestuurszaken, volksge zondheid en maatschappelijke dienstverlening dinsdag 12 december, commissie ruimtelijke ordening, volkshuisves ting, openbare werken en recreatie woensdag 6 december, commissie sport, onderwijs, welzijnszaken en milieu donderdag 7 december, commis sie financiën, economische zaken, sociale zaken en cultuur donderdag 21 december, gemeen teraadsvergadering Alle vergaderingen worden gehou den in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om

Soester Courant | 2000 | | pagina 29