)nd! VELL F J Kerstfeest in de Jongbloedlaan AMEY schenkt f 25.000 aan Abrona Bij Stone hangen de kisten in de lucht Als verplegende mee tijdens vakantie? Dat vraagt de Zonnebloem! de Zonnebloem Hulpverlening fc f H. van Oest b.v, PAGINA 16 ?tron! test WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 Negentien gezinnen gezamenlijk rond de kerstboom ied irm ertrekken ieslakens jnkussens I'Hl well.nl Kerkdiensten Medische dienst Nieuwe Kunstbus Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers Expositie in Militair Luchtvaartmuseum ba Vlooien antiekmarkt in de Banninghal D6 aanbiedingen van deze week; (geldig van donderdag 21 t/m zaterdag 23 december 2000) SNIJBLOEMEN maryllis Red Lion ier bos 3 stelen, bloemen per steel /an fl. 9,75 /oor KAMERPLANTEN Hyacint in 9 cm pot diverse kleuren per stuk fl. 1,90 3 stuks voor ar nog iets combimagne- ond! Uiteraard 62 EK Soest 468 't 17.30 uur "t 16.30 uur Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112. Soest tel. 035 - 602 18 41 DeSoester Courant houdt regelma- lig een straatinterview. De bewo ners vertellen over hun straat en de manier waarop ze met elkaar om gaan. Deze week: kerstfeest in de jongbloedlaan. Kan Hokke, Gijs van Brummelen en foop Nieuwpoort staan zaterdagmiddag Ijandenwrijvend voor de brandende (uurkorf. Ze kijken trots naar de acht nieter hoge kerstboom in het midden de straat. Versierd met lampen en ieurige linten verhoogt het deze sfeer; fat komt het jaarlijks kerstsamenzijn tan de bewoners van de Jongbloedlaan Kker ten goede. •jilet een man of tien hebben we van- Borgen deze boom uit het bos van teatsbosbeheer weggehaald," vertelt pop trots. "Daar zijn we een hele tijd pee bezig geweest want het is een toer pnzo'n grote boom op de aanhanger te lijgen. Je moet de takken bij elkaar inden, er steekt altijd zo'n vijf meter ihteruit." Voor de tien stoere mannen jin jachttrofee opgetuigd overeind had- £n staan, zijn nog enige stevige woor- fa gevallen. Want een boom halen en «slepen, daarvoor zijn nog wel een Bar buurtgenoten te vinden. Maar de irlichting in de acht meter hoge boom irestigen, da's andere koek. Jat heeft Kenneth (Sastroredjo) ge- aan," geven de drie grif toe. "Die is >gal rap met de ladder en klimt zo de oom in. Dat lijkt allemaal heel makke- maar als je al wat lampen in de jom hebt hangen en aan de onderkant niets, dan moet alles weer op- ieuw gerangschikt worden. Maar wat eel erg belangrijk is, we zouden dit niet illen missen want je hebt een hoop lol let zijn allen. We kijken er elk jaar naar t." e voegen eraan toe dat ze zonder Niels Mferink) geen complete feesttent had- in gehad. "Da's een handig jong, die èeft dat in een handomdraai voor el- for." Ook de slokken kruidenbitter let de toepasselijke naam 'Soesterberg' in buurman/slijter Rob Brouwer, wor- :n zeer op prijs gesteld tijdens de zwa- klus. de boom er eindelijk staat, de vuur- irven branden en in de tent alles ge- ed staat voor het straat-kerstfeest dat vijf uur begint, vertellen de mannen at over het wonen in de Jongbloed- "We gaan niet wekelijks bij elkaar de koffie. Toch is er voldoende be- ngstelling voor elkaar in de straat. Ais mand hulp nodig heeft dan zijn we Het feit dat van de 21 woningen 19 milies gezamenlijk rond de kerstboom aan, is toch wel uniek vinden Han, ijs en Joop. "Een maand van tevoren iginnen we al met de voorbereidingen, an wordt er ook geld opgehaald. Want 'n boom kost toch tachtig gulden en jaar hebben we voor 650 gulden eklampen aangeschaft. Die gaan tien vijftien jaar mee. De andere lampen :den het maar drie jaar en die kosten >k bijna driehonderd gulden." an: "We gaan peilen of er interesse is maandelijks een bedrag van