'Recht van reactie' moet burgers meer bij bestuur betrekken Vaanyesplant m NEFKENS SOEST En dit zijn de knallers van deze week: 10.98 1.98 10.98 GRATIS IMME-UP.wv25| uintratuin Mijterloze Sint enthousiast onthaald soesterScourant OP OPk Twee jaar cel geëist voor overval op Al Capone DECEMBER - FEESTMAAND pathiphyllum 95 Drie p.c. basisschoolbesturen in Baarn en Soest fuseren oX„i~ 2000 24 cjffig VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 79e JAARGANG NO. 15 Proef met commissievergaderingen In glazenvaas 3 Actueel 5 Actueel 17 Soesterberg 21 Sport Duitse raadsleden komen naar Soest Politie pakt vandalen A. van der Lee -am OPEL O Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Vergeefs wachten op een luchtballon vx i/e/uoas asvx&ntwjrnjirujzjri/ 25 26 035 6038383 Kipfilet Schouderham Maroc clementines Gevulde speculaaskoeken 4 stuks 5 «00 Mosselen Bertoli VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Gevraagd VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 pan stoppen, genieten van tot 24 december. - Alles moet weg. E. van Öëst ----- SÖESTE GOU Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het 'recht van reactie' is een voor stel van de gemeentelijke werkgroep Bestuurlijke Vernieuwing onder voorzitterschap van burgemeester Koos Janssen. Dit recht zou inwo ners van Soest meer bij de gemeen tepolitiek moeten betrekken. Het wordt bij wijze van experiment eerst toegepast bij commissievergaderin gen, later eventueel ook bij de ge meenteraad. Het College van B. W. ging vorige week akkoord met het voorstel. Dit recht van reactie verschilt nadrukke lijk van het 'recht van initiatief in ande re gemeentes. In Soest kunnen burgers tijdens de commissievergaderingen over alle onderwerpen het woord voeren, niet alleen over nieuw maar ook over be staand beleid. Dat hoeft niet per se een onderwerp te zijn dat thuis hoort in de betreffende raadscommissie. "Natuurlijk is het zo dat vragen over verkeersmaat regelen eigenlijk in de commissie Ver keer en Vervoer behandeld moeten wor den. Als mensen die avond echter niet kunnen komen, zijn ze ook van harte Tegen een 23-jarige Soester die op 13 augustus de pizzeria Al Capone overviel, is vrijdag bij de Utrechtse rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voor waardelijk. De zaak tegen zijn me dedader, een 24-jarige man uit Soest, werd aangehouden omdat er nieuwe strafbare feiten boven tafel waren gekomen. De twee Soesters verkeerden in grote geldnood. Op 7 augustus beroofden ze in Soest ook al een 79-jarige vrouw in een rolstoel van haar portemonnee. De 23-jarige verdachte zou bij die overval de brommer hebben bestuurd waarop het tweetal wegvluchtte. Een paar dagen later maakten ze met nog een vriend een uitstapje naar Den Dolder. Daar probeerde de 24-jarige verdachte gewa pend met een speelgoedpistool bij een vrijstaand huis de bewoners geld afhan dig te maken. Toen de mannelijke be woner heldhaftig weigerde geld af te staan droop het drietal af. Twee dagen later ging het tweetal op een zondagavond tegen sluitingstijd naar de vestiging van Al Capone in Soest. De 23-jarige Soester drong via de achterdeur binnen. Hij bedreigde het personeel met hetzelfde speelgoedpis tool en maakte 2900 gulden buit. Zijn vriend stond op de uitkijk. De twee ver deelden het geld en maakten het dezelf de avond vrijwel helemaal op in Amers foort en Utrecht. De verdachte stapte een paar dagen na de overval op Al Capone naar de poli tie en bekende daar ook alles. Hij ver telde ook nog dat hij in juli spullen uit het huis van zijn broer had gestolen toen die op vakantie was. De verdachte ver klaarde op de zitting dat de plannen voor de andere overvallen steeds van zijn vriend waren gekomen. Deskundi gen verklaarden dat de verdachte zich oprecht schaamde voor zijn gedrag en zich daarom had aangegeven. Ze acht ten hem door een ontwikkelingsstoornis niet geheel toerekeningsvatbaar. De re classering adviseerde om een gevange nisstraf te koppelen aan een streng be geleid-wonen project. Officier van justitie mr. W. Koreman waardeerde het zeer dat de verdachte tegenover de politie schoon schip had gemaakt. Koreman zag in hem de uit voerder. De officier was ervan overtuigd dat de andere verdachte steeds de aan wijzingen had gegeven. Om de verdach te de kans te geven zich door de reclas sering te laten begeleiden eiste de offi cier een groot voorwaardelijk deel. Raadsman S. Urcun wees erop dat er nauwelijks bewijs was geweest als zijn cliënt niet uit eigen beweging had be kend. Hij vond het daarom redelijk om een groter gedeelte