KNGF PAKT NIJPEND TEKORT GELEIDEHONDEN AAN KNGF Sport Geleidehondenfonds door CBF met keurmerk beloond GELEIDEHONDINSTRUCTEUR, EEN PRACHTIG VAK HET KONINKLIJK NEDERLANDS GELEIDEHONDEN FONDS; VIJFENZESTIG JAAR, MAAR NOC LANG NIET MET PENSIOEN WOENSDAG 3 J Januari R ANTWOORD C O P O f Maart April Fred van Assema, directeur KNGF, geeft op de maquette aan hoe de nieuwbouw er uit gaat zien. Het bevorderen van de zelfstan digheid en mobiliteit van blin den en zeer slechtzienden', luidt de doelstelling van het KNGF. En steeds meer blinden ontdekken dat met behylp van een geleidehond hun onaf hankelijkheid en mobiliteit inderdaad sterk toeneemt. Met een geleidehond kunnen ze gaan en staan waar en wan ner zij dat willen. Zonder daarbij afhankelijk te zijn van de hulp van anderen. De vraag naar geleidehonden is de afgelopen jaren dan ook sterk gestegen. Op zich is dat een goede ont wikkeling, ware het niet dat het KNGF aan de top van de huidige opleidings capaciteit zit, waardoor de wachttijd voor een hond hand over hand toe neemt. De opleiding van een blindengeleide hond is een langdurige en kostbare De kranten staan er bol van. De wachtlijstproblematiek in de medische zorg. Maar ook elders kampt men met overvolle wachtlijsten. Het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF) is, helaas, geen uit zondering. Steeds meer visueel gehandicapten ontdekken de grote voor delen van een geleidehond. Maar de gemiddelde wachttijd is nu al zo'n twee jaar. Het KNGF is de eerste om te erkennen dat het zo niet langer kan. Daarom wordt eind oktober begonnen met de nieuwbouw van de geleidehondenschool in Amstelveen. "Als wij onze doelstelling serieus nemen, dan is nieuwbouw een harde noodzaak." zaak. Op dit moment kunnen er maxi maal 55 honden per jaar worden opge leid. Dat lijkt een heel aantal maar het is bij lange na niet genoeg. Bovendien betekent het niet dat 55 nieuwe gelei dehondcliënten geholpen kunnen wor den. Het merendeel van de 55 honden dient namelijk ter vervanging van oude en overleden geleidehonden. "Om aan de toenemende vraag naar geleidehonden te kunnen voldoen, is het KNGF enkele jaren geleden begonnen om meer honden te fokken en nieuwe geleidehondeninstructeurs op te leiden", vertelt Fred van Assema, directeur van het KNGF. "Maar ook de behuizing van de honden, het aantal gastenkamers en de kantoorruimte zijn te klein geworden. Om de groei door te kunnen zetten en de wachtlijst binnen de perken te kunnen houden, is nieuw bouw noodzakelijk." Meer en betere huisvesting De nieuwbouw is opgedeeld in twee fasen. Allereerst worden de nieuwe kennels gebouwd. Fred van Assema: "Die kennels kunnen meer honden huisvesten, maar het wordt ook een betere behuizing. De nieuwe kennels worden ruimer, met veel glas, zodat de honden elkaar en de ken nel medewer kers kunnen zien. Er komt een betere klimaatbeheersing en meer speelruim ten, met speelvelden aangrenzend aan de kennels." In de tweede fase wordt het huidige hoofdgebouw bijna geheel afgebroken. Op praktisch dezelfde plaats komt een nieuw hoofdgebouw van twee verdie pingen. "Op de eerste verdieping komen alle kantoren", vertelt Fred van Assema. "De begane grond wordt uit sluitend bestemd voor aspirant-gelei dehondgebruikers die bij ons intern met hun hond leren omgaan. Er komen acht gastenkamers, een huiskamer en een restaurant. Om een beeld te krij gen van wat voor visueel gehandicap ten van belang is, hebben we ons uit voerig laten informeren door revalida- tie-instellingen voor blinden en slecht zienden. Bovendien hebben een aantal visueel gehandicapten deelgenomen aan het bouwoverleg." Als de nieuwbouw gereed is, kunnen er zo'n 80 honden per jaar worden opgeleid. Dat is overigens geen hard