4 G Kwaliteit bij Sylvestercross kent geen finish ■99 L! Kunstgeschiedenis in Soest S.O. Soest start jubileumjaar 2001 met eerste trekking loterij nwezig llen j Belangrijkste deelnemers in Sylvestercross 2000 Klaverjasmarathon van 'Vrienden van S.O. Soest' Mannenkoor Apollo bakt weer duizenden oliebollen Red Stars verliest het hoofd DONDERDAG 28 DECEMBER 2000 SOESTER COURANT PAGINA 17 Organisator Tolboom: 'Je moet op de hoogte zijn van de atletiekwereld" R O 2 6 0 0 0 OR UW LAPPEN! sukade, ijnen of aux personen .ESSEN TIJDEN sllEUW Nieuwe cursussen Vrije Academie Zaterdag 13 januari Dagschotels Toontje verzorgt ook entering van luxe broodjes tot koud/warm buffet VOETBAL Twee profspelers aan het werk op voetbalschool Installatiebedrijf 1 j. cornëlisse bv. I Dakwerken Succes voor Soester EHB O-vereniging Ploeg slikt bittere pil tegen Argon: 76-80 BASKETBAL SKI ÉN of SNOWBOARDEN TIJDENS JE KERSTVAKANTIE? Van 27 - 30 dec. en van 2 - 7 januari 12.00 -17.00 uur proeflessen skiën of snowboarden op revolutionaire nieuwe skimat. 87 Soest. NEDERLANDSE i KANKERBESTRIIDING 3-ES COLA, DRINK OF SINAS FLES 1,5 LITER Wijk bij Duurstede -20.00 08.00-21.00 -21.00 08.00-21.00 - 18.00 08.00 - 20.00 meld in de winkel Een wedstrijdatleet als organisator van het topevenement in Soest. Het js bijna niet voor te stellen. Echter als je er even over nadenkt, druist dit niet tegen alle wetten der logica jn. Erik Tolboom (32) is dit jaar ver antwoordelijk voor het welslagen van de twintigste editie van de Syl vestercross in de Lange Duinen. Aan de vooravond van de cross, die deel uitmaakt van het (inter)nationale cross circuit, sprak de Soester Courant met hem. Tolboom, account-manager van multi mediabedrijf MagicMinds, niet toevallig de hoofdsponsor van de Soester cross- wedstrijd, nam dit jaar de taken over van Marion van den Broek. Van den Broek kon door zwangerschap het race- director-schap niet meer opbrengen en vroeg Tolboom om de honneurs waar te nemen. De Soester, verantwoordelijk voor de Pr, is een "familievriend" en trainingsmaatje van broer Dick van den Broek. De link was gauw gelegd. Tolboom rea geerde zeer positief op het verzoek, omdat hij bovendien niet goed zag wie de verantwoordelijkheid op zich zou moeten nemen en hijzelf ook het orga- nisatieaspect wilde meemaken. Er werd nog even gezocht of er iemand voorhan den was om het pr-stuk van Tolboom over te nemen, maar dat bleek evenwel niet zo. Gezien zijn beroepservaring is het orga niseren van een topevenement hem niet totaal vreemd. "Een voordeel is bovendien dat ik ook meeloop in de grote atletiekevenemen- ten. Ik weet wat het is en ken het we reldje. Dat is ook belangrijk. Je moet op de hoogte zijn wat erin de wereld van de atletiek leeft. Ik bezoek daarom ook wedstrijden. Dat is wel een vereiste", aldus de organisator die de laatste twee jaar niet meer heeft kunnen deelnemen aan de Sylvestercross vanwege zijn ver antwoordelijke taken op organisatievlak. "Vanaf half november ben ik de hele dag in touw. Als ik meedoe, wil ik wel op niveau presteren en niet alleen maar mee hobbelen in de prestatieloop." Ik kan me goed voorstellen dat jij als at leet moeite hebt, wanneer je de deelne mers voorbij ziet lopen. "Als je me viaagt of ik als wedstrijdat leet de kriebels heb, dan is dat toch niet zo. Ik kan je wel vertellen dat ik op 30 en 31 december niet rustig slaap. Op het moment dat het startschot klinkt en je ziet de prominente atleten vertrekken en je hoort het wedstrijdverslag van Frans Hermes, dat doet