René Lezard SAND Unieke vereniging van eigenaren bundelt krachten in Overhees I Asielzoekers onderhouden AZC zelf Stefan Ammerlaan wint Gouden Award voor professionele fotografie Verkeersveiligheid 97-99: de resultaten voor Soest ;k naar s h l www.heerenvanbrederode.nl 'Autoverbod rond basisscholen' www.heerenvanbrederode.nl Poging tot doodslag op het verkeerde slachtoffer? PAGINA 4 WOENSDAG 6 DECEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 5 ilden Vrijwilligerswerk verdrijft verveling 'Mijn foto's moeten perfect zijn' Service bij Schoemaker Mobiliteitsstelling voor december 2000: Soest scoort matig in rapport Honderste lid wordt binnenkort verwacht KERSTMARKT Volksdansinstuif bij Terpsichore i lijkheden en vormen van nader te onderzoeken ie gemeenten een advies. cteerd, onder voorbehoud rlening door de gemeente- eau moet aangeven welke amenwerking het meest doeltreffend is. De keuze itieve vorm van samenwer- van de uitkomsten van het oest is in dit stadium geen tan een intergemeentelijke st, die de voorkeur heeft i Bunschoten. In het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Albert Cuyplaan in Soest verrichten ruim veertig asielzoekers allerlei onderhouds- en schoon- maakwerkzaamheden. Zij doen dit werk op vrijwillige basis voor het symbolische bedrag van 25 gulden per week. In Nederland mogen asielzoekers zonder permanente verblijfsstatus namelijk niet werken. "Ze moeten het niet van het geld hebben, maar kunnen zich zo wel L nuttig maken", legt medewerker Ahmed Maguilej van het basisteam Opvang uit. ering lingen op het gebied van de rheid maken een flexibele •iale Dienst in eike gemeen lijk. Om dat te realiseren, eenten gebruik maken van rtise en bepaalde taken on- ;len. Ook moeten de werk- e verschillende diensten op en afgestemd. Zo moet een matiseringspakket worden >orlopig blijven de gemeen- nden onafhankelijk van el- i, maar in een later stadium ppeling mogelijk zijn. Het >matiseringssysteem zal nog rden ingevoerd, de verdere ;ng zal, afhankelijk van de adviezen, in de loop van krijgen. ling Communicatie ijn ingevolge artikel 8.25 Wet te trekken. (veestal achter het woonhuis) stukken liggen ter inzage van .30 uur openingsuren iLIJKE BEDENKINGEN te- :bestuur (Postbus 2000, 3760 zijn persoonlijke gegevens niet bedenkingen bij het gemeen- BEDENKINGEN inbrengen gedachtewisseling, waarbij de i0. vrager en de adviseurs, slechts nkingen heeft ingebracht, tenzij [tijdig) bedenkingen in te bren- 5-6093643. 1 taxis en 1 eik een eventuele vergunning kun- idmaking kenbaar maken bij de 3760 CA Soest, telefoonnum- ren en 2 sparren eel op terrein voor speeltuinen elkers men 6 weken na verzending van irgemeester en wethouders van Het is tien uur 's ochtends. Koffietijd voor de vrijwilligers van de onderhouds ploeg onder leiding van medewerker Eric Holdinga. Een kleine door tl-bal- ken verlichte ruimte in de kelder van het voormalig bejaardenhuis Molenschot doet dienst als vergaderzaaltje annex koffiekamer voor de onderhoudsploeg die (meestal) acht vrijwilligers telt. Van daag zijn vier asielzoekers komen opda gen. "Het is een vaste groep jongens die we goed kunnen gebruiken. Dit is een oud gebouw, dus er is genoeg te doen aan onderhoud", vertelt Eric Holdinga. De asielzoekers verhelpen elektrische storingen, lekkages en kapotte lampen. Verder onderhouden ze het hang- en sluitwerk, het sanitair, de verwarming en de tuin en nemen ze ook het schilder werk voor hun rekening. Geen status Sasa Petrovic - "mijn nationaliteit is Roma" - is nu bijna twee jaar in Neder land en heeft nog geen officiële ver blijfsstatus. Hij wil niet terug naar zijn geboorteland, het door burgeroorlog verscheurde voormalige Joegoslavië, en is dus in (onzekere) afwachting van de uitkomst van zijn asielprocedure. Het vrijwilligerswerk