!NG 01 UITVERKOOP! t Gd Nieuwe cursussen kunsteducatie in cultureel centrum C-drie 1 'J.H. Isings: portret van een boeiend mens' 'Soest VERS-ierd' Soesterse toont poppen en beren op beurs in Utrecht ÉiaiS PAGINA 4 WOENSDAG 3 JANUARI 2001 SOESTER COURANT PAGINA 5 Prachtig boek over Soester historieschilder/illustrator J-S ëm SOECTER@COURANT Koninginnelaan 22 Soestdijk www.sophiavanamersfoort.nl Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Talen op reis banketbakkerij de bestede lekkerste Voor volwassenen en kinderen/jongeren Poëziewedstrijd Gedichtendag 2001 Zondag 14 januari in 'Maresca' Haar Studio Louise wenst al haar klanten een voorspoedig en gezond 2001 en bedankt Yolanda's Haarmode voor de gastvrijheid tijdens de verbouwing van afgelopen jaar. Amanta Louise saamhorigheid werd in het rst en Bestuursleden een sa- s Loes de aanwezige heren %e en vooral veilige jaarwis- Johan Herman Isings (1884-1977) an worden beschouwd als een van e belangrijkste historieschilders an Nederland en als een illustrator met een indrukwekkende staat van dienst. Leven en werk van deze be roemde Soester, die vanaf 1909 ja renlang (tot zijn dood op 93-jarige leeftijd) aan de Kolonieweg heeft gewoond, zijn uitvoerig beschreven in een juist bij uitgeverij J.H. Kok in Kampen verschenen biografie door Jan A. Niemeijer. Isings is wellicht het meest bekend ge worden door zijn historische aquarellen, waarin hoogtepunten van de geschiede nis kleurig en uiterst gedetailleerd zijn weergegeven. Wie kent niet zijn be roemde wandplaten zoals "Een Stad in de Middeleeuwen", "De Noormannen voor Dorestad", "Luther op de Rijks dag te Worms" en "Behouden Huys op Nova Zembla"? Zie zijn voor hele gene raties schoolkinderen bepalend geweest voor hun beeld van de vaderlandse ge- 'lj schiedenis. De eerste wandplaat verscheen in 1910 en de laatste in 1970, toen Isings al 86 jaar was. Isings herschiep werelden die er allang niet meer waren en die door zijn rijke verbeelding opnieuw tot leven kwamen. Toch is dit nog maar een deel van zijn omvangrijke oeuvre. Hij heeft daarnaast enkele honderden boeken geïllustreerd, schoolboeken, kinderboe ken, romans en bijbels voor kinderen en jonge mensen. Enkele van de vele uit gaven die door hem van pentekeningen werden voorzien zijn boeken van L. Penning over de Boerenoorlog in Zuid- Afirika, "Paddeltje" van Joh. Been, "Willem Wijcherts", "Ouwe Bram", "Peerke en z'n kameraden" door W.G. van de Hulst, "Ben Hur" door Lewis Wallace en "Oostloorn" door S. Ulfers. Bijbelplaten Isings beschouwde zijn bijbelplaten die in verschillende uitgaven werden opge nomen zelf als het meest wezenlijke van zijn werk. Jan A. Niemeijer heeft de kunstenaar verschillende malen ontmoet en uitvoerig met hem over zijn werk en diepste overtuigingen kunnen spreken. Het resultaat is een boeiend geschreven biografie, waarin Isings met warmte ge- J.H. Jsings. :LEN 3n035 - 601 34 03 ld V teling Communicatie - >v ;v Het 'Behouden Huys'op Nova Zembla, een van Isings' bekendste platen. Illustraties uit "Ouwe Bram", W.G. v.d. Hulst. tekend wordt en zijn bijzondere karak ter op indringende wijze wordt belicht. Deze uitgave bevat een uitvoerig over zicht van al zijn werk, verzorgd door twee gedreven Isingsverzamelaars, Ad Hörst en Anko Huizinga. Ook zijn er talloze tekeningen, aquarellen en olie verven in opgenomen, waaronder een belangrijk deel van de historische wand platen. Jan A. Niemeijer is auteur van een reeks documentaire boeken, waar onder regiobeschrijvingen, publikaties over de Tweede Wereldoorlog en bio grafieën van kunstenaars. Vooral met zijn uitgaven over illustrator Cornelis Jetses, met wie Isings