aantal. De kwaliteit van de honden blijft altijd belangrijker dan de kwanti teit. "Als we in een jaar geen 80 goede geleidehonden kunnen afleverendan zullen we dat ook niet doen", zegt Assema. "Maar 80 is wel een streven". Niet goedkoop De totale nieuwbouw gaat 12 miljoen gulden kosten. Het KNGF betaalt het grootste gedeelte zelf, maar probeert 4 miljoen van bedrijven, fondsen en par ticulieren te verkrijgen. Niet alleen de nieuwbouw, ook de geleidehond zelf is verre van goedkoop. Er is veel geld nodig voor de huisvesting en opleiding van de honden, maar ook voor de (medische) verzorging en het verant woord fokken van de honden. Na afle vering staat het KNGF borg voor nazorg, gedurende het hele leven van de geleidehond. Gelukkig zijn er velen die het KNGF een warm hart toedragen. Was dit niet het geval, dan zou het opleiden van geleidehonden een moeilijke kwestie worden. Het KNGF krijgt namelijk geen subsidie van de overheid maar stelt de honden wel gratis aan de visu eel gehandicapten ter beschikking. Ook zorgt het KNGF voor de beno digdheden zoals tuig met beugel, hon- denmand, voerbak e.d. "OngeveeF éénderde van de kosten krijgen we ver goed via het College voor Zorgver zekeringen", vertelt directeur Fred Assema. "Maar het grootste deel van de kosten moet het KNGF zelf betalen. Dit kunnen we doen dankzij vrijwillige particuliere bijdragen als donaties en legaten en erfstellingen. Daarnaast is de grote schare aan enthousiaste vrij willigers voor het KNGF van onschat bare waarde. We hebben al deze men sen nu harder dan ooit nodig om onze plannen te kunnen verwezenlijken en iets te kunnen doen aan die lange wachtlijsten." Wilt u het KNGF ook helpen Meldt u dan aan als vriend van het KNGF en vul de bon op deze pagina in. Flet eerste jaar worden de pups liefdevol opgevoed in een pleeggezin. Misschien komt u in uw eigen omgeving wel eens iemand met een jonge hond tegen, die uw poging om de pup te aaien resoluut van de hand wijst. Natuurlijk kan het een hondenliefhebber zijn die het ple zier van een jonge hond helemaal voor zichzelf wil houden. Maar er is meer kans dat u te maken heeft met een van de pleegouders van een pup van het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF). Een jonge hond die straks opgeleid zal worden tot blin dengeleidehond. Dat aaien zou het dier er later toe kunnen brengen om op iedereen af te lopen, die een poging tot aanhalen doet. En dat is een belemme ring voor z'n latere taak. Nu nog staat voor het jonge dier het spel centraal. Maar straks op een leeftijd van ruim veertien maanden wordt het ernst. Dan gaat de hond naar school. Dan is ook het moment van scheiding van de pleegouders gekomen. Eigen fokhonden Niet ieder hondenras is geschikt om opgeleid te worden tot geleidehond voor blinde of slechtziende mensen. Het zijn vooralsnog vooral Labradors en Golden Retrievers en af en toe een Duitse herder die in aanmerking komen. Maar ook binnen deze rassen is niet iedere hond geschikt voor dit zware 'vak'. Er wordt bij het KNGF in Amstelveen streng geselecteerd op eigenschappen die voor een geleide hond noodzakelijk zijn. Een rustig, evenwichtig karakter, intelligent, vrien delijk voor mens en dier en een onbe rispelijke gezondheid is een greep uit de vereiste eigenschappen. Op dit tra, de markt etc. Mensen die bang zijn zich te veel aan de hond te hechten, wordt aangeraden om het avontuur niet aan te gaan. De hond is er name lijk echt maar voor één jaar. Een pleeggezin staat er dat jaar niet alleen voor. leder pleeggezin wordt vanuit het KNGF intensief begeleid en ontvangt gedurende het hele jaar regel matig bezoek van een medewerker van Puppy en Pleeggezinnenzorg van het KNGF. Een dubbel gevoel Op een leeftijd