Plannen voor sproeiblusser in elke nieuwbouwv voniivj De borstelmachine is geen vervanging van de krabber iCollect vervoc aan h Dak- en straatwater niet langer door riool Schoon water moet zoveel mogelijk infiltreren in de bodem Maatregelen op de Eng moeten einde maken aan wateroverlast Hulp bieden steeds moeilijker door veiligheidsmaatregelen F I WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 OP 'T HOOGT pagina: ^ijSDAG 15 NOV 1 werk In uitvoering Aan de ene kant juicht de brandweer elke maatregel toe die bijdraagt aan het verminderen van de kans op brand. Er zijn bijvoorbeeld serieuze plannen om nieuwbouwhuizen te voorzien van een Sprinkler-installatie (een sproei- blusser die automatisch in werking treedt bij overschrijding van een bepaal de temperatuur) om beginnende branden in de kiem te smoren. Aan de andere kant leidt het treffen van meer veiligheidsmaatregelen soms tot een niet gewenst neveneffect Het blijkt bijvoorbeeld steeds moei lijker te worden om in geval van brand woningen binnen te komen als gevolg van inbraakbeveiliging die de bewoners hebben aangebracht. Van zelfsprekend staat de brandweer wel positief ten opzichte van de toekom stige regelgeving die in 2002 ieder huishouden verplicht een rookmelder in gebruik te hebben. Dit stelde Jan Udo, postcommandant van de vrij willige brandweer Soesterberg, tijdens de gebruikelijke najaarsavond van het korps Soesterberg in de verbouw de kazerne aan de Koppenlaan. Ook bij in het geval van hulpverlening aan verkeersslachtoffers wordt steeds meer van de technische kennis van de vrijwillige brandweerman geëist. "Er wordt veel gedaan om de auto almaar sterker te maken, bijvoorbeeld door zijbeveiliging, maar het gevolg hiervan is dat de brandweer steeds moeilijker via de zijkant hulp kan bieden. Door alle andere veiligheidsmaatregelen die we allemaal kunnen tegenkomen, zul len we hierin nog beter dan nu al het geval is getraind moeten worden." Udo vroeg zich af of het mogelijk blijft dat vrijwilligers kunnen blijven voldoen aan de eis in de 'Leidraad oefenen' dat zij per jaar 100 uur rea listisch oefenen. Een vrijwilliger die - afgezien van vakanties, werk, verga deringen etc.- geen oefenavond over slaat kan maximaal 70 uur oefenen. Daarom zal het zo moeten zijn dat de vrijwilliger alleen realistisch oefent op het gebied waarop hij zich min of meer gespecialiseerd heeft. Afgezien van de noodzaak dat er vol doende aanbod is om realistisch te oefenen (vroeger stelde de gemeente hiervoor slooppanden ter beschikking van de brandweer) stelde Udo dat het belangrijk is dat de brandweer de beschikking krijgt over een eigen oe fenterrein waar ze geen problemen kan krijgen met de arbo-wetgeving en milieu-eisen. Samenwerking Binnen de gemeenten Baarn, Eem- nes en Soest (BES) zijn nog steeds werkgroepen bezig met onderzoek naar mogelijke samenwerkingsactivi teiten. Voor Soesterberg heeft momenteel de aanvulling van het vrijwillige brandweerkorps prioriteit. Doordat enkele leden als gevolg van functio neel leeftijdsontslag afscheid van het korps hebben genomen, waarbij zij voor hun jarenlange inzet door bur gemeester J. Janssen in het zonnetje werden gezet, is het noodzakelijk vrij willigers te werven om het korps op sterkte te houden. Inmiddels hebben zich twee vrouwelijke kandidaten Namens het gemeentebestuur be dankte de burgemeester de "vrijwilli gers die professioneel werken" voor hun inzet, hoewel zij weten dat ze soms onvermijdbare risico's lopen. De burgemeester maakte van de ge legenheid gebruik ook 'het thuisfront' te bedanken voor de steun die de vrijwilligers van die kant krijgen om dag en nacht paraat te kunnen staan. De