En dit zijn de knallers van deze week: Dalweg-Beukenlaan krijgt rotonde Crab- salade 21 Het Griftland groeit en investeert 9.98 5.49 1.79 brood 1.79 16.95 SSÜ3 en HOOIJER VUURWERI Wij wensen u een roerend goed 2001! DONDERDAG 28 DECEMBER 2000 79e JAARGANG NO. 19 Soest gaat knelpunten hoofdwegen aanpakken Containerbrand De laatste keer dit jaar! Uit eigen keuken 95 RUUD SMIT visspeciaMteiten 3 Actueel 5 Actueel 12 Jaaroverzicht 15 Soesterberg 17 Sport Kopij voor editie van 3 januari: graag deze week! Dienstverlening voor ontucht met meisje op Vrije Teugel op de gehele collectie 'Vleugel 2000' in gebruik genomen Nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis OPEL^ Ribkarbonade Palingfilet Goudreinette n Slagersachterham Boeren wit of tarwe Grolsch bier VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee |j| Raad akkoord met onderzoek naar 'centrale uitruk' Ga naar... OnLi ne www. soestonline .nl UW MAKELAAR in DE REGIO! SOESTE OURAfti Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De verkeersstromen in Soest zijn in het afgelopen jaar niet opvallend gewijzigd. Het totale verkeer is wel iswaar met acht procent (anderhalf procent per jaar) toegenomen - en dat zal op die voet ook de komende jaren wel het geval zijn maar de beoogde "verlegging" van het door gaand verkeer via het Koningsweg traject is nog geen echt succes. De meeste "doorgangers" kiezen nog altijd voor de zgn. oostelijke route. Dat blijkt uit een rapportage van de af deling Verkeer over de knelpunten in de hoofdwegenstructuur van Soest, die onlangs aan het College van B. en W. is aangeboden en gebaseerd is op een tweetal kentekenonderzoeken in sep tember van dit jaar. De zwaarste stroom doorgaand verkeer is nog steeds te vin den op de route Birkstraat- Soesterberg- sestraat (zowel heen als weer), en vooral afkomstig uit Amersfoort, richting rijks weg A28. Dat was trouwens ook in 1995 het geval. Overigens blijkt uit het rapport wel dat er in september alleen aan de "Amersfoortse" kant van Soest is gekeken naar de verkeersstroom. Het rapport bevat ook een voorstel voor de aanpak van de knelpunten op het Daiweg-traject. In de eerste plaats wordt gepleit voor verbreding van de uitmon ding van de Dalweg op de Koningsweg (voor rechtsafslaand verkeer bij de Ha- verweerd), zodat er twee volwaardige voorsorteerstroken ontstaan. Daarnaast wordt voorgesteld het drukke kruispunt Dalweg-Beukenlaan - waar voortdu rend stagnaties met in de spits soms lan ge wachttijden worden geconstateerd - te voorzien van een rotonde, vooral omdat daarmee de snelheden van het autoverkeer laag gehouden kan worden. Voor de veiligheid (met name van fiet sers) betekent een rotonde overigens geen of nauwelijks verschil met een kruispunt-met-verkeerslichten. Gedacht wordt aan een rotonde a la die bij de Dorresteinweg/Koningsweg, maar dan een beetje kleiner. Ook het kruispunt Dalweg-Albert Cuy- plaan is al jaren een "black spot" als het om ongevallen gaat, hoewel er destijds maatregelen zijn getroffen om dat te voorkomen. Die hebben weinig gehol pen. Een van de oorzaken is de ver hoogde snelheid waarmee automobilis ten na het passeren van de laatste drem pel op de Albert Cuyplaan het kruis punt oprijden ("hèhè, dat hebben we gehad") en daarbij geen voorrang ge ven. Ook de zebra, een stukje verderop op de Dalweg richting Steenhoffstraat, en de bushalte vormen een oorzaak van ongevallen. Voor deze kruising denkt men aan een rotonde zoals die in de Burgemeester Grothestraat, in een iets kleinere uitvoering. Niet zozeer een knelpunt is de kruising Dalweg-Steenhoffstraat, en daar is ook geen apart onderzoek naar