je natuurlijk wat. Dat is niet de atleet in me, maar de organisator. Wanneer is de voorbereiding voor deze editie begonnen? "Het gaat in principe het hele jaar door. Na de evaluatie in januari, wordt er in juni weer begonnen met de opbouw sa men met de sponsorcommissie, omdat er een folder geproduceerd moet wor den. Deze folder moet gelijkertijd klaar zijn met de marathon van Amsterdam. Tijdens deze wedstrijd delen we het drukwerk uit. De harde kern van de organisatie be staat uit vijf man. Daaromheen een kern van zes mensen." Hebben jullie het anders aangepakt dan vorige jaren? Er zijn altijd dingen die beter kunnen, daar kom je elk jaar weer achter. Je moet het in de gaten blijven houden. Vorig jaar zei Hans Moerman nog 'kwa liteit kent geen finish'. We hebben dit jaar de aanloop in de organisatie iets aangepast. Voor de rest, als het evene ment staat, dan probeer je die lijn vast te houden. Ik denk niet dat als je bij voorbeeld het budget twee keer zou ver groten, de kwaliteit van het evenement ook twee keer zo hoog zult krijgen. Ze ker niet in het deelnemersveld. Natuur lijk wil je nog een keer Haile Gebrese- Iassie in het veld hebben of een andere hardloop grootheid, maar dat is een brug te ver voor de Nederlandse top. Dat is ook ons uitgangspunt niet. Wij willen dat Nederlanders de Sylvester cross moeten kunnen winnen." Zie jij een kentering, in vergelijking met andere wedstrijden in Nederland, in de frequentie van prominente Afrikanen? "Wij keren ons zeker niet af van de Afrikanen, want ook dit jaar hebben we zes Afrikanen aan de start staan. Daar willen we ook niet aan ontkomen. Het zijn toch de beste lopers die er zijn. Wat je wel ziet is dat er in de cross van Til burg (Warandeloop -red.) meer buiten landers lopen dan hier in Soest. Soest wordt gebruikt als een test voor de halve marathon van Egmond, die in ja nuari op het programma staat. Daarom staan hier vaak toppers uit ons land aan de start. Gert-Jan Liefers maakt hier zijn comeback na blessureleed en Rene Godlieb sluit zijn loopbaan hier af. Soesters onderschatten nog wel eens wat er in de duinen gebeurt op oude jaarsdag. Een hoop weten het wel, maar als ik zo hier en daar mensen aanspreek, dan denken ze dat het om de kerstcross gaat. Die is er al een paar jaar niet meer, spijtig genoeg. Daarom is het zo leuk dat Liefers en Godlieb hier aanwezig zijn en dat ik het als een positief teken ervaar wanneer Mart Smeets beschrijft hoe de traditionele Sylvestercross van uit de ogen van de NOS verloopt. Dat heb ik op tape staan. Daar ben ik trots op." Toch zijn er dus Soesters die er weinig van afweten? "Je moet de schuld bij jezelf zoeken, omdat de organisatie schijnbaar onvol doende in staat is om die boodschap over te brengen. Maar goed, ik denk dat we dit jaar weer een slag hebben ge maakt met de burgemeester. Die draagt er als hoogwaardigheidsbekleder wel toe bij dat de cross iets uitstraalt. Als de burgemeester aanduidt dat hij de Syl vestercross belangrijk vindt, dan gaat de rest daar ook wel op reageren." Jullie waren vroeger een beetje teleurge steld vanwege de geringe belangstelling van de gemeente? "Ik denk dat er toen weinig affiniteit met de sport was. Ik zit er ook nog niet zo lang bij, maar wat ik daarvan heb meegekregen, was dat het meer als be lasting werd gezien dan als een bijdra ge aan de samenleving. Dat uitte zich in verschillende niveaus. Je moest veel moeite doen voor een vergunning om het evenement in de duinen te kunnen organiseren, om vlaggenmasten bij de