1 rden öUtw 25% korting fijne kerstdagen 'Fiets naar je werk' voor milieu, gezondheid en een fietspad... Ondernemers in de regio scoren vooralsnog een dikke voldoende Vc^CE^C Visser Feestelijk en voordelig ROC De Amerlanden start diverse cursussen in 2001 j ACTUEEL A clamekrant Alleen tijdens de kerstkoopavonden BOEKHANDEL JONGERIUS Eigenaars dansschool Sepp komen met de schrik vrij Witgoed specialis J HET JAAREINDE TEGEMOET PAGINA 2 PETERS WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 v Kraan bv i Wethouder Harry Witte reikt prijzen uit op de gehele collectie. SOESTEIÉiGOURAaJT ERB O-enquête Kamer van Koophandel Taakstraf wegens botsing met opzet |fl4 Verkeersstremming «saai Voor service moet u bij ons zijn Hulde Grote eindejaarsopruiming, hoge kortingen tot 60% op alle geselecteerde restanten, zoals bijvoorbeeld: Makelaardij voor wonen in de groene zone smakelaardii.nl s van ow huidige in de koerslijst. Met ande niet bij de Subaru- nt, weet u ook niet rd is! len zeggen is dit: tij- rsshow is het goed iet de Subaru-dealer. maar omdat dan aar ook u kan zeg- - Fax 035 - 602 34 31 Milieu-wethouder Harry Witte heeft vorige week woensdag in de raadzaal van het Soester gemeente huis de prijzen uitgereikt van de provinciale fietscampagne "Fiets naar je werk 2000". De campagne was een initiatief van COS Utrecht, een provinciaal voorlichtings- en adviesbureau over internationale vraagstukken. "Fiets naar je werk" is een veelzijdige campagne om het woon-werkfietsen op een aantrekkelijke manier te stimuleren. Werknemers van gemeenten, bedrijven en instellingen konden eraan meedoen. Fietsen naar het werk heeft veel plus punten. Het is natuur- en milieuvrien delijk en woonwerkfietsen bevordert ook de bereikbaarheid van winkels, kan toren en bedrijven. Het dempt de dage lijkse files in de spits en druk op de be schikbare parkeerruimte wordt er door beperkt. Fietsen houdt mensen in bewe ging en draagt bij aan een goede ge zondheid. Het stimuleren van het woon werkfietsen levert winst op door een la ger ziekteverzuim. De campagne "Fiets naar je werk" voegde aan al deze voordelen nog een extra dimensie toe. Door sponsoring van fietskilometers ondersteunden deel nemende gemeenten en bedrijven klein schalige duurzame projecten in ontwik kelingslanden. Zo werd er dit jaar in de provincie Utrecht gefietst voor de aan leg van een fietspad in Nicaragua. De deelnemers werden in de raadzaal ver welkomd door Evert de Kruijff van de gemeente Soest, die de actie heeft ge coördineerd. Dat gebeurde onder de toepasselijke klanken van Queen's "I want to ride my bicycle". Daarna las hij het gedicht "Alles op de fiets" van Rut- ger Kopland. De Kruijff vertelde dat de 45 deelnemers - hoofdzakelijk ambte naren - samen zo'n 7800 kg CO2 had den "bespaard", ongeveer de hoeveel heid die een mens in één jaar produ ceert. Hij kondigde verder aan dat de sponsorbijdrage volgend jaar wordt ver hoogd van 1 naar 5 cent, zodat er voor het Nicaragua-project een wat substan tiëler bedrag beschikbaar komt: zo'n 2000 in plaats van 500 gulden. Hij hoopte in elk geval op een sneeuwbal effect, zodat ook het plaatselijk bedrijfs leven wordt "aangestoken". Zieltjes winnen Franca Viets van COS vertelde nog iets meer over de achtergronden van het Nicaragua-project. In Utrecht is er al met al 12.588 gulden ingezameld en de op 21 en 22 december van 19.00 - 21.00 uur ^Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode^ Leder-accessoires, Schoenen. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 Wethouder Harry Witte (m.) met de hoofdprijswinnaars Bob Epema (l.) en Paul van Leijden. VNG (Vereniging Nederlandse Ge meenten) doet daar nog eens zo'n be drag bovenop. Wethouder Witte stelde vast dat de fiets volop in de publieke belangstelling staat en dat de overheid er alles aan moet doen om het nog aan trekkelijker te maken om de fiets te ge bruiken voor het woon-werkverkeer. Meer dan vijftig procent van de Neder landers woont op meer dan 7,5 kilome ter van het werk. "Het zou aardig zijn als we binnenshuis nog wat zieltjes kon den winnen," aldus Witte, die zichzell kenschetste als een "fietser", hoewel hij niet had meegedaan - om de simpele reden dat hij op een paar honderd me ter van zijn werk woont en dus te voet gaat. Hij beloofde zijn best te gaan doen om het Soester bedrijfsleven enthousiast te maken. "Een schone taak," aldus de wethouder. Hij stelde verder vast dat de 540 deel nemers samen maar liefst 392.240 kilo meter hadden gefietst en reikte vervol gens de twee hoofdprijzen - een fonkel nieuwe Batavus-fiets, geleverd door rij wielhandel Ben de Bruin - uit aan de heren Bob Epema uit Amersfoort (mi lieu-ambtenaar in de Keistad) en aan Paul van Leijden, werkzaam op de af deling Wegen, Grondzaken en verkeer van de gemeente Soest, die in de actie periode dagelijks van zijn woonplaats Houten naar Soest had gefietst. Volgend jaar april gaat de actie weer van start. GEVRAAGD [VASTEBEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 De Kamer van Koophandel Gooi en Eemland heeft voor de 27e keer de Enquête Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO) gehouden. ERBO is een graadmeter voor de resultaten van het regionale be drijfsleven in 2000. De uitkomsten van ERBO tonen aan dat 2000 voor het bedrijfsleven een solide jaar is en dat de verwachtingen ten aanzien van 2001 zelfs zeer positief zijn. Er is in de regio in 2000 sprake van een reële omzetgroei van 1,3%. Een reëel cijfer wil zeggen dat het gecorrigeerd is voor inflatie. De trend van de ononder broken omzetstijging sinds 1993 wordt ook dit jaar voortgezet. De groei ligt echter op een lager niveau dan voor gaande jaren. Zo werden in de jaren 1998 en 1999 nog omzetstijgingen van boven de 4% gemeten. De regionale groei blijft nu ook achter bij het lande- Sjk groeicijfer, dat dit jaar uitkomt op 2,9%. De kleine bedrijven in de regio (<49 werkzame personen) behalen ge middeld een beter omzetresultaat dan de grote bedrijven. Na de krachtige volumegroei met ruim 8% in 1999 is de export uit Gooi en Eemland iets teruggevallen. De daling bedraagt reëel -0,9%. Deze daling wordt voornamelijk veroorzaakt door de grote bedrijven. De kleine bedrijven noteren een groei van het exportvolume van 3,5%. De totale ontwikkeling in de regio contrasteert met de groei van de Nederlandse export, die dit jaar hoger uitvalt dan in 1999. De daling doet zich het sterkst voor in de subregio Eemland met 1,7%. In de subregio Gooiland is de daling slechts marginaal met 0,3%. Meer bedrijven met winst Sinds 1997 stijgt het percentage bedrij ven met winst ieder jaar met 2 procent punten. Het jaar 2000 is daarop geen uitzondering, hetgeen erin resulteert dat in 2000 in Gooi- en Eemland iets meer dan 91% van de bedrijven winst maakt. Daarmee wordt het landelijke percenta ge van 89% overtroffen. Ook is men in de regio iets vaker tevreden over het behaalde rendement dan gemiddeld in Nederland (resp. 77 om 74%). In 1999 investeerde 58,3% van de be drijven, in 2000 is dat 71,3%, een dui delijke toename. Van de grote bedrijven investeert ruim 95%, bij de kleine be drijven is dat ruim 70%. De investe ringsbereidheid van de kleine bedrijven is daarmee in vergelijking