Welkom in de keukencentrum KAVE wisselt ia 32 jaar van eigenaar GILDE loest vangt 6 miljoen voor Ie stedelijke vernieuwing bi] Middelman Soesters voeren actie voor joodse weeskinderen in Oekraïene NS gaat nieuwe fietsenstallingen bouwen bij station Soest-Zuid in Keulen JO krijgt Beelaerts van dokland Prijs 2000 Jury samengesteld voor 'Soest VERS-ierd' Lutoverbod rond basisscholen' ■^Ü^DONDERDAG 28 DECEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 11 aratie/onderhon, verken :edes-specialist oop alle merken 1 Irkenning tijdens Silvesterconcert Wie vergelijkt leest de Soester Courant Poëziewedstrijd Gedichtendag 2001 Echtpaar De Vries doet stapje terug lobiliteitsstelling geprolongeerd Dekbed Ledorm Textiel Overtrekken Hoeslakens u. iLSi IM- steunkussens spwell.nl Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Jan Kleijn vertelt jER^pl4/lNKEL De Wereldwinkel in 2000 Dronken bestuurder rijdt tegen brug op Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Muzikale avonden Eind goed, al goed! Middelman éP Initiatief van Els van Doorn en Willemien Bouwhuis Capaciteit terug van 390 naar 264 plaatsen Tel. 035 - 601 29 gJ t AJO Jeugd Symfonie Orkest pvincie Utrecht ontvangt van- ond - donderdag 28 december - Beelaerts van Blokland Prijs ©O. Jonkheer P.A.C. Beelaerts h Blokland zal de culturele prijs jpgst persoonlijk uitreiken tijdens I Silvesterconcert dat het AJO in Xaveriuskerk in Amersfoort ver- i blijk van waardering voor de kwa- fcit van het AJO. Dat is de boodschap de voormalige Commissaris der ningin van de provincie Utrecht en J Stichting Beelaerts van Blokland nds, dat de prijs jaarlijks aan een cul- Eel doel of gezelschap toekent. Het T) staat onder leiding van dirigent ter Vinken en telt zo'n honderd jon ge muzikale beloften in de leeftijd van 13 tot 25 jaar. Het yUO speelt in de St. Franciscus Xaveriuskerk ('t Zand) in Amersfoort de Danzas Fantasticas van Turina, twee Spaanse dansen van Moszkowski, de Capriccio Espagnol van Rimsky-Korsa- kow en de Symphonie Espagnol van Laio, met de solist Tjeerd Top op viool. Het concert, met tijdens de pauze gra tis chocolademelk en oliebollen, begint om 14.30 uur. De kerk is open om 14.00 uur. Toegangsbewijzen a vijf gul den zijn verkrijgbaar bij de VW en bij de ingang van de kerk. De Stichting Literaire Activitei ten Soest (SLAS) heeft inmiddels de jury samengesteld voor de poëziewedstrijd "Soest VERS- ierd", die wordt georganiseerd ter gelegenheid van de Nationale Gedichtendag 2001 (25 januari). De jury bestaat uit: Trees Nelissen, Wim de Kam en Jan Menne. Trees Nelissen is eigenaar van boekhandel Van de Ven en heeft veel ervaring in jureren. Wim de Kam is voorzitter van de Historische Vereniging Soest/ Soesterberg; hij is poëzieliefhebbber en schrijft zelf ook. Jan Menne is auteur van de gedichtenbundel "In onze straat" en bekend bij de lezers van dit blad door de vele straatge dichten die hij het afgelopen jaar publiceerde. Gevraagd worden aan het Soester publiek (jong en oud) gedichten over Soester straten, bossen, pleinen, ge bouwen, buurten, etc. De drie naar het oordeel van deze deskundige jury beste verzen worden beloond met een prijs van resp. 100, 50 en 25 gul den en gepubliceerd in de Soester Courant, in de etalages van de boek handels en in de bibliotheken in Soest en Soesterberg. De inzendingen voor deze poëzie wedstrijd worden vóór 15 januari a.s. verwacht bij het secretariaat van de SLAS: Speenkruidstraat 5,3765 AA Soest (fax: 035-5880926, e-mail: apost@wxs.nl). Nadere inlichtingen: tel. 035-6014283. Ruim dertig jaar heeft het echtpaar De Vries het keukencentrum en de bouwmarkt aan de Veldweg 4 in Soest gerund, maar nu doen ze een stapje terug. Naar eigen zeggen om dat ze het "wat rustiger aan willen fipen". Ben Overvest en Pieter Zoer nemen de zaak over. De verkoper 'pur sang' en de 'sanitair specialist' richten zich vanaf januari helemaal op