Belastingherziening 2001 heeft belangrijke gevolgen voor de bijstandsuitkering Collectief vraagafhankelijk vervoer geeft meerwaarde aan het reguliere vervoer unieke kans voor de natuur een Soester Cultuurprijs 2000 x Informatie- en inspraakavond op 30 november Kersttocht met ruiters en koetsiers 17 december Nieuwe fietscampagne 'fiets naar je werk' PAGINA 2 /OENSPAG 15 NOVEMBER 2000 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Krap bij kas? Soms kan kwijtschelding helpen i ■MM Ondergetekende Adres draagt voor het jaar 2000 de Soester Cultuurprijs op aan: Korte motivering: Deze bon inzenden aan de Jury Cultuurprijs 2000. Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest (een postzegel is niet nodig). Uw nominatie kunt u ook via e-mail kenbaar maken: potja.soest.nl. De informatie/inspraakavond op donderdag 30 november, 's avonds om acht uur in het ge meentehuis van Soest met als onderwerp COLLECTIEF VRAAGAF HANKELIJK VERVOER Is bedoeld voor alle inwoners van Soest en Soesterberg; zeker voor hen die niet van het gewone openbare vervoer gebruik kun nen maken, zoals sommige oude ren en de WVG-gerechtigden. Ook hun belangenorganisaties zijn welkom. B&W hebben vergunning verleend voor het organiseren van een kerst- tocht met ruiters en koetsiers op zon dag 17 december aanstaande tussen circa 12.00 en 14.30 uur. De route is als volgt: Kruispunt Jachthuislaan/Regentesse- laan (verzamelpunt), Koninginne- laan, Beetzlaan, HelMngweg, Korte Bergstraat, Julianalaan, Soestereng- weg (prijsuitreiking mooist versierde aanspanning), daarna vervolg Julia nalaan, Koninginnelaan, Laanstraat, Vrijheidsweg, Clemensstraat, Turf- streek, Krekel, Sweelinckstraat, Di Lassostraat, Dorpstreek, Dalweg, Molenstraat, Alb. Cuyplaan, Nas- sauplantsoen, Van Weedestraat, Em- malaan, Julianaplein, Julianalaan, Koninginnelaan, Regentesselaan. Nog twee weken hebben bepaalde categorieën bijstandsgerechtigden de tijd om bij de belastingdienst een korting op de belasting aan te vragen. Met de belastingherziening 2001 worden per 1 januari 2001 de zogenaamde hef fingskortingen geïntroduceerd. De nieuwe regeling heeft belangrijke gevolgen voor degenen die een bij standsuitkering hebben. Bijstandsge rechtigden betalen over de bijstands uitkering namelijk belasting. Tot nu toe merkten zij daar niets van omdat de sociale dienst dit voor hen regel de, maar dit gaat per 1 januari 2001 veranderen. In de nieuwe belasting wet is geregeld dat iedere belasting plichtige recht heeft op belastingkor ting. Belastingplichtigen hoeven min der belasting te betalen of krijgen belasting terug. In een aantal gevallen moet die korting zelf bij de belasting dienst worden aangevraagd. De Be lastingdienst stort dit bedrag op de bank- of giro rekening. Dit geld mo gen bijstandsgerechtigden echter niet zelf houden. De afdeling sociale dienstverlening moet de kortingen met de uitkering verrekenen. Alleenstaande ouders met kind(eren) ongeacht de leeftijd van kind(eren), echtparen met kind(eren) onder de 12 jaar, en echtparen die naast een bijstandsuitkering inkomsten uit ar beid hebben, moeten zelf bij de be lastingdienst een zogenaamde Voorlo pige Teruggave aanvragen. Deze groep heeft hiertoe van de Belasting dienst het formulier 'Inkomstenbelas ting Premie Volksverzekering' ont vangen. De teruggave moet voor 1 december van dit jaar zijn aange vraagd. De belastingplichtigen ont- Sizlere Aralik ayinda vergi dairesinden mektup gelecektir. Mektup, ta Ocak 2001 tarihinden itibaren her ay alacaginiz Vergi iadesi hesaplanacaktir. Bu mektubu aldiginiz zaman, belediyemizin socialedienstverlening kismina beraberinizde getirmeniz lazimdir. ocak ayindan itibaren socialedienst, ten hak ettiginiz maa§lari zamaninda Ödememiz i$in vergi dairesinden gelecek mektup önemlidir. Cünkii ona göre maa§iniz hesaplanacaktir. Bu konuda sorunuz varsa saat 11 ile 12 arasinda sizlere bilgi vermeye hazir oldugumuzu bildirmek isteriz. Telefon 035-6093568. De gemeente Soest looft jaarlijks de Soester Cultuurprijs uit als waarde ring voor en aanmoediging van die persoon of instelling in Soest die het afgelopen jaar is opgevallen door of zich heeft