kn Verbouwings- 't Wordt nog mooier Opruiming bij Middelman Profiteer Weekendaanbieding Van ondergronds parkeren komt op nieuw bedrijfsterrein weinig terecht Utile Dulci scoort 10 mille Buitenschoolse opvang Het Kasteel verhuren wij weer skiboxen heeft nieuwe bus én chauffeuse Ook dit winterseizoen Tot 50% korting! ichtgoed bouwt goedkope luurhuizen in Boerenstreek Soest bespreekt bouwplan woningen Albert Cuyplaan Raadsmeerderheid is voor nieuwe oude straatnamen 'OENSDAG 22 NOVEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 9 Maximaal fiscaal voordeel met toprendement Op de Sinterklaasmarkt volop oliebollen, appelflappen, appelbeignets, Berliner bollen etc. vrijdag en zaterdag Amandelstaaf nu voor Raad moppert op Blommers over grondtoewijzing Wie vergelijkt leest de Soester Courant Gemeente gaat voor groene stroom elasting Adviesbureau Soest Gemeenteraad gaat surveillantenbeleid w m VVD en GroenLinks vinden 't niks Sparen voor later De DIN Compact Koopsom Veerman Assurantiën 'breed' evalueren I0THEEK Brezan Automaterialen, Weteringpad 70 SOEST tegenover karwei Telefoon (035) 602 56 73 Openingstijden maandag t/m vrijdag van 8.30 -18,00 uur, zaterdag 9.00 -16.00 uur. Info: www.brezan.nl of gratis infolijn 0800-1928 BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 Een flink deel van de gemeenteraad js helemaal niet te spreken over de manier waarop het College, met name WD-wethouder Neks Blom mers, de ontwikkeling van het nieu- jive bedrijfsterrein De Grachten op de hockeyvelden aanpakt. De toe wijzing van de grond aan 13 bedrij nen roept vraagtekens op, maar vooral het niet doorgaan van het collectief ondergronds parkeren zit de raad dwars. ^Woningbouwvereniging Achtgoed j1 start begin volgend jaar met de Hbouw van 41 sociale huurwoningen fin de Boerenstreek. Het gaat om de zogenoemde tweede fase van (nieuwbouw in de Soester wijk. De goedkope huurhuizen vallen in twee categorieën: driekamerwoningen i- en eengezinswoningen met vier ka- mers. Het College van B. W. ging i vorige week akkoord met de door ■Achtgoed voorgestelde huurprijzen. illn het voorstel van Achtgoed krijgen 16 huizen een aanvangshuur van 1042 gul- Iden per maand. Deze huur mag op- I lopen tot maximaal 1107 gulden per ■maand. De overige 25 woningen gaan ■deel uitmaken van de voorraad 'goed- lkope huurwoningen', bedoeld om wo- nen in Soest voor minder draagkrachti ge mensen aantrekkelijk te maken. De flaanvangshuur van deze woningen be- ■draagt 728 gulden per maand en de Bjhuurprijs mag de grens van 798 gulden i Sper maand niet overschrijden. i {^Rijksbijdrage jAchtgoed ontvangt een rijksbijdrage van $§5.000 gulden per woning voor de 25 ■goedkoopste huurhuizen. Als voorwaar- [fde stelt het Rijk wel dat de aanvangs- Jhuur bij oplevering in 2001 niet hoger finnag zijn dan 890 gulden per maand, «zodat de woningbouwvereniging geen overheidsgeld krijgt voor de 16 duurde- we huurwoningen in de Boerenstreek. PvdA-fractievoorzitter Wil Stekelen burg, die zich sinds de "omwenteling" in het College steeds meer als opposi tieleider profileert, las Blommers vori ge week flink de les. Ze had meer voortvarendheid van de wethouder ver wacht. Ze snapte ook niet waarom in Soest mislukt wat in Amersfoort blijk baar wél lukt. Net als Wim Roest (D66) had ze haar twijfels bij de uiteindelijke perceelstoewijzingen aan de bedrijven, die overigens merendeels al in Soest gevestigd zijn en naar het nieuwe be- In het huurvoorstel van Achtgoed