stdag van uur m) W wasper Woonpassage Soest jan 'm Soesters vieren het kerstfeest op hun manier 25% KORTING 2e Kerstdag open van 11-17 uur Schitterende Kerstshow Kerststal H. Familiekerk 50 jaar $T WENSEN ■NEN 2001. iornAK I Lollige pryzen 2001 De familie Van der Horst Monica Wammes en Roland Straver Het echtpaar Schippers Fakkeldraagsters verkopen jubileum-oliebollen i MUdmvO- Ti/Cj oveet&ett cc <je$eCtuje £ee&td<zye*t eet eeet ijfe*dte>i& 200t PAGINA WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 P.V. "De Vriendschap fijne kerstdagen en een voorspoedig 2001. DANSCENTRUM SEPt WENST U ETTtGE KERSTDAGEh SOESTER COURANT PAGINA 9 GROTE MERKEN NU KLEINE PRIJZEN KOSTUUMS - KOLBERTS JACKS en JASSEN - PANTALONS Gardeiir, MELKA, RenéLezardFrans Molenaar, BenvenutoMay-Fair, Hiltl, Portobello, Breidhof Fiume, Horka-Elasta, LeDüb, Dimaggio TR UIEN -halve prijs SHIRTS per stuk 69,- 2 stuks 120,- MODE JAN SMEEING In- en verkoop Onroerend Goed B.V. wenst alle relaties en bekenden Prettige Kerstdagen en een Gezond en Gelukkig 2001 r wooi Donderdag 21 december koopavond van 19-21 uur Vrijdag 22 december koopavond tot 21 uur Middelman Vrijwilligers voor hulp bij huiswerk Muziek in Utrecht Groothandel in oud ijzer en metalen (ook particulieren) Gespecialiseerd in fabrieksafvallen Milieuverantwoorde verwerking (W.C.A. Vergunning) Aangesloten bij de Metaal Recycling Federatie Containerservice (1 - 40m3) Inzameling oude accu's Afdeling bruikbaar ijzer en metalen ISO-9002 gecertificeerd :ze design 3-zitsbank oogt it tevens voortreffelijk. f3.490.- :rbaar v.a. f 2.265,- n. In antiek finish en wax tafel van massief eiken, te verlengen van 200 naar )75,- (leverbaar v.a. f 2.485,- ïuil 'Boa' in leer f 1.010,- E N 6 f 20 E "O wenst een ieder die de vereniging een warm hart toedraagt XE SoestTd: 035-6017954 Fa*035-6028Ï® Alle Soesters vieren het kerstfeest op hun manier, en dat blijkt nogal te verschil len. Voor de Soester Courant zocht Jan Postema aan de vooravond van Kerst zomaar drie gezinnen op, willekeurig over Soest en Soesterberg verspreid: een jong, een "middelbaar" en een ouder stel. Hij informeerde nieuwsgierig naar de manier waarop zij de kerstdagen gaan doorbrengen. Dat leverde de onder staande verhalen op. Als ik bij Jan en Hilda van der Horst binnenkom, is er enige verba zing over mijn vraag om over hun kerstviering te praten. We kennen elkaar in wijk Klaarwater slechts van in het voorbijgaan en beginnen daarom met de kennismaking. Jan houdt als storingsmonteur bij Remia de vul- en pakmachines draaiende en Hilda doet dat met het gezin. Boven dien is ze vrijwilligster bij de Stichting "Balans" en "Tafeltje-dek-je". Als de koffie op tafel komt en de kinderen be neden zijn, is de verbazing voorbij. Mie- neke ("met ie") is 16 en zit in 5 havo van Guido de Brés in Amersfoort en Klaas van 13 op "De Werf' in dezelf de stad. Al gauw blijkt dat mijn kennis van de protestantse kerkgeschiedenis gebrekkig is. Het gezin is van de "vrijgemaakte" gereformeerde kerk. De ouders weten wat dat is, maar om dat aan een leek ("een katholiek woord" volgens Jan) even uit te leggen, is wat anders. Ik krijg een boekje mee en zal thuis mijn ency clopedie raadplegen. De vrijgemaakte gereformeerde kerk ontstond in 1944. De strijdvraag was: hebben alle kinde ren bij geboorte een goddelijke kiem in zich of niet? In het eerste geval is de doop voor