ingezet voor een bijzondere activiteit in onze gemeente op het ge bied van beeldende kunst, literatuur, film- en/of theaterproductie, muziek, dans enzovoorts. Nadat het Soester publiek gedurende de rest van dit jaar in de gelegenheid is gesteld nominaties hiervoor aan te dragen door middel van onderstaan de bon, wordt eind januari 2001 deze Soester Cultuurprijs ter waarde van 2.500 gulden voor de eerste keer uit gereikt op voordracht van een jury. Deze bestaat uit Ali van den Berg, Wemer Paans en Jan Visser. De jury zal een schriftelijke en gemotiveerde voordracht doen aan het college van burgemeester en wethouders. Deze voordracht is bindend. vangen dan uiterlijk in december een beschikking van de Belastingdienst die zij moeten afgeven aan de afdeling sociale dienstverlening. De teruggaaf wordt vervolgens gekort op de bij stand. Wie verzuimt de heffingskorting (op tijd) aan te vragen, merkt dit straks in de hoogte van de uitkering. Het bedrag hiervan is ingaande 1 janua ri 2001 gebaseerd op het nieuwe be lastingstelsel. Wie recht heeft op de teruggaaf maar die (nog) niet heeft aangevraagd, ontvangt een uitkering ter hoogte van het bedrag dat men krijgt als men de teruggaaf wel heeft ontvangen. Dit betekent dus dat men een lagere uitkering krijgt, terwijl men nog geen geld ontvangt van de belas tingdienst. Aanvragen voor heffings korting die na 1 december 2000 bin nenkomen, worden door de Belas tingdienst met terugwerkende kracht gehonoreerd. Degenen die een bij standsuitkering hebben, zijn inmiddels door de gemeente over de nieuwe regeling geïnformeerd. Wie over de nieuwe regeling vragen heeft of twijfelt of hij zelf actie moet ondernemen, kan contact opnemen met de Belastingdienst 0800-0543 gratis nummer). Blijven er daarna nog vragen over, dan kunt u tussen 11.00 uur en 12.00 uur bellen met een medewerker van de gemeente Soestafdeling sociale dienstverle ning, onder telefoonnummer 035- 6093568. Overigens is bij de ge meente ook een brochure van het mi nisterie verkrijgbaar met uitvoerige uitleg over de nieuwe regeling in het kader van de belastingherziening 2001 en de gevolgen voor de bijstand. Sinds het begin van 2000 sponsort de gemeente Soest de fietscampagne 'Fiets naar je werk'. Deze campagne ondersteunt de aanleg van een fiets pad in de stad LEON in Nicaragua. Vijfenveertig gemeentelijke medewer kers doen hier inmiddels aan mee. Ook in 2001 wil de gemeente de suc cesvolle actie ondersteunen. Boven dien verhogen B&W het sponsorbe drag van 1 naar 5 cent per gefietste kilometer. Indien u een belastingaanslag slechts met grote moeite kunt betalen, is het soms mogelijk om kwijtschelding te krijgen. Kwijtschelding kan worden verleend voor de afvalstoffen-heffing, rioolrecht en de onroerend-zaakbe- lastingen. •k kan men tussen uur contact opne- er 60 93 666. Bui- men een bandje in een medewerker van spoedig mogelijk eller opneemt De wind jaagt het stuifzand van de Soester duinen voortdurend op, waardoor het pra%tige duinlandschap voortdurend in beweging is en verandert. Het gebied van zowel de Korte als de Lange Duinen is uniek en bezit hoge landschappelijke-, aardkundige-, cultuur-historische en ecologische waarden. ontstaan, waar men kan wandelen en gemeten van de natuur. Zo eenvoudig als het hierboven be schreven is, zo complex zal het zijn om tot uitvoering te komen. Er zul len nog veel hobbels genomen moe ten worden. Om een voorbeeld te geven: in het terrein van de Korte Duinen liggen diverse nutsvoorzienin gen die uiteraard moeten woorden beschermd. Er zal een grote hoe- i veelheid humus moeten worden ver wijderd om het onderliggende zand weer te kunnen laten stuiven. En zo zijn er nog meer zaken die geregeld moeten worden voordat we het plan echt kunnen uitvoeren. We zullen er echter alles aan doen om dit project te laten slagen. J.K.Tupker Beheerder Bos, Natuur en Land- schaD bii de gemeente Soest nzet van de brand- f. Wie zou bijvoor- donderdag 30 november, aanvang ).