>2001! ■aui 1 00gr awernielingen ijsbaan geen kinderwerk ■-VV f r ■W&ï'ty r - loge huurprijzen ook oorzaak van winkelarmoede' in Soesterberg Vlooienmarkt: meer kijkers dan kopers Sy. - W \UmMM x Jong talent musiceert in de kapel van het Cenakel Cavalerie ere-escorte en 'Paard en recreatie 2000' Muziekvereniging Odeon op zoek naar muzikanten Zelf aan de stuurknuppel in het Mil. Luchtvaartmuseum DONDERDAG 28 DECEMBER 2000 Klachten bezorging Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening De Kraaybeekerhof wint Milieuprijs In Cavalerie-museum Amersfoort Friese avond 'Open-Cockpitdagen' t/m vrijdag M gramJ.19 jr329*_ Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 )e Gooi- imlander) 3 06 44 Ie leden van de ijsvereniging in ioesterberg zijn boos. Er is hard ge perkt om deze week de ijsbaan op Ie hoek van de Banningstraat en kampweg te kunnen openen. Ze ebben zich uitgesloofd om het ijs glad als een spiegel te krijgen. De :hrik sloeg ze daarom om het hart len op eerste kerstdag bleek dat de aan opzettelijk was beschadigd. het midden van de baan is het ijs pengereten. Een aantal banken is van sokkels gerukt en op de kop in het beland. Vooral met dat laatste heb- en de leden van de ijsvereniging moei- Omdat daaruit blijkt dat de vernie- ngen geen kinderwerk zijn maar ge leegd door een aantal sterke 'jongens', .b Blokzijl, Jaap Schipper, Joukje en Wietze van de Linde kijken naar de ra vage. "Er wordt altijd geklaagd dat er niets wordt gedaan in het dorp," zegt Blokzijl. "Nou hebben we als ijsvereni ging alle voorbereidingen getroffen die nodig zijn om een spiegelgladde ijsbaan te openen, dan gebeurt er dit." Hij wijst met een vinger naar de banken die doorgaans rond de skeelerbaan in het gras staan en nu op de kop op het ijs lig gen. "Dit is nooit kwajongenswerk ge weest, concludeert hij. "Om die lood zware bielzen banken te tillen, heb je vijf man nodig. Dat is geen kinderwerk. Zoiets stemt triest." De vier bestuursleden hebben er geen flauw idee van wie de schaatsenthou- siasten zo heeft willen benadelen. Want de banken zijn in het zachte ijs wegge zonken en vastgevroren. Op het kinder baantje liggen er twee, ook daar is het ijs kapot gemaakt. Op de grote baan lig gen drie banken. De bestuursleden zijn vooral boos omdat de groep vrijwilligers die zich in hebben gezet om de skeeler en ijsbaan zo optimaal mogelijk te ma ken volledig in hun hemd worden gezet. "Ik heb al gezegd dat ik 's avonds hier ga posten. Als er iemand over het hek klimt en de boel begint te vernielen, dan zet ik de lampen aan en maak een foto," zegt Blokzijl. Hij wijst naar het hek aan de achterkant van de baan. Daar is duidelijk te zien hoe de vernie lers er overheen zijn geklommen. Op veel plaatsen is het hek trouwens al ge repareerd. En de buren aan de overkant, hebben die niets gezien? Blokzijl denkt van niet. De afstand is vrij groot en de baan don ker. "Wellicht moeten we nu 's nachts de lampen laten branden. Maar dat kost weer een hoop geld." Wanneer het ijs het toelaat, gaan de mannen proberen de schade te herstellen. Want er moet toch geschaatst kunnen worden. e leegstand en de overnames in de demakerstraat baren de winke- rs zorgen. Konden de inwoners n Soesterberg tot voor kort in hun en omgeving terecht voor kle g, schoenen, witgoed en band en ren, nu moeten ze daarvoor uit- jken naar omliggende plaatsen. De ene ondernemer wijt de winkel- noede aan het ontbreken van toe- omstperspectief, de ander vindt de (lurprijzen te hoog. "Neem nou die nieuwe apotheek," zegt een winkelier die niet met zijn naam in de krant wil. "Welke jonge ondernemer kan 1,1 