allen dezelfde, in het twee de geval heb je twee soorten dopen: een echte (de doop verzegelt die kiem voor later) en een loze (er valt niks te verze gelen). De synode van 1944 hield vast aan de tweedeling. Een deel der gelo vigen trad uit, "maakte zich vrij" met een beroep op het reglement (kerkorde, artikel 31). Er was maar één doop. Ze organiseerden zichzelf: de Gereformeer de Kerken in Nederland (Vrijgemaakt). Terug naar de huiskamer. De oude kerstboom had afgedaan en nu staat er naast het tv-toestel een nieuw kunst kerstboompje, meer een conifeertje, dat pulserend oplicht in verschillende kleu ren. Op kerstavond kijken ze misschien naar een tv-film. Eerste kerstdag gaan ze 's morgens naar de kerk aan de Pa rallelweg; 's middags is er een gezellige bijeenkomst voor de kinderen. Tweede kerstdag is nog niet ingevuld; wellicht familiebezoek. Ze houden van spellen en spelletjes: de sjoelbak staat tegen de kast en boven staat de computer. De maaltijden zullen lekker zijn, maar niet met zo'n zwaar accent. Kerstge schenken? Nee. Sinterklaas hebben ze wel gevierd. Zoon Klaas weet waarom Sinterklaas niet langs moskeeën gaat: "Er staan te veel schoenen!" We zijn het erover eens dat de kerst boom oorspronkelijk heidens is (groen en lichtjes, symbolen van licht en leven). Dat is het traditioneel katholieke kerst stalletje niet. Hilda had de grote kerst stal op 't Vaarderhoogt gezien. Ze keek wat nadenkend voor zich uit. Misschien had dat toch wel wat. Is Pasen belangrijker dan Kerstmis? Volgens Jan niet. Er loopt natuurlijk een lijn van Kerst naar Pasen. Al die lampen en lichtjes, de glimmende ballen, de flonkerende glazen de vele cadeaus leg gen een grote nadruk op het feest. "Kerstmis wordt door de winter overbe licht". Een wijsheid voor een spreuken- boek. Mieneke draagt een spijkerbroek. Draag je die ook naar school? Ja. Ik blijk slecht geïnformeerd. En die lange slierten fiet sende jongens en meisjes dan met wap perende rokken en jurken naar Barne- veld, Scherpenzeel? Die zijn van een andere school... Bij het afscheid krijg ik naast het boek je "Vrijgemaakt en toch gebonden" van H.R. Munneke ook enkele exemplaren mee van het Nederlands Dagblad (Ge reformeerde ochtendkrant voor christe lijk Nederland). Degelijke kost ter lezing en overdenking. De tuin van Monica Wammes en Roland Straver (eind dertigers) aan de Kampweg in Soesterberg is be dekt met bakstenen, hout, zand en een container. Hun buis krijgt een flinke uitbreiding. De bouw zal nog wel even duren, want het breekwerk binnen moet nog beginnen. Ook elders bouwen ze aan hun toe komst. Roland begon negen jaar gele den een groepspraktijk voor fysiothera pie op fort Blauw Kapel bij Utrecht. Om hun pensioenregeling te verstevigen hebben hij en een collega twee huizen op het Griekse eiland Corfu. Het ene hebben ze laten bouwen en later uitge breid met een zwembad, wat de aan trekkelijkheid voor verhuur tussen april en oktober verhoogt. Het andere huis is een opgeknapt ouder geval in een be schermd bergdorpje. Mond-tot-mond- reclame en advertenties bij de ANWB zorgen voor een redelijke bezettings graad. Roland is niet bij het "kerstgesprek". Hij en zijn collega-eigenaar zijn in het Tjechische Reuzengebergte voor een derde huis. Het ziet er naar uit dat de verhouding der inkomstenbronnen gaat verschuiven. Monica werkt drie dagen per week in Ede bij een reclamebureau. Zij