(0 uur, wordt in het gemeentehuis informatie/inspraakavond ge ilden over een nieuwe vorm van itnbaar vervoer, het collectief flgafhankelijk vervoer (CW). Dit ,mor iedereen toegankelijk, dus ook :«r ben die op grond van de Wet loizieningen Gehandicapten in «merking komen voor een bijdra- 0 de vervoerskosten, zoals rolstoel- lankelijken. Het is de bedoeling li de nieuwe vorm van aanvullend jenbaar vervoer (naast de Oude- ibus die blijft bestaan) op 1 janua- 1002 in de regio Eemland ingaat. iet collectief vraagafhankelijk ver- er, dat zal worden uitgevoerd met abusjes voor maximaal acht passa- ers, is er voor iedereen en komt op eiken waar geen lijnbus komt. Het W is geen vervoer van halte tot lite, zoals de gewone lijndienst, iar van deur tot deur. Binnen de jo hoeft men ook niet over te ippen. Wie van het CW gebruik takt, heeft de garantie op tijd te iivoor aansluitend openbaar ver- Ier. Bovendien is hij ook gegaran- srd op tijd op belangrijke afspra- bijvoorbeeld in het ziekenhuis. Degene die met het CW wil reizen, moet dit minstens een uur van tevo ren kenbaar maken. Hij moet er bo vendien rekening mee houden dat er een marge van een kwartier (voor en na) wordt gehanteerd in de ophaal- tijd. Afgezien daarvan kan het voor komen dat men niet rechtstreeks naar de plaats van bestemming wordt ge bracht, maar via een route van adressen waar gebruikers naar toe gebracht of opgehaald moeten wor den. Men kan dagelijks, dus ook in het weekend, van het CW gebruik ma ken tussen 07.00 uur en midder nacht (00.00 uur). Er geldt -in te genstelling tot het gewone openbaar vervoer- voor deze nieuwe vorm van taxivervoer geen beperking. WVG-ers die in aanmerking komen voor een vervoersbijdrage betalen bij gebruikmaking van het CW niet meer dan voor het gewone (streek)vervoer. Voor anderen gaat een rit binnen de gemeente een rit naar verwachting tussen vijf en zes gulden kosten. Deze prijs staat ech ter niet vast, mede omdat nog niet bekend is welke vervoerder het CW voor z'n rekening gaat nemen. Eerst moeten volgend voorjaar de Eem- land-gemeenten evenals de provincie met de invoering van het CW in stemmen. Daarna kan de (Europese) aanbesteding van deze nieuwe ver voersvorm plaatsvinden. Gezamenlijk initiatief Voor het collectief vraagafhankelijk vervoer, dat een meerwaarde geeft aan het bestaande openbaar vervoer en dat in andere delen van het land al is ingevoerd, hebben de acht Eem- land-gemeenten (Amersfoort, Soest, Baam, Leusden, Bunschoten, Wou denberg Eemnes en Nijkerk) samen met de provincie Utrecht het initiatief genomen. Vorig jaar september werd hiervoor in het gemeentehuis van Soest een regionale bijeenkomst ge houden waarvoor alle belangengroe pen waren uitgenodigd. Daar is posi tief op het initiatief gereageerd en werden aanbevelingen gedaan over de opzet van het systeem. Gemeenten en provincie zijn dit ver volgens gaan uitwerken. De resulta ten hiervan komen aan de orde tij dens het informatiedeel van de bij eenkomst op 30 november. een halve meter ver iets zien opkomen loort." Daarom ten- vooreen winterkfa- land ziet dat ergens apot is of scheef ligt, het meldpunt woon- ijn plekken waar on tkomt. De borstel laar niet goed bij. ken oppeld een infiltratie- lfa startpunt het VV V/ANWB-kantoor aan de Steenhojfstraat begint een beeldenfietsroute die de deelnemers ngs alle 34 beelden in Soest en alle 15 beelden in Soesterberg leidt. De tocht kan het best worden gemaakt aan de ïttnd van een duidelijke routebeschrijving, die voor vijf gulden te koop is bij de VVV. de woning Nieuwe- portoon wordt regelmatig in Op 't Hoogt aandacht besteed aan de kunstwerken die in de route zijn opgenomen. nleg gepland van een houden daarbij de route aan zoals die is beschreven. arm het afstromende l;« het eerste beeld dat men tegenkomt, ■Samenhang'bij het gebouw van Remu aan de Lange Brmkweg, treft men pgevangen om van ktweede kunstwerk aan heleind van de parkeerplaats van het Remu-gebouw aan. In de achtergevel is een relief vijver te worden ge- :'"gebracht, dat in 1964 werd vervaardigd door de Soester kunstenaar Otto Prinsen. Het bestaat uit een construc- ilering in de Nieuwe- van vlakken en buizen (voorstellende de gasdistributie) met rechtsboven een hand die een fakkel vasthoudt. t een aanzienlijk min-- -- naar belangrijker nog J al in het najaar en x, niet langer