bijvoor- :eld vijf gulden te reserveren. Dan >ef je aan het eind van het jaar niet eteen een groot bedrag te betalen." inningmeester Han rekent uit dat 3 ocent van de 'winst' van de staatslo- ij, waaraan zo'n elf mensen in de rat deelnemen, besteed wordt aan het irstfeest. "Dat is toch mooi honderd Iden. Of we wel eens een grote prijs ibben gewonnen?" Hij lacht. "Was dat maar waar. Van de inzet komt 28 pro cent terug aan 'eigen geld'. Da's een vast gegeven." Wat hem betreft is de investering in lampen een goede zaak. "Wanneer iemand een tuinfeest geeft, dan kan die een snoer lampen lenen. We hebben trouwens niet alleen een kerstfeest. Zomers gebeurt er ook van alles." De helft van de bewoners woont al van af het begin in de Jongbloedlaan. Zij kochten de woningen vijfentwintig jaar geleden nieuw voor 82 duizend gulden. Nu staat het lege huis op de hoek te koop voor iets meer dan vier ton. De saamhorigheid in de straat uit zich ook in de kleur van de gevels. "Twee jaar geleden heeft Defensie de woningen geluiddicht gemaakt. We hebben toen de buitengevels opnieuw in de verf ge zet en allemaal gekozen voor dezelfde donkergroene kleur," zegt Hokke. "Dat straalt toch meer eenheid naar buiten toe, vinden we." De partytent waarin de bewoners kunnen schuilen als het mocht gaan regenen, is een cadeautje van de aannemer. Toen de woningen geluid- dicht werden opgeleverd, kregen ze ook een straatbarbecue van hem aangebo den. "Volgend jaar willen we ook eens een feest geven in de oud-Hollandse sfeer," verraadt een bewoonster. "Met spelletjes zoals hoepelen, koekhappen, sjoelen en ezeltje prik. Het zou leuk zijn als alle bewoners in klederdracht ko- Tegen vijf uur begint het wat drukker te worden in de Jongbloedlaan. De dames Broere, Van Brummelen, Brouwer, Van Rhenen, Barlo en Nieuwpoort hebben zich in de keuken uitgesloofd en pannen vol soep, glühwein en broodjes klaar gezet. Intussen wandelen muzikanten van Odeon de straat in. Cees Barlo komt wat moeizaam uit zijn woning ge strompeld omdat hij een tik van de kerstboom kreeg tijdens het vervoer. "Zeg maar in het heetst van de strijd," verweert hij zich dapper tegen de gek scherende opmerkingen van zijn buren. Wanneer Odeon 'Stille nacht' inzet, staan alle buren rond de kerstboom. Ook de kleine Vincent, die inmiddels tot de derde generatie Jongbloedlaan- bewoners hoort. Het guitige ventje raakt in extase als even later de kerstman ar riveert. Veilig op de schouders van zijn vader zwaait hij enthousiast; de zak met cadeautjes heeft zijn volle aandacht. Voor de Jongbloedlaners is de hilarische toespraak van de kerstman een hele be levenis. In vogelvlucht worden de straat bewoners op hun eigenaardigheden ge wezen, waarna de weergoden het ineens laten afweten. De tenten van buurman Niels bieden voldoende ruimte om de soep-etende straatbewoners te herber gen. Wat hen betreft is er geen vuiltje aan de lucht. I- 035 6915152. J. Tel. 035 6030952. Jaarlijks gaan zo'n 6.200 chronisch zieke en gehandicapte vakantiegangers op pad met de Zonnebloem. Wat zo'n vakantie betekent, is vaak niet in woorden uit te drukken, leder jaar heeft de Zonnebloem daarom een groot aantal verpleegkundigen en ziekenverzorgenden nodig: vrijwilligers i met pit die een week vrij willen maken om onze gasten een onvergetelijke vakantie te bezorgen. Ook verplegenden in het laatste deel van hun opleiding zijn welkom. Maakt u het ook in 2001 weer I mogelijk? NATIONALE VERENIGING .Kundige0 en rt tim noieie*"* en op WW®"T ea, doen tón™ ^be'ov.!