van dertien tot zestien maanden brengen de pleegouders de jonge aspirant-geleidehond terug naar de geleidehondenschool in Amstel veen. Door een van de medewerkers van het KNGF wordt dan beoordeeld of de hond klaar is om aan de oplei ding te beginnen. Het kan ook gebeu ren dat geconstateerd wordt dat de hond te weinig 'geleidehondenbloed' in de aderen heeft om straks het ver antwoordelijke werk te kunnen doen. In dat geval mag het dier weer terug naar het pleeggezin om daar definitief moment heeft het KNGF 25 moeder honden die met elkaar ieder jaar een kleine honderd pups ter wereld bren gen. Deze pups zijn nog veel te jong om aan de training te beginnen. Daarom worden ze het eerste jaar ondergebracht in zogenaamde puppy pleeggezinnen. Gezinnen die de pups met veel liefde en geduld verzorgen en de basisopvoeding geven. Een tijdro vende, maar leuke en dankbare taak. Pleeggezin wordt je niet zo maar.' Een ervaren hondentrainer hoef je niet te zijn om puppypleeggezirt te worden. Maar er worden wel een aantal eisen gesteld. Dat je dierenliefhebber moet zijn, speciaal wat honden betreft, zal niemand verbazen. Daarnaast is het heel belangrijk dat het pleeggezin vol doende ruimte, maar vooral voldoende tijd beschikbaar heeft voor de pup. Een gezin met kinderen is prima, maar heel jonge kinderen onder de basisschool leeftijd kunnen een probleem zijn, in die zin dat dan toch de benodigde tijd ontbreekt. Temeer omdat de pup veel op stap moet om te kunnen wennen aan alferlei zaken waar hij in z'n latere leven als geleidehond ook mee te maken krijgt zoals treinen, winkelcen- In ons land zijn ongeveer 600 charitatieve instellingen actief op zeer uiteenlopende maat schappelijke terreinen. Het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds is één van de 109 organisaties die in het bezit zijn van het CBF-keur- merk. Een keurmerk dat staat voor verantwoorde' fondsen werving en besteding. Frans Heitz, instructeur: "Veel mensen staan totaal niet stil bij de van visueel gehan dicapten Het opleiden van een geleide hond is een vak apart. Een vak waar overigens geen school of studierichting voor bestaat. Wie in structeur bij het KNGF wil worden, begint als leerling-trainer en volgt een vier jaar durende interne opleiding die een combinatie is van theorie en heel veel praktijk. Na die vier jaar, mag de leerlingtrainer, mits hij of zijhet in de vingers heeft' zich geleidehondenin structeur noemen. Een allrounder die zich bezighoudt met zowel de oplei ding van de geleidehonden in spé als de visueel gehandicapten die naar de geleidehondenschool komen om met hun hond te leren omgaan. "Het is een mooi vak", zegt Frans Heitz één van de ervaren honden instructeurs. Frans, werkt al meer dan vijfentwintig jaar bij het KNGF en heeft zo'n 250 honden opgeleid. Net als de andere instruc teurs heeft hij iets met honden. "Ik heb honden altijd de mooiste dieren gevon den die er zijn. Dat een hond iets voor je wil doen en toch een eigen karakter heeft, dat vind ik prachtig", aldus Frans die destijds via zijn eigen hond in con tact kwam met het KNGF. Toch zijn honden niet zijn enige drijfveer. Frans: "Werken met honden is leuk, maar het allerleukste van dit vak vind ik toch de combinatie van werken met honden èn mensen. Want werken met mensen is eigenlijk het allermooiste dat er is. Als je iemand tijdens een eerste bezoek met een stok hebt zien binnenkomen en je ziet hem dan later zo mooi met z'n hond lopen, dan doet dat me wat. Nog steeds, ook na vijfentwintig jaar", aldus Frans. Een geleidehondinstructeur leert de hond in zes tot acht maanden hoe hij zijn baas straks op een veilige manier van punt A naar punt B kan brengen. De opleiding vindt plaats in een dage lijkse