tot 1999 toe genomen: toen investeerde 55% van de kleine bedrijven. Het percentage bedrij ven met investeringen ligt in Gooi- en Eemland op vrijwel het zelfde niveau als in Nederland. mde tip vsn Tin>'en pietj°ngerius I Van Weedestraat 29 A y\ f\ f KI O 3761 CB Soest rsiyu, lll<a, tel (035) 588 01 22 i fax (035) 588 01 21 In^Kö en vJOZien boekhandeljongerius@wxs.nl Groei werkgelegenheid De werkgelegenheid is dit jaar in Gooi en Eemland toegenomen met 3,3%. Hiermee blijft de groei praktisch gelijk met die van vorig jaar, toen een groei van 3,4% werd gerealiseerd. Dit jaar ligt het Nederlandse gemiddelde eveneens op 3,3%. De groei is gelijk gespreid over het Gooiland en het Eemland, waarmee het Gooi de achterstand in groei van 1999 ten opzichte van Eem land ongedaan heeft gemaakt. De dien stensector kent de grootste groei met meer dan 5%. Hiermee bevestigt de re gio Gooi- en Eemland zijn positie als dienstenregio wederom. De groei van het aantal banen treedt op in alle secto ren behalve de detailhandel en vindt dus een breed draagvlak- Verwachtingen voor 2001 Voor 2001 zijn de verwachtingen ten aanzien van de omzet positiever dan destijds voor 2000: in Gooi- en Eem land verwacht 42% van de ondernemers omzetgroei, tegen 37% vorig jaar. Wat betreft de ontwikkeling van de winst, investeringen en de ontwikkeling van de werkgelegenheid zijn de verwachtingen voor 2001 eveneens positiever dan een jaar geleden voor 2000. Er zijn tekenen dat de ontwikkeling van de werkgelegenheid onder druk staat door het gebrek aan arbeidskrachten dat in bijna alle branches wordt gevoeld. In de bouw zijn dit jaar enkele bedrijven failliet gegaan vanwege acuut perso neelsgebrek. Toch is dit probleem niet uniek voor de regio: in geheel Neder land kampt het bedrijfsleven met een grote arbeidsvraag. Feit is dat de regio, en met name het Eemland, niet meer de positie van banenmotor inneemt zoals in voorgaande jaren. Over het geheel is 2000 een redelijk tot goed jaar voor het bedrijfsleven in de regio Gooi- en Eemland. Ondernemers hebben positieve verwachtingen van 2001. De regio is echter de afgelopen jaren gewend geraakt aan hoge groeicij fers, waardoor het al snel lijkt alsof de tendens negatief is, alleen de toekomst kan uitwijzen of er een dergelijke ten dens is. Vooralsnog scoren ondernemers in de regio een dikke voldoende. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Een 40-jarige Utrechter die ruim een jaar geleden op de Koningsweg expres op een andere auto is ingereden, is vrij dag door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot 240 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De rechtbank achtte poging tot zware mishandeling bewezen. De Utrechter was ervan overtuigd dat hij al wekenlang werd achtervolgd door een Volkswagen Golf. De bestuurder van de Volkswagen zou volgens de verdachte zijn ingeschakeld door de familie van een Soesterse met wie de Utrechter een verhouding had gehad. De Utrechter bleek zich echter in de kleur van de Golf te hebben vergist. Het slachtoffer kende zijn belager namelijk niet eens bij naam. De verdediging voerde aan dat de verdachte niet toerekeningsvatbaar was vanwege psychische overmacht. Dit ver weer wees de rechtbank af. Zij was het ook niet eens met de officier van justi tie die poging tot doodslag bewezen achtte. Voor de straf maakte dit niet uit. Die was gelijk aan de eis. wenst iedereen fijne kerstdagen en een sprankelend Oud en N ieuw BEL VOOR INFO: 035 - 678 05 91 SALON PARFUMS MAKE-UP SKIN CARE WORKSHOPS Zondagavond rond 21.00 uur ontstond een verkeersstremming doordat de spoorwegovergang