Primera Zuidpromenade3 (Hartje zuid) Duo Loortje en Helma van den Brink soleert met schitterend werk in Soest rseizoen skiboxen ttingen •ngegrond voor Selby Prfmera heeft uw lot in handen Bentw al binnen? f 500.000,- BEETÜ! Brief uit Kaunas (Litouwen) aruOKOCK I Alleen bij Primera Wie voor 17 december een Oudejaarslot koopt bij Primera maakt GRATIS kans op 100 OudejaarsSuperloten t.w.v. 5.000,- Grijp uw Primera 100 gratis loten te innen P OP PAGINA 18 nederlaag eindelijk beloond WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 19 Klaas van der Eerden met 'Extreem' Liedjes: 'Zingen zonder zijwieltjes' Kerstconcert Julya Lo'ko Najaarsconcert Soester Orkest Vereniging ^pl/|/lNKEL Dat viel even mee! 'Huisvrouwen' gaan weer wandelen Afgelopen jaar: Van Diana en Raymond Brandes Lezing Peter Winnen Bij aankoop van een lot ontvangt u een deelnameformalier. Hiermee speelt u automatisch mee en maakt u kans op 100 gratis oadejaarssaperloten, bekendmaking Koop nu snel uw oudejuarsiot bij: prijswinnaar is op 22 december. Tamboerijn 7 (Overhees) Concert: Russische en Oekraïense kerstliederen Kerststol of -krans voor een goed doel TEGELTAPIJT PIET VAN HEUGTEN kans bij Jazzconcert: Jan Menu's baritone quartet 130 miljoen aan prijzen 'Topsy-Turvy' nemen. In de slotfase deed terug uit een strafbal. mt Baarn op bezoek. Coach dan op een andere beginfa- formatie. MHC wil nog wel noedig het speelveld betre- it vervolgens vlot op achter- jens Slagt kan dat een keer De coach voelt de druk toe- zijn spelers. "Vooral op trai- :n ze gespannen. We staan oor op Almere, er mag geen van verslapping." ia resultaat nog niet vlotten nes van MHC. Zondag werd bij HBS nipt verloren met 1- ters hadden aan de Konings an de Haarlemmers gewon- stonden ook hoger op de in de tweede klasse, echter uit een ander vaatje en zeer sterk in de beginfase, ntsnapten de gasten uit de i van de thuisploeg en kreeg tansen op een treffer. Natalie :hoof de bal naast en zus Julie inzet onzuiver in. Annika Tibbe verrichtte aan kant een paar mooie reddin- moest uiteindelijk in de twee- ich capituleren, 1-0. nan Scheerhoorn in actie voor ~)e Soester ploeg pakte de eerste n het seizoen door de Treffers te i met 5-3. Foto: Herman van Dam waren minder gelukkig. Van had de meeste kans op winst, erloor in de derde game met 9* haar opponente. rendubbel werd een prooi voor Scheerhoorn en Roorda wonnen •-5 en 15-12. Het dubbel bij de ging weer naar de Veenendalers. is duidelijk te merken dat Sulen- 'an Alpfen nog nooit hadden sa- speeld en ze verloren dan ook an de speelsters van de Treffers, (en leveren dit seizoen punten op elby en ook zaterdagmiddag ble- punten bij de Soesters. Met 15- 15-4 maakten Roorda en Sulenta nbities waar. In de tweede mix Scheerhoorn en Van Alpfen zich eer verrassen door de Veenenda- let tweemaal 15-6 was de eerste an het seizoen een feit. DRIE Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 609 58 21 5 Donderdag 7 december Cabaretprogramma. Aanvang 20.15 uur. Toegang: f 15,00/12,50 (CJP/ Pas65). Zondag 10 december De mijlpalen voor kinderen zijn talrijk. Tanden wisselen, voor 't eerst uit loge ren, zwemmen zonder kurk, je eigen schoenveters strikken en fietsen zonder zijwieltjes zijn een paar voorbeelden. Dit soort gebeurtenissen in het leven van kleine kinderen is de aanleiding voor de nieuwe liedjes uit het program ma van Samba