omgeving, in de stad, op de markt, op het station etc.. Daar zijn veel mensen die voor de hond het meest lastige obstakel vormen, dat hij op zijn weg kan tegenkomen. Tevens leert de hond op deze manier hoe hij in zeer verschillende omstandigheden te werk moet gaan. Voor een niet-visueel gehandicapte is het moeilijk voor te stellen hoeveel een geleidehond voor zijn baas kan beteke nen. Met een hond is hij mobieler en zelfstandiger. Bovendien geeft de hond hem de gelegenheid om aan het maat schappelijk leven deel te nemen. "Je komt mensen tegen die totaal niet stil staan bij de beperkingen van visueel gehandicapten", vertelt Frans. "Zo was ik eens aan het trainen in de stad en kwam langs het bevolkingsregister. Ik moest mijn rijbewijs verlengen en dacht, ik maak er gelijk een oefening voor de hond van. Toen ik binnen kwam liep de portier meteen op me af om te vragen waar ik naar toe moest. Ik vertelde wat ik kwam doen en hij zei dat ik bij loket drie moest zijn. Ik gaf de hond opdrachten: zoek het links, zoek het rechts, zoek balie. Maar de hond ging niet netjes in de rij staan, hij liep er gewoon langs. De portier kwam achter me aan en zei tegen de mensen in de rij: 'Deze meneer wil z'n rijbe wijs verlengen, mag hij effe voor, hij is blind'. Toen ik aan het loket stond, dacht ik opeens: 'hier sta je als blinde niet'. Maar niemand realiseerde zich Al vijfenzestig jat, worden midden ir, het stadsleven van Amsterdam en Amstelveen honden opgeleid. te blijven. Vandaar dat er bij sommige pleeggezinnen sprake is van een dub bel gevoel. Enerzijds is het geweldig als de hond slaagt en verder mag in de opleiding. Anderzijds is het moeilijk om na zo'n intensief jaar afscheid te moeten nemen. Maar het merendeel van de pleeggezinnen kunnen het ver driet van het afscheid prima relativeren met het uiteindelijke doel voor ogen. Het gezin dat na verloop van tijd te horen krijgt dat 'hun hond' is afgestu deerd weet waar ze het voor doen. Wie durft? Bent u ondanks de nadelen van het afscheid nemen enthousiast geworden? Ziet u het wel zitten om zo'n aandoen lijke puppy te begeleiden tot een sta biele, betrouwbare hond, klaar om aan zijn studie te beginnen? Wilt ook u een bijdrage leveren aan de zelfstandig heid, de mobiliteit en de vrijheid van visueel gehandicapte medemensen? Vult u dan alstublieft de onderstaande bon in of neem direct contact met ons op. Telefoon: 020 - 496 93 33 (tijdens kantooruren). Even snel een boodschap doen, een lekker eind wandelen of gewoon naar je werk gaan. Het zijn van die dagelijkse dingen waar niemand ooit bij stil staat. Althans bijna nie mand, want blinde mensen staan wel degelijk stil bij al die dingen die voor zienden zo vanzelfspre kend zijn. Gaan en staan waar en wanneer je dat wilt, zonder daarbij een beroep te moeten doen op anderen is voor visueel gehandi capten namelijk helemaal niet zo vanzelfsprekend. Om hen meer bewegingsvrijheid en onafhanke lijkheid te bieden, leidt het Koninklijk Nederlands Geleide honden Fonds (KNGF) al vijfenzes tig jaar blindengeleidehonden op en stelt deze ter beschikking aan blinden en zeer slechtzienden. Geleidehonden worden speciaal opgeleid om hun blinde baas of bazin veilig langs ieder obsta kel te geleiden. Tijdens de opleiding leren de honden obstakels op de grond, maar ook in de lucht te vermij den. Omdat het de bedoeling is dat zowel de hond als zijn baas veilig langs elke barrière gaan, leert de hond rekening te houden met een ruimte van rechts één meter en twee meter in de hoogte. Deze marge is voldoende om samen zonder kleerscheuren langs elk obstakel te lopen. Wie overdag het KNGF bezoekt, zal waarschijnlijk een 'dooie boel' aantref fen. Wie verwacht een heleboel instructeurs