gedaan. Het College wil echter ook hier nadrukkelijk de mogelijkheid van een rotonde open houden, maar heeft een voorkeur uitge sproken voor het eerst aanpakken van het kruispunt met de Beukenlaan. Het rapport kijkt ook naar de talrijke kruispunten en "oversteken" in het Ko ningsweg-traject, waarbij wordt vastge steld dat de oversteek bij de Dorps- streek (bij de brug naar de Veenbes- straat) het drukst is. De gemiddelde wachttijd (om over te steken) is overal "goed" of "redelijk". De autosnelheden op de Koningsweg zijn overigens niet gemeten. Verbetering van de oversteek- baarheid is voorlopig niet nodig, aldus het rapport. Ossendamweg Een punt van zorg is de doorstroming op de Ossendamweg, waar nog eens kritisch naar gekeken is. Daarbij is ge constateerd dat er nogal wat tegenstrij dige problemen zijn met dito oplossin gen, maar een samenhangende aanpak is wel een vereiste. Het rapport pleit o.a. voor een "kiss ride" voorziening bij het station Soest-Zuid, waarbij het laat ste stukje Eikenlaan (tot aan de Ossen damweg) alleen nog voor de bus open blijft. Het autoverkeer zou dan vanat de Kastanjelaan wél weer linksaf naar de overweg mogen rijden, zoals de wijkver- eniging Soest-Zuid al eens heeft voor gesteld. Voor de aansluiting van de Oude Utrechtseweg op de Ossendamweg denkt men aan een verkeerslichtenin stallatie, afgestemd op die van het kruis punt Soesterbergsestraat. De situatie daar is moeilijk door het relatief grote aandeel van doorgaand verkeer uit de richting Amersfoort naar Soesterberg. Auto's mogen niet meer vanaf het kruis punt linksaf de Oude Utrechtseweg in, aldus het rapport. Voor het (bij geslo ten spoorbomen) regelmatig geblok keerd kruispunt Koningsweg/Nieuwe- weg wordt een nieuwe "file-detectielus" voorgesteld, waarmee dit euvel makke lijk te voorkomen is. Over de problemen op de Biltseweg (filevorming) wordt in het rapport op gemerkt dat die voor een deel veroor zaakt worden door de rotonde bij Den Dolder, waardoor het verkeer behoorlijk wat oponthoud ondervindt. Er is nogal wat verkeer dat via Baarn (afkomstig van de Al) richting Zeist gaat. De aan sluiting van de Koningsweg op de Bilt seweg kan alleen verbeterd worden als de capaciteit van de Biltseweg wordt verhoogd en wel zodanig dat het ver keer vanaf de Koningsweg makkelijker in westelijke richting kan wegstromen. De provincie gaat volgend jaar een "probleemverkenning" uitvoeren, en Soest doet daaraan mee. Wanneer daar van resultaten te verwachten zijn is ech ter niet bekend. Van Weedestraat Ten slotte is ook naar de Van Weede straat gekeken, waarbij nog eens geturfd is hoeveel doorgaand verkeer er door heen gaat ten opzichte van bestem- mings- of herkomstverkeer. In de och tendspits gaat het om 47 doorgaand verkeer, in de avondspits om 44 Voor een "hoofdweg" is de Van Weedestraat niet bijzonder druk, stelt het rapport, maar de combinatie met de functie van een "verblijfsgebied" (win kelfunctie) leidt tot congestie geduren de vele uren van de dag. Je kunt niet ongestraft 1000 voertuigen per uur door de straat laten rijden en dan geen hin der ondervinden van zoekverkeer, par keren, laden en lossen vanaf de rijbaan. "De verblijfsfunctie draagt in zich een wat slordige interpretatie van regels, geboden en verboden," constateert het rapport droogjes. Het kruispunt Dalweg-Beukenlaan komt volgens B. W. het eerst in aan merking voorde aanleg van een rotonde. Foto: Herman van Dam Wat de oversteekplaatsen in de Van Weedestraat betreft - met name de "nep-zebra's" - constateert het rapport dat ze in termen van verkeersveiligheid hun nut hebben bewezen, al is er spra ke van een