gemeente te kunnen krijgen. Het is he lemaal geen kwestie van geld, maar het Half januari 2001 starten in Soest de cursussen, kunstgeschiedenis van de Vrije Academie voor Kunsthisto risch Onderwijs. Het onderwijspro gramma bleek afgelopen seizoen wederom een succes. De lessen wor den gehouden in De Open Hof, Veenbesstraat 2. Ook in het komen de seizoen staan er weer boeiende cursussen op stapel. Ook nu weer heeft de Vrije Academie een zeer actueel onderwijsaanbod. Gro te tentoonstellingen "De Weg naar de Hemel" (De Nieuwe Kerk Museum Het Catharijne Convent), Meesterlijk Verzameld (Kunsthal) worden behan deld 'm lezingen en omlijst met kunsthis torische cursussen. Door de goede sa menwerking met musea kan de Vrije Academie ook bijzondere museumar rangementen aanbieden. De vele verschillende cursussen bieden iedereen de kans om op een plezierige t en degelijke manier kennis te maken met onderdelen van de kunstgeschiede- Het docententeam van de Vrije Acade mie. nis. De doelstelling is nog steeds de ver breiding van kunsthistorische kennis onder een groot publiek. Het onderwijs wordt verzorgd door enthousiaste en vakbekwame kunsthistorici. In Soest worden dit seizoen de volgen de cursussen gegeven: Overzichtscursus Kunstgeschiedenis en Symboliek in de Kunst II. In de gratis cursusbrochure vindt men uitgebreide informatie over alle programmaonderdelen. Aanmelding De cursussen starten vanaf half januari 2000 in De Open Hof, Veenbesstraat 2. Inschrijven via het aanmeldingsformu lier in het programmaboekje. De in schrijvingen worden behandeld op volg orde van binnenkomst. Het gratis pro grammaboekje met het volledige cursus- en excursie-aanbod is af te halen bij de Openbare Bibliotheek of aan te vragen bij de Vrije Academie voor Kunsthisto risch Onderwijs, tel. 020-4185050. gaat om het gebaar eromheen. De pers conferentie van donderdag (vandaag in het gemeentehuis, aanvang 18.00 uur - red.) geeft blijk van waardering van de gemeente aan het evenement. De bur gemeester en de wethouder van sport zaken Witte zullen daar beiden aanwe zig zijn en een woordje doen. Bovendien gaat de wethouder ook nog naar de medewerkersbijeenkomst, om daarmee te ondersteunen welke waarde de ge meente hecht aan de Sylvestercross. Deze signalen zijn zeer positief." Wat doe jij op de wedstrijddag zelf? Hand- en spandiensten verrichten en zorgen dat de prominente atleten in de tenten terechtkomen. Verder ontvang ik de genodigden en de atleten. Organisator Erik Tolboom: "Je moet het evenement over je heen laten komen. Laat de atleten maar het werk doen Als alles verloopt zoals het moet verlo pen, kan ik met een gerust hart en met de handen over elkaar het schouwspel gadeslaan. Aan het eind van de dag, na de afbouw van het terrein, zorg ik er voor dat de uitslagen bij het ANP, de kranten en de atletenmakelaars terecht komen." Geen tijd voor nervositeit? Ik heb nog niet meegemaakt dat er drastisch ingegrepen moest worden omdat het uit de hand zou lopen. Je moet het over je heen laten komen. Laat de atleten maar het werk doen." Dit jaar verwacht de organisatie weer een stormloop van atleten en toeschouwers naar het parcours in de Lange Duinen. Er zijn 130 vrij willigers opgetrommeld om de Sylvestercross in goede banen te lei den. Zij zorgen voor onder meer de catering, parcourstoezicht, EHBO en inschrijving. Er worden naar schatting tweeduizend atle ten en achtduizend toeschouwers in Soest verwacht. Deze aantallen liggen nagenoeg gelijk met de editie van 1999. Drie aansprekende