En dit zijn de knallers van deze week: 1.89 0.99 3.49 Soest houdt symposium windenergie Soester Courant was vorige week 'over tijd' a£5. - 2000 'Wat wil Soest nou eigenlijk met die 30-kilometerzones...?' NIJHOf ZONDAG OPEN NIJHOf soesterScourant (-ffibosciJü' WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 79e JAARGANG NO. 14 Gemeente kiest voor "adoptie" windmolen Oorzaak: technische storing 25 26 035 6038383 "\^o£xc£cuj &VW □PELS 3 Actueel 5 Actueel 15 Sport 17 Soesterberg Vanavond: Groot Soester Dictee A. van der Lee Gemeentebestuur verwelkomt nieuwe burgers 10% korting op alle keukens Biefstuk Boeren wit o tarwebrood f Bisschopwijn Fruitige Spaanse wijn Mooie grote goudreinetten Satsuma mandarijnen VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Gevraagd VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 kidswear WINTERJASSEN 50% KORTING f/fuucj lol ziens bij tillenujn VERKOOPPLANNEN? UW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Soest had maandag de eer een be stuurlijk symposium over wind energie te mogen organiseren waar voor alle gemeentelijke en provin ciale besturen van de provincie Utrecht waren uitgenodigd. Doel van het symposium was om deze vorm van duurzame energie een im puls te geven door het voorbereiden van een beleidskader. Tweede Ka merlid en oud-minister van VROM Margreeth de Boer was een promi nente spreker op het symposium. "Wie almaar op de wind let, komt niet aan zaaien toe." Met dit bijbelcitaat uit Prediker opende burgemeester Koos Janssen als gastheer het symposium windenergie. Janssen wees erop dat de wind ook in Soest een "tijdloze" rol heeft gespeeld. "Veel Soester monden zijn door het meel van De Windhond gevoed. Maar wind zet ook zand in be weging, zoals in de Lange en Korte Duinen in Soest." De burgemeester be nadrukte het belang van windenergie voor de toekomst. "Windenergie een impuls geven, daar draait het vanmid dag om. Wie op de wind let, brengt het oogsten dichtbij", parafraseerde Janssen aan het slot van zijn toespraak op de bijbeltekst. "Wie wind zaait, zal energie oogsten", zo deed Margreeth de Boer in welspre kendheid weinig onder voor Janssen. De voormalige bewindsvrouw van VROM stipte het paradoxale karakter van het plaatsen van windmolens aan. Enerzijds is niemand tegen deze bron van duurza me energie, anderzijds bederven wind molens vaak het landschap. Daarom lig gen volgens De Boer zoveel gemeentes en omwonenden dwars bij eventuele plaatsing van een windturbine. In het convenant dat het Rijk begin jaren '90 afsloot met de provincies was 1000 me gawatt windenergie in 2000 de doelstel ling. Deze is bij lange na niet gehaald, er "staat" nu 435 megawatt. De Boer wees op geschikte locaties als bedrijven terreinen en bestaande geïsoleerde ge bieden voor toekomstige plaatsing van windmolens. Windstil Milieuwethouder Harry Witte verklaar de de afwezigheid van de provincie Utrecht bij de initiatieven op het gebied Door een technische storing bij de drukkerij is de bezorging van de Soester Courant vorige week danig in het gedrang gekomen. Veel abonnees kregen de krant daardoor pas een dag later in de bus. Tot overmaat van ramp raak te bovendien de telefoon - ver moedelijk door het grote aantal klachten - in het ongerede. Veel bezorgers, zowel in Soest als in Soesterberg, kregen vorige week woensdag pas laat de beschikking over de kranten die ze moesten weg brengen. Dat waren er zelfs meer dan normaal, omdat de krant vorige week huis-aan-huis bezorgd moest worden. Op het gebruikelijke tijdstip (aan het eind van de morgen) was slechts ongeveer de helft van de op lage bij het kantoor aan de Van Weedestraat afgeleverd; de andere helft was "over tijd" en volgde pas in de late namiddag. Hoewel er met man en macht werd gewerkt om de bezorgers nog te bevoorraden was het voor velen toen al veel te laat geworden om hun hele wijk nog te kunnen bedienen. Dat gebeurde - met toestemming van de abonneeser vice - in een aantal gevallen dan ook pas donderdag. Op het kantoor van de krant raakte de telefoon woensdagmiddag al over belast door het grote aantal Soesters die wilden weten waar de krant bleef. Normaliter hebben de bezorgers ove rigens woensdag tot 18.00 uur de tijd (de klachtendienst functioneert pas tussen 18.00 en 18.30 uur), maar veel lezers zijn eraan gewend dat de krant al eerder op de mat valt. Ook donderdag was de telefoon aanvan kelijk volledig "van slag", waardoor veel bellers zelfs niet tot de klachten- dienst konden doordringen. De Soester Courant biedt de