'Literaire lunch' smaakt naar meer SUBARU 129; Ook dit winterseizoen verhuren wij weer skiboxen en sneeuwkettingen Proefdictee: wat is er mis met turquoise? T)ogter6m Soester Onderlinge Soester proefdictee 2000 'zoals het moest' Tweede boek van Soester magnetiseur Frank den Oude l LETTEREN L~ 25 deelnemers geselecteerd voor Groot Soester Dictee 2000 PAGINA WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 nmer 23 SOESTER COURANT JACKS Wf nu 95 'De aura als levensgids' ->* Snelheidscontrole Voor in uw favorieten: www.vanwijkmakelaars.nl PAGINA 9 Willem Jan Otten in Cenakel-kapel Vandalen blazen brievenbus op specialist in AU Wheel Drive A WD Gebr. van der Pouw Kraan bv X Van Den Brink: Laat het Groene Boekje u leiden!/lijden? de beste, de lekkerste De LAAGSTE PREMIE en toch extra uitgebreid verzekerd, inclusief glas! Bijvoorbeeld: Sdel&te&tölCjfi&Uj. "VSSttCW#" Jongeren laten het afweten r met uw woonbon n juist ingevulde woonbor indeld. Bovendien wordt g< aan alle voorwaarden va in, waarbij alles klopt, wor< Voor starters geldt de lei Ie maatschappelijke of eet g aan de regio Eemland. geldt de periode dat ma i het huidig adres. Als u vo Dovenaan de kandidatenlij i persoonlijke gegevens zc jsamenstelling en woondu iet de gegevens uit de Gi sadministratie Persoonsg gegevens juist dan wordt c ïigenaar/verhuurder aang jrt u de woning dan krijgt een acceptgiro waarmee 50 voor een huisvestingsve talen. idaat eerd voor een woning, da 10 dagen na het verstrijke rmijn benaderd door de ve een aanbiedingsbrief is hi woning van binnen te bek een zin tussentijds te info onsen. AANMERKING BENT G& EEN WONING ONTVANGT Dningtoewijzing /an de woningtoewijzinge jeven in een overzicht. Dai jeven hoeveel reacties er o ontvangen en of de wonin of doorstromer is toegewi de leeftijd, de woonduur, schappelijke of economisch aarbij behorende puntenaa die manier kunt u een ir van uw kansen op een de ing en eventueel uw woor> sen. ngzoekenden allen is het mogelijk om o ciale gronden een urgentie rkrijgen. Slechts in een zei gevallen zal een dergelijkf lechts van toepassing is voo worden verstrekt. Informati verkrijgen bij de afdeling Pi n de gemeente, onderdei hoopt een serieuze klacl >ver de woningtoewijzing, da lelijk indienen bij de gemeen scommissie Woonruimtevef 2000, 3760 CA SOEST. Firstlady bestaat 25 jaar! Genoeg reden om u te laten genieten van vele verrassingen. Deze week bij Firstlady ^p\.t4VLaA.ij. Soesterbergsestraat 49A - Soest Anderhalf jaar na de publicatie van zijn boek "Magnetiseren, wat is dat?" heeft magnetiseur Frank den Oude uit Soest een nieuw boek ge schreven: "De aura als levensgids". Het is een logisch vervolg op het eerste, dat bij de Amsterdamse uit geverij Schors een bestseller is, en een handleiding voor iedereen die geïnteresseerd is in de spirituele ontwikkeling van de mens in deze tijd. ragen heeft over het toewi an kunt u daarvoor terecht b in en Bouwen, bij SCW of d kszaken van de gemeenti i hier informatiefolders be Eemland bestaat uit de ge Amersfoort, Baarn, Bunscho ïusden en Woudenberg. J. Onvolledig of onjuist in- ehandeld. verhuurder) ;ken verhuurder) I kamers: (datum invullen) igebracht i behorende nodig 7) Eemland* (10) esloten periode van I* O) eer dan 75 KM (3) In zijn nieuwe boek vertelt Frank den Oude over de functie van de aura - het energieveld om het üchaam - en geeft hij de lezer tal van oefeningen om zich te wapenen tegen de negatieve invloe den van de buitenwereld, zoals negatie ve energieën die we overnemen van an deren, ouders, werk, vervuiling, negatie entiteiten" en talloze andere oorza ken. Die veroorzaken stress, ziekten, depressies en blokkades die de aura en het lichaam aantasten. In zijn spirituele adviezen geeft Frank aan hoe een mens gezond kan blijven en op een positieve manier zijn balans kan herstellen, maar