is sprake van een differentiatie in zowel huurprijs als woningtype. Hiervoor is gekozen om woningen te kunnen toe wijzen aan huurders met een hoger in komen, maar ook om de huurhuizen toegankelijk te maken voor één- en tweepersoonshuishoudens. Hiermee wil Achtgoed voorkomen dat de toekomsti ge huurders qua achtergrond en inko men een uniform gezelschap vormen. Volgens de woningbouwvereniging draagt de differentiatie bij tot een ge mengde en leefbare wijk. Doorstroming Evenals het College van B. W. staat de commissie Woonruimteverdeling achter het voorstel van Achtgoed. Voor de gemeente is van belang dat voor de duurdere huurwoningen ook daadwer kelijk gegadigden zijn die daarvoor qua inkomen in aanmerking komen. Deze groep laat dan bij verhuizing weer ande re woningen achter die de gemeente kan toewijzen. Dat moet de doorstroming binnen Soest bevorderen. Ook zouden tweepersoonshuishoudens in aanmerking moeten komen voor driekamerwoningen. Onder deze groep bestaat namelijk grote behoefte om door te stromen naar eengezinswoningen, maar daar maken zij vanwege de huis vestingsverordening geen kans op. Voor de gemeente telt ook zwaar dat de 25 goedkoopste woningen in het huurvoor stel aantrekkelijk zijn voor de lagere in komens. drijfsterrein zullen verhuizen. Ook de raadsleden Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF) en Besseline Gerritse (CDA) uit ten hun teleurstelling over het niet door gaan van het ondergronds parkeren. Het College stapt daar niet in omdat aan het voorstel voor een collectieve parkeerga rage - ingediend door een aantal onder nemers - volgens Blommers "zeer gro te financiële consequenties" kleven. Er is al met al nu maar één bedrijf dat het blik ondergronds gaat zetten; een ander bedrijf doet dat gedeeltelijk. De andere ondernemers parkeren de auto's straks gewoon op het maaiveld, en dat vindt de raad een gemiste kans. En dat terwijl sommige bedrijven daardoor ook nog eens "beloond" worden met meer grond dan aanvankelijk de bedoeling was. Stekelenburg verweet Blommers dat ze op het "moment suprème" van de onderhandelingen met vakantie was gegaan en zich had laten vervangen door haar GGS-collega Harry Witte (die dat volgens zijn geestverwante frac tievoorzitter Hans van Wuijckhuijse overigens "perfect" had gedaan). Geraakt Blommers reageerde verontwaardigd. "Ik voel me zeer geraakt door de kritiek van de PvdA. Mag ik na twee jaar mis schien óók eens met vakantie...?" Ze had de zaken met Witte heel goed door gesproken, vond ze. Ze wees erop dat sommige bedrijven het dure onder gronds parkeren nu eenmaal financieel niet kunnen bolwerken. "En zo'n par keergarage moet wél economisch haal baar zijn." Roest vond het jammer dat de wethou der na haar welverdiende vakantie zo in de stress werd gejaagd, maar zijn mede leven bleef beperkt. Net als andere frac ties had hij zijn twijfels bij de cijfers over het aantal arbeidsplaatsen dat er bij sommige bedrijven bij schijnt te komen, maar of het inderdaad om meer dan "tikfouten" ging werd niet duidelijk. De verschillen in grondtoewijzing maak ten voor het totaal overigens niet uit, aldus Blommers. De gemeente gaat niet direct ak koord met het woningbouwplan van SKA Projectmanagement voor het perceel aan de Albert Cuyplaan, waar de voormalige bibliotheek staat. In het schetspian van SKA blijft de kastanje weliswaar behou den, maar wordt aan een andere ge meentelijke eis - een minimale breedte van de zijtuinen van drie meter - niet voldaan. Verder lijkt het huidige plan geen ruimte te bie den aan goedkope woningen. "Het is in Soest gemeentebeleid dat de afstand tussen de woning en de grens van het perceel minimaal drie meter moet zijn", legt Ad van Dongen van de afdeling Planologie Bouwen desge vraagd uit. Bovendien voorziet het plan van SKA in de bouw van een aantal garages aan de Albert Cuyplaan wat volgens Van Dongen "geen fraai aan zicht" oplevert. Daarom heeft hij het College van B. W. geadviseerd niet akkoord te gaan met het geschetste plan van SKA, de eigenaar van het perceel. Goedkoop wonen Het plan wijkt ook op enkele andere "details" af van de gemeentelijke wen sen. In het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan is Soest namelijk uitgegaan van de realisering van maximaal vier sociale koopwoningen en vier vrije sec tor woningen. In het bouwplan van SKA zijn echter negen woningen ge pland, zodat het door Soest gestelde maximum aantal woningen overschre den wordt. Bovendien lijkt het plan van SKA geen ruimte te bieden aan goed- Op het stuk grond van de voormalige bibliotheek aan de Albert Cuyplaan ver rijzen waarschijnlijk acht woningen. kope woningen zoals de bedoeling was. "In het nu voorgelegde bouwplan is sprake van geheel en half vrijstaande woningen. Die lijken me te duur om als sociale koopwoning aangemerkt te wor den", zegt Ad van Dongen. Van Dongen benadrukt wel dat als er een goed bouwplan komt, de gemeen te het nieuwe bestemmingsplan binnen enkele maanden "aan de man gaat bren gen". In het oude bestemmingsplan voor het perceel van de voormalige bi bliotheek ging de gemeente nog uit van de bestemming "Bijzondere Doeleinden Educatie". Het stuk grond aan de Al bert Cuyplaan krijgt nu dus een woon bestemming. Bestemmingsplan Het nieuwe bestemmingsplan moet nog wel het inspraaktraject doorlopen en gaat vervolgens nog door de ambtelijke en bestuurlijke molen. Volgens Van Dongen kan het nog jaren duren voor dat alles formeel rond is. Als SKA ech ter een bouwplan voorstelt dat op goed keuring van de gemeente kan rekenen, kan de formele procedure worden be kort door een beroep op artikel 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening. "Op deze manier kan de gemeente met een goed bouwplan vooruitlopen op een nieuw bestemmingsplan", licht Van Dongen toe. Mogelijk gaat de voormalige bibli otheek, die al enige tijd te huur staat, dan eerder tegen de vlakte om plaats te maken voor de nieuwe woningen. De gemeenteraad had vorige week nog een varkentje te wassen over twee moties, waarover de stemmen tijdens de begrotingsbehandeling in oktober waren gestaakt: een subsi die voor de Soesterbergse toneel club Utile Dulci en een voorstel om alle gemeentelijke gebouwen voortaan te voorzien van groene ("duurzame") stroom. In oktober kwam de raad op 13-13 uit, mede omdat het CDA-raadslid Mar- greet van Roomen - die vorige week eindelijk beëdigd werd - nog niet mocht meestemmen. Had ze dat ge daan, dan waren beide moties ongetwij feld verworpen. De verwachting was dat dat nu alsnog zou gebeuren. Andermaal bleek echter dat de politieke inzichten in Soest binnen een maand tijd toch wel weer wat kunnen veranderen, want het College van B. en W. had in de tussen tijd zelf een oplossing gevonden. Wethouder Blommers had zich in het contact met Utile Dulci laten overtuigen van het feit dat de toneelvereniging de kosten van de verhuizing (van de Hoek steen naar het Dorpshuis) echt niet kon dragen, en