lezers haar verontschuldigingen aan voor het ongemak, dat louter te wijten is geweest aan omstandigheden buiten haar macht. De veelal jeugdige be zorgers verdienen een grote pluim voor hun inzet om de krant, zij het soms een dag later, alsnog bij de le zers af te leveren. Directie Soester Courant cc cm QMj/i' ^Z7cccmu-cq- S cutvLClc/ b/ituxcfv ^DcccmlLc-a' Gastronomisch 4-gangen diner inclusief welkomstcocktail a Dfl. 79,50 Een stijlvolle avond met een klassiek Diner Dansant. Wij serveren een 5-gangen diner inclusief een mooi wijnarrangement en afsluitend koffie a Dfl. 225,00 Informeel en modern Diner Dansant met een voor gerechten-en dessertbuffet. Het hoofd- en tussengerecht wordt aan tafel geserveerd en begeleid met passende wijnen a Dfl. 225,00 Op 25 en 26 december rijkelijke gevulde buffetten vol kerstlekkernijen a Dfl. 79,50. Vanzelfsprekend is de Kerstman aanwezig en zijn er diverse aktiviteiten voor de kinderen. Kinderen tot 12 jaar betalen slechts Dfl. 25,00 Voor reserveringen of onze kleurenbrochure SOESTDUINEN ROYAL PARC Holiday Inn Soestduinen Royal Pare Van Weerden Poelmanweg 4-6 Soestduinen Voorafgaand aan het symposium is wethouder Harry Witte in gesprek met dagvoorzitter Geert de Boer (rechts) en oud-minister Margreeth de Boer. van windenergie begin jaren '90 door te wijzen op het "windstille" karakter van de provincie. Ook meldde hij dat eco logie "hoog op de agenda" staat in Soest. Plaatsing van een windmolen in Soest is volgens de wethouder, gezien de natuur in de omgeving, niet aan de orde. Wel is hij bereid om een windmo len van een ander gemeentelijk project te adopteren. "Eventueel ook van een gemeente buiten de provincie. Milieu is namelijk een grensoverschrijdend feno meen. Soest heeft hiervoor echter nog geen concrete plannen", aldus Witte. Zijn bezoek aan een windmolenproject in Zeewolde was dan ook "ter oriënta tie". Gedeputeerde Peter Rombouts van de provincie Utrecht stak de hand in eigen boezem door te verklaren dat Utrecht op dit gebied een inhaalslag moet ma ken. Voor hem telde zwaar dat de sa menwerking tussen provincie en ge meente versterkt moet worden om "sa men op weg te gaan naar een duurza me energievoorziening". Rombouts zei toe snel met een (regionaal) beleidsplan te komen, waarbij de gemeentelijke vi sie en aanpak het uitgangspunt vormen. Na overleg met de gemeenten en de Remu zou het streekplan eind 2002 in gepast moeten worden in het beleid ten aanzien van windenergie. Zonnepanelen Nico Salm van de Stichtse Milieufede ratie maande de symposiumgangers zich niet uitsluitend te "focussen" op wind energie. Hij zei dat andere vormen van duurzame energie, zoals zonne-energie en biomassa, ook de nodige aandacht verdienen. Voor wat betreft de Soester situatie, zou volgens Salm veel meer mogelijk zijn. "Soest moet veel meer doen met zonnepanelen op daken van huizen en bedrijfsgebouwen." Hij te kende daar verder bij aan dat het plaat sen van windmolens enorme investerin gen vergt. Toch zag hij ook mogelijkhe den in de provincie Utrecht, omdat de modernste turbines zo'n tachtig meter hoog zijn en windenergie in de "wind- arme" provincie daardoor een reële op tie wordt. BEDRIJFSSTOFFERING WONINGSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 'Zorgbrief over asielbeleid naar Den Haag. 'Mystery guest' verrast symposium met act. Soesters verdeeld over 30-km maatregelen. Tennisbaan wijkt voor dressuurveld. Lasenbergers knappen speelplein de Buut op. Sint arriveert zaterdag per luchtballon. Kabelexploitant Casema beperkt internetgebruik. Ferag-directeur willigt eisen vakbonden in. VVZ'49 boekt simpele uitoverwinning. Alterno maakt einde aan reeks voileybalsters. Smeeing/BDC toont zijn juiste gezicht. Dames van Red Stars houden lang stand. Overvolle gangen in het Cenakei en kazuifels. Gebouw op foto stond niet in Soesterberg. Sint weer enthousiast ontvangen in Soesterberg. SV Zeist-Soesterberg brengt voetbaljeugd bij elkaar. Burgemeester Janssen heeft de Stich ting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) toegezegd dat hij vanavond - woensdag 22 november - de hele avond, van begin tot eind, aanwezig zal zijn bij de vijfde editie van het Groot Soester Dictee der Nederland se Taal. Radio Soest zendt de spel lingwedstrijd integraal uit. Vanaf klokslag 20.00 uur vindt de in middels traditionele krachtmeting tussen kenners van de spelling vol- gens-het-(Groene)-Boekje plaats in de raadzaal van het gemeentehuis. Daar zal de eerste burger van Soest na afloop ook de prijzen uitreiken. De