A CMperl SCHOEMAKER Wildschut Optiek >ureau Ferag-directie willigt eisen in Lasenbergers knappen het speelplein van basisschool de Buut op Sint arriveert zaterdag per luchtballon in Soest Ooit kiest u voor mooist Casema beperkt internetgebruik DKNYOPJICAL PAGINA 4 ÜSk WOENSDAG 22 NOVEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 5 Burg. Grothestraat 9, Soest, telefoon (035) 601 03 44, fax (035) 602 68 78 Principe-akkoord over sociaal plan Scouting Merhula bij paleis Soestdijk heeft genoeg plaats Kees Jan van Mameren: 'Onze leerlingen kunnen meer dan men denkt' swos Service bij Schoemaker Soesters moeten nog geduld hebben DKNY OPTICAL HERFST 2000 VRIJDAG 24 EN ZATERDAG 25 NOVEMBER: de gehele collectie van DKNY Optical bij ons te zien! HARTJE-ZUID - ZUIDPROMENADE 14~ verbaal op. Het Soester derdak van de divisie re- Je ruiten werden diezelf- I Communicatie ren ennen 'entuele vergunning kun ing kenbaar maken bij de CA Soest, telefoonnum- en 2 coniferen weken na verzending van ïester en wethouders van gepaalde in artikel 26 van VV) bekend, dat zij beslo- 'an 2 november 2000 met f 12.00 tot 18.00 uur door tuigen zonder motor* van le Van Weedestraat vanaf ïalaan; 25 november vanaf 12.00 'e richtingen voor bestuur- i Weedestraat en de Korte ;t college van burgemeester ing. Het bezwaar dient te 1760 CA Soest. 7.1 en 7.2 (bijzondere be- toepassing.' /orden gevraagd, als er tij- t bezwaarschrift kan wor- i de rechtbank te Utrecht, k persoon of 450,- voor an toepassing. ade een periode van twaalf ij de dependance publieks- ïn ieder ter inzage ligt het t vaststelling van de Alge- t betrekking tot de horeca n fietsen buiten daarvoor ie alcoholvrije horeca niet Jgemene Plaatselijke Ver- dit besluit GEEN bezwaar 'emaakt. i i In een wereld waar complexiteit vaak wordt verward met vooruitgang komt nu de BeoVision 1. Een gemakkelijk te gebruiken televisie met eersteklas beeld, uitstekende geluidsweergave en een baanbrekend bedieningsprincipe met veel bedieningsgemak. Neem uw zes meest geliefde cd's. Of de zes nieuwste. Of zes waarvoor u in de stemming bent Speel ze achter elkaar of spring van track naar track. En tussendoor kunt u altijd nog schakelen naar de ingebouwde radio. Geniet zoals u.wilt. Daarvoor is de BeoSound 9000 bedoeld. BeoLab 8000 actieve luidsprekers. De BeoSound 3000 is een combinatie van een AM/FM-radio met RDS en een cd- speler met een aantal extra programmeer functies voor de cd-enthousiast. De titels van maximaal 200 cd's kunnen worden opgeslagen en verschijnen in de display; nummers kunnen voorgoed worden overgeslagen. Een compleet muzieksysteem, met alleen de essentiële functies, lijkt zo'n eenvoudig idee. Toch heeft het ontwerpen van de BeoSound Century ons nogal wat hoofdbrekens bezorgd, Met radio, cd en cassette beschikbaar zijn er natuurlijk nogal wat bedieningsfuncties. Maar daar heeft Bang Olufsen iets op gevonden. Alleen die toetsen zijn verlicht, die op dat moment van toepassing zijn. De BeoLab 1 is de nieuwe topluïdspreker van Bang Olufsen. Hij kan zo luid of zo zacht spelen als u wilt en biedt een zo natuurlijke weer gave als maar mogelijk is, of u nu het subtiele effect van een kamerorkest of de impact van een stadionconcert wilt ervaren! De BeoCenter AV5 laat u tv kijken op een 63 cm scherm met anti-reflex coating. En even later draait u op diezelfde AV5 een cd of u luistert naar een concert op de radio. De ingebouwde luidsprekerset is in elk geval volledig op die taak berekend: uitschuivende stereo speakers plus een machtige subwoofer. Kortom, eindelijk zijn televisie en stereo-installatie volledig geïntegreerd. In een even compacte als elegante vorm. BANG 5. OLUFSEN •v#v 2uVr5ERiflnAHELPw* nouEEOHflndlHw hm VERp^kir^sWA JEffMflk+ona zifKjiiiJ e Fe rag