ÉÉN BETALEN OP=OP PEN? Overvolle gangen in het Cenakel en kazuifels met weeffoutjes Sint weer enthousiast ontvangen in Soesterberg afwezig TWEE STUKS HALEN Gebouw op foto stond niet in Soesterberg... Stepjesrage neemt alweer af de deuren van Op maandag 27 november om 13.00 uur Makelaardij o.g openen wij uw nieuwe Rabobankkantoor. Het team van medewerkers heet u alvast van harte welkom. WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 Meningen van lezers Medische dienst Hulpverlening j P. Creutzberg Kerkdiensten SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN KAARSEN elaar mee. makelaar ;rzorgen. De aanbiedingen van deze week: (SeidiS van donderdag PAGINA 16 sadviseur laardij b.v. Kaartmarathon in Burgstede Kerstconcert 'Sursum Corda' in Vredekerk Niet voor kleine kinderen Voor Soesterbergers: Thuiszorg niet beschikbaar Meer berichten over Soesterberg op pagina 14 NVM Rabobank Soesterberg Buys Ballotlaan 6 Soesterberg tel. 030 - 698 36 66 Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 2 S november en zondag 26 november ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 zr. Marie-Anne; canto- res dameskoor Zondag 10.30 pr. van Hooijdonk, ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Stemerdingweg3 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. HUISARTS van 27 november t/m 1 december a.s. i.v.m. vakantie De collega's nemen waar. I 23 t/m woensdag'29 november 2000) Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG SOEST ALBERT CUYPLAAN Nabij de Engh ligt dit fraaie twee- (voorheen vier) kamerapparte ment op de eerste woonlaag. Fraai vanwege de mooie ligging alsmede het goede onder houd aan binnen- ment. Het apparte- I in de onderbouw, arte galerij, eigen entree, ers), zonnig balkon, rian- camer met zitbad, woon- is er een garage bij te 3PRIJS: f 274.500,- k.k. SOEST - DRAAILIER In een uiterst kindvriendelijke woonomgeving ligt dit ruime ge zinshuis dat ge bouwd is aan het eind van de jaren zeventig. Het woonhuis verkeert in goede staat van ng meer dan waard, ït zuidwesten en be- inkamer met parketvloer, tdkamer met douche en lime voorzolder met c.v.- J3PR1JS: f 469.500,- k.k. Tros roos Rumba (oranje/geel) 50 cm lang 7 stelen per bos van fl. 6,50 Kerstster rood in 13 cm pot met minimaal vierbloemen vanfl. 7,75 voor ypotheken, assurantiën. ge, gezellige straat gelegen goed in uitgebouwde EENGEZINSWO- tchuur en ruime tuin. De indeling entree, hal, vernieuwd toilet, kel- ime woonkamer met gashaard, •n voorzien van gaskookplaat en De woonkamer en keuken zijn bei- i van een beukenvloer. Verdieping: 1 slaapkamers, douchekamer met eubel, vaste trap naar de zolder- welke over de volle breedte is an een dakkapel. Voorzolder met limte en een grote zolderkamer. De voorzien van dakisolatie, muuriso- erbouwingen moet de woning be- 10,-/ 211.008,- k.k. Verzorging: Een lichte plaats. Potgrond vochtig houden. Min. temp. 15 °C (ook tijdens het vervoer) Regelmatig Pokon i Soest boven winkels gelegen zeer JVENWONING van ca. 130 m2 ver- twee woonlagen. Deze maisonnet- beschikt over een garagebox en terras met vrij uitzicht over de groe- ing van het Kerkpad Zuidzijde. Inde- n entree op de begane grond met de verdieping: hal, toilet, doucheka- ote slaapkamer aan de achterzijde apkamer aan de voorzijde welke I met de woonkamer samengevoegd Jen, royale woonkamer met open chte eenvoudige keuken; 2e verdie- ize kan nog naar eigen inzicht wor- t appartement beschikt over een vi- 100,-179.243,- k.k el. 035-60113 04 w De tentoonstelling in het Cenakel, waar Henk van Os over zijn fascina tie voor relieken vertelt, is zondag even niet te bezichtigen. "Er lopen mensen van de NOB met kabels en apparatuur af en aan," zegt de dame die de ingang verspert. "Er worden vanmiddag