deelnemer/deelneemster die de minste fouten maakt krijgt voor één jaar de felbegeerde wisseltrofee mee naar huis. De Soester deelnemers hebben zelfs nog iets meer in het vooruitzicht, want de beste onder hen ontvangt de nieuwste uitgave van de complete, driedelige "Dikke Van Dale", beschikbaar gesteld door boekhandel Jongerius te Soest. Behalve de 25 spellers die de selec tie bereikten via het Proefdictee in deze krant (zie voor de uitslag de editie van 15 november) doen van avond - zoals vorig jaar aangekon digd - vijf schrijvende journalisten mee, op speciale uitnodiging van de SLAS. Het zijn Jacqueline Evelaar (Tekstzaken), Piet van Dijk (Amers- foortse Courant), Nico van Dijk (Handelspost), Jan Postema (Gooi en Eemlander) en Aad Post (Soester Courant). Ook zij breken hun tanden vanavond stuk op het dictee - het vijfde en laatste dat de Soester spel lingexpert bij uitnemendheid, Ton Majoor, in het diepste geheim heeft samengesteld en dat hij vanavond even na 20.00 uur pas aan de open baarheid prijsgeeft. De bijeenkomst in de raadzaal wordt ongetwijfeld ook nu weer een inte ressant en spannend evenement, maar het wordt ook heel gezellig: tij dens het binnenkomen van de deel nemers en in de pauze - als de jury haar moeilijke werk tot een goed ein de tracht te brengen - speelt het muzikale trio met de toepasselijke naam "Meneer Van Dale Wacht Op Antwoord". Publiek is van harte welkom om het dictee vanaf de tribune mee te ma ken. Meeschrijven (buiten mededin ging) kan natuurlijk altijd. De koffie staat klaar. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Het verkeer is niet alleen voor Soes ters die hier al jaren wonen een con tinue bron van verbazing en erger nis. Ook de nieuwe burgers de mensen die sinds vorig jaar in Soest een dak boven hun hoofd hebben gevonden kijken wat dat betreft hun ogen uit. "Het is hier veel druk ker dan ik dacht. In de hoofdstraat sta je altijd te wachten. En wat wil zo'n kleine gemeente als Soest nou eigenlijk met die 30-kilometerzo- nes, waaraan niemand zich houdt?" Deze en andere geluiden klonken vori ge week dinsdag in de meer dan mud volle raadzaal, waar het gemeentebe stuur een soort "open huis" hield voor de nieuwste lichting inwoners, zo'n drie honderd in getal, o.a. afkomstig uit de Boerenstreek. Over verkeer gesproken: in de nieuwste woonwijk van Soest is rijden in sommige straten nauwelijks mogelijk; de wegen zitten nog vol gaten en zeker met het natte weer van de af gelopen weken is het hier en daar één grote modderpoel, en ook nog zonder behoorlijke verlichting. De nieuwe Soesters hadden dus best wat te klagen en ze lieten dat horen ook. Ze wachtten overigens beleefd tot het complete College van Burgemeester en Wethouders zich had voorgesteld. Dat gebeurde met een nogal dorre opsom ming van de onderscheidene bestuurlij ke aandachtsgebieden, waar een vlot videofilmpje ongetwijfeld interessanter zou, zijn geweest, maar de nieuwe Soes ters - opvallend veel grijze en zelfs ka lende hoofden trouwens - hoorden hun nieuwe "heren" (en een dame) welwil lend aan. Burgemeester Koos Janssen kon de bezoekers in elk geval als "lot genoten" begroeten, omdat hij ook nog maar sinds 1 maart in Soest werkt en er sinds 1 september woont. WD-wethouder Neks Blommers De nieuwe burgers probeerden hun huis of de luchtfoto's terug te vinden. hoopte dat de nieuwe inwoners vinden dat de gemeente "waar voor ons (hun?) geld levert" en noemde vervolgens "aar dige dingen" als de winkelcentra, het culturele aanbod en het rijke vereni gingsleven op elk gebied ("lees de Soes ter Courant maar"). Haar CDA-coIlega Bart Krol vroeg zich in een plotselinge vlaag van bescheidenheid hardop af of het wel zo "lollig" was om tegen een gemeentebestuur aan te kijken en stel- Lees verder op pagina 3 26 NOVEMBER VAN 10.00 - 17.00 UUR Dit is de laatste dag waarop u kunt profiteren van onze aantrekkelijke keukenactie: U krijgt 10% van het aankoopbedrag retour in Nijhof cadeaucheques!' bouwen woonwaren. baarn Nijhof, Minervaweg 3, 3741 GR Baarn, Telefoon 035 54 86 11 500 gram met sesam 8,5% de. Oudhollands recept O O per fles tf Cr La Mancha, 11,5% alc. per fles 6.98 ft Cï doos a 6 flessen \J w 2 kilo m SPETTERENDE ZWARTE-PIETEN ACTIE: F M T J N ALLEEN A.S. ZATERDAG 25 NOVEMBER ALLE (maten 62 t/m 176) Ellemijn ook zaterdag a.s. uw bezoekje zeker waard!! Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035-6035546) Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 1 3 3761 Cj SOEST NVM:

Soester Courant | 2000 | | pagina 1