Salad. De groep liet zich inspireren door gedichtjes en frappante uitspraken van kinderen zelf, zoals: "Hoe deed ik het ook alweer toen ik het nog niet kon?" Samba Salad neemt de kinderen mee naar de intieme sfeer van een speelka mer, een kleurrijk vertrek volgestouwd met bekende en minder bekende mu ziekinstrumenten. Daarin zorgt een kwartet merkwaardige maar zeer muzi kale vrienden voor een ontspannen sfeer. Door de herkenbare en komische gebeurtenissen en het uitnodigende spel van de spelers ontstaat er veel ruimte voor een spontane wisselwerking met het publiek. Voor het programma maakte Samba Salad o.a. gebruik van een selectie ge dichten van de schrijver Theo Olthuis (auteur van diverse kinderboeken en tekstschrijver voor o.a. Klokhuis, Se samstraat en Koekeloere). De muziek, speciaal gecomponeerd voor dit pro gramma, is geïnspireerd op o.a. muziek uit Andalusië (Zuid Spanje), Noord Marokko, Afrika, Brazilië en de Caraï- bische eilanden. Een liedjesprogramma voor kinderen van 4 t/m 7 jaar. Aanvang 15.30 uur. Toegang: f 7,50/f 10.00 (volwassenen). Donderdag 14 december Voor de meeste mensen is Kerstmis vooral een feest van drinken en cadeaus. Voor zangeres Julya Lo'ko en gitarist Erwin van Ligten is Kerstmis echter ook bezinning. Het muzikale duo biedt u, samen met gastmuzikant Roland Stolk, hun speciale, zeer persoonlijke kerst voorstelling "Christmas, songs of love and joy", waarin vol passie het feest, de vreugde, het plezier en de bezinning worden bezongen. Julya Lo'ko - zang; Erwin van Ligten - gitaren, zang; Ro land Stolk - keyboard, percussie, ma rimba, xylofoon. Aanvang 20.15 uur. Toegang: f 25,00/ f 22,50 (CJP/Pas65). Woensdag 13 december Muziektheater Tamar: 'Knalrood!' "Knalrood!" vertelt het verhaal van een bijzonder muzikaal roversgezelschap. De muziek is voor Tamar het uitgangs punt voor een voorstelling. Componist André Arends zoekt in zijn composities naar fusie tussen diverse muziekstijlen. Inspiratiebronnen zijn voor hem zowel grote componisten als Bach, Ravel en Strawinsky, maar ook musici uit de jazz- wereld en de volksmuziek. Muziek, zang, jabbertalk, spel en een kleurrijk decor maken deze voorstelling van Ta mar niet alleen muzikaal, maar ook in beweging virtuoos en vol dynamiek. "Knalrood!" van rovers en hartendie ven, is een muziekvoorstelling voor ie dereen vanaf 4 jaar. Aanvang: 14.00 uur. Toegang: f 7,50 f 10,00 (volwassenen). "Knalrood!", v.Ln.r. Ron Cobers, Ani- ta van Soest, Wilbert Friederichs en Fri- do ter Beek. Foto: Doon v.d. Ven. Kaarten reserveren: Theaterkassa van C- drie; ma t/m vr 10.00-18.00 uur, tel: 6095829; of VVV-Soest, Steenhoff- straat 9a, tel. 6012075. Concert: Soester Orkest Vereniging o.l.v. Stephan Pas. Solisten: Loortje van den Brink (viool) en Helma van den Brink (fagot). Pro gramma: Beethoven: Ouverture Coriolan; Dvorak: Romance voor viool en orkest in f; Weber: Concert voor fagot en orkest in F; Dvorak: 8e Symfonie. Gehoord op donder dag 30 november in de Petrus en Pauluskerk te Soest. De Soester Orkest Vereniging engageer de voor haar najaarsconcert de violiste Loortje van den Brink en de fagottiste Helma van den Brink. Beiden begonnen hun muziekstudie op zeer jeugdige leef tijd aan de Eindhovense Muziekschool en thans volgen ze lessen op het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. De vioolromance van Dvorak stamt als transcriptie van