levert hem weinig op, maar doorbreekt wel de dagelijkse sleur van het wachten. "Die 25 gulden is voor mij sigarettengeld. Ik kan beter iets doen dan dat ik de hele dag op mijn kamer zit. Dan ga ik alleen maar den ken", vertelt Petrovic, die in Servië in een autofabriek werkte. Zijn technische vaardigheden komen goed van pas bij het onderhoudswerk. Bij afwezigheid van Eric Holdinga is Petrovic dan ook de 'chef. Zijn 'collega' Haris Vrbanjac komt uit Bosnië en wil ook liever in Nederland blijven. Hij heeft nu een tijdelijke ver blijfsvergunning en hoopt op een per manente status. "Ik voel me thuis hier in Soest en ken elke straat. De stilte en rust vind ik mooi", vertelt de Bosniër. Het vrijwilligerswerk is volgens Haris goed voor hem omdat hij dan tenmin ste iets doet en er ook nog wat van leert. Evenals vele andere (jonge) bewoners van het AZC Soest, volgt hij onderwijs aan het ROC De Amerlanden in Amersfoort. Het gaat een stuk beter met Haris Vrbanjac sinds hij aan een tumor is geopereerd. De zware operatie werd mede mogelijk gemaakt door me vrouw Ammy-Langenbach van Stichting Vluchtelingenwerk Soest, waarvoor hij haar zeer dankbaar is. Contactpersoon Ahmed Maguilej is medewerker van het basisteam Opvang en vijf jaar in Neder land. De Marokkaan, die het klassieke Arabisch beheerst, vervult een 'brug functie' binnen het AZC Soest. Er wo nen namelijk Irakezen, Turken, Koer den, Somaliërs, Iraniërs, Soedanezen en Libiërs. Met al deze mensen kan Magui lej in het Arabisch communiceren. Bo- Medewerkers Ahmed Maguilej en Eric Holdinga en 'vrijwilligers'Haris Vrban jac en Sasa Petrovic voor het AZC Soest, vendien is hij bekend met hun culture le achtergrond en gedrag, zodat hij kan 'tolken en bemiddelen' bij eventuele misverstanden tussen bewoners van het AZC en medewerkers. Als het gaat om onderwijs (ROC De Amerlanden), sport of kinderactiviteiten dan is Ah med Maguilej contactpersoon voor de asielzoekers. Maguilej beaamt dat de 25 gulden die de vrijwilligers wekelijks krijgen voo"r hun inspanningen, geen hoog bedrag is. "De bewoners kunnen zich op deze manier nuttig maken en nemen zelf de verantwoordelijkheid voor het regelen van hun zaakjes. Ze gaan op deze ma nier inzien dat ze zelf zorg moeten dra gen voor hun woonomgeving." Dat past goed in het beleid van de medewerkers van AZC Soest om de zelfredzaamheid en het eigen initiatief van bewoners zo veel mogelijk te bevorderen. De bewo ners moeten het volgens Maguilej zelf leuk vinden om klusjes te doen. "Niets is verplicht. Wij stimuleren alleen acti viteiten van de bewoners", legt Magui lej uit. Perfectionistisch en vernieuwend, dat waren volgens de leden van Stichting Dutch Institute of Profes sional Photography de kenmerken van de vier foto's waarmee Stefan Ammerlaan de Gouden Award voor professionele fotografie won. De beroepsfotograaf, wiens studio in Soest is gevestigd, is in 12 jaar uit gegroeid tot een gerenommeerd vakman met klanten in het bovenste marktsegtnent. Hij maakte recla mefoto's voor grote autobedrijven als Mercedes en heeft al vele be kendheden vereeuwigd. Voordat Stefan Ammerlaan met zijn gelijknamige bedrijf twee jaar geleden naar Soest verhuisde, werkte hij 8 jaar in Leusden. De Soester was vanaf de middelbare school al geïnteresseerd in fotografie. Als lid van de fotoclub bracht hij behoorlijk wat uurtjes door in de donkere kamer. Nadat hij op de School voor Fotografie in Den Haag de fijnste kneepjes van het vak had geleerd, kon hij al snel aan de slag bij het bedrijf Capital Press op Schiphol-Oost. Bij deze firma maakte Stefan voornamelijk bedrijfsreportages en fotografeerde hij ook veel voor Joop van den Ende Pro ducties. Al na anderhalf jaar, in 1988, begon Ammerlaan als zelfstandig fotograaf. "Het was wel wat behelpen, die eerste