dames kregen hiervoor een stof felijk blijk van waardering. Onderzoek naar caravanbranden Over met name de caravanbranden waar Soesterberg dit jaar door wordt geteisterd, zei Janssen: "Je weet dat er weer zo'n brand komt, je voelt dat aan, iedereen praat erover, je denkt bij jezelf: houdt dat nou nooit eens op. Het enige wat ik kan zeggen is dat er geen avond voorbijgaat dat we niet al het mogelijke doen om dader of da ders te vinden." Soesterberg is de laatste tijd geteisterd door een aantal caravanbranden. Ondanks de snelle inzet van de brand weer valt daar meestal weinig eer aan te behalen. Vaak branden de caravans tot de grond toe af. Wie zou bijvoo beeld in deze vuurzee het restant van een caravan herkennen. L0ndenJag 30 november, aai Sjoo uur, wordt in het gemeem jnformatie/inspraakavor Lden over een nieuwe vori Lnbaar vervoer, het coll Jaagafhankelijk vervoer (CV\ Koor iedereen toegankelijk, di Vlien die op grond van d Urzieningen Gehandicapt jLnerking komen voor een b J <in de vervoerskosten, zoals ro fbankelijken. Het is de bed» Et de nieuwe vorm van aanvi ajenbaar vervoer (naast de t 1 Jabus die blijft bestaan) op 1 j ■2002 in de regio Eemland ii let collectief vraagafhankelij Ier, dat zal worden uitgevoei Jribusjes voor maximaal acht Iers, is er voor iedereen en kc deen waar geen lijnbus kon V is geen vervoer van ha llte, zoals de gewone lijm Kar van deur tot deur. Bini jjgio hoeft men ook niet o lippen. Wie van het CW g lakt, heeft de garantie op p voor aansluitend openba Ier. Bovendien is hij ook ge lerd op tijd op belangrijke t rn, bijvoorbeeld in het ziekei Om direct een misverstand uit de weg te ruimen: Alice van Halsema van de afdeling Groen en Milieu denkt dat de Soesters best goed ge krabd hebben. Het is ook niet zo dat de borstelmachine plotseling is terug gehaald. Hij is al in gebruik sinds de gemeente een jaar of tien geleden be sloot om een eind te maken aan de chemische onkruidbestrijding. Op dat moment is aan de burgers ge vraagd om het gedeelte trottoir dat aan hun woning grenst onkruidvrij te houden. "Maar daarnaast zijn er veel verhar dingen die niet aan woningen gren zen, zoals parkeerruimtes, vluchtheu vels en de ruimtes bij flats. Daarvoor voelde zich niet direct iemand verant- Soest is een groene gemeente. Op dit moment, hoewel het al herfst is, zelfs heel erg groen, want het onkruid heeft een weel derige groei gekend. Jaren geleden hebben de huishoudens een krabbertje gekregen met de bedoeling zelfde stoep te krabben om deze onkruidvrij te houden. Op sommige plaatsen kreeg men zelfs een tegel in de stoep om aan te tonen dat de aanwo- nenden deze zelf onderhielden. Maar er rijdt toch ook een bor stelmachine door de straten, hoe zit het dan met het krabben? Is dat niet goed gebeurd en is daarom de borstelmachine niet uit het straatbeeld verdwenen? Een gesprek met Alice van Hal sema van de gemeentelijke afdeling Groen en Milieu. woordelijk. Die gedeelten worden ge middeld drie keer per jaar gebor steld; de ene plek wat vaker dan de andere. Plekken die voor de ver keersveiligheid belangrijk zijn, komen wat vaker aan de beurt dan plaatsen die achteraf liggen en waar niet vaak mensen komen. We proberen daar mee de kosten die we voor het be strijden van onkruid maken, zo effi ciënt mogelijk te besteden," zegt Ali ce van Halsema. Hoe weet men nu wanneer een be paalde wijk of straat aan de beurt is, want als ergens een auto voor de deur staat, kan daar stoep niet gebor steld worden. Dat is inderdaad een probleem, geeft Alice van Halsema toe. "Het grootste probleem is het onkruid op parkeerplaatsen. Het is voor het Reinigingsbedrijf Midden- Nederland (RMN) erg moeilijk om bij alle parkeerplaatsen mensen van tevoren te vragen hun auto weg te zetten. Dat is niet te doen. Natuurlijk kun je bij grote flatgebouwen zoals bij de Veenbesstraat en de Johannes Poststraat waar veel parkeerplaatsen zijn, een briefje door de bus doen of in de hal ophangen. De RMN zal dit binnenkort ook doen. De bewoners van de Johannes Poststraat krijgen een brief met het verzoek om in een bepaalde periode een dag of een ge deelte van de week hun auto ergens ander te parkeren." Een bijkomend planningsprobleem bij de reiniging is volgens Alice van Hal sema dat de afvalinzameling altijd voorgaat. "Als er mensen ziek wor den, worden medewerkers eerst inge zet om de groene huisvuil- of de bruine gft-container te legen. Het is voor de mensen belangrijk dat dit in ieder geval gebeurt. Onkruidbestrij ding kan dan wel een dag wachten." Tot het eind van deze maand wordt er nog volop geborsteld, zelfs in het weekend. In Soesterberg is men in middels klaar. Daar ziet het er weer uit zoals het er hoort uit te zien. Daarna ging de borstelmachine naar het Smitsveen, de Eng en Klaarwa- ter. Zo ging hij heel Soest door. "Het weer wordt minder groeizaam, ook het onkruid groeit niet zo hard meer, dus we gaan schoon de winter in," zegt Alice van Halsema. Het inzetten van de borstelmachine heeft gelukkig niet tot gevolg gehad dat iedereen is gestopt met krabben. Er zijn veel inwoners die hun eigen woonomgeving en eigen straat in de gaten houden waar het onkruidgroei betreft, "en we hopen dat zij door gaan met het krabben van 'hun' stoep en misschien wel een halve meter vel der als ze daar iets zien opkomei wat er niet thuishoort." Daarom teij slotte nog een tip voor een winterkla re straat: als iemand ziet dat ergen een verharding kapot is of scheef lig! meld dit dan bij het meldpunt woori omgeving. Dat zijn plekken waar op kruid het snelst opkomt De borstel! machine kan daar niet goed bij] Bandje inspreken Voor herstelwerk kan men tussei 08.30 en 12.30 uur contact opne men met nummer 60 93 666. Bui ten die uren kan men een bandje in« spreken, waarna een medewerker van het meldpunt zo spoedig mogelijk contact met de beller opneemt Zeker niet alleen omdat het met ingang van 2005 verplicht is, maar vooral omdat Soest een gemeente is die veel aandacht aan alle aspecten van het mi lieu besteedt, staan enkele grote projecten op stapel om het hemelwater dat zowel van de daken als van de straat stroomt, niet langer door het riool af te voeren, maar te laten infiItreren in de bodem. Dit heeft tot gevolg dat de ver droging van de bodem wordt tegengegaan. Bovendien hoeft het schone water niet te worden getransporteerd door de riolering en bij de zuivering te wor den behandeld. De maatregelen hebben tot gevolg dat de wateroverlast wordt beperkt op het moment van zware regenval. Met het infiltreren van dak- en weg- water in de bodem heeft Soest enkele jaren geleden de nieuwe beleidslijn in gezet. Het eerste project dat volgens het nieuwe principe van waterafvoer werd gebouwd, was De Bongerd bij de Klaarwaterweg, later gevolgd door de Binnenhof en Darthuizen. On langs is deze methode toegepast bij het vernieuwen van de riolering in de Plasweg en de Kastanjelaan. Momen teel gebeurt dit bij rioleringswerk zaamheden in de Hartweg en de Ko- ninginnelaan. Ook voor de nieuwe wijk Spoordal zal dit principe -geen aansluiting op de riolering voor de afvoer van dak- en wegwater- wor den toegepast. Chris Papjes, hoofd Wegen, Grond zaken en Verkeer, en Erik de Beau- vesier van dezelfde afdeling, zijn het erover eens: het is verspilling om schoon hemelwater door het riool te laten afvoeren. Afvoeren