een eigen strijkkwartet uit het jaar 1873. De Slavische thema- Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, fel. 602 8132 "Achterop het parkeerterrein stond een noodgebouw. Omdat er met grote let ters "Wereldwinkel" op stond, wilde ik er wel een kijkje binnen gaan nemen. Het verraste me dat in zo'n kleine be huizing zo'n grote verscheidenheid aan kunstnij verheidsproducten verzameld was. Zelfs voor de voedselproducten was veel ruimte gereserveerd, waardoor ook leuke geschenkverpakkingen uitge stald konden worden. Het is duidelijk dat ik er al heel gauw in slaagde om een aantal leuke cadeaus samen te stellen. Het was ook prettig dat van een aantal artikelen de her komst verteld kon worden. Daarbij werd het me weer echt duidelijk dat het voor de mensen die deze artikelen maken zo heel erg belangrijk is dat wij hen helpen door hun producten te kopen. Ik bedacht dat een regelmatig gebruik van deze artikelen toch een simpele manier is om hen te helpen. Het fijne was eigenlijk dat ik op een heel simpe le manier aan zulke leuke cadeaus geko men was." De openingstijden van de winkel zijn: maandag 13.00 - 17.00 uur; dinsdag t/ m vrijdag 09.30 - 17.00 uur; zaterdag 09.30 - 16.00 uur. Nederlandse Vereniging van BH Huisvrouwen Secretariaat, tel. 601 52 83 De afdeling Soest/Baarn van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen organi seert op vrijdag 8 december een wande ling in de omgeving van kasteel Groe- neveld. Vertrek aldaar om 10.00 uur. Na afloop is er koffie of chocolademelk in het restaurant van het kasteel. Bij twij felachtig weer kan men bellen: tel. 6017418. tiek en Dvoraks inventieve gebruik van afwisselend mineure en majeure toon aarden maakt op de luisteraar een mee slepende en melancholische indruk die zo kenmerkend is voor de componist. Loortje vertolkte de vioolromance op een wijze die volledig recht deed aan het karakter deze populaire compositie. Het concert voor fagot en orkest van Weber dateert uit het begin van de 19c eeuw. Weber had een voorliefde voor blaasin strumenten waar hij dan ook veel con certen voor schreef. In het fagotconcert bedient hij zich van een joyeuze en wel luidende orkestinleiding waarmee de toon en de sfeer van het concert is ge zet. De soliste verkoos een stevig tem po wat het werk er niet eenvoudiger op maakt. Vooral het laatste deel stelt tech nisch hoge eisen. Helma had daar ogen schijnlijk geen moeite mee. Zij vertolk te het concert vaardig. Beide solisten combineren een welhaast speelse inge togenheid aan een muzikale vaardigheid die, zeker gezien hun jeugdige leeftijd van 19 jaar, zeer veel respect afdwingt en veel belooft voor de toekomst. De Soester Orkest Vereniging begon haar concert met Beethovens Ouvertu re Cariolan. Traditioneel moet er dan even aan de zuiverheid worden gewerkt maar als het er daarna om gaat de so listen te begeleiden overtreft het orkest zichzelf. De invloed die goede solisten hebben op het orkest is frappant. Na de pauze was het orkest echter op zichzelf aangewezen en moest zich be wijzen met de bepaald ambitieus geko zen 8e symfonie van Dvorak. De 8e is weliswaar minder bekend dan de 9e "Uit de nieuwe wereld" maar zij ver- Loortje van den Brink, uiterst gecon centreerd tijdens het concert in de Petrus en Pauluskerk. Foto: Aldo Allessie schaft hetzelfde luisterplezier. De Slavi sche thema's en ook hier het snel wis selen