jaren. Mijn studio bestond uit een zol derkamertje met twee flitslampjes en een oude Hasselblad. Ik nam mezelf voor om elke week minimaal drie be drijven te benaderen. Gelukkig had ik met een aantal klanten van Capital Press een bijzonder goede relatie opgebouwd en deze relaties hielpen me ook verder. Toen het na een maand of vijf en beet je begon te lopen verhuisde ik de studio naar de slaapkamer, die wat groter was. Het was pure eenvoud en ik durfde mijn klanten niet eens in mijn studio uit te nodigen. Ik begon me te irriteren aan die gebrekkige ruimte. "Toen ik een opdracht kreeg van een grote auto-importeur moest ik wel een grotere ruimte zoeken. In mijn oude stu- )AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs l verzorgen snelle en vakkundige reparatie Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! eHperi Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 dio was net plaats voor één model, laat staan voor een auto. Ik heb toen ander halve week de tijd gehad om een ruim te te vinden én in te richten als studio. Bij de eerste makelaar die ik bezocht kwam juist een telefoontje 'op maat' voor me binnen. De volgende dag was ik in het bezit van 250 vierkante meter studioruimte. Vanaf dat moment is het heel hard gegaan. Doordat ik een grote studio kreeg werden ook mijn opdrach ten groter. Zo gaat dat." Perfectionist Al snel werkte Stefan Ammerlaan on der meer voor Pon's Automobielhandel, C A, Yves Rocher en Philips. "Het werd razend druk. De studio groeide uit tot een groot bedrijf en ik had verschil lende personeelsleden in dienst. Ik be gon om half negen 's ochtends en ging vaak tot twaalf of één uur 's nachts door. Ik ben een perfectionist. Fotogra fie heeft alles met licht te maken, en dat moet altijd precies goed zijn. Het licht zorgt voor de sfeer van de foto. Ik vind het leuk om met licht te experimente ren. Bij elke opdracht probeer ik weer een nieuw 'wereldrecord' te behalen. Mijn foto's moeten perfect mooi wor den." "Ruim twee jaar geleden vond ik het tijd worden om het iets rustiger aan te doen. Ik heb een vrouw en twee zoon tjes en ik wilde ook meer tijd aan hen besteden. Ik besloot om een huis en een kleinere ruimte voor een studio te gaan zoeken, om samen met mijn vrouw Jac- kie verder te gaan. Via een website van de NVM (makelaars) kwam Stefan in Soest terecht. "Erg grappig, omdat ik ook in Soest geboren ben," lacht hij. Oude schuur Het pand waarin de studio is gevestigd was oorspronkelijk een oude schuur, die dienst deed als opslagruimte voor een transportbedrijf. Na een grondige ver bouwing heeft de studio een prachtig interieur gekregen in warme kleuren. "Ik zit nu echt in een luxe positie. Ik maak alleen nog maar mooi werk voor heel leuke klanten, ik doe alleen nog wat ik écht leuk vind. Natuurlijk heb ik ook wel momenten dat ik het eventjes gehad heb, dat heeft iedereen. Maar als ik me dan twee uur opsluit met allemaal fotoboeken van topfotografen dan heb ik binnen een no-time weer energie. Ik vind het leuk om de techniek van goe de foto's te analyseren en proberen toe te passen in mijn eigen fotografie. Je moet jezelf voeden met inspiratie. De communicatie in mijn fotografie is erg belangrijk. Communicatie is emotie, je t iemand uit." Kunst Naast fotograferen is Ammerlaan de laatste jaren ook steeds vaker bezig met filmen. "Ik heb filmpjes gemaakt voor Postbus 51 en Ear Eye. Filmen is ook een passie van me. Later als ik stop met fotograferen, zou ik wel eens een speel film willen maken." Maar voordat het zo ver is zijn er nog genoeg andere plan nen die de Soester wil uitvoeren. "Ik wil me graag aan de kunst gaan wijden. Ik kom vaak in bedrijven die geen mooie inrichting hebben. Lelijke oude posters aan de muur, halfdode planten. Ik zou het leuk vinden om fotografische