in de bo dem belast het milieu niet. Integen deel, het komt de grondwaterstand ten goede. Een niet onbelangrijk voordeel is bovendien dat de riolering, waarvan de aanleg een kostbare zaak is, niet langer zwaar wordt belast doordat aanzienlijk minder water hoeft te worden getransporteerd. Dat (een deel van) het schone hemel water niet langer in het riool terecht komt, heeft ook tot gevolg dat het te reinigen water een redelijk constante kwaliteit heeft. Hoe meer schoon water vermengd wordt met vuilwater- afvoersystemen, des te groter is de invloed op het zuiveringsproces. In een droge periode is het heel vuil, in een natte periode veel minder omdat het erg verdund is. Daarop is een zui veringsinstallatie in feite niet 'inge steld'. Grote voorziening Uiterlijk in 2003 moet Soest, om aan de nieuwe milieuwetgeving te vol doen, nog een grote voorziening ma ken ter beperking van de vuiluitworp tijdens overstorten uit de riolering in 1 de vijvers langs de Koningsweg. In deze (rand)voorziening vindt voorbe- zinking plaats. Nu gebeurt dat niet en bestaat er een rechtstreekse over stort. Dat is op termijn niet meer toe gestaan. In het kader van de nieuwe maatregelen zal de omvang van deze bak zo beperkt mogelijk blijven. Dit kan door het afkoppelen van de rio lering van een grote wateraanvoer (bijvoorbeeld het dakwater van een flatgebouw) en deze in de grond te laten infiltreren. Hoe meer afkoppe- lingsmogelijkheden er zijn, hoe klei ner de voorbezinkbak kan zijn. De gemeente zoekt nu naar moge lijkheden om het water van daken en wegen zoveel mogelijk naar opper vlaktewater (de vijvers in Overhees) te leiden. In bestaande bouw is dat moeilijk te realiseren, want dan moet alles worden omgebouwd. Maar zo dra zich een mogelijkheid voordoet, zoals bij het vervangen van riolering in woonstraten, gaat men over op het systeem van waterinfiltratie. De nieuwe lijn die wordt gevolgd is dat bij nieuwbouw alles van de riole ring wordt afgekoppeld. Bij aanbouw of verbouwing vanaf dertig vierkante meter (ook in bestaand gebied) op eigen terrein wordt de afvoer van dak- en wegwater ook niet langer op de riolering aangesloten. Het water moet op een andere manier worden afgevoerd. Dit kan bijvoorbeeld door het af te voeren naar oppervlaktewa ter, maar die mogelijkheid is in Soest niet zo groot. Een betere methode is infiltreren in de bodem. De op drachtgever voor de bouw moet hier zelf voor zorgen. Hij zou speciale, grotendeels open, bakken in de grond kunnen laten plaatsen die zijn afgedicht met zogeheten worteldoek. Dit voorkomt dat er vuil in de bak ken komt, maar laat wel het water door dat via de regenpijp wordt aan- Bij rioleringswerkzaamheden in de Hartweg en een deel van de Koninginnelaan wordt het dak- en wegwater niet langer via de riolering afgevoerd. Er is een voorziening getroffen waardoor het water in de bodem infiltreert. Daar toe zijn grote opvangbakken (rechts op de foto) in de grond aangebracht van waaruit het water de bodem in verdwijnt. Op rioleringsgebied neemt de Nieu- weweg in Soest in zekere zin een bij zondere positie in. Normaal wordt een riolering berekend op de afvoer van water van verharde oppervlak ten. Die berekening gaat voor de Nieuweweg echter niet op. Hier ver zamelt zich immers al het water dat van de hoge Eng af stroomt. Bij hevi ge regenval leidt dit al gauw tot wa teroverlast, niet alleen voor de aanwo- nenden, maar ook voor het verkeer. Door het treffen van een aantal spe ciale voorzieningen op de Eng komt hieraan binnenkort een eind. In feite zou waterafvoer 'plaatsge bonden' moeten zijn, dat wil zeggen dat het zoveel mogelijk ter plaatse verdwijnt. Op de Eng