te zien, druk in de weer met het trainen van geleidehonden komt bedrogen uit. De geleidehonden worden namelijk niet op de school in Amstelveen opgeleid, maar in het volle leven, midden in Amsterdam en Amstelveen. Mensen met hun onbere kenbare gedrag vormen namelijk het allergrootste obstakel voor een geleide hond. Plotseling van koers veranderen de mensen, optrekkend verkeer, ren nende kinderen, het is allemaal niet na te bootsen. Vandaar dat aspirant-gelei dehonden iedere dag mét hun instruc teurs het echte leven opzoeken. Naast het omzeilen van obstakels krijgt een geleidehond nog een heleboel extra bagage mee. Hij leert een heel scal. van commando's om zaken als een zi plaats, een brievenbus of een trap zijn baas te zoeken. En ook het reize per openbaar vervoer is vanzelfspi- kend een belangrijk onderdeel in opleiding. -Trainer Henri Kalk ma VVZ'49 na het seizoen te gesprekken met het bestui lersgroep slaat de Veem nieuwe weg in. De oefen zorgde de ploeg het kampi de tweede klasse. - Ren- en Toervereniging 1 haar 50-jarige bestaan. -Vier zwemmers van de 1 worden kringkampioen v Stephanie Epskamp, Rub pelaar, Micheal Maassen ei Schuurman behalen de g( De oogst van de verenig verder uit zeven zilveren ei zen medailles. - Het gepresenteerde concep 2000 valt niet bij iederee aarde. Het Sportplan roep vertwijfeling bij de clubs e raadsfracties op en er treed op in de aanvraag voor si Den Haag beschikbaar sportactiviteiten. -De Bron wordt damkair Soest. Tijdens de twintigst* het DVSB-toernooi voor b; ren neemt de school de tit< ,de Achtbaan. Tijdens de Soester kampiot bowling mogen Greet de K Brehler, Marianne Spronk e Beek zich laten kronen tot Henk van de Pol wordt de r ner van SO Soest. De B volgt Peter Visee op die n Nijkerk vertrekt. De traine van club, want Van de Poi m woordelijk voor de prestat 1 Nijkerkers. -Hees behaalt een monstt '1? PVDV: 10-0. ib.' - Soester Matthijs Wijnmalei zwemvereniging AZ PC, derlands winterkampioen c derd meter vrije slag voor j zijn geboren in 1987. De Springbokken behale rayonkampioenschappen v dailles. Daardoor wint de ch Indoor ook het algemeen k ilc "Het verschil tussen vrijheid en geva- genschap", "toen mijn geleidehoi overleed, werd ik opnieuw blind", "fj ben ik niet meer dat zielige, blinc meisje, maar iemand die het goed va 4 elkaar heeft", het is slecht een klei greep uit de uitspraken die geleid hondgebruikers in de afgelopen vijfe zestig jaar gedaan hebben. Het krijg; i| van een geleidehond is voor de mee; visueel gehandicapten een totale os wenteling van hun leven. Meer dïiir Fe|)|*|i£}|*jj welk mobiliteitsmiddel ook, biedt geleidehond zijn baas de mogelijkhel zich weer zelfstandig in de maatscha pij te bewegen. Weer aan het wej kunnen, naar de sportvereniging, bezoek gaan of zomaar wat wandele! Voor vele geleidehondgebruikers hoort dit alles door de hond weertoti mogelijkheden. Maar ook de socia|| functie van een geleidehond is belang rijk. Een maatje met wie je altijd sam|If bent en die niet zelden de aanleiding», voor sociale contacten, is een niet* onderschatten aspect van de geleicjl hond. jï Vijfenzestig jaar is een lange tijd. een periode die in de regel geasi cieerd wordt met rust en gas terugi men. Maar niets is minder waar. Ster meer visueel gehandicapten zien grote toegevoegde waarde van i geleidehond en wenden zich tot KNGF. Een goede ontwikkeling, m wel een met een keerzijde. Het KNl kan op dit moment maximaal 55 hi den opleiden. De vraag overstijgt aanbod veruit, het gevolg is een elk lange wachtlijst. Daarom is gestart een nieuwbouwproject dat de capa teit fors moet uitbreiden. In 2003 J| naam. het nieuwe KNGF een feit zijn. E KNGF dat in zijn 'tweede jeugd' zienlijk meer