kunst werken voor firma's te maken die pre cies op maat zijn. Dan bedoel ik dat ik, als het betreffende bedrijf een knakwor- stenfabriek is, iets met foto's van knak worsten zal doen. Verder wil ik de klem- van de kunstwerken aanpassen aan de kleuren van het interieur van een klant. Ik werk ook steeds meer met digitale fotografie. Met deze vorm kun je ook opnamen inscannen en bewerken. Ik meng oude fotografische technieken met nieuwe. Dat wordt als vernieuwend gezien en daarmee heb ik ook de Gou den Award in de wacht gesleept." Het is duidelijk dat de fotograaf na al die jaren nog niet in routine is vervallen. "Ik zal nooit op 'de automatische piloot' werken. Daarvoor vind ik mijn vak veel te leuk en veelzijdig." Met de publiekscampagne "Mate loos Mobiel" wil Soest meer be kendheid geven aan alternatieven voor - in het bijzonder - autoge bruik binnen de gemeente. In het kader van deze campagne plaatst de gemeente sinds medio dit jaar de 'mobiliteitsstelling van de maand' op het discussieplatform van haar website www.soest.nl. De nieuwe stelling voor de maand de cember luidt als volgt: "Ouders die hun kind veilig naar school willen brengen laten hun auto thuis! Dat geldt ook voor de ouder die vervolgens doorgaat naar zijn/haar werk." De verkeersveiligheidsorganisatie 3VO pleit voor een autoverbod rond basis scholen. Doel is het terugbrengen van het aantal jeugdige verkeersslachtoffers. Sinds 1998 is het aantal dodelijke ver keersongevallen in de leeftijdsgroep vijf tot negen jaar verdrievoudigd. De ver- keersonveüige situatie rond basisscholen is de organisatie een doorn in het oog. Uit onderzoek blijkt dat steeds meer ouders hun kroost met de auto naar school brengen en weer ophalen. Van elke honderd kinderen maken er op die manier dagelijks veertien het autoritje. Ouders halen en brengen hun kinderen in de veronderstelling dat het veiliger is. Het af- en aanrijden van al die auto's leidt bij veel scholen echter tot een ge weldige chaos en onoverzichtelijke si tuaties, met name voor de kinderen die te voet of met de fiets zijn. In enkele Nederlandse gemeenten zijn rondom sommige scholen reeds autovrije zones afgekondigd. Ouders worden er ge dwongen hun auto op een aparte plaats te parkeren om kinderen in- en uit te laten stappen. 3 VO heeft aangekondigd in overleg te willen treden met gemeen ten om autoverboden rondom basis scholen af te dwingen. Maatwerk is volgens 3VO-woordvoer- der Bert Woudenberg vereist, omdat de situatie bij elke school anders is. Het afkondigen van een autoverbod rondom scholen is volgens hem een uitermate reële optie. "In de Verenigde Staten is het al standaard", zegt hij. Muis of Antwoordnummer Het betreffende discussieplatform is voor internetters via het blokje "discus sie" met enkele klikken te bereiken op de vernieuwde website van de gemeente Soest (www.soest.nlV Wie niet over in ternet beschikt kan een ongefrankeerde brief sturen aan Gemeente Soest, afd. G&M, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest, onder vermelding van "mo biliteitsdiscussie" linksboven op de en velop. Het verkeersveiligheidsrapport over de periode 1997 t/m 1999 van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid (ROV) Utrecht behandelt twaalf thema's. Hieronder volgt een overzicht van de 'score' van Soest op elk van deze thema's, waarbij Soest steeds wordt vergeleken met de 'ge middelde Utrechtse gemeente'. De gepresenteerde cijfers zijn gemid delden over de jaren 1997,1998 en 1999. Uit de resultaten blijkt dat Soest acht maal in negatieve zin af wijkt van het Utrechtse gemiddelde, een matige score. 1. Slachtoffers t.o.v. taakstelling 2000 [gemiddeld aantal slachtoffers 97/99 - aantal slachtoffers in peiljaar *86] aan tal slachtoffers '86 x 100%. Voor Soest is het gemiddelde t.o.v. 1986 -10%, voor de provincie Utrecht in totaal +5%. 