zeer bevriend was, heeft hij een groot publiek bereikt. J.H. Isings, historieschilder en illustrator, door Jan A. Niemeijer, uitgave J.H. Kok in Kampen. ISBN 9043502898; 224 blz.; rijk geïllustreerd; winkelprijs f 59,50. Verkrijg baar bij de boekhandel. en 1 berk GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 inen 6 weken na verzending van rrgemeester en wethouders van Am/dbort bekend, gelet op het bepaalde ïcht (Awb) dat zij de volgende tallatie, een nieuwe besturings- angbak en een extra beveiliging van redelijkerwijs moet worden n bestaan voor het milieu, i 3 januari 2001 tot en met 14 tot 12.30 uur. '28 december 2000) van dit be- srs van Soest. Tevens kan er een - giga - 135-6093643 i "Sprookjesachtig mooi" ingetogen wit of uitbundig kleurend Amaryllis, anemoon, prachtige grote rozen en een enorme keus in tulpen Dagelijks veiling vers! Start dit jaar met een geweldig boeket tulpen Deze week in de aanbieding: div. soorten TULPEN lbos6.95 2 bes_11,95 Zuidpromenade 9-11 3768 EM Soest Tel. 035-6016877 Fax 035-6029221 Di Lassostraat 65", tel. 6022195 In de kerstvakantie worden vaak de va kantieplannen voor de komende zomer gesmeed. Misschien heeft u dat ook ge daan dit jaar. Een deel van de vakantie pret is vaak het jezelf redden in de taal van het vakantieland, zodat je eens een praatje kunt maken in een winkel of op de camping. Spreekt u de taal van het door u gekozen land nog niet? Dan is daar nu nog iets aan te doen. De Volks universiteit Soest biedt ook dit jaar weer enkele 'talen op reiscursussen' aan. In acht of tien lessen leert u zich redden in een vakantiesituatie. Onderwerpen die behandeld worden zijn bijvoorbeeld begroeten en bedanken van mensen, teksten op verkeersborden. Vragen of er nog plaats is in een hotel of op een cam ping, de menukaart in een restaurant. Ook wordt aandacht besteed aan de cultuur en de gewoontes van het land. Dit jaar worden de cursussen Frans, Spaans, Italiaans en Grieks op reis aan geboden. De cursussen Frans op reis en Spaans op reis bestaan uit tien lessen van ander half uur. Frans op reis start op woens dag 31 januari. Spaans op reis start op donderdag 1 februari. Beide cursussen worden gegeven van 20:35 tot 22:05 uur. De cursusprijs is 110,00, studie materiaal voor Frans is 20,00, voor Spaans 35,00. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. De cursussen Grieks op reis en Italiaans op reis bestaan uit acht lessen van twee uur. Deze beide cursussen worden aan geboden in samenwerking met de Volksuniversiteit Baarn en vinden daar ook plaats. Grieks op reis start op woensdag 7 maart van 19:30 tot 21:30 uur. De cursusprijs is 145,00, studie materiaal is 25,00. Italiaans op reis start op woensdag 4 april van 9:30 tot 11:30 uur. De cursusprijs is 125,00, studiemateriaal is 17,50. Informatie/inschrijving/aanvragen cur susprogramma: Volksuniversiteit Soest, Di Lassostraat 65, 3766 EB Soest, tel. 6022195, e-mail: vu-soesl@csnet.nl. Openingstijden: maandag 13:00-16:00 uur, dinsdag, woensdag en donderdag 10:00-13:00 uur. In verband met de kerstvakantie is het kantoor gesloten tot maandag 8 januari 13:00 uur. Soesterbergsestraat 53, Soest Telefoon 035-6012050 In januari starten de korte cursus sen schilderen, fotografie, schrijven en toneelspelen voor volwassenen in C-drie. In drie cursussen is het thema portret. Thema's kunt u heel letterlijk gebruiken of vrij vertalen. Door lichtval op een expressieve manier te gebruiken of juist in te zoomen op details. Zo kan een por tret of model bijvoorbeeld een ma- gisch-realistische uitstraling krij gen. Veel mensen denken dat ze voor deze lessen al veel kennis in huis moeten