en soms zelfs gelijktijdig klinken van mineure en majeure toonsoorten wekken bij de luisteraar de meest tegen gestelde maar wel levensechte gevoelens op. Het orkest leverde een formidabele prestatie. De voor een amateurorkest onvermijdelijke onvolkomenheden hier en daar werden rijkelijk gecompenseerd door grootse momenten zoals bijvoor beeld de thematische behandeling van het adagio gracioso door de hobo's en de celli. Dirigent Stephan Pas heeft zich met dit concert bewezen, niet alleen vanwege de door het orkest geleverde prestatie maar ook vanwege de keuze van het programma. De 19c eeuwse muziek past de SOV uitstekend. En gelukkig heeft die eeuw tientallen voortreffelijke com ponisten opgeleverd. Dat belooft gou den tijden voor Soest! Jan Slagt De redactie van de Soester Courant ontving vorige week weer een le vensteken van Diana en Raymond Brandes, die een half jaar in Kau nas (Litouwen) wonen en werken. De Soesters schrijven: Kaunus, 30 november. Van de Soester bevolking hebben we al vier computers en een printer gekregen. We zijn alleen nog op zoek naar transporteurs of spon sors voor het vervoeren van vracht. Er is nu een transport onderweg met 3 pal lets met 52 dozen vol met kleding en speelgoed voor kinderen en wij willen graag een volgend transport gaan rege len. Collega's hebben dit allemaal inge zameld. De sponsor hebben we zelf ge vonden. Hij wil anoniem blijven. Kle ding e.d. wordt al weer volop ingeza meld door collega's en familie. Onze contactpersoon hiervoor is nog steeds corina.valk@mail.ing.nl. In Soest kun nen mensen contact opnemen met de ouders van Diana, de familie Van Dor- resteijn, tel. 035-6020727. Concreet hebben we verder geld bin nengekregen voor het aanleggen van een internetkabel. Volgende week be ginnen de graafwerkzaamheden. Van een bedrijf hebben we 75 beertjes ge kregen en van een ander bedrijf een overheadprojector (die staat al te pron ken in Kaunas!) We zijn verder op zoek naar een spon sor om computers uit Zweden te laten verschepen. We weten nog niet precies hoeveel computers er staan, maar we mogen ze "hebben" tegen betaling van de vervoerskosten. We weten niet hoe veel dat is, dus we komen daar later nog wel op terug. We zouden ook erg blij zijn met Engel stalige studiematerialen, boekjes, schrif ten, pennen e.d. Die zijn erg kostbaar hier en omdat we in onze avonduren tweemaal per week van 18.00 tot 21.00 uur gratis Engelse les geven hebben we ondersteunende materialen nodig. We hebben na drie weken al negen 9 klei ne ondernemers die bij ons les volgen. We leren ze ook veel andere dingen tus sendoor: vragen stellen (is hier niet ge bruikelijk), wat internet is en wat je er allemaal mee kan, informatie oVer de wereld en het wereldnieuws e.d. We ver tellen zelf ook veel over Nederland, over ons werk, vrienden, hobby's e.d. We maken heel veel gebruik van plaat jes en oefeningen die we zelf maken. Het is alleen geen doen om elke week weer opnieuw de lessen te moeten ma ken en voorbereiden (we moeten nog vijf maanden...). Misschien dat scholen nog ergens oude materialen hebben liggen. Alles, maar dan ook alles is welkom. Wel, dit is even de stand van zaken in Kaunas. Het is hier gelukkig gestopt met sneeuwen en vriezen. Vandaag is het 6 graden ("heerlijk warm"). Volgen de week zijn we de hele week naar Let land om daar o.a. internationale contac ten te leggen voor hulp en informatie. We wensen iedereen alvast hele fijne feestdagen toe en bedankt voor de moeite om ons, de mensen in Litouwen, te helpen! Met vriendelijke groet, Diana en Raymond Brandes Werk- en Postadres: Muitines G 13 A, LT 3000 Kaunas, Litouwen; tel. 370 7 32 41 82) werk; tel. 370 7 22 23 22) thuis; fax. 370 7 32 41 83). De associatie heeft een (kleine) website: www.versloasociacija.lt. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Vrijdag 8 december In samenwerking met de SLAS organi seert Artishock op vrijdagavond 8 de cember a.s. om 20.00 uur een lezing door de bekende ex-wielrenner Peter Winnen uit Venray. Hij schreef een bij zonder interessant en spannend boek "Van Santander naar Santander" over o.a. zijn profperiode van 1980 tot 1991. Hij groeide op met maar één droom: wielrenner worden. Hij werd één van de succesvolste en beroemdste Nederland se wielrenners aller tijden. Winnaar van de koninginnerit Alpe d'Huez in 1980 en 1983, winnaar van de witte trui, der de in de Tour van 1983. Hij schrijft over zijn overwinningen, over thuis, zijn pijn, de onmenselijke inspanningen, de me dia, de vrouwen en de doping. Het is het verhaal van een man wiens talent als wielrenner slechts wordt geëvenaard door zijn talent als schrijver. Hij schreef een meeslepend document over het cy- clisme, een miniuniversum dat tegelij kertijd fascineert en verbijstert. Wat is zijn mening over EPO en het extract van kalfsbloed en het Festina-proces in Lille? Jan Visser interviewt hem vóóraf scherp, maar vol bewondering. Aanvang 20.00 uur. Toegang: vijf gul den; leden van Artishock, de SLAS en de wielervereniging Tempo Tour beta len slechts 2,50. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9.00-13.00 uur, tel. 6019577. Peter Winnen. Zondag 10 december Oude Kerk) Het kerstconcert op 10 december vindt plaats op een speciale locatie: de Oude Kerk. Hoewel het kloosterverleden van Artishock natuurlijk ook prachtig aan sluit bij de inhoud en sfeer van deze muziek, is toch gekozen voor een gro tere ruimte, om zo alle bezoekers een plaats te kunnen bieden. Met de kerstening van het Russische volk, ruim 1000 jaar geleden, ontston den in Rusland ook de eerste kerstlie deren. De oudste melodieën waren streng dogmatisch van karakter en in In juli 2000 heeft een aantal enthousias te kerkgangers in Soest het initiatief ge nomen om ideeën uit te werken hoe kerkmuziek kan worden verzorgd die ook de jongeren aanspreekt. De plannen zijn inmiddels gereed. Alex Geurink, professioneel musicus en meelevend christen, is bereid de bandleden te leren op een hoger niveau samen te musice ren en met hen vernieuwende muziek uit te zoeken die aansluit bij de thema's van de tien jongerendiensten. De plan nen zijn zeer goed ontvangen binnen de diverse kerkorganen. Om de kosten te dekken is een fondswervingsprogramma opgezet. De eerste actie is de verkoop van ambachtelijk gemaakte roomboter kerststollen en -kransen. De winst komt ten goede van het project "vernieuwing kerkmuziek". Voorafgaand aan de kerkdiensten in de Julianakerk, Oude Kerk en Wilhelmina- kerk van de zondagen 10 en 17 decem ber ontvangen de kerkgangers een for mulier waarop zij hun bestelling kunnen invullen. Na de dienst kunnen ze het ingevulde formulier in de daarvoor be stemde bussen deponeren. Op vrijdag 22 (19.00-21.00 uur) en zaterdag 23 december (09.00-11.00 uur) kan men de bestelling tegen contante betaling bij de Emmakerk afhalen. Wie het initiatief financieel wil steunen kan een gift overmaken op postbank nummer 153250, t.n.v. Hervormde Kerk Soest, o.v.v. Vernieuwing Kerkmu ziek. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HÉITICELTAPIJT. tegel-tapijt nü ook in hoogpolig en zuiver scheerwol. Kom naar onze 600 m]tegeitapijt- toonzalen. UITSLUITEND verkrijgbaar bij z'n tapijtfabriek te RENSWOUDE Utrechtseweg 4,Tel.: 0318-57 12 25 Bezoek onze afdeling Speciale partijen. Altijd 100.000 tapijttegels in voorraad. NIEUW: tegeltapijt met bitumen rug reeds vanaf 3,75 per tegel 50x50 cm gezangen zoals "De God van voor den beginne in ons geboren" werd het evan gelie met onwankelbare dogmatische precisie verklaard. Om überhaupt zulke liederen te kunnen schrijven moest de auteur tegelijkertijd theoloog en dichter zijn. Dit soort liederen dateert uit de 10* tot de 12e eeuw. Melodieën als "De wonderbare boodschap", "De engelen in de hemel" en vele andere die een vrije tekst gebruiken, zijn in de Middel eeuwen ontstaan. Ondanks het feit dat deze melodieën al heel oud zijn is de geest van die oude tijden en de harmo nieën van gezangen van eeuwen geleden tot in onze dagen levendig gebleven. In de 19e eeuw werden door vele onder zoekers naar folklore grote verzamelin gen kerstliederen in oud-Slavisch, Rus sisch en Oekraïens bijeengebracht en in de 20c eeuw schreven Russische compo nisten als Stetsenko, Koshito of Sloesa- renko eigen muziek op teksten, die over het kerstfeest gingen, waarbij ze de stijl van de vroege gezangen bleven volgen. Tot de oude gebruiken behoorde ook dat op kerstavond zowel volwassenen als kinderen verkleed als herders van deur tot deur gingen en liederen zongen (vergelijkbaar met onze Sint Maarten, op 11 november, kinderen die met lam pionnen langs de deur gaan).Voorop liep de jongste "herder" met een lan taarn in de vorm van een ster, met acht punten beplakt met wit papier en daar op een afbeelding van Christus' geboor te. Het programma van 10 december bevat een. heel aantal liederen die bij deze gelegenheid in Rusland werden gezongen. Het Soester Byzantijns Kleinkoor is een ensemble dat liturgische muziek uit de Russische traditie zingt en dat is samen gesteld uit amateur-vocalisten die zich betrokken voelen bij de Russisch-ortho- doxe Kerk. Het Soester Byzantijns Ka merkoor is in 1992 door Frans Wertwijn opgericht; dit Kleinkoor is een afsplit sing ervan. In dit concert zingt het koor liturgische Kerstgezangen uit de Russi sche traditie. Het Amsterdams Slavisch Koor is in fe bruari '97 opgericht door Frans-Joseph Wertwijn. Het repertoire bestaat uit de prachtige liturgische muziek uit de tra ditie van de Russische kerk enerzijds en uit Russische en Oekraïense volksmu ziek anderzijds. Dit koor bestaat uit 24 leden. In het kerstconcert van 10 de cember brengt het koor een aantal z.g. "kalyadki", kerstliederen die niet litur gisch zijn, maar buiten de kerk worden gezongen, te vergelijken met de Engel se "Christmas Carols". Beide koren hebben het afgelopen jaar regelmatig hun medewerking verleend aan kerkdiensten en gaven daarnaast (elk koor afzonderlijk) een kleine tien tal concerten. Dirigent Frans-Joseph Wertwijn is geboren in Amsterdam, groeide daar op en studeerde aanvanke lijk piano aan het Amsterdams Conser vatorium, later hoofdvak koordirectie