2. Ongevallen op gemeentelijke wegen per kilometer [gemiddeld aan tal ongevallen op gemeentelijke wegen 97/99]aantal kilometers gemeentelij ke wegen. Soest 0,45 en Utrecht 0,30. 3. Ongevallen op provinciale wegen per kilometer [gemiddeld aantal ongeval len op provinciale wegen 97/99]aan tal kilometers provinciale wegen. Soest 0,92 en Utrecht 1,17. 4. Ongevallen op rijkswegen per kilometer [gemiddeld aantal ongevallen op rijkswegen 97/99] aantal kilometers rijkswegen. Soest 0,29 en Utrecht 0,75. 5. Ongevallen binnen bebouwde kom [gemiddeld aantal ongevallen binnen bebouwde kom 97/99] gemiddeld (totaal) aan tal ongevallen 97/99 x 100%. Soest 78,2%, Utrecht 51,6%. 6. Ongevallen met alcoholgebruik [gemiddeld aan tal ongevallen met alcoholgebruik 97/ 99] gemiddeld (totaal) aantal ongeval len 97/99 x 100%. Soest 5,6%, Utrecht 7%. 7. Ongevallen met fietsers [ge middeld aantal ongevallen met fietsers 97/99]gemiddeld (totaal) aantal on gevallen 97/99 x 100%. Soest 36,1%, Utrecht 26,7%. 8. Ongevallen met bromfietsers [gemiddeld aantal onge vallen met bromfietsers 97/99]gemid deld (totaal) aantal ongevallen 97/99 x 100%. Soest 33,9%, Utrecht 25,3%. 9. Ongevallen met 4 t/m 11-jarigen [ge middeld aantal ongevallen met 4 t/m 11-jarigen 97/99] gemiddeld (totaal) aantal ongevallen 97/99 x 100%. Soest 4,8%, Utrecht 3,8%. 10. Ongevallen met 12 t/m 15-jarigen [gemiddeld aantal ongevallen met 12 t/m 15-jarigen 97/99] gemiddeld (totaal) aantal on gevallen 97/99 x 100%. Soest 9%, Utrecht 6,6%. 11. Ongevallen met 16 t/m 18-jarigen [gemiddeld aantal on gevallen met 16 t/m 18-jarigen 97/99] gemiddeld (totaal) aantal ongevallen 97/99 x 100%. Soest 21%, Utrecht 17,2%. 12. Ongevallen met 65-plussers [gemiddeld aantal ongevallen met 65- plussers 97/99] gemiddeld (totaal) aantal ongevallen 97/99 x 100%. Soest 16%, Utrecht 13%. N.B. Bij de ongevallen gaat het om zo genoemde letselongevallen, waarbij meerdere slachtoffers kunnen vallen. Bovendien zijn alleen de geregistreerde ongevallen in de cijfers verwerkt, zodat het werkelijke aantal hoger ligt. Soest is een van de weinige gemeen ten met een vereniging van "laag- bouw"-eigenaren. Het zijn de (bijna 100) bewoners van de (voormalige huur-)woningen in Overhees I, voornamelijk gelegen aan de "pa den" zoals het Choristenpad - en aan de Willaertstraat. De vereniging bestaat sinds 1 juni en is de voort zetting van de bewonerscommissie, die de belangen van de huurders be hartigde bij de Woningstichting Soest, later Achtgoed. In Overhees I staan zo'n 295 woningen in deze categorie. Er staan ook huizen die gehuurd werden/worden van Sint Joseph (inmiddels opgenomen in de SCW). De vereniging vertegenwoordigt echter voornamelijk voormalige Acht- goed-huurders, die vanaf vorig voorjaar eigenaar van hun woning zijn geworden. Velen van hen zijn nog huurders-van- het-eerste-uur: de huizen werden in 1975 gebouwd en zijn intussen dus om en nabij een kwart eeuw oud. Het grootste deel van de leden bestaat dan ook uit vijftigers, die hier als jonge ge zinnen onderdak vonden. De kinderen zijn intussen al grotendeels de deur uit, maar er is de laatste tijd wel weer spra ke van een nieuwe jonge "toevloed" die zich in Overhees I vestigt. Unicum De vereniging van eigenaren heeft een actief bestuur, zes man/vrouw sterk. Naast voorzitter Wil Janssen en secreta ris Hennie Janssen (geen familie overi gens) bestaat het uit penningmeester Kiek Jongen en de leden Wim ter Haar, Hilda Overeem en Linda van Deursen, die alle drie de "vice"-functies bekle den. Maar ook de leden zónder be stuursfunctie zijn actief; ze komen in elk geval graag op de vergaderingen en dat mag zeker een unicum worden ge noemd. Een opkomst van bijna de helft was tot dusver geen zeldzaamheid. Kom daar