keukens en sanitair. Persoonlijke indacht voor de klant en 'service maat' zijn daarbij de sleutel orden. _,,c hopen dat de zaak op dezelfde panier wordt voortgezet", vertelt Siep de Vries. Dat betekent onder meer het zorgvuldig bedienen van een beperkte klantenkring. Volgens de nieuwe eige naars, Ben Overvest en Pieter Zoer, zal dat geen probleem opleveren, aangezien ze dezelfde "formule" zullen hanteren. "Persoonlijke aandacht is wat de klant zeker kan verwachten bij ons", legt Ben Overvest uit. Hij verkoopt al enkele ja ren keukens aan de Veldweg en kan nauwelijks wachten om het roer over te nemen van de vertrekkende specialist in keukens, sanitair en doe-het-zelf zaken. Siep de Vries en zijn vrouw hebben hun klanten jarenlang vast weten te houden vanwege hun goede service richting de klant. Inmiddels heeft de zaak dan ook het keurmerk van de ANVK (Algeme- Hm ft,, Sinds een half jaar plaatst de ge- eente de 'mobiliteitsstelling van dtë maand' op het discussieplatform an haar website www.soest.nl. De ièlling voor december 2000 luidde iils volgt: "Ouders die hun kind vei lig naar school willen brengen, laten hun auto thuis! Dat geldt ook voor de ouder die vervolgens doorgaat aar zijn/haar werk." Gezien de oede respons op deze stelling, eeft de gemeente besloten de dis- ussie over dit onderwerp met een haand te verlengen. ge verkeersveiligheidsorganisatie 3VO "leit voor een autoverbod rond basis polen. Doel is het terugbrengen van t aantal jeugdige verkeersslachtoffers, nds 1998 is het aantal dodelijke ver- |ersongevaIlen in de leeftijdsgroep vijf t negen jaar verdrievoudigd. De ver- lersonveüige situatie rond basisscholen de organisatie een doorn in het oog. 'jit onderzoek blijkt dat steeds meer üders hun kroost met de auto naar [chool brengen en weer ophalen. Van honderd kinderen maken er op die manier veertien het autoritje. Ouders halen en brengen hun kinderen in de veronderstelling dat het veiliger is. Het af- en aanrijden van al die auto's leidt bij veel scholen echter tot een geweldi ge chaos en onoverzichtelijke situaties, met name voor de kinderen die te voet of met de fiets zijn. In enkele Neder landse gemeenten zijn rondom sommi ge scholen reeds autovrije zones afge kondigd. Ouders worden er gedwongen hun auto op een aparte plaats te parke ren om kinderen in- en uit te laten stap pen. 3VO heeft aangekondigd in over leg te willen treden met gemeenten om autoverboden rondom basisscholen af te dwingen. Muis of Antwoordnummer Het betreffende discussieplatform is voor internetters via het blokje "discus sie" met enkele klikken te bereiken op de vernieuwde website van de gemeente Soest (ww.soest.nl). Wie niet over inter net beschikt, kan een ongefrankeerde brief sturen aan Gemeente Soest, afd. G&M, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest, onder vermelding van 'mobi liteitsdiscussie' linksboven op de enve lop. 3. Tel. 035 6915152. -1-13. Tel. 035 6030952. gemeente Soest heeft de komen- jaren (t/m 2004) maarliefst/6,1 biljoen gulden te besteden aan pro leten van stedelijke vernieuwing. 'at bedrag was in feite ai toegekend a komt deels van het rijk, deels van |e provincie. lan het budget worden geen bijzonde- voorwaarden of verplichtingen ver- )nden, omdat Soest volgens het pro- iciebestuur - dat gaat daarover - aan inhoudelijke en procedurele eisen heeft voldaan. Het gemeentebestuur is jaarvan onlangs door Gedeputeerde Staten op de hoogte gesteld. Het ont- tkelingsprogramma zoals de gemeen- eraad dat heeft opgesteld vormt een joede basis voor de uitvoering van de «stedelijke vernieuwing, menen B. en W. '■Van het Rijk vangt Soest voor het tijd vak t/m 2004 een bedrag van 3.502.041,00. Dat geld komt overi gens met jaarlijkse voorschotten via de provincie binnen. Het meeste is bedoeld voor de jaren 2003 en 2004, gezien het Soester programma. Uit de provinciale portemonnee krijgt Soest voor de jaren