opnamen gemaakt." Een aantal bezoekers tracht de kapel in te komen maar worden ook daar tegen gehouden. Mannen lopen daar rond met grote lampen die ze op stangen hoog boven in de lucht proberen te bevesti gen. Ze besluiten de bus uit het pro gramma 'Tussen hemel en aarde' te be zichtigen. Maar ook daar moeten ze ge duld oefenen gezien de rij wachtenden. "Ik sta in ieder geval bij de goede hal te," merkt een man op die vastbesloten is de bus van binnen te zien. De opnamedagen van de RKK/KRO trekken veel bezoekers. Trouwe KRO- leden maar ook niet-kerkelijken komen letterlijk vanuit heel Nederland maar ook België naar Soesterberg. "Ik vind het zo spannend om een echt slotkloos ter te kunnen bezichtigen," antwoordt een mevrouw op de vraag waarom het Cenakel haar zo aantrekt. Het feit dat hier nonnen hebben gewoond die nooit buiten kwamen, fascineert haar. "En," dat weet ze van een zuster die een aan tal nonnen kent, "ze zijn heel gewoon en vrolijk." Voor de meeste bezoekers geldt dat ze met eigen ogen willen aanschouwen wat ze al zo vaak op televisie hebben gezien. In de hoop dat ze zelf een van de op namesessies kunnen bijwonen die ko mend weekeinde op de tv worden uit gezonden, nemen ze de lange wachttij den voor lief. Een groep mensen is min der geïnteresseerd in de katholieke ge loofsbeleving. Zij komt slechts voor de taxateurs van het programma 'Tussen kerk en kitsch'. Bij deze variant op het populaire programma 'Tussen kunst en kitsch', waar bezitters van allerlei klei noden de waarde ervan door experts kunnen laten taxeren, gaat het om reli gieuze voorwerpen zoals heiligenbeel den, bidprentjes en kerkattributen. Vol gens Auke van der Meer van het tijd schrift dat wordt uitgegeven door de vereniging van verzamelaars van devo- tionalia zijn het vooral de jongeren die deze kerkattributen als verzamelobject zien. "Sommigen hebben enkele stuk ken in huis en zien het als ornament. Anderen verzamelen kasten vol. De conservator van het Utrechtse mu seum Catharijne Convent, Casper Staal, houdt een zilveren kruisje onder de loep. Het is hol en werd vroeger ge bruikt om stof uit de catacombe van een heilige erin te bewaren, vertelt hij aan de bezitster. Van grote waarde is het klei nood niet. "Het is van voor 1940, vaak werden ze aan een rozenkrans gehan gen." Voor de vrouw heeft het kruisje echter een emotionele waarde omdat ze het van haar moeder heeft gekregen. Karin Westerink van de Stichting Ker kelijk Kunstbezit in Nederland bekijkt een klein paneeltje met een religieuze voorstelling. Ook daar geldt dat de emotionele waarde hoger is dan de ver- zamelwaarde. Heilig Hart "Over het algemeen worden er veel Heilig Hart-beelden aangeboden voor taxatie," vertelt Auke van der Meer. "Bidprenten en het kruis dat altijd bij grootmoeder aan de muur heeft gehan gen, hebben meer een emotionele waar de. Veel van die attributen verkeren in deplorabele staat. Als de bezitters ervan deze moeten laten repareren, dan kost het ze meer dan het waard is." Tijdens de taxatie zijn wel mooie zilveren kelken naar boven gekomen. En een Martinus- kruis uit Groningen. Mevrouw Kaps uit België komt binnen met een schitterend stukje emaille. Het is gemaakt door de emailleur Joop Jan sen die veel opdrachten kreeg halverwe ge de vorige eeuw. "Mijn vader was be vriend met hem en hij heeft dit gemaakt voor de familie." De taxateur ziet het meer als een museaal stuk. Ook hier geldt dat de emotionele waarde hoger is dan de verzamelwaarde. In dezelfde ruimte waar de taxateurs hun werk doen, hangt een aantal kazui fels uit 1850. Het intensieve borduur werk op de lange gewaden werd groten deels door nonnen gedaan. Een aantal dames kijkt er bewonderend naar maar verbaast zich over het slordige borduur werk. "Die bovendraadjes horen