ff/® Danscentrum Gerla Visser 40-60% KORTING lady Springpe/d Winterpret in de Lange Duinen Onderwijs en wegenbelasting Gereformeerde Gemeente breidt kerkgebouw 'Rehoboth' uit GEHELE WINTERCOLLECTIE [ÖPjMËJ JEBÉE Z.-JJ Courant SPOEDCURSUS STREETDANCE COUNTRY LINE-DANCE TAPIJTTEGELS Cursussen in 2001 bij ROC De Amerlanden in Soest PAGINA 2 WOENSDAG 3 JANUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 3 SoVoCo terdag 0-14.00 uur Albert Cuyplaan 198b Soest 15 lessen - aanvang: 17 januari 10 lessen - aanvang: 10 januari 10 lessen - aanvang: 11 januari INFORMATIE-INSCHRIJVING Service bij Schoemaker SOEST Voor service moet u bij ons zijn Nieuwe naam voor d.c. Honsbergen PIET VAN HEUGTEN BIJ AANSCHAF VAN w» 500,- k GRATIS Brand in woning Ook in januari kunt u bij ons in de trein zitten! Ingebruikneming op zaterdag 6 januari Soester Gilde komt bijeen in 2001 Verliezers 2000 Laatste kans voor inschrijvingen voor Soester Popprijs 2001 V. Weedestraat 4-8 - Soest jeugdteam Jietoernooi ■7 januari Jakdeldcersbedrijf as- en waterleiding >od- en zinkwerk ïuken- en badsanitair akbedekking ïieuwaanleg en hnische installaties. in Zuid-Holland, dt zich in Alphen ste medewerkers loogvliet voorop. /o tevreden gevoel valiteitsproducten intwoordelijkheids- 11, 3762 GP Soest, de gevorderde ger is van harte elkom kennis aken met onze ggingsadviseurs De Lange Duinen in Soest boden vorige week bepaald geen alledaags aanzicht. Het sneeuwdek leverde een prachtig, idyl lisch landschap op en trok veel recreanten aan. In de be sneeuwde duinen vermaakten honderden kinderen zich met sleeën, sneeuwpoppen maken en natuurlijk sneeuwballen gooien. Er waren veel wandelaars naar de Lange Duinen ge komen en een aantal mensen had de latten ondergebonden om te gaan langlaufen in dit stukje Soester natuurschoon. Zo ook Frans en Anja de Vroege uit Soest die met hun dochter Car- lijn om 11.00 uur 's ochtends al op de latten stonden en, zo lang er sneeuw ligt, elke dag zijn te vinden in de Lange Dui nen. De familie De Vroege - fervente wintersporters - kan dit jaar optimaal gebruik maken van de recreatieve mogelijkhe den, die de (besneeuwde) omgeving van hun woonplaats biedt. "In feite stap je zo vanuit je voordeur de 'piste' op, zonder al dat gedoe met skiliften e.dL in wintersportgebieden", zegt Anja de Vroege, die in februari in ieder geval beslagen ten ijs komt tijdens haar langlaufvakantie in Tsjechië. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 035 602 28 11 602 03 04 }AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-t'/, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 De Soester oud-docent Tom van Alp hen heeft onlangs een pleidooi gehou den voor de invoering van een soort "onderwijsbelasting Hij stuurde zijn voorstel o.a. aan staatssecretaris Karin Adelmund van Onderwijs en de onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer van de fracties van het CDA, de VVD en de PvdA. Ook in de lan delijke pers werd aandacht aan het onderwerp besteed. Ter informatie van de in de problematiek geïnteres seerde lezers in Soest nemen wij de brief hierbij onverkort op. In Den Haag kreeg Van Alphens voorstel in middels een kritische ontvangst. i 1 Wij allen betalen belasting. Yan dat geld wordt o.a. een wegennet aange legd, een onderwijsstelsel vorm en inhoud gegeven, een defensieappa raat geformeerd, enz., enz. Alles uit de algemene middelen, f Nu besluit iemand om z'n brood te gaan .1 verdienen met een eenmanstransportbe- 5 drijfje en schaft daartoe een bestelwagen 3 aan. Omdat hij met dit voertuig, puur uit eigen belang, gebruik maakt van het wegennet en daardoor dit net belast, eist ■ft de Staat van de gebruiker wegenbelas- ting. Kennelijk wordt dat in het alge- meen als redelijk ervaren. Onderhoud en uitbreiding van het wegennet moeten toch plaatsvinden, vindt men. Vertalen we nu deze situatie naar het onderwijs. Iemand vindt het zinnig, waardevol en zelfs volstrekt noodzake lijk