ook hoe men het geloof in de eigen scheppende kracht kan ver groten. Het boek bevat een groot aan tal aura-tekeningen, samen met verha len van zijn cliënten. Dat maakt het boek levendig en geeft een duidelijk beeld van wat de aura "doet" voor het welbevinden van de mens. Daarnaast geeft hij uitleg over de over gang van het Vissen- naar het Aquarius- tijdperk en de grote spirituele verande ringen die daarmee volgens hem ge paard zullen gaan. "Daardoor zullen we leren op een heel andere manier om te gaan met ons karma (lot en levenskeu ze). Ook komt iedereen los van negatie ve emoties - boosheid, verdriet, angst Frank den Oude. en eenzaamheid - en zullen we de lief devolle begeleiding van gidsen (engel bewaarders) veel duidelijker gaan erva ren." "De aura als levensgids" is voor 29,95 verkrijgbaar in de boekhandel of bij de auteur (tel. 6022502 in Soest, bereik baar tussen 19.00 en 21.00 uur). Op de Birkstraat werd zondag een snel heidscontrole gehouden tussen één en vier uur 's middags. Van de 2190 voer tuigen die werden gecontroleerd reden er 64 te hard. De snelste passeerde het controlepunt met een snelheid van 81 kilometer per uur, terwijl 50 is toege staan. Voor al uw automaterialen Brezan Automaterialen, Weteringpad 70 SOEST tegenover karwei Telefoon (035) 602 56 73 Openingstijden maandag t/m vrijdag van 8.30 - j8.oo uur, zaterdag 9.00 -16.00 uur. Info: www.brezan.nl of gratis infolijn 0800-1928 De eerste literaire lunch die de SLAS (Stichting Literaire Activitei ten Soest) afgelopen zondag samen met de Stichting Cenakel Cultuur in de kapel van het voormalige kloos ter in Soesterberg organiseerde mag een succes worden genoemd. Meer dan veertig gasten kwamen genieten van het eten en het optreden van de dichter/schrij ver Willem Jan Otten. "Het smaakt naar meer," was de reac tie van een van de bezoekers. Of dat gold voor het eten, voor de dichter of voor het evenement als zodanig bleef daarbij in het midden, maar de SLAS heeft in elk geval voor het komende voorjaar nog een literaire lunch op het programma staan, ongetwijfeld weer met een vooraanstaande dichter of schrijver. Otten, ook een vooraanstaand romancier, liet zich zondag in het Cena kel alleen van zijn dichterskant zien. Hij las zowel "oud" - o.a. uit de bundels "Eerdere gedichten" en "Eindaugustus- wind" - als recent, zelfs nog ongepubli ceerd werk. In het voorafgaande interview met Jan Visser werd nogal nadrukkelijk stilge staan bij Ottens recente bekering tot het katholieke geloof. Hij ontkende overi gens dat hij sindsdien "andere" poëzie schrijft: "Ik zeg nooit: nou ga ik 's zit ten om een gedicht over het geloof te maken, maar uiteraard staat het wel al tijd in verband met wat je zelf belang rijk vindt..." Een gebed is iets heel an ders dan poëzie, vond hij, al is er zeker een betrekking tussen beide "vormen". Aan een cursus "leren bidden", zoals de KRO die binnenkort in het Cenakel or ganiseert, zou wel behoefte kunnen be staan, dacht hij. Zondebesef Otten constateerde dat bij veel mensen het "zintuig" voor religieuze poëzie aan het uitsterven was. Maar religieuze ge dichten zijn volgens hem hooguit "ge dichten waarvan de dichter het gevoel heeft dat ze wel eens religieus zouden kunnen zijn..." Hij kenschetste zichzelf als een dichter zonder mystieke inslag, maar wel met een duidelijk zondebesef - al wilde Visser zich daardoor niet la ten overtuigen. "Je bent toch gewoon een aardige man...?" - wat Otten tot de uitspraak bracht dat Visser gelukkig zijn biechtvader niet was. Hij verklaarde zijn overstap naar het katholicisme uit zijn verlangen naar verlossing en vergeving en vond Kuiterts opmerkingen daarover - volgens wie Otten eigenlijk alleen maar terug wil naar de warme moeder schoot - af als een merkwaardige "ver dachtmaking". "Ik ben niet modern, dat geef ik toe, maar het