meer verlast voor de aan- ap de weg. Met het J 1 deze voorzieningen emoeid van 200.000 site van de spoorlijn oest en station Soest- Ike maand verzorgt de beheerder ■os, Natuur en Landschap van de meente Soest, K. Tupker, een olumn over zijn werkgebied. Van- kant van de Eng, de 3ag een.nieuweactuele bïdrage )ofdweg, behoort de 'eze ser*e- J geruime tijd tot het ij de aanleg van sloten ^ver het plan Zonnegloren is de laat- 1 te tijd veel te doen geweest Wat men )ok over onderdelen van de totale deal' denkt, over één ding is men het fens: het is uniek, dat grootschalige bebouwing wordt vervangen door na- (uur. Ik denk dat er in Nederland niet 10 gauw een voorbeeld is te vinden waarbij zo grootschalig bebouwing wordt opgeofferd ten gunste van de 1 natuur. Mede omdat dit zo uniek is, zijn wij ons zelf ook verplicht er alles aan te doen om dit project ook zo goed 1 mogelijk voor de natuur in te vullen. Daarom hebben wij ons in samenwer king met een bureau voor ecologie en ruimtelijke ordening de afgelopen maanden gebogen over een inrich tingsplan voor het voormalig terrein Zonnegloren. Als we het omliggende bosgebied be kijken, dan zien we een gebied met hoge landschappelijke, aardkundige, cultuur-historische en ecologische waarden. Deze bijzondere waarden komen hoofdzakelijk voort uit de aanliggende gebieden van de Lange en Korte duinen, die onderdeel uit maken van de stuwwallen van de Utrechtse Heuvelrug. U kunt zich voorstellen dat deze ge bieden in het verleden veel groter zijn geweest. Als we een kaart bekijken van omstreeks 1860 was het stuif- f: zandgebied bij Soest van aanzienlijke omvang. maatregelen die met eweg worden verme- J. K. Tupker De hoge gronden bestonden vooma- menlijk uit heidevelden en stuifzand- gebieden. In die tijd werden in en rond deze gebieden schapen gehou den om hun wol-, vlees- en mestpro ductie. Een duidelijk herkenbaar ele ment uit die tijd is de heideroute, een zandpad van de Maarschalkersteeg naar de Soesterbergsestraat, waar lan ge tijd een boerderij heeft gestaan. Deze stuifzandgebieden zijn voor de cultuur en natuur van grote waarde; er zijn binnen Nederland en zelfs bin nen Europa weinig van deze natuur terreinen behouden gebleven. Door de wind opgejaagd, vormt dit stuifzand een duinlandschap dat voortdurend in beweging is. Deze dy namiek maakt het mogelijk dat er zeer bijzondere soorten dieren en planten kunnen leven. Ook om deze reden geeft het rijksbe leid aan dat deze waarden zich duur zaam moeten kunnen handhaven en ontwikkelen en maken ze deel uit van de Ecologische Hoofd Structuuur. Dan moet echter de oppervlakte wel zodanig groot zijn dat de wind ge noeg snelheid kan opbouwen om het zand te laten stuiven. Dit is met name in het gebied van de Korte Duinen, dat tegen het terrein van Zonnegloren aan ligt, niet meer voldoende moge lijk. De aankoop van dit terrein is nu een mogelijkheid om de oppervlakte van het stuivende zand te vergroten. In het zuidwesten van de Korte Dui nen staat een stuk bosgebied waar in de jaren dertig bos is aangeplant om het stuivende zand vast te leggen en om hout te produceren voor de toen in opkomst zijnde mijnbouw. Hier voor werden uitheemse boomsoorten gebruikt zoals de Oostenrijkse- en Corsicaanse den. Deze houtsoorten groeien hard en recht zodat er op relatief kort termijn dik en recht hout kon worden gepro duceerd voor in de mijnen. Dit alles is in de loop der jaren achterhaald en mede omdat het uitheemse houtsoor ten zijn, is de natuurwaarde van dit stuk bos veel lager dan in bossen met soorten die hier thuis horen, zoals grove den, eik en berk. Door een ge deelte van het bos in het zuidwesten te verwijderen, kan de wind over een langer traject snelheid maken waar door er meer dynamiek in het gebied van de Korte Duinen ontstaat en het gebied zich zelf beter in stand kan houden. Het overige gedeelte van het terrein, dat nu als gevolg van de sloop van de gebouwen een open karakter heeft, zal als compensatie voor het te ver wijderen bos worden ingeplant met hier van oudsher thuis horende boomsoorten zoals grove den, eik en berk. Hier zal een duurzaam bos

Soester Courant | 2000 | | pagina 31