om zijn of haar 4-jarig kind in groep één van het basisonderwijs te plaatsen, zodat het later door dit onderwijs zijn brood kan verdienen. Dat deze ouder daartoe zelfs door de Staat gedwongen wordt, is ter voorkoming van kinderar beid en/of het ontstaan van zwerfjonge ren. Per slot van rekening is niet elke ouder in Nederland overtuigd van de noodzaak van onderwijs. Tenminste, zo zou de leerplicht nu uitgelegd kunnen worden. De ouders maken op het moment van op-school-plaatsing gebruik van een "onderwijsnet", een schoolsysteem, en belasten daarmee het onderwijsstelsel, uit puur eigen belang. Tenslotte is dat kind een verlengstuk van henzelf. Ook bij dit fijnmazig onderwijsnet moeten onderhoud en vervanging plaatsvinden. Het onvoorstelbare gebeurt! De ouders behoeven geen onderwijsbelasting te be talen! Geen lesgeld, geen schoolgeld of hoe dat verder ook heten mag. Dat leer- plichtonderwijs moet wel onvoorstel baar rijk zijn, dat het gratis gegeven wordt! Zij mogen, maar dat is niet ver plicht, een vrijwillige financiële ouder bijdrage aan de school betalen voor extra voorzieningen en activiteiten die niet door de overheid bekostigd worden. In de praktijk is dat, over heel Neder land bekeken, een houtje-touwtjebeleid dat hier en daar wel, en elders maar net leidt tot het bijeenbrengen van school- reisjesgeld en de kosten van de barbe cuebenodigdheden voor het jaarlijkse gezamenlijke eetpartijtje op het school plein. Waar substantieel en structureel wordt bijgedragen, beperkt zich dit tot een lo kaal gebeuren. "Het zit financieel wel snor bij dat (leerplicht)onderwijs", denkt de ouder die zijn/haar dierbare kind net heeft afgezet bij het armoede- onderwijs; het onderwijs met veel te grote groepen, met een overspannen juf, die net een meester aflost die met ziek teverlof is, met onvoldoende en vaak verouderd lesmateriaal, met rekenboek jes waarin guldens, kwartjes en dubbel tjes staan, terwijl Nederland al aan de euro is; met groepen die over andere groepen verdeeld worden; met groepen die naar huis gaan bij gebrek aan perso neel; met... Hij/zij rijdt in de auto (een buitenkans je, nieuw zo'n f 40.000, maar als demo slechts f 36.000) naar huis. Het huis, kort geleden gekocht na veel gepingel voor f 480.000, vraagprijs f 520.000. Na het doornemen van de post blijken de aandelen "het leuk te doen". Alleen is tijdens het doornemen het lawaai van de noodzakelijke verbouwing, die behalve de hoge kosten (zo'n f 15.000) ook nog rotzooi oplevert, niet te harden. Toch nog maar even door de herrie heen die vakantie boeken. Dit jaar was Tunesië wel aardig, maar landschappelijk wat kaal. Bali dan maar. En dan nog even de caravan ophalen, want dit weekend blijven we beslist niet thuis. Medio september 2000 verschenen de onderzoeksresultaten van het tweejaar lijks project "Nederland in Europa", een vergelijkend onderzoek, uitgevoerd door het Sociaal en Cultureel Planbu reau. Het onderzoek toonde aan dat Nederland het kleinste onderwijsbudget had van alle E.U.-landen, op Luxem burg na. Verbijsterend! Maar zo is het altijd min of meer geweest... Het meest schokkende feit was dat van dat relatief geringe onderwijsbudget minder dan de helft besteed werd aan dat legioen dat tezamen het geheel van leerplichtige leerlingen vormt en dat met minimale middelen de economische waarde opgedrongen krijgt. Maar zo is het altijd min of meer geweest... Minder dan de helft voor de kinderen, van wie we zo houden, die we zo lief hebben, waar we zo trots op zijn; kin deren die niets kunnen begrijpen van de onderwijskundige en financiële machi naties die er met hen bedreven worden. Kinderen, die wij ongeweten en onge wild laten exploiteren door leerkrachten die op hun beurt weer worden geëxploi teerd door het Ministerie van Onder wijs. Dit omdat wijzelf vroeger nooit anders gekend hebben. Leerplichton- derwijs, een sociale misstand en schade lijk voor leerling en leerkracht, en dus voor ouders. Ik