t/m 2003 een aanvullend investerings budget van 2.295,250,00. Over de precieze verdeling van de provinciale ISB-middelen voor 2003 en 2004 neemt het provinciebestuur begin 2003 een beslissing. Het totale budget voor de stedelijke vernieuwing van Soest be draagt voorlopig dus bijna 6,1 miljoen. De stuurgroep ISV, die het gemeentebe stuur in het leven heeft geroepen om een programma op te stellen, kan nu beginnen aan de uitwerking, al dan niet met inschakeling van deskundigen. De stuurgroep moet ook met een concept- opdracht en een tijdplanning komen. Ai De Soester Kring inJPJ? Secretariaat: <L Albert Cuyplaan 136 Tel. 035-6017001 Het echtpaar De Vries (links) draagt keuken- en sanitaircentrum KAVE over aan Ben Overvest en Pieter Zoer (mid den). ne NederlandseVereniging van Keuken specialisten). Zo heeft het echtpaar ver schillende klanten die bij hen terecht zijn gekomen op advies van hun ouders die ook bij de "noorderlingen" hun keuken en sanitair hebben aangeschaft. Daar verandert voor de klantenkring weinig aan, want de nieuwe eigenaars blijven "meedenken met hun klanten". Brainstormen "Voordat mensen besluiten tot de daad werkelijke aanschaf van een keuken, hebben we al diverse praatsessies ach ter de rug", aldus de kersverse mededi recteur Ben Overvest. Hij praat trou wens liever over "brainstormen", want het gaat tenslotte niet over het "verko pen van een pakje boter, maar over het helpen van de klant van A tot Z". Het liefst zoekt Overvest zijn klanten, na hun eerste bezoek aan de Veldweg, thuis op om te praten over de mogelijk heden en de wensen van hen zelf. Daarbij wordt hij bijgestaan door Pieter Zoer, die zich vooral bezighoudt met het sanitair, de andere poot van het be drijf. De montage van het een en ander wordt verzorgd door Timo Poot, die al acht jaar voor de vorige eigenaar heeft gewerkt en dus over de noodzakelijke expertise beschikt. Het trio is derhalve prima in staat de mensen in Soest en omgeving de komende jaren keukens en sanitair van "gegarandeerde kwaliteit" te leveren, evenals dat voorheen het ge val was. Op woensdagmorgen 3 januari 2001 komt, haast traditiegetrouw, Jan Kleijn, verteller uit Soest, in De Soester Kring. Hij vertelde dat zijn gehele verhalenre- pertoire volledig nieuw zal zijn, waaron der enkele spannende vertellingen. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van de NPB-kerk, ingang parkeerplaats Pieter de Hooghlaan. Zaal open 09.30 uur met koffie. Bijdrage in de kosten f 5,00 p.p. incl. koffie of thee. Komende bijeenkomsten: 11 januari - de nieuwe belastingwetgeving met be trekking tot het erfrecht, door notaris Mr. R.E. Schippers uit Soest; 1 februari 2001: St. Petersburg, een dialezing door mevr. Lika Smirnova uit Baarn. Het programma voor het seizoen janua- ri-mei 2001 is aan te vragen via tel. 035-6017001 of mee te nemen tijdens de bijeenkomsten. sStichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Op de laatste woensdag van dit jaar kij ken we nog heel even terug. Het was wel een heel avontuur, die tijdelijke ver huizing naar de noodvoorziening. En wat is het allemaal (achteraf) reuze meegevallen. Het fijne was in ieder ge val dat zovelen de weg naar de nood voorziening wisten te vinden en ook de moeite namen de winkel regelmatig te bezoeken. Ook de gedachte dat velen met ons er naar uitzagen dat de nieuwe winkel open gesteld zal worden deed ons goed. Graag willen wij iedereen bedanken voor alle aardige en moedgevende reac ties. Wij hopen in het jaar 2001 al heel gauw in de nieuwe winkel te kunnen starten. In de loop van de daarop vol gende maanden zal de omgeving wor den aangepast en daarna za 1 de officiële opening plaatsvinden. De medewerkers van de Wereldwinkel Soest willen u graag veel goede wensen aanbieden voor het jaar 2001. Wij ho pen dat dit jaar u zal geven wat u ervan verwacht. Wij hopen u gauw weer in onze winkel te ontmoeten. Openingstijden