^tótó directeur Postbus 2100 4800 CC Breda Bankrekening 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl m.v v. "Ik wil ook mee!" Zaterdag 23 december t/m maandag 25 december ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerslraat 75 Zaterdag 19,00 zr. Marie-Anne; canto- res Zondag 19.00 aalm. Duivenvoorde (Heybergh) Zondag 19.30 zr. Marie-Anne; herder tjesviering; kinderkoor Zondag 22.30 aalm. Duivenvoorde/zr. Marie-Anne; Avondviering; gemengd koor Maandag 10.30 pr. Van Hooijdonk; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 Zondag 10.00 ds. A.J. Bregman, Au- sterlitz Zondag 23.00 ds. M.A.A. Nawijn Maandag 10.00 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide Zondag 10.30 ds. H. Henstra Maandag 15.00 ds. H. Henstra; koor/ muziekgroep WORLD OLJTREACH CHURCH Stemerdingweg 3 Zondag 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, tel. 030-2284555. Maandag 08.00 - dinsdag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Dinsdag 08.00 - woensdag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken 1 Mevr. D. EUe, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarm nummer: 1.1.2. Grofvuil 035-6093666. Bewoners van vijftig jaar en ouder die de komende maanden gezellig uit wil len gaan naar cabaret, concert of toneel voorstelling kunnen opnieuw gebruik maken van het programma van de Soes ter en Soesterbergse Kunstbuswerk groep. Het aantrekkelijke is dat het ver voer geen obstakel meer hoeft te zijn. De bus brengt de mensen weg en haalt hen ook weer op. Op zaterdag 16 de cember staan de medewerkers van de ANBO en de PCOB in De Drie Eiken klaar om de aanmeldingen en bestellin gen aan te nemen, tussen 10.00 en 11.30 uur. Tijdens deze zitting kunnen geïnte resseerden informatie krijgen over de programma's. Wie meer wil weten over dit project kan daarover bellen met G. Meijerink, tel. 352041, en G. Dus- schooten, tel. 353338. Op maandag 18 december heeft de directeur van AMEV, de heer Kees Rutten, een cheque van f 25.000,- overhandigd aan Nico Peelen, di recteur van Abrona. De organisatie AMEV heeft dit jaar besloten geen kerstkaarten te sturen aan de rela ties, maar dit bedrag te besteden aan een goed doel. Abrona heeft twee projecten voorgesteld bij de AMEV en deze komen beide in aanmerking ter besteding van dit bedrag. In de eerste plaats wordt in cluster Si- rus op locatie Sterrenberg, een woon voorziening voor oudere mensen met een verstandelijke handicap, een bin nentuin aangelegd. Er kan bij mooi weer in deze tuin worden gezeten, maar de tuin is aan verschillende kanten ook van binnenuit door de zorgvragers te bekijken. Alle zorgvragers waren bijzon der verrast met dit geschenk. Sirius is onlangs verbouwd en de tuin komt nu ais een kroon op het werk. Aankomend voorjaar kunnen de zorgvragers genie ten van hun bloeiende buiten. Daarnaast wordt een deel van het be drag besteed aan het project Dorpshuis. Het Dorpshuis is centraal gelegen op locatie Sterrenberg en dient als ontmoe tingspunt voor alle zorgvragers die hier wonen. De sociale functie van het Dorpshuis is bijzonder belangrijk. De meeste zorgvragers zijn niet in staat om buiten locatie Sterrenberg hun vrijetijds besteding te vinden en het Dorpshuis is voor hen een geweldig ontmoetings punt. Het interieur en de aankleding van het Dorpshuis zijn echter sterk verouderd. Met het bedrag van de AMEV wordt in februari 2001 gestart met de verbou wing. De afdeling PR, Communicatie en Fondsenwerving van Abrona gaat intussen verder met het zoeken naar andere sponsoren die het ontbrekende bedrag willen schenken. De Blaricumse schilder Serge Stone was liever jachtpiloot geworden. Zijn moeder meende echter dat de kunstacademie een stuk veiliger zou zijn. Het belette hem niet om toch een vliegopleiding te volgen toen hij 32 was. Voor jachtvliegen was het toen al te laat. Stone uit nu zijn