doe hierbij een dringend beroep op de Regering en/of de Tweede Kamer om een wetsontwerp in te dienen, dat na aanname ouders van leerplichtige kinderen verplicht om inkomensafhan kelijk een bijdrage te leveren aan het leerplichtonderwijs dat hun kinderen genieten. Voor deze bijdrage zou een maximum en een minimum moeten gel den. De bijdrage zou gemiddeld twee procent van het netto maandinkomen moeten bedragen per kind per maand. Gelet op het geringe percentage blijft het onderwijs vrij toegankelijk. Voor sociaal zwakkeren zou vrijstelling van bijdrage moeten gelden. Men financiere zo met bovengenoemde O.C. en W.-gelden (minder dan de helft) vermeerderd met de ouderbijdra gen het leerplichtonderwijs voor vijf- tot zeventienjarigen. De Tweede Kamer zou nauwlettend moeten toezien dat deze gelden uitsluitend gebruikt worden voor het leerplichtonderwijs. De oprichting van een Stichting motive rend leermiddelenmateriaal is zeer wen selijk, zo niet noodzakelijk. Alle niet- eerstegraadssalarissen zijn te laag. Dat geldt ook voor het ondersteunend per soneel. Met de pensioenpremie omhoog naar 2% kan de pensioenleeftijd naar zestig jaar. Zo zou van armoedeonderwijs wel- vaartsonderwijs gemaakt kunnen wor den en een onderwijscultuur kunnen ontstaan, die voorheen niet bestond bij gebrek aan financiële middelen, politie ke wil en onderwijsvisie. De verplichte onderwijsbijdrage voor het leerplichton derwijs is geen partijpolitieke kwestie, maar een zaak van groot nationaal be lang. Tom van Alphen (gepensioneerd leraar) Eigen te'chnische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraa 135a Tel. 035 - 602 93 60 AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035-60136 82 De werkgroep dienstencentrum Hons bergen organiseert op woensdag 10 ja nuari een nieuwjaarsbijeenkomst in de zaal aan de Wiardi Beckmanstraat. Aan vang 14.00 uur. Dan wordt ook de nieu we naam van het "ontmoetingscen trum" (zoals de omschrijving voortaan luidt) onthuld. VAN DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TAPIJTTEGELS 25m2 wollen berber of katoen- look shaggy tapijttegels, 5m2 keukentapijttegels of badkamertapijttegels Kom naar de 1000m2 grote tapijttegeltoonzalen bij zijn tapijtfabriek. VAN HEUGTEN TAPIJTTEGELS Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Tel.: 0318-571225 wmw.vanheugten.com Op maandagavond ontstond omstreeks half negen een brand in een woning aan de Rademakerstraat. Vermoedelijk vatte een kerststukje vlam, wat leidde tot brand in de woonkamer. Op dat mo ment was niemand aanwezig in de wo ning, maar het brandalarm ging wel af, zodat een buurtbewoner de brandweer tijdig kon waarschuwen. Omdat de brand nog geen grote omvang had, toen de brandweer met blussen begon, bleef de schade aan de woning beperkt. ROC De Amerlanden verzorgt on der meer cursussen in Soest. In het nieuwe jaar starten weer diverse cursussen. Die zijn vooral bedoeld voor Nederlandstalige volwassenen met weinig (maximaal mavo-) oplei ding. Daarnaast zijn er cursussen voor anderstaligen. Nederlands/computer In deze cursus leert men omgaan met de computer en kan men de Nederlandse taal wat bijspijkeren. De vooropleiding mag niet hoger zijn dan enkele jaren voortgezet onderwijs, (max. mavo-ni veau). Tijdens de Nederlandse les wordt aandacht besteed aan veel voorkomen de spelling- en grammaticaproblemen. De deelnemers leren brieven schrijven, creatief schrijven en een samenvatting maken. Daarnaast kan op men de com puter oefenen met een spelling- en grammaticaprogramma. Ook de regels van de 'nieuwe spelling' worden behan deld. Tijdens de computerles maakt men ken nis met het programma Windows en Word. Teksten, bijv. brieven, uit de Ne derlandse les kan men met behulp van het tekstverwerkingsprogramma Word in de computer zetten. Voor deze cur sus is kennis van de computer niet ver eist. Een computer thuis is niet noodza kelijk. Men kan op een ander tijdstip ook gratis gebruik maken van het