christendom is ook al 2000 jaar oud..." Nooit op afroep Poëzie is volgens Otten in de eerste plaats herkenbaar aan de "geknikte zin nen", zoals ook de titel luidt van een van zijn gedichten. Het schrijven van poëzie is volgens hem ook een soort metamorfose: "Het is voor mij de bes te manier van schrijven; als ik gedichten schrijf ben ik het ontvankelijkst." Ove rigens gaan er soms jaren voorbij - als hoge- en lagedrukgebieden - dat hij geen (dicht)letter op papier krijgt. "Ik heb hardhandig geleerd dat het altijd buiten me om gaat; mijn gedichten ont staan nooit op afroep." Ottens poëzie is voor de gemiddelde liefhebber niet al te toegankelijk, maar onder het voorlezen van de gedichten - zijn zachte stem maakte hem soms moeilijk verstaanbaar en aan de geluids installatie in de kapel kan óók nog wel wat verbeterd worden - was het muis stil. Of zijn toelichtingen - zoals "Je probeert met poëzie iets niet te begrij pen..." - het ademloos luisterende pu bliek ook beréikten is een onbeantwoor de vraag, maar het beloonde hem met ren warm applaus. Onbekende vandalen hebben zaterdag middag rond 14.00 uur een brievenbus op de Hellingweg opgeblazen. Hierbij hebben de daders vermoedelijk vuur werk gebruikt. Verschillende poststuk ken van de eigenaar raakten beschadigd. Middel wijkstraat 40-42, Soest Tel. 035 - 601 42 89 - Fax 035 - 602 34 31 Automobielbedrijf - - t Riant terras in het bos Lunch Diner Receptie Vergaderingen en arrangementen Bruiloften en Partijen High tea en brunch Ruime parkeergelegenheid Voor meer informatie: Stephan Ott en Sebastian Ott, Peter Spier uw gastheren Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 Gemakkelijk was het vijfde proef dictee bepaald niet. Toch bleek de helft van de inzendingen te vallen binnen de grens voor deelname, die getrokken is bij 7 fouten. En dat is één fout minder dan in 1999. De meerkeuzevragen waren goed maak baar, want alleen de verkleinwoordjes bleken flinke struikelblokken: diskjoc- keytje en tostietje (vorig jaar: bikinie- tje!) stichtten verwarring. Maar ook zijn erin de nieuwe spelling een paar woor den veranderd: debacle (zonder hoed je) en prakkiseren (tot 1995 met een z). Er is vrijwel geen mens meer die nu nog kan stencilen (was in 1954 al met één 1!); het nieuwere woord ecstasy zorgde niet voor eafn gelukzalig gevoel, ook al is hét in hei Groene Boekje te vinden. Dat nu ni^t alle woorden in het Groe ne Boekje voorkomen, mag zeker geen reden zijn om ze als "onjuist" af te keu ren. Zo komen er wel 70 samenstellin gen met moslim- voor, maar het woord intifada staat er niet in. Wel in de Gro te Van Dale, 13e uitgave, maar sommi ge kranten schrijven intifadah (dus met h). Deze aanloop verduidelijkt de kop bo ven het artikel: het woord turquoise (niet in GB) in proefdicteezin 1 heeft in de Van Dale de omschrijving turkooizen en betekent: 1) vervaardigd van de (sier- steen) turkoois, 2) die kleur hebbende. Nog een voorbeeldje: de vouwfiets komt voor in het GB, maar de iets mo dernere vouwstep niet. Zou u dat dan afkeuren? En wat te doen met absoluut onzinnige woorden in het GB? De blun der "statieportret" is inmiddels na de vijfde druk verwijderd, maar nog niet uit de NVPH postzegelcatalogus 2001. En dit is weer een aanloopje, nu naar zin 6, waarin vier Groene Boekje-woor den staan: slachtveld (moet zijn: slag veld, hoewel een enkeling meende dat dit een veld is waarop dieren geslacht worden), bordkarton (moet zijn: board of karton), spotlicht (moet zijn: spot light) en het pleonasme voetpedaal (moet zijn: pedaal; met de hand be diend heet dat manuaal). Het gros van de inzenders streepte het woord "slacht veld" als fout aan; omdat niemand de dupe mag worden van expres geschapen verwarring, telt vraag 6 niet. Hieruit is deze les te trekken: weest u af en toe kritisch ten opzichte van het Groene