alle maal een richting uit te wijzen. Je ziet hele stukken waar ze van rechts naar links zijn geborduurd. Dat geeft kleur verschil." Volgens de dames zijn de klei ne kruisjes moeilijk te zien. Het is dan ook geen wonder dat de kazuifels waar niemand aan mag komen kleine 'weef foutjes' vertonen. De foto uit 1969 van de afscheidsre ceptie van de heer Baars, die wij on langs op verzoek van enkele Soes- terbergers plaatsten, heeft enkele reacties opgeleverd. Nieuwsgierig was men vooral naar de locatie waar de foto genomen was. Omdat er nogal wat Soesterbergers op stonden, leek het aannemelijk dat het gebouw zich in de omgeving zou bevin den. Een mevrouw meende het huidige Jachthuis aan de Amersfoortseweg te herkennen, en voor een bewoner van de Plesmanstraat gaat het om de Jeugd Buitenverblijven. "Dat is voorbij het Rijwielmonument in de richting van Austerlitz het eerste gebouw. Mevrouw E. Hooydonk meldt dat het de 'Vetkeet' van het Carolushuis is. "Naast de pastorie staat het oude Caro lushuis. Daar heeft mevrouw Koevoet jarenlang de bejaardensoos geleid. Zij staat ook op de foto." De Vetkeet blijkt echter een plat dak te hebben en bij de pastorie wordt verzekerd dat er nooit een pannendak op heeft gelegen. Ook deze locatie moet afvallen. Uiteindelijk wordt via mevrouw Van Leeuwen en Eni Tammer de zoon (Arie) van de heer Baars achterhaald. Hij vertelt dat de foto geen afscheidsre ceptie betreft, maar genomen is tijdens een van de uitstapjes die zijn vader or ganiseerde voor oudere Soesterbergers. "Dan vroeg hij aan particulieren met een auto of ze een middagje wilden rij den. Want veel oudere mensen hadden geen auto en kwamen het dorp vrijwel niet uit. Deze foto moet onderweg ge maakt zijn tijdens het koffiedrinken. Het is in ieder geval geen gebouw in Soester berg." Volgens Arie Baars was zijn vader in derdaad werkzaam bij de Belasting dienst Baarn. "Hij was geen inspecteur maar wist als medewerker hoe de gezin nen in het dorp er financieel voor ston den. Door de kerk was een comité op gericht dat tot doel had om de minst draagkrachtigen een kerstpakket te be zorgen. Die ging hij samen met de ko lenboer Van Leeuwen rondbrengen. Dat moest wel anoniem gebeuren." Baars hielp ook veel mensen met het invullen van hun aangifte en waarschuwde als hij ambtshalve een aanslag moest opleggen. Over de mensen die op de foto staan zegt Arie Baars: "Ik denk niet dat er nog iemand in leven is. De foto is 31 jaar geleden genomen en toen waren het al mensen van boven de vijfenzestig jaar. Mijn vader zelf is in 1889 geboren, hij zou nu 111 jaar oud zijn geweest." Ook dit jaar wordt er weer een Sinter- klaasklaverjasmarathon gehouden in het Dorpshuis Burgstede te Soesterberg, op zaterdag 2 december. Er wordt volgens het Rotterdams systeem gespeeld. De inschrijving is vanaf 10.00 uur en er wordt begonnen om 11.00 uur. De eind tijd is 18.00 uur. Ook bestaat er de mogelijkheid om te jokeren. Voor de deelnemers zijn er mooie prijzen te win nen. Tevens is er een verloting. De kosten van deze dag zijn f 12,50 in clusief een kopje koffie. Ook de inwen dige mens wordt niet vergeten. Opgeven via 0346-351975 tijdens openingsuren van het Dorpshuis Burgstede. Op zondag 10 december vindt in de Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101 te Soesterberg, om 14.30 uur het kerstconcert van de chr. koorvereniging Sursum Corda plaats. Aan het concert werken naast Sursum Corda o.l.v. Wim ter Haar mee het Senioren Harmonie Orkest Provincie Utrecht o.l.v. Joop de Winter; Esther v.d. Berg, sopraan; Adrie Goor-Schipper, orgel; Gert Muts, orgel; Mark Omviee, piano. Toegangs kaarten a f 7,50 zijn vanaf heden te ver krijgen bij mevr. van Woudenberg te Soesterberg, tel. 0346-352998 en mevr. S. den Ouden te Soest, tel. 