Open Leer Centrum om onder begeleiding van een docent extra te oefenen op de computer. De cursus omvat 15 wekelijk se lessen en start op 8 februari 2001. Lestijd: donderdagmorgen 9.00-11.30 uur. Kosten: f 105,00 exclusief boeken, inclusief inschrijfgeld. Engels voor beginners ln september 2000 is een nieuwe cursus voor beginners van start gegaan, Engels 1. Instroom in deze lesgroep is nu mo gelijk. De vooropleiding mag niet meer omvatten dan (enkele jaren) mavo. De deelnemers leren voldoende Engels le zen, schrijven, luisteren en spreken om een eenvoudige conversatie te voeren of dito teksten te lezen. In het volgende cursusjaar kan men deelnemen aan het vervolg op deze cursus. Eenmaal per twee jaar wordt er een excursie georga niseerd naar Engeland. Daar kan men toepassen wat in de lessen is geleerd. De cursus bestaat uit 15 wekelijkse lessen (tot ongeveer half mei) en start op don derdag 11 januari 2001. Lestijden: don derdagmiddag 13.00-15.15 uur. Kosten: f 105,00, inclusief lesmateriaal en in schrijfgeld. Bij voldoende belangstelling start er in september 2001 weer een echte beginnersgroep. Cursussen anderstaligen Anderstaligen die Nederlandse lessen willen volgen kunnen vanaf januari 2001 instromen in cursussen van 6 uur of 15 uur in de week. Na toetsing wordt men geplaatst in een passende groep. Cursisten met kinderen kunnen tegen geringe vergoeding gebruik maken van de kinderopvang, als daar nog plaats is. Aanmelden en inschrijven: tijdens kan tooruren, maandag t/m donderdag, in gebouw Orlando, Di Lassostraat 65, tel. 6038090. Tijdens de kerstvakantie is de administratie gesloten. De lessen starten weer in de week van 8 januari 2001. Alle lessen worden gegeven in gebouw Orlando in de di Lassostraat 65. Tijdens de basisschoolvakanties zijn er geen les sen. BAR, GRILL RESTAURANT STEENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035-6018252 Op zaterdag 6 januari neemt de Ge reformeerde Gemeente van Soest het onlangs verbouwde en uitge breide kerkgebouw "Rehoboth" aan de Dalweg 44 opnieuw in ge bruik. Tijdens de verbouwing kerk te de gemeente een van de kleine re orthodoxe kerkgemeenschappen van Soest in de mavo aan de Ko ningsweg. De Gereformeerde Gemeente werd in Soest geïnstitueerd op 3 april 1958. Het ledental bedroeg toen 57. De gemeen te kwam aanvankelijk samen in een zaal aan de Rembrandtlaan, maar gaande- Op zondag 7 januari vanaf 12.00 uur zal het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest haar inmiddels traditionele Nieuwjaarsbij eenkomst houden in het Gildehuis, Steenhoffstraat 46 te Soest. Alle leden, vrienden en bekenden van het gilde zijn van harte welkom. Rond de klok van 13.00 uur zal na een korte toespraak door ouderman René van Hal het glas worden geheven op de toekomst van het gilde en haar leden, vrienden en beken den. De bijeenkomst duurt tot 15.00 weg nam - mede door de groei van de gemeente - de behoefte aan een eigen kerkgebouw toe. Dat werd gerealiseerd aan de Dalweg; de opening vond plaats op 18 december 1968. In 1976 werd het gebouw aan de ach terzijde in de volle breedte uitgebouwd, waarmee de zaalruimte werd gereali seerd. Door het bloeiende verenigings leven en de gestage groei van de ge meente bleek er onlangs opnieuw be hoefte aan zaalruimte en vergroting van de kerkzaak Dat is met deze verbouwing, die mede door veel vrijwilligerswerk tot stand is gekomen, werkelijkheid geworden. De gemeente beschikt nu over een kerk- zaal met zo'n 180 zitplaatsen, twee za len voor de catechisaties en het vereni gingswerk en een aparte kinderoppas- ruimte; ook is er een kelderruimte be schikbaar. De ingebruikneming van de verbouwde kerk zal plaatsvinden op zaterdag 6 ja nuari, 's avonds om 7 uur, met een kerk dienst waarin de consulent van de ge meente, ds. W. Visscher, voorgaat. De Gereformeerde Gemeente van Soest heeft nooit een eigen predikant gehad, maar telt nu zo'n 185 leden. Naast lees- diensten wordt de gemeente