hebben. Dat is niet zo: enige ondergrond is handig maar de docenten leren u juist ook eenvou dige technieken om expressie te ge bruiken. Modelschilderen Nadat u de juiste verhoudingen op pa pier heeft leren zetten, werkt u met inkt op groot formaat om toon en lichtval te oefenen. Dan maakt u de overstap naar acrylverf om de opgedane ervaring te combineren met kleur. Door verschil lende modellen, korte en lange poses, variaties in thematiek en sfeer leert u uw vaardigheden en uw eigen manier van werken te ontwikkelen. Tijdens werk besprekingen wisselen we tips en erva ringen uit. Soms nemen we een schilde rij als voorbeeld om de thematiek of pose te bepalen. Dit kijkje in de schil derkunst leert u nog beter schilderen. Docente: Dorine Sneep. Start maandag 8 januari. Tijd: 13.00-15.30 uur; 10 les sen f 225,00 excl. f 50,00 modelkosten p.p. Portretschilderen Aan een gezicht is veel af te lezen en dat maakt het portretschilderen zo boeiend. Hieraan ten grondslag ligt altijd oefe ning en ervaring, die voor veel mensen toegankelijk is. U leert schilderen met gewassen inkt, aquarel en acryl. Juiste verhoudingen, een passende techniek en expressie zijn de basis voor de gelijke nis of die ene karakteristieke blik. We werken met uiteenlopende modellen: jong, oud, man, vrouw of eventueel uit andere delen van de wereld. Docent: Paul de Kort. Start maandag 8 januari. Tijd: 20.45-22.45 uur; 12 lessen f 225,00 excl. f 50,00 modelkosten p.p. Portretfotografie U leert alles over de meest eenvoudige aspecten van portretfotografie zoals be lichting, perspectief en sfeer. Daarmee probeer je als fotograaf je ideeën over de geportretteerde zichtbaar te maken. Wat is de invloed van de locatie of de wisselwerking tussen fotograaf en mo del? Door gerichte oefeningen, die we gezamenlijk bespreken, werken we naai een eigen invulling toe. Docent: Geert van Tol. Start donderdag 11 januari. Tijd: 19.00-21.30, 6 lessen; fl 140,00. Toneel Twee korte cursussen voor mensen die beginnen met toneelspelen of willen doorgaan! Ook geschikt voor mensen die presentaties verzorgen: de vaardig heden verbreden uw mogelijkheden als u voor een groep staat! Oriëntatie toneel U maakt kennis met twee manieren van acteren. (1) Elementair spel (6 x): We werken aan de meest elementaire vaar digheden zoals: concentratie, verbeel ding, natuurlijk en geloofwaardig spel, stemvorming en beweging. De cursus richt zich niet op een eindresultaat voor publiek, maar op het ontwikkelen van spelerskwaliteiten. We werken met ge zamenlijke speloefeningen, spelimprovi- sati.es en korte toneelteksten. Docent: Eric van Leeuwen. (2) Fysiek acteren (6 x) We gaan uit van middelen zoals uw houding, energie en beweging. Wat kun je allemaal met je lichaam uitdrukken? Hoe kun je bijvoorbeeld door één ele ment te veranderen een totaal ander karakter spelen? Elke les heeft een ei gen invalshoek waarin de verschillende aspecten naar voren komen. Docente) Chaya Aschkenasy. Start woensdag 10 januari. Tijd: 20.45-22.45 uur; f 195,00. Vervolgcursus presentatie Heeft u de cursus oriëntatie toneel ge volgd, de cursus acteren of elders erva ring opgedaan, dan kunt u in instromen. Samen met de docent wordt er een the ma of idee gekozen. In twaalf lessen werken we aan de hand van dit thema en zelf ontwikkelde personages naar een presentatie toe. Docente: Chaya Asch kenasy. Start maandag 8 januari. Tijd: 18.45-20.45 uur; f 195,00. Schrijven In samenwerking met de bibliotheek Soest wordt bestaande, benodigde lite ratuur voor u geregeld. Ooit eens in ie mands boodschappenmandje gekeken De Stichting Literaire Activitei ten Soest (SLAS) organiseert ter gelegenheid van