voorwaardelijk op te leggen. Urcun benadrukte het grote aandeel van de mededader. Hij stelde dat de Soester bijna zwakbegaafd te noemen is. De raadsman vroeg zich af wie er mee geholpen was als de ver dachte zestien maanden de gevangenis in moet. De uitspraak is op 8 december. Bij alle gezichtsbehandelingen vanaf 69,50 Ossendamweg 28* - Soest - Tel. (035) 6024492 van 11,95 voor HET GROENE WARENHUIS An ersfoort, Arrsterdarrsewieg 139, tel. 033-4611203. welkom hun vragen in een andere com missie te stellen", aldus burgemeester Koos Janssen. Experiment Janssen verklaart dat het om een expe riment gaat. Eerst zal het recht van reac tie een jaar worden toegepast bij verga deringen van de raadscommissies. In december volgend jaar volgt een evalua tie van deze proef. Mocht het een suc ces blijken, dan Zal het recht van reac tie vervolgens ook zijn intrede doen in de gemeenteraad. "Je kunt het voorstel van de werkgroep beschouwen als een open uitnodiging aan de inwoners van Soest om hun zegje te doen over ge meentelijke kwesties. We gaan het een jaar proberen om te kijken of het ■werkt", aldus Koos Janssen. Volgens de voorzitter van de werkgroep bestuurlijke vernieuwing, waarin ook alle fractievoorzitters zitten, is er bewust voor gekozen zo min mogelijk regels te verbinden aan dit nieuwe burgerrecht. "We hebben de belemmeringen voor de burgers willen weghalen door zo min mogelijk vooraf in regels vast te leggen. Het gaat erom dat burgers alle onder werpen zelf kunnen aandragen in de commissies. Burgers moeten altijd hun ideeën en meningen over nieuw en be staand beleid naar voren kunnen bren gen", licht Janssen toe. De werkgroep is op het idee van het recht van reactie gekomen omdat het recht van initiatief niet "met open ar men is ontvangen" door de inwoners van Soest. Dat bleek tijdens een discus sie-avond in september. De aanwezige Soesters gaven toen aan ook over be staand beleid mee te willen praten. Bo vendien werden alle spelregels, verbon den aan het recht van initiatief, gezien als opgeworpen drempels. Van der Huchtschool bedenkt Unicef. De Kam wil discussie over gewest-samenwerking. Kerkebuurt stoort zich aan verkeerssituatie. Soest wil eenduidigheid regeling asielzoekers. Oud-winnaars nu samen Soester Dictee-kampioen. Plan Spoorstraat is weer opgeschort. Twaalf geroepenen moeten de wereld verbeteren. Zeist-Soesterberg zoekt meer leden. Koppenlaan aantrekkelijk door ouder type woning. SO Soest en WZ'49 verder in districtsbeker. Red Stars haalt grens van 100 punten. Jonkies tillen SoVoCo over dood punt heen. Soest-trainer Van de Pol stopt na dit seizoen. De gemeente is van plan de Duitse collega-raadsleden uit Soest-Westfa- len uit te nodigen voor een werkbe zoek aan Soest medio volgend jaar. De uitnodiging volgt op het werkbe zoek van de Soester raadsleden aan Soest-Westfalen in het begin van deze raadsperiode. Tijdens dit be zoek deden enkele raadsleden de suggestie hun Duitse collega's uit te nodigen voor een tegenbezoek, om dat de "uitwisseling" goed was be vallen. Het College van B. W. be sloot vorige week gehoor te geven aan dit idee en zal de raadsleden bij de voorbereiding ervan betrekken. De politie heeft zondagmiddag twee in woners van 18 en 19 jaar uit Soest op heterdaad betrapt op verdenking van vernieling. Na een melding dat er graf fiti werd gespoten in het fietserstunnel tje onder de Dalweg, gingen twee agen ten op onderzoek uit. Zij zagen twee personen die er lopend vandoor gingen en zetten een achtervolging in. Na een flinke hardloopwedstrijd bleek dat de conditie van de politiemensen toch be ter was en konden de twee op Boek weitland worden aangehouden. In de rugzak van de 18-jarige zaten 14 spuit bussen en in die van de 19-jarige zaten 5 bussen. De drie protestaifts-christelijke schoolbesturen in de gemeenten Baarn en Soest hebben besloten sa men te gaan en per 1 januari 2001 één nieuw bestuur te vormen voor de tien aangesloten basisscholen. Ze willen op die manier hun krach ten bundelen en "een sterkere spe ler" in het onderwijsveld vormen. Het gaat om de volgende besturen en scholen: Stichting Protestants Christelijk Basis onderwijs Baarn (Amalia-Astroschool, Guido de Brèsschool); Vereniging Een School met de Bijbel Baarn (Gaspard de Colignyschool, Ko ningin Wilhelminaschool); Vereniging voor Protestants Christe lijk Basisonderwijs Soest-Soesterberg (De Postiljon, De Werveling, Da Costa- school, Insingerschool, De Bron en Prof. J. Waterinkschool). Een grotere bestuurlijke schaal biedt mogelijkheden voor kwaliteitsverbete- TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 ring, vermindering Van de bestuurslast en het voeren van een adequaat perso neelsbeleid, vinden de drie besturen. "Door deze bestuurlijke fusie krijgen de scholen voor protestants-christelijk on derwijs in de gemeenten Baarn en Soest een stevige steun in de rug. Dat is tegen woordig met de vele veranderingen bin nen het onderwijs onontbeerlijk", aldus Karin Hengeveld, de voorzitter van het nieuwe bestuur. "De bestuurlijke fusie levert efficiency op en geeft voor het personeel een betere werkgelegenheids- garantie. We kunnen activiteiten bunde len die we als aparte besturen anders individueel moesten uitvoeren." Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 zie pagina 14 Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF I Birkstraat 303768 HH Soest I Telefoon (03S) 601 23 64 f Sint Nicolaas is afgelopen zaterdag dan toch "geland" in Soest, al ging dat niet helemaal op de manier die velen verwachtten. De met veel tam tam aangekondigde ballonvaart speelde zich slechts af op een groot, maar ook weer niet zó groot tv- scherm aan de rand van het Raad huisplein. Door het invallende licht volop zon! was dat voor het pu bliek nauwelijks te volgen. Voor de meesten van de vele honderden wachtende Soesters, en vooral de klein tjes, mocht dat de pret niet drukken. Hun hart klopte tóch wel vol verwach ting en in sinterklaastijd val je nu een maal van de een verrassing in de ande re. Maar voor de vaak niet minder goedgelovige volwassenen had de verto ning toch een bijsmaakje. De ballon was zogenaamd per ongeluk afgedreven en terechtgekomen in de tuin van paleis Soestdijk, waarna de goedheiligman zich met een van prins Bernhard geleende "oldtimer" alsnog naar het gemeente huis van Soest kon spoeden. Hij werd daar, op het volgepakte plein, opgewacht door een schare Pieten en door burgemeester Janssen, die hem voor het eerst in zijn nieuwe stand- en woonplaats mocht begroeten. Daarna ging het - in fraaie koetsen en dito' au to's - met PVO en een pietenband in optocht naar de Van Weedestraat, waar de Sint een actief aandeel had in de jaarlijkse Sinterklaasmarkt, georgani seerd door de winkeliers. Mijter kwijt Voordat de Sint zich uiteindelijk ver toonde aan zijn jeugdige bewonderaars heerste er een beetje paniek onder de knechten. Zo veel was duidelijk: de oude bisschop was onderweg zijn mijter kwijgeraakt, waarschijnlijk als gevolg van een plotselinge windvlaag, of mis schien had hij zich iets te ver over de rand van het ballonmandje gebogen om hier en daar in de huizen te kijken of de kinderen wel braaf waren. Het verlies van de mijter hadden de meeste kinde ren via de schooltelevisie al vernomen. De sint arriveerde dan ook blootshoofds bij het gemeentehuis en ook burgemees- Burgemeester Janssen begroet de Sint, die intussen zijn hoofddeksel weer terug had, voor een volgepakt Raadhuisplein. Foto: Aldo Allessie ter Janssen - hoewel van goed-katholie- ken huize - kon hem zo gauw niet aan een passend hoofddeksel helpen. Ge lukkig kwam een van de hulppietjes de sint al snel te hulp; hij had de mijter ge vonden, zodat de grote kindervriend zich weer geheel "model" aan het volk kon presenteren. Hij vond het goed dat de kinderen diezelfde avond al hun schoen bij de schoorsteen - of wat daar toe dient in de moderne behuizingen van tegenwoordig - zouden zetten. Het "O kom er eens kijken" of woorden van gelijke strekking moet tegen bedtijd dan ook uit heel wat Soester keeltjes te ho ren zijn geweest. VAi/i' <J* CWTvliX4L' Uiutclv eAUiyTtX^AlA.' Gastronomisch 4-gangen diner inclusief welkomstcocktail a Dfl. 79,50 Een stijlvolle avond met een klassiek Diner Dansant. Wij serveren een 5-gangen diner inclusief een mooi wijnarrangement en afsluitend koffie a Dfl. 225,00 Informeel en modern Diner Dansant met een voor- gerechten-en dessertbuffet. Het hoofd- en tussengerecht wordt aan tafel geserveerd en begeleid met passende wijnen a Dfl. 225,00 Op 25 en 26 december rijkelijke gevulde buffetten vol kerstlekkernijen a Dfl. 79,50. Vanzelfsprekend is de Kerstman aanwezig en zijn er diverse aktiviteiten voor de kinderen. Kinderen tot 12 jaar betalen slechts Dfl. 25;00 Voor reserveringen of onze kleurenbrochure SOESTDUINEN ROYAL PARC Holiday Inn Soestduinen Royal Pare Van Weerden Poelmanweg 4-6 Soestduinen kilo vers van 't mes 150 gram kistje 2,5 kilo 6.50 2 kilo margarine met olijfolie normaal 1.59 nu Q (denkom bloemisterij uwkadobonnen) Clemensstraat 62 Soest Tel. 035 - 6012142 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ

Soester Courant | 2000 | | pagina 1