zie: het College had "in dit speciale geval" zomaar 10.000 gulden gevonden in de algemene middelen. De motie van WD en GroenLinks (die aanvankelijk koersten op 15.000 gul den) nam ze dus over, zij het voor iets minder. Ook het CDA kon daarmee nu uit de voeten. Alleen de fractie van Gemeentebelangen (zonder wethouder Harry Witte) bleef tegen. Blij Iedereen blij, constateerde burgemees ter Janssen, en dat gold ook voor de aangepaste motie van D66, Gemeente belangen en GroenLinks om voortaan niet alleen het gemeentehuis, maar alle gemeentelijke gebouwen van "ecos- troom" te voorzien. Dat gaat volgend jaar 23.000 gulden kosten (17.000 gul den minder dan de motie aanvankelijk beoogde) en de gemeenteraad vond dat - nu - een goed plan. De totale stroom- afhame (1 miljoen kilowatt) wordt dus "groen". Wim Roest (D66) pleitte er overigens ook nog voor om het gemeen tehuis te voorzien van zonnecollectoren. Of groene stroom ook werkelijk goed koper zal zijn staat volgens Meilof (GPV etc.) nog niet vast. Niettemin stelde wethouder Witte vast dat de raad unaniem akkoord ging en dat het voor iedereen dus inderdaad "een hele blije avond" was. 5000m2 Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. /W/£/£/G/fT7cl/l S Telefoon 035-6011004. Vrijdag koopavond. wonen C. De Akkeren 43 3762 AN Soest TeleFoon: 035 - 602 23 02 een "historische" waarde en CDA-wet- houder Bart Krol beloofde daarvoor zich in de toekomst meer in te spannen. De overige fracties kon het kennelijk niet veel schelen, al verzette Gemeen tebelangen Groen Soest zich nog tegen de aanduiding "Landgoed de Paltz" voor wat tot nu toe gewoon Paltz heet te en volgens de GGS-er Gerard van den Deijssel eigenlijk "teruggecorri- geerd" zou moeten worden tot Heezer- spoor. De nieuwe straatnamen voor het bedrijfsterrein en omgeving - Oude Grachtje en Oostergracht - vonden al gemeen bijval. Voor at uw automaterialen De meerderheid van de gemeente raad is vorige week akkoord gegaan met nieuwe "oude" namen voor de straten in de Boerenstreek, zoals Bunder, Morgen, Schepel en zelfs Oude El. Alleen de WD en Groen Links vonden deze namen niet mooi en zelfs geforceerd. Volgens GroenLinks-fractievoorzitter Ans Mann waren er nog best namen te verzinnen die beter "aansloten" bij de tot nu toe gebruikte (oude gereedschap pen) en ze suggereerde o.a. Zeis, Sikkel, Greep en Wetsteen. Haar collega Bert Krijger (WD) pleitte voor namen met tot 50% op veel meubelen. Ondanks twijfels bij een deel van de fracties of dit nu wel het goede onder werp is voor de voorgenomen "beleids evaluatie" kiest de gemeenteraad voor een onderzoek naar het beleid dat Soest in de afgelopen jaren heeft gevoerd met betrekking tot de politiesurveillanten. Dat is de uitkomst van de discussie die daarover vorige week (eindelijk) in de raadsvergadering werd afgerond, nadat de politiek er in commissieverband al maar niet uitkwam. Het onderzoek wordt wel "breed" getrokken en zal dus ook gaan over bijvoorbeeld de vraag of er in Soest met de surveillanten geen sprake is geweest van "verdringing" van de normale, reguliere politiezorg. Sommige fracties sputterden nog wel tegen. Pieter ten Hove (PvdA) vond het weinig zinvol om nu weer uitgebreid te gaan praten over een zaak die al zo vaak ter sprake is geweest. Ook Wiebe Mei lof (GPV etc.) was niet echt enthou siast. "Ik hoop op een snel onderzoek, zodat we gauw aan iets leerzamers kun nen beginnen." De andere fracties stel den vast dat dit kennelijk