diffuus oversteekgedrag (men steekt over waar men toevallig is of naar toe moet). De oplossing van het conflict tussen verblijfs- en doorstroom functie is overigens maar op één manier te verhelpen: door één van die functies te verwijderen. De doortrekking van de Beek- en Daalselaan (achter Albert Heijn) naar de Stadhouderslaan zal ove rigens al een stuk schelen, aldus het rap port, maar verder is er van kleine aan passingen weinig soelaas te verwachten, met andere woorden: grote ingrepen zijn noodzakelijk. Het College heeft zich uitgesproken voor "aanvullende maatre gelen" als de doortrekking gerealiseerd is, maar wat die inhouden is nog niet duidelijk. Dat is natuurlijk ook een po litieke kwestie... Wethouder Harry Witte heeft vorige week nog eens benadrukt dat ér in dit verband niet gesproken wordt over de aanleg van een rondweg, net zo min trouwens als over een tun nel onder het spoor bij de Ossendam- Twee jonge Soesters hebben tijdens de feestdagen een container aan de Paral lelweg in brand gestoken. Terwijl de brandweer het brandje al aan het blus sen was, kreeg de politie een melding. Ter plekke tipten getuigen de agenten over de vermoedelijke daders. Vervol gens brachten de agenten een bezoek aan de woning van een van de verdach ten. De moeder van de 13-jarige brand stichter belde direct haar zoon, die, een maal thuis gekomen, bekende dat hij de brand had aangestoken met een vriendje van dezelfde leeftijd. In totaal bedroeg de schade aan de papiercontainer 4500 gulden. Het bedrag zal op de ouders van de jongens worden verhaald. 100 gram van weedestraat 149 soest 035-6015288 Soest tekent contract voor ontwikkeling Spoordal. Achterhoedegevecht over Royal Pare kost veel tijd. Communicatie over de communicatie werkt niet. Nel Koster moet raad beë-mailen uit Afrika. Klas van Daelhoven slaagt in de zorg. ChristenUnie wordt ook plaatselijk één partij. Kodak moet voldoen aan brandweer- en milieueisen. Van Doorn verkoopt in boedel voor goed doel. Soest in het jaar 2000 in vogelvlucht. Kwaliteit Sylvestercross kent geen finish. Red Stars verliest hoofd. Vernielingen aan ijsbaan zijn geen kinderwerk. Hoge huurprijzen oorzaak winkelarmoede Soesterberg. Vlooienmarkt trekt meer kijkers dan kopers. Muziekvereniging Odeon op zoek naar muzikanten. De eerste Soester Courant van het jaar 2001 verschijnt op woensdag 3 januari. Maandag 1 januari (nieuw jaarsdag) valt echter uit als produc tiedag. Daarom is het zéér aan te bevelen om het niet op het laatste moment te laten aankomen, maar kopij en materiaal voor advertenties al déze week, graag zo vroeg moge lijk, aan te bieden. Het uiterste inle- vertijdstip (voor deze editie) is dins dag 2 januari 10.00 uur. Wij rekenen graag weer op ieders begrip en me dewerking. Een 39-jarige Amersfoorter is vorige week door de Utrechtse rechtbank ver oordeeld tot twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, voor misbruik van een 14-jarig meisje uit Soest op kinderboerderij De Vrije Teugel. De rechtbank achtte verkrach ting niet bewezen, maar veroordeelde de man voor ontucht. Omdat de verdach te tegen de zin van het meisje zijn vin gers in haar lichaam zou hebben ge bracht, eiste officier van justitie V. Hop man twee weken geleden nog twintig maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk, voor verkrachting. De celstraf wordt omgezet in 240 uur dienstverlening. Het incident vond plaats op Koningin nedag. Het slachtoffer kwam bijna elke dag op de kinderboerderij. De verdachte was daar als vrijwilliger. Na Koningin nedag bleven vier kinderen - onder wie het slachtoffer, de verdachte en zijn broer - er slapen. De