miljoen gulden neertellen voor (een winkelpand? En als je zo'n pand inoet huren, dan is dat toch niet meer niet op te brengen." Dat de winkels in dè Rademakerstraat in rap tempo van l eigenaar verwisselen is nog tot daar aan Ifee. Verontrust zijn de middenstanders Soyer het uitblijven van nieuwe initiatie- Jven. Een aantal van deze winkels valt in den van beleggers met een onduide- üjk zakenverleden, puur als belegging- landen. Want winkelketens die de prij- jn wél kunnen betalen hebben geen Jangstelling voor het kleine dorp. En 3 ondernemers, die jarenlang hebben ïïnvesteerd in hun panden en de op- engst als een oudedagsvoorziening [en, willen er vanaf. Ze voelen er niets ior om zelf te verhuren. Opgelucht zijn daarom velen over de [erkoop van de voormalige kledingzaak nn Brutex (Wedo). Het pand stond ;eruime tijd leeg en is inmiddels ver- iocht aan Pan-a-ce BV. Deze besloten Vennootschap is bezig om in het pand pen filiaal van de Centraal Apotheek Den Dolder en omstreken te vestigen. De middenstand kan daar wel vrede nee hebben. Ondernemer Ransdorp van de huidige [sigarenzaak, waarin ook het hulp-post kantoor is gevestigd, heeft nog overwo gen om het oude Wedo-pand te kopen of te huren. "Het pand was echter te groot daarom zocht ik naar twee ande re ondernemers die er ook voor voel den. Door het pand in drieën op te splitsen was de hoge huur op te bren gen. Het lukte me echter niet om de anderen over de streep te trekken." Over de toekomst van het pand van de firma Van Eijden zijn er twijfels. Het pand is gekocht door een driemanschap dat plannen heeft voor winkels met bo venwoningen. En het pand ernaast, van het voormalige garagebedrijf De Ruyter, staat voor 1,4 miljoen gulden te koop. Ook over de toekomst van de warme bakker aan de overkant draait de ge ruchtenmachine op volle toeren. Naar verluidt heeft ook hij zijn pand ver kocht. Het jarenlang leegstaan van twee winkels tussen de groenteboer en bloe menwinkel aan de andere kant van de straat, wordt ook met lede ogen aange zien. "Die winkels hebben geen etalage. Vroeger zat er nog een Amerikaanse vi deotheek in, een echtpaar dat nog een radio en tv kon leveren. Dat trok nog mensen aan. Nu komt in een van die panden Justitie te zitten," vertelt een winkelier. Gemeentelijke visie Een aantal van hen weet te melden dat gebrek aan gemeentelijke visie oorzaak is van de winkelarmoede. Ook Rans dorp ergert zich daar aan. "De gemeen te wil een eenpolig beleid voeren. De Buys Ballotlaan is zogenaamd niet ge schikt als tweede winkelcentrum. Ik heb altijd gezegd datje daar beter draait dan hier aan de Rademakerstraat. Daar heb ik driehonderd betalende klanten per dag. Hier is dat minder. Aan de Rade makerstraat rekenen de verhuurders prijzen die op een A-locatie niet zouden misstaan. Het gekke is dat de politiek van niets weet. Ze komen niet eens kij ken." Voorzitter Putman van de Verenigde Ondernemers Soesterberg (VOS), zelf verhuurder van panden, is het gedeelte lijk met de ondernemers eens dat visie ontbreekt. "Het is ook de reden waar om de VOS zelf een onderzoek is ge start. Dat onderzoek is heel breedscha- lig opgezet. Centraal staat de vraag hoe het dorp zich ontwikkelt en wat er in de toekomst nodig is om als gemeenschap te overleven. Een aantal studenten van de Universiteit Utrecht is met dit onder zoek begonnen. Ze voeren gesprekken met mensen uit alle geledingen en maat schappelijke organisaties. In februari hopen we daarover meer te kunnen ver tellen." Werkcommissie Volgens Putman kunnen ouderen, maat schappelijke instanties, scholen, winke liers, ondernemers en iedereen die maar