Verpakkingstechniek (Nieuwegracht) versierden zijn inmiddels verdwenen. De vakbonden hebben inmiddels over eenstemming bereikt met de directie over een sociaal plan. Aanvankelijk wilde de directie een groot deel van de activitei ten overhevelen naar het Zwitserse moederbedrijf. De acties - waaronder de blokkade van een expeditiehal - leidden ertoe dat er weliswaar nog ca. 70 medewerkers van de 135) moe ten afvloeien, maar dat gebeurt nu op basis van een sociaal plan waarin aanzienlijk betere voorwaarden voor de werkne mers zijn opgenomen. Veel scoutingclubs in Soest zitten vol en hanteren een wachtlijst voor nieuwe le den. Dat geldt niet voor de meisjes-pad vindersclub Merhula, die haar (pas ge renoveerde) clubhuis sinds 1966 heeft naast Paleis Soestdijk, op een stukje grond van de Domeinen aan de Amster damsestraatweg (ingang marechaussee kazerne). Er is nog volop plaats bij deze gezellige en actieve groep; kabouters (1- 11 jaar), padvindsters (10-15 jaar) en sherpa's (16+), die het oude spel in een nieuw jasje elke zaterdag spelen. Meis jes die eens een kijkje willen nemen zijn van harte welkom; godsdienst, rangen en standen etc. spelen geen rol. Infor matie: A. Dekker, tel. 5422211. "Met deze klus bewijzen we dat onze leerlingen veel beter kunnen werken dan door anderen vaak wordt gedacht," aldus Kees Jan van Mameren, adjunct directeur van de Lasenberg, de ZMOK (zeer moei lijk opvoedbare kinderen)-school in Soest, gelegen op het terrein van het Van Arkel-instituut. Zes jongens van 14 tot 16 jaar knapten de afge lopen zes weken het schoolplein van basisschool de Buut op, onder lei ding van een werkmeester. Ze repa reerden het speeltoestel, verwijder den het oude klimrek en verzorgden het groen op het plein. De basis school is er erg blij mee. Het project was een samenwerking van de Lasenberg, de gemeente en de Buut. De gemeente benaderde de school een tijdje terug over het achterstallig onder houd van de schoolpleinen in Soest. Na de succesvolle start die op het school plein van de Buut werd gemaakt, wach ten er inmiddels nog veel meer speel toestellen en schooltuinen op de hulp van de leerlingen van de Lasenberg. Van Mameren: "Ik vind het een schit terende opdracht, omdat de leerlingen hierdoor klaargestoomd worden voor hun toekomstige werk. Zeer moeilijk opvoedbare kinderen moet je niet op bergen in een klaslokaal, maar juist la ten integreren in de maatschappij. De kinderen kunnen vaak heel goed met hun handen en lichaam werken en voe len zich daar veel lekkerder bij. Boven dien merken ze dat hun inspanningen gewaardeerd worden, ze krijgen feed back. Doordat zij de speeltoestellen op knappen, zijn de kleine kinderen weer blij dat ze kunnen spelen en is het be stuur van de basisschool ook tevreden. Dat geeft de jongens enorm veel vol doening." Ab Hooijer, arbeidstrainer en stagebe geleider van de Lasenberg, gaat leiding geven aan een vervolgproject. "Naast dit vernieuwende werk, geven we arbeids- training in een bijgebouw van de school; de Schakel. Daar bootsen we een klein bedrijfje na en oefenen de leerlingen met techniek, houtbewerking en tuinon derhoud. Deze arbeid is een goede voorbereiding op stages. Daarnaast wil len we de Lasenbergers steeds meer klusjes voor bedrijven en instanties la ten opknappen", aldus Hooijer. Er staat nu nog een aantal schoolplei nen en schooltuinen op het programma en tegelijkertijd start de school een nieuw project in samenwerking met de SWOS en stichting Balans. Hooijer: "Oudere mensen kunnen het vaak niet meer opbrengen om hun tuintje goed bij te houden. Daarom willen de leerlingen van de ZMOK-school zich hiervoor gaan inzetten. Het gaat hierbij om een voudig tuinonderhoud zoals het gras maaien en de heg snoeien." De leerlingen zullen gaan