Gedichtendag 2001 een poëziewedstrijd onder de bevolking van Soest en Soesterberg met als titel: "Soest VERS-ierd". Gevraagd worden gedichten over idyllische plekjes (of juist niet), een straat, park, bos, plein, vijver, buurt, kerk, huis, etc. in onze gemeente. Uit de inzendingen worden vijf ver zen geselecteerd, die op de Nationale Gedichtendag (25 januari) 2001 tij dens een feestelijke bijeenkomst in C-drie publiekelijk worden becom mentarieerd door een deskundige jury. Iedereen, jong of oud, mag meedoen. De drie beste verzen worden geho noreerd met een prijs van respectie velijk 25, 50 en 100 gulden en een oorkonde. Daarna worden deze win nende gedichten gepubliceerd in de Soester Courant en in de etalage van de beide boekhandels en in de bibli otheken in Soest en Soesterberg geëxposeerd. Ook wordt op 25 ja nuari in C-drie een keuze uit gedich ten uit het verleden van Soest gede clameerd door bekende Soesters. Deze verzen worden verzameld door de Historische Vereniging en/of op gediept uit de Historische Topogra fische Atlas (HTA) van de gemeen te Soest. De inzendingen voor de poëziewed strijd worden vóór 15 januari a.s. ver wacht bij het secretariaat van de SLAS: Speenkruidstraat 5, 3765 AA Soest (fax: 035-5880926, e-mail: apost@wxs.nl). Nadere inlichtingen: tel. 035-6014283. en verzonnen wat dat voor type zou zijn? Ooit eens verhalen mooier ge maakt dan ze in werkelijkheid waren? Dan is dit iets voor u. U leert verschil lende schrijfvormen en -technieken. We lezen teksten uit de bestaande literatuur, om te kijken hoe bepaalde schrijftech nieken gebruikt zijn en wat het effect daarvan is op de lezer. Deze ideeën kunt u gebruiken voor uw eigen schrij ven. Uw teksten worden in de groep besproken. Zo kunt u toetsen of uw tekst overkomt zoals u bedoeld had. Schrijven is immers communiceren. De cursus is één keer in de twee weken, zodat u gelegenheid krijgt om zelf te schrijven. Docente: Annemarg Bakker. Start donderdag 11 januari. Tijd: 13.00- 15.00 uur; 9 lessen f 195,00. Kunsteducatie voor kinderen/ jongeren In januari starten er drie nieuwe cursus sen: Ruimtelijk vormen, Moderne Dans en Streetdance. Het zijn korte cursus sen van 11 en 12 lessen, die lopen van begin januari tot begin april. Ruimtelijk Vormen (12 lessen voor kinderen van 7-12 jaar): Met klei, je handen en wat simpel ge reedschap kun je de mooiste dingen maken. Je leert hoe je een beeld goed opbouwt zodat het niet in elkaar stort. Dan leer je allemaal manieren om je werk te versieren en te bewerken. Je kunt je werk bijvoorbeeld glazuren zo dat het prachtige kleuren krijgt die glan zen. Als het af is wordt het werk gebak ken in een speciale oven en verandert het in steen. We kijken in boeken naar het werk van kunstenaars en wat zij maken van klei. Door opdrachten en thema's ontdek je de vele mogelijkhe den van klei. En dat is meer dan de meeste mensen denken! We sluiten af met een prachtige expositie. Docente: Christie Nieuwenhuyse. Start: woens dag 10 januari,van 14.30 tot 16.00 uur. Prijs: f 140,00. Moderne Dans (12 lessen voor jongeren vanaf 15 jaar): Moderne dans gaat uit van een natuur lijke vorm van bewegen. Tijdens de 20- er jaren van de vorige eeuw is deze dansvorm ontstaan als reactie op de in die tijd vooral op uiterlijk vertoon ge richte klassieke dans. Kenmerkend zijn dan ook de fundamentele menselijke bewegingen: ademhalen, lopen, rennen, springen. De moderne danstechniek is inmiddels allang uitgegroeid tot een heuse dansvorm. De techniek is een vloeiende en ontspannen manier van bewegen. De muziek waarop je danst varieert van conga tot de hedendaagse clipdance muziek. Het is een uitbreiding