pas sie met verf en papier, de emoties willen echter niet van het doek drui pen. "Ik ben meer een ambachts man dan een schilder," zegt hij over zichzelf. "Ik werk het liefst met pre cisie." Serge Stone werd in 1939 geboren en was als kind al dol op tekenen. Daar naast had hij nog een ideaal: jachtvlie- ger worden. "Eigenlijk zit hier een treu rig verhaal achter," zegt hij. "Mijn moe der heeft me namelijk belet om de op leiding voor jachtvlieger te volgen. Ze was in die tijd weduwe en kende nogal wat mensen die hun zoons verloren. Ze wilde voorkomen dat mij dat ook zou overkomen." Volgens de schilder ging zijn moeder daarin heel ver. "Ik werd zelfs meegesleept naar de oogarts. Ik heb toen drie maanden met een bril ge lopen, voordat ik hem in de hoek gooi de. Pas op mijn 32-ste mocht ik van mijn tweede vader een opleiding volgen tot sportvlieger. Daarvoor moest ik in Soesterberg worden gekeurd. Wie schetst mijn verbazing dat ik op alle onderdelen werd goedgekeurd. Toen was het echter te laat om nog jachtvlie ger te worden." Stone kan nu om zijn eigen verhaal la chen. "Het zeer was toen al over. Maar ik ben altijd gefascineerd gebleven door vliegtuigen, en door de werkelijkheid zoals zij zich in het dagelijks leven voor doet. Dat wil niet zeggen dat er geen beweging zit in mijn schilderijen. Er zijn genoeg vliegers die zeggen: Die kisten hangen echt in de lucht. De schilderijen lijken soms op foto's. Voor Stone is er niets mooier dan de werkelijkheid na te bootsen. Hij werkt het liefst volgens bouwtekeningen. "Want als je weet hoe iets in mekaar zit, dan kun je dat makkelijker weergeven. Dat fotografische heb ik een beetje van mijn overleden vader. Die was foto graaf. Maar begrijp me goed, ik maak geen foto's vooraf zoals zoveel tekenaars en schilders doen. Ik houd ervan om rustig met een schetsboek op de knie ën voor een vliegtuig te zitten. Inder daad, zoals schilders vroeger op straat een brug tekenden." Aantrekkingskracht Dat de schilder de vliegtuigen die hij tekent goed kent, blijkt uit zijn werk, dat tot 1 mei in het Militair Luchtvaartmu seum hangt. "Zelf heb ik van 1972 tot 1986 redelijk actief gevlogen. Nu heb ik geen papieren meer, maar ik vlieg nog regelmatig mee met vrienden en beken den." Stone's bijna fotografische werk heeft niet alleen een bijzondere aantrek kingskracht voor mensen uit de vliegwe reld. "Ik heb een trouwe klant die met regelmaat een schilderij koopt. Zelf heeft hij een pompstation, waarvan ooit een prachtige foto is gemaakt. Daar wil de hij twee F-16's boven hebben. Ik heb toen een vlucht rond dat station ge maakt om de situatie te bekijken. De man is helemaal enthousiast over zijn schilderij." Het merendeel van de schilderijen die in het luchtvaartmuseum in Soesterberg hangt is afkomstig uit privécollecties. "Vier schilderijen zijn eigen bezit, de andere zijn in bruikleen." De tentoonstelling "Luchtvaartverleden in beeld" is van dinsdag tot en met vrij dag te zien tussen 10.00 en 16.30 uur; op zondag tussen 12.00 en 16.30 uur. Op tweede kerstdag (dinsdag 26 de cember) wordt in de Banninghal te Soesterberg een vlooien/antiekmarkt georganiseerd met ruim 110 deelnemers uit de directe omgeving. Particulieren kunnen er hun overtollige tweedehands artikelen verkopen. Voor de kinderen is de kerstman aanwezig, die cadeautjes uitdeelt. Iedereen kan er een kraampje huren voor de verkoop van boeken, glaswerk, meubelen, speelgoed, curiosa, antiek, gereedschap enz. Ook zal er klein antiek te koop aangeboden wor den. Entree: f 4,00 voor volwassenen: f 3,00 voor 65; kinderen gratis onder begeleiding. Informatie: tel. 0343- 442962. BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 17