035- 6014420, en bij de koorleden. De intocht van Sint Nicolaas trok zaterdag veel belangstelling in het dorp. De sint kwam aan op het Dorpsplein en maakte traditiege trouw in het Amerikaanse leger voertuig van Harry Wareman een rondgang door de straten van het dorp. Omdat het natuurlijk een feestelijke sinterklaasoptocht moest worden, werd de stoet voorafgegaan door het muziekkorps 'Elkander getrouw' en de minimajorettes van Odeon. De laatsten waren verkleed als hulppie ten wat de sint zeer op prijs stelde, want hulp kan de goedheiligman komende weken heel goed gebi uiken. De eigen pieten waren er natuurlijk ook bij. Ze sprongen rond, haalden kunstjes uit op de fiets of op de step, en niet onbelang rijk: ze deelden pepernoten uit. In het dorpshuis, waar de sint het bor des zou beklimmen om de kinderen even toe te spreken, was het tijdens de rondgang een drukte van belang. De vrijwilligers van de stichting Balans had den de gymnastiekzaal leeg gesjouwd en de thee, koffie en chocolademelk al klaar gezet. De minimajorettes werden warm onthaald toen ze verkleumd arri veerden. Sinterklaas verklaarde trots dat de hulppietjes 'heel goed hadden gelo pen'. En vanaf het balkon liet de goed heiligman weten dat hij zijn aankomst in het Nederlandse plaatsje Woudrichem een paar uur eerder, als overweldigend beleefde. De kinderen in Soesterberg waren wat hem betreft net zo enthou siast. "Zoals dit jaar is het nog nooit geweest." Jongerenwerker Aloui van Balans meldde nog maar eens dat de kleurplaten voor 1 december bij het dorpshuis Burgstede of Dubbeldekker ingeleverd moeten worden. Tevens be dankte hij vrijwilligers en sponsors die de intocht van Sint Nicolaas weer mo gelijk hadden gemaakt. In de gymzaal zongen de kinderen die eerst met hun vaders of moeders op het plein stonden, de sint toe. Het rijtje pie ten boven in de klimrekken deden dap per mee. Een piet zorgde voor hilariteit toen de pepernoten per ongeluk uit zijn zak naar beneden rolden. Omdat de sint niet zo lang kon blijven - hij moet overal tegelijk zijn - verliet hij na een paar lied jes weer de zaal. Zijn trouwe fans kon den daarna genieten van een optreden van de clowns Antonio, Lody en Pom- De stepjesrage heeft zijn hoogste punt wel bereikt denkt een mede werkster van Novalux. Toch wacht het aluminium 'skateboardje met stuur? op de stoep opnieuw een ko per. Vader Jacobse bekijkt het exemplaar dat zijn 9-jarige zoon op zijn verlanglijstje heeft staan. Een kleine demonstratie op het fietspad van de filiaalchef zelf, overtuigt hem van zijn juiste keuze. Het opklapba re stepje kan ingepakt worden. "We moesten een tijd lang gewoon 'neen' verkopen omdat de fabriek geen stepjes meer kon leveren," vertelt de fi liaalchef. "Eerst kosten ze 199 gulden, nu betaal je voor een goed exemplaar 129 gulden." De stepjes, die eigenlijk voor volwassenen zijn bedoeld, worden het meest aangeschaft omdat zoon- of dochterlief erom vraagt. "Het zijn meestal de ouders die hem voor hun kind kopen. We zeggen er altijd bij dat dit officieel geen kinderstepjes zijn," zegt de verkoopster achter de toonbank. "Als een klein kind met zijn voorwiel in een kuiltje terecht komt, dan gaat die over de kop. Het staat niet alleen op de doos, we zeggen het er altijd bij." Niet dat de stepjes gevaarlijk zijn. Maar voor echt kleine kinderen doen ouders er verstandiger aan om een gewone step met grote luchtbanden te kopen. De aluminium stepjes zijn geen kinder speelgoed en worden door volwassenen gebruikt die snel afstanden willen over bruggen in gebouwen met lange gangen. Steppende medewerkers op de Aals- meerse veiling, in het beursgebouw en in bejaardencentra beginnen een nor maal beeld te worden. "Mijn oudste zus is 50 en woont in Utrecht," zegt Jacob se. "Ze ziet