eens om bij andere verenigin gen... Ook voor de komende ledenver gadering (dinsdag 12 december in De Vrije Teugel) rekent het bestuur op gro te belangstelling. Als de voortekenen niet bedriegen mag daar het 100e lid worden verwacht en het bestuur zal hem/haar met open armen - en onge twijfeld een bloemetje - ontvangen. Kortingen De vereniging dóet wat voor haar leden, zo blijkt uit een gesprek met de bestuur ders Wil en Hennie Janssen. Naast aan trekkelijke kortingen bij leveranciers op het gebied van woningonderhoud - verf/behang en doe-het-zelf-artikelen - is er van de zomer al een actie dubbel glas gevoerd, wat zomaar weer 25 leden opleverde. Het lidmaatschap kost 25 gulden per jaar (exclusief de eenmalige inschrijvingskosten van 15 gulden) en ze worden via een nieuwsbrief op de hoog te gehouden van alle ontwikkelingen. Er zijn bijvoorbeeld vergevorderde plannen voor een gezamenlijk aanpak van de dakgotenschoonmaak. "Sommige leden hebben samen al een ladder aange schaft." Dat de nieuwe eigenaars de krachten graag bundelen is niet zo vreemd. De huizen, zoals gezegd 25 jaar oud, be gonnen in de loop der jaren de nodige gebreken te vertonen. Dat is volgens het bestuur vooral te wijten aan de "revo lutiebouw" die destijds werd toegepast. "Het moest toen allemaal supersnel klaar zijn." Betonrot - als gevolg van te veel zand in het beton - is geen uitzon dering. Achtgoed wenste daar weinig meer aan te doen toen eenmaal het be sluit gevallen was om de huizen te ver kopen aan de bewoners die dat wilden. "Dan koop je 't toch niet, zeiden ze..." Toch was het voor de meeste huurders aantrekkelijk om hun huis te kopen. De maandelijkse huurprijzen zijn niet kin derachtig (nu ca. 1080,00) en de huur verhogingen waren doorgaans ook niet misselijk. Gezamenlijk belang Dat de vereniging zo sterk groeit en bloeit vindt het bestuur zelf ook verba zend. "Achtgoed zou bijvoorbeeld óók lid kunnen zijn, maar die wil eigenlijk niks meer met ons te maken hebben." De vereniging streeft er wel naar min stens tweemaal per jaar overleg met Achtgoed te hebben, omdat men nu een gezamenlijk belang heeft. De woning bouwcorporatie houdt de boot echter 5, constateert het bestuur. Overigens leek Achtgoed destijds wel ingenomen te zijn met de "kritische" benadering van de leden. Die zorgde ervoor dat voor de laatste schilderbeurt - aanvankelijk in zeven kleuren gedacht - slechts drie kleuren worden toegepast. "Wat ze eerst voorstelden was echt té gek..." De kwaliteit van het schilderwerk laat veel te wensen over, zo blijkt. De verf verkleurt en bladdert af, zoals eens te meer is gebleken tijdens het aanbrengen van het dubbele glas. Veel bewoners hadden trouwens hun huis intussen zelf al overgeschilderd. Het betrokken schil dersbedrijf heeft wel beloofd dat het wil praten, maar sommige bewoners willen intussen liever niets meer met de schil ders van het bedrijf te maken hebben. "Die zeggen: geef ons nou maar een paar potten verf, dan knappen we dat klusje zelf wel op." Voorzitter Wil Janssen (l.)en secreta ris Hennie Janssen van de Vereniging van Eigenaren Overhees I. "We blijven er flink achteraan zitten," aldus de bestuursleden Wil en Hennie Janssen. En juist dat is ongetwijfeld het geheim van het succes van deze unieke vereniging. zaterdag 9 december a.s. Het wordt'weer gezellig zaterdag a.s. bij Jasmijn. Wilt u ook van de decem- bersfeer komen proeven kom dan even kijken. Alles om die warme decembersfeer in huis te halen vindt u volop bij Jasmijn. Prachtige pompoemballen, kaarsen, cadeaus, kleurrijke glazen vazen, kransen, enz., enz. De bloembindsters Van Jasmijn demonstreren de hele dag de mooiste kerstarrangementen, kortom een dag vol kerstideeën, p.s. zaterdag ook kerstbomen in de aanbieding! Mooie GEVLOCHTEN DEURKRANS in winterlook, naturel en zilver Normaal 16,95 nu9, POTHYACINT 3 in pot, div. kleuren, heerlijk geurend. 