aan het Conservatorium van de Vereni ging "Het Muzieklyceum" Amsterdam. Hij kan bogen op een lange ervaring als koordirigent en leidt behalve de boven staande koren ook het Vrouwenkoor "Le Madre Cantano" te Zeewolde. Daarnaast is hij werkzaam als pianodo cent in zijn lespraktijk in Soest. De or ganisatie van het concert is in handen van Artishock Klassieke Concerten. Aanvang 15.00 uur (Oude Kerk!). Re serveren: maandag t/m vrijdag 9.00- 13.00 uur, tel. 6019577. Toegang: 15,00; kinderen 5,00; leden Artis hock 10,00. Voorverkoop bij De Gou den Snaar, Steenhoffstraat. Zaterdag 9 december Jan Menu "Al een hele tijd vragen mensen me waar ik buiten Dig d'Diz nog meer te horen ben op baritonsax, zo vaak dat ik me zelf ook af ging vragen waarom ik niet meer met de bariton op pad ben. Het rondsjouwen met 16 kilo koper kon het bezwaar niet zijn. Ook door mijn liefde voor 'lekkere ouder wetse muziek" moest er iets gebeuren. Welnu, niet gedraald en maar eens met Jan Voogd gebeld, want die moet er natuurlijk bij, dat bent u met me eens. We waren er snel uit. Gelukkig was Jan Huydts net verlost van zijn drukte met het conservatorium, en consensus werd bereikt over de drummer, Gijs Dijkhui zen. Daar hadden we alleen een pro bleem; zijn naam. Om met Sinatra te spreken; "we gave him the loyalty test immediately". U begrijpt het, in dit or kest draagt Gijs de eervolle naam "Jan- Gijs Dijkhuizen". Een band moet een eenheid zijn, nietwaar. Muzikaal willen we ons niet vastleggen op stijlperiodes e.d., we willen simpelweg mooie muziek maken, en dat Iaat zich niet in hokjes vastleggen". Jan Menu's Baritone quar tet zal in het seizoen 2001-2002 met Frank Groothof (Jan-Frank Groothof?) een kindertheatertournee maken. Saxofonist Jan Menu (1962) won het Loosdrecht Jazzconcours in 1989 en ontving datzelfde jaar de Wessel Heken prijs. De jury, bestaande uit bekende en gewaardeerde jazzmusici critici waar onder arrangeur-bandleider Jerry van Rooyen, prees zijn originele frasering, harmonische kennis, melodische zeg gingskracht en zijn sterke persoonlijk heid in zijn spel. Met Maarten van der Grinten (gitaar) en Jan Voogd (contra bas) vormt Jan Menu (baritonsaxofoon) sinds 1989 het eigenzinnige trio Dig d'Diz. Als vast lid van het bijzondere Greetje Kauffeld Trio (zang - tenorsaxo foon - gitaar) is hij veel te vinden op binnen- en buitenlandse podia. Ook maakt hij deel uit van Jazz Orchestra of the Concertgebouw. Jan Menu is als hoofdvakdocent saxofoon verbonden aan de jazzafdeling van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Jan Huydts, geboren in Schiedam op 25 februari 1937 is pianist en componist: Begeleidingstrio in de Blue Note te Ber lijn met als solisten Dexter Gordon, Jo- hnny Griffin, Donald Byrd e.v.a. Daar na tournees met verschillende orkesten door Europa en Afrika. Pianist/arran geur/orkestleider bij Wim Sonneveld voorstellingen en bijbehorende lp's. Tournees met de Hollands-Duitse Jazz- Rockgroep Third Eye in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Diverse op tredens met het Wim Overgaauw Kwar tet. Orkestleider/arrangeur bij twee Jas- perina de Jong shows. Adjunct-Direc teur van het Hilversums Conservato rium, afdeling Jazz. Jan Voogd (3 december 1955) speelt contrabas. Al jarenlang maakt hij deel uit van de Nederlandse jazz-scene en speelde met talloze binnen- en buiten landse musici waaronder Chet