atleten zullen in ieder geval niet hun opwachting ma ken bij de Sylvestercross. Kamiel Maase en Greg van Hest lopen een Euro-challenge-wedstrijd in Dur- ham, Engeland. Ook de winnaar van vorig jaar, de Keniaan Raymond Ya- tor zal er niet zijn. "Bij Maase was het gelijk duidelijk dat hij liever in Engeland wilde lopen. Van Hest zou wel naar Soest komen. Door een blessure is dat echter op de tocht komen te staan. Hij liep eerder een halve marathon in Dronten en viel daar zwaar tegen. Hij wil in Soest niét afgaan", zegt Tolboom. Hieronder volgen de belangrijkste at leten die wel de Sylvestercross aan doen. Heren: -Luc Krotwaar (meervoudig win naar op de marathon) - Rene Godlieb (winnaar Sylvester cross '92) -Jeroen van Damme (lOkm in 29.12) - Aiduna Aitnafa (lOkm in 28.02) - Fransua Woldemarian - Tadesse Woldemeskel (lOkm in 28.36) - Marko Koers (loopt de korte cross) - Paul Biwott uit Kenia (winnaar cross in Uden '99,10 km in 28.41) - Kiyara Kamzee uit Kenia (3e in Til- burgse Warandeloop, Afrikaans ju nioren-kampioen, lOkm in 27.59) - Aziz Bougra uit Marokko (winnaar Sylvestercross '95) - Wilson Kigen uit Kenia (4e in '99, lc in halve marathon van Egmond, lOkm in 28.47) Dames: - Irma Heeren (winnaar halve mara thon van Dronten) - Erika van der Bilt (5km in 15.23) - Vivian Ruijters - Evelyn Rotich uit Kenia - Simone Staicu (le Europeaan in Warandeloop) -Meserat Defar uit Ethiopië (2C WK-junioren '99, 5km in 15.08) Op de tweede zaterdag van het jaar 2001 (dus op 13 januari) organi seert de stichting "Vrienden van S.O. Soest" alweer de 13e klaverjas marathon. Alle kaartliefhebbers van Soest en omgeving kunnen strij den om de prijzen, maar bovenal re kenen op een sportieve en gezellige dag. Voor een bedrag van f 25,00 zijn de deelnemers twaalf uur onder de pannen in het clubgebouw aan de Bosstraat en krijgen ze een kopje koffie met cake, soep, diverse belegde broodjes en ande re snacks. De telling wordt via een com puterprogramma bijgehouden en wordt na elke vier ronden vertoond op het scorebord. Deze 13e marathon wordt weer een pit tige dag, maar wellicht geen ongeluks dag. Uiteraard is er dit jaar ook weer een grootse loterij met mooie, waarde volle prijzen. Aarzel niet! Schrijf zo spoedig mogelijk in, want ook dit jaar geldt: vol=vol. Starttijd: 10.00 uur; uiterlijk aanwezig: 09.30 uur. Inschrijfgeld f 25,00. Telefo nisch inschrijven vanaf heden bij: J. v.d. Hoed, tel. 035-6022131. Dat het Soester Mannenkoor Apol lo niet alleen een zeer goed concert kan geven en altijd volle zalen trekt, maar ook kan bakken, is bekend. Op zaterdag 30 december staan de "Apollokramen" weer op de ver trouwde plaatsen: wijnhandel Van der Linden (Soest-Zuid), voor de apotheek (Overhees), en voor Hoogvliet (Honsbergen). Vanaf negen uur kan men daar terecht voor heerlijke oliebollen en appelbeig nets. Onder leiding van professionele bakkers - ook leden van het koor - worden deze versnaperingen enkele uren voor de verkoop gebakken door veel leden van het koor, die nachten doorwerken om alles op tijd klaar te hebben: het deeg, het wassen van de ingrediënten, zoals de krenten en de appels, en het klaarzetten van de olie ketels en de kratten voor het vervoer. De controle op de kwaliteit laten de bakkers van de oliebollen over aan de echte bakkers uit hun midden. Reken maar dat die controle zeer streng is. Vanaf negen uur 's morgens tot men "los" is, zijn maar een paar uur. Want wat blijkt steeds weer: ondanks dat men ook dit jaar duizenden oliebollen meer gaat bakken is er