Boekje en ook van gezaghebbende woordenboeken, zoals Van Dale. Al streeft een mens naar perfectie, écht volmaakt wordt het nooit op deze we reld. In zin 4 waren drie in 1995 veranderde woorden aan de orde: lila-achtig (thans met verbindingsstreepje) en ook zo even, en vliegezwam (dier+plant uitzon dering). En in pony'tje hoort wel een apostrof. Zin 5 telde maar liefst 7 onjuistheden: de media (=meervoud) melden (niet meldt), advocaten en documenten (al tijd met c), is gevraagd (niet zijn ge vraagd, want de advocaten is hier mee werkend voorwerp), niet te overleggen (=bespreken) maar over te leggen (=overhandigen). Het gaat hier om een dikwijls in kranten gemaakte fout. Mis schien kent u een soortgelijk grapje: hij wist de school te doorlopen (=slagen) ol door te lopen (=er doorheen). Niet de, maar het huisraad, en verbrande be hoort met één d te worden geschreven. Het oude dicteewoord enigszins in zin 7 zat er goed ingeramd, de nieuwe woorden geoxideerd en karrenwiel wa ren moeilijk; het gemene "leidt een kwijnend bestaan" lijdt onder die taal fout, zo ook onlangs in een kwaliteits krant: "leidt verlies". Zin 8 ging over het veranderde mee-eten, momenteel met groentesoep en ossenhaas; vanille- ijs stond al in GB 1954. Een coup is een staatsgreep en dus moest het hier cou pe zijn. Het woordje patroon in zin 9 moest u bij "brei" op het verkeerde been zetten, wat vooral bij inzendingen van de dames gelukte. De fouten in zin 10 werden door bijna iedereen opge merkt. Na vijf jaar proefdictees hoop ik u op leerzame (maar soms ook gemene) ma nier enige fijne kneepjes van de spelling te hebben voorgelegd. Natuurlijk gaat hier een woord van dank uit naar alle trouwe inzend(st)ers. Ook dit keef was ik weer slordig, want in zin 2 ontbrak 'n vraagteken en de eerste regel van zin 9 had tussen aanhalingstekens gemoeten, dus is een excuus op z'n plaats. Zo blijkt dat een mens nooit te oud is om te le ren! Ton Majoor BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 Opstalverzekering steen/hard en opstal steen/geschroefd riet Fl. 0,75 o/oo Opstalverzekering steen/riet Fl. 2,00 o/oo Inboedelverzekering steen/hard en inboedel steen/geschroefd riet vanaf Fl. 1,30 o/oo Inboedelverzekering steen/riet vanaf Fl. 1,90 o/oo natuurlijk bij: VOOR AL UW VERZEKERINGEN, FINANCIËLE DIENSTEN, HYPOTHEKEN EN PENSIOENEN Soesterbergsestraat 26 te Soest, tel.: 6029060 Internet www.soesteronderlinge.nl - E-mail: info@soesteronderlinge.nl eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkweg 66 - Soest - 035-60130 42 Aan het Soester (proef)dictee in de krant van 11 oktober waagden zich 49 spellers, iets minder dan vorig jaar. Opvallend was de geringe durf van jongeren om hun kennis van de taal tentoon te spreiden. Er waren ook dit jaar geen foutloze inzendin gen. Van de 49 deelnemers waren er 32 vrouwen (van 22 tot 98 jaar!) en 17 mannen (van 37 tot 82 jaar). Dit jaar lag de grens voor deelname aanvankelijk bij 7 fouten, maar door verhindering van enige kandidaten kwamen ook de men sen met 9 fouten nog in aanmerking om op woensdag 22 november mee te doen aan het Groot Soester Dictee in de raadzaal van het Soester gemeentehuis. De 25 geselecteerden (in alfabetische volgorde) zijn: De dames: Hanne Banki, Soest Yvonne Graffner, Soest Marijke Hofhuis, Soest RA. Hoogervorst-Moulijn, Soest Netta van Hulzen, Soest Christl Kop, Bussum M.C. Majoor-van Bennekom, Soesterberg M. Niewenhuis-van Beynum, Soest Gonny Pasman-Sakkers, Soest M. Schmidt Crans-de Roos, Soest J.P.M. van der Vaart, Soest Hanneke Verduyn, Leidschendam C.A. Verduyn-Majoor, Soest Hetty van Zanen-Luken, Soest Karin de Lange, Soest (le res.) De heren: Jacques Bettelheim, Koudekerk a/d Rijn (*1999) Bob Boersema, Ermelo (*1996) D.R. de Haan, Soest Bert Jansen, Bussum (*1997/98) Philippe Kessels, Soest Dick Koblens, Soest