met z'n steile hellingen is dit echter niét mogelijk. Daarom is het de bedoeling nabij het volkstuinencomplex bij de gemeente lijke kwekerij aan de Molenstraat (de 'heftigste' locatie waar het naar bene den stroomt) een 'vijver' te graven die als overstortvoorziening dient, met daaraan gekoppeld een infiltratie voorziening. In het pad naast de woning Nieuwe weg 19, is de aanleg gepland van een 'wildrooster' waarin het afstromende water wordt opgevangen om van daaruit naar de vijver te worden ge leid. Voor de riolering in de Nieuwe weg betekent dit een aanzienlijk min dere belasting, maar belangrijker nog is dat er, vooral in het najaar en vroege voorjaar, niet langer meer sprake is van overlast voor de aan- wonenden en op de weg. Met het realiseren van al deze voorzieningen is een bedrag'gemoeid van 200.000 gulden. Sloten Aan de andere kant van de Eng, de zijde van de hoofdweg, behoort de wateroverlast al geruime tijd tot het verleden dankzij de aanleg van sloten nabij het gedeelte van de spoorlijn tussen station Soest en station Soest- dijk. een betonput en een buizensysteem van geperforeerde buizen. Wie bij een bouwaanvraag van de gemeente te horen krijgt dat hij zelf voor afvoer van water moet zorgen, krijgt hier over desgewenst advies. Een andere mogelijkheid is de aanleg van een vijver. Ook de 'ouderwetse' grindput behoort tot de mogelijkhe den, maar daarvan is het rendement niet erg hoog. Hetzelfde geldt voor Met 82 km. per uur over de Konings weg. - Da 's pas mateloos mobiel. Zonnegloren terug naar de natuur. - Hervonden Soest verdwenen. Burgemeester Janssen: „Mijn Soest- gevoeligheden." Soesterberg: Caravlam. Kop: Vrijwilligers weer welkom bij de Seniorenbus. - Rijdt de rest van de passagiers dan gedwongen door Soest? Kop: Soest ruilt bomen graag voor zand. - Wel wat hondonvriendelijk. Gouden rolstoeltennisser op de Para lympics Robin Ammerlaan in zijn dankwoord: „Erica Terpstra noemde wij in Sydney E.T." Soest bestrijdt armoedeval: vangnet? Gelezen: Yvonne de Vries verlaat Soest om schapen te hoeden in Zee land. - Niet zo 'n geschikte provincie als je ze op het droge wilt hebben. \let als startpunt het VVVL angs alle 34 beelden in Soe land van een duidelijke roui 'oortaan wordt regelmatig Ie houden daarbij de route Va het eerste beeld, dat men iet tweede kunstwerk aan h langebracht, dat in 1964 w< ie van vlakken en buizen Door het uitvoeren van enkele grote rioleringswerkzaamheden in het recente verleden en de maatregelen die met name op de Eng nog op stapel staan, zullen situaties zoals hier op de ondergestroomde Nieuweweg worden verme den. dke maand verzorgt de b Ios, Natuur en Landschap emeente Soest, J. K. Tui olumn over zijn werkgebi laag een nieuwe, actuele bi 'eze serie. Over het plan Zonnegloren te tijd veel te doen geweest lok over onderdelen van deal' denkt, over één ding i ïens: het is uniek, dat groo lebouuing wordt vervanger uur. Ik denk daler in Nede 10 gauw een voorbeeld is vaarbij zo grootschalig wordt opgeofferd ten gun.' natuur. Mede omdat dit zo uniek ons zelf ook verplicht era doen om dit project ooi mogelijk voor de natuur u Daarom hebben wij ons m king met een bureau voor i ruimtelijke ordening de maanden gebogen over i tingsplan voor het voorin Zonnegloren. Als we het omliggende bc kijken, dan zien we een hoge landschappelijke, a< cultuur-historische en waarden. Deze bijzonde komen hoofdzakelijk v aanliggende gebieden v: en Korte duinen, die or maken van de stuwwa Utrechtse Heuvelrug. U kunt zich voorstellen bieden in het verleden v< geweest. Als we een k: van omstreeks 1860 v, zandgebied bij Soest vai omvang.

Soester Courant | 2000 | | pagina 30