noodvoorziening: maandag 13.00 - 17.00 uur; dinsdag t/ m vrijdag 09.30 - 17.00 uur; zaterdag 09.30 - 16.00 uur. Een 44-jarige inwoner van Soest is woensdagavond aangehouden op de Wieksloterweg, omdat hij (veel) te diep in het glaasje had gekeken. De man was met zijn auto tegen een bruggetje aan gereden waardoor de rechter voorkant van zijn auto beschadigd raakte. De be stuurder bleek een alcoholpromillage van 2.0 te hebben en kreeg een rij verbod van tien uur opgelegd. Het rij bewijs van de man is in beslag genomen. Di Lassostraat 65', tel. 6022195 In het programma van de Volksuniver siteit Soest zijn dit keer enkele muzika le avonden opgenomen. Gestart wordt met "Die Winterreise" van Franz Schu- bert. Dit is een fascinerende liederency clus over verlatenheid en over onbereik bare liefde. Over een ronddolende zan ger, wie niets anders rest dan zijn zwerf tocht voort te zetten tot de dood hem zal verlossen. Een prachtig document van romantisch levensgevoel, gecompo neerd met een feilloos gevoel voor uit drukkingsmiddelen. Op donderdagavond 18 januari zal Siet- ze van der Vinne, muziekdocent, een lezing houden over deze liederencyclus. Op donderdagavond 25 januari wordt "Die Winterreise" ten gehore gebracht door de bariton Bert Duyf, begeleid aan de vleugel door Peter Greve. Na afloop van de tweede avond is er gelegenheid om na te praten onder het genot van een glaasje wijn. Kosten voor lezing concert: 40,00. Voor iedereen die van het Franse chan son houdt is "Une soirée des chansons nostalgiques" bedoeld. Wie herinnert zich niet namen als Charles Trenet, Yves Montand en Edith Piaf? Wie des tijds van hun indrukwekkende chansons heeft genoten, krijgt nu de gelegenheid terug te gaan naar de jaren '60 en '70 van het Franse chanson. Tijdens deze soirée kunt u de mooiste chansons uit deze periode beluisteren. De teksten zijn beschikbaar, zodat u geen woord hoeft te missen. Ook zal de docente, mevrouw Maaike Moed, iets over het leven van de zangers en zangeressen vertellen. Deze soirée is op donderdag 15 maart van 20.00-22.00, kosten voor deze avond: 20,-. Informatie, inschrijving en cursuspro gramma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 035 6022195, e-mail: vu-soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13.00-16.00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. In verband met de kerstvakantie is het kantoor gesloten tot maandag 8 januari 13.00 uur. Nog geen gelegenheid gehad om de vernieuwde showroom bij Middelman te bewonderen? Dan zijn deze dagen een mooie gelegenheid om in gezellige Kerstsfeer volop te genieten van de gevarieerde en royale collecties design meubelen. Ervaar het zelf. Middelman is nu nóg mooier en verrassender! SOOOnP Woonplezier aan de Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035-6011004. Vrijdag koopavond. WONEN De Soesters Els van Doorn en Wil lemien Bouwhuis hebben samen een actie opgezet om geld in te za melen voor de opvang van joodse weeskinderen in de Oekraïene. Die wachten daar op de (beloofde) toe stemming om naar Israël te vertrek ken, maar de regering van het land weigert vooralsnog ze te laten gaan. Naar de weeshuizen kunnen ze niet terug. In de tussentijd worden ze opgevangen door de organisatie Good News Travels. Het gaat tot nu toe om 118 kinderen, maar er zijn er wel 450 in totaal, zeggen Els en Willemien, die via de Nederland se organisatie "Christenen voor Israël" in aanraking zijn gekomen met de pro blematiek van de joodse wezen in Oek raïene. De kinderen hebben het in dat land - dat nog altijd zeer antisemitisch is ingesteld - bijzonder moeilijk. Els en Willemien trekken zich hun lot bijzon der aan, vooral omdat ze allebei gere kend mogen worden tot vurige "suppor ters" van Israël en omdat het hier om weerloze kinderen gaat. De kosten be dragen per weeskind zo'n 1000 gulden (voor onderdak, voeding, onderwijs en begeleiding), dus er