samenwerken met fase 4-cliënten van de sociale dienst waarmee Stichting Balans werkt. Het is dan de bedoeling dat de leerling samen met een fase 4-cliënt een tuin opknapt. Leerlingen van de Lasenberg voor een eigenhandig opgeknapt speeltoestel. Hooijer: "De hulpdienst gaat in maart van start en er hebben zich al 34 oude ren aangemeld. Alle bejaarden die ik heb gesproken zijn hierover erg enthou siast. Met dit project worden de leerlin gen, de uitkeringstrekkers én de oude ren geholpen." )AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid i eri huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs I verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 a Nadat Sint Nicolaas landelijk is in gehaald, dit jaar in Woudrichem, komt de goedheiligman zaterdag naar alle plaatsen in Nederland. Verantwoordelijk voor deze feeste lijke onthalen zijn de plaatselijke Sint Nicolaas-comités, veelal vere nigd en aangesloten bij de nationa le vereniging. Zo is het ook in Soest, waar zaterdag een Sinterklaasmarkt plaatsvindt. Sinds een paar jaar is de traditie van de kindervriend uit Spanje weer terug in de Nederlandse huisgezinnen. Het verhaal voert ons terug naar het jaar 270. Sint Nicolaas leefde en werkte als bisschop in Klein-Azië. Door de handel met Spanje is het verhaal naar Nederland gekomen. Daarom denken wij dat Sint Nicolaas uit Spanje komt. Ook het ge bruik van o.a. taaitaai en cadeautjes voor de kinderen is door de toenmali ge VOC naar ons land gehaald. Een echt oer-Hollands gebruik wordt komende zaterdag dus ook in Soest in ere gehouden als Sint Nicolaas op het gemeentehuis ontvangen wordt door burgemeester Janssen en in optocht naar de Sinterklaasmarkt gaat. Vele vrij willigers, zoals de leden van de Hopman Masselmangroep, zullen weer zorgen voor een kindvriendelijk onthaal. Door de medewerking en steun van ve len zal Sint Nicolaas dit jaar in een luchtballon naar Soest komen, een mu zikale rondgang maken en zal menig kinderhand gevuld worden met wat lek kers. Bij ballonvaarder Palthe heeft Sin terklaas al proeflessen gevolgd om za terdag ook op de goede plek te kunnen landen. De bode van het gemeentehuis zal zorgen voor een witte stip die de plek markeert waar de Sint voet op Soester grond zal zetten. Via de basis scholen van Soest zijn kleurplaten uitge deeld, zodat de kinderen een mijter voor Sint Nicolaas kunnen maken. Immers met harde wind kan zijn mijter wel eens afwaaien, en wat is Sinterklaas zonder mijter? Via de Soester supermarkten zijn nog kleurplaten verkrijgbaar, zolang de voorraad strekt. Nadat burgemeester Janssen de goed heiligman welkom heeft geheten zullen de Pieten een dansje uitvoeren dat spe ciaal voor Soest is ingestudeerd. Met de Pietenband, het huisorkest van Sint Ni colaas, zal de sint in het fraaie rijtuig van de heer Van de Grift een toer door de wijk 't Hart maken. Met de Soester muziekvereniging PVO voorop gaat de kleurrijke stoet in optocht naar de Sin terklaasmarkt. Dit jaar rijdt naast een fraaie auto van Autotron ook een trein- mobiel mee, waarmee tijdens de Sinter klaasmarkt kinderen een rondtoer kun nen maken opstappen bij de Hema). Bijzonder zijn de fietspieten en de tri- ke. Alle reden om langs de route van de optocht te gaan kijken. Die route is: vanaf gemeentehuis naar Beukenlaan en Beetzlaan, via Hellingweg naar Juliana- laan en via Nassaulaan en Nassauplant- soen naar het podium, dat staat opge steld ter hoogte van Van Dam Sports. Sinterklaasmarkt Voor de derde keer organiseert de on dernemersvereniging in Soestdijk een Sinterklaasmarkt. Vanaf half één in de middag zijn zaterdag kramen gezet op de fietspaden. Daarbij zullen oude am bachten zoals pottenbakken, strovlech- ten en Fries houtsnijden zeker opvallen. Een authentieke