wil zijn mening laten horen. Een specia le werkcommissie houdt zich daarmee bezig. De VOS is het onderzoek gestart uit onvrede met het ISV-programma van de gemeente. Dat houdt namelijk geen rekening met de wensen uit het dorp, van een breed maatschappelijk draag vlak is daarom geen sprake. Hangende het onderzoek wil de voorzitter niet in houdelijk op het onderzoek ingaan. Op de vraag of jonge ondernemers het inderdaad laten afweten vanwege de hoge huren, zegt hij: "Jonge onderne mers beginnen niet in een dorp waar geen groei in zit. De banken zullen dat ook zeker niet stimuleren." Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Zaterdag 30 december en zondag 31 december ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 zr. Marie-Anne; canto- res Zondag 19.00 aalm. Duivenvoorde en zr. Marie-Anne; gemengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 Zondag 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide Zondag 10.30 ds. C.J. Jansen WORLD OUTREACH CHURCH Stemerdingweg 3 Zondag 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - zondag 18.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-2293100. Zondag 18.00 - dinsdag 08.00 uur: H. Folmer, Bakkeneslaan 25, tel. 242599. F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Tandarts Spreekuren 13:00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen.' dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeiyweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 0900-8844; alarm nummer: 1.1.2. De Vlooienmarkt in de Banninghal trok tweede kerstdag veel bezoekers van buiten het dorp. Voor de mees ten was de markt echter een gezellig uitje, er werd weinig verkocht. "Veel kijkers," zegt mevrouw Brekel- mans uit Utrecht. Een aantal bezoekers staat voor haar kraam. Ze nemen een klein vaasje in de hand, leggen het te rug en lopen weer door. Ze conclu deert: "De meeste mensen hebben hun geld in eten en drinken geïnvesteerd. Vandaag moet er 'gelucht' worden. De spullen die je normaal zo kwijt bent, verkoop je nu met de grootste moeite. En dan gaat het echt om spullen van een paar gulden." Ze wijst erop dat er een verschil is tussen een vlooienmarkt en rommelmarkt. "Rommelmarkten worden gratis gehouden. Meestal door een vereniging die de kas wil spekken of een kerk die geld nodig heeft voor de restauratie van een orgel. Bij een vlooienmarkt moet je entree betalen." Het verbaast haar nog steeds dat het grootste deel van de bezoekers geen verstand van prijzen heeft. Soms heeft ze borden van 225 gulden. Bij een an tiquair betalen de liefhebbers het dub bele. "De mensen die nu hier rondlopen zijn geen bewuste zoekers. Er is slecht verkocht en het is al half drie. Je ziet dat een aantal verkopers al gaat inpakken." Ook mevrouw W. van den Dijssel uit Zeist heeft weinig klanten. Kijkers zijn er genoeg maar van kopen komt weinig. "Dit is de slechtste tijd voor vlooien markten. Waarom ik hier dan toch sta? Tja, het is een beetje een verslaving. Het gaat om de gezelligheid, om de contac ten. Je krijgt toch te maken met ver schillende mensen. Daarnet was er een stel uit Aruba. Dat kocht wat gewone Hollandse gebruiksvoorwerpen. Niet om te gebruiken maar als versiering. Een ander soort souvenir." De enorme drukte eerder op de dag ziet ze als toe ristenverkeer. "Er komen mensen bin nen die het hele rondje in de regio heb ben gedaan. Die komen uit Zwolle, zijn in Ermelo geweest en in Hilversum. Overal worden op tweede kerstdag vlooienmarkten gehouden. Je moet wel iswaar entree betalen, maar dat hebben ze er kennelijk graag voor over. Ze zien zo'n dag echt als een dagje uit." De