honden zal kunn opleiden om zo meer blinden slechtzienden te kunnen laten profil ren van de enorme toegevoegde waj de van de blindengeleidehond. - Negen turnsters van de Spr keren huiswaarts met een voorronde turnen van Rayoi voor meisjes E-lijn. - VVZ'49 gaat in zee met ou< international Steef van d kamp. Hij volgt na het seiz Klak op bij de Soesters. - SEC moet het seizoen afmal coach Wim Mulder. De tra augustus naar de Bosst kwam, kampt met motiva men. René Ribberink, coa< tweede elftal, neemt de b van de vierdeklasser op ziel - Met acht turners bij de e presteren de Springbokken dens de tweede voorronde gio Midden-Nederland. - Dick van den Broek wint marathon van Heemskerk. - Jurgen van Nimwegen word de Nederlandse sprintkampii pen zwemmen in Emmen. - Tim en Ilse Vaessen winnen i foort het eerste toernooi var ter Circuit. De badmintonnei beiden vier tegenstanders. - De oogst bij de regionale fir polinespringen voor de Sprij is zeer hoog. Van de 27 me< worden verdeeld, gaan er 2, Soesters. - Yvonne van Bruggen van d< Rik Schutte van het Griftlan schrijven het Soester kampi dammen voor scholieren dat en heeft iets gezegd. Niemand." Over wat hij in dit vak allemaal mee maakt, kan hij uren vertellen. Niet alleen over de voorvallen op straat als hij aan het trainen is, maar ook over de contacten met cliënten. "Ik zal niet gauw vergeten dat ik met een 'cliënte door de Jordaan liep. Het was hartstik ke moeilijk, overal fietsen en troep op het trottoir, veel mensen. Desondanks liepen we ontspannen te praten. Dus ik zeg: we lopen hier nu wel zo gezellig te klessebessen, maar die hond werkt als een tierelier voor je. Begint ze opeens te huilen. Niet van verdriet, maar van plezier omdat het allemaal zo makkelijk gaat. En omdat ze zo ver schrikkelijk blij was met haar hondje. Dat zijn momenten waarop je beseft wat dit vak zo bijzonder maakt." O Ik wil graag nadere informatie speciaal over puppypleeggezinnen van het KNGF. O Ik wil graag "Vriend van het KNGF" worden voor minimaal 30,- ontvang daarvoor een acceptgirokaart. per jaar en Naam:. Voorletter(s)_ Adres: _Nummer:_ Postcode: _WoonplaatSL Telefoon Handtekening: www.geleidehond.nl tel: 020-496 93 33 (tijdens kantooruren) Knip deze bon uit en stuur deze ingevuld in een gesloten envelop naar KNGF Antwoordnummer 570, 1180 WB AMSTELVEEN (frankeren hoeft niet, mag wel) - De handballers van Smee bereiken de kwartfinale van I naai bekertoernooi door eei Swift Arnhem na verlenging - Een aantal spelers van BDC verschillende redenen of der op te houden. Trainer/coai van den Brink trekt daaruit clusies en vertrekt aan het het seizoen bij de eerste divi STAM/SoVoCo moet op 2 een nieuwe damestrainer, lng neemt na drie jaar afscheid b leybalploeg. f John Hibbel wint het eindkl van de Snoekbaars. - Donald Pondman wordt disti pioen judo en verdient daai startbewijs voor de NK. De zondagtak van SEC di naar de vijfde klasse na ver! HVC. Op dat niveau werd laatst in 1958 gespeeld, toe hoofdklasse van de afdelin jaar promoveerde de club nat de klasse. -Atleet DaniAl Franken, tw O-junior, wint in Den Helde le van de nationale crosscon ayke Eichholz pakt de spri ens de kampioenschappei pringbokken. De jeugd van de Duinkikke Heemstede zes medailles tij wisselbokaalwedstrijd. Inge-Lot Klein, Daan Beuk roee van der Plaats en Roel gaan met de wisselbeker nat de clubkampioenschappen Sf Springbokken. n vfc. Monique Visser en Harolc prolongeren hun clubtitel bij van Selby. Ben van Os neemt afschei meentevoorlichter met een -veldloop voor ambtenaren. - Gert Veldhuizen wordt d< coach bij de dames van STA) Co. De Veenendaler volgt he seizoen Inge Olthof op. - In een deelnemersveld van vij

Soester Courant | 2001 | | pagina 12