bij de kruising Dal- weg-Van Weedestraat gesloten bleef. De spoorbomen gingen niet open vanwege een stilstaande kapotte trein. Hierdoor heeft de politie het verkeer gedurende drie kwartier in goede banen moeten leiden. De grootste keuze in de mooiste 'kerstbloemen' Schitterende kerstboeketten Zuidpromenade 9-11 menhui 3768 EM Soest Tel. 035-6016877 Fax 035-6029221 De familie Sepp van de gelijknami ge dansschool aan de Weegbree straat werd zaterdag onaangenaam verrast, toen een auto de voorpui van de dansschool ramde en in het kantoor terecht kwam. Gelukkig was er op dat moment niemand aanwezig in het kantoor, zodat er alleen sprake was van materiële schade. "Ik was in de keuken, toen ik het lawaai hoorde. Eerst dacht ik dat de kerstboom was omgevallen, daarna dacht ik aan een snelle inbraak", vertelt Gina Sepp, die inmiddels van de schrik is bekomen. Ze stond "perplex" toen ze de kantoor ruimte betrad en de auto met de Soes terse erin zag. "Haar man stond gewoon op een bureau in het kantoor en was helemaal in paniek", aldus Gina Sepp. Gelukkig was op dat moment niemand Politie en brandweer moesten er zater dag aan te pas komen, nadat een auto de voorpui van danscentrum Sepp aan de Weegbreestraat had geramd. in het kantoor aanwezig en was de dans ruimte zelf in tact gebleven. "Er zat kennelijk een engeltje op onze schou ders. De danslessen zijn zaterdagavond ook gewoon doorgegaan." De familie Sepp hoeft de deuren van de dansschool dus niet te sluiten, zodat de bedrijfsvoe ring niet in gevaar komt. Wel schat Gina Sepp de totale schade op ruim 50.000 gulden; het kantoor is beschadigd, de voorpui is vernield en de tuin en het hek zijn beschadigd. Het zal even duren voordat alles is hersteld, maar de danslessen hoeven niet geannu leerd te worden, aangezien bezoekers nog gewoon door de zij-ingang de dans ruimte kunnen binnenkomen. BAR, GRILL RESTAURANT Thijs, Ben en alle medewerkers wensen al hun gasten, vrienden en bekenden hele fijne feestdagen en een gezond, smaakvol en gelukkig 2001! STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 In het nieuwe jaar gaan weer ver schillende cursussen - onder meer Nederlands en Engels - van start bij ROC De Amerlanden in Soest. De lessen worden gegeven in het Orlan- do-gebouw aan de di Lassostraat 65 en zijn bedoeld voor Nederlandsta lige volwassenen met weinig oplei ding (maximaal mavo). Ook zijn er cursussen voor anderstaligen. Be langstellenden kunnen contact op nemen met ROC De Amerlanden (tel. 035-6038090). Op donderdag 11 januari start de cur sus Engels voor beginners. De cursus bestaat uit 15 lessen en kost 105,- in clusief lesmateriaal en inschrijfgeld. Deelnemers leren het Engels lezen, schrijven, verstaan en spreken, zodat ze in staat zijn een eenvoudige conversatie te voeren of dito tekst te lezen. Boven dien wordt eens in de twee jaar een ex cursie naar Engeland georganiseerd, waar de cursisten kunnen toepassen wat ze geleerd hebben. De lessen worden wekelijks gegeven op donderdagmiddag van 13.00 tot 15.15 uur. De cursus Nederlands en kennismaken met de computer begint op 8 februari, bestaat eveneens uit 15 lessen en kost 105,- inclusief lesmateriaal en in schrijfgeld. Tijdens de lessen Neder lands wordt aandacht besteed aan veel voorkomende spelling- en grammatica- problemen. Ook Ieren deelnemers brie ven schrijven, samenvattingen maken en "creatief schrijven". Tijdens de compu terles maken de cursisten kennis met het programma Windows en Word. Com puterkennis is voor deze cursus niet ver eist, het hebben van een computer thuis evenmin. De lestijden zijn elke donder dag van 9.00 tot 11.30 uur. Anderstaligen die lessen Nederlands willen volgen, kunnen vanaf januari 2001 instromen in cursussen van 6 of 15 uur per week. Na toetsing worden de deelnemers ingedeeld in een groep die past bij hun niveau. Tegen een geringe vergoeding is er ook kinderopvang be schikbaar. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 Annie Meilink, ex-maatschappelijk werkster in de kinderbescherming en genomineerd voor de Gouden Oliebol vanwege haar vrijwilligerswerk in het Slangenbosje, heeft deze ereprijs van Groenlinks/Progressief Soest niet ge wonnen. Ze heeft er ook niet op gere kend, want ze vindt de inzet van Marij ke Kemp voor het openbaar onderwijs veel waardevoller. Al bijna dertig jaar is mevrouw Meilink actief in de initiatief- en werkgroep het Slangenbosje. Dit gebiedje van 5 ha bij Braamhage, tussen de Ir. Menkolaan, de Noorderweg en de Inspecteur Schreuderlaan, is een zg. Elzenbroek- bosje van hoog landschappelijk en his torische waarde. Samen met de water partijen in Colenso en Mariënburg is het Slangenbosje een residu van het in- stroomgebied van de Flevo, al vóór het ontstaan van de Zuiderzee. Oude Soesters herinneren zich nog hoe de eigenaar van de verdwenen villa zijn gasten liet waterfietsen op de vijvers achter zijn landgoed. In de negentiende eeuw stond al eerder op die plek "Rust oord", een inrichting voor zenuwpatiën ten. Zie het boek "Honderd jaar Soest". In de zeventiger jaren van de vorige eeuw smeedde het gemeentebestuur, onder leiding van burgemeester me vrouw Corver-van Haaften, snode plan nen om het hele terrein te verkopen voor de hoogbouw van serviceflats. Sa men met de oude bewoners van het voormalige bejaardencentrum "Braam hage" en de omwonenden van het Slan genbosje vormde mevrouw C. Burger man een klankbordgroep-avant Ia lettre om tegen de plannen van de gemeente te protesteren, tot aan de Hoge Raad in Den Haag toe. onvervangbaar/onherstelbaar bewaakt door ouden van dagen die ongehoord schrijvend schrijvend schrijvend strijden voor het laatste woord. (een deel van een gedicht uit de bundel "Klaarwater" (1978).) Het compromis was: behoud van het Slangenbosje en de bouw van zestien villa's/bungalows aan de randen van het terrein. Maar zelfs deze rijke bewo ners op een enkele, protserige tuin- lamp na, die de dieren in hun nachtrust verstoort en verjaagt - erkennen lang zamerhand de waarde van dit gebied. Dankzij de hulp van milieudeskundi gen, onder wie vooral de fysisch geo graaf Peter Veen en de afdeling Groen Milieu van Pieter Klandermans, wordt het Slangenbosje nu vakkundig beheerd en gewaardeerd. Even laaide de strijd weer op toen de gemeente er een keurig parkje van wilde maken, maar ook dat mislukte gelukkig. Spin in dit milieubewuste web is Annie Meilink, die sinds 1972 aan de Ir. Men kolaan woont en de motor is van de vrij willigers, die regelmatig met hun blote handen in het bosje knippen, zagen en schonen. "Mijn nominatie voor de Gouden Olie bol vestigt weer eens de aandacht op de waarde van dit terrein. Dat willen wij zichtbaar houden. Zo blijft het Slangen bosje op de plank liggen". Hulde, mevrouw Meilink! Alle kolberts Tricotpyama's van Schiesser T-shirts van Schiesser 2 stuks Alle pantalons katoen en corduroy Alle gedessineerde overhemden Alle pullovers en sweaters Alle jacks en jassen Restanten kostuums, jassen en jacks Alle hoeden en petten 100,- korting nu voor 50,- 25,- 50,- korting 25% korting 30% korting 20% korting tot wel 60% korting halve prijs HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest, tel. 035 - 601 24 00

Soester Courant | 2000 | | pagina 3