enige die wel goed omzet, is de naastgelegen Time Outbar. Want de paar graden onder nul buiten worden gecompenseerd met warme koffie, thee of frites. De Milieuprijs 2000 van de provincie Utrecht is gewonnen door De Kraay beekerhof uit Driebergen-Zeist, omdat het instituut blijk geeft van goed door dachte milieuzorg en op dat punt crea tief en innovatief is. Het instituut heeft in de loop der jaren bijgedragen aan een bredere acceptatie van de biologisch- dynamische land- en tuinbouw en een versterking van het milieubewustzijn bij producent en consument. Ook exploi teert De Kraaybeekerhof een restaurant op ecologische grondslag. Reden ge noeg voor de provincie Utrecht om de prijs van 10.000 gulden toe te kennen aan dit instituut. Op zaterdagavond 6 januari organi seert de Stichting Cenakel Cultuur haar vierde concert in de kapel van het Cenakel in Soesterberg. In sa menwerking met de Stichting Jeugd Concerteert is een erg aantrekkelijk programma samengesteld. Voor de pauze treedt de jonge pianist Erwin Weerstra op. Hij heeft de afgelo pen jaren op diverse concoursen, waar onder het Steinway and Sons Pianocon cours 2000, prijzen gewonnen. Erwin Weerstra speelt werken van Bach, Beet hoven, Debussy en Rachmaninov. Daar na kan men luisteren naar de klarinet tist Sergio Hamerslag, onder meer win naar van de eerste prijs op het Nationaal Concours SJMN 1999. Hij zal begeleid worden door pianiste Yvonne Hoekstra. Na de pauze treedt de eerste-prijswin- naar op van de Jordens Viooldagen 2000, Jeroen van der Wel. Aan de vleugel begeleid door Gerard Boeters speelt hij werken van Schubert en Franz Ries. Het concert wordt besloten door het Arco Kwartet, bestaande uit Lisan- ne Soeterbroek en Josie Tjon A Joe, viool, Arwen van der Burg, altviool, en Jozien Jansen, cello. Het Arco Kwartet speelt het kwartet in Es gr.t., op. 125 no. 1. D.87 van Franz Schubert. Aanvang: 20.15 uur, de zaal is open om 19.30 uur. Toegang: f 25,00 p.p., CJP/ Pas 65+ f 20,00. p.p. Kaartverkoop aan de zaal op de avond van het concert. Ook kan telefonisch besteld worden bij de Stichting Cenakel Cultuur, tel. 0346- 351755. Het museum Nederlandse Cavale rie schenkt op "Paard en recreatie 2000" veel aandacht aan het cavale rie ere-escorte dat ieder jaar deel uitmaakt van de koninklijke stoet op Prinsjesdag. Als blikvanger wordt een prachtig model op ware grootte van een paard opgesteld, met daarbij twee poppen in het te nue van de "rode" en "blauwe" hu zaren, zoals in het ere-escorte op Prinsjesdag wordt gedragen. Fotopanelen, attributen, uitrustingsstuk ken, etc. completeren deze speciale ex positie. Ook wordt een video vertoond over het ere-escorte. Bovendien worden in de stand van het Cavaleriemuseum militaire paardenzadels, vanen en vitri nes met museumstukken uit de paar- dentijd opgesteld. Het is slechts een klein gedeelte van de zeer uitgebreide collectie die in het in 1998 geopende museum Nederlandse Cavalerie op het terrein van de Bernhardkazerne in Amersfoort is te zien. Als "bereden" wapen is de Cavalerie al eeuwen het meest dynamische onderdeel van de landmacht: eerst met paarden en later met pantservoertuigen en tanks. Op het museumterrein staan historische tanks opgesteld. Een bezoek aan het Cavaleriemuseum is voor alle leeftijden een attractieve ontmoeting met de oude en moderne cavalerie. Adres: Bernhardkazerne, Bar- chman Wuytierslaan 198, 3818 LN Amersfoort, tel. 033-4606996. Open: dinsdag t/m vrijdag 10.00-16.00 uur. De Friese Vereniging "Frysk en Frij" voor Gooi en Eemland houdt haar vier de Friese avond in dit winterseizoen op vrijdag 5 januari 2001 in de zaal