verzorgt o.a. de vormgeving van een magazine en een krant voor de drogis terijketen 't Kruidvat en Trekpleister. De vormgeving van de woonkamer is antiek met ruimte en overzicht. Er staat geen kerstboom, maar buiten voor het achterraam staan in hoge potten twee naaldboompjes met lichtjes. De grote glazen bollen in een schaal op de ach tertafel zijn "hors de Noël". Vreemd is dat een boompje met bladerbol pal staat voor een grote wandspiegel, alsof het een Jeroen Henneman-grap is (een man ziet in de spiegel zijn achterhoofd), maar de boom ziet er twee keer hetzelf de uit. Als Monica haar zoontjes, Ruben (6) en Timen (4), in de tv-kamer heeft gepar keerd om naar een dinosaurusvideo te kijken komt het onderwerp kerst aan de orde. Op kerstavond gaan ze met de kinderen naar de "herdertjesmis" voor de kinderen met een koortje, toneel en het kerstverhaal. Monica en haar zus zijn om beurten gastvrouw voor het kerstdiner op eerste kerstdag. Vanwege de verbouwing is het dit jaar weer de beurt voor haar zuster in Rotterdam, maar Monica doet ook een deel. Het wordt een echt familie maal met de kinderen en hun zes groot ouders. Monica's zwager is een wijnken ner en serveert champagne om te begin nen. Dat is heel feestelijk. Wild staat zeker op het menu, maar verdere ge rechten zijn nog niet bekend. Monica weet nog precies hoe het vroeger in haar ouderlijk huis was: naar de nachtmis, kerstboom thuis aan en kerstbrood. Ligt er in haar stem en blik een vaag verlan gen naar die eenvoud van weleer? Hoe zit het met het geestelijke deel aan ta fel? Ze houden voor de ouders even stilte voor gebed. Tweede kerstdag vieren ze op nog gro tere familieschaal. Ze gaan naar Rolands broer in Strijbeek bij Breda, waar dit jaar voor het eerst veertig personen zul len aanzitten aan het maal. De kinder schare aan een aparte tafel. Het grote huis is omgeven door 9 ha bos zodat 's middags de eetlust dicht buiten de deur kan worden opgesnoven. Als we zo'n beetje door de kerststof heen zijn, komt Ruben uit de tv-kamer gelopen met de mededeling dat als alle mensen dood zijn de dinosaurussen weer gaan leven. Hij keert om en loopt weer terug, 't Is maar dat we het weten. Jan Postema Op de gang van de tweede etage van wooncomplex Honsbergen komt de heer Schippers me al tegemoet. In de hal van de flat hangt hij mijn jas aan de kapstok. In de woonkamer begroet me zijn vrouw en ik sta in een vertrouwd Hollandse omge ving. Geborduurde "schilderijtjes waaronder het Straatje van Vermeer, een klokje en een familieportret aan de wanden. Op een stoel ligt het tijdschrift "Vorsten" met de koningin die de lezer van de om slag toelacht. We drinken thee met een speculaasje. AI gauw blijkt dat er lijn en continuïteit is in het leven van het echt paar. Ze woonden 45 jaar tegenover de kerk aan de Julianalaan waar mevrouw 50 jaar lid van het koor is. Meneer werkte 47 jaar bij drukkerij/uitgeverij Bosch Keuning in Baarn en ging op zijn 62e met pensioen. Kersttijd is een drukke tijd. Hét koor repeteert voor twee keer optreden, 17 december en eerste kerstdag. De agen da van heer Schippers is gevuld. Hij is penningmeester van de bewonerscom missie. De leden plaatsen op elke eta ge een kerstboom bij de lift. Bovendien bezorgen ze alle Honsbergers een kerst geschenk in de vorm van geld. Daarmee wordt voorkomen dat sommige cadeaus minder welkom zijn. De kamer is in kersttooi ("wat