broer sliep apart. Er was die dag stevig gedronken en het meisje verklaarde in augustus tegenover de politie dat ze koud en misselijk was geweest. De verdachte had haar aange boden bij hem op de bank te slapen. Toen ze daar lag betastte hij haar en drong met zijn vingers haar lichaam bin nen. Het meisje deed of ze sliep, maar vluchtte daarna weg en bracht de nacht buiten door. Ze vertelde het de volgen de ochtend tegen een vriendin, die de leiding inlichtte. Die probeerde eerst een financiële regeling te treffen tussen de verdachte en slachtoffer. Pas in augus tus lichtte het meisje haar ouders in en deed ze aangifte. De verdachte verklaarde op de zitting dat het meisje hem had gevraagd of hij haar kon leren tongzoenen. Daarom zou ze bij hem op de bank zijn gekropen. Een getuige die af en toe wakker was geweest bevestigde echter de lezing van het meisje. De Amersfoorter gaf toe dat hij haar ongevraagd had gestreeld, maar ontkende dat hij haar lichaam was bin nengedrongen. maat 38 t/m 46 Exclusieve damesmode, Byoux, eenmode, Leder-accessoires,^ Schoenen, ZUID PROMENADE 5 SOEST-TEL 6024314 Met gepast feestelijk vertoon heeft het Griftland College vorige week zes nieuwe lokalen in gebruik geno men. Rector drs. Herm Wind met selde in de gang naar het aange bouwde stukje school ("Vleugel 2000" genoemd) een herinnerings plaquette, waarna de genodigden onder wie burgemeester Koos Jans sen en onderwijs-wethouder Harry Witte - er een kijkje mochten ne men. Dat gebeurde nadat Griftland-voorzit- ter Sjoerd Vegter in zijn toespraak had vastgesteld dat de school niet alleen groeit (de laatste vijfjaar van ruim 1000 naar zo'n 1300 leerlingen), maar ook graag investeert. Hij waarschuwde daar bij wel tegen de risico's van te grote klassen en onvoldoende gekwalificeerd personeel. "We moeten wel op onze tel len passen." Doorgroeien-met-beleid, was het parool volgens Vegter. Over het "reactieve" onderwijsbeleid van de overheid was hij minder tevre den, omdat de regelgeving de investe- ringslust van de scholen te weinig ruimte biedt. Hij noemde in dat verband het Griftland o.a. een voorhoedeschool op het gebied van ICT (informatie/com municatietechnologie), maar ook'bp het terrein van leerlmgenbegeleiding en zorg. "Scholen zijn niet alleen maar les- en studieplaatsen, maar hebben ook steeds meer een maatschappelijke func tie," aldus Vegter. Het Griftland steekt dan ook veel tijd in de sociale proble matiek van de leerlingen, al heeft staats secretaris Adelmund daar - ondanks alle mooie woorden - geen budget voor over. Volgens Vegter hecht het Grift land veel waarde aan die taak, waardoor het ook investeert in de leefbaarheid en de kwaliteit van de samenleving. Hij onderstreepte dat daar naar zijn oordeel ook een taak voor de gemeentelijke overheid lag - die dat als muziek in de oren zou moeten klinken. Hij pleitte daarom voor verruiming van de bouw- normen, ook al omdat een plezierige schoolomgeving een gunstig effect heeft op de werksfeer, zowel voor de docen ten als de leerlingen. Dinsdag 2 januari De gebruikelijke nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur wordt ge houden op dinsdag 2 januari 2001. Iedere inwoner van Soest en Soester berg, individueel of als vertegen woordiger van een instantie, bedrijf of vereniging, is van harte welkom. De nieuwjaarsreceptie begint om 19.30 uur in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Tijdens de ont vangst zijn bezoekers in de gelegen heid de leden van het gemeentebe stuur hun nieuwjaarswensen over te brengen. Om 20.15 uur houdt burge meester Janssen een korte nieuw jaarstoespraak, gevolgd door een