zo rond elf uur 's mor gens geen oliebol of appelflap meer te koop en moet men de kramen weer gaan opruimen. Het publiek wordt daarom aangeraden: kom op tijd, u moet dan wel even in de rij staan, maar oliebollen van "Apollo" heeft u dan wel! De prijs van de oliebol len is ook dit jaar weer 75 cent per stuk. Voor de appelbeignets betaalt men f 1,35. Sportorganisatie Soest bestaat op 9 mei a.s. 75 jaar. Het jubileumjaar 2001 zal dan ook bol staan van di verse festiviteiten. Eén van de eve nementen is direct al tijdens de nieuwjaarsreceptie op 1 januari: de eerste trekkingsronde van de jubi leumloterij. Op nieuwjaarsdag begint om 15:00 uur de nieuwjaarsreceptie, voorafgegaan door een vermakelijke nieuwjaarswed strijd tussen bestuur en leiders. Om cir ca 16:00 uur worden veel lotenbezitters verwacht, als Cees Verkerk van de jubi leumcommissie de prijswinnaars bekend maakt van de eerste trekking van de lo terij. Met zekerheid is te melden dat 2001 tijdens de nieuwjaarsreceptie voor vijftien lotenbezitters een leuke start zal krijgen. Prijzen als een Hifi-set, een reis- cheque, gereedschap, wijnbonnen en een heuse fiets worden uitgereikt. Er zijn maar liefst 1500 loten van f 100,- in omloop gebracht en in het jubileum jaar zullen er in totaal vijf trekkingen plaats vinden. De loterij bereikt - met de auto als hoofdprijs - zijn hoogtepunt tijdens het jubileumfeest op zaterdag 12 mei. De opbrengst van deze jubileum loterij wordt besteed aan de inrichting van het nieuw te bouwen clubhuis van de sterk groeiende voetbalvereniging. Dat de voetbalvereniging S.O. Soest in het verleden ook heeft bestaan onder de namen De Ploeg, Be Quick, DIOS en BDC zal ruimschoots aan bod komen in het jubileumboek. Dat boek, een spe ciaal jubileumlogo en een voor de gele genheid gecomponeerd jubileumlied, zijn de voorboden van een groot aantal bijzondere jubileumactiviteiten in april 2001. Jubileummaand In mei 2001 wordt er onder andere een groot onderling toernooi georganiseerd, voorafgaand aan de verenigingsreünie. Maar liefst veertien oud-herenelftallen en twee oud-dameselftallen zullen weer eens proberen wat ze vroeger jaren in de lagere senioren elftallen ook al probeer den. Daarnaast krijgt ook het Soester Penalty Kampioenschap een vervolg. Dat evenement was vorig jaar bij v.v. Hees nog een groot succes en belooft dit jaar op de Bosstraat-Oost een spannend spektakel te worden. En uiteraard kijken alle 400 jeugdleden van S.O. Soest al uit naar de World of Ajax tour, waarbij met een stoet aan autobussen de reis naar de Arena zal worden gemaakt. Samen met vele andere activiteiten bevat de gehele meimaand van het jubileumjaar 2001 voor ieder wat wils. Cafetaria en Eethuis donderdag Biefstuk Wellington met pommes parisiennes en doperwten weekend Kip-rijstpannetje maandag dinsdag Zaak dicht Birkstraat7-Tel. 601 33 37 De voetbalschool van VYZ'49 heeft af gelopen zaterdag een 'dag voor de jeugd' georganiseerd. Om elf uur gingen Alfons Groenendijk en Dirk Kuit, spe lers van profclub FC Utrecht, aan de slag met de leerlingen van de voetbal school. Naast de activiteiten van deze profvoet ballers werden er demonstratietrainin gen gegeven door de technische staf van de school. De staf is inmiddels uitge groeid tot een groep van tien trainers. Na de kerstvakantie ontvangen de leer lingen hun rapport, waarin de vorderin gen vermeld staan op de onderdelen dribbelen/drijven, passen/trappen, koppen, schijnbewegingen, loopoefenin gen en gedrag. Eén van de doelstellingen van de voet