vroeg dit jaar"): een kerstboom naast de slaapka merdeur, een kerstroos in de venster bank, een adventster voor het raam. Die hangt er niet alleen voor de sier, want in huize Schippers wordt, op zijn bijbels gezegd, de Heer gediend. In de vier ad- ventsweken wordt de menswording van Jezus gevierd. Op diens geboortedag moet de ster dus weer weg. Kerstmis is Kerstmis: het feest van de geboorte van Jezus. De heer Schippers (mevrouw weet het nog niet) gaat op kerstavond naar de kerstnachtdienst in de Open Hof, waar hervormd, gereformeerd en katholiek samen goed op weg zijn. Dat er mensen zijn die alleen maar met vakanties ker ken van binnen zien en toch die ene kerstdienst per jaar bijwonen, doet ze glimlachen, "t Is wel wat vreemd, ja..." Tweemaal daags komt de bijbel voor lezing op tafel, aangevuld met telkens een bladzijde uit een bijbels dagboek. Over een paar dagen klinkt weer het vertrouwde en ontroerende "En het ge schiedde in die dagen dat er een bevel uitging vanwege keizer Augustus dat het hele rijk moest worden ingeschreven" (Lucas 2:1). "We gaan zeker niet naar een restaurant voor een kerstdiner," zegt Schippers stellig. Kerst en commercie is een slech te combinatie. Mevrouw kookt graag, maakt iets feestelijks om er met een glas wijn samen met man, dochter, schoon zoon en zuster van te genieten. De an dere naaste familie woont in Duitsland en Australië. Tweede kerstdag gaan de Schippersen ook naar het maal dat de Stichting Welzijn Ouderen Soest aan richt in het dienstencentrum. Vaak is rond kerst de "Sound of Mu- sic", de verfilmde musical, op de tele visie. Gaat u daar naar kijken? Me vrouw is er niet zo bekend mee, maar in het gezicht van haar man gaat iets glim men. "Ik denk het wel ja". Ik neem afscheid en hoor in mijn hoofd de Von Trapp-kinderen zingen: "So long, Farewell, Aufwiederseh'n, Good- bye..." Zuidpromenade 12-3768 EM Soest Telefoon 035 - 602 35 30 r Exploitatie onroerend goed Project-ontwikkeling Soesterengweg 8 3761 AV Soest Voor het tiende achtereenvolgende jaar verkopen de leden van Scou tinggroep De Fakkeldraagsters hun oudejaarslekkernij: oliebollen. Op zaterdag 30 december kunnen lief hebbers vanaf 10.00 tot 14.00 uur terecht op twee verkooppunten in Soest: in winkelcentrum Hartje Zuid bij het beeldje van de winke lende dames en op de Burgemeester Grothestraat bij de passage naar de parkeerplaats bij Albert Heijn. De prijzen zijn laag, de kwaliteit is hoog. De opbrengst van de actie wordt uiter aard besteed aan de herbouw van het clubhuis dat april dit jaar voor een deel verbrandde. Op de laatste zaterdag van dit jaar kunnen liefhebbers van lekkere zelfgebakken oliebollen terecht aan de kramen van De Fakkeldraagsters. Rond vijf uur begint de eerste vrijwilliger met het aansteken van het vuur onder de oliebakken. De eerste beslagploeg treedt rond 7.00 uur aan, gevolgd door een bakploeg en een schilploeg. De schil- ploeg houdt zich bezig met het schillen van grote hoeveelheden appels. Deze appels worden geraspt en door het be slag gemengd, samen met krenten en rozijnen. Met de ervaring die in de loop van de tien jaar is opgedaan, zijn de bakkers van deze Scoutinggroep in staat rond 10.00 uur de twee verkooppunten be voorraad te hebben. De verkoop eindigt rond 16.00 uur. Ook dat is een erva ringsgegeven. De hoeveelheid kopers neemt dan af. Bovendien moet er in het clubhuis nog het een