5,95 p/st, 2 voor9, Zuidpromenade 9-11 3768 EM Soest Tel. 035-6016877 Fax 035 - 6029221 Wim Feddes zal op vrijdag 8 december bij Terpsichore de laatste volksdansin stuif van het jaar 2000 leiden. Wie dat evenement in oktober gemist heeft, krijgt nu een herkansing. Oude herinne ringen ophalen, goud van oud dansen, een nieuwe dans aanleren, alles is mo gelijk op deze avond. Sinterklaas is al naar huis en de Kerstman is nog onder weg, dus geen reden om weg te blijven. Kom naar de gymzaal aan het Spinet pad in de wijk Zielhorst te Amersfoort. Het dansen begint om acht uur. De kos ten bedragen voor niet-leden een tien tje. Neem a.u.b. zaalschoenen mee. Een Soester kreeg in oktober van het vorig jaar de schrik van zijn le ven toen hij in zijn grijze Volkswa gen Golf op de Koningsweg in Soest opeens werd geramd door de Opel Vectra van een hem volkomen on bekende 40-jarige Utrechter. De Vectra reed drie keer tegen zijn por tier, de bestuurder stapte uit en pro beerde de Soester te lijf te gaan met een klauwhamer. De Soester sprint te weg. De bestuurder van de Golf begreep er niets van. Die riep tegen omstanders: "Ik ken die man niet." De Utrechter bleef vrijdag op de zitting van de recht bank in Utrechter volhouden dat hij zich niet had vergist in de kleur van de Golf. Maar ook officier van justitie mr. I. Hage was ervan overtuigd dat de Utrechter het verkeerde slachtoffer had uitgekozen. Niettemin eiste Hage negen maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, wegens poging tot doodslag. De Utrechter reed daar elke ochtend voor zijn werk naar Soest. Hij had een week voor het incident al aangifte ge daan dat hij al wekenlang werd achter volgd door een grijze Golf. De verdach te was die ochtend bang geworden toen de Golfbestuurder was uitgestapt en was toen op hem ingereden. De ver dachte meende dat de achtervolger was ingeschakeld door de familie van een Soesterse met wie hij een verhouding had gehad. Het slachtoffer verklaarde echter ook tegenover de politie dat hij zijn belager niet kende. Van achtervolgen was al helemaal geen sprake. De Soester stel de dat hij inderdaad elke ochtend in die buurt was, maar dat kwam omdat hij daar een collega ophaalde. Het slacht offer en andere getuigen verklaarden dat de Utrechter zijn wagen haaks op de weg had gezet en driemaal op het por tier van de Golf was ingereden. De rechtbank vroeg de Utrechter op de zitting of hij zich niet had vergist. De ex- vriend van de Soesterse, met wie de ver dachte enkele maanden eerder in een vechtpartij was beland, had immers een róde Golf. De verdachte bleef net als eerder tegenover de reclassering over tuigd van zijn eigen lezing. Hij bena drukte dat hij werd bedreigd door de familie van de Soesterse. Volgens officier Hage was het echter precies andersom. Zij meende dat de fa milie van de Utrechter juist de Soester se had bedreigd. Hage wees erop dat de vrouw van de Utrechter bij haar rivale aan de deur was geweest. De officier zat ermee dat een psychiater had verklaard dat de verdachte volkomen normaal was. Zij meende dat hij leed aan een hardnekkige achtervolgingswaan. Ze toonde er begrip voor als de rechtbank een nader psychiatrisch noodzakelijk zou achten. Raadsvrouwe Slijters stelde dat de snel heid van de wagen van haar cliënt veel te laag was om van doodslag te kunnen spreken. Ze benadrukte dat er geen schaderapport van de Golf in het dos sier zat. De advocate vond verder dat er sprake was van een psychische over machtssituatie. In het geval de Utrech ter toch veroordeeld zou worden, vroeg zij om een werkstraf. Officier Hage had daar geen bezwaar tegen. De rechtbank doet op 15 december uitspraak. mi) 4

Soester Courant | 2000 | | pagina 5