balschool is aandacht te besteden aan vorming op het gebied van normen en waarden. Bij 'gedrag' worden de voet ballertjes beoordeeld op plezier in de training, omgang spelers onderling, leer gierigheid, beleving en opkomst trai ning. Telefoon (035) - 601 30 14 Op dinsdag 19 december zijn er weer examens afgenomen voor het EHBO- diploma, waarin opgenomen de reami- natie en verbandleer. Het examen werd afgenomen door dr. A. Broekman uit Baarn en mevr. E. Smallenburg-van de Brink uit Hilversum (docent EHBO). Alle twaalf onderstaande kandidaten slaagden voor het examen: de dames T. Y. Bungener, T.C.M.M. Neplenbroek- Janssen, A.R Berends, G.C.M. Hooft- van Wijk, I.L. de Rooij, P.W. de Rooij- van Hunnik, S. van den Berg, A.M. South-ter Meulen, T. Westra-Bloem, C.C. Boon en de heren A.J. van der Blom en A. van de Munt. De kandida ten waren opgeleid door EHBO-docent F. Hoogeweg en er werd gebruik ge maakt van een Lotus-slachtoffer, mevr. E.M. Gommers-Adelaar. De cursus werd gegeven in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. De basketballers van Red Stars heb ben zaterdagavond in eigen huis dure punten laten liggen door te ver liezen van mededegradatiekandi daat Argon. In Beukendal wonnen de Mijdrechters met 76-80. Daardoor passeerden de bezoekers Red Stars op de ranglijst van de eerste rayonklasse. Beide ploegen hebben zes punten verzameld. De Soesters hebben twaalf wedstrijden achter de rug. Argon heeft elf duels gespeeld. De Soesters hebben momenteel alleen Crackerjacks en Springers nog onder zich. Aan het eind van het seizoen moeten drie ploe gen een stapje terug doen. Speler Jan van Maanen maakt zich ech ter nog geen zorgen. "Er is nog niks ver loren", aldus Van Maanen. Feit is ech ter wel dat de basketballers dit seizoen teveel punten verspelen. In de confron taties met Niels Stensen en Crackeijacks verspeelden de Soesters op knullige wij ze winstkansen. Zaterdag bleek hetzelf de verhaal verkondigd te worden. Red Stars had meer kwaliteiten dan Argon, maar verzuimde dat in de score tot uit drukking te brengen. Topschutter Guido la Rose werd node gemist. La Rose, toch in elk duel goed voor minimaal twintig punten, had wel- Mar co van Maanen scoort voor Red Stars. De basketballers slikten een bitte re pil door van Argon te verliezen. Foto: Herman van Dam licht de twee punten in Soester bezit kunnen brengen. Partijdig Daar kwam bij dat Red Stars in de tweede helft meer tegen zichzelf stond te basketballen dan tegen de bezoekers. De ploeg vond de scheidsrechters meer maals verkeerde beslissingen nemen. "Argon is een ploeg met ex-internatio nals binnen de gelederen. De arbiters raakten erdoor geïmponeerd en floten partijdig. Wij reageerden ons af op het duo en speelden onszelf uit de wed strijd. De ploeg is vrij jong en is nog te onervaren om hiermee om te gaan", luidde het commentaar van Van Maanen. Red Stars kwam in die fase met twaalf punten, bij rust was het verschil nog vijf punten, achter. De inhaalrace werd net te laat op gang gezet. De Soesters ble ven steken op een achterstand van vier punten. "De ploeg moet meer met het koppie spelen", zei Van Maanen die stelde dat de afwezigheid van coach Hans de Rond, evenals La Rose op va kantie, de ploeg wel parten speelde. "We hadden iemand nodig die boven de •groep staat." Tevens mogelijkheid om in te schrijven voor skicursus ter voorbereiding van krokus(wintersport)vakantie. Ski- en snowboardclub Soesterberg Sportpark a/d Kerklaan - Tel. 0346 - 352 674

Soester Courant | 2000 | | pagina 17