het gewoon als dagelijks vervoer. De filiaalchef laat hem zien dat de wiel tjes kleine rollers zijn zoals ze ook on der skates worden aangetroffen. "Als ze kapot zijn, dan kun je voor 7,50 gulden nieuwe kopen." Het stepje weegt drie kilo en laat zich makkelijk opvouwen. Er zijn exempla ren met een stuurknuppel in plaats van een stuur en met twee wielen aan de voorkant en vering. Het extra wieltje is voor de veiligheid zodat het stuur min der snel blokkeert. Een paar deuren verderop bij de Fiets shop Soesterberg worden ook stepjes voor 169 gulden verkocht. "Nèe, niet aan volwassenen," zegt de verkoper. "Ze worden meestal voor kinderen ge kocht." In het dorp is de verkoop niet overdreven groot, vindt hij. "Het is een rage. Bij Etos en Blokker verkopen ze ook al stepjes voor 89 en 99 gulden. Het zijn artikelen die geen lang leven zijn beschoren. Als ze kapot gaan, dan kun je ze niet meer repareren. Dan heb je gewoon pech gehad." Nu ze ook op de zwarte markt in Beverwijk worden aangeboden voor ettelijke guldens min der dan in de winkel loopt de rage wel op zijn eind, denkt de verkoper van de Fietsshop. "Ik ga in ieder geval geen verschillende types neerzetten nu het dumpartikelen worden. Of er stepjes gekocht door en voor volwassenen? Ik heb het nog nooit meegemaakt. De meesten kopen ze voor hun kinderen." Sinds een paar weken ben ik voor een familielid op zoek naar huishoudelijke en verpleeghulp. Die hulp vraag je in onze gemeente aan bij het Zorgloket, die dan een volgende instantie, het R.I.O., benadert. Deze beoordeelt door middel van een intake-gesprek of je voor de gevraagde hulp in aanmerking komt en geeft al dan niet een indicatie af aan weer een volgende instantie, de Thuiszorg. In sommige gevallen (ook in het onze) komt er nog een vierde in stantie aan te pas, het RIAGG, die ook al een intake-gesprek wil houden en dan eveneens de Thuiszorg toestemming geeft tot het verlenen van de gevraagde zorg, al dan niet voorzien van een ur gentieverklaring. En als je dan bent voorzien van alle int dicaties en urgentieverklaringen, dan begint het eigenlijk pas goed, want dan is er niemand beschikbaar. Niet voor het huishouden, niet voor hulp bij wassen en aankleden, eten ge ven, in bed helpen, helemaal niemand. O, ze zijn allemaal heel aardig en vol begrip bij de instanties, maar hulp, dat is moeilijk, en Soesterberg, nou nee, voor Soesterberg is het nog veel moei lijker. Alle uitzendbureaus gebeld me vrouw, maar helaas, ook die hebben nie mand beschikbaar. Ze hebben ook he lemaal niemand uit Soesterberg en om nu iemand vanuit Soest op de fiets he lemaal naar Soesterberg te sturen, daar hebben ze moeite mee en daar kan ik inkomen. In Soest hebben ze de conclu sie getrokken, dat Soesterbergers niet in de thuiszorg willen werken. Dat kan ik begrijpen, maar toch waag ik het om dat te betwijfelen. Ik denk namelijk, dat Soesterbergers best in de thuiszorg wil len werken, als ze maar zeker weten, dat ze daarvoor niet helemaal naar Soest hoeven, met de fiets of met de bus. Zou het niet mogelijk zijn om in ons dorp een eigen thuiszorgvoorziening te krij gen, desnoods een dependance van die in Soest? Het is toch te gek voor woor den, dat er voor Soesterberg geen thuis zorg beschikbaar is. Laten we gezamen lijk proberen dit probleem voor ons dorp op te lossen. Bent u bereid om in de Soesterbergse thuiszorg te werken, meldt u zich dan daarvoor aan bij de thuiszorg Soest. Ze zullen u zeker met open armen ontvangen. Het telefoon nummer van de thuiszorg is 035- 6036800. En totdat er hulp beschikbaar komt, ga ik maar door met mijn per soonlijke thuiszorg, drie tot vier keer per dag, zeven dagen in de week. Totdat het echt niet meer gaat. En wat dan? Paula van den Berg

Soester Courant | 2000 | | pagina 17