optreden van een cabaretgroep onder leiding van Ab Faas. Naar verwachting is het officiële deel van het programma om negen uur af gelopen en besluit een gezellig sa menzijn, met een hapje en een drankje, de gemeentelijke receptie. flf NEFKENS SOEST VVie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF IBirkstraat 30 - 3768 HH Soest) Telefoon (035) 601 23 64 kilo 100 gram kilo vers van't mes 100 grom 1.7 7 krat 24 flesjes Stuk vrolijker Wethouder Harry Witte pakte de hand schoen niet op. "Ik begrijp dat Vegter wat wil, maar ik doe geen toezeggin gen." Wel stelde hij vast dat het school gebouw er een stuk vrolijker op gewor den was. Hij constateerde ook dat het (christelijke) Griftland binnenkort - als de Mavo-Soest straks haar deuren sluit - nog de enige middelbare school is die Soest over heeft en dat dat een grote verantwoordelijkheid met zich mee brengt, maar dat hij tot zijn genoegen nooit iets had gemerkt van een "drem pel" voor andersdenkenden. Volgens Witte is er her en der alle re den tot zorg over de kwaliteit van (de tweede fase van) het Voortgezet onder wijs en de gevolgen daarvan voor het plaatselijk jeugdbeleid. Hij riep daarom op tot nog meer samenwerking tussen de scholen en het gemeentebestuur. Volgens Witte staat het jeugdbeleid nu nog in de kinderschoenen, maar hij be loofde dat de gemeente het in de ko mende tijd sterk gaat stimuleren. Hij stelde verder vast dat de integratie bij Kom naar onze prachtig ingerichte vuurwerkhal. Uniek in de regio; met het grootste assortiment en de scherpste prijzen. Donderdag-vrijdag en zaterdag geopend van 8.00-21.00 uur' SPECIALE VUURWERKHAL Soesterbergsestraat 4 - achter Soest Tel. (035) 588 06 44 www.hooijervuurwerk.nl Xjaar WGRIP Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 60! 25 00 J Rector Herm Wind (l.) metselt, met assistentie van Griftland voorzitter Sjoerd Vegter, de herinneringsplaquette op zijn plek in de gang bij de nieuwe "Vleugel 2000". het primair onderwijs "helaas nog niet mogelijk is gebleken, maar dat er onder de 'buitenlandse' kinderen nog erg veel verborgen talenten sluimeren die we in Soest goed kunnen gebruiken". De gemeenteraad heeft vorige week, ondanks zekere onlustgevoelens, una niem ingestemd met het voorstel van B. en W. om een onderzoek te laten ver richten naar de voor- en nadelen van de "centrale" brandweeruitruk. Daarbij gaan alle brandweerlieden eerst naar de kazerne, om vervolgens gezamenlijk naar de brand te gaan. In Soest werkt het niet zo, maar Binnenlandse Zaken vindt dat het wél zo zou moeten. Daar bij spelen de ervaringen bij recente ram pen in het land een belangrijke rol. De politiek vindt het hele onderzoek in feite zinloos, omdat Soest destijds be wust voor de huidige opzet heeft geko zen en daarbij bepaald niet over één nacht ijs is gegaan. Bovendien wil de brandweer er eigenlijk niets van weten. Burgemeester Janssen had niettemin sterk aangedrongen op eenstemmigheid in de raad "over dit belangrijke onder werp", want volgens hem moet het on dubbelzinnig vaststaan dat de brand weerlieden geen onnodige risico's lopen. Janssen kreeg die eenstemmigheid ook, maar niet dan nadat diverse fracties nog eens duidelijk hadden gemaakt dat a. de brandweerkazerne moet blijven staan waar die staat, en b. dat de uitkomst van het (objectieve") onderzoek bepalend is voor het toekomstig uitrukbeleid, en niet zozeer wat de burgemeester ervan vindt, zoals CDA-fractievoorzitter Henk Koning onderstreepte. VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ f BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 Q SOEST NVM

Soester Courant | 2000 | | pagina 1