bediend door gastpredikanten. Foto: Herman van Dam Het karakteristieke kerkgebouw aan de Dalweg heeft nu een "dubbel"punt dak gekregen. Elk jaar kun je een lijst maken van ver liezers en winnaars binnen de Soester samenleving. Een opsomming van per sonen en/of organisaties, die óf hun wonden likken óf een gat in de lucht springen, omdat zij publiekelijk de aan dacht trokken. Zie het overzicht in de Soester Courant van vorige week onder de kop "Soest 2000 in vogelvlucht" De groslijst van verliezers is net zo groot als de lijst van winnaars. Uit beide is een top-drie aan te wijzen. Vandaag de ver liezers 2000. Genomineerd, maar niet gekozen: de commissie Ouderenbeleid (be dreigd met opheffing); Soester dammers, schakers en brid gers (geen kans op een eigen denk sportcentrum); Kees Boerkoel (schenker van het beeldje "Evenwicht", maar door het College van B. en W. uit balans ge bracht vanwege de bouw van een ille gale schutting aan de Egge); R. Huart (wiens ontwerp voor een spoorwegonderdoorgang in Soest- Zuid opnieuw is afgeblazen); de vrijwillige brandweer (overbodig duur onderzoek naar perfecte werk wijze); de gereformeerde en hervormde kerkgangers in Soest-Zuid (niet meer Samen-op-weg); de eeuwenoude linde (geen persoon of organisatie zijnde) achter de Oude Kerk: illegaal gekapt. Dan nu de top-drie: 1. Leo van den Berg. Vijfentwintig jaar lang het bepalen de gezicht van Kinderparadijs "De Vrije Teugel". Zijn cd "Maximaren- que" flopte, maar zijn muzikale op treden bij het Voorleesontbijt in maart was een groot succes. Zijn in zet en creativiteit werden alom ge prezen totdat hij werd ontslagen om dat justitie hem verdenkt van onbe hoorlijke praktijken. Een trieste zaak voor de overige medewerkers en bestuur, die maar moeten zien er weer boven op te komen. 2. Het openbaar basisonderwijs. Het gemeentebestuur (de mond vol over bestuurlijke vernieuwing) be sloot de Klimop, de Buut en de Des- mond Tutuschool op te heffen. Ouders en leerkrachten verbijsterd. De gemeenteraad zat te slapen ach ter gesloten deuren. De wethouder meldde zich "schoolziek" en het bij zonder onderwijs keek de andere kant op. 3. Ex-wethouder J.O.P. ten Hove. Hij liet een puinhoop achter. Nog nooit heb ik hem kunnen betrappen op een mening, laat staan een visie. Hij keerde binnen no time terug als gewoon lid van de gemeenteraad, waar hij alles in het werk stelde om te voorkomen dat de beleidsevaluatie commissie (lees: een soort pseudo- rekenkamer) een onderzoek zou in stellen naar zijn achtergelaten ram penportefeuilles. In de decemberuit- gave van het partijblad van de Partij van de Arbeid (meegesleurd in zijn ondergang) wijt hij zijn deficit aan de ambtenaren. Het partijblad vervolgt: "Pieter ziet de commissie ABZ als een uitdaging". Waar heb ik dat cli ché meer gehoord? Volgende week de winnaars. Tot uiterlijk 12 januari 2001 bestaat de mogelijkheid voor aanstormend talent uit de regio om zich in te schrijven voor de Soester Popprijs. De winnaar van vorig jaar, de band The Yearlings, schopte het tot een derde plaats in de finale van de provincie Utrecht. In te genstelling tot de vorige edities wordt de Soester Popprijs niet door vereniging Artishock, maar door MJM Productions georganiseerd. De Soester Popprijs maakt weer gewoon integraal deel uit van "Het Geheim van Utrecht", de Popprijs van de provincie. Bands uit de gehele provincie en in alle popgenres kunnen zich voor de Soester Popprijs inschrijven. Gezien het verrassend hoge percentage inschrijvingen uit Soest tij dens de vorige editie, hoopt MJM Pro ductions deze editie op minimaal een zelfde Soester inbreng. Inschrijvingen (demo en biografie) moeten dus voor 12 januari 2001 binnen zijn, daarna worden zes finalisten geselecteerd door een vak jury. De Soester Popprijs wordt gehou den op vrijdag 23 februari 2001. Inschrijvingen: MJM Productions, Post bus 1355, 3500 BJ Utrecht, fnftX^mjmprQductiQnsml.

Soester Courant | 2001 | | pagina 3