kinderdraaimolen staat bij de ING-bank, de treinmobiel maakt rondritjes voor de kinderen (opstappen bij Hema), fietspieten uit de optocht voeren capriolen uit en centraal in de winkelstraat staat een podium met aller lei activiteiten. Naast optredens van soundmix-ster Rob Ronalds en de ont vangst van Sinterklaas (omstreeks 14.30 uur) is er een prijzenfestivalquiz, waar bij de bezoekers van de Sinterklaas markt in de prijzen kunnen vallen. De verenigde ondernemers zullen hun beste beentje voor zetten om er een gezellige markt van temaken. De bezoekers kun nen rekenen op velerlei demonstraties en aanbiedingen. De Sinterklaasmarkt begint omstreeks half een en duurt tot vijf uur. Een bezoek waard: Sinterklaas komt ook! Per 15 december stelt de kabelex ploitant Casema een data-limiet in, waardoor de "kabelinternetters" van Casema niet meer onbeperkt over het WorldWideWeb kunnen surfen. De limiet moet grootgebrui kers van het "basic"-abonnement ertoe bewegen te kiezen voor snelle re maar duurdere alternatieven. Met deze duurdere alternatieven hoopt Casema de kabelinternetters beter over de beschikbare capaciteit te verdelen. In het uiterste geval kan Casema gebruikers die de limiet overschrijden afsluiten. De bovengemiddelde gebruikers zijn vanaf 15 december aangewezen op twee alternatieven. Deze heten stabieler en sneller in gebruik te zijn dan het huidi ge "basic"-pakket. Ze zijn dan ook 20 en 40 gulden per maand duurder. Een abonnement voor de meest geavanceer de dienst komt op 99,50 gulden per maand. Ook bij deze abonnementen geeft Casema geen harde garanties over de snelheid van de verbinding. De nieuwe diensten die het overbelaste kabelnetwerk sneller moet krijgen is echter door logistieke/technische pro blemen voorlopig nog niet beschikbaar voor Soest en Soesterberg. Hierdoor voldoet de internetkabel van Soest en Soesterberg nog steeds niet aan de ge stelde eisen van Casema. Ook blijft de hiervoor ingestelde korting op het abon nementsgeld van kracht. Navraag bij een medewerker van Casema over wan neer de kabelgebruikers in Soest over de nieuwe diensten kunnen beschikken, le verde enkel het antwoord: "Misschien eind 2001". Tijdens de persconferentie kwam ook de vraag of afgebroken downloads ook meetellen voor de datalimiet. Dat werd bevestigend beantwoord door de woordvoerder van Casema. Al met al zullen de Soester kabelinter netgebruikers kritisch hun abonnement tegen het licht moeten houden. Mis schien wordt het tijd om naar andere (goedkopere en snellere) alternatieven uit te kijken, vinden sommige gebrui kers. Kritisch De Consumentenbond heeft uiterst kri tisch gereageerd op de alternatieven die Casema biedt. De bond vindt dat klan ten geen heldere informatie krijgen over de verschillende abonnementen. "Dat maakt het voor ons onmogelijk om de prestaties van het bedrijf te controle ren", meent woordvoerder E. van Kou wen. Volgens de bond is het zeer de vraag of Casema dit keer wel kan waar maken wat zij belooft. "Wij maken ons grote zorgen hierover, mede gezien de problemen in het verleden", aldus een woordvoerder. Ook de internetgebruikersgroep WIGG http://www.wigg.nlis kritisch. Voor zitter R. Nyns meent dat Casema met de nieuwe data-limiet afstapt van het credo "onbeperkt internet". "Daarmee vervalt het laatste voordeel van een Ca- sema-abonnement. Klanten mogen nu slechts zo weinig internetten, dat het goedkoper wordt om een 'ouderwetse' telefoonverbinding te gebruiken in plaats van de kabel". Casema noemt die vergelijking onzin, omdat internet via de kabel veel meer gebruikersgemak zou bieden. UNIEK. EXPRESSIEF. EEN DUIDELIJK ONDERSCHEIDEN STIJL MET RIJKE TINTEN EN SCHAKERINGEN. UNIVERSELE AANTREKKINGSKRACHT. SOEST TEL. (035) 602 22 12

Soester Courant | 2000 | | pagina 5