is in totaal 450.000 gulden nodig. "Christenen voor Israël" zet zich landelijk in om dat bedrag bij elkaar te brengen. Els en Willemien hopen daaraan vanuit Soest een steentje te kunnen bijdragen en hebben in de afgelopen weken o.a. de Soester kerken benaderd. De contac ten met diverse pastores en predikanten zijn tot nu toe heel bemoedigend, vin den ze. Ze hopen dat de voorgangers de actie onder de aandacht van de kerk gangers brengen, bijvoorbeeld via op roepen in de kerkbladen, maar ook dat er binnenkort speciale collectes gehou den kunnen worden. De actie is welis waar in de week voor Kerst gestart, maar mag best uitlopen tot in het nieu we jaar, vinden Els en Willemien. Ze gaan deze week ook het Soester be drijfsleven proberen te "bewerken". Alleen geld Via de krant willen ze ook het grote publiek graag attenderen op de actie. "Het gaat overigens alléén om geld," zeggen ze onomwonden, "dus niet om kleding, speelgoed of levensmiddelen." Ze hebben ook geen giro- of bankreke ning ter beschikking, maar verwijzen de belangstellenden rechtstreeks naar giro 3223 van Christenen voor Israël in Nij- kerk (o.v.v.) "weeskinderen". Dat ze daardoor zelf geen zicht hebben op wat er binnenkomt vinden ze niet zo erg. "Misschien horen we straks uit Nijkerk wel dat er uit Soest opeens veel meer geld binnenstroomt; dat hopen we na tuurlijk van harte. De Soester vriendinnen zijn allebei al verschillende malen in Israël geweest: Willemien drie keer, Els inmiddels wel tien keer; samen zijn ze er tot nu toe Els van Doorn (l.) en Willemien Bouwhuis. ook twee maal geweest. Het land heeft op hen een onvergetelijke indruk ge maakt - "alsof je 'thuis' kom" - en ze voelen zich, als gelovige christenen, op een heel bijzondere wijze met Israël en het joodse volk verbonden. "Als chris ten kun je niet om Israël, de oogappel van God, heen." Juist in de dagen rond om Kerstmis spreekt het lot van de joodse weeskinderen hun aan. "Wij vie ren de geboorte van dat éne joodse jon getje, 2000 jaar geleden, onder moeilij ke omstandigheden. De Oekraïense weeskinderen leven in nog moeilijker omstandigheden in een antisemitisch land, waar 'normale' weeskinderen het al moeilijk hebben, onder de extra drei ging van vervolging omdat ze joods zijn..." T. De gemeente Soest heeft met de NS eindelijk - na jaren overleg - over eenstemming bereikt over de aan pak van de fietsenstallingen bij sta tion Soest-Zuid. De totale vervan ging van de stallingen vindt plaats in het komende voorjaar. Het plan houdt in dat de totale capaci teit aan stallingen wordt verminderd van 390 plaatsen nu naar 264 plaatsen straks, in overeenstemming met het aan tal fietsen rond het station. Ten opzichte van 1992 is het gebruik van de fiets met 150 tot 200 fietsers verminderd, zo is uit tellingen gebleken. Ook de gemeentelij ke stalling (met 30 plaatsen) maakt deel uit van het plan en wordt vervangen door een NS-stalling met 64 plaatsen. De oude, nogal gehavende stalling kan volgens het College van B. en W. ("na opknapwerk door vrijwilligers") nog wel dienst doen voor een sportvereni ging of iets van dien aard. Omdat de vervanging van een groter aantal plaatsen op gemeentelijk terrein plaatsvindt moet de gemeente voor het bouwrijp maken en extra egaliseren een bedrag van f 18.000 bijdragen. Daar is inmiddels een krediet voor. Voor de Foto: Herman van Dam plaatsing van de 64 NS-stallingen aan de westzijde van de Koningsweg dient de gemeente Soest overigens nog wel even officieel en schriftelijk te verklaren dat de plaatsing op die locatie plaats vindt op uitdrukkelijk verzoek van de gemeente, ondanks de verkeerssituatie waarbij de fietsers als voetganger de weg moeten oversteken. Bij station Soest - een aanzienlijk min der druk "opstappunt dan Soest-Zuid - zijn de zes fietskiemmen inmiddels ver- vangen door het nieuwe type stalline met acht plaatsen. 6

Soester Courant | 2000 | | pagina 11