Baker, Soesja Citroen, Martin van Duynhoven, Sal Nistico, Clark Terry en Sarah Vaug- han en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij maakte tournees met ver schillende bands doof o.m. Japan, India en Afrika. Naast Dig d'Diz is Jan Voogd lid van de formatie Peter Ypma Plus Bleven en is hoofdvakdocent bas Jazz aan het Gronings Conservatorium. Jan-Gijs Dijkhuizen (19-08-1976): na in zijn jeugd (kort geleden) aanvanke lijk cello en pianolessen gevolgd te heb ben, wonnen op zijn 15e jaar de trom mels het van de snaren. Zijn voorliefde was onmiddellijk de jazmuziek en via brassbands enz. speelt hij inmiddels met musici als Cees Slinger, Greetje Kauf feld, Henk Meutgeert, Georgië Fame en anderen. Jan-Gijs kan beschouwd wor den als een van de meest swingende drummers van zijn generatie. Aanvang 21.00 uur - Toegang f 12,50.Reserveren: maandag t/m vrij dag 9.00-13.00 uur, tel. 6019577. Maandag 11 december "Topsy-Turvy" speelt zich af in de jaren 1880 in de Londense society. De film beslaat een korte periode in het leven van de fameuze operettemakers Gilbert en Sullivan, hun vrouwen, vriendinnen en acteurs. "Topsy-Turvy" begint met de première van Princess Ida, eindigt met die van hun volgende productie, "The Mikado", en toont alles wat daar tussen in gebeurt: dolzinnige ovaties, vernietigende kritieken, ruzies, repetities en een bezoek aan de tandarts. "Ondersteboven" betekent de titel van de nieuwste film van Mike Leigh, die vooral bekend staat om zijn aangrijpen de sociale drama's als "Naked" (1993) en "Secrets Lies" (1996). Leigh maakt nu een uitbundige kostuumfilm en verrast daarmee iedereen die in hem vooral een voorvechter van de Engelse onderklasse ziet. "Topsy-Turvy" speelt zich af op het moment dat de roem van het befaam de duo Gilbert en Sullivan tanende is. De flamboyante levensgenieter Sullivan krijgt last van een minderwaardigheids complex en wil serieuze muziek gaan schrijven. Maar zijn tegenpool, de cyni sche en prikkelbare Gilbert, wijst hem op hun contract met het Londense Savoy-theater. De redding komt als Gil bert met zijn vrouw door het bezoek aan een tentoonstelling besluit de Japanse cultuur als setting voor zijn nieuwste li bretto te nemen. "The Mikado" wordt een groot succes. Als toeschouwer ga je langzamerhand in de figuur van Gilbert die van maker Mike Leigh herkennen. Gilbert, die vol gens zijn critici de koning van het dom me operette-vermaak is, produceert zijn nonsense namelijk wel met de passie en ernst van de ware idealist. Ook al ne men de high brow-ers zijn liedjes over de hitte in het harnas, de magische krachten van een toverdrahkje en de giechels van Japanse schoolmeisjes niet serieus, zelf doet hij dat wel. En geef hem ongelijk, want zelden klinkt de Engelse taal mooier en melodieuzer dan in de prachtige rijmende, malle tekstjes van deze Gilbert. Imponerend en overtuigend geeft acteur Jim Broadbent gestalte aan de hoofdfi guur. Met rode appelwangetjes en het aplomb van een hoge commissaris laat hij acteurs en zangers sidderend onder zijn wil buigen. En hij laat het Londen se publiek, dol van enthousiasme, door de straten dansen. Wie zou niet onder steboven raken van dit Britse kwaliteits- vermaak. Aanvang 20.30 uur. Toegang: 9,00/ CJP/65+ 7,00. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9.00-13.00 uur, tel. 6019577.

Soester Courant | 2000 | | pagina 19