van je danstechniek en een goede ma nier om niet te schools dans te leren. Docente: Miranda den Butter. Start: dinsdag 9 januari van 19.30 tot 20.30 uur. Prijs: f 110,00. Streetdance (11 lessen voor jongeren vanaf 10 jaar): Streetdance komt van de straat. Het is een mix van breakdance, folk en R&B. Je leert de basispassen en we zetten zelf een choreografie in elkaar. De lessen bestaan uit een goede warming-up op stevige muziek. Je werkt aan versterking van je spieren en houding. Daarna leer je combinaties die inspelen op de pas sen, zoals die in huidige clips worden getoond. Als je altijd al wilde dansen zoals de sterren in de videoclips, kom dan meedoen aan de cursus! Docente: Miranda den Butter. Start: dinsdag 9 januari van 18.30 tot 19.30 uur. Prijs: f95,00. Inschrijven: per formulier bij Cultureel Centrum C-drie, Willaertstraat 49c, tel. 6095821, van maandag tot en met don derdag van 10.00-22.00 uur en vrijdag van 10.00-20.00 uur. Tussen Kerst en Oud Nieuw is de receptie gesloten. Inschrijfformulieren liggen tijdens die periode klaar bij de balie van de bi bliotheek. Graddie Jansen uit Soest demon streert op zondag 14 januari in de Utrechtse Veemarkthallen ("Ma resca") haar creaties op een grote poppen- en berenbeurs. De gehele dag is te zien hoe de Soesterse met behulp van een kalebas baby's, be ren en'olifanten maakt. Zij is één van de zeventig deelnemers die op deze beurs staan met allerlei soor ten poppen. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur en de entree kost 6,- voor volwassenen en 1,- voor kinderen tot 12 jaar. Poppenmakers werken tegenwoordig veel met natuurlijke materialen zoals ka lebassen, boomtakken en stronken. Hiermee worden de fraaiste creaties ge maakt, zoals is te zien op de poppen- en berenbeurs in Utrecht. De deelnemers tonen daar onder meer levensechte ba- bypoppen, portretpoppen, fantasiefigu ren, kalebasmannetjes en paddestoelen volk. Ook Graddie Jansen laat met haar poppen en kalebasfiguren zien dat ze over een zeer ruime fantasie beschikt. Voor de zelfdoeners zijn er diverse ma teriaalstands en bovendien zijn er vijf stands met antieke poppen van beken de Duitse en Franse fabrieken die uit het begin van de 20c eeuw stammen. Verder is er nog een grote boeken- en bladenstand. Veel bekende ontwerpsters van beren Een babypop gemaakt door Graddie Jansen uit Soest, die op de poppen- en berenbeurs in Utrecht zal demonstreren hoe zij verschillende soorten kalebas figu ren maakt. hebben een frisse, nieuwe collectie ted dyberen samengesteld. Zo ook Ria de Rooy uit Hilversum, die een mooie en inspirerende collectie zal tonen op de beurs in Utrecht. Bezoekers die de smaak te pakken krijgen en zelf thuis teddyberen willen maken, kunnen te recht bij verschillende stands met maar liefst 200 soorten mohair, waar ze prachtige beren van kunnen maken. Ook zijn op de beurs "beginnerspakket jes" te koop met stof, patronen en een handleiding. Mensen met kapotte beren of poppen kunnen die 's ochtends bij de "dokter" brengen en hun "stukgespeelde" goed aan het eind van de dag weer ophalen. Voor grotere reparaties gaan de kapot te beren en poppen naar het "poppen- ziekenhuis". Een drukbezochte stand is die van de taxateur, die oude exempla ren op hun waarde schat. Daar kunnen bezoekers ook informatie krijgen over de ouderdom en herkomst - land en fabriek - van hun poppen. Zeker voor kostbare of zeldzame exemplaren komt het schriftelijke taxatierapport goed van pas, zeker met het oog op het eventueel afsluiten van een verzekering. Inlichtin gen, tel. 0578-620502. Ereprijsstraat 2 - 3765 AK Soest. Tel. 035 - 602 68 93

Soester Courant | 2001 | | pagina 5