van het Prot. Chr. Zorgcentrum Zuiderheide, Diependaalselaan 337 in Hilversum. De voorstelling begint om 20,00 uur. Deze avond brengt "It Huzumer Toaniel" een eigentijds büjspel van Ton Davids in een bewerking van Gerda van der Wijk met als titel "De Goate" (in de Goot). Voorafgaand aan de toneelvoorstelling is er om 19.00 uur naar traditie een nieuwjaarsbijeenkomst waar de bezoe kers (ook niet-leden) elkaar kunnen ontmoeten. Ook deze avond zijn de be kende diskes met Friese culturele en culinaire producten weer aanwezig. Muziekvereniging Odeon is een symfonisch blaasorkest in Soester berg dat bestaat uit ongeveer 65 mu zikanten. Sinds 1994 is het orkest omgeschakeld van fanfare naar har moniebezetting. In 1997 nam Odeon o.l.v. haar dirigent Gerrit de Weerd voor het eerst in deze bezetting deel aan het bondsconcours en promoveerde naar de ere-afdeling. Bij de daarop volgende kampioenswed strijden behaalde Odeon de eerste plaats. In de afgelopen periode werden er met succes concerten gegeven waar in de vereniging zich als veelzijdig orkest ontplooide. Zo werden er samenwer- kingsconcerten gegeven met zusterver enigingen, musicalgezelschappen en zangkoren. Ook begeleidde het orkest solisten als Petra Vaessen, Ernst Daniël Smid en violiste Heieen Hulst. De ver eniging heeft daarnaast een vriend schapsband niet de Duitse muziekvere niging Biebertal uit Hofbieber en er zijn contacten met een Zwitsers orkest. Voor 2001 zijn er plannen om weer op concours te gaan en voor 2002, het jaar van het 75-jarig jubileum, wordt ook een aantal interessante concerten voor bereid. Op dit moment zijn er meer dan 50 leerlingen in opleiding bij de Regio nale Muziekschool Amersfoort. Het orkest is goed in staat om de bezet ting op pijl te houden, maar op ver scheidene plaatsen is versterking of ver breding van de instrumentgroepen ge wenst om het natuurlijke verloop, dat er altijd is, aan te vullen. Deze plaatsen zijn o.a. fluit, fagot, bariton, hoorn, slag werk, hobo, klarinet, basklarinet, harp, trombone, bas of strijkbas. Odeon zoekt muzikanten van B-, C- of D niveau die nog geen vast orkest heb ben, of mensen die wel een tweede uit daging aandurven. Wie geïnteresseerd is kan voor meer informatie bellen met één van de bestuursleden: Jacques v.d. Berg tel. 0346-352143, of tijdens de repetitieavond binnenlopen; die is iede re maandagavond van 20.00 tot 22.15 uur in het Odeongebouw aan de Rade makerstraat 72 (tegenover de r.k. kerk). Een Alouette helikopter besturen, je even gevechtsvlieger wanen in een Starfighter straaljager, eens kijken hoe parachutisten in een "Dakota" zaten? Dat is tussen Kerst en Oud Nieuw mogelijk in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg. Het museum stelt van woensdag 27 de cember tot en met vrijdag 29 december de cockpits van vijf verschillende histo rische vliegtuigen open voor de bezoe kers. Blijven de cockpits normaliter af gesloten, tijdens de traditionele "Open- Cockpitdagen" krijgt het publiek de gelegenheid de vliegtuigen van binnen te bekijken. Er kan zelfs plaats worden genomen in de stoel van de vlieger. Dit jaar opent het museum de cockpits van de Douglas C-47 "Dakota", de F- 27 Troopship, de Alouette 111 (Gras shopper) helikopter en twee straaljagers uit de Koude-Oorlogperiode: de Thun- derstreak en de Starfighter. Het Militaire Luchtvaartmuseum is te vinden in Soesterberg en is dagelijks ge opend van tien uur 's ochtends tot half vijf 's middags. Op zaterdag en maan dag is het museum gesloten. Zondags is het museum open van twaalf tot half vijf. De toegang is gratis.

Soester Courant | 2000 | | pagina 15