en ander schoon gemaakt worden. De schoonmaakploeg is daar dan al in volle hevigheid mee bezig. Winst In 1991 begonnen De Fakkeldraagsters met het zelf bakken en verkopen van oliebollen. Dankzij de inzet van jeugd leden, ouders en leidinggevenden wist deze Scoutinggroep het tot een traditie te verheffen. Het bleek niet alleen een gezellige maar ook een lucratieve bezig heid te zijn. Jaarlijks houden De Fakkel- draagsters een bedrag van tussen de 1000 en 1500 gulden over aan hun in spanning. Dit jaar kunnen ze die winst natuurlijk helemaal goed gebruiken. Het clubhuis brandde in april voor een deel af. Voor de herbouw ervan is veel geld nodig. De groep voerde in de afgelopen maanden een groot aantal acties. De opbrengst daarvan is nog niet voldoen de om de herbouw volledig te bekosti gen. Wie oliebollen koopt bij De Fak keldraagsters, doet dus niet alleen zich zelf een plezier. De koper draagt ook bij aan het jeugdwerk in deze gemeente. Scouting is een plezierige en leerzame vrijetijdsbeleving voor kinderen en jon geren. Helaas is momenteel bij De Fak keldraagsters geen plaats voor nog meer jeugdleden. Leidinggevenden zijn ech ter zeer welkom, speciaal voor de leef tijdsgroep 11 tot 14 jaar. Wie gemoti veerd is om meisjes van deze leeftijd lei ding te geven, kan contact opnemen met bestuurslid Frank van Geffen, tel. (035) 6025122. 7 0 0 0 m 2 COMPLEET WOONPLEZIER rtiiddaiman WONEN Blrkstraat 99 te Soest.-Telefoon 035 - 60110 MEENEEMMEUBELEN ïirkstraat 101 te Soest. Telefoon035 - 601 34 03. De Stichting Vluchtelingenwerk in Soest, die zich onder meer bezig houdt met de opvang van nieuwkomers, is op zoek naar vrijwilligers voor huiswerkbe geleiding. Vluchtelingen en andere bui tenlanders volgen namelijk een inburge- ringsprogramma op ROC De Amerlan- den in Soest. Gebleken is dat een aan tal deelnemers aan deze cursus behoefte heeft aan individuele huiswerkbegelei ding van één of twee uurtjes per week, als aanvulling op het programma. Be langstellenden die Engels of Frans spre ken en het leuk vinden om mensen uit andere culturen enkele uurtjes per week te helpen, kunnen contact opnemen met Ammy Langenbach, tel. 035-6026837. Mtkitno Miki*ntr MikLmo Mikitno MUcimo Mtkimcr waar kleren Riezen kinderwerk is VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST Mikitno- Mikimtr Mikimor Mikitnc Mtki+mr - MiAUtrur De kerststal in de parochiekerk van de H. Familie aan de St. Willibrordusstraat te Soest Zuid is dit jaar voor de 50e keer opgebouwd. De stal is in 1951 door een Soester gemaakt in de stijl van een echte Soester schaapskooi. Niet alleen dat is bijzonder. Ook bijzonder is dat de op bouw van de stal voor de 50e keer door de maker, de heer G. W. van de Grift, en enkele medewerkers is verzorgd. Tijdens onder meer het "kindje wiegenop eer ste kerstdag (zie elders in dit blad) is de stal te bezichtigen. Zaterdag 23 december, Domkerk: Kan- tate III en IV van het Weihnachts Ora torium van Johann Sebastian Bach, door Christine Jansen (sopraan), Margriet van Reisen (alt), Niek Idelenburg (te nor), Mitchell Sander (bas) en koor en orkest van de Domcantorij o.l.v. Rem- co de Graas. Kantaten V en VI worden uitgevoerd op 6 januari, aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. Nijverheidsweg 4,3762 ER Soest Tel. 035 - 601 33 97, Fax 035 - 602 67 19 e-mail: soest@korlaarrecycling.nl

Soester Courant | 2000 | | pagina 9