G.J. van de Pijpekamp, Soesterberg W.R. Ros, Soest Arie Treur, Soesterberg A. van Veen, Soest Frans de Vroege, Soest Allen zijn inmiddels telefonisch uitgeno digd voor "het grote werk" op 22 no vember. Het proefdictee 2000 opstapje (althans voor de 25 deelnemers die uiteindelijk geselecteerd zijn) naar het Groot Soester Dictee der Ne derlandse Taal op woensdag 22 no vember was zoals gebruikelijk ver deeld over twee opgaven. De eerste was een meerkeuzetoets, waarbij men uit drie gegeven mogelijkhe den de juiste spelling (volgens het Groene Boekje) moest aangeven. Opgave 1 In de hier volgende opsomming is de juiste spelling met vette letters aangege ven. 1. a. langzaamaan-actie b. langzaam-aan-actie c. langzaamaanactie 2. a. hogere inkomensgroep b. hogereinkomensgroep c. hogere-inkomensgroep 3. a. kwasinonchalant b. quasi-nonchalant c. quasinonchalant 4. a. dashboardkastje b. dashbordkastje c. dashbord-kastje 5. a. stencillen b. stencellen c. stencilen 6. a. debacle b. débacle c. debacle 7. a. miniskuul b. miniscuul c. minuscuul 8. a. toernée b. tournee c. toernee 9. a. extasy b. eextasy c. ecstasy 10. a. biezon b. bison c. bizon 11. a. tosti'tje b. tostietje c. tostitje 12. a. on-Engels b. onengels c. on-engels 13. a. geëquipeerd b. geëkwipeerd c. ge-epiqueerd 14. a. electriciën b. elektricien c. elektricien 15. a. katechismus b. catechismus c. kategismus 16. a. vocabulaire b. vokabulair c. vocabulair 17. a. prakkezeren b. prakkiseren c. prakkizeren 18. a. mayonaise b. mayonnaise c. mayonayse 19. a. uitentreure b. uittentreure c. uitentreuren 20. a. diskjockeytje b. discjockey'tje c. diskjockey'tje Opgave 2 Bij de tweede toets ging het ook nu weer om tien volledige zinnen waarin de fout gespelde woorden moesten worden onderstreept en het totaal aantal fouten per zin moest worden ingevuld. Hieron der worden de zinnen herhaald, met de fout gespelde woorden vet gedrukt. De correcte spelling volgt daarna, voorafge gaan door het aantal fouten in de zin. 1. De stagiair reed op zijn skooter naast zijn logée op haar turquoise mountain bike. 3 fouten; correcte spelling: scooter, logee, mountainbike. 2. Bevreemdt het je dat je op de Eem, waar somstijds gekanoot wordt, nauwelijks een zeilschip met een spinaker ziet? 2 fouten; correcte spelling: somtijds, gekanood (spinaker én spinnaker zijn beide goed!). 3. "Het Soesterbergse kunstwerk is een sterk, dynamisch en sierlijk plastic," schreef de columnist. 1 fout; correcte spelling: plastiek. 4. Mijn dochter op haar ponytje in het bos zag zoëven een liiaachtige vlinder op een vliegenzwam. 4 fouten; correcte spelling: pony'tje, zo-even, lila-achtige, vliegezwam. 5. De media meldt dat de advokaten zijn gevraagd meer dokumenten te overleggen over de verbrandde huisraad. 7 fouten: correcte spelling: melden, advocaten, is, documenten, over te leggen, het, verbrande. 6. Het slachtveld van bordkarton, beschenen door een spotlicht, werd bediend met een voetpedaal. 4 fouten in het Groene Boekje! Correcte spelling: slagveld, board óf karton, spotlight, pedaal. Bij geen van de deelnemers zijn deze woorden fout gerekend. 7. Een enigzins geoxydeerd karrewiel bij het boerderij'tje lijdt een kwijnend bestaan. 5 fouten: correcte spelling: enigszins, geoxideerd, karrenwiel, boerderijtje, leidt. 8. Blijf je meeëten? We hebben groentensoep, ossehaas met frites en een coup vanilleijs toe. 5 fouten: correcte spelling: mee-eten, groentesoep, ossenhaas, coupe, vanille-ijs. 9. "Er is geen patroon herkenbaar in die brei van woorden", verzuchtte dé verwoedde puzzelaarster. 2 fouten: correcte spelling: brij, verwoede. 10. Schuddenbuikend van het lachen en met een vileine grijns, be-eindigde hij de arbeid aan zijn laatste proefdiktee. 3 fouten; correcte spelling: schuddebuikend, beëindigde, proefdictee. A

Soester Courant | 2000 | | pagina 9