het meest haalbare was. Ans Mann (GroenLinks): "Vooruit nou maar, dan zijn we straks misschien eindelijk ook eens af van die telkens terugkerende, vervelende discus sies met de politie." Henneke Koelewijn met de kinderen voor de nieuwe bus. dat er een vaste chauffeuse is." Het Kasteel, dat per dag ongeveer 45 kinderen van 4 tot 12 jaar opvangt, or ganiseert ook cursussen zoals aerobics en judo. De cursussen vinden van vier tot vijf uur plaats in de sporthal van Aqua Indoor. Het kinderdagverblijf werkt met wachtlijsten, maar op woens dag en vrijdag is er nog genoeg plek voor kinderen die het leuk vinden om na school gezellige dingen met leeftijds genootjes te doen. Middelman Wonen is altijd vernieuwend en verrassend. Vandaar de omvangrijke verbouwing die zal leiden tot een spectaculaire metamorfose. U zult aangenaam verrast zijn! Het tijdelijke ongemak, waarvoor onze excuses, belonen we met een fikse verbouwings-korting Een koopsompolis is een uitstekende manier om uw oudedags voorziening aan te vullen. Als gevolg van de Belastingherziening 2001 is dit het laatste jaar dat u een hoge lijfrentekoopsom kunt aftrekken. Indien u voor 1 juli een koopsom afsluit, kunt u deze zelfs nog als aftrekpost over 1999 opvoeren. Daarnaast kunt u nog een hoge koopsom sluiten voor het jaar 2000 Bovendien gaan met ingang van volgend jaar de belastingtarieven omlaag. Daardoor trekt u uw koopsom nu tegen een hoger tarief af dan waartegen u straks door de Belastingdienst wordt afgerekend. Sluit u een DIN Compact Koopsom af, dan profiteert u boven dien nog van een aantal andere voordelen: Uitstekend rendement Lage poliskosten, dus een hoger belegd bedrag Keuze uit vier fondsen van de Holland Beleggingsgroep, door Nyfer uitgeroepen tot de beste beleggingsinstelling van Nederland Uw laatste mogelijkheid voor verhoogde fiscale aftrek!. Meer weten over de DIN Compact Koopsom? Bel ons voor een vrijblijvende afspraak. Martin van Rooijen, de coördinator van de buitenschoolse opvang, is erg blij met de twee aanwinsten. "We hadden al een busje, maar daarin was nog niet genoeg plek voor alle kinderen. Dus moesten we gebruik maken van taxi's en dat is, naast dat het behoorlijk duur is, ook minder vertrouwd voor de kleintjes. Met dit tweede busje kunnen nog eens negen extra kinderen worden vervoerd. Het was heel moeilijk om een chauffeur te vinden en daarom is het fantastisch dat Henneke het wilde doen. Zij vindt het erg leuk om te doen. En het is voor al voor de kleine kinderen erg prettig Wim Roest (D66) waarschuwde nog dat de beleidsevaluatiecommissie niet het strijdtoneel voor politieke machtspelle tjes mocht worden - "het gaat ook over ons eigen functioneren" - maar de keu ze voor het surveillantenbeleid is wel zo veilig, omdat het al heel gek moet lopen als daar politiek bloed uit vloeit. De raad heeft - juist met uitzondering van de surveillanten, die Soest zelf betaalt (en daar zit 'm de kneep vooral) - over de politie weinig in de melk te brokke len. Bovendien zit het politiebeleid in de portefeuille van de burgemeester en die is min of meer "blanco". Kinderdagverblijf Het Kasteel is een splinternieuwe bus én chauffeu se rijker. Maandag 20 november werd het nieuwe voertuig feestelijk 'geopend'. De 43-jarige Henneke Koelewijn brengt de kinderen sinds een aantal dagen vanaf de twee lo caties Villa Kakelbont in Soest- Zuid en Het Kasteel in Soestdijk naar huis en naar sportcursussen.

Soester Courant | 2000 | | pagina 9